ONDERWIJS SPORT LUCHTVAART RECHTZAKEN NOORDWIJK. Geboren Gijsebortus Wilhelm, zoon van W. G. Houwaart en N. van Duijn Marinus Herman, zoon van H. Viergever en C. J. Ottenhof Petrus Cornelia Jozef, zoon van G. A. Janson en A. J. Winters Maria Petronclla, dochter van A. P. van Possum en H. M. Klein Wilhelmina Jo hanna Hilda, dochter van L. F. W. van Urk en A. van Rooijen Antonius Nicolaas Maria, zoon van W. J. J. Wamelink en W. S. Heintzbergen Cornelia Johannes, zoon van G. Nieuwenhuizen en M. de Vries Petrus Arris Adrianus, zoon van J. G. L. de Ridder en P. Waasdorp Maria Elisa beth, doohter van W. J. Vink en W. M. Noordermeer. Ondertrouwd Jacob v. d. Wiel 23 jaar en Cornelia Moenen 23 jaar te Leiden Thomas Waasdorp 24 jaar en Margare- tha Geertruida v. d. Berg 22 jaar Pieter van Duin 26 jaar en Margaretha v. d. Bent 2G jaar. Gehuwd: J. C. Marijt 29 jaar en M. Spaanderman 22 jaar. Overleden Jannetje van Doorn 71 jaar wed. van H. Eigenbrood Marijtje Steenvoorden 74 jaar wed. van C. Koele- wijn Gatharina Dubbelaar 82 jaar wed. van P. Smit Abraham Alblas 6 jaar te Rotterdam tijdelijk alhier Johannes de Roock 11 jaar te Rotterdam tijdelijk alhier Cornelis Duindam 72 jaar gehuwd met L. v. d. Niet Leentje Kaptein 81 jaar wed. van Jac. van Beelon Johannes Hu- bertus Verkade 20 jaar Cornelis Plug 71 jaar gehuwd met E. Vink Cornelis v. d. Niet 20 jaar ongeh. Floris Alkemade 78 jaar wednr. van C. Ruigrok eerder van P. v. d. Velde Maria Elisabeth Vink 2 da- gen Engelina Bertha Vink 65 jaar ge huwd met P. Schelvis. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. De bezoldiging der ambtenaren. Wijziging der politieverorde ning in verband met de motor- en riiwiel-wet. Destructie van af gekeurd vleesch. Verbouwing van het politiebureau en de voor malige gasfabriek. Onbewoon bare woningen. De Raad dezer gemeente heeft Woens dagmorgen vergaderd onder voorzitter schap van den Burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Ingekomen is o.m. een brief vau het lid den heer Boender, waarbij hij infor meert naar het resultaat van het onder zoek door B. en W. ingesteld, om te ko men tob oprichting van een bad- en zwem inrichting. De Voorzitter deelt naar aanleiding hier van mede, dat B. en W. zich met dit ont werp nog niet hebben beziggehouden. Hij zegt toe het in de eerstvolgende vergade ring van de Commissie voor openbare werken ter sprake te zullen brengen. Van hetzelfde lid is ingekomen een verzoek, om maatregelen to beramen, waardoor het mogelijk wordt, dat in het hier bestaande bioscooptheater, aan de twee hoogste klassen der scholen, eenmaal per kwartaal een bioscoopvoorstelling worde gegeven van schoolfilms. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit verzoek in handen van B. en W. ge steld om advies. Verder bevindt zich onder de ingeko men stukken een brief van Ged. Staten waarin wordt medegedeeld, dat dit col lege geen termen heeft kunnen vinden voor inwilliging van het verzoek tot verhoo ging van het presentiegeld. Het verslag van den Keuringsdienst van Waren over 1928 zal bij de leden wor- dën rondgezonden. Vervolgens komt ter tafel een brief van het Gemeentebestuur van Leiden, waarin wordt te kennen gegeven, dat het voornemens is in deze gemeente een of meer cursussen te doen houden voor het personeel der openbare en bijzondere scho len in de electrotechniek. Als bijdrage in de kosten wordt gevraagd een tege moetkoming van f 25.per cursus en de kostelooze beschikking over een lokaal, voorzien van electrische leiding. De Voorzitter vraagt of de Raad er zich mee kan vereenigen, dat hier een dergelijke cursus wordt gegeven. Bij gun stige beschikking zal dan als leslokaal •worden aangewezen een lokaal van de R. K. Meisjesschool ten einde het ook voor de zusters mogelijk te maken den cursus te volgen. Wordt goedgevonden. Daarop deelt de Voorzitter mede, dat van de Directie van de Pensioenfondsen voor de Koloniale Landsdienaren te 's-Gra- venhage een definitief aanbod is ontvan gen voor het sluiten van een geldleening groot f 375.000.tegen parikoers en een rente van 4 58 per jaar. Hij stelt der halve voor, op dit aanbod in te gaan. Aldns wordt besloten. Besloten word aan den heer A. Parqui tegen nader overeen te komen voorwaar den te verhuren een strookje grond aan de Konijnenlaan. Wordt besloten aan den heer Th. Fel- perlaan ontheffing te verleenen van zijn aanslag in het schoolgeld, tot een bedrag van f 18.75. Een verzoek van den heer Ph. K. A. Steinmetz te Scheveningen, om een garage aan de Laan van Koot te mogen ver plaatsen wordt aangehouden. Hierna wordt vastgesteld de verorde ning regelende de bezoldiging van de ambenaren in vasten dienst der gemeente. De heer Boender merkt p, dat tot dus ver niet volledig uitvoering is gegeven aan het besluit van den Raad tot herzie ning der jaarwedden speciaal ten aan zien van de losse arbeiders. Deze heb ben nog geen verhooging ontvangen. Do heer Versteeg merkt op, dat het niet in de bedoeling heeft gelegen voor los personeel een nieuwe regeling te ma ken. De heer Boender is van oordeel, dat zulks wel in de bedoeling heeft gelegen. De Voorzitter geeft den heer Boender in overweging een voorstel tot vorhooging van de loonen van het los-personeel in te dienen. De verordening op de heffing van school geld voor het lager en het uitgebreid lager onderwijs wordt opnieuw vastgesteld. Het tarief van heffing ondergaat geen wijzi ging. Aan mej. M. E. Camfferman wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. -/. school aan de Waalsdorperlaan. Op voorstel van Ged. Staten wordt een wijziging gebracht in de instructie van den hulp-keurmeester voor vee en vleesch. Wordt besloten aan het Rijk te verkoo- pen een tweetal perceelen waer ter geza menlijke oppervlakte van 223 c.A., noodig voor verbreeding van den Rijksweg Haag- sche Schouw-Leiden, voor de som van f 44.60. Vervolgens komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot aanvulling van de Alge- meene politie-verordening. Deze aanvullin gen omvatten in hoofdzaak wijzigingen noodig geworden in verband met de wij ziging van de Motor- en Rijwielwet. De heer Van Leeuwen weet niet of in de politie-verordening bepalingen voor komen, welke voorschrijven, dat bij scho len door auto's langzamer moet worden gereden. Hij acht zulks echter zeer ge- wenscht en geeft in overweging borden te plaatsen met het opschrift „School" en de maximum-snelheid. De Voorzitter gelooft dat borden niet het opschrift „School" meer afdoende zul len zijn dan het bepalen van een maxi mum-snelheid. De heer Prins is die meening ook toe gedaan. De heer Van Leeuwen wil hetgeen ge daan kan worden gaarne aan B. en W. overlaten, maar vraagt den Voorzitter toch, dat hij de politie opdrage toe te zien, dat bij de scholen niet te snel worde gereden. De hoer Van Barneveld wil kruiwagens en sleden op de voetpaden toelaten. Meerdere leden verzetten zich hierte gen, zoodat de heer Van Barneveld niet verder aandringt. De heer Boender kan zich niet vereeni gen met het verbod voor bestuurders van een rijwiel, om meer dan een persoon me de te voeren. Hij is van oordeel, dat die maatregel noodeloozen last zal bezorgen vooral aan vreemdelingen. Bovendien ko men ongelukken door vervoer per fiets bijna nimmer voor. De voorzitter wijst op het gevaar, dat personen op een rijwiel vervoerd, loopen, wanneer zij door anderen in de flank worden aangereden. De medegevoerde per sonen komen er dan vaak het slechtste af. De heer Boender vindt die maatregel te kras en stelt, gesteund door den heer Versteeg, schrapping voor. Met 9 tegen 4 stemmen wordt het ar tikel echter goedgekeurd. De geheele verordening wordt daarop zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Besloten wordt tot het doen bouwen van een brandvrije kluis in het gemeentehuis met Lips-deuren. De kosten worden ge raamd op f 1533. Hierna komt ter tafel een voorstel van B. en W. om aan te sluiten bij de N. V. Nederl. Thermo-Chemische fabriek voor de destructie van afgekeurd vee en vleesch. De heer Prins vraagt, welke kosten hier aan zijn verbonden. De Voorzitter antwoordt: nihil. De heer Boender zegt, dat de Zaan streek «bij Amsterdam is aangesloten, en vraagt, of deze gemeente niet. beter kan aansluiten bij Den Haag. Hij is van oor deel, dat bij aansluiting aan een particu liere maatschappij to eeniger tijd, als de zaak niet goed marcheert, om subsidie zal worden aangeklopt. De Voorzitter zegt, dat een contract voor 15 jaar wordt gesloten. Als deze ter mijn om is, kan men altijd nog zien, wat beter of voordeeliger is. Hierna wordt het voorstel aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten de begrooting van inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst voor 1928 te verhoogen in inkomsten en uit gaven met f 613.18, die van uitgaven van den kapitaaldienBt voor 1928 met f 715.28, de begrooting van inkomsten en uitgaven, gewonen dienst 1929 met f 660.en die van uitgaven, kapitaaldienst met f 246524. Thans is aan de orde een voorstel van B. en W. tot verbouw van het politie bureau. De Voorzitter wijst erop, dat het gebouw te klein is geworden en dat het noodzakelijk is, dat een centrale verwar ming worde aangebracht. Ook is het noo dig een garage te bouwen voor de politie auto. De totale kosten worden geraamd op f 15.000.—. De heer Boender informeert waarin dak- loozen moeten worden ondergebracht. De Voorzitter anwoordt: In een cel. De heer Boender meent, dat zulks toch niet steeds zal gaan. Het komt voor, dat op een gegeven moment een geheel gezin dakloos wordt. Voor dergelijke gevallen zou hij een afzonderlijke kamer willen doen bijbouwen. De voorzitter acht dit bezwaarlijk, want men krijgt de menschen er gemakkelijk in, maar het gaat niet zoo eenvoudig ze er weer uit te krijgen. Hij wijst op de as- schuur en het gebouwtje aan den Duinrell- weg, waarin al sedert jaren dakloozen huizen. De heer Boender houdt zijn meening staande. De heer Prins kan wel met den heer Boender medegaan, mits deze aanger b een manier "om de menschen weer kwijt te raken. De Voorzitter zegt dat straks een ad vies van de Gezondheidscommissie tot on bewoonbaarverklaring van een groot aan tal woningen zal volgen. Dan komt het onderwerp onderbrenging van dakloozen vanzelf aan de orde. Dan toch zullen, wil men doze zaak goed aanvatten, maatrege len moeten worden genomen, om allen, die hun huis moeten verlaten, onderdak te bezorgen, zoowel die gezinnen die een huis kunnen huren, als die, welke thans door armbestuur worden verzorgd en die, welke ongewenscht zijn. Hij geeft den heer Boender derhalve in overweging thans niet verder aan te dringen op zijn voorstel. Aldus geschiedt, waarna het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Hierna wordt op voorstel van B. en W. besloten de voormalige gasfabriek te ver bouwen tot magazijn van de bedrijven. De kosten worden geraamd op f 11277.—. Wordt besloten het uitbreidingsplan te herzien ten opzichte van het wegenplan Teijlingerhorst en van het Ammonslaantje en omgeving. Tenslotte deelt de Voorzitter mede, dat van de Gezondheidscommissie zijn ont vangen 38 adviezen voor onbewoonbaar verklaring van 96 woningen en 66 adviezen voor verbetering van 71 woningen. Aan de leden van den Raad zal een lijst van eigenaren en bewoners worden toege zonden, opdat zij zich een oordeel kunnen vormen alvorens een besluit wordt ge nomen. Hierna sluiting. Personalia. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school aan do Waalsdorperlaan is benoemd mej. A. den Boestcrtt te 's Gravenhage. Aan den heer A. J. M. Beijns is eorvol ontslag verleend als tijdelijk opzichter bij do waterleiding. ZOETERMEER-ZEGWAARD. 'ZUSTER CLARA, t Gisterenmiddag overleed, na voorzien te zijn van de laatste E.H. Sacramenten der Stervenden, de eerw. Zuster Clara (in de wereld mej. Maria Dierick overste van het Sint Nicolaasgesticht te Zoetermeer. Gebo ren te Koewacht (Z.) den lOen Juli 1867, trad zij op 18-jarigen leeftijd in het kloos ter te Oudenbosch,' en heeft ruim 40 jaar gowerkt aan de opvoeding der kinderen, waarvan 6 jaar als onderwijzeres aan de R. K. Meisjesschool te Zoetermeer. Langen tijd heeft zij smartvol geleden, maar ge duldig heeft zij haar pijnen verduurd en blijmoedig en vol onderwerping aan Gods H. Wil, haar lijden opgeofferd voor de be keering der zondaars. De plechtige Uit vaartdienst zal plaats hebben op Zaterdag 6 April, des morgens om 9 uur, waarna de begrafenis op het R. K. kerkhof. Wij hopen en vertrouwen, dat de geheele schooljeugd bij de H. Mis zal tegenwoordig zijn. ZOETERMEER. Boom ontworteld. Tijdens den storm op den 2den Paaschdag werd de groote, mooie treurwilg in den tuin van de pastorie der N. H. Gemeente, omvergeworpen. Met den boom werd een stuk grond als 't ware op gerold. St. Willibrordusfederatie.. Negende jaarvergadering. Te Utrecht had gisteren de negende jaar vergadering plaats van de St. Willibrordus federatie, welke onder presidium stond van den heer H. G. de Boer. De voorzitter wees in zijn openingswoord vooreerst op de groeikracht der Federatie. Het ledental nam in ronde cijfers meer dan 50 pet. toe. Naar werk behoeft nog niet gezocht te worden. Staatsblad no. 72 bracht het nieuwe be zoldigingsbesluit. Spr. zeide de verbeterin gen dankbaar te aanvaarden, maar alleen op afrekening. Verder memoreerde spr. de invoering van het zevende leerjaar en bracht hulde aan den Minister van Onder wijs, die het initiatief nam om de onderwij zers uit het moeras der onderwijs-verslech- teringen te helpen, aan de Kamerleden die de vrees voor de spookgestalten uit de tijden der moreele laag-conjunctuur-depres- sie van zich af hebben geslagen. De ver houdingen tusschen leerlingcntallen en aantallen leerkrachten moet nog verbeterd worden. Het onderwijsprogram der R. K. Staatspartij is bevredigend, maar dit pro gram moet niet blijven een papieren pro gram. Een woord van welkom richtte de voor zitter hierna tot den heer C. L. Tondu, die voor het eerst als vertegenwoordiger van den Minister deze vergadering bijwoonde. Dan heette hij welkom Broeder Celestinus, vertegenwoordiger der R. K. Mulo-vereeiïi- ging, den heer Schouten van de R. K. Ver- eeniging van hoofden van scholen en ande re vertegenwoordigers van onderwijsver- eenigingen. Besloten werd bij den onderwijs-kundige den heer Suring inlichtingen in te winnen betreffende een voorstel-Amersfoort be- oogende pogingen te doen om de Gemeente wet zoodanig gewijzigd te krijgen, dat on derwijzers Gemeenteraadslid kunnen wor den. Herkozen werden de voorzitter de heer De Boer, de secretaris de heer E. Luyf te Baarn en de penningmeesteer de heer v. d. Krogt te Leiden. „Msbd." 5de Paedagogische Week. Het Psychologisch-Paedagogisch Insti tuut der R. K. Leergangen te Tilburg zal dit jaar wederom een Paedagogische Week organiseeren. Zij zal worden gehouden op 19, 20 en 21 Augustus. Als algemeen onderwerp is vast gesteld: Godsdienstige Paedagogiek, het welk zal behandeld worden in een vijftal algemeene vergaderingen, alsmede in sec ties voor Lager Onderwijs en voor Buiten gewoon Onderwijs, en in een gecombineer de sectie voor M. O. en V. H. O., U. L. O. en Nijverheidsonderwijs, en Vrije Jeugd- vorming, welke zich allen de opleiding en de opvoeding der z.g. rijpere jeugd ten doel stellen. De volgende Heeren hebben zièh reeds bereid verklaard een inleiding te houden: Prof. Ivors; Prof. I. van den Berg; Prof. L. Bopp; Inspecteur Verbeeten; Rector J. de Jong; H. Kautz; en Br. Ebergiste. Verdere namen zullen spoedig kunnen worden gepubliceerd, alsmede de plaats, waar de Week zal worden gehouden. INGEZONDEN MEDEDEELING. VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wed strijd pro gramma voor a.s. Zaterdag. Eerste klasse. Fides Pacta IA. R. C. I (3.30 uur). Tweede klasse. A. R. C. II-S. L. F. II (4 uur). Oponthoud bij wedstrijden. De heer G. J. van Tongeren, leeraar in lichaamsoefening te Rotterdam schrijft aan dc „N. R. Ort.": Daar de weersomstandigheden op Isten Paaschdag minder gunstig waren voor voetbalspel sterke wind nam ik de moeite nog eens op te nemen, hoeveel tijd niet gespeeld werd in den wedstrijd V. O. C.O. D. S. Het aantal malen, dab ge stopt werd, was niet bijzonder gToot: 65 in de eoorste, 63 in de tweede speelhelft, met 897 sec. in de 1ste en 1039 in de tweede helft; totaal 1936 sec. of -32 min. 16 sec. Maar er is '-"j dezen wedstrijd nauw keurig gecontroleerd een grove fout door den scheidsrechter begaan. De eerste speel helft liet hij niet 45 min. spelen, maar 42 min. 18 sec. Dc tweede speelhelft slechts 39 min. 40 sec. Hij heeft dus den speeltijd ver kort met 2 min. 42 sec. en 5 min. 20 sec., totaal 8 min. 2 sec. Dit gevoegd bij het oponthoud van 32 min. 16 sec. geeft een totaal van 40 min. 18 sec. Zoodat in dezen wedstrijd nog geen 50 min. werkelijk gespeeld is. Protesten wedstrijd H. B. 3.Excelsior. Gisterenavond heeft de Protestcommis sie van den N. V. B. te Rotterdam verga derd teneinde de protesten ingediend door Ei celsior en H. B. S., naar aanleiding van de scheidsrechterlijke beslissingen in den wedstrijd H. B. S.Excelsior, gespeeld op Zondag 10 Maart in Den Haag, die in een overwinning met 32 voor Excelsior is geëindigd, in behandeling te nemen. Do commissie wees het protest van Excelsior (het niet toekennen van een vierde doel punt) van de hand, doch dat van H. B. S. (het toekennen van het derde doelpunt, aan Excelsior) heeft zij geldig verklaard, zoo dat de uitslag een gelijk spel van 2-—2 wordt. Chayrigués onthullingen. De Fransche doelverdediger Chayrigués. die in „I'Auto" tal van onthullingen heeft gepubliceerd om aan te toonen hoe feite lijk' de amateur-voetbalstaat in Frankrijk er uitziet, heeft jammer genoeg eigon anec: dotes vergeten. Een der lezers maakt hem hierop attent en geeft het volgende histo rische relaas, dat niet nalaat een eigenaar dig licht te doen schijnen op den „zuiver aar" van het verkapt beroepsspol. Chayrigués speelde eens met z'n club Red Star om de Coupe de France tegen Valentigney. De scheidsrechter van dien kamp, Vetrano genaamd, gaf op een gege ven oogenblik een vrijen schop tegen hem voor het maken van meer dan twee passen met den bal, uit welken vrijen schop ge doelpunt werd. De international was daar over ten zeerste gebelgd en na afloop van de match passeerde hij Vetrano's broer, die zoo op den arbiter geleek, dat Chay rigués hem daarvoor aanzag en hem toe beet: „Zeg stommeling, waar heb jij je spelregels geleerd". Tegelijkertijd voelde Vetrano junior een rechtsche directe in het gelaat. Daar er een internationale match in het vooruitzicht was, maakte Vetrano geen werk van deze beleediging, teneinde het Fransche team n:et te dupeeren door een bestraffing van den boksenden voetballer, die beter zou doen, zichzelf eerst te verbe teren voordat hij de zwakke plekken van het Fransche voetbal-amateurisme bloot legt. BILJARTEN. Om het vrije kamp. v. Leiden. De uitslagen van Woensdagavond luiden: G. M. Tegelaar 200 55 14 3.63 H. v. d. Voort 102 54 15 3.55 Th. Roest H. v. d. Voort H. Slewe G. M. Tegelaar 172 54 17 200 54 22 NederlaagWedstrijden „Olympia". De uitslagen luiden: Lamers (Aurora) C. Barning (Olympia) 100 61 27 26 12 8 3.73 2.46 Burgerjong A. Fasel 100 41 21 18 6 4.54 1.95 W. Pijpers J. P. Mostard 100 36 30 29 16 6 3.33 1.24 J. Wijngaarde 0, Altorf 100 82 52 51 16 9 1.92 1.67 Hendriks P. Altorf Totaal Olympia 270 100 30 47 29 en Aurora 15 7 500 3.33 1.62 car. I. Bruininkx (Gr. Laken) 100 C. Barning (Olympia) 10 18 18 26 4 5.55 0.55 J. Pauw A. Fasel 100 40 57 56 8 4 1.75 0.71 v. d. Weijde J. Mostard 100 44 54 53 13 6 1.86 0.83 H. Tuinhout C. Altorf 100 40 48 47 9 4 2.08 0.85 P. Meijer 10Q 46 12 2.17 P. Altorf 37 45 6 0.80 Totaal Olympia 171 en het Groene Laken 500 car. MOTORRIJDEN. De Duitsche Paaschtoer door Nederland. De Duitsche Paaschtoer is afgeloopen en op enke'.e pechvogels na zijn de ruim 200 motorrijders de grens weder gepasseerd en op weg naar huis. Voor de K. N. M. V. is de tocht een groot succes geweest. Ondanks de minder goede organisatie van Duitsche zijde is dank zij de krachtige leiding der K. N. M. V. de geheele tocht goed verloopen, zij het ook met eenige ver traging, die aan het slechte weer te danken was. De Duitschers waren vol lof over de har telijke ontvangst in Nederland en veleit gaven den wensch te kennen nog eens spoe dig terug te mogen komen. Het waren zware dagen voor de K. N. M. V. leiding, doch men heeft zich er kranig doorgeslagen. Ook deze laatste dag was de belangstel ling langs de route enorm. Vliegtocht-plannen. Voornemens van Fitzmaurice en Ko e h 1. Kapitein Fritzmaurice verlaarde gister te New York bij zijn ontvangst door burge meester Walker, dat hij bij zijn volgenden vliegtocht over den Oceaan met Koehl het risico door een te zwaren last aanzienlijk hoopt te verminderen door den benzine voorraad tweemaal aan te vullen, nl. bij het verlaten van het vasteland en op de Azo- ren. Koehl zal van Potsdam naar New York De noodlanding bij Zwolle. Het vliegtuig, dat gisteren bij Zwolle een noodlanding heeft gedaan, werd bestuurd door piloot te Pas, die ook het vorige jaar op ongeveer dezelfde plaats een noodlan ding heeft moeten doen. Het gebeurde op de grens van de gemeente Wijhe. Terwijl hij op vrij groote hoogte vloog, stopte de motor plotseling en moest hij landen. On geveer 10 K.M. tevoren was hij een strook zwarten grond gepasseerd. Voor zich uit zag hij niets dan slooten en modder, zoo dat hij besloot terug te keeren en op het zwarte veld te dalen. Op het laatste mo ment bemerkte hij, dat dit een twijgwaard. was, die bestaat uit een meter breede rig- gels opgehoogden grond, doorsneden met greppels. Met de snelheid, die hem nog overbleef, manoeuvreerde hij hobbelend over de oneffenheden en bereikte een wei land van ongeveer 60 M. breed. Toen dreef hij zijn noodrem in dep grond. Deze werkte eerst uitstekend, maar de grond was zoo zacht, dat de rem er diep in doordrong en afbrak. Het gevolg was dat het toestel weer doorliep. De 60 M. was spoedig afge legd en het vliegtuig kwam in een sloot te recht. Het landingsgestel werd hierbij ern stig beschadigd. Starten ter plaatse is onmogelijk. Do machine moet op de plaats gedemonteerd worden. Vandaag zou worden onderzocht of men in de nabijheid een geschikt ter rein kan vinden voor reparatie en starten. Is dit niet het geval, dan zal het vliegtuig op een zolderschuit naar Rotterdam wor den overgebracht, daar het toch een gron dige reparatie moet ondergaan. Piloot en reizigers zijn per auto naar Zwolle gegaan; de laatsten hebben per trein hun weg vervolgd. De tweede Zeppelin-tocht naar Amerika. Volgens de Exchange Telegraph zal het luchtschip Graf Zeppelin zijn tweeden tocht naar Amerika op 10 Mei beginnen. Een nieuw vliegtuig dat loodrecht opstijgt. E. Martin, een ingenieur te Durban, heeft na een onderzoek dat, volgens hem, dertig jaar geduurd heeft, een vliegtuig ontwor pen, dat een omwenteling in het vliegwe- zen zou brengen. Hij beweert dat het vraagstuk van loodrecht opstijgen er voor goed mee is opgelost en zijn toestel even veilig als een auto is. De vleugels draaie i om een regelingsa's in het rond en daardoor ontstaat ten .ucht- ledig, dat het mogelijk maakt loodrecht te stijgen en te dalen. Bij landing in zweef vlucht kan de inrichting worden afgezet. Martin heeft op zijn uitvinding p*lcnt genomen en zou reeds met buifcenlandsche vliegtuigfabrieken in onderhandeling zijn KANTONGERECHT TE LEIDEN. Kruis of munt. Voor den waarnemend kantonrechter Mr. A. E. Cosman stond gisterenterecht W. M., touwslager te Leiden, die in de Atjehstraat zijn vaderlandsch hart had op gehaald aan straatloterij, inplaats van staatsloterij. Juist was hij bezig met twee collega's kruis of munt te gooien, toen hij op heeterdaad werd betrapt. Deswege ver scheen hij hedenmiddag voor de groene tafel en moest hij, nadat de verbalisant was gehoord, dat knobbelpartijtje betalen met een boete van 1 subs. 1 dag hech>- tenis. Een rumoerige hond. M. J. G. te Oegstgeest verheugt zich in het bezit van een hond, die op „hondsche" wijze wel eens de aandacht op zich pleegt te vestigen. Deze vreugde bleek echter twijfelachtig te zijn, daar in hun rust gestoorde buren den eigenaar van deu hond voor de rechtbank haaclcn gedaagd. De baas werd nu tot 5 boete subs. 5 dagen hechtenis veroordeeld.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6