K Ook Zaterdags naar Waals BEEKMAN HAARLEMMERSTRAAT 130-136 Het secretariaat, wijdde in 1928 vooral zijn zorgen aan de oprichting van nieuwe afdeelingen en correspondentschappen. Uit geschiedde met buitengewoon succes, dank vooral de speciale aanbevelingen, die daarvoor alle Bisschoppen aan het Comité zonden. Het comité telt thans 64 afdeelingen en G95 correspondent schap pen, totaal 759, terwijl er 14 in voorberei ding zijn. In 220 plaatsen, waar Katholie ken wonen, is het Comité nog niet verte genwoordigd. Er werden 4100 correspondenties ontvan gen en 6250 verzonden. Door bemiddeling van het Comité wer den in 1928 uitgezonden de volgende zwakke Nederlandsche kinderen: naar ge zinnen 602 tegen 435 in 1927, met een to taal van 32571 verpleegdagen (12372 meer dan in 1927). Naar koloniehuizen 1155 kin deren tegen 1149 in 1927, met in totaal 46755 verpleegdagen (in 1927 45731)naar sanatoria 22 kinderen tegen 15 in 1927, met 3150 verpleegdagen. Bij deze cijfers ont breekt de uitzending in sanatoriumverple- fiing door de afdeeling Botterdam, welke niet werden ontvangen. Het verslag geeft tal van bijzonderhe den omtrent de uitzending en de resulta ten, die gunstig zijn, alsmede over de fi nancieel© en andere moeilijkheden, die aan de uitzending verbonden zijn. Tot dusver zond het comité, zoolang zij zich met de uitzending van Nederlandsche kinderen bezig houdt, 11361 kinderen uit met. 483.333 verpleegdagen. Het lid van het hoofdbestuur, Mj. Dr. L. X. Deckers, werd gekozen tot lid van het bestuur van dc Centrale Commissie tot uitzending van kinderen naar buiten. De pogingen van het bestuur om tot op richting van een inrichting voor prae-tu- berculeuze kinderen te komen faalden. Het. bestuur werkt echter in die richting voort, omdat een dergelijke inrichting als onmisbaar is te beschouwen. Eene commissie ad hoe bracht verslag uit over dc tuberculose-bestrijding en kwam lot de conclusie, dat er nog een groote groep is van personen, die bij be staande R. K. vereenigingen geen hulp kunnen krijgen, zoodat voor het R. K. Huisvestings-Comité hier nog een terrein ter bewerking open ligt. Zij adviseert zich voorloopig te beperken tot hulp aan kin deren. Deze zaak is thans in voorberei ding. Mede dank do hulp en voorlichting van ■het. Comité kwam eene vacantiekolonie voor zwakzinnige kinderen tot stand, dat verbonden is aan het bekende koloniehuis te Eersol. Talrijke statistieken zijn aan het ver slag toegevoegd, evenals het eerste ver slag van hei subbureau in Den Haag. Het financieel verslag gewaagt van vele geldelijke moeilijkheden, daar giften van eenige betcekenis uitblijven. Het Comité zet daarom dit jaar eene verloting op touw, uit welker opbrengst het hoopt de afdeelingen te kunnen helpen. In 1928 werd ontvangen 66.875.17 1/2 en uitgegeven 76.282.17. Er was neg te vorderen 50.970.19 en te betalen 20.912.07. Het stamkapitaal van 25000, waarvan in 1927 iets moest worden afge nomen, kon weder worden hersteld. Door eenige uitgaven voor de Hor.gaar- sch afdeeling, welker werkzaamheid thans is geëindigd, steeg het nadeolig saldo de zer afdeeling tot 1979.26. De totale hulp aan Hongarije verleend wordt becijferd op 4.216.519.61*1/2. Het verslag deelt bij zonderheden mede omtrent het bezoek van Aartshertog Albrecht enz. Verder worden mededeelingen gedaan over de afdeeling „Hulpverleening bij rampen". In verband met den watersnood in Maas en Waal werd nog uitgekeerd 14.533. Aan het Nationale Stormramp-comité geschiedde een slot-afdracht van 22.624.21. Het R. K. Huisv.-Comité trad in, 1928 toe tot den Kon. Nat. Bond hei Oranje Kruis en de secretaris van het comité werd in deszelfs bestuur gekozen. Het verslag betoogt de noodzakelijkheid van eenheid en samenwerking in de hulp verlening bij rampen en betreurt in dat verband het afzonderlijk optreden van het Roode Kruis. De bezittingen van de verschillende af deelingen van het Comité bedroegen op 31 Dec. 1928 50.253.59. De totale verleende hulp gedurende de jaren der buitenlandsche en binnenland- sche acties van het comité (19141928) worden becijferd op 25.658.466.38. Daar onder was 1.812.897.48 voor hulp bij ram pen in ons land. 535.504.48 1/2 voor hulp aan Nederl. zwakke kinderen. Besprekir^gem. Het jaarverslag zelf gaf tot weinig be spreking aanleiding. Echter lokten de daarin gesproken zaken tot uitvoerige dis cussies, die een vlot verloop hadden. O.a. werd lang stil gestaan bij de kwes tie der verpleegprijzen in de koloniehui zen. Men was 't er over eens, dat de ver schillende huizen voor een sluitende ex ploitatierekening hebben te zorgen, doch anderzijds achtte men de hooge verpleeg prijzen een ernstig bezwaar voor de af deelingen om de uitzending op beduiden de wijze uit te breiden. Allen hebben ge lijkelijk met financieele moeilijkheden te kampen. Verschillende middelen werden in overweging gegeven om de verpleeg prijzen te doen verlagen o.a. door een aantal afdeelingen gezamenlijk een be paald aantal verpleegdagen te doen ga randeeren, waardoor eene economische exploitatie der huizen verzekerd zou wor den, die een prijsverlaging wellicht- mo gelijk zou maken. Er werd eene commis sie benoemd, bestaande uit de heeren J. J. J. W. IJsselmuiden te Arnhem, J. Hiik- man, Den Haag en den Directeur Jos. van Mackelenbergb. Den Bosch, die deze zaak nader onderzoeken zal, overleg zal plegen met de koloniehuizen en rapport zal uit brengen. Al werd de gezinsverpleging ook niet de meest ideale geoordeeld, toch meende men dat wanneer de afdeelingen en cor- espondenlschappen medewerkten hier door nog een belangrijke aanvulling van INGEZONDEN MEDEDEELING Zijden Dameskousen, di verse kleuren Gekleurde Macco Kinder kousen Gebloemde kunstzijden Stoffen Macco Jongens-Pantalons, leeftijd 8 jaar IJzersterke Heerenbretels Kleurechte linnen kruip- pakjes Zomer tricot heeren pantalons Gekleurde linnen huis houdscholen f 0.49 f 0.22 f 0.52 f 0.72 f 0.45 f 0.70 f 1.10 f 1.20 ftter Nieuwste dessins behang selpapieren, per rol Groote parti/wollen11 en deurkleefljes Prima CoctJ^deurmi in groote mi Lustre kor/ en scjfotels in diversefkleu: Pluchette/ overgordijnen m. mod. franden p. paar Tafelzeil^ nieuwe tïcssins^ per el 24-deelig 'Eetservies, mo derne déco: Engelsch Ledikant met roestvrije matras de kinderuitzending zou kunnen plaats hebben. Een voorstel-Vlissingen drong aan om pogingen te doen om een inrichting voor prae-tuberculeuze kinderen te krijgen. Het bestuur is reeds in die richting werk zaam. Wat de selectie van de uit te zenden kinderen betreft was de vergadering het erover eens, dat een streng geneeskundig onderzoek der uit te zendon kinderen wenschelijk en noodzakelijk is. Echter vond het bij den Minister bestaande denk beeld eener centrale selectie door in elke provincie aangewezen districts kinderart sen ernstige bedenkingen op practische en financieele gronden. Men zal ten deze de nadere plannen van don Minister af wachten. Er werd eene krachtige aanbeveling ge sproken voor de landelijke verloting van heb Comité ten bate der kinderuitzen ding, welke reeds zeer goed loopt. De ochtendvergadering werd geleid door den vice-voorzitter, Notaris Lobach te 's Hertogenbosch, de namiddag- en de hoofdbestuursvergadering door den voor zitter Mer. C. C. Prinsen, die 's morgens verhinderd was. Dagelijksch Bestuur. In de vergadering van het hoofdbestuur werd bij acclamatie de heer J. Pastoor tot secretaris herbenoemd. Tot leden van het Dagelijksch Bestuur werden verder gekozen de dames Beretta Den Haag en Ingen Housz, Breda, Nota ris Lobach, 's Bosch, Dr. Smits, Utrecht en Dr. Hootsmans, Venray. STADSNIEUWS GENOOTSCHAP „KENNIS IS MACHT". Gisteravond hield het Genootschap „Kennis is Macht" onder leiding van den voorzitter, den heer G. W. Zandvoort in hotel „Central" aan de Breestraat de jaar- lijksche algemeene ledenvergadering, die goed bezocht was en een geanimeerd ver loop had. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk welkom tot de aanwezi gen en sprak er zijn tevredenheid over uit, dat het Genootschap een steeds meer op gewekt leven leidt en dat de school zich in voortdurenden bloei mag verheugen. Nadat enkele ingekomen stukken de revue hadden gepasseerd en de 1ste secre taris. de heer A. W. Vink, de uitvoerige notulen der vorige algemeene vergadering had. gelezen, welke na een enkele opmer king uit de vergadering waren goedge keurd werd het door den directeur den heer A. J. J. Verbrugge ingezonden ver slag van de middelbare handelsschool over hot jaar 1928 voorgelezen, waaruit bleek, dat het- jaar 1928 begon met 383 leerlingen, waaronder 104 vrouwelijke en eindigde met 392, waaronder 108 vrouwe lijke. Deze kleine vermeerdering houdt ech ter geen gelijken tred met de vraag naar kantoorbedienden, voornamelijk naar jong ste en aankomende kantoorbedienden. Het.1 kwam in den loop van het jaar vaak voor, dat de directeur voor een aanvrage van werkgevers geen enkele candidaat had. Aan het eindexamen namen 152 leerlin gen deel en daarvan slaagden voor het di ploma voor één of meer vakken 96, dat is ruim 53 procent. Van de 10 leerlingen die eindexamen Boekhouden zouden afleggen voor „Leer- raren" en(of) „Mercurius" slaagden reeds twee voor Mercurius voordat zij het eind examen aan de Handelsschool zelf hadden afgelegd. Ook voor Ned. taal, Duitsch, En gelsch, Spaanseh, Stenografie en Steno- typie, slaagden bijna alle leerlingen, die er aan deelnamen. Dit succes geeft redenen tot tevredenheid. Het doet den directeur genoegen met allen lof te kunnen getuigen van den ijver en de opgewektheid, waar mede de leerlingen hun taak vervullen. De klachten over het verzuim der leer lingen blijven steeds dezelfde. De werk gevers schijnen nog maar niet te begrijpen, dat de leerlingen mede in hun belang de lessen moeten volgen en op tijd aanwezig zijn. Met dankbaarheid getuigt de directeur tenslotte van de tegemoetkoming van den heer Hibma, in wiens schoolgebouw de lessen worden gegeven en van de hulp door het Dag. Bestuur verleend. Uit het financieel overzicht van den penningmeester, den heer H. J. B. Peeters, bleek, dat de ontvangsten in 1928 hebben bedragen 22.678.82 waarvan aan pen sioenbijdragen 10.606.82 en aan subsidies van het Rijk 5660, van de gemeente 5000 en van de Prbvincie 1410. De uitgaven waren 21.834.88, waarvan aan salarissen 17.527.36. Het saldo be droeg dus 844.79. Na uitigebraeht verslag der kascommis- sie werd de rekening en verantwoording goedgekeurd. Uit het uitvoerig jaarverslag van den secretaris, den heer A. W. Vink, stippen we aan, dat in 192S het ledenaantal van het Genootschap met 3 verminderde en het aantal donateurs met 1 vermeerderde.. De kort te voren gepensionneerde leer- aar, de heer Schreuder, overleed in 1928. Ook de trouwe bode Kleinhans, die langer dan 48 jaar in dienst van het Ge nootschap was, ontviel döor den dood. Met voldoening maakte den secretaris ook gewag van den voortdurenden groei en bloei van de Handelsschool. Ook dit verslag werd onder dankbetui ging aan den secretaris goedgekeurd. Als bestuursleden werden herbenoemd, resp. als 1ste voorzitter. 2e secretaris en le penningmeester, de heeren G. W. Zand voort, J. A. Mooy en H. J. B. Peeters, en t-ot commissarissen de heeren F. G. Mas tenbroek, E. S. Offeringa,' J. F. J. O. Schamper en O. H. Zaayer. Tot leden der kas (tevens control e)-com- missie werden vervolgens aangewezen de heeren Th. Barnaart, H. Blote en C. Lau, en tot- hun plaatsvervangers de heeren A. J. Boekwijt, Roosendaal en II. v. d. Zeeuw. Tevens werd besloten, dat deze commis sie ieder kwartaal kas en boeken zal con trol eeren. Tot lid der examen-commissie werd her benoemd de heer E. Liese. De contributie over het jaar 1929 werd als minimum-bedrag bepaald op 1.50. Hierna werd na eenige gedachtenwisse- ling besloten een proef te nemen met het houden van lezingen. Hierna sluiting. R. K. Onderwijzersdag. Op Dinsdag 21 Mei. Hillegom en Leiden zullen him Isten R. K. onderwijzersdag krijgen. Ons devies moet tyiti<%>ldus heb „Kath. Schoolblad" - „Alle R. K. onderwijskrachten uit Lei den, uit de bollenstreek en de Sleuteldor pen, op 21 Mei bijeen". Een K. Mis zal worden opgedragen in de St. Petruskerk te half tien. De morgenvergadering zal aanvangen ongeveer half elf, waar een spreker een onderwerp zal behandelen betrekking heb bende op School en Opvoeding, 's Middags komt een litterator aan het woord. Hoogst waarschijnlijk zal deze bijeenkomst gewijd zijn aan. een herdenking van Vondel. „Kath. Schoolblad". Haak-, Naai- en Breiactie „Sancta Veronica". Rede van Pater Mr. E. van der Helm. Deze actieve onderafdeeling van den Vrouwenbond hield gisteravond in de groo te zaal van bet St. Antoniuspatronaat een eenigszins feestelijke vergadering. Ook nu weer was de belangstelling uit stekend, o.m. waren aanwezig de Zeereerw. heer Pastoor A. Leusen en de weleerw. heer kapelaan L. Gudde; Om kwart na acht uur opende de presi dente Mej. Brune de bijeenkomst, met een woord van welkom aan alle aanwezigen spe ciaal tot den zeereerwaarden heer Pater Mr. E. v. d. Helm, die hedenavond een rede zou houden en tot Pastoor A. Leusen en kapelaan L. Gudde. Spr. drukte haar spijt uit over het heengaan van den geestelijk adviseur Pater v. d. Donk, die bij deze af deeling steeds in herinnering zal blijven. Hierna zette spr. in enkele woorden het doel en de werkwijze der vereeniging uit een n.l. werken en steun verleenen aan be hoeftige gezinnen. Pater van der Helm zal U dit nader in een rede uiteenzetten en het tooneel zal U met een blijspel amuseeren. Verder beriep spr. zich op de steun der aanwezige dames door twee kleedingstuk- ken in een jaar voor de vereeniging te ver vaardigen of directen financieelen steun te geven. Hierna werd door alle aanwezigen staan de „Aan U, o Koning der eeuwen" gezon^ gen, waarna het woord was aan Pater Mr. E. van der Helm. Na een geestige inleiding, waarin spr. de voorspoedige geboorte van deze afdeeling „Sancta Veronica" releveerde en zijn vreug de over de groei uitte, betoogde spr. de gewenschtheid van concentratie op het ter rein van armenzorg en spr. beloofde hier voor officieele stappen te doen. Toch, ondanks deze gezochte concentra tie, kan 3pr. deze vereeniging met vreugde begroeten, want samensmelting tot een vereeniging zou de dood beteekenen der Christelijke Charitas. Iedere vereeniging blijft baas in eigen huis, maar zij werkt sa men met anderen, omdat het voor één ver eeniging toch niet doenlijk zou zijn aan ejk noodlijdend gezin afdoend hulp te brengen. En al zal die concentratie een offer kos ten, een gesnoeide boom zal later des te rijkere vruchten dragen. Maar iedere nieu we vereehiging moet vooreerst een nieuw en onbetreden terrein bewerken en ten twee de moet zij bij de uitdeeling der gaven met andere vereenigingen willen samenwerken. Hieraan zal „Sancta Veronica" zeker wil len voldoen. Om met de laatste voorwaarde te be ginnen: zou „Sancta Veronica" van haar middelen niets willen geven aan een andere vereeniging, indien die vereeniging moet zorgen voor een gezin, waar zij zelf niet kan komen 1 En ook wat de eerste voorwaar de betreft weten wij, dat er plaats is voor „Sancta Veronica" en daarom is zij harte lijk welkom. Wat wil „Sancta Veronica"? Hiervoor wijst spr. naar een warm ge schreven artikel in „De Lcidsehe Courant" van Dinsdag IJ.: „Een oogenblik uw aan dacht". „Sancta Voronica" wil werken voor de stille armen, dat is, dubbele ellende en dub bele armoede. Als men nog nooit steun be hoefde te vragen, dan te moeten vragen, dat is hard. Spr richtte zich speciaal tot de moeders, vragend of het niet haar trots was, als haar kinderen er netjes uitzagen en dan het oogenblik, dat zulk een moeder het zal moe ten opgeven, dat zij zich moet wenden tot de liefdadigheid, o, het is of de kroon van haar hoofd zal vallen. In haar strijd en lijden was het haar een voldoening, dat zij het alleen afkon, terwijl zij misschien betere dagen gekend heeft. Zulke moedertjes wil „Sancta Veronica" helpen. En hoe? Haar naam, aldus spr., is haar program, Sancta Veronica, die zulk een nobele figuur is in het lijdensdrama. Zoo werd Sarbcta Veronica de verpersoon lijking van spontaan vrouwelijk medelijden, van fijne vrouwelijke tact en voorname vrouwelijke discretie. Zoo wil ook deze ver eeniging helpen de stille armen, tactvol en discreet. Spr. wekte alle aanwezige dames op deze vereeniging te steunen en gros en- en detail. En gros dat is massa-actie, het bijeen brengen van zooveel mogelijk middelen om hulp te brengen. En detail dat is de hulp, die slechts1 door enkelen moet worden gebracht in stilte en bescheidenheid, omdat anders de wonden nog grooter zijn. Ik vraag, aldus spr„ daarmee een daad van zelfverloochening, maar dan pas be reikt Uw actie het doel, dat zij zich voor stelt. Laat dan de rechterhand niet weten, wat de linker doet. Stelt gij U dan tevreden met Uw hulp en steun en laat aan slechts weinigen de belooning van den liefdedienst. Gij zult dan het bewustzijn hebben een goede daad te hebben verricht. Al het men- sehelijke dat een goede daad zoo licht ont sierd wordt dan uitgeschakeld en zij staat dan voor het oog van God alleen. Spr. eindigde met een gelukwensch aan „Sancta Veronica" en met de vermaning om de liefdedaden op te heffen tot de ge louterde daad van zelfverloochening. God zegene deze jongste spruit „Sancta Vero nica", opdat zij aan vele moedertjes een verkwikking brengen in dagen van druk. Spr. wenschte ten slotte, dat er velen be- peid zouden zijn als leden van „Sancta Ve ronica" stil te werken voor de stille armen, tevreden alleen met Gods eigen woord: Ik zal Uw loon zijn. Nadat mej. Brune spreker met enkele hartelijke woorden had bedankt, werd eeni ge oogenblikken gepauzeerd. Onder de pauze werd een loterij gehou den, waarbij mooie prijzen iverden verloot, terwijl mej. Mies Castelein den tijd met pianomuziek kortte. Na de pauze werd door de afdeeling „Ons Tooneel" opgevoerd „Bekroonde Kaatje", een klucht in één bedrijf, die bij de talrijke aanwezigen zeer in den smaak viel en door de leden van „Ons Tooneel" dan ook werd vertolkt, zooals we dat van baar gewend zijn, vlot en frisch. Vooral „Kaatje" had een niet onbelangrijk aandeel in het succes. Met een dankwoord aan de tooneelisten en haar leidster door de presidente, werd de uitstekend geslaagde bijeenkomst ten slotte op de gebruikelijke wijze gesloten. Instituut voor Preventieve Geneeskunde. H. M. de Koningin Beschermvrouwe. Hier ter stede is opgericht liet „Insti tuut voor Preventieve Geneeskunde". Het voorloopig "bestuur bestaat uit de heeren: prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga-, rector-magnificus der Leidsche Universi teit; mr. P. J. Idenburg. secretaris van curatoren dezer universiteit; prof. dr. J. A. J. Barge en prof. dr. E. Gorter, hoog leeraren bij de medische faculteit dezer universiteit en dr. M. D. Horst, directeur van den gem. geneeskundigen dienst te Leiden. Omtrent het doel van het instituut ver nemen wij dat dit beoogt de studie van de preventieve geneeskunde op allerlei gebied, zooals bij zuigelingen, moeders, bij tuberculose, beroepsziekten, besmettelijke ziekten, enz. Ter bereiking van dit drieledig doel, te weten: 1. de toepassing van de wijzen van voorkomen van ziekten; 2. de bestudeering van nieuwe vraagstukken der preven tieve geneeskunde; 3. het onderwijs aan geneeskundigen en verpleegsters en het maken van propaganda onder het publiek, is <le stichting van een afzonderlijk insti tuut voor preventieve geneeskunde nood zakelijk. Bijgevoegd zijn de statuten van het op gericht Instituut voor Preventieve Ge neeskunde. Hieraan zij nog ontleend, dat het bestuur der stichting zal bestaan uit vijf-personen. Een van de bestuursleden zal worden benoemd door curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden, een door het college van reetor en assessoren der Leid sche Universiteit, een door de faculteit der geneeskunde der Leidsche Universiteit en de overige bestuursleden door dc drie vermelden in onderling overleg. En bestaat een Algemeene Raad die tenminste zestig leden telt. Ieder is tot lid van dezen Raad benoemba-ar, doch bij voorkeur zullen daartoe degenen worden benoemd en daar in die instellingen worden vertegenwoor- Gemeentelijke Aankondiging Drankwet B. en W. van Leiden, br bare kennis, dat A. een verzoek heeft inge< van vergunning voo sterken drank in het lj ter plaatse van verkoop Breestraat 74. Agenda LEIDEN. Vrijdag. R. K. Stud. Vereeniging Augustinus", Eigen Huis, S.30 Vrijdag. Bond voor Groote Gezinnen, Burcht; 8 uur. K KOREVAARSTR. *1 KEF digd1, die een som ineens van tenmi 5000 of een jaarlijksche contributie tenminste 500 ten behoeve van de s ting-beschikbaar stelden. Het instituut, dat het eerste aard in den lande is, zal in nauw ver! staan met de Leidsche Universiteit, ten dienste van aanstaande artsen. Bo p j dien zal het ook zelfstandig onderzot gen kunnen instellen naar de mogelij Vij den tot voorkoming van ziekten. H. M. de Koningin heeft zich op een haar gericht verzoek bereid verklaard Beschermvrouweschap te aanvaarden. Prof. dr. G. Jelgersma. Prof. dr. G. Jelgersma, hoogleeraar de psychiatrie aan de universiteit ali is sinds enkele dagen ongesteld en ii Diaconessenhuis ter verpleging opgenoi Instituut Kern. De regeering van Britsch-Indië heefi aanbeveling van Sir John Marshall, directeur-generaal van archaeologie b< cht ten, een jaarlijksche bijdrage van zes 1 derd ropijen toe te kennen aaia het insti Kern te Leiden.. Deze bijdrage is bedoeld als tegemoe ming in de groote onkosten verbonden de uitgave der Annual Bibliography of aian Archaeology. Deze door het Insti Kern bezorgde publicatie, waarvan onla t v< het tweede deel verschenen is, blijkt in ni tenschappelijke kringen in Britsch-Indië ar - prijs te worden gesteld. Aangezien de werkzaamheid van het stituut zeer wordt bemoeilijkt door fii Z( cieelen nood, is de steun, thans door i*egeering te Delhi toegezegd, bijzonder kom. ze rkti Electrisch melken. Hedenmorgen om half twaalf werd de veemarkt alhier wederom een den ?e stratie gegeven van electrisch mea^F waarvoor de melkmachine „Manus' gebruikt. al f f. e ld. Bij een vroegere gelegenheid heb! rai wij de werking dezer machine al e °ie uiteengezet, toen de eerste dezer ma< s nes op de boerderij van den heer Paai *erl kooper te Oegstgeest in. gebruik werd nomen. Ook nu bestond er wederom flinke langstelling voor deze melkmefchode, i bij het stroomverbruik slechts 5 cent uur bedraagt. Wat deze machine betreft, geeft prospectus de volgende beschrijving van. Een complete „Manus'-installatie staat uit: 1 luchtpomp, 1 luchttank, 1 ligheidsventiel, 1 vacuummeter en een kele buisleiding boven langs het n vee. In de leiding is voor elk tiyW koeien een luchtkraan aangebracht ge, der heeft men per 10 of 12 koeien e seJc machine noodig zoodat b.v. 3 machi ?r toereikend zijn om 30 tot 36 koeien in hoorlijk korten tijd te melken. Aanbf ling verdient het per 3 machines nog extra melkbehouder bij te bestellen, welk den vluggeren afloop der melking vordert. Het pomptoestel kan op een schi plaats in de stal aangebracht worden naders in eene voor dit doel speciaal stemde machineruimte en wordt gedre door een electro- of ander soort motor. Tanmiddag werd op de Piotersi 0( gracht mej. N. aangereden door een f 5r| ser. De wielrijdster bezeerde zich aan been en haar fiets werd vrij erg vend. >eh w 11 SI V2K pen =eel De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Ma and a April a.s. tot en met Zondag 21 waargenomen door de apotheek van heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, foon 594. iN^FZONOEN MEnpnPPi.i KEURCOLLECTIE

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2