Het opgeheven gezantschap. Sedert uw vorigen tochfc naar Rome, his torisch door de nationale vreugde, die on zen landgenoot, den Nijmcegschen burge meesterszoon, als een licht der Kerk voor alle volken op het altaar van Sint Pieter zag verheven, zult Gij, Doorluchtige Hoog waardigheden, de verhouding van Ne derland tot do hoofdstad der wereld alléén iets veranderd vinden, wat de eer van een 'nen Staat niet grooter maakt. Gij ztilt er tusschen de hooge mogendheden van Europa en de dertig gezanten bij den sou- vcreinen Vader van meer dan driehonderd miUioon, geloovigen, niet meer den eminen- ten vertegenwoordiger van Nederland aan treffen, die mét ons nationale belang is ge offerd aan de partijschappen van spelers op politieke winst. Maar de H. Vader, on verminderd in edelmoedigheid jegens het land van een zoo onvriendelijk gebaar, moge weten, dat de logica, als vie stilte zinkt over de partijdriften, ook in Neder land de geschiedenis weet te inspireeren tot het recht, dat in Italië's helderziende uur den Koning van het Vaiioaan heeft erkend. De ware gedachte van ons volk heeft onze Minister van Buitenlandsche Zaken niet verheeld, toen hij het Vaticaan •als een centrum, van wereld-invloed heeft geschetst, gelijk Briand en Chamberlaiu voorhielden aan Parlementen, die beterde stem van hun groote staatslieden hebben verstaan. En als de meeningen van konin gen die der volken zijn, dan ligt op den bodem van liet Nederlandsche volksge moed hetzelfde gevoelen, dal Z. M. Koning Willem II niet verborg togen de wegne ming van ons wapenschild uit zekeren ge zantschapsgevel bij het Vaticaan. In dit wapenschild hoeft een koninklijke Dochter van het Oranjehuis het „Christus vóór alles" geschreven, dat onze nationale aspi raties opheft tot- de super-nationale van Home, waar de Wereld-Koning Christus is uitgeroepen: het is dezelfde hand, die nog vóór de eerste Vredesconferentie haar ..persoonlijke vereering" schreef aan den vaticaanschen Vorst van den Vrede, wiens zedelijken steun zij verzocht. A' nam dan oeu toevallige ontmoeting van jaloerschc en op elkander weddende partijen, even on-koninklijk als on-nederlaudsch het vei*- bindingsteeken tusschen Nederland en Home weg in een ruwe beweging van pol- «lerpolitiek, zij kan onze vadcrlandsche en katholieke gevoelens niet verminderen, om in dit jubeljaar als den Koning en de Ko ningin van den vrede in één roep van onze 4'ereering te vieren Z.H. Paus Pius XI en H. M. Koningin Wilhelmina. De klokken van Rome luiden en de klok ken van Nederland. En terwijl wij den We reld-Koning dank zingen, dal Hij zijn Apostel-Koning uit do gevangenis heeft bevrijd, verschijnen in ons biddend zingen de zoo vertrouwde Paus-figuron, die Chris tus in de vaticaansche gevangenis hun kruis hebben nagedragen: Pius IX, de hei lige martelaar onder het kruis van de pau selijke tiaar: Leo XIII. wijsgeer, schrijver, dichter, vorstelijk organisator van de ka tholieke menigten, alles tegelijk en alles geheel; Pius X, herdooper van de mensch- lieid in het genadeleven: Benedictus XV, weldoener der slachtoffers van het wereld gericht: uit de gemeenschap van hun lij den, wijsheid en geduld is eindelijk het ko ninklijk Pausschap opgestaan, en him na gedachtenis deelt in de vreugden van Z. H. Paus Pins XI op dezen Paaschmorgen der nieuwe geschiedenis, waar onder het luiden der klokken van Rome en Nederland vijf Pausen zingen in één triomf: „Tu Rex, gloriae, Christel" Na een van zonnewarmte doorgloeide peroratie besloot spr.: „Op U, o Heer, heb ik gehoopt, en ik ben van U niet beschaamd geworden in eeuwigheid De rede, meermalen door geestdriftige toejuichingen, in een heerlijk enthousiasme onderbroken, sloeg de geestdrift uit tot een als ongekende hoogte. Hierna volgde de uitvoering van Alpli. Diepenbrock's Tc Deum door het versterk te koor der kathedrale kerk, onder leiding van Joh. Winnubst Jr. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. Tusschen twee spoorwagens. Op het emplacement van de Steenkolen handelmaatschappij aan de Coenhaven te Amsterdam waren gistermiddag enkele arbeiders bezig met liet opduwen van een met steenkool beladen spoorwagen. Ter wijl zij hiermede bezig waren, is een zich achter hen bevindende wagen, vermoede lijk tengevolge van den wind, in beweging geraakt. Hij haalde den beladen wagen in, waarbij een der arbeiders tusschen de beide spoorwagens bekneld geraakte. Met inwendige kneuzingen is hij per auto van den G. G. en G. D. naar het Binnengast huis vervoerd. Zijn toestand is niet etn- st-ig. Gevaarlijke vondst. De 36-jarige W. W. heeft Maandag op de Nassaukade te Rotterdam een automatisch pistool gevonden. Hij nam het wapen mee naar huis. Bij zijn thuiskomst liet hij het pistool vallen, waardoor een schot afging, dat hem in het linkerdijbeen trof. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel behan deld. Klipperschip gezonken. Tusschen Enkhuizen en Stavoren is gis ternacht gezonken het klipperschip „Ri val", schipper Ottink, geladen met zand, van Katerveer naar Medemblik. De opva renden zijn gered en te Enkhuizen aange komen. DE MOORD TE GIESEN-NIEUWKERK. Het onderzoek van mr. van Meerten. Gistermiddag had een aantal vertegen woordigers der pers een onderhoud met mr. van Meerten te 's-Gravenhage over de bekende quaestde van den moord te Giesen-Nicuwkerk. Zooals men weet had deze moord plaats in den nacht van 3 op 4 Augustus 1923. en werden Tennissen en Klunder als ver dacht hiervan, door de rechtbank te Dor drecht veroordeeld tot 15 jaren gevange nisstraf. In hooger beroep werd mr. van Meer ten door het Haagsche Hof toegevoegd als verdediger van Klunder. Deze toevoeging ging echter niet door, omdat Klunder mr. van Tricht als geko zen verdediger had genomen. Daarna heef!, hei Gerechtshof zonder meer het vonnis der rechtbank bevestigd. Mr. van Meerten werd echter weer in de zaak geroepen, toon hij uit het Huis van Bewaring ie Den Haag een briefje van Tennissen ontving, en kort daarop ook van Klunder met het verzoek, om voor cassatie te zorgen, en om zich in ver binding te stellen mét den aannemer Stuy te Baarn. Bij dezen Stuy. die de reparatie van de spoorlijn BuldersteegDordrecht had aan genomen. waren Tonnissen en Klunder in dienst, de eerste als uitvoerder van het werk, de andere als timmerman. Tevens is Stuy een zwager van Teunissen. Echter niet als zoodanig heeft de heer Stuy zich voor deze zaak gespannen, doch omclat hij absoluut van'den onschuld zijner onder geschikten overtuigd is. Mr. van Meerten. is toen de stukken gaan bestudeeren, en daarbij werd hij di rect getroffen doordat elk motief voor een moord door Teunissen en Klunder ont brak. Volgens de justitie zou de opzet dief stal zijn geweest- en inderdaad werd ook een bedrag van ongeveer 5.gemist maar mr. van Meerten kan zich nipt voor stellen. dat men voor een dergelijk ge ring bedrag dat er weinig ie balen was, kon iedereen weten, want Giesen-Niduw- kerk is oen zeer onbeduidende halte, waar weinig kaartjes worden verkocht een diefstal zou plegen en dat nog wel op een afstand van 14 K.M. van het huis. waar Teunissen en Klunder zich dien avond be vonden. Bovendien verdiende beiden een zeer behoorlijk weekloon, terwijl Teunissen dien avond een aanzienlijk bedrag bij zich had voor het uitbetalen van weckloonen. Mr. van Meerten -deelde verder mede, dat Thcunissen een blance strafregister heeft, terwijl Klunder nooit eenig vermo gensdelict heeft begaan. "Wat de zaak zelve betreft, wees fmr. van Meerten er op, -dat Kroon, te wiens huize het gezelschap den avond van den moord vertoefde, cenige weken na den moord is aangehouden, en toen aanvanke lijk alles heeft ontkend, n.l. dat Teunissen en Klunder in den loop van den avond eenigen tijd zijn weggeweest en ook, dat de bewuste hamer van hem was. Op 14 Augustus 1923 heeft de ijsco-ven- ter Mijrster er de aandacht op gevestigd, dat Klunder op den avond van den moord eerst om half drie Js nachts in zijn kóst- huis bij Bouwmeester is thuisgekomen. Dit was hem verdacht. De vrouw van Bouw meester heeft nog verklaard, dat zij op de kleeren van Klunder geen bloedvlekken heeft aangetroffen, en dat zij ook nimmer den bewusten hamer bij de gereedschap pen van Klunder heeft gezien. Op 6 Maart 1925 heeft Kroon eindelijk bekend, dat de hamer van hem was. Voorts verklaarde hij en- zijn vrouw, dat Teunissen en Klunder des avonds langen lijd zijn weggeweest, en dat dezen voor dien tijd om den hamer en om een lan taarn hadden gevraagd. Toen zij terug kwamen, zou Tennissen op een vraag, waar zij den hamer hadden gelaten, ge antwoord hebben, dat ze daarmee in Gie- sen-Nïeuwkerk een vent hadden kapot geslagen en dat zij den hamer daar had den laten liggen. Deze mededeeling werd zonder emotie aangehoord, en juist daar om moet deze verklaring als geheel on waar worden beschouwd. Daarbij komt, dat Vermeer, die dien avond eveneens aanwezig was. op 18 Maart 1925 verklaard heeft, van dat alles niets te hebben gehoord. Ook zijn Teunis sen en Klunder sléchts even buiten ge weest. Op 27 Maart is Vermeer op dit laatste teruggekomen in dien zin, dat hij toen maar nadat hij 72 dagen had ge zeten heeft gezegd, -dat beiden gerui- men tijd zijn weggeweest. Deze Vermeer heeft- op mr. van Meer ten een absoluut betrouwbaren indruk gemaakt, en ook de verschillende recher ches van mr. Van Meerten hebben hem zeer versterkt in zijn overtuiging, dat Teu nissen en Klunder onschuldig zijn ver- oordeold. Getuige Meintjes vertelt. Uit Sliedrecht wordt aan de „Tel." ge schreven: Naar aanleiding van de publicaties niet betrekking tot de goruchtmakendc moord zaak te Gicsen-Nieuwkerk, hebben wij een onderhoud gehad met den vroegeren agent, van politic J. Meintjes, die thans in Gorinchem een café heeft. In den avond van 3 Augustus, aldus verhaalde Meintjes, had ik laten dienst d.w.z. dienst tot 11 uur in de Kerkbuurt- uitbreiding. Ik kwam omstreeks 11 uur van de uitbreiding, en terwijl ik nabij het Gem. Eleclr. Bedrijf stond kwamen twee personen, elk met een rijwiel aan de hand, vanuit de Wilhelminastraat. Deze personen spraken nogal vrij luid. Terwijl ik op den dijk stond in het licht van den lan taarn, passeerden mij Teunissen en Klun der met de fiets 'aan de hand; zij liepen in de richting van het Boveneinde der ge meente. Even daarna sloeg de klok elf. Ik ben toen naar het Bureau gegaan en daar na naar huis. Verder heb ik deze perso nen niet gezien. Zoodra bekend was dat de bewuste hamer van C. Kroon afkom stig zou zijn heb ik tegen inspecteur Snij ders gezegd, dat ik beide mannen op dien bewusten avond had gezien. Ook heb ik INGEZONDEN MEDEDEELING. ONZE COLLECTIE BRENGEN EE EDER IETS 0' BS vnd dit direct medegedeeld aan den gep. op perwachtmeester der Kon. Marechaussee, thans armmeester D. Bruine, Dan c!c kwestie van den hamer. Ik heb persoonlijk een meisje van Groo- tenboer opgQzocht, omdat ik wist, dat dit meisje in de Voschetocp had gewoond, waar ook Kroon zijn verblijf had gehad. Ik heb aan dit meisje gevraagd of zij wel eens een ijzeren hamer bij Kroon had zien liggen of althans wist dat hij in het- bezit was van een ijzeren hamer. Zij verklaarde, dat hij inderdaad in liet bezit was van een ijzeren hamer. Ik vroeg haar toen of zij, wanneer den hamer haar zou worden vertoond, deze zou herkennen. Daarna is zij verzocht op liet politiebureau te ko men. Daar is haar door dc Rechercheurs Büg- ner en Bastiaanse de hamer vertoond, waarop zij verklaarde, dat de hamer ge heel overeen kwam met dien van Kroon. Zelfs verklaarde zij, dat zc verschillende malen de kinderen van Kroon had zien spelen mot den hamer, terwijl ze tegen haar moeder had gezegd: ;,hé wat. een eigenaardige hamer is dat toch." Daarna zoo vervolgde Meintjes, ben ik op den- zelfden dag met Bügncr naar .Cornelia Bouwman, thans huisvrouw van Jan Weg- gers gegaan. Samen hebben wij haar den hamer laten zien, waarop ze "zeide: zoo:n hamer heb ik wel eens bij Kroon in het kolenhok zien liggen. Op een Zondagmorgen, zoo verhaalde Meintjes, dat was in 1927. verscheen ten mijnen huize C'ees Kroon, die toen al reeds te Rotterdam woonde. Deze vroeg mij in tegenwoordigheid van mijn echtgenoote of ik zoo goed zou willen zijn om eens een zekere P. van Zuilen en een zekere Stuy, wonende in de kleine Kerkstoep te willen gaan hooren omtrent den hamer. Volgens 'bewering van Kroon zouden deze hebben gezien, dat hij zelf dc steel in zijn hamei- had gemaakt. Terwij! Kroon daarmede be zig was zouden, volgens zijn toen afge legde verklaring, Stuy 'en Van Zuilen aan de ponsmachine hebben gestaan. „Zelf de steel ingezet." Waarom wilde Kroon dat?, zoo vroe gen wij. Omdat, zooals hij zeide, men steeds beweerde, dat de hamer niet van hem zou zijn geweest. Hij verklaarde toen per tinent, dat hij de steel van den hamei had ingezet. Van dit bezoek van Kroon heb ik den Rechter-Commissaris mededeeling gedaan. Deze verzocht mij P, van Zuilen en Stuy te gaan opdragen den volgenden dag bij hem te komen om over deze kwestie te worden gehoord. Of dezen over deze zaak nog zijn gehoord, is mij niet bekend. U blijft dus pertinent bij uw afge legde verklaringen 1 Zeer zeker, antwoordde Meintjes. Wat is- uw meening omtrent de her roepen verklaring van het echtpaar Kroon wat betreft -den hamer? Mijn vermoeden is zooals het spreek woord zegt: „Geld wat stom is, maakt recht wat krom is". Tijdens de openbare terechtzittingen kwamen de verklaringen van Meintjes en den vroegeren inspecteur van politie Snij ders niet met -elkander overeen. Speciaal ging dat over de mededeeling van het zien van beide mannen door Meintjes in den vooravond van den moord. Niel on aardig is daarom het volgende verhaal uit Meintjes mond op te teekenen: „Toen ik op mijn ziekbed lag in 1925 en Je zaak opnieuw voor het Gerechtshof te Den Haag moest, dienen, is Inspecteur Snijders bij mij geweest. Wanneer men mij vroeg, zoo zeide deze, of het in 1925 het de eerste maal was dat ik tegen Snijders had gezegd, dat ik beide mannen dien bewusten avond had gezien, dan moest ik maar ja zeggen. Ik zeide hem, dat zulks niet zoo was, daar ik het reeds in 1923 tegen hem had gezegd. Ook bij dit ge sprek was mijn vrouw tegenwoordig, daar ze bezig was in de kamer het zeil op te wrijven. Op denzelfden dag dat de zaak voor het Hof moest dienen en ik als ge tuige in Den Haag moest voorkomen heeft een mijner collega's dit medegedeeld aan dc Marechaussee, die toen op 't Politie bureau te Sliedrecht waren. Deze hebben daarvan rapport uitgebracht aan hun Bri gade-Commandant, die nog denzelfden avond ik was juist terug uit Den Haag en had mij reeds naar bed begeven aan mijn ledikant verscheen en mij vroeg of zulks inderdaad zoo was, waarop ik hem bevestigend antwoordde. Daarna is tegen inspecteur Snijders op last. van den Offi cier van Justitie proces-verbaal opge maakt." Tot zoover het relaas van getui ge Meintjes. De moord te Maubach. De 41-jarige Duitsche arbeider Joh. N., destijds wonende te Kcrkrade, die in den nacht van 4 op 5 Januari te Maubach bij Kerkrade zijn kostbaas had vermoord met- medeweten van de vrouw van L., en dde door 't Schwürgericht to Aken in Juni van het vorige jaar ter dood was veroor deeld, is begenadigd. Dc doodstraf is thans veranderd in levenslange tuchthuis straf. Vrouw L., tegen wie ook de dood straf was gcroquireerd, is veroordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf. De knoeierijen bij het veer te Nijmegen. Een bedrag van 17 verduisterd? li 1 le Omtrent .de ontdekte knoeierij bij het veer te Nijmegen, meldt dc „Tel." nog het volgende: Dé fraude moet op dc volgende wijze zijn gepleegd. Zooals bekend, dient men zich voor overgang met het veer aan het daarvoor bestemde plaatskaartenbureau ian een kaartje te voorzien; automobilis ten betalen hiervoor bijv. een bedrag van 75 cent. Dit kaartje dient bij het oprijden van de veerpont vertoond le worden, waar na de vecrknechls dit door midden scheu ren, de cene helft houden'en de andere helft weer aan den passagier teruggeven. Het schijnt nu, dat dc losse werkman A. M. V. het hecle kaartje in ontvangst nam, dit oogenschijnlijk door midden scheurde en de andere lialft terug gaf. In werkelijkheid echter had hij dc helft van een reeds ge bruikt kaartje gereed en gaf dit terug, zoodat hij een nog volkomen gaaf over- tochtsbewijs in handen hield. Deze onge bruikte kaartjes leverde hij af aan het plaatskaartenbureau bij zijn medeplichtige W. K. Zij werden dan opnieuw verkocht, wat oen niet onaardige winst opleverde. Hoe groot hot verduisterde bedrag is, is nog niet bekend; naar verluidt echter, zou het ongeveer 17.000 bedragen. Dat zulk een groot bedrag is verduisterd, is, vooral wanneer <le fraude reeds geruimen tijd plaats vond, volstrekt niet onmogelijk, wanneer men bedenkt, welk een massavcr- voer van automobielen het veer, vooral des zomers, te verwerken krijgt. Brand. Gisteren is bij den veehouder J. Reym in den Zuidplaspolder te Nieuwerkerk aan den IJsel brand in ccn hooiberg uitgebro ken. Ofschoon de motorbrandspuit spoedig ter plaatse was, zijn de schuur en het woonhuis mede een prooi der vlammen geworden. Het vee en den inboedel heeft men nog bijtijds kunnen redden. Men ver moedt dat. de brand is ontstaan door het onachtzaam wegwerpen van een nog bran dend eindje sigaret, bij den hooiberg. Heidebrand. Maandagmiddag zijn in de omgeving van Solselien Berg bij Garderen. gemeente Barneveld, ongeveer 60 H.A, hóide ver brand. Onder leiding van den burgemees ter van Barneveld, den heer Westrik, werd de brand door een aantal bewoners van Garderen, bijgestaan door 40 militairen uit het Remonte-Depot te Milligen, met de grootste moeite gebluscht. Na twee jaar. In December 1926 werd in een bosch bij Ginneken oen 20-jarig dienstmeisje ge vonden, dat daar twee dagen en twee nachten gelegen had met de beenen in het ijs. Bij het snijden van takken voor ka merversiering van de familie waarbij ze inwoonde, was ze in een greppel gevallen; zij had haar been gebroken en door de pijn het bewustzijn verloren. In zeer be- denkelijken toestand werd zij in het St. Laurentiusgestieht te Ginneken opgeno men en door zeer zorgvuldige verpleging en geneeskundige behandeling heeft men haar leven gered. Gisteren heeft zij het gesticht verlaten. Zij heeft thans twee kunstbeenen. Twee cheques verdwenen. De N.V. Gebr. Catz Handelsvereni ging in de Kerkstraat 252 te Amsterdam heeft naar haar bijkantoor te Rotterdam per aangeteekenden brief verzonden twee Amerikaansche cheques, waarvan één ge trokken is op de Garant Trust Company te Now York, groot 117.6, genummerd 1312. en de ander op de National City Bank te New York groot 265.79. ge nummerd 2189. Gistermiddag heeft de firma telefonisch bericht uit Rotterdam ontvangen, dat deze geldswaardige papieren niet in don aan geteekenden brief gevonden zijn. De fa. Gebr. Catz heeft aangifte bij de politie gedaan. Het is bijna uitgesloten, dat de cheques uit dezen gelakten brief zijn ge stolen. De politie stelt een nader onder zoek in. BÜITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Walvischvaarder vermist. Vermoede! ij k 13 opvarenden omgekomen. Van den in Zuid-Georgia (Zuidpoolge bied) gestationneerden Engelschen wal vischvaarder „Southern Sky" is sinds drie dagen in weerwil van omvangrijke na sporingen niqts vernomen. Men vreest, dut het schip, dat twaalf Noren en een Engelschen matroos aan boord had, in den storm, die eenige dagen geleden in deze streek woedde, is vergaan. Dit schijnt be vestigd te worden door wrakstukken, wel ke nabij de kust zijn gevonden. Auto-ongeluk te Bochem. Uit Bochum wordt gemeld: Bij een autotocht, dio de bestuurder van een autobus maakte met cenige be schonken inzittenden, greep plotseling een der naast hem zittenden het stuur. Do wagen reed in volle vaart tegen een boom en werd geheel vernield, terwijl zes pas sagiers zeer zwaar, ten deele levensge vaarlijk gewond werden. PUBLIEKE VERKOOP1NG Dit is een titel, die anders boven ai vertenties staat, maar dan verbergen di twee woorden niet zulk een tragi-comedi als nu het geval is, want als je heele hel ben en houden zoo maar op straat aan de eersten den besten voorbijganger word verkocht, dan ziet een oppervlakkig tec schouwer niets dan de sensatie van he oogenblik, hij ziet alleen de comedie de verkooping, en niet de tragiek, die tot dii comedie heeft geleid, En zoo een comedie werd er gisterei weer op straat opgevoerd. De failliete inboedel van een zaak in., wij verzwijgen de bijzonderheden genummerd opgeslagen in een pakhuis t een straat, die zich beter tot zulk een to tale uitverkoop leende, dan die, waar di nu failliete winkel oorspronkelijk gevei tigd was O, speling van het noodlot, in de eersl verdieping van deze opslagplaats r.ijnpakhuis gevestigd „onder vcrlenghaa crediet". Het crediet van den gefailleerd bleek niet zoo elastisch te zijn en het crc diet van de koopers die klaar staan zich als haaien op de begeerde prooi t werpen is in 't geheel niet verlengbaar want de deurwaarder vraagt boter bij d visch. Ik zal de dramatis personae even aan voorstellen. De afslager, de deurwaarder en twer zijner helpers, de man, die de voorwerpen aan het publiek vertoont en zelf een op. lcooper blijkt te zijn. Vlak voor liet wijnpakhuis „onder ver- lengbaar crediet" staat eeif wagen en op reg die wagen staat een ladder, die reikt toi in de gapende opening, waar de schattq te voorschijn zullen worden gebracht. Midden op de wagen slaat de helper die de schatten aan het publiek zal latei zien, daarop zit de afslager en zitten oo een aantal burgerjuffrouwen, die haar hui» houding op eeu goedkoope wijze hopen verrijken en om den wagen heen een groc aantal geïnteresseerde voorbijgangers. Nummer één verschijnt in do openiu] Het is wat keukengerei. De aandacht de juffrouwen is gespannen. Het spiedende ook des afslagers ziet d menigte rond en zijn oor is gespitst, al dat van een hazewind, dio geritsel hooi in de struiken. En vlug galmt zijn stem: Tien stuiver twaalf stuivers, veertien stuivers, achttie stuivers! Achttien stuivers, achttien stul vers. Eén gulden, één gulden! Een guldi voor juffrouw Jansen. De deurwaarder noteert, juffrouw Jansi is de gelukkige. Een lamp, volgt, die voor een en ee kwart vertrekt en koperen vazen en vaze met bloemen erop. Een kruidenrek met d gebruikelijke stcenen potten met suike scda, zout en kruiden gaat voor een kwart. Dan volgen klokken, buffetten, ameubh menten, die voor lage prijzen op straa werden gezet. Meestal zijn het de opkoopers, die stul voor stuk op den inventaris beslag leggen En de man, die alles toont, koopt, wal hij wil en misschien ook wel voor den prijs dien hij wenscht. „He, zeg, roept er een uit het publiek tot den afslager, als op een bod uit het pu bliek geen acht wordt geslagen, als je weggeven, zijn er meer liefhebbers. Een schilderij, een boschgezicht in gon den lijst, wordt omhoog gehouden. „Een Rembrandt" zegt de helper. Voo een harden gulden wordt do "Rembrand aan den kant gezet. Iemand uit het publiek biedt het hoogste voor het volgende nummer. Zoo'n vreemde eend probeeren cle opkoopers belachelijk te maken, want die bederft de markt: „Hoe hiet.je ook alweer?" „Geeft niet, hoe die hiet, hij is s „Neen, het is een naarnlooze vennoot schap, de aandeelhouders zullen 't wel be talen". De volgende kooper is ook een onbe kende. „Hoe hiet je?" Gerritse is liet antwoord. „Waar ben je geboren?" „Ik ben niet geboren!" wordt slagvaar dig ten antwoord gegeven. „Ken ik wel an je gezicht zien". „Wie is dat nou weer?" „Is-tie bekend?" vraagt de afslager aan den deurwaarder, als een hem onbekende het hoogste bod doet. „Als dc bonte hond" is het antwoord. Zoo gaat het door. De geheelo inventaris wordt op straat gezet en als de huishou delijke schatten verkocht zijn, volgt de win kelvoorraad. Totdat alles is uitverkocht. Dan gaat ieder met zijn schatten huis waarts en zitten de gefailleerden wellicht bij een kale tafel, een stoel en een bed, die de wet hen gelaten heeft. de af Roofoverval door een vrouw! Die zich als man had verkleed. Gisternacht heeft te Berlijn een als mai gekleede vrouw, de 23-jarige Gerda- Rem- niek, een roofoverval op haar vroegere werkgeefster gepleegd. Gerda Romniclc was in oen lunchroom werkzaam geweest, maar acht dagen geleden ontslagen. Daar haar werkgeefster ietwat bangelijk was uitge vallen, had zij de gewoonte, zich na slui ting geregeld door haar dienstmeisje naar huis te laten brengen. Dit gebeurde ooi in den afgeloopen nacht. Toen de beide vrouwen echter de vestibule binnentraden, sprong plotseling een „man" te voorschijn, die haar peper in dc oogen wierp, aau de werkgeefster de handlasch ontrukte, waar in zich een bedrag van 250 mark bevond eo ijlings op de vlucht sloeg. Op het hulpge roep der beide vrouwen werd de „roover door voorbijgangers en politieagenten na gezet, die „hem" spoedig inhaalden en naar het politiebureau overbrachten. Daar bleet- dat men met een vrouw had te doen. D' 250 mark werd nog op haar gevonden er aan de bestolene teruggegev

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8