Dste Jaargang VRIJDAG 19 APRIL 1929 No. 6158 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND ie 1 sell 100 t, 0 K Aanv C.G. ad ijs liling O, e stuj st j, Aj e Zeidóohz 6ou/&a/nt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling ir Leiden 19 cent per week .f2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal ,nco per postf2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver ghaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd odagsblad 9 ct. ii Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingozouden Mededeclingon wordt bot dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, vau ten hoogste 30 woorden, waarin betrokkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver buur, koop en verkoop f 0.50. t nummer bestaat uit vier bladen Een principieel man. Wij hebben onlangs bij den zestigsten rjaardag van mr. A. baron van Wijn- •gen gaarne en dankbaar de gelegen- id aangegrepen, om te wijzen op de lote verdiensten van dit Kamerlid. Vandaag viert deze Katholieke leider zilveren jubileum als lid van de 'eede Kamer. In de „Maasbode" van gisterenavond irdb door verschillende vooraanstaando irsonen aan den heer Van Wijnbergen bracht een hem toekomende hulde; na in artikel van den hoofdredacteur dr. J. itlox hebben een beschouwing aan de zond ere verdiensten van den jubilaris wijd Z.Exc. Ch. Ruvs de Beerenbrouck, J. Th. de Visser (Chr. H.), H. Colijn ,-R.), mr. P. J. M. Aalberse, dr. Cassia- us Hentzen O.F.M. en J. van Beurden. Op twee dingen in deze artikelen-reeks Men wij de aandacht vestigen. Het is op de eerste plaats de volgende jssage van den hoofdredacteur:-- Her h aal del ij k hebben hem personen, uit de hoogste politieke regionen, die het niet kwaad met hem meenden, aan het verstand trach ten te brengen, dat hij zich persoon lijk geen voordeel deed met steeds zoo principieel voor den dag te ko men. Vooral zijn „anti-thetisch" optre den zou hem kunnen schaden. Dit alles werd hem op zeer sympathieke wijze duidelijk gemaakt: „Er zijn men- schen die te veel aan zich zelf den ken, gij denkt te weinig aan je zelf". En toch, dat principieel optreden is ook den tegenstander den gezagheb- snden en eerlijken tegenstander geres ideerd geworden. Terecht mag in het- ilfde artikel worden geconstateerd: Er is dezen vaak tot verzet prik kelenden voorman veel en velerlei verweten, maar ook zijn meest besliste tegenstanders hebben nooit getwijfeld aan het reine, bet zuivere, het nobele, het onbaatzuchtige der bedoelingen van dezen edelman in den vollen zin van het woord. Daarin ligt een les voor hen onder ons, lie zoo vaak en zoo misplaatst bang zijn >m .„zoo principieel voor den dag te ;omen". Zij verzaken daardoor aan de plichten, tan door hun beginselen opgelegd-èn. tij stijgen daardoor ten slotte ook niet n anderer weidenkenden hoogachting en va arde er ing Op de tweede plaats zij de aandacht jjjj jevestigd op den lof, den heer Van Wijn- Iergen gebracht door principieel Protes- anten. De heer Colijn schrijft, dat Van Wijn bergen is geweest „een medestrijder" voor ïooge nationale goederen. „En derhalve" aldus Colijn „geldt onze gelukwensch ïeden allermeest het Nederlandsche volk". En van dr. De Visser lezen we deze hartelijke waardeering: Het is (daarom) natuurlijk dab de Roomsch-Katholieken dezen talentvol len staatsman, die tevens een zeer vroom zoon hunner Kerk is, bij de herdenking van zijn 25-jarig lidmaat schap der Tweede Kamer met warmte huldigen. Hij verdient het ten volle. En ik, hoewel als protestant in vele opzichten andere paden bewandelende, waardeer zooveel in den staatsman en in den mensch Van Wijnbergen, dat ik mij zeer gaarne bij die huldi ging aansluit. 21 Hier en we de a c to, in feiten, bewaarheid, hoe ook principieele anders denkenden eerbied hebben voor den ka rakter-vasten Katholiek, voor den Katho liek, die heeten mag „een zeer vroom zoon" zijner Kerk! VAN HET VATICAAN Journalisten bij den Paus. Een adres van hulde en gelukwenschen. Maandag heeft de H. Vader een depu tatie van den Belgischen Bond van katho lieke dagblad-schrijvers in audiëntie ont vangen. Bij die gelegenheid werd den H. Vader een adres van het Internationaal bureau van katholieke journalisten overhandigd; dat als volgt luidt: Het internationaal Bureau van Katho lieke Journalisten grijpt met vreugde de gelegenheid van het 50-jarig priester schap Uwer Heiligheid aan om den H. Vader de hulde van zijn zeer eerbiedige gelukwenschen aan te bieden, met de uit drukking van zijn kinderlijke genegenheid en van zijn onwrikbare toewijding. Alle schrijvers, die het Internationaal Bureau groepeert, stellen er een eer in, bij elke gelegenheid, zonder ©enige aarze ling of voorbehoud, de voorschriften van den H. Stoel te volgen. Zij beloven Uwe Heiligheid hun meest volledige onderwer ping, hun volhardende trouw en de bele ving der Katholieke beginselen, volgens den wensch en bet verlangen van. den Paus. Vooral verheugd over dc historische gebeurtenis van 't sluiten der overeen komst tusschen het Vaticaan en de Ita- liaansche regeering acht het Bureau het zich een vreugde en een plicht eerbiedige heilwenschen to richten tot Uwe Heilig heid, wiens roemvolle regeering uit dien hoofde in de annalen der geschiedenis zal ingeschreven blijven. Nederig smeeken de leden van het Bu reau de allerhoogste gunst van den Apos- tolischen Zegen af. Namens de Katholieke Journalisten van( Frankrijk, Beigië, Hólland, '"Polen, Tsje- cho-Slowakije, Joego-Slavië, Zwitserland, Italië, Spanje, Portugal, Bulgarije, Canada, Mexico, enz. aangesloten bh' het Bureau. VOLKENBOND DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Wat te doen met Litwinof? Nog geen stemming over zijn voorstel. Gistermiddag kwam de ontwapenings commissie bijeen om te discussieeren over de te volgen procedure ten aanzien van de Russische voorstellen. Ma-ar m grooter mate nog dan eergisteren aarzelde de commissie, ten opzichte van die voorstel len een besluit te nemen en tot een stem ming is het dan ook niet gekomen. De Turk6che minister van Buitenland- sche Zaken Tewfik Roesjdi Bey, verklaar de, dat, noch de Russische noch de Turk- sche voorstellen zonder bespreking van de hand kunnen worden gewezen. Litwinof gaf daarop een toelichting op de motie welke de Sovjet-delegatie heeft voorgesteld. Deze motie heeft ten doel, vast te stellen, of de commissie voor limi teering der bewapening, dan wel voor vermindering is. In laatste instantie gaat het, volgens Litwinof, erom, of de com missie voor of tegen ontwapening is. Hier over, zoo zeide hij, is een duidelijke uit spraak noodig opdat de publieke opinie eindelijk zal weten, wat de bedoelingen der commissie zijn. De nieuwe Tsjeohoslowaaksche gezant is Bern, Fierlinger, stelde daarop voor, dat het bureau der commissie (bestaande uit jhr. Loudon Politis en Cobian) de Russi sche motie zou bespreken in het licht van het mandaat, dat de commissie van den Raad heeft gekregen, en rekening houdend met het kader der commissie. Dit voorstel komt hierop neer, dat het bureau der com missie advies zal uitbrengen over de vraag of de Russische motie al dan niet do toe komstige ontwapeningsconferentie aan banden legt. De commissie vereenigde zich ten slotte met dit voorstel, waarna Jhr. Loudon de commissie verzocht, het bureau ruim schoots tijd te laten, het gevraagde advies te overwegen. FRANKRIJK. DE HERSTELBETALINGSKWESTIE. De conferentie mislukt? Schacht weigert, hoogerc annuïteiten. De subcommissie welke bet jongste Duitsche memorandum bestudeerde, heeft gisteravond tot kwart over zeven verga derd. Officieel wordt gemeld, dat den Duitschcn gedelegeerden gevraagd is, of Duitschland onder geen omstandigheden in een verhooging der annuïteiten (1650 millioen mark gedurende 37 jaar) wilde toe stemmen- Dr. Schacht zinspeelde er op, dat dit alleen mogelijk was indien tegelij kertijd gesproken werd over de kwestie van den Poolschen corridor, Opper-Silezië, Poolsch-Pommeren en de koloniën, die vroeger Duitsch waren. Namens de geal lieerde deskundigen werd er .echter op ge wezen, dat behandeling dezer kwesties niet tot de competentie der commissie be hoorde. Schacht antwoordde, dat, wanneer deze kwesties niet tegelijkertijd onder het oog werden 'gezien hij onmogelijk in een wijziging van zijn aanbod zou kunnen toe stemmen. Namens dc geallieerde leden van de subcommissie werd vervolgens verklaard, dat er onder die omstandigheden niejs anders overbleef dan uit elkaar te gaan en vast te stellen dat de besprokingen op een échec zijn uiigeloopen. Hierop werd besloten vandaag een plenaire zitting van de comm'ssie van deskundigen te houden, ten einde officieel vast te stellen, dat de onderhandelingen ziin mislukt. Verklaring van Schacht. Tn een persconferentie met de vertegen woordigers van 'dc Duitsche bladen heeft Schacht bestreden, dat hij formeel de kwestie van de Duitsche koloniën enz. ter sprake heeft gebracht. Hij heeft alleen op de vraag of Duitschland niet in staat is de annuïteiten tc verhoogen, gezegd, dat zoodra hem een voorstel wordt ge daan, waardoor de betalingscapaciteit van Duitschland verhoogd wordt-, hij gaar ne een verhooging van het Duitsche aan bod wil overwegen, maar dat Duitschland. zooals de toestand op het oogenblik is on mogelijk meer kan aanbieden. Wanneer een voorstel gedaan wordt, waardoor Duitschlands betalingscapaciteit wordt verhoogd en waardoor een uitvoerover- schot ontstaat, dan is Schacht onmiddellijk bereid 25 pot. van dit uitvoeroverschot bo ven de aangeboden annuïteit te betalen. Op deze vragen heeft Schacht echter geen antwoord gekregen, waarop Young de zit ting ophief, nadat- was overeengekomen, dat morgeit een rire zitting zal wor den gehouden, Waaraan aC'L Schacht zal deelnemen. Het communiqué, dat na deze zitting zal worden uitgegeven, is reeds opgesteld. De zitting is alleen formeel. In het communiqué wordt verklaard, dat. aangezien Schacht meent geen ant woord te hebben gekregen op de vraag, op welke wijze de betalingscapaciteit van Duitschland verhoogd kan worden, hij meent niet boven het gedane bod te kun nen gaan. Onder deze omstandigheden blijft er niets anders over dan uiteen te gaan. De conferentie zal waarschijnlijk nog zes dagen worden voortgezet, doch dan alleen om een algemeen rapport op te stellen. Alle documenten zullen worden gepubliceerd. De toestand is derhalve zoo, dat, wan neer de onderbandelaars er niet in sla gen, te elfder ure alsnog een compromis te vinden, waarvan de kans echter zeer gering is, de conferentie als volkomen mislukt kan worden beschouwd. HOE MEVR. FOCH STAND HIELD. Een prachtige uiting harer katholieke overtuiging. De Parijsebe correspondent van „De Tijd" weet eenige interessante bijzonder heden mee te deelen wij zouden ze haast onthullingen willen noemen over de om standigheden waardoor het mogelijk is ge worden, dat bij do begrafenis van maar schalk Foch twee kardinalen en meerdere prelaten voorafgegaan door het kruis, van den lijkstoet deel uitmaakten. Het blijkt nu achteraf, dat dit feit niet een gevolg was van een „geestelijken om mekeer" bij de regeeringsmannen, maar van het taaie volhouden van mevrouw Foch. Bovenbedoelde deelneming der hooge geestelijkheid aan den stoet was door kar dinaal Dubois aan den premier aange vraagd, doch werd door Poincaró gewei gerd. Kardinaal Dubois wendde zich nu tot mevr. Foch om haar wenschen in dezen te vernemen. Mevrouw Foch heeft zich onmiddellijk tot den president der republiek gewend, met de mededeeling, dat geen enkele der aangekondigde plechtigheden, behalve die in de Notre Dame, zou plaats hebben, wanneer niet de geestelijkheid aan den stoet mocht deelnemen. Van het Elysée uit is nog gepoogd, te voorkomen, dat in den stoet een kruis werd meegedragen. Maar ook op dit punt heeft mevrouw Fooh üiet willen toegeven. De ,,Tijd"-correspondent waarschuwt er terecht tegen om niet te zwaar aan een ommekeer der regeering op godsdienstig gebied te gelooven, ook niet na dc ver leende autorisatie aan enkele missie-con- Nog altijd staan de regeering en de meerderheid der volksvertegenwoordiging op het standpunt der laïcistische beginse len, vastgelegd in een anti-godsdienstige wetgeving. Het ondcrwijscongres in de Paaschweek te Marseille gehouden en dat een officieel karakter droeg, doet het ergste vreezen voor de godsdienstige ontwikkeling van het Fransche volk en beteekent een aan val op het christelijk en bijzonder onder wijs, dat men verboden zou willen zien, immers gelijkvormig gemaakt aan het anti-godsdienstige onderwijs der openbare school AFGHANISTAN. Hevige gevechten. Uit Kaboel wordt gemeld, dat een hevig gevecht is geleverd te Sjaikabod, op 60 K.M. van Kaboel, tusschen de troepen van Habib Oellah, die op het oogenblik de macht te Kaboel in banden heeft, en de stammen der Wardaki's, die aanhangers zijn van Aman Oellah. Er werden zware verliezen geleden; de ziekenhuizen te Ka boel liggen vol gewonden. JAPAN Extremisten gevangen gezet. Voornamelijk studenten. Uit Tokio wordt geseind, dat de regee ring weer een aantal extremisten heeft doen gevangen zetten. Een 300-tal perso nen werden in geheel Japan gearresteerd, voornamelijk studenten. EERSTE KAMER. Indië. Dc heer Colijn, die gisteren heb woord heeft gevoerd, had, zooa-ls - begrijpelijk, heel veel belangstelling. Men meent, dat Indië voorloopig be hoefte heeft aan rust, en bestuursreorga- nisatio moede is.. Tegen die begeerte naar rust is de heer Colijn mot groote kracht opgekomen en proclameerde hij do begeerte naar strijd. Do heer Colijn wilde een commissie, welke zou onderzoeken of een nieuwe richting gewenscht was. Do Minister wees die commissie af en die afwijzing vond ook bij de Katholieken instemming. Had eens de katholieke senator Blom- jous betoogd, dat Indië voor Nederland economisch onmisbaar is, gisteren kwam prof. Steger (R.K.) als zijn meening geven, dat wij tot plicht hebben Indië zoo spoe dig mogelijk op te voeren tot zelfstandig heid en dan is onze taak er afgeloopen. Het einddoel van prof. Steger is: Indië los van Holland. Heel wat Senatoren keken verbaasd toen zij zooveel radicalisme hoorden. De heer Colijn werd het te machtig en met de heeren de Vos van Steenwijk, Blopajous on Lohman verlieten zij de zaal en kwamen na de rede, toen de heer Wibaut zijn «peech aanving terug, die gis teren de laatste spreker was, waarna de Minister aan het woord kwam. TWEEDE KAMER. Suikerrevolutie. Rijk en ge meente. Dc Tweede Kamer heeft met 4743 stemmen aangenomen het wetsvoorstel- Van den Heuvel tob steun aan de binnen- landschc beetwortelsiukerindustrie. Do initiatiefnemers" hebben dus een overwinning behaald en zij hebben dit te danken aan do halfslachtige houding, wel ke do Ohristelijk-Historischen aannemen tegenover waagstukken, die den vrijen handel raken. Het stond bij hen precies half om half: 5 voorstanders (dr. de Vis ser, dr. Lovink, Krijger, Weitkamp, Bak ker) on 5 tegenstanders (Schokking, Snoeck Henkemans, van Boebzelaer, Tila- nus en mej. Katz), zoodat zij evengoed ulle tienhadden kunnen thuis blij ven. Voor het overige was 't een stem ming van Rechts tegen Links, met dien verstande, dat van Links de heeren Biere- ma en Braat vóór en dc twee Staatkundig- Gereformeerden tegen stemden. Minister Kan had het succes, dat een motie-van der Sluis (voor de oprichthing van een bedrijfslaboratorium voor de sui kerbietenteelt) werd ingetrokken, na 's Mi nisters toezegging om te onderzoeken of Regeeriugssteun aan het particuliere be drijfslaboratorium te Groningen wensche- lijk is. Dc motie-Vliegen tot afschaffing van de opcenten op de suikeraccijns 30 van de 90 stemmen; voor S.D.A.P., V.D., Staal man (V.B.) en Engels (R.K.) de laatste bij vergissing. Het debat over het wetsontwerp tot herziening van de financjeele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten is in gezet door dr. van den Tempel, die heden zijn rede zou voortzetten. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De commissie-Loudon weet niet wat te doen met de ontwapenings-voorstellen van Litwinof. De deskundigen conferentie te Parijs in zake de Duitsche herstelbetalingen dreigt te mislukken. Het s.s. „Paris" gestrand (Buitoni. Be richten 2e blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft aangenomen het voorstel-van den Heuvel tot steunver- leening aan de beetwortel-suikerindustrie. (lste blad). Ingesteld is een Staatscommissie inzake onvolwaardige arbeidskrachten. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kou. besluit is op verzoek eervol ontslagen met dank voor langdurige dien sten, met. 15 April j.l. C. Brenders, als burgemeester van Berleel-Enschot. Schrijven van Mgr. Aengenent aan de Utrechtsche vergadering. Bij zijn thuiskomst van do schitterend geslaagde Paus-vergadering te Utrecht vond de secretaris volgend schrijven: Aan den Secretaris der Nodorlandscho Katholiekendagen. Vertoevende in do Eeuwige Stad in de nabijheid van den Heiligen Vader, om het herstel van Wiens Koningschap katholiek Nederland thans in blijden jubel bijeen is, vereenigen Wij ons in den geest met U allen, en sluiten Wij ons volgaarne aan bij de uiting der gevoelens van kinderlijke aanhankelijkheid aan den Opvolger van den II. Petrus, dien Wij thans weer mo gen noemen Paus-Koning. J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. NED. R.-K. HUISVESTINGS-COMITE. Bestuursverkiezing. Dinsdag werd te 's-Hertogenbosoh de jaarvergadering gehouden ban dc afge vaardigden der Kringen. Met uitzonde ring van den voorzitter, die door den Bis schop van Den Bosch wordt benoemd, den directeur, die in deze kwaliteit lid van bet bestuur is, en de vertegenwoordi gers der landelijke organisaties, trad het geheele bestuur af en moesten nieuwe vertegenwoordigers uit de verschillende bisdommen worden gekozen, zulks in ver band met de ten vorigen jare tot stand gekomen reorganisatie. De volgende bestuursleden werden ge kozen: Uit dc voordracht van het hoofdbe stuur: Mr. Dr. L. N. Deckers, Den Haag. J. Pastoor en F. Noyons. 's Hertogen bosch. Voor het bisdom Haarlem: Mej. F. Bc- retta, Den Haag (plaatsvervanger Rector Braakman, Den Haag), Dr. W. B. Huddles ton-Slater, Rotterdam (plaatsv. Mevr. J. Sluijs-Brugman, Rotterdam) en Mej. H. Meijer, Vlissingen (plaatsv. Mew. M. Dan- kelman-Middelkoop, Hoorn). Voor het Aartsbisdom Utrecht: Dr. V. J1. Smits, Utrecht (plaatsv. Alb. L. Hulst, Utrecht); J. J. J. W. IJsselmuiden, Am- hem (plaatsv. Mej. W. do Ilaer, Arnhem); K. J. HaaTStna; Leeuwarden (plaatsv. Mej. Chr. Reinhart, Groningen). Bisdom Breda: Mej. M. Ingen-Housz en Mej. Laane, Breda (plaatsv. P. Sprangers en Mevr. Brouwer-Aucker, Brctja). Bisdom Roermond: Bonoeming aange houden daar niet voldoendo candddatcn waren ingediend. Bisdom Den Bosch: Mevr. T. Dietvors ten Brink, Nijmegen (plaats. Mevr. Um- ruels, Den Bosch) en B. Dekker, Tilburg (plaatsv. Mej. M. Eras, Boxtel). Ter vergadering bleken'23 Kringen uit het land vertegenwoordigd. Jaarverslag. Aan het uitgebreide jaarverslag van den secretaris, den heer J. Pastoor te 's-Hertogenbosch, in deze vergadering uit gebracht, is het volgende ontleend: In 1928 kwamen nieuwe reglementen tot stand, die verschillende wijzigingen in dc organisatie invoerden. Zoo werden alle bisdommen in bet hoofdbestuur en het dagelijksch bestuur vertegenwoordigd. Voor de bestuursleden werden tevens plaatsvervangers benoemd. De mogelijk heid werd geopend tot oprichting van sub- bureaux van het Centraal Bureau en het eerste werd op 1 J*uni in Den Haag ge-, opend. Het is bestemd voor het bisdom Haarlem.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1