Ned. Oost-Indië RECHTZAKEN TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 30 MAART 1929 GEMENGDE BERICHTEN Zonderlinge practijken. Uit Arnhem wordt aan de „Tel." gemeld: De Heilsbrigade, een stichting „tot evan gel?—tie en maatschappelijk werk" geves- tigü te 's-Gravenhage, heeft enkele dagen geleden te dezer stede een divisie opge richt. Veel heil heeft deze heilsbrigade hier intusschen niet gebracht. De actie ving aan met het huren van een lokaal aan den Hommelscheweg alhier, dat den naam „Bethel" kreeg. Strooibiljetten werden in grooten getale gedrukt en in Arnhem en omstreken ver spreid. „Steunt ons in ons maatschappelijk werk", zoo stond in dezo biljetten, „wij hel pen hen, die steun noodig hebben, die geen onderdak, geen voedsel, geen kleeding en geen verzorging hebben". En voorts werden diensten in allerlei vorm aangeboden, tot bewakingsdienst en incassodienst toe. Langs de huizen colporteerden mannen en vrouwen met steunbonnen. Die bonnen werden door de ingezetenen reeds in vrij grooten getale gekocht en weer weggege ven aan behoeftigon, die op vertoon ervan warm voedsel zouden krijgen. Dezo bonnen werden gelegd op het „officieel orgaan" van de Heilsbrigade „De Noodkreet" niet te verwarren met „De Strijdkreet" van het Leger des Heils en dus met dit or gaan verkocht. De politie kon tot dusver niets beginnen tegen dezen bonnenverkoop al doet zij wel pogingen om het verder werken van de brigade te beletten en heeft zij bij wijze van proef proces-verbaal tegen een paar colporteurs opgemaakt. Volgens inlichtingen ons door den Arn- hemschen Armenraad verstrekt, is inder daad op deze bonnen eenig eten verstrekt, echter volstrekt zonder eenige controle en ook aan personen, die niet in het bezit van bonnen waren. In plaats van warm eten gaf men levensmiddelen in natura, zuur kool, aardappelen enspek. Intusschen blijkt hieruit wel, dat de col porteurs en colportrices - die in een ver- pleegsterscostuum rondloopen te Arnhem en omgeving resultaten hebben bereikt met hun beroep op de weldadigheid. Tevens was de divisie aangevangen met het opha len van kleeren, papier enz. De ervaring te Den Haag heeft al geleerd, zoo deelde de heer G. van Boekei, secretaris van den Armenraad, ons mede, dat die kleeren da delijk tegen vrij hooge prijzen worden ver kocht. Thans is aan de actie van de Heilsbriga de een onverwacht einde gekomen. Zekere B., die tot „bevelvoerend officier" benoemd was de officieel© rapporten wijzen uit, dat hij reeds eenige malen ge vangenisstraf kreeg is met de Noorder zon vertrokken. Vermoedelijk met gelden van verkochte steunbonnen, een bankbil jet van 10.— van zijn hospita, voorts zon der zijn pensiongeld te hebben betaald en met veel schulden. Verschillend© leveranciers in deze ge meente hebben aan hem geleverd. Bij el- kaai, zoo deelde de heer Van Roekei ons mee, zullen de schulden ruim 1000 bedra gen. De Arnhemsche politie is thans een uit gebreid onderzoek begonnen en het lokaal ..Bethel" is gesloten. Intusschen schijnt men in de omgeving van Arnhem nog door te gaan met verkoop van steunbonnen; een groot aantel dezer bonnen is nog in handen van colporteurs. De verdwenen „bevelvoerende officier houdt zich ver moedelijk te Amsterdam op: Malversaties te Elshout. „De Tijd" verneemt, dat door de afdee- lin'g comptabiliteit van de Prov. Griffie te 's-Hertogenbosch een onderzoek is inge steld ten gemeentehuize van Oudheusden en Elshout te Elshout, zulks naar aanlei ding van beschuldigingen uitgebracht tegen het beheer van den burgemeester dier ge meente door de raadsleden wethouder L. van Herpt en Chr. Sprengers. Het onder zoek heeft uitgewezen dat er inderdaad malversaties zijn gepleegd en gelden zijn verduisterd. Het juiste bedrag is nog niet vastgesteld. Naar het blad verneemt wordt ook te gen den gemeente-ontvanger een aanklacht ingediend wegens het handelen hl strijd met de instructies. Mishandeling. Bij een vechtpartij in de Marktstraat te Wormerveer is de sjouwerman W. v. Z. zoodanig mishandeld, dat er gevaar voor zijn leven bestaat. Na door dr. Lampe te zijn behandeld is het slachtoffer in het ziekenhuis opgenomen. De politie heeft de twee gebroeders V. en P. aangehouden. Kippendiefstallen. Den laatsten tijd wordt Nederweert on veilig gemaakt door één of meer kippendie ven. Alleen in de buurtschappen Horik en Nieuwstraat zijn in eenige weken tijds hon derden kippen gestolen. In een der laatste nachten werd wederom op een drietal boerderijen gepoogd in de hoenderhokken in te breken, hetgeen «venwel niet is gelukt. Van de daders is tot nu toe geen spoor ontdekt. Munitie-ontploffing in Mexico. In een opslagplaats van munitie der Mexicaansche regeering, die nabij de Ame- rikaansche grens is gelegen, is een deel van den voorraad ontploft. Drie Mexicaan sche soldaten werden gedood, alsmede een Duitsch werkman, Franz Schulenberg en zijn zeventienjarige dochter. De werkman v/as bezig met het vervaardigen van bom men. Door de ontploffing trilden ook in Galexico vele huizen. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. BRUG IN ENGELAND INGESTORT. Veertig personen vallen in de Tees. Twintig hunner ïoopen verwondingen op. Toen ongeveer 40 personen in verschil lende voertuigen de hangbrug te Cother- stone in het graafschap Durham oversta ken, bezweek een van de kabels, ten ge- volgo waarvan een deel van de brug ineen stortte. Allen die zich op de brug bevon den, vielen in de Tees, waarbij ongeveer 20 personen werden gewond, van wie eeni ge ernstig. GR00TE BRAND IN ITALIË. Zestig huizen verwoest. De „Mezzo Giorno" meldt uit Trento, dat in den nacht van Woensdag op Donder dag te Mortaso in de Vallo Bendena een groote brand heeft gewoed, waardoor zes tig woonhuizen met al het meubilair in de asch zijn gelegd. De prefect -van Trento heeft zich naar het tooneel van de ramp begeven om namens de regeering de eerste hulp tc verléenen. Groote brand bij Charleroi. Uit Brussel wordt gemeld: Nabij het sta tion Thuin is Donderdag in een confectie fabriek brand ontstaan. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat voor1 de brandweer krachtig kon ingrijpen, vier belendende huizen eveneens werden aangetast. De brandweer van Charleroi, die assistentie kwam verleenen, slaagde er eerst in den brand meester te worden, nadat de fa briek en twee huizen geheel uitgebrand wa ren. De schade wordt op drie millioen francs geschat. Brutale juweelenroof. Voor drie millioen juweelen gestolen. Donderdagavond, bij het sluiten van een juwelierszaak te Brussel, drong een indivi du, na de draden der clectrische geleiding te hebben doorgesneden, den winkel binnen en nam een koffer mede, waarin voor 3 millioen juweelen zaten, die de winkelbe dienden bezig waren, in de brandkast te de- poneeren. Het parket stelt een onderzoek in, doch men heeft geen enkele nuttige aanwijzing kunnen verkrijgen. De anti-Katholieke bestuursgeest op Malta. V erontwaardiging der Katholieke bevolking. Uit Malta wordt aan de „Corriere d'Ita- ïia" geschreven: Voor eenige dagen heeft de bisschop van Malta een brief aan zijn vicaris-generaal geschreven om to protesteeren tegen de vulgaire beleedigingen van den gouverneur van Malta, lord Strickland, welke deze in het parlement tegen den bisschop van Gozo, alsook tegen den vicaris-generaal heeft geuit. Op de vraag van een afgevaardigde ant- woorde de president der kamer, dat in geval de bisschop het nog eens zou wagen, zich over den gouverneur of andere autori teiten afkeurend uit te laten, de regeering zich gedwongen zal zien, de noodige stap pen te doen, welke door de wet bij derge lijke beleedigingen zijn voorgeschreven. Natuurlijk wekte deze verklaring het grootste misnoegen bij de Katholieke be volking van Malta, welke reeds sinds lang onder de anti-Katholieke bewindvoering van den Engelschen lord Strickland lijdt. Herhaaldelijk zijn er reeds anti-Katho lieke verklaringen in het parlement van Malta afgelegd, zonder dat de gouverneur daartegen protesteerde, integendeel, hij on dersteunde dergelijke manifestaties. Thans echter heeft, gelijk bekend, de H. Stoel een apostolischen delegaat naar Mal ta gezonden, die op verlangen van den bis schop aldaar nauwkeurig den toestand der Katholieken op Malta zal onderzoeken. Telefoon in slaapwagens. Naar uit Bome wordt gemeld, zijn de eer ste telefoondiensten op de Italiaansche trei nen in gebruik genomen. Iedere slaapwagen bij den expressdienst TurijnBome over Milaan is voorzien van een telefoon, waar door gesprekken met- alle steden van Italië gevoerd kunnen worden, terwijl ook tele grammen langs dezen weg kunnen worden verzonden. De dienst zal nog uitgebreid worden tot andere treinen. Geen officieele postzak van de „Zeppelin". Naar men heeft geconstateerd, is uit het luchtschip „Graf Zeppelin" boven Weenen geen officieele postzak neergeworpen. De postzak, die in een buitenwijk der stad leeg gevonden is, kan dus hoogstens een particulier-© briefzending hebben bevat. Tunney als toreador. Uit SeviUa wordt gemeld, dat de vroegere wereldkampioen bokser zwaar gewicht Tun ney les heeft genomen als stierenvechter bij den bekenden toreador Algabeno. Gis teren is hij met zijn leermeester in de are na verschenen. Te zamen doodden zij drie stieren. Vier fuseliers in een stroom meegesleurd. Twee hunner verdronken. Bij het overtrekken van de kali Ello in het Magelaugsche zijn vier fuseliers door den krachfcigen stroom meegesleurd. Twee hunner zijn verdronken. De lijken zijn nog niet gevonden. INGEZONDEN MEDEDEELING. BIJ HOOFDPIJN, duizeligheid, suizen in 'b oor, gestooi-den slaap, slechte w-IÉimeurd- heid, prikkelbare stemming, ncmetnen da delijk het van ouds WcpvocM iebleken „Franz-Josef'-bitterwatA- tc maat In rap porten van eerste geyeshe«cnjia inrich tingen voor maag- et darrfinwlen wordt nadrukkelijk gezegd, dat het T^ranz-Josef"- water een bepaald voortreffelijk werkend natuurlijk afvoermiddel is. 12390 Roekeloos met zijn auto te Haarlem gereden? Vijfhonderd gulden boete tegen verdachte gccischt. Gistermiddag werd. voor de rechtbank dc behandeling voortgezet van de zaak te gen jhr. E„ oud 22 jaren, wonende te Utrecht aan wien ten laste was gelegd, dat hij in den avond van 1 December 1928 als bestuurder van een vierwielig motor rijtuig hoogst onvoorzichtig en roekeloos op den Heerenweg te Haarlem had gere den. Als gevolg daarvan zou hij een meu- belmakersknecht hebben aangereden, waardoor deze zwaar lichamelijk letsel kreeg en nog niet in staat is zijn gewone bezigheid uit te oefenen. Thans werd als getuige-deskundigc ge hoord de werktuigkundige ingenieur H. E. Sohïeurholts Tichelaar, die remproeven had genomen. Hierbij bleek hem, dab de remmen niet voldoende functionneerden. De officier van Justitie noemde heb een schande, dat verdachte met een zich in zoo'n slechten staat bevindende auto had gereden. Als verzachtende omstandigheid kon hij slechts aanmerken, het feit, dat het slachtoffer te veel op asphaltgedeelte van den weg heeft gereden. Dit was dan ook de reden, dat het O. M. de rechtbank niet zou verzoeken een rechtenïs op te leg gen, doch verdachte's veroordeeling vroeg tot een boete van 500, subsidair twee maanden hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maan den. Dc rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. Doodelijke aanrijding van een wielrijder 's-Gravenhage. Zes maanden gevangenis geëischt. Wegens het niet opkomen van een der getuigen op Maart j.l. werd heden door do Haagschc rechtbank dc behandeling voortgezet van de zaak tegen den chauf feur V. aldaar, wien ten laste was gelegd, dat het aan zijn schuld to wijten zou zijn geweest, dat hij op 11 November j.l. met zijn auto een wielrijder heeft aangereden, ten gevolge waarvan de aangeredene is overleden. De aanrijding geschiedde te on geveer halftwee in den nacht van 10 op 11 Novemberf bij de Trapjesbrug op den Loos- duinschcweg. Nadat hedenmorgen de be doelde getuige was gehoord, wees de Offi cier van Justitie er op, dat verdachte be kend staat als een woest rijder, die reeds ettelijke malen is veroordeeld. De Officier eischte veroordeeling van verdachte tot zes maanden gevangenisstraf met ontzegging van dc bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Uit spraak over veertien dagen. De serie inbraken te Haarlem en elders. Eenige weken geleden zijn de 25-jarige E. W. H., en de 18-jarige H. B., beiden tc Haarlem, gearresteerd als verdacht van verschillende inbraken in 1928 en 1929 ge pleegd. Zij bekenden te hebben ingebroken: 1. 20 'Januari 1928 v. Dijks Koekfabriek aan dc Paul Krugelkade; 2. 15 April 1928 ge bouw B. K. Volksbond 3. 3 Januari 1929, perceel Anegang 16, manufactuurzaak4. 10 Februari, Standaard-Theater aan de Kleine Houtstraat. Daarbij zijn nog gekomen: 5. 3 Februari een poging tot inbraak in het Luxor Thea ter; G. Inbraak in de consumptietent van H. F. C.7. Idem B. C. H.; 8. Id. Haarlem; 9. Idem E. D. O. Bovendien nog twee inbraken in con- sumptietenten te Leiden. Donderdagmorgen stonden zij terecht. Zij waren gedagvaard, ter zake dat zij in den nacht van 2 op 3 Januari zouden heb ben ingebroken in perceel Anegang 16, waarin gevestigd was de Amsterdamsche Manufacturen- en Tncothandel. Uit een niet -gesloten kast werd 24 en. een rijwielbelastingmerk gestolen. Verdachten bekenden. De eisch luidt voor beiden acht maan den gevangenisstraf. Uitspraak Donder dag a.s. Vcrd. H. stond vervolgens terecht, om dat hij op 7 December 1928 een rijwiel, dat hij in huurkoop had ontvangen van de Ned. Bijwiel-Centrale te Haarlem, beleend had, hoewel in zijn contract stond, dat dit verboden was. Hij had 10 afbetaald op het rijwiel en het toen bij de Bank van Leening aangeboden. Daar hij de kwitantie niet kon toonen, dat alle termij nen betaald waren, werd hij teruggezon den. Zijn vader maakte een 'kwitantie klaar, toen hij deze toonde, kreeg hij cr geld op. Verdachte beweerde niet te we ten, dat hij een strafbare handeling ver richtte. Het was trouwens zijn bedoeling, dc fiets terug te halen, zoo gauw hij geld had. De directeur van do Bijwiel-Centrale getuigde het rijwiel voor 80 verkocht to hebben. De Officier van Justitie eischte twee maanden, gevangenisstraf. Uitspraak Don derdag a.s. UIT DE RADIO-WERELD. HET ABC VAN RADIO-FORMULES. Wat is zelf-inductie. De twee factoren welke men bij radio toestellen steeds weer aantreft zijn zelf- inductie en capaciteit in de vorm van spoe len en condensatoren, en hoewel cr toestel len bestaan zonder condensatoren (met va riometer of glijspoel) is de spoel (zelf-in ductie dus) altijd aanwezig. Wat is nu zelf-inductie en waarom is deze altijd aan wezig? Om zich hiervan een goede voorstelling te kunnen maken moet onze fantasie to hulp geroepen worden. Wc stellen ons voor een draad waarin een electrischen stroom optreedt en hoewel wc nog nimmer dc clcc- triciteit zagen weten we zeer goed wat er in den draad gebeurt. Wc weten bijv. dat de stroom van een batterij komt waar mede de uiteinden van den draad verbon den zijn en dat we dc stroomrichting kuu- nen omkeeren door de aansluitingen te verwisselen. We weten ook dat dc stroom sterker wordt bij het opvoeren van de bat terijspanning (of door vermindering van den weerstand) en door middel van een schakelaar de stroomkring onderbroken wordt. Indien inplaats van een batterij de wisselspanning uit 't stopcontact aange sloten wordt, zal er een wisselstroom door den draad gaan, d. w. z. een stroom die eerst in de eene richting en dan in dc te genovergestelde richting gaat, daarna weer omwisselt etc. etc. Het aantal wisselingen van den stroom per seconde noemt- niön fre quentie. Zoo is de frequentie van de meeste wisselstroomnetten in ons land 5o (5o pe rioden). Dit alles vindt plaats in den draad, maar daarbuiten gebeurt ook iets: iedere eleet.'l- sche stroom gaat gepaard met een magne tisch veld, d. w. z. om den draad waarin een stroom gaat is een magnetisch veld; dit veld is minstens even belangrijk als de stroom zelf, gedraagt zich op dezelfde wijze en kan er ook nooit van gescheiden worden Wanneer de stroom varieert, wijzigt zich ook het begeleidende magnetisch, veld, als de stroom minimum of maximum is, is ook het veld minimum of maximum, houdt de stroom op dan is ook 't magnetisch veld verdwenen, kortom hoe en wanneer de stroombeweging ook is, zij gaat gepaard met een magnetisch veld. Wat een magnetisch veld is mag bekend verondersteld worden; de gewone staal- magneet geeft daarvan duidelijke voor beelden. Wanneer een (geleider) draad in een magnetisch veld bewogen wordt zal in dien draad een electrischen stroom ont staan; hetzelfde gebeurt als een magne tisch veld een (geleider) draad snijdt, waai de draad stilstaat en het magnetisch veld bewogen wordt. Tot zoover is alles begrijpelijk maar nu komt het voornaamste. We nemen als voorbeeld een spoel, bijv. van twee windin gen. Wanneer de stroom begint tc Ïoopen en de eerste winding passeert treedt tege lijk daarmede heb magnetisch veld naar buiten. De tweede winding ligt vlak naast de eerste winding dus ook in het zich voort bewegende veld, met het gevolg dat er in de 2de winding een stroom ontstaat tenge volge van dit magnetisch veld, dus nog voordat de hoofdstroom in de" 2de winding komt is er al een stroom ontstaan uit het magnetisch veld, veroorzaakt door den stroomloop in de eerste winding, die tegen gesteld is aan den hoofdstroom, dus hem tegenwerkt. Waarom dit zoo is zullen wij thans onbesproken te laten, alleen het feit constateeren. Eigenaardig is dat deze se cundaire stroom het ontstaan van den hoofdstroom, dus bij het toenemen van den hoofdstroom, tegenwerkt en een stroom in tegengestelde richting opwekt, en bij het afnemen een stroom in dezelfde richting geeft die de hoofdstroom tracht voort tc doen duren. Wanneer dc hoofdstroom wordt afgesneden duurt de secundaire stroom dus nog even voort. Wc kunnen dit zelf-inductieverschijnsel vergelijken met een voertuig, bijv. een tram. Om haar op gang te krijgen moet veel energie aange wend worden, omdat zij zich tegen dc voortgaande beweging verzet. Is zij een maal op gang en worden dc remmen aan gehaald, dan verzot zij zich hier ook togen en behoudt nog even haar voortgaando be weging. Zoo is het ook met den electrischen stroom. De stroom wekt dus een zich zelf tegen- werkenden extra-stroom op, welk ver schijnsel men zelf-inductie noemt. Dc gc- heelc afstamming is gebaseerd op dit zelf- inductieverschijnsel. Hoe grooter de zelf- inductie hoe kleiner de frequentie (grooter de golflengte). Een grooterc zelf-inductie verkrijgen wij door meer windingen, dus een groote spoel. De eenheid van zelf-in ductie is de „Heriry". BOUWT GIJ ZELF UW RADIO-TOESTEL? Een tecnische financieele kwestie. Er wordt steeds meer aan zelfbouw ge daan, wat duidelijk gcillustreerd wordt door het feit, dat alleen reeds in ons land dit seizoen c.a. 150.000 bouwschema's aangevraagd werden. Men bouwt niet zelf omdat het beter of goedkooper is, maar meer uit sportivi teit; bet is een aangename bezigheid die direct practische resultaten oplevert. Ook ondervindt men wel eens teleurstelling, vooral wanneer zonder de noodigo voor bereiding gewerkt wordt en men zich reeds direct op moeilijke projecten werpt. Wanneer men met beleid te werk gaat slaagt het werk altijd, overigens doet dc schroevendraaier, tang en soldeerbout do rest. Prima materiaal is het halve werk en een 3-lampstoostcl met goedo onderdooien werkt beter dan een 5-laraps uit goedkoop materiaal gebouwd, terwijl de totaalprijs in beide gevallen nagenoeg gelijk zal zijn. Bovendien moet alles in verhouding zijn; een uitstekend toestel met een goedkoop plaatspanningapparaat kan niet werken, evenmin als een prima luidspreker met een goedkoop toestel voldoet. Moderne lam pen behoeven een modern plaatspanning apparaat en kunnen niet gevoed worden uit een annodebatterij van 90 Volt. Na tuurlijk kan niet ieder een kostbare in stallatie aanschaffen en legt 't financieele gedeelte ook gewicht in de schaal. Men stello „kwaliteit der weergave" steods voorop, daarna komen selectiviteit en kwantiteit. Wat is nu de allergoedkoopste scha keling voor luidspreker-ontvangst? Dat is natuurlijk ook hot eenvoudigste schema en wel dc detector mot één trap laagfre- quenttransforraatorversterking, de primai re schakeling met twee spoelen, waarvan één uitwisselbaar. Dc afstemming ge schiedt met cén variabelen condensator, dus zoo men wil 1-knops afstemming. Bij gebruik van een prima stel ondercleeleu is dit een goed luidsprekertoestel voor ontvangst van Hilversum, Huizen, Daven- try en Zcesen en een paar kortc-golfsta- tions. Meer dan eeu matig kamergeluid mag men niet eischen. Niet dat dit toestel alle idealen in zich vereenigt, doch kwa litatief is clc weergave beslist goed; de selectiviteit is niet het maximum. Verder heeft dit 2-lampstoestel nog voor dat een droge anodebatterij gebruikt kan worden, daar het anodestroomvorbruik van 2 lampen betrekkelijk gering is en de batterij dus niet overbelast wordt. Dc on derhoudskosten zijn ook gering; bij pl.ni. 4 uren luisteren p. dag éénmaal accu-laden per maand (40 cent) en één anodebatterij van 120 Volt per 3 maanden f 7). Wanneer dan als gemiddelden levensduur voor de lampen 1 jaar aangenomen wordt zijn dc bedrijfskosten gemakkelijk uit te rekenen. Wij moeten hier nog aan toevoegen dat een groote en hooge antenne (c.a. 30-50 M. totale lengte horizontaal en verticaal to zamen en pl.m. 57 M. hoog) de geluid sterkte belangrijk kan opvoeren. Voor een, zoo men dit noemt, universeel toestel is het noodig nog één trap hoog- frequentverstorking vóór te schakelen. Het aantal kringen wordt zoo groot mogelijk gemaakt, dus liefst vier, waarvan min stens twee afgestemd worden met een variabelen condensator: dc tegenwoordige selectiviteitseischen maken drie afge- stemdo kringen echter noodzakelijk, fc.\v. de antennekring, roosterkring H. F. lamp en roosterkring detectorlamp. Deze hoo- gere selectiviteit gaat weer gepaard mei, een verlies aan geluidsterkte, zoodat het wel aanbeveling verdient de moderne lam pen tc te passen. Hierbij is geen anode- batterij mogelijk doch oen plaatspanning apparaat noodzakelijk. Wenscht men een zeer krachtig geluid dan wordt nog eens een trap L. F.-versterking achter ge schakeld en als eindlamp een groot type gebruikt. Het is dan ook gewenscht een volumeregelaar aan te brengen in den vorm van een gloeidraadweerstand voor cle H. F.-lamp cn zoo noodig con potentio meter op do primaire wikkeling van den 1- en L. F. transformator. Meer dan oen 4-lampstoestel is voor normaal gebruik niet noodig tenzij met ccn kamer-antenne ontvangen wordt. Dit type apparaten leent zich niet voor zelfbouw en geef vrijwel steeds teleurstelling. Ge bruikt bij voorkeur een eenvoudig ont werp. HOOGFREQUENTE RADIO DISTRIBUTIE. Een Amcrikaanschc medewerker van „Radio Expres" schrijft: Het is mij gebleken, dat in Nederland in sommige streken een vorm van radio- distributie hoogtij viert, welken wij hier in Amerika ook kennen voor hotel- en hos pitaalinstallaties cn dien wij kunnen noe men audiofrequento (laagfrequentc) distri butie. De Radio Corporation of America heeft daarvoor standafard installaties ont worpen van verschillend vermogen, al naai den omvang van hot net, dat bediend moot worden cn in verschillende graden van uit voering. Daar zijn eenvoudige installaties, waarbij enkel stopcontacten zijn aange bracht in verschillende kamers, en luxe-in stallaties, waarbij men een in den muur in- gebouwden luidspreker vindt, met een sterkteregelaar en een schakelaar om uit een viertal programma's oen keuze tc doen. Voor zoover mij bekend, komen even wel installaties, die geheel© steden of dorpen of zelfs gchccle streken bedienen, feitelijk niet voor. Dc radioluisteraar heeft toch veel liever zijn eigen toestel, waarmee hij de vrije keus behoudt uit al hetgeen dc ether biedt. Maar het komt liier in de steden na tuurlijk nog méér voor dan in Nederland- sche steden, dat in een enkel gebouw of gebouwencomplex zóó veel gezinnen wo nen, dat het aanbrengen van een eigen an tenne voor elke woning tot de onmogelijk heden behoort cn tot vrecselijke warnetten van draden, storingen cn slechte ontvangst voert, terwijl vaamantennes te veel lest hebben van dc gewone „stadsstoringen". Vandaar dat cle ingenieurs der Badio Corporation zijn gaan zinnen op een op lossing dio aan elk - toestelbczitter het volle genot van zijn toestel laat, zonder dat ieder zijn eigen opvangmiddel noodig heeft.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5