UIT DE RIJNSTREEK ©©©©©©©©©©©©©©^i^ï©©©©©©©©©©©©©© S |§m AI Q Zqfttu MGtaE HANDWERKEN IIH I gj| CVaMÏ BIJ WAALS -1072© g SSSlM tkV HAfFREMERSTR. 130-136. O O O O O Bi O O O O O O O O O O O O Agenda LAND- EN TUINBOUW ONDERWIJS dc eerste viering een plan ingekomen, om des avonds te S uur een samenkomst te houden in het met lampions verlicht Van der Werff-park, alwaar door diverse zang- vereenigingen oen programma van liede ren ten gehoore kan worden gebracht, na afloop waarvan een optocht door de stad gehouden kan worden. De heer Boekkooi, secretaris den Onnjevereeniging wees er op. dat deze vereeniging op 31 Augustus reeds weer een feestavond heeft gearrangeerd in de Stads gehoorzaal. Spr. vreest, dat een zangavond in iiot v. d. Werf park veel schade aan de Oranje vereeniging zou berokkenen, hetgeen tbch niet de bedoeling kan zijn van de Ver. ..Koninginnedag De heer Geytenbeek zc-ide. dat het idee van oen zanguitvoering en do verlichting van het park hem wel sympathiek is, doch voor een optocht na afloopj daarvan voelt hij niet veel. De heer Rosier deelde in verband hier mede mede. dat de gemeente ieder jaar drio concerten geeft, waarvan ook één in het van der Wcrffpark. Ook voor dit jaar is zulks reeds vastgesteld en de muziek- vereenagingen zijn reeds hiervoor aange zocht. De voorzitter wees er dan op, dat de verlichting van het van der Werffpark veel kosten zal medebrengen, vooral om dat men electrische verlichting zal moe ten aanschaffen. Verder vroeg de voorz., of het al vaststaat, dat de Chr. Oranje- vcreeniging den feestavond op 31 Augus tus, Zaterdagavond, wordt gehouden, waarop de voorz. en sccr. dier vereeniging antwoordde, dat zulks nog niet beslist De heer v. d. Lijkc opperde het denk beeld, om de kinderen des morgens een aubade te doen brengen aan den burge meester, als vertegenwoordiger van de Koningin. De heer Koops, voorzitter van de Commissie voor de Kinderfeesten, zei- dc hierop zeer sympathiek te staan tegen over het geopperde denkbeeld, dat hij gaarne in de Commissie zal verdedigen. Of het dit jaar echter reeds zal kunnen geschieden, durft spr. nog niet zeggen. Terwijl het feestplan voor de middag viering werd goedgekeurd door de verga- doring, liet zij aan het beleid van het be stuur over de e.v. plannen voor den avon'cl nader uit te werken. Hierna werden tot leden van de kas- commissic benoemd mevr. v. d. Blij en de heeren Krietemcyer en v. Rosse. Bij de rondvraag werd er o.m. op gewe zen, dat de leden vrijen toegang hebben tot de feestelijkheden. Hierna volgde sluiting der vergadering. Eindexamens H. B. S. De Minister van Onderwijs, Kunsten en "Wetenschappen heeft bepaald, dat de eind examens aan de B-afdeelingen der open bare hoogereburgerseholen met vijf-jarigen cursus en ingevolge artikel 45terdccies der Middelbaar-onderwijswet aangewezen bij zondere hoogereburgerseholen met vijf-jari gen cursus dit jaar zullen worden afgeno men voor de H B. S. voor meisjes te Lei den 19. 20 Juni; R. H. B. S. te Gouda 21, 22, 21. 25, 26 Juni; Bijz. H. B. >S. te Voorscho ten, 8,-9, 10, 11, 12 Juli. Tot gecommiteerden voor deze examens zijn benoemd ir. C. B. Piezeno, Delft,en (wegens vertrok naar Indië) tot diens plaatsvervanger :ir. J, M. Rademaker, Lei den; dr. A. H. W. Alten, Hilversum; mr. M. C. Nijland, Rotterdam; dr. F. W. Stapel, 's-Gravenhage, dr. G. J. W. Oldeman, Delft; voor de Bijz. H. B. S. te Woerden 17, 18, 19 Juni. De gecommitocrdon zijn: J F. Schmöle, Heemstede; dr. J. M. Bijvoet, Velsen; prof. L. van Vuuren, Utrecht; ds. P. J. Mole naar, 's-Gravenhage ;mevr. ^1. E. James— Brandes, 's-Gravenhage; voor de Chr. H. B. S. te Leiden, 19, 20, 21, 22, 24 Juni; Gem. H. B. S. té Leiden, 25, 26, 27, 28, 29 Juni, 1, 2 Juli; Chr. H. B. S. te Alphen a. d. Bijn, 3, 4, 5 Juli. De gecommiteerden zijn: W. A. J. van den Hurk, 's-Gravenhagemej. dr. W.' A. T. de Meester, Utrecht; J. Fillekes, s-Gra- venliage; dr. E. E. J. Messing, Rotterdam; mevr. P. A. Brocsc van Grocnau—Eller- kamp, Utrecht. Voorts zijn benoemd in dc verschillende commissies de heeren C. Timmerman te Wassenaar, Dr. H. J. Smit te Leiden, Dr. G. J. Thierry te Leiden, Dr. J. P. B. de Jos- selin de Jong te Oegstgeest, Dr. A. J. de Sopper te Leiden, de heer J. do Josselin do Jong te Leiden, Ir. W. Massink te Leidon, Dr J. Heinsius te Wassenaar, de heer J. Vcrwer te Leiden, Ds. P. A. A. Boeser te Leiden en do heer P. Werkman te Leiden. Zomerdienst N. Z. H. T. M. De den 15den Mei ingaande Zomerdienst regeling der Noord Zuid Hollandsche Tram weg Maatschappij tusschen Katwijk, Noord- wijk, Leiden, den Haag en Scheveningen zal geheel gelijk zijn aan de thans nog van kracht zijnde winterdienstregoling. Even wel zullen in de maanden Juni, Juli en Augustus de trams van den doorgaanden dienst, die thans niet verder gaan dan Boschbrug in den Haag, doorrijden tot Scheveningen, zoodat men bij Boschbrug niet. meer behoeft over te stappen. De laatste tram uit Scheveningen naar Leiden zal derhalve 12 minuten vroeger uit Scheveningen vertrokken dan tijden» don vorigen zomerdienst, toen zij 12 u. midder nacht vertrok. De bouw van de Havenbrug. De voorbereidende werkzaamheden, noodig voor den bouw van de nieuwe Ha venbrug verkeeren thans in een vergevor derd stadium. Nadat de noodbrug over de Oucle Heerengracht was gereed gekomen, is men met bekwamen spoed begonnen aan dc tweede noodbrug, die de verbinding vormt tusschen Oude Vest en Oude Singel. Men is thans bijna gereed met het heien der palen, zoodat spoedig mot het aan brengen van hot bruggedek kan worden begonnen. Intusschen is vandaag reeds de diroctie- kcet' opgebouwd, terwijl men met den aan voer van materialen spoedig zal beginnen. Naar wij vernemen is men met den bouw van het nieuw Israëlitisch Wees- en Door gangshuis aan de Cronesteinkade thans zoo ver gevorderd, dat omstreeks half Juni de oificieele opening kan verwacht worden. Handelsregister K. v. K. Wijziging 912. B. E. Feld, Leiden, Vischmarkt 6, Manufacturenhamlel. Met ingang van 15 Maart 1929 een filiaal ge opend in manufacturen, gordijnstoffen en aanverwante artikelen, a. d. Vischmarkt 4, Leiden. Gisteren is de 8-jarige F. O., wonend Uiterste Gracht 18, op den Nieuwe Rijn van een met paard bespannen waged gevallen, waardoor hij den linkerpols brak. Dc jon gen werd naar het Acad. Ziekenhuis ter behandeling overgebracht. In de hedenmiddag gehouden jnarlijksche vergadering van aandeelhouders der Leid- sehe Bouwvereeniging werden de balans en dc winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend over het afgeloopen jaar vastgesteld op 5 pet. (als vorig jaar). Tot commissaris werd herkozen mr. Egbert de Vries. T00NEEL. Op hoop van zegen. N.V. Het Schouwtooneel. Hcyerman's „Op Hoop van Zegen" is gisteravond in een voor de helft bezette Leidsche Schouwburg weer eens ten too- neele gevoerd. Wij kunnen ons niet anders voorstellen, dan dat dit geschiedt om Esther de Boer- van Rijk nog eens gelegèuheid te geven haar glansrol als „Kniertje" te spelen, want van het stuk zelf valt niet veel goeds le z.eggen. 't Is een grove, een laag bij de grcndsche uitbeelding van een Hcycrman- niaansche sol'-'istisch conflict, dat mot kunst zoo goed als niets te maken heeft, dat zonder rijken inhoud en zonder litte raire vondsten is. Meer dan een fijne karakterteekening is het Heyermans waard het conflict zoo sterk mogelijk naar voren te laten treden en hij doet dit zoo dik en opgelegd, dat. het stuk smakeloos er grof wordt-. Als dan ook de acteurs en actrices het hoogtepunt van dit conflict tusschen den „rijken" reodcr en de arme visschers heb ben uit te beelden, verwekken zij somtijds inplaats van echte ontroering slechts hui- ver-rillingen, die den toeschouwer naar het. haastig einde van zulk een scène doet ver langen. Maar „Kniertje".... dat was mooi, de stille, lijdende en onderworpen visschci's- weduwe, die haar man en kinderen verloor aan de wreede zee, en die aan het einde bij den nieuwen slag versuft terneerzat en wegwankclde met een leegte in het hart. Mevr. Esther de Boer-van Rijk werd her haaldelijk luide toegejuicht. Van de overige medespelcndcn noemen wij tenslotte vooral Co Balfoort en Carel Rijken, resp. als Geert en Barend, dc zoons van Kniertje,haar nicht Jo (Jette van Dijk- Ricker), de reeder Clemens Bos (Ko van Dijk) en Hein Harms als Simon de scheep makersknecht. Aan het einde moest voor „Kniert je" ver schillende malen worden gehaald. WOERDEN. 12 1/2-JARIG PASTOORSJUBILEUM. De dag van gisteren moet voor onzen herder der parochie bij de viering van zijn 121/2-jarig pastoraat wel een dag van groote voldoening geweest zijn. Ook een dag van geestelijk geluk, wel het meest door dc kinderhulde in de kerk. Des mor gens naderden alle schoolgaande kinde ren. jongens en meisjes, gezamenlijk tot de H. Tafel. Om 9 uur werd de plechtige Hoogmis opgedragen door den jubilaris, geassisteerd door dc weleerw. paters v. d.. Boezem en Hoogeboom. Het priesterkoor was keurig versierd met een schat van bloemen. Voor de H. Mis werd door het zangkoor een 6-steinmig Veni Creator ge zongen onder leiding van den eerw. Broe der Martinus Jaspers O.F.M., waarna de meerstemmige gezangen der H. Mis op keurige wijze werden uitgevoerd. Na af loop werd de Priestercantate „O, Priester Gods" gezongen. Ongeveer kwart voor elf begaf de jubi laris zich per rijtuig, vergezeld door de beide kapelaans, naar de R.-K. Jongens school. De parochianen, die in de nabij heid woonden, haddon de vlag met wit gelen wimpel uitgestoken. Door bruidjes werd de jubilaris vanaf het rijtuig het gymnastieklokaal binnengeleid, dat voor deze gelegenheid op feestelijke wijze was versierd. Onder leiding van het personeel hadden zich hier de jongens opgesteld. Het feestcomité was eveneens aanwezig, ook de edelachtb. heer burgemeester en Kerk- en Armbestuur. Nadat de pastoor had plaats genomen op een zetel, over huifd met een baldadijn, werd door een koor van jongens, onder leiding van den heer 8. P. Onneweer, hoofd der lagere school, uitgevoerd ..Benedicamus Domino", woorden van Louis Kuitenhouwer, mu ziek van Theo Smit en eenigo andere liederen. Hierna werd door het hoofd der U. L. O.-school, dc heer J. P. v. Breu- kclen. een treffende toespraak gehouden. Namens personeel on schooljeugd wensch- te hij de eerw. jubilaris van harte geluk on bracht hem dank voor alles, wat hij in de afgeloopen 12 1/2 jaar voor school, on derwijs en jeugd gedaan had. Spr. dacht hierbij ook aan de verbetering en ver grooting der school o.a. de nieuwe ver- breedc ingang, de vergrooting der speel plaats. de uitbreiding der lokalen van. 4 tot 8. In 't bijzonder dankte spr. nog voor het werk van den jubilaris op school zelf n.l. het godsdienstonderwijs. Hierna werd als huldeblijk door twee leerlingen der 2e klas, getooid met gèel-wittc sjerpen, een bloemenmand aangeboden. De Jubilaris dankte personeel en leer lingen voor de mooie hulde, die hem zoo getroffen had. Duidend op het aangebo- INGEZONDEN MEDEDEELING DE KAMERVERKIEZINGEN. Hoe moeten de leden der Kath. Kiesverecniging op Zondag 5 Mei hun candidaten aanwijzen. Hot Dagelijksch Bestuur der R. K. Ka mer-Centrale te Leiden heeft aan dc bestu ren der aangesloten locale R. K. Kies- voreenigingen de volgende zeer duide lijke circulaire gezonden: De stemming voor de groslijst op Zondag 5 Mei gaat naderen. Onge twijfeld zijn of worden door u maatrege len genomen om er, ingevolge onzo circu laires, voor te zorgen» dat in uwe plaat selijke kiesverecniging die stemming een goed en ordeelijk verloop heeft, en het geheim daarvan gewaarborgd is. Ook zult u er zeker wel voor zorgen, dat het pro ces-verbaal der stemming uiterlijk Maan dag 6 Mei, vóór 12 uur des morgens, in het bezit is van den secretaris te Gouda (Karnemelksloot 58). De gebruikte en niet-gebruikte stembiljetten moet u ook terstond aan den secretaris te Gouda zonden. In het vaste vertrouwen, dat u voor dit alles zorg zult dragen, gaan wij u thans verdere inlichtingen geven. Wijziging in de candidatenlijst. In de v candidatenlijst zijn twee wijzi gingen gekomen en wel in die voor de vrij plaats. De heer Mr. A. F. L. II. Tepe te Leiden, die aanvankelijk als lid en als plaats vervanger zich beschikbaar had gesteld, heeft aan het Partijbestuur medegedeeld, dat hij alleen plaatsvervanger wenseht te zijn. I e lieer J. P. Gouverneur te Sassenheini d 1de aan het Partijbestuur mede, dat hij, teneinde meerdere versnippering der stem ming te voorkomen, geen candidaat meer wenseht te zijn. Zijn naam staat dus niet meer op het stembiljet. Aantal stembiljetten. Het aantal stembiljetten dat u zult ontvangen, is gelijk aan het aantal leden dat uw vereeniging, volgens opgaaf van uw secretaris, op 31 Dec. 1.1. telde, ver meerderd met 10 procent en afgerond op tientallen. U krijgt dus eenige exemplaren over, teneinde bij eventueel verkeerd in vullen, enz., een ander biljet te kunnen geverf. De toezending van de stembiljetten ge schiedt aan het adres van den secretaris. Hoe ziet het stembiljet er uit. Allereerst de mededeeling, dat u een model-stembiljet krijgt toegezonden, een 1 stembiljet dus, dat •jfreeies gelijk is aan dat waarvan u binnenkort een aantal, als hiervoren vermeld, zult ontvangen. Evenj wel wordt dit model op gekleurd papier gedrukt, teneinde het te onderscheiden van de officieele stembiljetten. 2. KWALITEITSZETEL ARBEIDSZAKEN. 3. VRIJE PLAATS Gemeentelijke Aankondigingen CANDIDATEN Plaats- Visser, M. B., Leeuwarden. Welie, F. van, Utrecht Het stembiljet, bevat twee vakken. De namen der candidaten staan in alphabe- tische volgorde met onderstreping van de hamen van hen, die geadviseerd worden. Candidaten die alléén plaatsvervanger willen zijn hebben alléén achter hun naam. Canditdaten die alléén lid willen zijn, hebben alléén een hokje vóór hun naam. Candidaten die zoowel lid als plaatsvervanger willen zijn, hebben een stemhokje vóór en een stemhokje achter hun haam. Na deze medcdeelingen en de vermel ding, dat, aangezien het lid en de plaats vervanger voor den financieelen zetel, als mede het lid voor den arbeidszetel reeds bij enkele candidaatstelling aangewezen zijn, het stembiljet voor onzen kieskring zeer eenvoudig is, volgt dan hier een verkleind model, allocn van de beide stemvakken. Voor den 3sten zetel (kwaliteitszetel Staatsfinanciën) is bij enkele candidaat stelling gekozen als lid: A. C. A. van Vuuren, 's-Gravenhage, en als plaatsver vanger: Y. Keestra, Culemborg. CANDIDATEN Berger, Mr. B., Venlo. Borg, H. D. v. d., Groningen Bulten, G., Voorhout Deerenberg, A. C. A., Schoonhoven Droog, Dr. E. A. M., Heemstede Guit, L. F., Den Haag Hellenberg Hubar, Mr. J. G. A. M. van, Rijswijk Kampschöer, G. W., Monster Kok, J. D. de, Loosduinen Kropman, Mr. G. 0. J. D., Amsterdam Laan, J. Hh. v. d., Zuilen Niemöller, Mr. L., Den Haag Oomen, Dr. A. J. B., Utrecht Poll, M. J. M. van. Helmond Steenberghe, Mr. M. P. L., Goirle SteenhoffSmulders, Mevr. A., Baarn Tepe, Mr. A. F. L. H., Leiden Veelenturf, P. F., Hazerswoude Winter, Dr. A„ Dordrecht Wubben, G. C., Rijswijk (Z.-H.) O O O B O O Voor den 2den zetel (kwaliteitszetel ar beidszaken) is bij enkele candidaatstelling gekozen als lid: A. J. Loerakker, Schoten. Duidelijk kan men zien wie zich alléén als lid, alléén als plaatsvervanger, of voor beiden hebben beschikbaar gesteld. In vak 3 is geen enkele naam onder streept, omdat voor dit vak vrije plaats niemand wordt geadviseerd. In vak 2 is de naam F. van Welie onder streept; hij wordt - dus geadviseerd als plaatsvervanger voor den arbeidszetel. Hoe moet men stemmen. Men moet. in vak 2 het witte puntje in één stemvakje zwart of rood maken. Dit is duidelijk genoeg. In vak 3 moet men het witte puntje in een stemvakje zwart of rood maken voor den naam van den- gene die men als lid wenseht en hetzelfde moet men doen, maar dan achter den naam van dengene, die men als plaats vervanger wenseht. Iedere kiezer brengt dus 3 stemmen uit en wel: 1 in vak 2 en twee in vak 3 en van deze laatste 2 stemmen dus één in de kolom „lid" en één in de kolom „plaatsvervanger".- Voor dè stembureaux. De leden van de stembureaux moeten elk vak afzonderlijk beoordeelen. Zijn er bijvoorbeeld in vak 2 twee puntjes zwart of rood gemaakt-, dan is dat vak ongel dig, dus niet het geheele stembiljet, want indien in vak 3 één puntje is zwart of rood gemaakt vóór een naam en hetzelfde is gedaan achter een anderen naam, dan is dc stemming voor vak 3 ongeldig. Zoo kan bijvoorbeeld ook in vak 3 ongeldig en in vak 2 wel geldig zijn gestemd. De beoordceling van de geldigheid gaat dus per vak. Vak 2 is ongeldig wanneer er daarin twee stemmen zijn uitgebracht. Vak 3 is ongeldig in alle gevallen waar in meer of minder dan twee stemhokjes zijn zwart of rood gemaakt en bovendien wanneer vóór en achter denzelfden naam de hokjes zijn ingevuld. Wat minaer stemmen betreft, ie dus o1' vak 3 geheel ongeldig, indien men alleen een lid of alleen een plaatsvervan ger heeft gestemd. Dan wordt dus die ééne stem niet geteld. den bloemstuk, zeide hij: „Bloemen ver welken, maar het andere geschenk, dat gij mij <leze morgen gegeven hebt, is van grooter waarde en blijvend." Hij spoorde de kinderen aan dc H. Communie dikwijls te ontvangen en ook ijverige leerlingen te zijn. In 't bijzonder dankte de Pastoor nog de heeren v. Breukelen en Onneweer, de overige onderwijzers en de onderwijze res mej. v. Dijk voor de vele hulp zoo dik wijls verleend bij de voorbereiding der Eerste H. Communie. Nadat het jongenskoor nog een pot pourri had gezongen, die eindigde met een driewerf hoera op den Jubilaris, deel de deze mede, dat hun verder een vrije dag wachtte, wat met groote vreugde ver nomen werd! Ondertusschen werden dc kinderen op een versnapering onthaald. Hierna had de huldiging der meisjes plaats in de recreatiezaal van het pen sionaat. Door een negental meisjes werd voor den Jubilaris een bloemenhulde uit gevoerd. Door de meisjee werd een prach tig 3-stemmig lied gezongen. De Pastoor sprak ook hier een dankwoord en hierme de was de hulde der schoolkinderen ge ëindigd. Om 12 uur werd op dc Pastorie door liet comité den pastoor het geschenk dei- parochie aangeboden. De heer J. de Kruif, secretaris van het Kerkbestuur, overhan digde na een korte toespraak, den Pastoor een gesloten couvert. Zooals men weet zal dit geldgeschenk geheel gebruikt worden tot verfraaiing der kerk. Van 122 had een drukbezochte receptie plaats. Vele bloemstukken van vereenigingen en parti culieren waren aangeboden. Het collec tantencollege had een paar fraaie palmen gegeven. Ook was er een geschonken door het R.-K. Meisjeskoor. Moge God nog vele jaren onze Pastoor voor zijn parochie sparen en dat onder zijn bestuur de parochie Woerden vooral meer en meer toenemen in geestelijken bloei. fic 'Jenni! °P Jki v< tz Zi\ om ver- ran Lei- dat erzoet Hinderwet. Burgemeester en JVc.tW don brengen, ter alg Miie>fie Iannis, door hen de bcslissi v»n de firma J. J. K antz gunning tot het uitb eiden "van fe laken fabriek in de pcrcet en Oude Sfcgel Nis 86, 89, 90, 92, 102, lOi 10^. I^lniyengrai No. 18 en Langegrat i; Nis dastraal bekend Gej eente Lei Ica^Sectie B. Nis 2569, 2930, 2782 en 2j£^ris daagd. LEIDEN. Woensdag, Leidsche Kunstvereeniging, Den Burcht, 8.30 uur. Donderdag. „Sancta Veronica", St. Ante niuspatronaat-, S.15 uur. Donderdag. R. K. Oratoriumvcr. Siadsge- h oorzaal 8.15 uur. Donderdag. Ver. tot Bev. der Belangen van Slechthoorenden, Leidsch Volks huis, 8 uur. Vrijdag. R. K. Stud. Vereeniging „Si Augustinus". Eigen Huis, 8.30 uur. Vrijdag. Bond voor Groote Gezinnen, Den Burcht, 8 uur. De avond-, nacht- er. Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 April a.s. tot en met Zond a g 21 AprD waargenomen door de apotheek van dei heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tele foon 594. Aardappelen- en groentenveiling te Hoofddorp. Te Hoofddorp hebben belanghebbende! bij de oprichting van een exportvcilinf van aardappelen en tuinbouwproducten U Amsterdam vergaderd en tot do definitieve oprichting der vereeniging besloten. He: ligt niet in de bedoeling om het eerste jaai een eigen veüingsgebouw óp te richten voorloopig zal de verkoop der aangevoerd! producten worden opgedragen aan dl firma De Jong on Koenen. Staande d< vergadering werden door verschillend! aanwezigen 15 k 20.000 H.L. aardappele» ter veiling opgegeven, zoodat de totstand koming van deze veilings-vereeniging vei zekerd is. Tot bestuursleden werden gekozen d heeren J. B. Cats K. de Vries en J. Rei nierse uit. den Grooten TJpolder. L. Gijzen berg uit Haarlemmermeer, J. Vlegels J. Verbrugge uit den Grooten IJpolder, J Sikker uit Haarlemmermeer en H. Burgei uit Polder 3 bij Amsterdam. De drie eerst genoemde heeren zullen het dagelijkscl bestuur vormen. Op verzoek van het be stuur verklaarde de heer Claassen,. markt meester, zich bereid als adviseerend lid van het bestuur te fungeeren. Woordkunst en onderwijs. Uitgebracht, is een rapport vanwege Maatschappij tot Bevordering van Woord kunst over de wijze, waarop deze door het onderwijs zou kunnen worden bevor derd. Daaraan is het volgende ontleend: Lager onderwijs. De commissie is oordeel, dat spreeklechniek, en nog min der welsprekendheid, op de la-gere school een afzonderlijk vak kan zijn. Men moet zich om practische redenen tevreden stel len met den invloed, welke bij het spre ken uitgaat van den beschaafden onder wijzer. Indien, gelijk de commissie zeer wenschelijk acht, in het leerplan het reci- tecren wordt opgenomen, wat bijv. te 's-Gravenhage reeds het geval is, dan zal ruimschoot^' gelegenheid bestaan om liet technisch zuiver spreken te ontwikkelen. Volledigheidshalve zij hier vermeld dat genezing van spraakgebreken niet tot. de taak van den onderwijzer behoort, daar voor zijn deskundigen buiten de gewone school noodig, als bijv. de spraakleeraren in de groote gemeenten. Van de beoefe ning van de voordrachtskunst in engeren zin zal bij het gewone L. O. geen sprake kunnen zijn. Uit liet hierboven ontwikkelde volgt, dat de opleiding van den onderwijzer, wat de woordkunst aangaat, van het aller grootste belang is. Hij moet geoefend zijn in het juist en beschaafd spreken; begrip hebben van woordkunst en die hebben lee- ren wanrdeeren. De commissie acht onderwijzersopleiding in dit opzicht lig onvoldoende. Spreekt echivek en wel sprekendheid moeten in het leerplan van de kweekscholen voor onderwijzers den opgenomen. Wanneer aldus de onderwijzersoplei ding wordt verbeterd, zal in d,e examen- eischen voor de acte L. O. moeten worden vastgesteld, dat van de candidaten wordt gevorderd: kennis van de beginselen der sprcektechniek en vaardigheid in de toe passing daarvan, alsmede een juist, beschaafd gebruik van do .gesproken Middelbaar- en. Voorbereidend Hooger Onderwijs. Hier ial het onderricht in het Ncderlandsch meer en op meer systema tische wijze dan tot nu toe dienstbaar moeten worden gemaakt aan de beoefe ning van de woordkunst. Onderricht i" spreektechniek worde slechts gegeven die gevallen, waarin daaraan individueel behoefte blijkt te bestaan. Voor onderwijs in welsprekendheid worde zoo nic het aantal lesuren voor Nederlandsch uit gebreid. Dit onderricht zal moeten omvat ten practische oefeningen in het juist en beschaafd gebruik der gesproken taal door voorlezen, vertellen, reciteeren improv see- ren en debatteeren. De leeraar in het Ne derlandsch zal hiertoe de noodigc be kwaamheid moeten bezitten.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2