KAARTf Min. BINNENLAND LUCHTVAART STADSNIEUWS Agenda Oliesel toegediend, terwijl ook een ge neesheer werd gewaarschuwd. Deze kon slechts den dood als gevolg van een be roerte constatecren. Pastoor van Kessel, die voor twee jar ren zijn 40-jarig priesterfeest onder vele blijken van belangstelling vierde en ruim 24 jaren pastoor der St. Joseph-parochie te Delft is geweest, was op 20 Februari 1863 te Kerkdriel geboren. Op 26 Maart 1887 werd hij priester gewijd. Van 27 Januari 1890 tot 1 Februari 1894 was hij kapelaan in de parochie van de H. Rosa lia te Rotterdam. Op laatstgenoemden da tum werd hij als zoodanig overgeplaatst naar Leiden (O. L. Vr. Onbevlekt Ontvan gen). Sinds 10 Maart 1905 was hij te Delft als pastoor werkzaam. DEPUTATENVERGADERING DER ANTI-REVOLUTIONNARIE PARTIJ. De Deputatenvergadering der anti-revo- lutionnaire partij duurde ditmaal twee da gen. De tweede dag, die van gisteren, was bestemd voor een foestelijke herdenking ,vnn het 50-jarig bestaan der partij. Dinsdagnamiddag iè, wel wat vluchtig, het program van actie behandeld. In zijn openingswoord zei de heer Colijn, dat „bij een organisatie als de onze, dis ruim 70 kiesvcreenigingen omvat, die haar kiezers telt onder alle maatschappelijke le venskringen, die haar aanhangers vindt onder allerlei kerkformatie in ons kerkelijk zoo verscheurd land, zich, hoe één ook in do diepere grondbescliouwingen, altijd wel verschil van inzicht zal openbaren over meer of minder, over vlugger of langzamer. Dat is onvermijdelijk. De gedachtenwisseling over het program was, zooals we reeds zeiden, kort. Amende menten werden ingetrokken of „onder de aandacht der Kamerfractie" gebracht. Ten opzichte van de paragraaf over de pachtovereenkomst had de kiesvereeniging te Baarderadeel een amendement inge diend, waarin een bepaalde regeling der pachtovereenkomst werd aangegeven. De afgevaardigde dezer kiesvereeniging ver dedigde dit amendement, er op wijzend©, dat er ten plattelande toestanden zijn, welke schadelijk zijn voor heel ons land en volk. De heer v. d. Heuvel (lid van de Tweede Kamer) waarschuwde tegen overdreven ver wachtingen van eene herziening van het pachtvraagstuk; het zal slechts een zeer bescheiden stap zijn, welke strekken kan tot verbetering van den toestand ten plat telande. Inzake „Onderwijs" heeft de vergadering, nadat het centraal comité zich daarmee had vereenigd, na een korte bespreking be sloten, aan heb desbetreffende hoofdstuk in het program van actie nog toe te voe den, dat 't beginsel der financieele gelijk stelling ook voor het buitengewone onder wijs zal worden uitgewerkt, en voorts uit voering zal worden gegeven aan hetgeen omtrent het leerlingwezen in de Nijver heidsonderwijswet is bepaald. Bij „Arbeid, Handol en Nijverheid" werd op voorstel van de centrale kiesvereeniging to Amsterdam nog met groote meerderheid opgenomen een bepaling om te streven naar een regeling van de winkelsluiting bij de .wet met sluiting op den Zondag. „Hagz." De A.-R. en wij. Op de gisteren gehouden feest vergade ring dankte Mr. Hcerkens Thijssen, afge vaardigde van de R.-K. Staatspartij, voor het feit, dat hij op deze vergadering aan wezig mocht zijn. De heer Colijn heeft gis teren gezegd, aldus spr., dat in de anti- xev. partij plaats is voor iedereen. Wij, ka tholieken, voelen ons hier volkomen thuis, omdat voor onze partij hetzelfde ge-Idt. "Wij zijn het volkomen met elkander eens, dat. Gods wil niet alleen regeert in de kerk, maar ook daarbuiten. Namens de geheelc R.-K. Staatspartij drukte spr. den wensch uit, dat God het ondernemen der anti-rev. partij moge zegenen. Mijn beste wenschen, zeide spr., voor de aanstaande verkiezingen, (daverende bijval).' De publicatie van het „U. D.w en de hoofd-redactie van de „Nederlander". Op de Jaarvergadering der Ohr.-H. Unie is in behandeling gekomen de vol gende motie, voorgesteld door de afdee- ling Leiden: „De Christelijk-Historische Unie, in al- gemeene vergadering bijeeD. gezien het schrijven in de Nederlander van 26 Februari j.l. van dr. J. Th. de Vis ser en baron de Vos van Steen wijk, met •leedwezen vernomen hebbende, dat zij hun medewerking aan de Nederlander meenen te moeten onttrekken, betreurende, dat zij dit doen in bewoor dingen, waarmede zij den heer J. R. Snoeck Henkemans beschuldigen van een onvaderlandslievende houding, constateert, dat deze beschuldiging, in het publiek gedaan, niet is teruggenomen blijft haar volste vertrouwen stellen in den heer Snoeck Henkemans en spreekt als haar wensch uit, dat hij onder Gods zegen nog vele jaren met- dezelfde opge wektheid als tot heden zijn krachten moge blijven geven tot heil van Unie, Vorsten huis en Vaderland." De vertegenwoordiger van Leiden, die deze motie verdedigde, merkte op dat het de afdeeling heeft gegriefd dat zulk een schrijven aan den heer Snoeck Henke mans is gericht. Het ligt niet aan ons aldus spr. om over de schrijvers te oor- deelen, maar wij keuren het af dat iemand, die midden in het werk van de Unie staat, van een onvaderlandslievende houding beschuldigd wordt. (Applaus). De heer Snoeck Henkemans. het woord verkrijgende, wees er op dat in de moei lijke dagen en uren, die achter hem liggen zijn bedoelingen steeds van dien aard zijn geweest, dat hij ze voor zijn geweten en God beeft kunnen verantwoorden. In het belang cl er Unie dringt spr. er bij Leiden op aan dat de afdeeling de motie zal in trekken. (Applaus). Onder toejuichingen der geheelc verga- INGEZ0NDEN MEDEDEELING. dering verklaart Leiden zich hiertoe be reid. De voorzitter zeide. dat dit verloop dei- kwestie hem bijzonder verheugt en hij knoopt daaraan do hoop vast dat deze be spreking gelijk moge staan met een ver zoening tusschen de betrokkenen. Daarom is het voor spr. een aangename taak, dc vergadering voor te stellen aan dr. De Visser, bij zijn afscheid uit het actieve politieke leven een telegram te zenden, waarin de vergadering hem dank en hul de brengt voor het vele, dat hij in den loop der jaren heeft gedaan. Door stormachtige toejuichingen hecht te de vergadering haar goedkeuring aan ■dit voorstel. Hierna wordt de behandeling van het verkiezingsmanifest voortgezet. HET CONTRACT VOOR DE BOUW BEDRIJVEN. Ingevolge artikel 21 van het afgesloten Collectief Contract hebben de arbeiders organisaties in het bouwbedrijf aan hei bestuur van den Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons voorgelegd de wijzigingen welke door den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven worden go.voc6cht. Tegen de onbeteekenonde wijziging der loonvoorstellen heeft het bestuur van den R.-K. Bond geen bezwaar. Dit is in een schrijven aan de arbei dersorganisaties medegedeeld. Anders staat het met het vraagstuk der vacantie. In hetzelfde schrijven deelt het bestuur van den Ned. R.-K Bond van Bouwpa troons aan do arbeiders mede, er nu geen bezwaar tegen te hebben, bekend te ma ken, dat het altijd op het standpunt heeft gestaan, dat, zoo de vacantie moest wor den aanvaard, de invoering over het ge- heelo land gelijktijdig moest, geschieden. De eigenaardige verhoudingen in het bouwbedrijf met zijn van stad tot stad vlottende bevolking maken dit noodig. Alleen om het bestuur van den Pa troonsbond te gerieven, is ook door de vertegenwoordigen-, van den R.-K. Bond aanvankelijk mede verdedigd gesplitste invoering. De overtuigende argumenten der ar beiders tijdens de onderhandelingen over dit punt, zoozeer overeenstemmend met 't eigen gevoelen der R.-K. Patroons, was voor deze laatsten aanleiding zich niet langer tegen gelijktijdige invoering der vacantie te verzetten. Gelijk in vorige jaren meermalen ge beurd is, geschiedde ook nu, het zoolang verholen verschil van inzicht tusschen bei de patroonsbesturen kwam hierdoor aan het licht. Op deze gronden is liet bestuur van den R.-K. Bond niet bereid opnieuw in een gesplitste invoering der vacantie te bewil ligen. Wil men de invoering der vacantie uit stellen, dan zal de R.-K. Bond zich daar tegen niet verzetten, maar dan moet dat uitstel voor de geheele linie gelden. Wil men dat niet, dan zal do invoering voor heel het land in 1930 moeten worden ge handhaafd. Prof. dr. Th. Goossens. Benoemd tot Geheim Kamerheer. Op de gisteren gehouden vergadering van het Curatorium van de Leergangen van de R.-K. Handelshoogeschool te Til burg is Z. D. H. Mgr. A. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, persoonlijk de me- dedeeling komen doen, dat het Z. H. Paus Pius KI heeft behaagd, den Rector Magnificus van de R.-K. Handelshooge school. prof. dr. Th. Goossens, te benoe men tot Geheim Kamerheer bij den H. Stoel. De voorzitter van het Curatorium, mr. A. Baron van Wijnbergen, wenschte Mgr. prof. dr. Th. Goossens met zijn benoeming geluk. R. K. Kiesvereeniging, „Rijkskieskring 's-Gravcnhage". Prof. mr. Veraart treedt af als voorzitter. Prof. mr. J. A. Veraart heeft het voor nemen te kennen gegeven om af te treden als voorzitter van de R. K. Kiesvereeni ging „Rijkskieskring s-Gravenhage". In de op a.s. Dinsdag 9 April te 'houden vergadering van den Centralen Raad, zal hij mededeeling doen van de motieven, die hem tot dit besluit hebben geleid. Gisteren is te Nijmegen overleden de oudste der nog aldaar lerende oud-zoua- ven de 87-jarige Mozes Leferink. MAR IN E-VLI EG BOOTEN TE BORDEAUX. Alles wel aan boord. De Aviolanda-vliegtuigenfabriek te Pa- pendrecht deelt mede, dat de drie Dor- nier Wall-vliegbooten, die gistermorgen van Den Helder naar Indië zijn vertrok ken, gistermiddag om halfdrie (Fransche tijd) te Bordeaux zijn gearriveerd. Alles was wel aan boord. DE AUSTRALIE-VLIEGERS. Kingsford Smith en Ulm nog steeds vermist. Wat de zendingspost niet een laken seinde. De Australische vliegers Kingsford Smith en Ulm zijn nog steeds niet gevon den, doch gisteren werd voor het eerst met zekerheid bekend dat hun machine, de „Southern Cross", Zondag gezien is boven den zendingspost van Drysdale, een der meest verlaten deelen van West-Australië Een vliegmachine, diewas uitgezonden om naar do vermiste vliegers te zoeken, vloog boven den zendingspost en liet een brief vallen met eenige vragen. Verzocht werd ter beantwoording van deze vragen met een laken te wuiven indien „ja" be doeld werd en het laken uit te spreiden indien „neen" geantwoord moest worden. Op de eerste vraag: ,7Vloog er Zondag een vliegtuig boven dezen post?" werd be vestigend geantwoord. De tweede vraag was: „Lieten de vliegers berichten val len?" De zendolingen spreidden eerst het laken uit, doch namen het toen snel weer op en wuifden er mee, zoodat zij waar schijnlijk „ja" bedoeld hebben. De derde vraag: „In welke richting vloog dn ma chine?" werd beantwoord doordat de aan wezigen achter elkaar gingen staan en in een lijn in zuidwestelijke richting lie pen. Op de vraag, of de vliegers in veil. heid waren, gaven de zendelingen g antwoord. Het onderzoekingsvliogtuig is vervolgens naar Wyndham teruggekeerd. Er zal een grootere benzinetank aan de machine wor den aangebracht, waarna zij opnieuw naar Drysdale zal vertrekken ten einde verdere details te verkrijgen. Men ge looft, dat de vermiste vliegers zich nabij de Port Georse-missie bevinden of op hoogstens 70 K.M. van Drysdale. Volgens een telegram uit Sydney hoeft de hevige regenval in Queensland het af zenden van hulpvliegtuigen uit Sydney voor het verkennen van het gebied, waai de vliegers het laatst gezien zijn, ver traagd. Twee vliegmachines staan op het oogenblik op het vliegveld onder water. De administrateur van Noord-Australië is van meening, dat Kingsford Smith en Ulm weinig karis hebben gehad een ge schikt landingsterrein te vinden, tenzij in de nabijheid van kleine steden, die in het betrokken gebied weinig talrijk zijn. Overal in het onbewoonde land maken de meters hooge mierenheuvels elke lan ding onmogelijk. Met het oog op het re genseizoen zou het volgens den admini strateur verstandiger zijn geweest, indien d© vliegers hun tocht een maand hadden uitgesteld. Zelfs ind:en zij ergens veilig geland zijn, zou het nog buitengewoon moeilijk zijn voedsel te verkrijgen, vooral niet zonder de hulp der inboorlingen en deze zullen waarschijnlijk de vliegmachi ne niet durven naderen, daar zij iets der gelijks nog nooit hebben gezien. Het toestel van Van Lear Black gevallen. Geen slachtoffers. Uit San Remo wordt gemeld: Het drie- motorige vliegtuig van den heer Van Lear Black, bestuurd door den Nederlandschen piloot Scholte, is na het vertrek uit Rome voor den tocht naar Parijs in de nabij heid van Bordighera (Italiaansche Rivie ra) op het strand gevallen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Het Fokker-toestel van den heer Van Lear Black, bestuurd door de Nederland- sche piloten Geysendorfer en Scholte, is dezer dagen uit Athene te Rome aange komen. Men had het voornemen via Pa rijs naar Londen te vliegen, waar men van daag hoopte te arriveoren. Het toestel telde zes inzittenden, die het er allen, blijkens het telegram uit San Remo, ge lukkig goed hebben afgebracht. DE STADHUISKWESTIE. Het Weekblad voor den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren opent deze week het volgende artikel over de herbouw van het Leidsche stadhuis: „Er is over de vraag, of al dan niet ge probeerd moet worden om het Leidsche stadhuis te herbouwen, al zooveel geschre ven, dat van een zeker gemis aan inzicht in de materie getuigt, dat wij, in strijd met ons aanvankelijk voornemen, in verband met deze zaak enkele opmerkingen willen maken. Een stadhuis, dan, is een huis. Dat wil zeggen, het iB niet een gevel met eenige ruimten daarachter, maar het is een bouw werk met een bepaalde bestemming; de vraag, of het bouwwerk goed is, wordt niet beslist door het antwoord op de vraag, of de gevel al dan niet mooi is, maar door den uitslag van het onderzoek, of het aan zijn bestemming zoo goed en volledig mogelijk kan beantwoorden. Dit wil niet zeggen, dat het onverschillig is, of do gevel van een raadhuis mooi of leelijk is; hot wil wèl zeg gen, dat als achter eon mooien gevel een' aantal naar vorm, ligging, indeeling en af metingen ondoelmatige lokalen worden aan getroffen, hot stadhuis als stadhuis-voor- onzen-tijd sleohfc is. Het Leidsche stadhuis had een mooien gevel en een fraaien to ren; het bevatte vele kunstschatten, maar het was als stadhuis in vele opzichten een slecht stadhuis. Huisvesting der administratie van een moderne gemeente in een slecht stadhuis is niet alleen ongerieflijk voor hen, die erin werken moeten, maar tevens een groote en voortdurende hinderpaal voor een doelma tig en efficient bestuur. Iedere bode, dien men meer in dienst heeft, dan noodig zou zijn in goed ingericht en overzichtelijk ge bouw, representeert een kapitaal van rond 30.000.dat beter besteed kon worden. Slecht verlichte, slecht geventileerde, niet behoorlijk te verwarmen lokalen doen scha de aan do gezondheid der ambtenaren, een schade, die, direct of indirect, op den duur door de gemeente betaald worden moet. Een slechte ligging van de lokalen der verschillende afdeelingen ten opzichte van de archiefruimte, van die afdeelingen ten opzichte van elkaar, van de kamers van se cretaris en burgemeester ten opzichte van de secretarie, dat alles veroorzaakt veel noodeloos heen en weer loopen, verlies van veel kostbaren tijd en dus alweer duidelijk aanwijsbare schade voor de gemeente. Een onoverzichtelijk gebouw is voor het publiek een bron van voortdurende ergernis en, al weer, noodeloos tijdverlies. Een gebouw zonder behoorlijke wachtlokalen voor het publiek moest eigenlijk daarom alleen wor den afgekeurd. Ofschoon ieder geval op zich zelf beoor deeld worden moet, zijn er wel eenige al- gemeene regelen aan te geven, waaraan een behoorlijk raadhuis voor een moderne ge meente van eenige omvang behoort te vol doen. In de eerste plaats dient een scherpe en principieele scheiding te worden gemaakt tusschen het gedeelte, dat bestemd is voor representatieve doeleinden en het eigen lijke dienstgebouw. Het is niet noodig, dat beide deelen onder een dak liggen. Indien men, de grootte der gemeente speelt hier een overwegende rol, de raadzaal of een andere voor representatieve doeleinden be stemd lokaliteit tevens voor trouwzaal wil gebruiken, is het gewenscht, dat men die zaal gemakkelijk bereiken kan, maar ver der is onmiddellijke samenhang tusschen het representatieve deel van het stadhuis en de overige lokaliteit daarvan in het ge heel niet noodig. De scheiding is gewenscht om verschillende redenen. Architectonische, financieele en doelmatigheidsredenen. Architectonisch is de samenkoppeling tot een schoone eenheid zóó, dat niet het een aan het ander wordt opgeofferd, van een kantoorgebouw, waarbij eenvoudige doel matigheidsoverwegingen in ieder opzicht moeten overheerschen, en een representa tief gebouw, dat de oude stadhuis-idée tot uitdrukking brengt, indien al mogelijk, ze ker uiterst moeilijk. De eischen, welke aan het representatieve deel van hot gebouw gesteld moeten worden ten aanzien van af metingen der verschillende vertrekken, ver- diepinghoogte, afmetingen van gangen en portalen, zijn in haast ieder opzicht an ders dan die, welke gelden moeten voor het kantoorgedeelte, vaar in ieder opzicht de eisch van strenge doelmatigheid, gepaard aan grooten eenvoud, overheerschen moet. I Van de financieelen kant bezien komt dit alles hierop neer, dat zonder een scher pe scheiding tusschen het representatieve en het administraieve deel van het stad huis, de geheele bouw in den regel zeer veel duurder wordt, dan bij een meer rationeele opvatting het geval zou zijn. En thans het dienstbelang. Indien men voor den burgemeester en de wethouders fraaie kamers ontwerpt in het representatieve deel van het gebouw, plaatst men hen haast noodzakelijk verder van hun afdeelingen dan anders mogelijk zou zijn; en nu is de telefoon wel geduldig, maar het is beter, ook voor het werk van den burgemeester en ook voor het werk van de wethouders, dat zij arbeiden in een voudige dienstvertrekken, onmiddellijk bij him medearbeiders, dan dat men een lange gang moet afwandelen om hen te berei ken. Het dienstbelang eischt bovendien in geen enkel opzicht, dat de kamers van den burgemeeser en die van do wethouders in de buurt van de raadzaal zullen zijn. Wel is in do nabijheid van de raadzaal buiten de algemeene koffiekamer van de raads leden, een klein vertrek noodig, waar bur gemeester en wethouders zoo noodig voor den aanvang van de vergaderingen nog even kunnen samenkomen. Wat overigens buiten de raadzaal in het representatieve deel van het gebouw aan wezig zal zijn, hangt geheel af van den aard der gemeente, van haar financieelen toe stand èn van de omstandigheden, waaron der gebouwd wordt. In een sterke, snel groeiende gemeente zal men allicht een mo numentaal gebouw, willen zetten, dat ook door het nageslacht aanvaard zal worden als een waardig vertegenwoordiger van de bouwkunst uit den tijd, waarin het tot stand kwam. In een groote gemeente, waar veel congressen, vereenigingen e. d. door het gemeentebestuur ontvangen worden, zal men voor dergelijke officieele gelegenheden de noodige vertrekken willen hebben, met ruime vestiaires1, gelegenheid tot plaatsen van gemakkelijk beschikbare buffetten, een zaal, waarin een groot gezelschap tegelijk kan worden toegesproken, enz. Dit alles kan worden saamgevat in een bouwwerk van monumentaal karakter, met betrekking waartoe ook ten aanzien van de keuze der materialen, aankleeding van gangen en vertrekken, en verdere ^versie- ring, aan den bouwmeester eenigszins de vrije hand gelaten moet worden het ad ministratieve deel van het stadhuis daaren tegen behoort, zooals reeds werd opge merkt, in ieder opzicht een door en door doelmatig kanoorgebouw te zijn. Daaraan behooren geen kostbare materialen ver werkt te worden, het beginsel van efficien cy, dat de geheele administratie dor moder ne gemeente doortrekken moet, dient ook te spreken uit de uiterlijke verzorging der dienstlokalen van de administratie. Hier behoort de verdiepingshoogte vol strekt niet grooter te zijn dan noodig is voor een behoorlijke verlichting, on om, in verband met het getal ambtenaren, waar voor de lokalen bestemd zijn, een behoor lijke luc-htverversching mogelijk te maken. Iedere decimeter, dien de lokalen booger worden gemaakt dan noodig is, beteekent een vermeerdering van den inhoud met LEIDEN. Donderdag, R. K. Bond van Transportar beiders, Bondsgcbouw, 8 uur. Donderdag R. K. Bouwvakarbeiders, Bonds- gebouw, 8 uur. Donderdag 35 uur inlichtingen haak-, naai-, en brei-actie „Sancta Vero nica" Zila-gebouw, Pieterskerk- koorsteeg 15. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 2 tot en met Zondag 7 April waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek wijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. INGEZONDEN MEDEDEELING. - DINSDAG 9 APRIL, -avonds 8 uur Liederen- en Ópera-avomJ, door Plaatsbespreking bij de Fa. EGGERS,- Botermarkt, Leiden. 8114 x M3„ alzoo een stijging der stichtingskos- ten met x y gulden, en tevens x M3. méér, die 's winters verwarmd moeten worden. Hier moet ervoor gezorgd zijn, dat de af deelingen, waar regelmatig publiek komt, gemakkelijk en zonder dat lange gangen moeten worden afgestapt, bereikbaar zijn, en dat de afdeelingen, wier dienst onmid dellijk samenhangt, zoo dicht mogelijk bij een gelegen zijn: iedere noodeloos wande lende ambtenaar, iedere noodeloos heen en weer gaande bode vertegenwoordigt een kapiaal, waarvan de uitgave vermeden kan worden. Indien men aan centrale bewaring van de archieven vasthoudt, moet een ruime brand en vochtvrije berging voor de bescheiden der loopende administratie aanwezig zijn, welke zooveel mogelijk centraal moet zijn gelegen zooveel mogelijk, wij raken hier aan een betwist punt, moeten o.i. alle amb tenaren eener afdeeling in één vertrek ge plaatst kunnen worden, er dient echter op gerekend te worden, dat in aantal, indeefing en bezetting der afdeelingen op den duur ongetwijfeld verandering zal komen. De ruimte, die met het oog op toekomstige uit breidingen gereserveerd dient te worden, zal in veel gevallen aanvankelijk bestemd kunnen worden om bepaalde diensten, die niet noodzakelijk in het stadhuis thuis be hooren (b.v. politie, bouw- en woningtoe zicht, openbare werken), een onderdak te verschaffen. Rijwielbergplaatsen voor het personeel en voor het publiek dienen aan wezig te zijn, vestiaires en toiletten voor het personeel natte hoeden en jassen in de kantoren zijn uit den booze daar, waar lang gewacht moet worden, or;lc af zonderlijke toiletten voor het publiek. De verlichting der lokalen moet zoo zijn, dat voor alle ambtenaren (plaatsing van het personeel in een tikkamor !)'een goed ver lichte plaats aanwezig ie, en dat zoo weinig mogelijk van kunstlicht behoeft te worden gebruik gemaakt. Verwarmingsinstallatie en ventilatie moeten aan hooge eischen van doelmatigheid voldoen. Indien men nu de vraag overweegt, of een afgebrand raadhuis weer opgebouwd zal worden, mag de beslissing nooit wor den afhankelijk gesteld van de mogelijk heid, of een bepaalde gevel al dan niet her steld kan worden. Eerst moet overwogen worden, of wat achter dien gevel schuil ging, getoest aan de boven ontwikkelde be ginselen, aan redelijke eischen voldeed. En als dan, gelijk te Leiden o.i. het geval is, deze vraag in haast ieaer opzicht positief ontkennend dient te worden beantwoord, kan van herbouw van het verbrande als raadhuis geen spirake zijn, omdat dc z.g. piëteit tegenover het verleden een onver geeflijke misslag zou zijn tegenover de toe komst. Er kunnen dan, daarin m'engon wij ons niet, onder bepaalde omstandigheden redenen zijn om het verbrande in zijn ouden vorm weer op te bouwen, ecl ter nocit als modern stadhuis, maar op zijn allerhoogst als het representatieve deel daarvan. Voor het administratieve deel van het stadhuis behoort dan in ieder geval een doelmatig modern gebouw^ op een daarvoor geschikt terrein te worden opgericht. En hot is al weder een vraag, waarin wij niet kunnen treden, of daarvoor te Le'den, zoo men het oude stadhuis, voor andere doeleinden her stellen wilde, nog bovendien het geld, plus een doelmatig gelegen terrein, zou aanwe zig zijn. R. K. Volksbond. De samenstelling van het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond afd. Leiden is thans als volgt: J. H. Nijhuis. voorzitter; C. Streefland, 1ste secretaris, Leliestraat 7; A. J. v. Dam 1ste penningmeester; B. Klein 2de voorzitter; J. H M. Horikx, 2de secre taris; J. P. M. de Keuning, 2de penning meester; W. Buil, le comrhissaris; J. F. M. Pont, 2de commissaris; A. Joh. Vreeburg, 3de commissaris. De leden welke Zondag a.s. naar den Haag gaan kunnen zich Vrijdag a.s. opge ven aan het Bondsgcbouw, Steenschuur 15. Zilveren jubileum. Morgen hoopt de heer J. C. Bender Jr. alhier den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij do Handel Mij. Adr. Koller van Os tc Rotterdam. Gisteren is de 5-jarige Margot K. aan hei Levendaal te water gevallen. Het kind werd door den 22-jarigen IT. J. van der Wal, die in het vuile water sprong, gered. Huldo! Door de politie is aangehouden zekere B., die ten nadeele van zijn patroon, don fa brikant P. aan de Schelpenkade, eenige Daren sokken heeft ontvreemd. 2—1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2