Hef Heldendicht van de Roomsche Daad, De groote sociale werker dr. Poels. Hoe het plan rijpte. In de eerste helft van October ontving ik een uitnoodiging van liet bestuur van de Katholieke Staatspartij tot een conferentie in Den Haag, waarin ons advies gevraagd werd over cte mogelijkheid van het samen stellen van een eventueele propagandafilm, waarmede de Staatspartij den aanstaanden verkiezingsstrijd zou kunnen ingaan. De idee lokte mij aan. 't Was weer eens iets anders en iets nieuws, 't Was in den geest van onzen tijd. De Vrijheidsbond beschikte reeds over zulk een nlm, en de S.D.A.P. had er een in den maak. Dadelijk stond 't mij voor den geest, dat als één partij met een film voor den dag kon komen, 't zeker dc Katholieke Staats partij was. Wij katholieken hadden iets te vertoo- nen, wij konden zonder eenigen geforceer- den reclamezucht met iets voor den dag komen. De eerste besprekingen, waartoe nog eenigc andere, adviseurs waren uitgenoo- digd, gingen éénsgezind de lucht in. Men sprak over een sterke speelfilm, waarin knappe artisten zouden optreden, men had 't over 'n film van historischen opzet enz. Als man met eenige ervaring op film- en bioscoopwezen voelde ik mij gedrongen deze eerste spontane geestdrift wat te dem pen. Ik beduidde, dat zoowel een speelfilm als een film met historischen opzet schatten van geld zou kosten. Daarbij ons publiek is verwend, het krijgt dagelijks filmen voorgezet, die gebaseerd zijn op een wereldproductie. Een film in dezen geest te wilen com- poneeren, zou wis en zeker op een fiasco uitloopen, wat de opzet van dc S.D.A.P. ook achteraf heelt uitgewezen, want deze heeft de moeizame samenstelling van een derge lijke film na maanden van arbeid moeien stopzetten. Onder de meest ongunstige om- Buv. i' i i! hiermede moest vooral ru4 la.:;: ..t: worden, wij verkeerden ,n i o'gunstige tijdsomstandigheden Voer en December zouden dc ons gemeten werkmaanden zijn, en dan werd v;\S het allernoodzakelijkste licht voor de Opname eer krap en zuinig toegemeten. Filmopnamen zonder zon. Op dagen, waarop zoo niet de zon door kwam, maar toch het licht nog eenige mo gelijkheid schonk tot opereeren, zouden wij alleen nog slechts tusschen elven en twee kunnen werken. Tegen twee uur werd hel licht alweer kwijnend. Dit alles voor oogen houdend, stelde ik voor een film te componeeren in onzen eigen stijl en geest, een film die een rijk gescha keerd beeld zou geven van alles, wat wij katholieken sinds onze vrijwording op aller lei gebied tot stand hebben gebracht. Een documentaire film voor ons rijke Roomsche leven. Natuurlijk, daar 'l een verkiezingsfilm moest worden, moest er ook de politiek mee samengeweven worden. Maar ook dat stond al aanstonds bij mij vast, met deze politiek zou ik uiteraard zuinig zijn. Keuring van verkiezingsfilms. Ook hier had ik met omstandigheden te rekenen. Als man van dc practijk wist ik te voren, dat ik rekening had te houden met dc Centrale filmkeuring. Ook verkiezings- lilms zijn aan keuring onderworpen, en al te geprononceerde politiek zou het keurings- collcgc kunnen irriteeren. Dc coupureschaar zou een deel van mijn arbeid kunnen ver minken, en daar had ik niet veel zin in. Mijn opzet was tc bewijzen, dit alles heb ben wij in Nederland bereikt, dank zij dc innige samenwerking van partij en volk, en willen wij dit alles voor de toekomst behou den en verder nog uitbouwen, dan is 't zaak, dat kiezers en Staatspartij in een zelfden geest en in dezelfde lijn eendrachtig blijven samenwerken. De eindindruk van de film moest zijn: „wij katholieken hebben voor het heil en welzijn van land en volk toch wat gedaan!" Wij katholieken hebben niet een pom peus werkprogramma in schitterende woor den, maar wij hebben met opoffering van geld en goed ook daden gesteld. En zoo liet zich als van zejf al den titel van dc film schrijven „Het Heldendicht van de Roomsche Daad". Het resultaat van deze eerste besprekin gen was, dat mij officieel de opdracht werd gegeven in dien geest een scenario te ont werpen, zooals ik warm bepleit had. Dc week daarop had ik het schema klaar, en werd mij dc officieele opdracht gegeven in samenwerking met den bekenden kino- operateur den heer Adriaansz, een van de oudste en beste kino-operateurs van ons land. Het bericht, dat de katholieke Staatspartij een propagandafilm zou laten vervaardigen, jj kwam in de pers. Eenige dagen later kreeg ik bezoek van een bekende filmfirma, die bij mij kwam informeeren, tot wie zij zich had te wen den om een eventueele opdracht voor deze film te verkrijgen. Ik lachte: „Heeren, u zijt aan het goede en juiste adres, ik kan u ech ter mededeelen, dat wij zelve reeds eenige dagen aan het werk zijn getogen." Graag werd harerzijds echter toegegeven, dat ik mij de mede werking had verzekerd van een uitstekend vakman. En dat heeft de heer Adriaansz bij zijn zeer moeilijk werk ook be wezen te zijn. Met de Camera op reis. Met de camera op stap! Eigen lijk is dat niet juist gezegd, en beter is met de camera en route. Want met de vele en omvang rijke bagage van tasschen, cas settes, machine en ais een paal zoo zwaar statief, viel er niet veel te stappen, hoe stevig er Adri aansz ook physiek uitzag. Wij moesten voortdurend met dc auto er op uit. Ook voor ons gold „time is mo ney." Volgens het door mij opgezette schema hadden wij zeker een der tigtal verschillende plaatsen in ons land te bezoeken, welke wij zoo goed mogelijk in samenge stelde route hadden ingedeeld. 's Ochtends vroeg trokken wij op reis, 's avonds gewoonlijk weer naar huis, omdat Adriaansz dan gelegenheid zou hebben de ge maakte opnamen te ontwikkelen en te oor- deelen, of zij behoorlijk geslaagd waren. Met Liarnp, en mist en regen, gingen wij dan ge woonlijk 's morgens op reis. Ijverig plozen wij het ocntenciblad uit, om te kunnen constatceren of wij nog op eenig ge nadig licht voor onze opnamen zouden mo gen rekenen. Soms viel 't mee, soms viel 't tegen, maar steeds zetten wij door, den anderen dag Icon 't nog slechter zijn, en veel kans op zonnig ri- vierweer was er in de Hollandsche maanden November en Decem ber al niet. Ik had voor dc eerste acte van de film een opname noodig van de Paters Trappisten, als ie echte communisten volgens het Evangelie. Wij gingen naar Tiiburg, en 't was de eenigc dag, waarop wij ons verheugden in een pure zon. Als de lucht maar even doorzichtig leek, dan waren we al als kinderen zoo blij. Wij De leider der R. K. Staatspartij Mgr. Dr. W. H. Nolens Dc Aartsbisschop van Utrecht Mgr. Henricus v. d. Wetering. Het onderwijs in St. Michielsgestel aan de doofstommei Trappisten hun ontginningsarbeid onderbrekend bij't luiden van het Angelusklokje reden naar de „Schaapskooi", vroegen den prior te spreken, verklaarden hem het doel van onze komst. De prior leidde ons rond, wij zagen prach tonder werpen om te kieken, een zeldzame speling van licht en kleur, 't was om er zoo de camera op te zetten. Maar nu kwam het bezwaar. De hoogeerw. Abt was niet thuis, en die kon alleen verlof geven tot het maken van kieken van het nu eenmaal gesloten leven der Trappisten. O, hoe dikwijls hadden wij gezucht naar de zon, en nu straalde ze eindelijk triom- phantelijk boven ons hoofd en we mochten niet werken. Al weer een verloren dag, en dan nog wel zoo'n kostelijke. Als ik Zondags wilde terugkomen, dan kon ik den Abt spreken, maar opnamerrkon- den er dien dag niet gemaakt worden, om dat er Zondags niet gewerkt werd. Dien Zopdag er op ben ik naar den Abt gegaan, in vijf minuten spreken was dc zaak in orde. Maar nog dikwijls zijn we tevergeefs naar Tilburg gereisd, want bij aankomst leek het weer niet dienende. Eindelijk den vierden keer zijn wij ge slaagd, wij zijn trotsch op de mooie kieken der Trappisten in de film, maar zij hebben ons veel tijd en geld gekost. Voor de inleiding van de film had ik ook in mijn scenario de „Angelus" staan, „de Angelus op het land", maar wc hadden nog altijd geen gelegenheid gehad, 0111 haar pas send op te nemen. Toen we nu buiten op het land bij de Trappisten bezig waren opnamen van hen te maken bij de landontginning, zei ik op eens tot Adriaansz: „laten wij hier nu even ook de „Angelus" maken." Ik zette een paar Trappisten onder de boomen en vroeg hen even de „Angelus" te bidden. Men zal 't zien op de film, 't is een heel mooi tableau. Maar net stonden de Trappisten met de handen gekruist, oi Adriaansz riep: ,,'t Is genoeg, klaar!" „De Angelus duurt in de wereld maar kort, geloof ik", zei Pater Prior laconiek. Ja kort moesten wij op de film nu een maal zijn. Wij hadden ons te houden aan een te voren bepaalde meterage. Maar de stof bleek zoo rijk en onuitputtelijk. Over al waar wij kwamen, werden wij eigenlijk geprest om aldoor meer te maken dan wij ons hadden voorgesteld. Als ik 's ochtends Adriaansz weer ont moette, was mijn eerste vraag: „heb je op gemeten, hoeveel hebben wij al?" Een moeilijke situatie. En als ik dan het cijfer hoorde, sloeg mij dc schrik om het hart, als ik m'n scenario inkeek, en constateerde hoeveel wij nog te maken hadden. Dan gingen wij maar weer eens naar Den Bosch om met den partij secretaris te praten, of wij er nog een 500 meter bij mochten nemen. Langzaam aan was het gerucht, dat wij aan de film bezig waren, in katholieke krin gen doorgedrongen en als ik dan weer een dag thuis was, zag ik op mijn tafel brieven uit alle oorden des^ands met verzoeken en vragen, om dit of dat toch vooral niet te vergeten. 't Werd vaak een heel moeilijk probleem, de film groeide aldoor, ik moest mij gaan beperken en vóór alles ik mocht niet in her halingen vallen. Daarbij moest ik ale streken des lands zooveel mogelijk laten participeeren, om niet tc eenzijdig, te zijn, en later ook allerwege interesse voor de film te wekken. Dan nog, onze arbeid was op twee maanden begroot, maar daar de winter ons zulke aller- korste dagen toebedeelde, moes ten wij wel tot half Januari door werken. Daarna kwam nog het compo neeren van de film zelf, thuis op dc fabriek, wat een zeer omslach tig werk is, knippen en plakken, en de beelden nazien en dan een afgewerkt stuk even voor de con trole en keuring door dc projec- tiemachinc laten loopen. Met de eerst noodige copieën was dat een gestagen arbeid van wel veertien dagen achtereen. Toen we dan de eerste acte gereed hadden, was ik vol ver wachting wat mij voor de oogen getooverd zou worden. En dat is werkelijk een verras sing geworden. Ik kon niet anders dan tot een plichtgetrouwen en nauvvgezetten operateur getuigen: „Adnaansz, 't is goed, je hebt prachtig werk gedaan!" Een getuigenis, die ook door allen is her haald geworden, toen de film voor het eerst op 4 Februari voor de pers en genoodigden officieel ki Den haag werd vertoond. Een ontroerend moment. Een ontroerend mo ment beleefde ik nog even, toen wij bij Adriaansz aan huis voor 't eerst de eerste acte projecteerden. Adriaansz is de ge lukkige vader van een gezin van tien kinderen, maar één, een aardige jongen van tien jaar is levensgevaarlijk ziek en wordt verpleegd in het. O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Naar het zieke broertje gaan da gelijks de gedachten van heel het gezin. Toen Adriaansz voor onze film een opname maakte van het O. L. Vrouwe Gast huis, kon hij als vader niet de bekoring weerstaan, om ook een kiekje te maken van zijn zoontje op het ziekbed. Pater Borromeus de Greeve, dc beroemde redenaar. Hij had er thuis niets van gezegd, maar toen wij nu de eerste acte zouden projec teeren, riep hij tegeiijk z'n vrouw en kin deren binnen voor de verrassing, die zij zou den zien. Daar 't overdag was, hadden wij de ven sters van de kamer met padoxplanKen don ker gemaakt. Nu verscheen het zieke ventje onder alge- meene ontroering van de huisgenooten op het lichtend doen, of er werd aan de voor deur gescheld, en hartelijk meelevende bu ren kwamen informeeren, of Piet soms over leden was, omdat zij zoo onverwachts de vensters gesloten zagen. Gelukkig kon gezegd worden, dat de klei ne Piet 't wel maakte en wij allen hoopten, dat hij nog eens heelemaal beter zou wor den. De film en route. En nu gaat onze film, kind van veel zorgen, het land door. Niet zonder bange zorgen weer volg ik haar op dezen toent. Als ik lees in de kranten van ai de kleine plaatsjes, men zou er nog aardrijkskunde oij kunnen lecren waar zij wordt of zal vertoond worden, dan denk ik telkens met een bang hart aan alle omstandigneden, waarmeue zij te maken zal hebben, aan elecinscne stroom, aan voltage, aan pro jectie, aan deskundige bediening, aan de muzikale begeleiding enz.... Zal de film onder al deze omstandighe den de waardeering verwerven, welke wij naar zoo gaarne tuewensenen, ornaat wel niemand vermoeden kan wat een brok van moeizamen arbeid hieraan is besteed. Ook omdat wij, de geestelijke.vaders, niet weinig troiscft zijn op net ntuoie onderwerp, waaraan wij onzen tijd en arbeid hebben kunnen besteden, en dat wij onder het werk door hebben voeien groeien tot waarlijk net „heldendicht van de Koo.iscne Daad". P. HYACINTH HERMANS. (Nadruk verboden.) Wat dc schrijver van dit artikel, die de maker is van de film, daarom zelf niet kan zeggen, dat mogen wij er dunkt ons, best bijvoegen. Zijn film „Het Heldendicht van dc'Room sche Daad" is een prachtfilm geworden, die ook haar gebreken heelt, zooals alle werk van menschen, maar die toch vani zulke kwaliteit is, dat tal van films, die we tot de zeer goede rekenen er door in de schaduw gesteld worden. En men behoeft dan ook deze film „Het Heldendicht van dc Roomsche Daad" niet te gaan zien, nu ja omdat het een propaganda- ïilm is. Men ga kijken en neme z'n kennissen mee en men za! genieten. Dat is het beste bewijs dat deze film ge slaagd is, het is een propaganda-film zeker, maar geen film die preekt op een wijze dal zij die de preek noodig hebben, de ooren, of hier de oogen, sluiten. Men ziet hier de machtige feiten, de waar heid omtrent de Roomsche daad, en deze waarheid moet onze kiezers vrij maken en tot hun plicht brengen. Onderwijs in aardrijkskunde aan de biinden jongens in het Blindeninstituut, tc Gr ave.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 12