SPORT KERKNIEUWS &fÈ£\ VREEM VRAGENBUS DE HONGERSNOOD IN CONGO. Een zendelingdokter vertelt van de ellende onder de bevolking in Ruanda. De hongersnood in Ruanda, een gedeelte van Belgisch Congo, begint hoe langer hoe grooter afmetingen te nemen, en de ellende der bevolking heeft zulk een omvang aan genomen, dat bisschop Villis van Uganda, Kampala een inschrijving heeft, ge opend om de geteisterde bevolking te hel pen. In de „Daily Telegraph" heeft een zen deling-dokter, c te Gahine in Ruanda werkzaam is, een artikel gepubliceerd, waarin hij beschrijft aan welke ellende de hongerlijdende bevolking ten prooi is. De hongersnood is het hevigst in Noord- Raanda, waar de schrijver gedurende ne gen maanden bij een zendclingsstation werkzaam is geweest. Gebrek aan regen en onvoldoende bebouwing van den grond zijn hoofdzakelijk oorzaak van het gebrek aan oedsel. Ruanda wordt hoofdzakelijk bc- poond door de Bahoetoe's, een volksstam, die onderworpen is aan de Batoetsi's. iRuanda is zeer dicht bevolkt, terwijl het overige gedeelte van Belgisch Congo, met uitzondering van Urundi, dat ten Zuiden van Ruanda ligt, zeer schaarsch is bewoond. Reeds in November 1927 was er in Ruan da gebrek aan voedsel; de groote droogte as daarvan oorzaak. Eind Juni 1928 was het. voedsel op en sedertdien bovonden de inwoners zich in een wanhopigen toestand; practisch hadden zij geen voedsel. De Bel gische autoriteiten waren niet bij machte om voldoende voedsel onder de bevolking te distribueeren, gezien do moeilijkheden van transport en gebrek aan krachten om het voedsel te vervoeren. Het gevolg was, dat honderden Bahoetoe's stierven voordat in November 192S de regenval inzette. Deze °f regentijd duurde echter zeer kort, zoodat de oogst ook ditmaal mislukte. Er bleef de bevolking niets anders over dan hun gebied te verlaten en uit te wij ken naar Oost-Uganda. Zij hadden te kie zen tussclien den hongerdood of emigratie Naar Belgisch Duanda, dat door zijn tin mijnen een zekere welvaart bezit, was het heel bezwaarlijk uitwijken, omdat het land zeer bergachtig is en weinig wegen bezit. Bij al deze ellende kwam in December van het vorige jaar de beslissing van de regee ring van Britsch-Uganda, dat geen voedsel over de grens naar Belgisch-B uanda mocht worden vervoerd. De bevolking van Oost-Ruanda, die geen 301i voedsel meer te wachten had uit Uganda., en evenmin uit West-Ruanda, zag als ceni- gen uitweg om aan den dood te ontkomen oni over Gahine (in Noord-Ruanda) naar het Britsche Uganda uit te wijken, j De schrijver van het artikel, die te Ga- j hine werkzaam was, heeft maandenlang, dag in dag uit, groote karavanen van uit- geputte menschen voorbij zien trekken be- laden met alle bezittingen, die zij door hun 1 uitputting nauwelijks konden dragen. Hon- derden van hen zijn vóór het bereiken dei- grens bezweken. Geschat wordt dat in de afgeloopen drie maanden wekelijks onge veer duizend menschcn Gahine zijn gepas seerd op weg naar Uganda. De Belgische regeering heeft in de afge loopen negen maanden alle krachten inge spannen om de hongerlijdende bevolking van voedsel te voorzien. Dit ging, zooals reeds gezegd, met groote moeilijkheden ge paard wegens gebrek aan vervoermiddelen en door de slechte wegenalle voedsel moet door dragers overgebracht, worden en hoe wel duizend a twee duizend man per week hiermede bezig waren, werd toch maar een heel klein gedeelte van de gebrek lijden de bevolking van voedsel voorzien. De Belgische regeering heeft thans vrachtwagens gekocht en zij heeft land bouw deskundigen naar Ruanda gezonden om. toezicht te houden op de verbouwing. Maar ongelukkigerwijze is liet kwaad reeds geschied, zijn duizenden gestorven en zullen nog duizenden door uitputting en ziekte het leven er bij laten. De aanblik van het. land, aldus de zende lingsdokter, is verschrikkelijk. Het land is overdekt met lijken. Dikwijls vindt men vrouwen en kinderen hulpeloos aan den weg liggen, te zwak om verder te gaan en ten prooi aan wilde dieren, zelfs voordat zij gestorven zijn. Een gevolg van den hongersnood is ziek te. En nu al zijn op verschillende plaatsen disenterie, pokken uitgebroken. Medische .hulp ontbreekt bijna overal, eveneens ge neesmiddelen. Behalve de schrijver van dit artikel was er geen medicus in Noord- lluanda en het gehcele liongersnoodge- bied. Er is nog een „agent sanitaire", die werkzaam is in het inboorlingenhospitaal te Kigali in Ruanda. Het is blijkbaar zeer moeilijk om in Belgisch-C'ongo, dat tachtig niaal zoo groot is als België, medische hulp te krijgen. Op het oogenblik doen de Belgen wat zij kunnen, zegt de schrijver, maar de toestand is zoo ernstig, dat, wil de bevolking niet geheel ten gronde gaan, hulp der aan Bel- gisch-Congo grenzende gebieden zeer noo- dig is. TEGEN HET POKKENGEVAAR. Drastische Fransche maatregelen. In verband met de ziekte gevallen in Engeland. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Frrn- sche regeering, in verband met de re cente gevallen van ponsen in Engeland hf-- I - Jolen de Fransch-joritsche sani taire conventie van 1926 toe te passen. Te beginnen met Donderdag 18 April zul len alle passagiers, die uit Engeland in Frankrijk aankomen een vci^aring van een bevoegd dokter moeten overleggen, Jat zij in de afgeloopen twee maanden zijn gevaccineerd. Zij moeten op een kaart hun naam en adres vermelden en mededeelen, wanneer zij het laatst tegen pokken werden ingeënt. Volgens een nader ontvangen bericht zullen de reizigers voor de keus worden gesteld zich voor het aan land gaan alsnog te laten inenten, of terug te keeren. De maatregel is niet van toepassing op luchtreizigers. De bijzonderheden van de te nomen maatregelen zijn aan alle scheepvaart maatschappijen medegedeeld, maar zij zijn niet openbaar gemaakt. Vernomen wordt, dat schepen, die van Engclsche havens komen, de quarantaine-vlag moeten hij- schen en dat de bemanning gevaccineerd moet zijn. Passagiers, die uit het Oosten komen op schepen welke, naar wordt ver moed, niet vrij van pokken-bacillen zijn, moeten zich laten inenten. In geheel Frankrijk is vaccinatie tegen pokken verplicht en in Fransche bladen is sterk de aandacht gevestigd op de nieu we gevallen van pokken in Engeland. Het „Journal" stelde voor de Volkenbonds commissie voor openbare hygiëne te ver zoeken er bij Engeland op aan te dringen inenting verplicht te stellen. Deze maatregel heeft in Engeland veel opzien gebaard. Vooral do scheepvaart en spoorwegmaatschappijen alsmede de touristenburcaux worden er door getrof fen. Anderson nog steeds zoek. Pessimistische stemming omtrent z ij n lot. Kapitein Holden is te Canberra opge stegen, ten einde opnieuw te zoeken naar luitenant Anderson cn Hitchcock, de zoek- eraakte zoekers naar de vermiste Austra- lië-vliegers. Voorts zijn eenige militaire -liegtuigen beschikbaar gesteld voor de nasporingen. Men is echter pessimistisch gestemd ten opzichte van het lot der vlie gers. Kingsford Smith en Ulm hebben me degedeeld, dat zij zoo spoedig mogelijk met dc „Southern Cross" naar Derby zul len vertrekken. Inlanders verlcenen hulp bij het maken van een „aanloop" voor het vliegtuig. Italiaanschc bedevaart naar Lourdes. Eenbelangrijke gift van den Paus. De II. Vader heeft het Italiaansche na tionale comité voor het vervoer van arme zieken naar Lourdes een groot bedrag ter hand gesteld, dat het mogelijk maakt vijf tig zieken kosteloos naar het Fransche ge nadeoord te zenden. De reis zal begin Mei plaat-s vinden en er zullen dan 25 onvermogende zieken uit Rome en 25 andere uit de overige streken van Italië naar Lourdes vertrekken. Brand In een Boheemsch bioscoop-theater. In de stad Taus, ia West-Bohemen, is in een bioscoop-theater een film in brand ge raakt, waarbij dc eigenaar en een naast hem staande jongen zulke ernstige brand wonden hebben opgeloopen, dat zij na aan komst in het ziekenhuis zijn overleden. Twee andere personen, die zich eveneens in de cabine bevonden, liepen rook-vergif- tiging op.^ Misdaad in een trein. Bij aankomst van een trein aan het Pots dammer Bahnhof werd in een coupé tweede klasse een 22jarig meisje dood op den vloer aangetroffen. Volgens een geneesheer is-het meisje door vergiftiging overleden. De ouders gelooven niet, dat er reden bestaat voor opzet en nemen aan, dat het meisje het slachtoffer van een misdaad is gewor-' den. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Uitslagen van ^4 April. Ie klasse. A Krommenie: G.V.O.R.Iv.A.V. 2 Ouderkerk: N.E.A.The Unity B Heemskerk: A.D.O.Geel Wit C Den Haag: Gr. FlorisSpartaan Delft: D.H.L. 3—V.G.M. 7—1 6—2 4—0 2e klasse. A Heemskerk: A.D.O. 2—Vitesse 1 1—3 Beverwijk: D.E.M. 2—A.R.C. 4—1 D Veur: A.V.V.—P.F.C. 1—2 Loosduinen: G.D.A. 2Westlandia 32 Den Haag: L. en Sn. 2V.V.L. 23 Den Haag: V.A.P.V.A.C, 63 3 e klasse. A Alkmaar: A.R.C. 2—S.V.W. 6—2 D LisseLisse 3Geel Wit 43 Santpoort Santpoort 3Alliance 12 ELangeraar: S.D.O.S.J.C. 2' 44 F Wassenaar: BI. Zw. 2Gr. Willem 3 40 Poeldijk: P.F.C. 2—Gr. Floris 2 1—1 4e klasse. B Ouderkerk: N.E.A. 2R.K.A.V. 4 70 D Haarlem: R.K.V.Z. 2B.S.M. 2 50 Santpoort Santpoort 4Alliance 2 90 Haarlem: V.V.F.H.B.C. 3 24 ENoordwijk: S.J.C. 4Lisse 4 21 R'veen: D.O.S. 2Leiden 3 12 Sassenheim: Teijlingen 3— B.S.M. 3 61 F ZoeterwoudeMeerburg—D.H.L. 3 07 GLoosduinen: G.D.A. 3V. A. P. 2 52 5 e klasse. ADelft: D.H.L. 4Westlandia 3 32 Poeldijk: P.F.C. 5Geel Zwart 2 42 C Voorburg: Wilhelmus -4W.V.V. 27 D. 0. S. II—Leiden III 1—2. Leiden III speelde Zondag 1.1. tegen D. O. S. II op het D. V. O.-tcrrein. Als om half drie de scheidsrechter op zich laat wachten wordt met goedvinden van beide partijen de wedstrijd geleid door een supporter van D. O. S. D. O. S. wint den toss, zoodat Leiden aftrapt. Direct ont wikkelt zich een vlot spel met D. O. S. een weinig in de meerderheid. Het spel verplaatst zich zeer snel. Als Meershoek Jr. eens goed doorgeeft stormt Oosldam met den bal op het vijandelijk doel af en geeft met een laag hard schot den keeper van D. O. S. geen kans. (01). Door dit onverwacht succes komt Leiden meer en meer opzetten. Maar ook D. O. S. zit niet stil en menig schot moet de Leidenkeeper keeren, wat deze zeer verdienstelijk deed. De meest onmogelijke ballen werden door hem gekeerd. Een, keer echter moest hij visschen, als een D. O. S.-speler via den rechtsback den bal in het net plaatst (11) Na de rust pakt Leiden weer flink aan, menige aanval echter wordt door het te oftVde staan onderbroken. Plotse- ling krijgt Pont een kans, als hij tegelijk met een tegenstander met den bal oploopt. Vlak voor het D. O. S.-doel ontfutselt Pont den bal aan zijn tegenstander en met een hard schot geeft hij zijn club de lei ding (12). D. O. S. zwoegt om don gelijk maker, maar de achterhoede was niet meer te passeeren, zoodat toen de scheidsrech ter inrukken blies, Leiden weer 2 punten rijker was geworden. LEIDSCHE VOETBALBOND. VVedst: "J programma voor o.s. Zaterdag. 2 e klasse. S. L. F. II—Fides Pacta II (3 uur) A. R. C. II—A. -R. C. III (3.30 uur). Competitiestanden, De standen van de Zaterdagmiddag- competitie, bijgewerkt tot 13 April luiden als volgt le klasse. gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. A. R. C. I 6 4 2 27—10 10 8. L. F. I 6 3 12 18—12 7 F. Pacta I 6 3 12 10—8 7 A. D. O. 6 6 4—29 2 c lv 1 a s s e. ges)), gew. gel. verl. v.t. pnt. S. L. F. II 7 6 1 29—12 12 A. R. C. II 0 4 2 30—14 8 V/. Pacta II 3 2 1 154 4 A. R. C. Ill 4 1 3 7—18 2 F. Pacta III 6 6 740 De R. K. Interacademiale. De onlangs, in verband met de slechte terreinsgesteldhcid, uitgestelde voetbal wedstrijden der R. K. Studenten zullen thans worden gehouden op Woensdag 25 April. De wedstrijden worden gespeeld op* het A. S. C.-terrein, achter Pomona. Begrafenis A. J. Bronkhorst. Op de Begraafplaats aan de Groene- sleeg te Leiden is gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den bekenden Rctterdamschen Sportofficial, den heer A: J. Bronkhorst. Op -de begraafplaats waren o.m. aanwe zig: de voorzitter van den Ned. Voetbal bond, ir. ICips, met den. secretaris-penning meester en den hoofdconsul, de heeren Staal en Boeljon. Dc Kon. Ned. Athletiek Unie was vertegenwoordigd door den voorzitter en den secretaris-penningmees ter, de heeren de Vries en Hardeman; de Zuid-Holl. Atliletiekbond door den secre taris, den heer Wessèling. Voorts waren nog aanwezig: de voorzitter van Sparta te Rotterdam, de heer Overeynder; vertegen woordigers van dc Rotterdamschc Athle- tiekvereeniging Pro Patria, vertegenwoor digers van den Rotterdamschen Effec tenhandel, de heer C. J. den Held, oud- voorzitter van den Rotterdamschen Voet balbond, vertegenwoordigers van het Rot- terdamsch Nieuwsblad, waarvan de over ledene medewerker was, enz. Aan de groeve word het woord gevoerd door den voorzitter van den N. V. B., ir. Kips, die wees op het zeer vele, dat de overledene gedaan heeft voor de beoefe ning en de bevordering van dc sport. De N. V. B. verliest in Bronkhorst een van de meest toegewijde werkers op wiens werkkracht en bekwaamheid nooit tever geefs een beroep werd gedaan. De bond kan hem ten voorbeeld stellen aan de tegenwoordige en dc komende generaties. Bronkhorst. was echter niet alleen een werker, maar ook een goed vriend. Voor zijn werkkracht en zijn vriendschap dank te ir. Rips den kleinen bescheiden man, die soms zoo groot kon zijn. De voorzitter van de K.N.A.N., de heer do Vries, wees er op, dat met Bronkhorst een der steunpilaren aan de Athletiek Unie is ontvallen. Jong is Bronkhorst heen gegaan; het is een troost, dat het le ven niet wordt afgemeten naar de lengte maar naar de diepte. Sam Bronkhorst ging heen als een goed vriend en een braaf mensch. De heer Wesselïng sprak namens den Z.H.A.B., waarvan dc overledene oprich ter was. Namens den broeder van den. overle dene, die door ongesteldheid niet aanwe zig kon zijn, dankte de heer Geerling, di recteur van het Rottcrdamsch Nieuwsblad, voor de belangstelling. HOCKEY. DuitschlandNederland. HetDuitsche elftal. Het Duitsche elftal, dat Zondag a.s. te gen Nederland in het veld wordt gebracht is als volgt somengesteld: Doel: Linke (Berlijn). Achter: Lieckfeld (Hamburg) en Woltje (Hannover). Midden: Kunmetz (Berlijn), Schafer (Es sen) en Zander (Berlijn). Vóór: Horn (Heidelberg), dr. Zapp (id.) Böcke (Berlijn). Scherbarth (idem) en Kem- mer (idem). ATHLETIEK. Drie wereldrecords verbeterd. Naar uit Montreal gemeld wordt, heeft miss Catherwood, de Olympische kam pioene hoogspringen, op een overdekte ioaan een hoogtesprong gemaakt.van 4 voet 113/4 inch, hetgeen een nieuw record voor dames is. Williams verbeterde het wereld record over 50 yard met een tijd van 5.2 sec. Miss Cook, aanvoerster van het Ca- nadeesche Olympische damesteam, verbe terde het wereldrecord 50 yard voor dames door dezen afstand in een tijd van 6 sec. af te leggen. »Tel." SCHERMEN. 23STE WAPENFEEST K. O. S. D. Majoor A. E. W. de Jong wint den Doorman-beker. Gistermorgen is op Marlot in Den Haag het 23ste wapenfeesfc van de K. O. S. B. geopend. De voorzitter van den Bond, ma joor H. de Jongh sprak het openingswoord, besloten met een driewerf hoera voor de INGEZONDEN MEDEDEELING Koningin, waarmee allen instemden. Begonnen werd met personeelo wedstrijd op floret, klasse II, waarin zes schermers uitkomen, die 0111 vijf touohó'.s trekken en den personeelen wedstrijd op hetzelfde wa pen, klasse III, war voor 32 officieren had den ingeschreven. Maar 24 waven opgeko men, die onderverdeeld werden in drie poules, elk van acht, en die eveneens om vijf touchés schermden. Do pcrsoneelc wedstrijd op floret in afd. II was betrekkelijk spoedig geëindigd. Ka pitein Stadlandcr eindigde hier als no. één met vier gewonnen partijen. In de derdo afdecling floret waren drie poules samengesteld van acht elk. Uit. iedere poule gingen de eerste vier over. In twee poules van zes werden de twaalf schermers daarna ondorverdeeld. Over gin gen uit: Poule I: Steup, Evers, Zegers en Dohna. Poule II: Boutmy, Mulder, Boogaard, De Pauw en Gerlings. Poule III: Lehmann, v. d. Vliervoet, Lamberti en Molenaar. Halve beslissing: Poule I: Molenaar, Evers en Zegers: uit Poule II: v. d. Vlier- voet, Boutmy en Boogaard. Intusschen werd een aanvang gemaakt, mot den personeelen wedstrijd op degen in de 3e afd. Van de 56 inschrijvers waren er 43 opgekomen, die onderverdeeld werden in zes poules van 6 en één van 7, uit elk waarvan vier schermers overgingen. De 2S geplaatsten werden in vier poules, elk van 7 ondergebracht. Dc finale werd hier on derbroken om half zes. Vanmorgen 0111 half tien werd deze voortgezet en beëindigd. Drie kwartier tc laat werd begonnen met don personeelen wedstrijd op floret in afdecling I. De eerste partij tusschen kap. Mijsberg en kap. Wynoldy Daniels werd gemakkelijk door den laatsten met 25 gewonnen. Bij zonder fraai en levendig cn niet minder spannend, was de partij lusscben do luits. Hagens 011 Van Wacgeningh. De eerste nam vrij spoedig met 03 dc leiding, waar op Van Wacgeningh den achterstand ver kleinde tot 13. Toen word het. 1—4, 2—4, 3—4 eii zelfs gelijk, waarna Van Wacge ningh ten slotte met 45 won. De volgende partij ging tusschen Aric dc Jong en Wynoldy Daniels, welke oven eens niet van spanning ontbloot was. Was het in de vorige een en al leven, in deze partij kwam de grootcre bezadigdheid aan den dag van de beide „rotten". De Jong werd het eerst getoucheerd, 'waarop hij gelijk maakte. Toen kwam Da- niëls voor met 13, waarna De Jong den achterstand verkleinde. Het werd 24 voor Daniels, 34, waarop dc Jong gelijk maakte en tenslotte met 45 won. Van Wacgeningh won gemakkelijk met 25 van Mijsberg, waarna De Jong met 05 Hagens sloeg. Hierop kreeg Van Wac geningh zijn eerslc nederlaag te boeken tegen Wynoldy Daniels in een eveneens zeer spannende partij, welke verliep met 1—0, 1—1, 1—2, 2—2, 3—2. 3—3, 34, 44, 54, waarna De Jong op dit moment, de eenige was, die geen nederlaag had ge boekt. Van Wacgeningh sloeg hij met 25 Daniëls won van Hagens met 35, waarna De Jong met 35 van Mijsberg won en daardoor..ongeslagen bleef. In den wedstrijd op degen is men tot aan de tweede ronde genaderd. Deze kamp zal vandaag beëindigd worden. Eveneens wordt het programma voortgezet met den wedstrijd op dezen in afd. II, waarvoor ze ventien deelnemers hebben ingeschreven, en den afdeelingswcdstrijd op degen, waarvoor hebben ingeschreven Amersfoort Arnhem, Den Bosch, Breda I en II, Gro ningen, Den Haag, Den Helder, Maastricht Soesterberg, Utrecht cn Venlo. Do uitslagen zijn: Personeele wedstrijd op floret, afd. I: (hierbij zijn aan dc schermers punten toe gekend voor stijl on kracht): 1. Maj. A. E. W. de Jong, 4 gew. part., 9 ontvangen en 20 gegeven treffers (72 punten voor kracht en 55 voor stijl 127 p.); 2. kap. H. J. M. Wynoldy Daniëls, 3 gew. part., 14 ontv. cn 19 geg. ir. (66 en 57 p. 123 p.); 3. le luit. L. van Waegeningh, 2 gew. part., 16 ont.v. en 16 geg. tr. (54 en 53 p. 107 p.); 4. le luit. H. G. Hagens, 1 gew. part., 16 ontv. en 12 geg. tr. (39 en 48 p. 87 p.); 5. kap. H. Mijsberg, o gew. part., 20 ontv. cn 8 geg. tr. (21 en 38.5 p. 62.5 p.). Personeel© wedstrijd op floret, afd. II: I. kap. adj. A. C. Stadlander, 4 gew. part., 19 ontv. en 24 geg. tr.; 2. kap. J. W. L. Ycr- steegli, 3 gew. part., 20 ontv. cn 22 geg. tr.j 3. 2c luit. W. Butin Bik, 2 gew. part., 21 ontv. en 21 geg. tr.; 4. kap. J. Visser, 2 gew. part., 21 ontv. en 20 geg. tr.; 5. 2e luit. H. H. Blom, 2 gew. part., 22 ontv. en 19 geg. tr.; 6. res.-kol. F. J. Backer, 2 gew. part., 23 ontv. en 21 geg. tr. MOTORRIJDEN. De voorjaarsreunie der K. N. M. V. De groote voorjaarsreunie der Konin klijke Nederlandscho Motorwielrijders- Verceniging zal dit jaar plaats vinden op Zondag 21 April 1929 te Arnhem. Honderden motorrijders en automobilis ten zullen zich opmaken voor den tocht naar Arnhem, waar dc Jansbuitensingel gereserveerd is voor het parkeeren der voertuigen. Om 1 uur vindt de lunch plaats in Restaurant Roval, aan welke lunch een aantal Arnhemsche autoriteiten, die zoo voortreffelijk aan de voorbereidingen van deze reünie hebben meegewerkt, zullen aanzitten. Na de lunch zal onder leiding der ver keerspolitie een rondrit door Arnhem ge maakt worden, waarna het feest met een thé-dansant in Royal zol worden besloten. Dank zij de activiteit van den grooten Nederlandschen Motorrijdersbond, de K. N. M. V., zal Arnhem voor de tweede maal in korten tijd wederom het middelpunt zijn van de motortoeristen. STILLE ARMEN. Er zijn menschen, die in stilte Hun ellende willen dragen, Die in armoe en ontbering, Nimmer hulp en steun gaan vragen. Die alleen en stil en eenzaam, Honger en ellende lijden, Maar toch liever villen sterven. Dan te vragen, liever strijden. Er zijn menschen, in wier woning Samen strijden dood en leven, Die zich schamen, als hen hulpc Stil liefdadig wordt gegeven. Er" zijn menschen vol ellende, Maar met harten, rijk cn groot, Boven steun de armoe minnend, Liever honger nog of dood. Om dezulken nu te helpen, Juist zooals die hulp moet zijn, Geeft de haak, naai- en breiactie Morgenavond een festijn. Daar zult U dan kunnen hooren Hoe men breit en naait en haakt, Eu hoe 't „heilige Veroontje" Daaraan nu een einde maakt. Toe, U komt toch even kijken, Even luist'ren, hoe het raoet.ï Uwe hulp is ook van noode. Eind goed, dan is alles goed. TROUBADOUR. Benoemingen. In het Aartsbisdom. Z. D. II. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den Weleerw. heer H. A. B. Geert- man belast met het treffen van de voor- •bcrcidcnde maatregelen tot de oprichting eencr. nieuwe parochie te Enschede onder dc parochie van den II. Jacobus aldaar en heeft benoemd tot kapelaan te Enschede (H. Jacobus) den welecnv heer G. J. A. Leussink. tot kapelaan tc. Doornenburg den weleerw. heer W. H. Knuif. Voorts heeft Z. D. H. heiast met het treffen van de voorbereidende-maatregelen tot de oprichting eencr nieuwe parochie te Haaldcrcn onder de bestaande parochie Bemin el den weleorw. hoer T. van der Weij en benoemd tot kapelaan te Vianen don wclcerw. heer Th. G. J. Speltkuis. INGEZONDEN MEDEDEELING. Vraag: Waar zijn in do naaste omge ving R.-K. Sanatoria voor T.B.C. geves tigd. Wanneer er hier niet zijn, waar be staan er dan wel in hel land. Antwoord: Wij bezitten in onze naaste omgeving geen R.-K. Sanatoria voor T.B.Ck-lijders. Het -.anatorium van Herwonnen Levenskracht „Berg en Bosch" is gevestigd tc Apeldoorn, Goorcn- JSchcweg 172. Verder is te Grocsbeek bij Nijmegen het sanatorium ..Dekkerswald". hot sanatorium „Kalorama" tc Beek bij Nijmegen (mannelijke longlijders boven 1 jaar), het Zee-sanatorium Piusgesticht te Harderwijk, hot R.-K. Gr tone Kruis-sanu- toriura te Horn (L). het St. Odagcslichl te St.-Oedenrodc (N.-Br.) (vrouwelijke tuberculoselijders). R.-K. Sanatorium met boschschool Maria Auxilialris tc Vcnlo (voor jongens en meisjes). Het Sanatorium van hot H. Hart van Jezus te Son (N.-B.) (mannel. longlijders) cn het R.-K. Zieken huis met afdecling meisjcssanatoriuin on R.-K. Einmapaviljoen voor mannen te Zc- vonaar. Waar geen bijzonderheden zijn vermeld is hel sanatorium voor mannen, vrouwen en kinderen. Vraag: Hoe kan ik regenvlekken uit een zwarte glimmend satijnen mantel ver wijderen? Antwoord Wanneer U een natte doek logt aan den goeden kant van den mantel op de plaats waar dc regenvlek ken zich bevinden, cn 11 strijkt dan dc doek niet geheel droog met oen goed warm ijzer dan zullen waarschijnlijk de vlekken wel verdwijnen. Vraag Hoe kan ik het best olievlek ken uit een lichten rosachtigen mantel krijgen? Antwoord Tracht u do vlek ie ver wijderen door boven cn onder de plaats waar de olievlek zit grauw papier tc leg gen en hierover heen tc strijken. Het vette papier steeds door nieuw tc vervangen. Heeft deze bewerking geen- ot niet vol doende resultaat, probeort U dan eens plaatselijk met benzine (vuurgevaarlijk) of met een sopje van zachte zeep (bijv. luxe Drose). De zeep moet u mot schoon water verwijderen en daarna do plek droogstrij ken. 3—3

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9