BINNENLAND EEN RIJKE FAMILIE derde blad. de leidsche courant dinsdag 16 april 1929 DE UTRECHTSCHE PUBLICATIE. Prof. dr. D. van Enibdën, lid der Eer ste Kamer, verzoekt plaatsing van lieiJ volgende Opnieuw vertroebeling Zeer geachte Redactie. Dr. P. H. Ritter Jr., die het noodig schijnt te vinden onafgebroken te roeren I in de zaak van het spionnage-doeument, heeft zich op 13 April weder laten inter newen. Dit persgesprek. dat ik in eenigc groote bladen opgenomen vond, bevat de volgende regels: j ,.Ik heb hot geheim zelfs nog bewaard: toen de Minister van Ruitenlandsche Za ken in de Eerste Kamer, om den heer v. Embden in hot gevlij te komen, beloofde niet justitie te overleggen of publicatie van vervalschtc stukken ware strafbaar te [stellen, en als zeer onridderlijke houding, oindat daardoor geïnsinueerd werd, dat ik zou hebben geweten, althans zou hebben kunnen weten; dat liet. stuk niet authen tiek was. Terwijl mij de absolute echtheid juist van regeeringswege was verzekerd!" Dit is een nieuwe verdraaiing der waar heid, die in het algemeen belang gerecti ficeerd moet. worden. Mijn veroordeel van jden heer Ritter behelsde niet, dat hij op- 1 zettelijk of in lichtvaardig geloof een niet- authentiek stuk had gepubliceerd, maar dat hij in een al of niet echt stuk, ten dentieuze verminkingen had aangebracht, die ophitsende werking moesten uitoefenen. Zoo, doordat bij de rechtmatige doortocht van troepen, dien wij als lid van den Volkenbond gedoogen moeten, vervals elite tot een onrechtmatige aanval; doordat bij een, afgewezen uiting van één persoon herschiep in een aan vaarde overeenkomst. En dergelijke meer. Daarover, en over niets anders, vroeg ik den minister (Handelingen E. K. bldz. 449 e.v.): „Vergis ik mij niet, dan is de dood der U-fcrechtsche redactie voor het verleden straffeloos. Het Wetboek van (Strafrecht richt zich slechts tegen landverraad in an deren zin. Het bedreigt ook straf tegen de openbaarmaking van voor de eerbaarheid aanstootelijkc geschriften, immoraliteit dus in een bepaalde engere beteekenis. I Maar wordt het geen tijd straf aan te zeggen aan hem, die de immoraliteit pleegt, door ernstige kunstgrepen en leu genachtige voorstellingen de volken tegen elkaar op te hitsen? Moet het ten onzent journalisten blijven vrijstaan „rampzalige dagen" in het leven te roepen naar ham welbehagen?" Het antwoord van minister Beelaerts, dat formeel inderdaadkortélijk spreekt van strafrechtelijk optreden „te gen personen, die vervalschtc stukben pu- bliceeren. waardoor zij ons land in beroe ring en opspraak brengen", kon materieel slechts slaan op de bijzondere soort ver- valsching, dooi' mij ter sprake gebracht. n.l. de boosaardige verminking, die de hoofdredacteur van het U. D. tot zijn last heeft en waarvan hij telkens en telkens de aandacht, tracht af te leiden. Is zijn huidige verdraaiing niet opzette lijk gepleegd, dan lijdt deze voorlichter der Openbare meening toch wel aan zulk een bedenkelijke zwakte van geheugen, dat althans deze hem nopen mocht, zijn gewichtige persoon maar wat op den ach tergrond te houden. Zijn voorlichting wordt van continue voordaiistering. De heer van Beuningen contra dr. Ritter. De heer D. G. van Beuningen schrijft aan de N. R. Crt.: „Door afwezigheid las ik eerst heden de uiededeelingen aan Dr. P. H. Ritter in uw Zondago elite nd blad Deze lie vatten ettelijke onjuistheden, INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. feuilleton Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. Hoeks, (Nadruk verboden). 28) Deze was nu nog wel pas luite nant, doch zijn vader was generaal en, wat bij haar nog zwaarder woog van adelMisschien werd hij later ook wel ge neraal en wat zou Jt heerlijk zijn dan te kunnen bogen op zulk een schoonzoon! Ada had met Dora en'haar broer Fedor een leeskring gevormd, waarbij ook Frida dikwijls werd uitgenooéigd. Dit laatste was ook weer niet naar den zin van me vrouw. evenmin als dit vroeger geweest, was met de toenadering, die er tusschen haar oudste dochter en de gouvernante ontstaan was. Ada stoorde zich in deze alweer niet aan haar moeder. In de eer ste plaats niet om Frida zelf en ten twee de, omclat Frida, uithoofde van haar uit gebreide letterkundige kennis den ande ven dikwijls van voorlichting kon dienen. Fedor ei: Dora behandelden het meisje niet groote voorkomendheid en vonden uefc bepaald jammer, dat iemand van zoo'n talent als zij genoodzaakt was als gouver nante haar 'nood te verdienen, waarvoor 21J niettemin allen eerbied hadden Ada was te trotseh om tö bedenken, dat I'vida haar in dien kring gevaarlijk zou maar het lust mij niet mij tegen den zich d raaienden en kronkelenden schrijver te blijven wenden sinds mij meer en meer duidelijk wordt, met wien ik in. den per soon van Dr. Ritter te maken heb. Evenwel dit moet mij nog van het hart: Da-. R. heeft, gemeend zijn mij gegeven eerewoord te mogen, verbreken omdat „de regeering, mijn principaal, hem daarvan zou hebben ontslagen" en terwijl hij een zin uit een door mij aan hem geribht schrijven aanhaalt, citeert hij (met voor bedachten rade?) niet hetgeen ik daaraan vooraf liet gaan n.1.: „van Uw mijn gege ven eerewoord kan alleen ik U ontslaan niemand anders kan dat, ook niet de Ne- dcrlandsche Regeering, al zou deze nóg zoo zeer mijn principaal zijn". Maar nooit heb ik mij beschouwd of voorgedaan als agent" van de Regeering; ik heb nooit anders gehandeld dan als gewoon goed- meenend burger. Hiermede valt 's hoeren R.'s poging om de regeeriiDg aan te vallen in elkaar, en daarmede de perfide voorstelling als of de regeering eenigc bemoeienis zou hebben gehad, met het onderhoud van 15 Februari of daarvoor ook maar eenigszins de ver antwoordelijkheid zou dragen, het. onder houd n.b. waarin ik den heer It. juist trachtte te overtuigen toch vooral niet- zon der voorkennis van de regcering tot eenige publicatie over te gaan! De regeering is van dit onderhoud, zooals de heer R. zeer goed weet, geheel onkundig gebleven en heeft er eerst van gehoord door den brief van 11 April van Dr. R. aan minister de 1 Geer, waarin Dr. R. meende zich over de regeering te mogen beklagen, wat juist- al leen hierdoor mogelijk is geweest doordien ik een andere opvatting had en heb van een eenmaal gegeven woord dan de heer Ritter, in hoe moeilijk parket ik daardoor ook komen zou". SCHOENEN- EN KLOMPEN- WAARDEERING. De waarde van den mensch. De directeur van de drukkerij van „Het V-olk", do heer Masereeuw heeft na een langdurig en doeltreffend beheer zijn functie neergelegd. Hij is bij deze gele genheid gehuldigd door zijn partij en ook heeft het blad een vraaggesprek met. heift gepubliceerd. Wij lazen daar oa. in dat hij uit een kleermakersgezin te Medemblik stamt. Er waren elf kinderen en toen zijn vader overleed, Masereeuw was toen 10 jaren bleven aan de moeder nog 8 kinderen om voor te zorgen over. En nu volgt een treffende mededec- ling: „Ik ging op dat tijdstip op oen christe lijke school voor M.U.L.O., waar de leer lingen schoenen droegen. Na. vaders dood moest ik echter klompen dragen, en dat was voor de christelijke leerlingen aanlei ding mij op dc allerlieflijk-ste wijze te pes ten." De „N. Tilb. Crt."' schrijft hierbij: Het treffende nu in deze mededeeliug, voor ons althans, is ren eerste dat zij ge daan werd. Want dit bewijst hoe het kind gegriefd en gewond werd door meedoogen- looze hoogvaardij van zijn medescholieren. Volgens de bijvoeging, waarschijnlijk vol bittere minachting, dat deze kinderen christelijke leerlingen waren. Wij denken niet, dat niet-christelijke leerlingen, zachtmoediger en nederiger zijn dan de christelijke maar zooveel is zeker, dat christelijke kinderen veel rede nen meer hebben om anders te zijn. Wanneer zij het niet zijn, dan ontbreekt er nog heel wat in hun opvoeding. En hier nu komen wij tot een derde overweging. De jeugd is nu eenmaal graag ondoor dacht en hardvochtig, maar hoe zouden zij voor een teeken van minder bezit niet den- neus optrekken waar zij in de groote wereld, d.w.z. in de wereld hunner ouders en groote kennissen geregeld uitingen van een onchristelijke waardeering van geld en goed aantreffen? Hoeveel leed wordt er in de wereld niet veroorzaakt door de dwaze geldhoovaardij en nog dwazere waardeering van meer rijkdom en bezit? Wij kunnen er best inkomen dat liet op velen een noodlottigen invloed heeft dal zij minder geteld worden elan anderen, alleen omdat zij minder bezitten. De waardeeriugsblik richt zich legen- kunnen worden met betrekking tot Fe dor. Het kwam niet bij haar op, dat. deze aangetrokken zou kunnen worden door zoo'n. eenvoudig en bescheiden meisje, dat de schoonheid eu bekoorlijkheid miste, waarm'ee zij zoo rijkelijk bedeeld was, ter wijl ze verder heel goed merkte, dat Fedor voornamelijk om haar hei huis van haar ouders zoo dikwijls bezocht. Maar omdat ze niet vrij van coquetterie was, vermeed ze zorgvuldig alles, waaruit hij zou kun nen afleiden, dat ook zij h e m graag mocht lijden, ja zelfs van hem hield. Het streelde haar eigenliefde, zoo'n beetje met zijn gevoelens te spelen en trok hem derhalve nooit voor bij andere hecren, die maar hun hulde brachten. De trotschc, koele houding van Ada was mevrouw zeer onaangenaam en reeds jneermalen had ze haar dochter cp 't ver teerde daarvan gewezen, maar deze had niet eens naar haar moeder geluisterd en bleef haar rol van coquette doorspelen. Herwas op een namiddag vóór eqn bal, dat dien avond gegeven zou worden, dat mevrouw vermoeid door allérlei beslom meringen, die aan dat feest voorafgin gen, op den divan lag. Alle weelde en rijkdom van het huis zouden dien avond ten toon gespreid worden en in stilte koesterde ze de hoop, dat Sentis dien avond aan Ada zijn liefde zou verklaren en haar ten huwelijk zou vragen. Ada zat in een fauteuil te lezen en Sel- nia stond, zooals altijd, voor het raam. Mevrouw vond dit een geschikt oogen- blik haar dochter erop te wijzen zich wat vriendelijker tegenover Sentis te toonen. „Moeder", zei ze, „u moest daarover LANGERAAR. PATER EPHRAIM SLOF, O.S. B. die Zondag a.s. zijn Eerste Plechtige H. Mis te Lange raar opdraagt. woordig naar de schoen. Daaraan wordt iemand getaxeerd. Een mooie, nieuwe duro schoen, zonder gebruiksrimpels bewijs van standing en aanzien. Wat 'n cultuur, wat 'h cultuurMaar die 't vernietigend vonnis ondergaan moest zooals Masereeuw reeds op de school banken voelt dé minachting als een groot onrecht, omdat zooveel toch in den mensch wel als objectieve zekerheid wordt aangetroffen, dat dc waarde der persoon lijkheid niet afhangt van dc schoenen, tee ken van meer of minder centen in de beurs. In het streven der arbeidende klassen naar opheffing gaat "t vast niet om een beter belegde boterham alleen. Wat zij wensehen do werkers, en dat zijn niet alleen de mannen van de blauwe boeze roen dat is gelijke waardeering voor gelijke rnenschenwaarde. Als christenen tot zulk ecu zuiver ka- raatsche beoordeeling van den mensch zich niet kunnen opwerken, dan ontbreekt cr veel aan hun christendom. Want christelijk, e» op stuk van' zaken alleen christelijk, is de .moreele gelijkstel ling van alle menschen. Dat dc een mooie re schoenen draagt dan de ander, dat is gemakkelijk te verwerken, maar in 's he melsnaam, laat toch de nienschelijke ap preciatie er niet van afhangen. Van do schoenen niet, van de kleeren niet, van de woning niet. van het' geldelijk vermogen niet. Op den dag dat men algemeen zal in zien dat een bundeltje effecten of een rammelend beursje met goudstukken geen reden zijn om den kop in de lucht te ste ken en op anderen neer te zien, zal er een groote oorzaak van de lieerschende on tevredenheid zijn weggenomen. Dat ge- looven wij zeker." De geluidsfilm in Nederland. Naar men weet, is dezer dagen in Ci nema Royal te Amsterdam dc eerste ge luidsfilm vertoond, waarmee voor do film-illustratie een .nieuw, tijdperk is in geluid. Evenals in de Verecni'gdc (Staten waar thans gedeeltelijk uitsluitend geluids films worden geproduceerd heeft de in voering van geluidfilms in de Nederland- sche bioscooptheater; verstrekkende gevol gen. Naar wij van welingelichte zijde verne men staat het zoo goed tals vast, dat. maar niet meer spreken. U weet toch, dat het niet helpt." „Maar Sentis is toeli een knappe jonge man met een voortreffelijk karakter." „Dat ontken ik niet." „Zijn vader staat bekend als ecu van de rijkste mannen uit de stad. Honderden meisjes zouden zich gelukkig achten, als ze door hem niet dezelfde attenties over laden werden, die jij zoo koel van de hand wijst." ..Moeder, houd nu alstublieft op." „Ik verlang, dat je lieni, als dochter des huizes wat vriendelijker behandelt n hem niet langer in onzekerheid laat." „In onzekerheid? Waarover!" „Daarover, dat hij je lang niet onver schillig is." „Wie zegt dal?" vroeg Ada geërgerd. „Mama", liep Sehna bij het raam, „ze houdt zich maar zoo Ada keerde zich snol om en wierp een vernietigende blik op haar zuster, waaraan deze zich volstrekt niet stoorde. „Ik weet, dat ze van hem houdtriep Sclma weer. „Kind, hoe wou jij dat weten?" vroeg haar moeder. „Wel, ik heb 't gelezen", gaf zo triom fantelijk ten antwoord. Ada sprong woedend up. vloog op haar zuster af, pakte ze bij haar armen en riep met bliksemende oogon, terwijl ze haar ruw heen en weer schudde: „Waar, waar heb jé dut gelezen Zeg .op Waar.?" „Au'J'e doet me- zeer ..Zal je 't zeggen?" ..Eerst loslaten." Ada liet haar los. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 17 April. Huizen, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 11.0011.30 ICorte Ziekendienst. 12.001.40 Solistenconcert. 2.Ö0 K.R.O. Uitzending van de Pans- Meeting in de zaal vaai „Tivoli" te Utrecht 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.30 Gramofoonmuziek. 6.307.00 Fransche les. 7.007è30 Lezing over: Guido do Bray. 7.308.00 Causerie over pluimveeteelt. S.00 KRO. Uitz. uit de Aula te R'olduc. Orkest, koor en solisten. 9.30 Persberichten. gezien het succes van de eerste geluids film in Nederland in de voornaamste bioscooptheaters te Amsterdam binnen zeer afzienbaren tijd speciale installaties voor het vertoonen van geluidsfilms zullen worden aangebracht. Naar men weet, wordt binnen enkele da gen de eerste talkie" in het Theater Tusohinsky te Amsterdam verwacht. Men deelt ons mede, dat als zoodanig zal wor den vertoond „The tTazz Singer", een ge luidsfilm, welke thans te Parijs reeds veel succes heeft geoogst en welke als „geluid- looze" film thans nog in verschillende bioscooptheaters te lande wordt vertoond. Het laat zich echter aanzien, dat de muzikale illustratie der films in de voor- Nou, als je 't dan weten wil, daar lag een brief op de tafel van' je kanier on daar stond het in." „Ben jij op mijn kamer geweest Wat had je daar te maken?" ..Jij was in den tuin." ..En van die gelegenheid heb je ge bruik gemaakt om in mijn schrijfmap te snuffelen en mijn open brieven te lezen. Je bent een De rest van die woorden ging verloren door 't geschreeuw van Selma, die weer flink door elkaar gerammeld werd. ..Moeder Moeder gilde ze. „Ada wees kalm. Je doet haar zeer." „KalmMoet ik kalm wezen Ik moest ze een pag slaag geven Dat moest ik Selma had zich. losgerukt en bescher ming gezocht bij haar moeder. „Kinderlijke nieuwsgierigheid. Anders niet. Vind je dal zoo erg?" „Ik vind het heel erg. Ik vind het laag. Maar ik merk het al. U wilt ze voorspreken en ze er geen straf voor ge ven. Nu, 't is goeddan zal ik 't wel doen." „Jij hebt gelukkig niks over rnc to zeg gen riep Selma, wier moed en brutali teit teruggekomen waren. „Ik zal beslissen" zei dc moeder. „Best", zei Ada, „maar één ding wenscli ik u te zeggenals Sclma vanavond op het bal komt, blijf ik weg." Mevrouw trachtte haartc kahneeren. „Ilc blijf bij mijn besluit en dat ik het zal uitvoeren, staat bij me vast. Dat weet u." zei Ada op beslisten toon. Xog eens probeerde dc moeder haar 5.055.50 Caballerieinu/.iek. Philharmo- nie-orkest. 7.207.50 „Irgendwo in Westdeutscli- land". 7.50 „Arm wie eiue Kircheumaus", klucht in 3 acten van Geyer. Daarna' tot 11.20 Dansmuziek. Ze es en, 161D M. 9.354.20 Lezingen. 4.205.20 Orkest-concert. 5.207.20 Lezingen. 7.50 Citherconcerb m. ni. van solisten. 8.50 Tooneeluitzendiug „Die Geschwis- ter" van von Goethe. Daarna: Persberich ten en tot 11.50: Dansmuziek. naamste bioscooptheaters binnen zeer af zienbaren tijd een danige reorganisatie zal ondervinden. Het orkest van Hugo de Groot in Ci nema Royal to Amsterdam heeft met in gang van 1 September a.s. in zijn. geheel - - met de-n dirigent ontslag gekregen. In verband hiermede wordt door do mu sici, werkzaam in het. amusementsbedrijf, overwogen een groote landelijke actio I" voeren om zich tegen dc economisch zeer ongunstige gevolgen van hei invoeren dei- geluidsfilms te kunnen beveiligen on il thans tc onderzoeken welke stappen on dernomen moeten worden om do econo mische positie dqr bioscoopmusici ie be- schermen. tot andere gedachten tc brengen, maar zonder succes. Selma begon lievig tc snikken. „Ik zou Ada om vergiffenis vragen" zei haar moeder, terwijl ze haar lieveling medelijdend over haar wang streelde. „Dat doe ik niet. Daar dank ik lekker voor". „En het zou ook niets uitwerken", merkte Ada op. „Ik b 1 ij f bij mijn bcsluii U kunt kiezen tusschen haar en mij. Zulke ongemanierde kinderen moeten maar eens hebben, wat er bij staat". Sclma brulde het. bijna uit van woede. Op dit oogenblik haatte ze haar zuster en misschien zou ze haar aangevlogen hebben, als niet de huisknecht was bin nengekomen met een briefje, waarin mijn heer Koller zijn vrouw berichtte, dai hij over een kwartiertje verschijnen zou mei baron Van Meppen, dien hij met Hoiuo ontmoet had en die den wensch te ken nen had gegeven aan de dames voorge steld te worden. Dit bericht bracht dadelijk een andere stemming teweeg. Mevrouw ducht er niet meer aan haar lieveling in bescherming ie nemen en duwde haar tamelijk onzacht de deur uit. In groote haast maakte ze toilet- en koek verwonderd naar .\<b. di.' -weer was gaan zitten lozen. „Kind, hoe kan je toch zoo kalm zijn I" zei zo, terwijl ze zich mol, haar zakdoek koelte toewuifde. „Waar is mijn waaier mijn waaier?" vroeg ze er tussqhen door. „Ik zou niet weten, waarover ik me druk zou moeten maken", zei Ada. (Wordt vervolg 1). Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.151.45 Concert door het versterkte Omroeporkest. Soliste: Mia v. d. Eynde (zang). 1x453.00 Kindermatinée. 3.00—i.00 Maak het. zelft-cursus. 5.005.15 Gramofoonmuziek. 5.456.15 Tuinbouav-halfuurtje. 6.157.15 Concert door het AVRO-Trio. 7.157.45 Gezondheids-halfuurtje. S.019.30 Concert door dc Mij. ter Bevor dering der „Toonkunst" Afd. Bussum. Or kest onder leiding van Ernest W. Mulder. Solisten: Hélène Cals (sopraan), Mej. Oh. van Stolk (fluit), Mej. E. Dona-th (viool), Mej. A. ter Meulen (viool), J. Feldcrliof (viool), Mej. V. Legras (cembalo). In dc pauze: Causerie door Max Tak. 9.3011.00 Optreden van het gezelschap „Pisuisse". Leider: Paul Collin. 11.00 Gramofoonmuziek. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Voor de vrouw. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladenconeert (alt tenor). 12.50 Gramofoonmuziek. I.202.20 Orkestconcert. 3.20 Balladenconeert. 4.05 Licht klassiek concert. Dorian Trio. 5.05 Concertorgel-bespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Tuinpraat.jc. 7.00 Muziek. 7.05 Werken van Handel voor olavecim- bel. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Michel Angelo. 8.05 Concert. Militaire pijpers en tam boers. S.35 Pianoconcert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „The Dumb wife of cheapside", co- medie van Ashley Dukes. II.2012.20 Dansmuziek. „R a i o-P a r i s" 1744 M. 12.502.10 Concert. Strijkkwartet. 4.055.05 Orkestconcert. 6.557.20 Gramofoonmuziek. S.2511.10 „Le Proces de Jeanne d'Arc" histor. voorlezing. Daarna kamermuziek en zang. L a n g e n b e r g, 462 M. 9.35 Gramofoonmuziek. 11.15 Muziek voor de scholen. 11.55 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkèstconcert. Hamburg, 395 M. 1.25 -Concert door de schecpskapel van het s.s. Hamburg. 3.35 Kamermuziek (fluit-, viola, guitaar). 4.20 Duitsche' kerkmuziek. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Concert. „Wissen sic, woher das ist? 10.2011.10 Cabaret o. 1. v. W. Hagen. Brussel, 512 M. 5.20 Trioconcert. 7.50 Gramofoonmuziek. S.35 Fragmenten uit.de opera „Werthcr" aan Massenet. De Paus-meeting te Utrecht. Wij maken onze lezers er op attent dat cle Paus-meeting te Utrecht, welke te 2 uur in de zaal van Tivoli te Utrecht aanvangt, door den zender van Huizen zal worden uitgezonden op een golflengte van 336.3 M. K. R. 0. Patoor Perquin betuigde Zondagavond voor de radio zijn bijzondere tevredenheid over het resultaat der K. R. O.-propa- ganda. Jn de afgeloopen week hebben zich ruim 1300 nieuwe leden opgegeven, teravijl het aantal nieuwe Gids-abonné's minstens even groot. is. Het radio-station te Noord-wijk. Ten behoeve van de radio-ontvangst zijn op en in het duin-terrein in de omgeving van. liet Noordwijbsoho radiostation tal rijke boven- en ondergrondschc draden, antennes, aardnetten enz. aangebracht. Heb spreekt- vanzelf, dat door personen, die aldaar niet bekend rijn, 'schade aan de draden en daarmede aan dc toestellen kan worden toegebracht. Do toegang tot het terrein is daarom verboden, hetgeen bij den ingang door borden is aangegeven. Tegen overt-ioders van dit verbod zal proces-verbaal avorden opgemaakt. Gesprek tusschen Noord- en Zuidpool. Het won-der van dc draadlooze. Voor het eerst in dc' geschiedenis heeft een gesprek plaats gohad tusschen de Noordpool- en de Zuid poolstreken. De Deen Hanson, die telegrafist is bij de Groenland-expeditie aan den Amerikaan Hobbs, slaagde er namelijk Zondag 1.1. in, draadloos in verbinding te komen met den marconist van commandant Byrd, die, zooals men weet, in een kamp in de Zuidpoolistreken overwintert. De twee menschen moeten elkaar goed hebben ver staan, zoo wordt aan dc ..Daily Tele graph" gemeld. Dc afstand, die hiermede „overbrugd" werd. bedraagt bijna 20.000 K.M,

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7