architectuur-vormen van verschillende vol keren en verschillende tijden, zeide spr., zijn stille getuigen van den vooruitgang den stilstand en den achteruitgang van het geestelijk loven. Het was niet noodig de alleroudste beschavingen zooals die van Chineezen en Indiërs, van Azteken of Pe ruanen of Atlanten als bewijs daarvoor aan te halen; de Europeesche bouwkunst van de Grieksche tot op onzen tijd geeft even eens een afwisselend beeld van opbloei, hoogtepunt en decadentie. De Gricksch-Ro- meinsche architectuur-vormen werden ver drongen door de uiterste versobering van het Christendom, dat eerst na vele eeuwen het leven schonk aan eigen architectuur- vormen: het Romaansch en Gothisch, een kunststijl, met zorg en liefde vóórbereid, opbloeiend uit een zuiver geloof, een echte gemeenschapszin en een algeheel opgaan in hot leven der Kerk. Niet alleen do kerken en kathedralen werden behcerscht door die architectuur-vormen, maar ook profane ge bouwen, gebruiksvoorwerpen en zelfs de kleeding. Misbruik van macht en verslap ping der hoogo idealen leidde ook hier tot verval. Nieuwe ideeën en nieuwe behoeften ontstonden, ingeluid .door Dante en Eras mus, een gevolg ook van de uitvinding der boekdrukkunst en de ontdekking van Ame rika. De nieuwe beweging de Renais sance ontsproot in Italië, waar Brunel- lesco's domkoepel te Florence het eerste teeken was van de herleving der antieke kunst-idealen. De beweging sloeg over naar andere landen, zich kenmerkend door be wondering om de klassieken en het sterk naar voren komen der persoonlijke opvat tingen. In Leiden zijn de Stadstimmerwerf, het oude gymnasium aan de Lokhorststraat, het Weeshuis en het afgebrande Stadhuis voorbeelden van vroeg-Renaissance. Toen het eerste enthousiasme wat was in getoomd, ontstond een meer-bestudeerde, academische opvatting, de hoog-Renais- sance. Li Holland werd daarbij de deftige Italiaansche stijl van Yignola en Palladio geïmiteerd, zooals het vermaarde Stad huis te Amsterdam van Jacob van Cam- pen, in Leiden de Waag van Pieter Post, het 's Gravensteen en de Marekerk. Door Fransche invloeden kwam toen de Rococo in de mode, waaraan men schoonheid niet ontzeggen kan, maar dat een beeld geeft van de verweekelijkte woelde en de gemakzucht dier dagen. Die overdaad werd spoedig gevolgd door de stijve en beheerschte Louis XVI en Em- pire-stijl en sedert dien kenmerkte het gees telijk leven door géén stijl. In de 19e eeuw werden alle architectuur-vormen achtereen volgens geimiteerd: nieuw-Grieksch en nieuw-Romaansch, nieuw-Gothisch en nieuw Italiaansch. Eerst in het laatst der vorige eeuw kwam men vrij van de conventioneele vormen. Berlage, Kromhout, de Bazel kwa men met hun eenvoudige ontwerpen, aan gepast aan de praktische behoeften van onzen tijd. De uitvinding van nieuwe mate rialen en de doorgaande mechaniseering schiepen tot nu toe ongekende mogelijkhe den voor de kunstenaars. Verschillende bouwwerken zijn reeds ontstaan, die opval len, niet door het vreemde alleen, maar ook door het fraai beloop van lijnen. Uit dit overzicht blijkt, besloot spr., dat elke cultuur-periode ook wijziging der architec tuur heeft meegebracht. Alle verschijnselen wijzen erop, dat wij staan aan het begin van oen nieuw tijdperk. Door een zeer uitgebreide collectie licht beelden werd het gesprokene toegelicht. Aan het einde daarvan dankte de voorzitter den spreker voor zijn belangwekkende lezing. Toen het huishoudelijk gedeelte van het programma aan de orde kwam werd nog oenigen tijd gesproken over het antwoord dat het Bestuur van het Leidsch Stadhuis comité aan de leden verzoekt (namens Bouwkunst is de heer Wempe lid) op de vraag of bij gebleken uitvoerbaarheid men den gevel en den toren van het afgebrande Stadhuis, in den ouden staat wenscht te zien teruggebracht. Er gingen stemmen van voor en tegen op. De secretaris be pleitte het voor, terwijl de voorzitter eer der geneigd scheen tegen te stemmen. De heer De Goede wilde aan de herbouw als voorwaarde verbinden dat de ge\*el wordt achteruit gezet met het oog op het verkeer. Tenslotte Werd bij zitten en opstaan be sloten de vraag aan het. Bestuur van het Leidsch Stadhuis-comité bevestigend te be antwoorden. Aan het eind van de vergadering werd nog besloten dat de jaavlijksche excursie ditmaal ten doel zal hebben de bezichti ging van de Philipsfabrieken te Eindhoven en verder Breda. Vereeniging van Hoofden van Scholen. Heden werd in hotel „Den Burcht" de 31ste algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland. De vergadering werd hedenmorgen te 10 uur geopend. Onder de aanwezige autori teiten merkten we a.m. op den wethouder van Onderwijs, mr. A. F. L. M. Tepe, den heer Rienks, hoofdinspecteur van het On derwijs, den heer Baak, inspecteur van het district Leiden en de heeren Koops en Donders, onder-voorzitter en secretaris de» Plaatselijke Schoolcommissie benevens Mej. Westerman, Lid der Tweede Kamer. Hoe aanlokkelijk het ook voor uw hoofd bestuur zou zijn, dat zijn voorzitter de vergadering zou openen met een overzicht in vogelvlucht van de didactische onder werpen, toch moet het helaas ook weer de aandacht vragen voor enkele zaken, die de positie van het hoofd betreffen. Meerdere waardeering daarvan door de Regeering hebben wij niet kunnen ont dekken. Het is u bekend, hoe teleurstel lend het afgeloopen jaar is geweest, wat onze salarissen betreft. Onze Vereenigiug is in de Bijzondere Commissie vertegen woordigd door twee hoofdbestuursleden, die eindelijk vóór of tegen een karige re geling moesten stemmen, met de over tuiging, dat de Regeering klaar stond met het dreigement der overeenstemming. Vie voor zóó'n keus geplaatst wordt, heeft geen benijdbare positie, zijn vóór beduidt een gedwongen berusting in teleurstel ling; zijn tegen een streep door de reke ning van duizenden halen. Doch hoe onze vertrouwensmannen ook stemden, vast stond wel, dat de hoofden van scholen niet zouden vooruitgaan; en als de Regee- ring nu rust en vrede van c;;s verlangt, is zij even onbillijk als bij vorige regelingen. Rust kan en zal er niet komen in onze gelederen alvorens onze positie gehono reerd wordt op een wijze, die van meer dere waardeering getuigt. Een afzondorlijko salarisregeling hebben wc altijd verlangd en daarom zullen wij u vandaag de vraag worden, alsof we enkel lucht waren; wc daarop inct klem blijven aandringen. Maar ook onze positie :n de schóól dient versterkt; we moeten niet beschouwd worden, alsof we enkele lucht'warenwe zouden voor den jongen-on onervaren ou derwijzer ook licht willen wezen, overtuigd als we zijn, dat we daarmee hem cn do kinderen zouden dienen En ook is het vol strekt geen overdreven eisch, dat we ge legenheid willen hebben, en dat als plicht vastgelegd willen zien, dab we op dc hoogte zijn van den toestand onzer school. Dat beduidt geen depreciatie van roede onderwijzers, maar het beteekent wol de erkenning, dat er in iedere school een man moet zijn, dien men verantwoordelijk kan en moet stellen voor den toestand van het onderwijs Dat er hoofden be noemd worden, die willens en wetens het hoofdschap afbreken, is een treurig feit, dat zeker alleen kan geconstateerd wor den op het gebied van het onderwijs, dat de eer heeft gesteund te worden door een Wet, die een verantwoordelijk hoofd verlangt! En waar treft men het aan, dat de oud ste in jaren het eerst in aanmerking komt, om leider te zijn? Met belangstelling volgen wij den boy cot van het hoofdschap in Amste: lam, dat he! geluk heeft, enkel „volmaakte leer krachten" te bezitten, benevens eer: hoofden, die voor enkele guldens de ad ministratie mogen voeren en de school vergaderingen presideeren, wier besluiten hij mag uitvoeren; alle andere diensten vervult hij kosteloos. Een treurige beweging als deze, die onnoemelijke schade berokkent aan heb openbaar onderwijs, kan slechts daar .ont staan, waar men het hoofdschap door ve—-billende middel?.i, waaronder die der politiek en der intimidatie, dermate heeft ondermijnd, dat sommigen niet voor dat hoofdschap uitkomen, niet .mr:en oproeien tegen den stroom, die ellende en onrust meevoert. Zou het niet meer dan tijd wor den, dat de betrokken autoriteiten zich er eens van vergewissen, hoe de mentali teit der hoofden is, zoowel vóór als na de benoeming? INGEZONDEN MEDEDEELING. Ifllllllül Jondens- De Leidsche Winkelstand. De brand van het Stadhuis op 12 Fe bruari jl. heeft ook zijn nasleep gehad voor de omwonenden. Een der eersten, die de gevolgen van den brand te boven is gekomen, is de firma Alb. B. Timmerman, Brecstraat 90—92. In de 8 weken, die ons van deii rampza ligen dag scheiden, heeft dit welbekende Engelsche heerenmode- en hoedenmagazijn een grondige restauratie ondergaan. Het perceel 92 had niet zooveel van den brand geleden, doch met het andere perceel was het- erger gesteld. Het plafond hing daar in stukken neer, doch door de goede zor gen van den «childer v. d. Steen, Leven- daal, is alles weer volkomen hersteld. Bo vendien is de electrische verlichting be langrijk verbeterd door de firma Franlïhuij zen, die een goede moderne Zeiss-verlich- ting aanbracht. De firma v. Ewijk legde een nieuwe grondbedekking en de heer Raar plaatste een paar moderne vitrine toonbanken, waarin aan de achterzijde te vens laden zijn aangebracht. Als aandenken aan den brand heeft de heer Timmerman een fraai tegeltableau van het oude stadhuis aan den schoorsteen gehangen. Hopen we, dat de zaak van der gelijke branden niet meer te lijden heeft. Een andere zaak, die door brand te lij den heeft gehad, is de American Lunch room. Den 27sten Februari werd deze zaak wegens den plaats gehad, hebbenden brand gesloten. De firma Groenewegen heeft nu in en goeden maand tijds de zaak niet slechts in zijn oude gedaante teruggebracht ■doch zelfs vernieuwd en verbeterd. Een nieuw frisch behang siert de wan den, een degelijk Staines Inlaid Linoleum bedekt den grond en de electrische verlich ting is belangrijk verbeterd doordat behal ve een nieuwe lamp-bekleeding ook nieuwe lichten onder de groote kappen zijn aange bracht. Tenslotte is ook het buffet, dat eerst nagenoeg verborgen was, vrij komen te staan, terwijl daarvóór een gesloten vi trine voor gebak is aangebracht. Leider van do zaak is thans geworden de heer de Mini er en zoo mogen w© hopen, dat de zaak, die juist voor de Paaschdagcu gereed is gekomen, zich weer in een druk bezoek moge verheugen. Onze beste wen- sclicn! De derde zaak, waarvoor men heden on ze aandacht vroeg, is het sigarenmagazijn „La Confiance", Maarsmanssteeg 13. Vroe ger was hierin een filiaal van de firma Hil- len gevestigd, doch dit is nu opgeheven en de heer G. J. Straks zal de zaak voor eigen rekening onder bovenstaanden naam voort zetten. Aan den winkel zelf is weinig ver anderd, doch de inhoud heeft nogal veran dering ondergaan, doordat een groote sor teering van do meest bekende merken thans voorradig zijn. Wij wonschen den heer Straks goed succes toe! Actie tegen het ontwerp Cursuswet. Op uitnoodiging van het bestuur der Leidsche afdeeling van den ..Ned. Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijver heidsonderwijs" kwamen Donderdag verte genwoordigers van een aantal plaatselijke organisaties in Dc Burcht bijeen, teneinde te overwegen of hier ter stede iets legen het ontwerp cursuswet kan worden ge daan. Vertegenwoordigd waren behalve boven genoemd bestuur, de Centrale Ouderraad, de Neutrale bestuurdersbond, de Bond van Ned. Onderwijzers en de R.-K. vereeniging van directeuren en leeraren bij het Nij verheidsonderwijs „Sk-Bernardus". Na uitvoerige besprekingen werd beslo ten een voorloopig comité te vormen, dat zich als eerste taak zal stellen meerderen te bewegen tot eensgezind optreden tegen het voorgestelde. Tot voorzitter werd de heer G. N. Meurs benoemd en tot secre taris de heer Jac. Tjalsma. Binnenkort zullen belanghebbenden voor een tweede vergadering worden opgeroept-n, alwaar dan op de gevaren aan onveranderde aan neming van hot wetsontwerp zal worden gewezen en aangegeven hoe het aanvul lend onderwijs moot zijn om aan redelijke eischen te voldoen. Diamanten huwelijksfeest. Morgen hopen de heer en mevrouw L. Menning, Haarlemmerstraat 90, hun 60-jarig huwelijksfeest te herdenken. Des morgens te 9 uur zal in de Hartebrugskerk een H. Mis van dankzegging tot intentie van het diamanten echtpaar worden opgedragen. De staking bij de fa. v. d. Schuyt. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: De verschillende diensten, welke worden uitge voerd door de N.V. J. en A. van der Schuyt's Stoombootreederij, vinden, on danks de staking, geregeld plaat?. Ook het laden en lossen ondervond geen stagnatie. Gisteravond vertrokken de booten op de gewone tijden naar Den Haag, Goes, Lei den, Ti el, Gorkum en Zaltbommel. Het be stelwerk liep ook vlot van stapel. De diefstallen bij en D. De slagers V. uit Zoeterwoude en v. B. uit Veur. die aangehouden waren in ver band met den diefstal en heling van vleesch bij de firma T. en D. alhier, zijn heden naar het Huis van Bewaring te Den Haag overgebracht. Handelsre^iater K. v. K. Wijziging: G. van M-oijgaarden, Leiden, Decimastraat 23, aannemer en metselaar. Uittr. E.: G. van Meijgaardeu. te Leiden dd. 26 Jan 1929. Wijz. handelsn. thans: Meijgaarden en Smit. Sigarenmagazijn „Su matra", Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F 106 Wijz. handelsn. fil.„Het Nieuwe Kappers huis" vervalt, thans: Kapsalon „Modern'". Nieuwkoopsche Stoomsmederij v.h. N. G. Bon, Nieuwkoop, Zuideinde 89. Uittr. Comm.: G. Bon en J. C. Bon, beiden te Nieuwkoop, d.d. 30 April 1925. J. Koning, Leiden, Varkenmarkt 32, kruideniers- en grutterswaren en aanverwanten. Uittr. E.: H. W. Schwagmeijer, te Leiden d.d. 1 Juli 1928. Wijz. handelsn. thans: Chr. de Graaf. Opheffing: E. G. C. Barendse Bik, Lei den, Hoefstraat 11. Radiohandel (geen win kel). Tj. Kuypers, Leiden, Hooigracht 34. Groenten- en zaadhandel. Nieuwe inschrijving: Firma. A. Vianen en Zoön, Nieuwkoop No. 15 B. Bierbottela rij en Limonadefabriek. Venn.: A. Vianen en J. A. Vianen beiden te Noorden. Naar wij mot leedwezen vernemen is de heer H. W. Spendel, lid van den gemeente raad ernstig ongesteld. Hem zijn Woensdag de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Den zieke, wiens hart erg zwak is, is vol strekte rust voorgeschreven. Gisterenmiddag is op de Brêestraat een auto aangereden, die komende uit de rich ting Noordeinde de stadstram wilde voor rijden juist toen uit de andere richting de Haagschc tram passeerde. Dooi' beide werd de auto gegrepen, hoewel de bestuurders zeer krachtig remden. De auto werd ernstig beschadigd: persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Van de stadstram waren de lantaarns stuk gereden. De heer R. Zuidema, tot voor eenige ja ren hoofdred. van de „Nieuwe Leidsche Crt.", nu directeur-hoofdred, van „De Zeeuw" herdenkt 1 April zijn 25-jarige jour nalistieke werkzaamheid. Men verzoekt ons, mede te deelen, dat het bericht, als zouden er bij een uitgevers firma malversaties1 aan het licht zijn ge komen en ten gevolge daarvan de directeu ren zijn ontslagen, niet waar is. Het ontslag, zoo deelt men ons mede, is genomen en heeft niets te m aken met financieel© om standigheden. Naar aanleiding van ons bericht omtrent de uitvoering door den heer Fred, de Nie in de Remonstrantsche kerk alhier, deelt de heer de Nie ons mede, dat het program ma niet uitsluitend zal bestaan uit werken van Sieger Visser, doch voornamelijk van Bach, Handel, Dubois van Tetterode en Fred, de Nie. De opbrengst is ten bate van den blinden organist zelf. De heer dr. E. Marx, oogarts alhier is door het bestuur van de Inrichting voor Ooglijders te Rotterdam benoemd tot be- heerend directeur van die inrichting, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag van dr. H. J. M. Weve. Voor het examen Machineschrijven, af genomen door de Ver. v. Dir. v. Pont-scho len, slaagden de dames O. van Schaik, J. M. A. Spronk en de hoeren N. C. A. Htiyg, A. J. Nijhuis, allen leerlingen van de Pont- school, (Steenschuur 14) alhier. De concertzaal l'Union op de Steen straat alhier, heeft blijkens een adverten tie in dit nummer haar naam veranderd. Voortaan zal het gebouw, dat geheel is vernieuwd en gerestaureerd, de naam „Oon- cordia" dragen en als concertgebouw dienst doen. Ten huize van A. B., Hoefstraat 75 is gistermiddag een brandje ontstaan doordat de vlam in een pannetje vet sloeg. De be woner wierp het op de binnenplaats en bluschte het vuur met een emmer water. Hedenmiddag to 12.15 uur is een begin van brand ontstaan in het perceel Mid delweg 12. De brandweer was spoedig met een motorspuit aanwezig en de politie met een slangenwagen. Bij aankomst ter plaatse was inmiddels het vuur door bewoners en omwonenden met emmers water gebluscht. Naar aanleiding van het bericht de malversaties bij een drukkerij en uitge versfirma hier ter stede, deelt de betrok- den directeur ons mede, dat hij niet is ont slagen, doch dat hij ontslag heeft genomen. Door de politie is heden naar Den Haag overgebracht zekere H. S. alhier woon- acht'g. die nog twee maanden hechtenis tegoed had wegens gepleegde verduiste ring. MUZIEK. 2e Paedagogisch concert uitgesteld. Het bestuur van den „Leidsehen Kunst kring Voor allen" verzoekt ons mede te deelen, dat het 2e Paedagogisch Concert door het niet beschikbaar zijn van den Foyer op 3 April a.s. niet kan doorgaan, doch nader zal gegeven worden op 22 of 23 April a.s. Reeds besproken plaatsen blijven ook voor dien datum geldig. Per advertentie zal nader datum en ver dere bijzonderheden worden BIOSCOPEN. Luxor. Het Paaschprogramma, dat de directie van het Luxor Theater deze week haar gasten biedt, is zeker de moeite van een bezoek waard. Na het Journaal, waarin o.m. enkele interessante bijzonderheden over de plechtige begrafenis van maarschalk Foch worden te zien gegeven, draait er een leu ke, dol-vermakelijke twee-acter „De blom metjes buiten" getiteld. Dan volgt als een der hoofdnummers „Het Vliegende Circus", waarin Ken May- nard met zijn tarzan de hoofdrol vervult. Dat alleen zegt reeds genoeg, om de film aantrekkelijk te maken. Ken Maynard is in dit filmwerk de gids voor een circustroep cn als dit gezelschap door do concurrentie van een andere circus-onderneming dreigt- ten onder te gaan, treedt Ken Maynard als de redder in den nood op. Wonderlijke toe ren moet hij natuurlijk weer verrichten, maar alles gelukt en hij wordt de held van den dag, de held ook natuurlijk van de dochter der circusdirecteur en het slot is welbekend. Op het tooneel weten Stefah en zijn partner het publiek op vermakelijke wijze te amuseeren. Het blijkt al meer on meer, dat een variëté-nummer in de bioscoop bijna onmisbaar is geworden. De muzikale onmogelijkheden, waarop zij de toehoor ders onthalen, slaan zoo in, dat telkens het applaus weer opklatert, juist wijl die z.g. onmogelijkheden toch zulk goed effect sorteeren. De voornaamste film van den avond is dan het ,Lach, clown, lach!" een aan doenlijk dramatisch verhaal met Lou Cha- ney in de hoofdrol. Het verhaal speelt zich af in It-alië, het land van zon en zo mer, het land van onbezorgde menschen. We maken dan kennis met Tito en Simon, twee clowns van een klein circus. Als eerst genoemde een klein meisje vindt, dat te vondeling is gelegd,jneemt hij dab tot zich tegen den zin van zijn makker, die meent dat vróuwen ongeluk aanbrengen. Hij ver zoent er zich echter mede, als Tito hem streelt door het meisje Simonetta te noe men. Het kind groeit op en krijgt later haar aandeel in het circusleven. Als de directeur haar echter in één nummer wil laten optreden, zegt Simon het circus vaarwel. Dan komt er een jongeman in het verhaal, een jonge Graaf, die Simonetta met zijn attenties volgt. Het gevolg ervan mag bekend verondersteld heeten, doch dan komt de tragiek boven, als blijkt, hoe de oude Tito het meisje eveneens liefheeft, zonder dat hij haar zulks durft bekennen. Een verloving met den jongen graaf volgt, en eerst dan blijkt Simonetta. hoe lief Tito haar heeft. Hij is dan een gebroken man, en in waanzin eindigt hij een clow nerie met den dood. Trianon. Het is de bekende Buster Keaton, de man met het stalen gezicht, die deze week voor een vroolijk Paaschprogramma zorgt. In de film „De amateur-kampioen" ver werkt hij met het meest onbewogen gezicht de grootste dwaasheden op sportgebied, zoodat tenslotte het publiek van de eene onbedaardelijke lachbui in dc ander rolt. Natuurlijk komt ook de liefde er op zeer vermakelijke wijze aan te pas. Eerst doet het „papjongetje" mee aan al lerlei sportwedstrijden die door de studen ten van het college worden gehouden, wel ke als hij eenmaal start de meest dwaze re sultaten opleveren, maar tenslotte weet hij door zijn „handigheid1'' bij een roeiwedstrijd de overwinning te behalen. Zijn medeminnaar heeft intusschen het meisje, dat hij bemint in zijn kamer opge sloten, waarin Buster haar tenslotte op zeer origineele wijze bevrijdt. Deze filni is zeker een van Buster Kea- ton's beste cretaties. „Senorita" is een film Agenda LEIDEN. Woensdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, jaar vergadering, Den Burcht, 8.30 uur. Donderdag, R. K. Bond van Transportar beiders, Bondsgebouw, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen door de doktoren De Jager, Jasperse, Meijboom, Rassers. Maandag wordt de dienst waargenomen door de doktoren De Graaff, de Jager, Kist en Poortman. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest zal worden waargenomen Zondag door dr. Timmermans Maandag door dr. Varekamp. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Maart (len Paasch- dag) waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Buys ter, Nieuwe Rijn 18, tolef. 523. Maandag 1 April (2en Paaschdag) neemt waar de apotheek van den heer P. du O r o i x, Rapenburg 9, telef. 807. Bebé Daniels de hoofdrol vervult op dezelfde wijze als Douglas Fairbanks, zijn moed en vlugheid ten toon spreidt in zijn bekende sportfilms. Het is een romantische geschiedenis, vol spanning en met schitterende staaltjes van moed, van een meisje, dat thuis is in alle takken van sport, dat kan paardrijden en schermen a-ls de beste en door wier optre den tenslotte twee families die in veete leefden, zich verzoenen. Bebé Daniels, die hier de vrouwelijke Douglas Fairbanks is, speelt haar rol op verbluffende wijze en de moed en behen digheid, die zij in deze film tentoonspreidt, vermogen de grootste spanning te weeg te brengen. Met een goed voorprogramma zijn dit films, die een prettige ontspanning geven Op het tooneel treden als danseressen op: Les Soeurs Stella d'Ore avec Hilga Joa chim, die veel succes hadden, maar om wier kleeding wij de aanbeveling van dit pro gramma tot volwassenen moeten beperken. Casino. De directie van Casino heeft in den laat- sten tijd verscheidene volksstukken op 't witte doek vertoond, die bij 't publiek zeer in den smaak bleken te vallen. Ook nu heeft ze een echt volksstuk op 't program ma staan onder den titel „Bleeke Bet", dat, dank zij de vertolking der hoofdrol len door vooraanstaande Nederlandsche acteurs en de dikwijls komische toelich ting van den bekenden filmzanger Maurits Vigeveno bij de bezoekers niet naliet in te slaan. Bleeke Bet d'r ideaal was in 't bezit te komen van een cafétje en Van Zanten, een huisjesmelker belooft haar daaraan te hel pen, als ze er voor kan zorgen, dat haar knappe dochter Jans zal trouwen met Hannes, zijn lummelachtigen zoon. Jans is verloofd met een Hinken jongen kerel, van wien ze veel houdt. Maar Ko wordt belas terd cn ze maakt het af. Nu zou 't geen goede, film zijn, als Jans en Ko mekaar niet kregen en dit gebeurt dan ook wer kelijk en wel op den ondertrouwdag van Jans met Hannes, dien ze genomen heeft, omdat de couranten vermeld hadden, dat Ko bij een schipbreuk omgekomen was. Op dien voornoemden dag verschijnt Ko in levenden lijve. Van Zanten en diens zoon verdwijnen van het tooneel en Jans en Ko stappen eenigen tijd daarna in 't huwelijksbootje. Eon film spelende in de Jordaan, de Amstordamsche jodenbuurt en een stuk om zoo nu en dan eens hartelijk te lachen. Voor de pauze zagen we het Odeon- nieuws, zeer actueel, deden we een tochtje door Neurenberg, zeer interessant, en wer den in spanning gehouden door de vertoo ning van de rolprent: „Slaven der roulet te". die ons voerde naar Monaco, waar we Ellen Farndon aantreffen, een jonge dame, die, na een erfenis ontvangen te hebben, daarhee getogen is om de schulden van haar vroegeren geliefde Alan te betalen. Die schulden zijn zóó ontzettend hoog, dat ze besluit te gaan spelen om, als ze wint. ze voor hem te delgen. Ze wint inderdaad, doch verliest later weer alles en nu is 't tusschen die twee uit. Ze is de wanhoop nabij en hierop heeft een zekere Rives (Harrv Liedtke), die haar reeds meermalen verzocht heeft het. spelen te laten, ge wacht. Deze helpt haar in den nood en juist als haar vader en moeder uit Enge land in Monaco aankomen met de blijde tijding, dat haar erfenis viermaal zoo groot was, als zij vermoedde, verloven deze twee menschen zich. De ontknooping is zeer aardig en 't spel van Harry Liedtke dwingt als altijd onze bewondering af. Een programma, daarin voor volwassen personen niets af te keuren valt. Post- en Telegraafkantoor Lelden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn, terugontvangen in de le helft der maand Maart 1929. Brieven binnenland: Bijleveld Adver tentiebureau "Utrecht. Hoeflok Mej. J., Rotterdam. Inspecteur Lager Onder wijs, Leiden. Leidsch Dagblad, Leiden. Mies mej., Den Haag. „Olanda" N.V. Amsterdam (6 stuks). Raaius A., Dor drecht. Raam L. van, Den Haag. Soestman, Leiden'. Terehorst J., Amster dam. Wagnfer J. D., Haag. Briefkaarten buitenland: Berg v., Ver- brugge Heer en Mevrouw, R'dam. Bree- dijk Mej. R., Ledien. Dijkmans A„ Haag Eradus, 1 1 Fehi Nellie, Amdam. Schotanus Mej., Haag. Schouten J„ Haag. Walthuizen Zuster, 111 Wentholt Gerrio 111 Zeeuw J. G. v. d„ Beekbergen. Brieven buitenland: Smit W., Bonthain Celebes. Briefkaarten buitenlandHalverscheid, Hagen (2 stuks). Kuijk fam. J. H. B., Wien. Drip briefkaarten zonder adres. 2—1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2