UIT DE PERS BINNENLAND GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doop een vrachtauto overreden en gedood. Dinsdagmiddag om drie uur is te Houthem tegenover de boerderij van B., de 63-jarige landbouwer J. L. uit Vijlen- Vaals door een vrachtauto, bestuurd door W. uit Hulsberg, overreden; de borstkas werd hem ingedrukt. Nadat geestelijke hulp verleend was, werd de ongelukkige naar 't Roode Kruis-gebouw te Valken burg overgebracht, waar hij te zes uur overleed. De ongelukkige laat een vrouw met een dochter achter. De marechaussee stelt een onderzoek in. Dame overreden. Op het stationsplein te Haarlem stapte een dame, A. W. V., wonende te Laren, uit een tram, die van Heemstede kwam. Ze liep vóór de stilstaande tram heen, doch lette niet op een auto, die van dezelfde richting kwam. De chauffeur kon niet tijdig genoeg stoppen, waardoor hij de dame om ver en over de borst reed. Met een gebro ken sleutelbeen en inwendige kneuzingen werd ze opgenomen en naar het Groote Gasthuis vervoerd. Tusschen de buffers bekneld. Een jorigen gedood. De 7-jarige M. M. te Zwijndrecht, was Dinsdagmiddag aan het spelen bij eenige leegstaande wagons der R. T. M. aan den Rotterdamschen weg aldaar. Hierbij ge raakte hij tusschen de buffers bekneld van een paar wagons, doordat enkele jongens een dezer voortduwden. De jongen be kwam hierbij zoodanige verwondingen aan den buik, dat hij in het ziekenhuis te Dordrecht moest worden opgenomen, al waar hij gisterennacht aan de gevolgen is overleden. Tijdens het middagmaal gestikt. Te Krawinkel Geleen is zekere Schm. tijdens het middagmaal in een stukje vleesch INGEZONDEN MEDEDEELING. Verdronken. Gisteravond is de 25-jarige schipper C. H. P. de Bop aan boord van het sleepschip Maria Theres:a" te Rotterdam in het gangboord tengevolge van de gladheid ge vallen en overboord geslagen. Na eenigcn tijd dreggen is de schipper opgehaald. De levensgeesten waren Been afgeknepen. Het zesjarig jongetje van H. Lassche te Valthermond is spelende tusschen twee lorries geraakt, met het droevig gevolg, dat hem een bee'ö. zoo goed als werd afgekne pen. Lijk gevonden. Gistermorgen is in het Eindhovensch Kanaal onder Nuenen drijvende gevonden het lijk van een ongeveer 45-jarige vrouw, B. genaamd, wonende te Mierlohout. die sinds Woensdagavond vermist werd. De ongelukkige laat vier nog jeugdige kinde ren achter. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Woonscheepje gezonken. Te Emmercompascuum is des nachts het woonschip, bewoond door J. Boes gezon ken. Met groote' moeite kon men de be woners redden, die bij het verlaten van het schip tot de knieën door het water moesten gaan. Van den inboedel werd niets gered. BRfflMDEN. Bovenverdieping uitgebrand. Gisteravond omstreeks half tien zagen voorbijgangers op het Spui te Amsterdam dat er brand was uitgebroken op een bo venverdieping van een perceel, waarin de lunchroom Formosa (voorheen Ledeboer) gevestigd is. De gewaarschuwde brandweer reed met veel materiaal uit. Het vuur woedde in de kantoorlokalen van de firma op de eerste étage, M.yHofmeyer, hande laar in diamanten. Met 6 stralen op een paar motorspuiten is het vuur bestreden. Twee mechanische ladders werden tegen het 4 étages hooge perceel gezet, waarover 2 slangen werden geleid. Betrekkelijk spoed'g was de brand weer het vuur meester. Zij wist den brand te beperken tot de aangetaste verdieping, die echter voor een groot deel uitbrandde. De oorzaak is onbekend. Om 6 uur had het personeel de lokalen verlaten. Twee boerderijen afgebrand. Aan den Eindhovenschen weg, onder Nuenen ,zijn de aan elkaar grenzende boerderijen van J. Smeulders en H. v. d. Heuvel, totaal afgebrand. Van den inboe del kon niets gered worden. Twee koeien en één kalf kwamen ten nadeele van J. S. in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. DIJKEN DOORGEBROKEN. Van de Haarsteegwijk zijn Dinsdagnacht de dijken bij Frieschepalen doorgebroken, waardoor geheele complexen land zijn overstroomd. Het verkeer langs den weg FrieschepalenMarum is gestremd voor voetgangers. Het water in de Drachtster Compagnonsvaart is ruim 30 c.M. gedaald. Nader verneemt de „Tel." het volgende; Het bleek, dat de overstrooming is ont staan doordat een houten duiker, die wa ter van het Groningsche platteland onder de Gaasterwijk een der zijtakken van de Drackter Compagniesvaart voert, defect was geraakt. Hierdoor ontstond in een der beide dijken van de Gaasterwijk een groot gat, zoodat verscheidene bunders land aan weerskanten van den dijk onder water ge zet werden. Met kracht stroomde het de landerijen in en tot over den weg bij Frie- Je zou hei mei beier wensehen dat zult ge zelf ook zeggen als ge een van onze nieuwste costuums model „Lido" hebt aangepast en in den spiegel de mooie lijnen van de revers, de vast tegen het boord sluitende kraag en de keurige valling der pantalon ziet. Breng uw vrouw, uw moeder of uw verloofde mee en ze zullen zeggen: ,,'t is een prach tig pak". En iedere keer dat ge het aan hebt, zult ge verheugd zijn over de mooie soepele stof en de elegante coupe van uw costuum „Lido" van Kreymborg. zepalen naar de Marum, die op een afstand van ongeveer 200 meter evenwijdig aan de Gaasterwijk loopt. Hier en daar kwam heb water 40 c.M. hoog over den weg te staan, zoodat bijna het geheele verkeer was gestremd. Alleen enkele auto's konden in een kalm gangetje passeeren. Voor de woningen dreigde geen gevaar, daar zij all© op hooger gelegen plekken zijn ge bouwd. Thans kan het verkeer weer onge hinderd plaats vinden. Het water stroomt evenwel nog met kracht over den weg langs een dertigtal door mollen gegraven gangen. Een wegwerker deed vanmiddag vruchteloos pogingen deze molsgaten te dichten. Ook het water op de landerijen is voor een groot gedeelte weer weggevloeid. Naar men ons verzekerde, hebben de griet- landen niet veel schade ondervonden. Bei de gaten van den dijk in de Gaasterwijk zijn met zakken en pakken stroo gedicht. Het herstelwerk is thans in vollen gang. Het water in de Drachter Compagn'es- vaart dat ten gevolge van de overstrooming ruim 30 c.M. ^gedaald was, is thans weer bijna tot het vorige peil gestegen. Een windhoos. Tweeden Paaschdag streek over een deel van de gemeente Nieuwer Amstel een windhoos van groote hevigheid. Van ver schillende huizen werden in de daken groote gaten geslagen, terwijl de entree- poort van de JJsclub „Voorwaarts" aan den Amstelveenschen Poel werd opgeno men en tegen den grond geslingerd. Ook in den Rietwijkersoorderpolder wérd een houten schuur opgenomen en een dertig tal meters verder finaal uit elkaar gerukt neergesmakt. Aan diverse broeikassen werd groote schade aangericht. Oplichting. Vanuit een onbewoond perceei in de Van Hcurnstraat te Voorburg bestelden deze week 2 mannen bij een Haagsche firma 2 rollen asphaltpapier, met verzoek om voor f 100 wisselgeld mede te geven. Door den bezorger van het bestelde werd eon bedrag van f 92 terugbetaald, doch te laat bemerkte hij, dat hem slechts een Duitsch bankbiljet van 1C0 Mark in han den was gestopt. Spoedig keerde hij terug, maar van de daders was geen spoor meer te vinden. De politie te Voorburg stelt een on derzoek in. Poging tot omkooping. Een schipper uit Capelle aan den IJssel maakte zich in de Trouwsteeg te Rotter dam aan een overtreding schuldig. Een agent van politie bracht hem deswege naar het bureau van de zedenpolitie. On derweg heeft toen de man getracht, den agent om te koopen, doordat hij hem een rijksdaalder in handen wilde stoppen. Ook deswege is proces-verbaal tegen hem op gemaakt. Een plan tot inval verraden. Ten politiebureele te Arnhem vervoegde zich Dinsdag een jongeman, die een auto matisch pistool geladen met scherpe pa tronen, een masker en een jockeypet de poneerde. Hij deelde mede, dat een ander hem de voorwerpen had verschaft en dat er was afgesproken dat hij met twee an deren een inval zou doen in een lokaal te Klarendal, waar 's Zaterdags gelden wor den geindl Het drietal zou bij het slagen van den overval den buit deelen en.... elkander nietverraden. De jongeman had echter naar hij zeide onderweg berouw gekregen, waarom hij naar de politie was geloopen. Door de recherche werd onmid dellijk een onderzoek ingesteld. De twee andere personen werden gevat maar ont kenden ten stelligste iets met de bedoe lingen en plannen te maken te hebben. Ook ontkenden zij het vuurwapen en het masker te hebben verstrekt. Het onder zoek wordt inmiddels voortgezet. „Tel." BUITENL. BERICHTEN den muur en werd een verdieping hooger meegetrokken, waar hij letterlek werd ver pletterd tusschen het toestel en het plafond Het personeel, dat een kreet had ge hoord, kwam toegesneld; het kostte veel moeite, den ongelukkige los te maken; hij gaf bijna onmiddellijk den geest. Een lid van het personeel verklaarde, dat hij, terwijl do lift zich in het sous-ter rein bevond, een dame had zien drukken op den electrischen knop van de lift in het gelijkvloers gelegen gedeelte van het ge bouw. Toen de dame de kreet hoorde, vluchtte zij de straat op. Men begrijpt eoh- ter niet, hoe de lift naar boven kon gaan, terwijl de deur van de „kooi" open was. Het parket heeft deskundigen aangestelc?, om het toestel te onderzoeken. Ontploffing. In een tot woningen verbouwd gedeelte van de vroegere kazerne te Bischoffswerda is gisternacht een ontploffing ontstaan, waardoor vier woningen vernield werden en een jong meisje zwaar gewond is. Zoo wel de oorzaak als de aard der ontplof fing liggen nog in het duister. Auto-ongeluk. Op den laten avond van den tweeden Paaschdag keerden te ParijB vier men- schen, een echtpaar en twee vrienden, na een zeer vroolijk samenzijn, waarbij naar de bladen melden een stevig glas was gedronken, in een auto naar huis terug. De auto is opgereden tegen een met groote vaart van een helling afkomende electri- sche tram en werd letterlijk versplinterd. De man werd op slag gedood, de vrouw in stervenden toestand naar een ziekenhuis gebracht. De twee andere menschen heb ben het leven eraf gebracht. Duitsch stoomschip op de rotsen. De stoomboot „Fush", die de Duitscho vlag voert is, volgens berichten uit Hong kong, nabij Hsinloengtan op een rots ge- oopen. Het schip kon naar Sco-tsjang ge sleept worden; er vallen geen menscken- levens te betreuren. Jongens met vuurwapens. Een droevig einde. Twee broeders van 11 en 17 jaar begaven zich op eersten Paaschdag, met schietwa pens voorzien, naar het gebied tusschen Rodenkirchen en Sürth om hazen te schie ten. Zij kwamen bij een hoenderpark, waar zij eieren stalen. Toen de eigenaar van het hoenderpark bij een vervolging der knapen den oudsten hunner beetgreep, trok deze direct zijn re volver en bracht den man een schot in het gezicht toe. Op hun verdere vlucht werden de beide breeders door de polit'e staande gehouden. Bij hun arrestatie trok de oudste weer zijn revolver en doodde zich door een schot in het hoofd. Ook een burgervader. In December 1.1. was de gemeentekas van Westeregeln bij Maagdenburg, drie maal achter elkaar geplunderd. De dader werd niet opgespoord. Op 25 Maart 1.1. brak in het raadhuis te Westeregeln drie maal brand uit. Men kon vaststellen, dat^ er brandstichting in het spel was en bracht' deze misdadige handeling natuurlijk in ver band met de diefstallen. Thans is volgens een bericht uit Maagdenburgde bur gemeester van Westeregeln, Körtge, gear resteerd, als verdacht van de diefstallen en de brandstichtingen. Hij is in het buis van bewaring te Halberstadt opgesloten. ONGELUKKEN. Veerboot op de Oesoeri gezonken. Negentien boeren verdronken. Naar uit Moskou gemeld wordt, is op de rivier Oesoeri in het Amoergebied een veerboot gezonken, waarop 19 boeren over- voeren. Zij zijn allen om het leven geko men. Storm In de Vereenigde Staten. Acht dooden. Een storm, waarbij de wind een snelheid van 70 mijl bereikte, heeft gisteren over dertien Btaten en tot in het Zuiden van Canada gewoed en overal belangrijke schade aangericht, vooral langs de oevers van de meren Michigan en Erie. Acht per sonen zijn gedood en meer dan 60 gewond door omvallende boomen, losgerukte daken enz. De storm ontstond in het Zuidwesten van Arkansas en nam zijn weg door Mis souri, Nebraska, Iowa, Illinois Minnesota, Wisconsin en vandaar over de Ohiorivier naar Pensylvanië en New York. Een amokmaker. Drie dooden. Een aan vervolgingswaanzin leidende en met een machinegeweer bewapende neger stormde gisteren door de 6traten van Ne wark (New Jersey) en schoot in het wilde op voorbijgangers. Twee mannen werden gedood, een derde zwaar gewond en twee politie-agenten die den neger arresteerden wilden liepen lichtere verwondingen op. Toen do amokmaker in een hoek gedreven was schoot hij zichzelf dood. Ongeluk in de Brusselsche Bank. Bediende verpletterd. Dinsdagochtend is in de „Banque de Pa ris et des Pays-Bas" te Brussel, een gruwe lijk ongeluk gebeurd. Een bediende van de controle, de 35-jarige Gaston Mets, was met de lift afgedaald naar hét sousterrein om documenten te halen. Toen hij uit de lift stapte, kwam deze plotseling in beweging. De jonge man ver loor het evenwicht, viel tusschen de lift en Jaarvergadering A. R. K. A. Afdeeling „S t. Mattheu s". Dinsdag ving te Rotterdam de twintig ste jaarvergadering aan van groep X „St. Mattheus" (belastingambtenaren) van de A.R.K.A. De afdeeling Rotterdam trad aJs gast vrouw op en bood den deelnemers aan de vergadering een boottocht aan, waarna in „Het Gouden Hoofd" gemeenschappelijk werd gedineerd. Des avonds werd in „Suisse" de vergade ring gehouden. Alle afdeelingen hadden afgevaardigden gezonden, tevens waren aanwezig het Twe,ede Kamerlid, do heer Bulten, de vice-voorzitter van de A. R. K. A., mr. J. Simons, het hoofdbestuurs lid e.a. De voorzitter, de heer Spiegel, herin nerde in zijn openingswoord aan de op richter van de groep en sprak met een gevoel van onvoldaanheid over het afge- loopen jaar. De lang besproken technische salaris herziening kwam met accoord van 31 Oc tober 1928 tusschen de regeering en do Centrale Commissie van overleg tot stand, doch de uitslag viel bitter tegen. Er kwamen .weliswaar voor enkele groe pen van de leden verbeteringen, doch voor de laagst bezoldigden niet. Dat hierdoor de jonge ambtenaren teleurgesteld wer den, is duidelijk. Ofschoon het moeilijk zal zijn, nu nog veranderingen aangebracht te krijgen is er toch nog een lichtpunt, n.l. dat de regoe- ring voornemens is het z.g. twee-rangen- steïsel commies-assistent binnenkort aan de orde te stellen, waardoor als het ware vanzelf de salarieering van het personeel van actieven dienst urgent wordt. Spreker eindigde met een opwekkend woord, den moed niet te laten zakken en door een krachtige organisatie mede te werken aan de overwinning. Hierna werd in eerste instantie het be stuursbeleid besproken. Nagenoeg allen brachten dank aan het bestuur. De vergadering werd daarop geschorst tot hedenmorgen. In „Het Gouden Hoofd" werd een feest avond gehouden. COMMUNISTISCHE TERREUR. Katholieke arbeiders, let op uw saeckI De T ij d schrijft Te Amsterdam bestaat een steenzet- tersvereenigng E.M.O.S., welke organisatie is aangesloten bij de revohitionnaire landelijke Federatie van Bouwvakarbei ders. Dit zegt reeds meer dan voldoende. De in die vereeniging georganiseerde ar beiders toonen zich dan ook volmaakt re- volutionnair Het zijn menschen, die er niet tegen opzien hun meeningen en argu menten met ploertendooders, boksijzers en steenen kracht bij te zetten. Zij eischt in het Amsterdamsche steenzettersbedrijf voor zich het monopolie op en iedere steenzetter moet lid worden van deze re vohitionnaire vereeniging. Een groep R.-K. steenzetters, reeds lang dezen dwang moede, heeft den moed gehad zich te organiseeren in den R. K. Bouwvakarbeidersbond, om daar hun be langen behartigd te zien. Daar het geor ganiseerd zijn in E. M. O. S. absoluut niet wil zeggen, dat de leden van deze .ver eeniging eerste klas werklieden zijn, za gen de R.-K. steenzetters uit, om in het steenzettersbedrijf werk te krijgen, ten einde in hun onderhoud en dat van hun huisgezinnen te voorzien. Dit is hun ge lukt, en wel voor dezelfde prijzen als de tariefovereenkomst van de E.M.O.S. voor schrijft. Onderkruiperswerk wordt door hen dus niet verrioht, al wil men dit ook aan de Amsterdamsche bevolking opdrin gen, door in de volkswijken de straten te bekalken met opschriften als: „De R. K. Vakorganisatie kweekt onder kruipers". Integendeel, de R. K. Bouwvakarbeiders- bond heeft, na 300 maal tevorgeefs op werken te hebben ingeschreven, ervaren, dat juist E.M.O.S. het bestaande tarief niet heeft gehandhaafd. Het bleek echter al spoedig, dat arbeiders van een andere levensbeschouwing dan de revolutioa- naire, niet. heeft gehandhaafd. Het bleek echter al heel spoedig, dat arbeiders van een andere levensbeschouwing dan de re- volutionnaire, Diet worden geduld. De knokploegen van E.M.O.S. waren er ter stond bij, allen arbeid van" de R. K. steen zetters te beletten. Een ware terreur werd ontketend. Zaterdag 16 Maart, moesten de ruiten van het gebouw van den R. K. Volksbond in de 3e Hugo de Grootstraat het ontgel den. De Bondsbestuurders moesten zich, om mishandeling te voorkomen, onder be waking stellen. Maandag 18 Maart werd de bediende van het Bondsbureau op weg naar huis m een taxi afgeranseld. Des avonds moes ten de R. K. steenzetters onder politiege- lide naar huis worden gebracht en Dins dagmorgen met eenzelfde escorte weer ge haald. Zaterdag 31 Maart zijn twee arbeiders, die door vier agenten begeleid, naar hun resp. woningen in de Kinkerstraat en Ten Katestraat gingen, zóó geslagen, dat één <ler arbeiders naar het gasthuis moest worden vervoerd. Men had het de politie onmogelijk gemaakt, zich te kunnen ver weren. Men is zelfs zoo ver gegaan, dat op de woningen van katholieke arbeiders een kruis is aangebracht, om de ongure ele menten een duidelijke aanwijziug te ge ven, waar zij hun haatgevoelens kunnen uiten. Deze communistische terreur is dus ontketend, omdat een aantal R. K. arbei ders voor zich het recht opeischen, zich tc organiseeren in een R. K. Vakbond. De schreeuwers van „Gelijkheid, Vrijheid en Broederschap" houden er wol eigenaar dige methodes op na. Een dergelijke terreur i3 niet duldbaar. Voor de R. K. arbeiders zij het oen aan sporing hun organisaties tc steunen, om de aanranding van hun vrijheid door re- volutionnairc elementen te beletten. R. K. Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen in Zuid-Holland, Op Tweeden Paaschdag is te Delft heb jaarlijksche Festival gehouden van den R. K. Bond van Harmonie^ en Fanfare corpsen in Zuid-Holland, en wel tc Delft in verband met het 12 1/2-jarig jubileum van „St. Franciscus" aldaar. Met het oog op het ongunstige weder had 't muziekfeest in de groote zaal van Stads Doelen plaats. Aan het festival na men deel: St. Cecilia, Dordrecht; Kol- pinge Vreugde, Wassenaar; Excelsior. Noordwijk; St. Cecilia, Voorhout; St. Ra- phaël, Den Haag; Adolf Kolping, Lisse harmonie St. Alphonsus-patronaat, Den Haag; St Grcgorius, KwintsheulPerosi, Leiden; St. Cecilia Schipluiden; de Phoe nix, Wateringen Pius X, Poeldijk Sb. Antonius, Rotterdam; Harmonie „St. Jo- soph", Rotterdam; „St. Caecilia", Loos duinen en St. Franciscus, Delft. Na een hartelijk en opgewekt wel komstwoord van den heer Bas Sluis als voorzitter van het Uitvoerend Comité, bracht do voorzitter van den Z.-Holland- schen Bond, de heer A. C. A. Durenberg, vooral lof aan de oprichters van „St. Franciscus" en zeker aan den directeur, den heer O. C. G. Vrijhoff, die de Delft- sche Kapel verscheidene lauweren heeft bezorgd. Gaarne stelde hij „St. Francis cus" tot voorbeeld aan de andere corp sen, en danlcto Delft ten slotte, waar het eerst de gedachte is opgekomen tot op richting van den Bond. De weleerw. Adviseur, kap. 'J. van Bem- melen, hield den leden voor. dat do ver eeniging tenslotte is, wat de lederi er van maken. Ht festival moet een verhooging zijn van de echte, ware Roomschc Blijdschap. Krulsverbond in het Bisdom Haarlem. In de a.s. jaarvergadering van het Diocesaan Ivruisverbond in het bisdom Haarlem, te Haarlem te houden, zal het 25-jarig bestaan van den diocesanen bond op feestelijke wijze worden gevierd.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7