BINNENLAND SCHEPPENS VIS C H M Arf^K T 18 KERKNIEUWS Financiën en Economie "T IEUWK00P UIT DE OMGEVING FAILLISSEMENTEN VRAGENBUS TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 29 MAART 1929 ARBEIDSTIJDEN. In kleermakerijenk De min. van Arbeid, H. en N. heeft voor ondernemingen, waarin heerenkleeding als maatwerk en detailcoufectie wordt ver vaardigd, in alle gemeenten des Rijks ver gund, dat in het tijdvak van 2 April tot en met S Juni a.s. en in het tijdvak van 14 Oct. tot en met 30 Nov. a.s. door arbei ders van zestien jaar of ouders, niet zijnde coupeurs, gedurende 9 1/2 uur per dag en 53 uren per week arbeid wordt verricht, onder bepaalde voorwaarden, omschreven in zijn beschikking van 27 Maart jJ. In steenbakkerijen. Voorts heeft de minister voor het tijd vak van 1 April tot en met 30 Sept. a-s., in afwijking van art. 24 der Arbeidswet, voor steenbakkerijen een regeling van den arbeidstijds toegestaan, omschreven in een besohikking van 28 Maart j.l. RIJKSKLEEDINGCOMMISSIE. Twee ton besparing. Verschenen is het verslag van de klee- dingcommissie, ingesteld bij beschikking van den minister van financiën van 11 Juli 1924, met de opdracht te onderzoeken of een meer economische wijze van vervaar diging, levering en verstrekking van rijks wege van alle uniform- en dienstkleeding mogelijk is. Aan dit verslag ontleenen wij het vol gende Reeds spoedig na de instelling der com missie bereikte haar van verschillende zij den verzoeken, zich uit te breiden met een of meer vertegenwoordigers uit de parti culiere nijverheid. De commissie heeft ge meend op deze verzoeken afwijzend te ad- viseeren met welk advies de minister zich vereenigde omdat het uiterst be zwaarlijk zou zijn, in verband met de on derlinge concurrentie een keus te doen. Verder zouden verschillende takken van nijverheid voor zulk een vertegenwoordi ging in aanmerking komen, wat aan de commissie een uitbreiding zou geven, wel ke een vlotten gang van zaken in den weg zou staan. Ten slotte oordeelde de commis sie een dergelijke uitbreiding niet noodig, omdat zij alleszins de gelegenheid had in lichtingen in te winnen bij de particuliere bedrijven. De groote verscheidenheid. De commissie toont o.m. aan welk een verscheidenheid er bestaat ten aanzien van de aanschaffing der grondstoffen en den snit dor uniformen. In totaal zijn er 16.333 ambtenaren aan wie in uitgebreiden en beperkten zin van rijkswege uniform en/of dienstkleeding wordt verstrekt. Hiervan zijn alleen bij de P. en T. 11.820 ambtenaren. De commissie noemt ongeveer 50 verschillende kleeding- stukken. In het hoofdstuk „Voorstellen" deelt de commissie mede, hoe zij gekomen is tot haar algemeen voorstel, belichaamd in het ontwerp-rijkskleedingsbésluit. Dit voorstel is inmiddels door de regeering aangeno men en bij besluit van 12 Dec. jl.l. bekrach tigd en in de Staatscourant verschenen. Aan de Memorie van Toelichting behoorende bij het ontwerp rijkskleedings- 'besluit, ontleenen wij nog: Van de onge veer 30 rijksdiensten, zijn er geen twee, welke, wat de dienstkleedingvoorziening betreft, gelijk zijn. Het gevolg is dat de ambtenaren van verschillende diensten, ge heel verschillende worden behandeld, ook wat hun financieele belangen betreft. Ten einde regelmaat te scheppen en de aldus verkregen orde in stand te houden, stelde de commissie voor, in een Kon. Besl. de voornaamste grondslagen van de dienst kleedingvoorziening vast te leggen, een permanente rijkskleedingcommissie in te stellen, die op de naleving van het K. B. toezicht houdt, en een rijkskleedingbureau te vormen, dat centraal de aan de dienst- kleedingbureau te vormen administratie voert, zoomede als uitvoerend orgaan der rijksklceding behulpzaam is bij haar taak. Hiervan is een niet onbelangrijk geldelijk voordeel voor het rijk te verwachten. Vol gens de kleedingcommissie zouden de to tale kosten der kleedingvoorziening kun nen worden geraamd op 875.000, waar van de ambtenaren 465.000 betalen, zoo dat het Rijk 41.000 toelegt. De kleeding commissie acht het mogelijk de bedragen van hetgeen den ambtenaren op de salaris sen wordt ingehouden, gelijk óf nagenoeg gelijk te doen zijn aan de kosten van het geen hun wordt verstrekt, zonder aan het beginsel van art. 6 van het Bezoldigings besluit afbreuk te doen. De aanschaffings- kosten zouden tot ongeveer 600.000 kun nen worden teruggebracht; de besparing voor het rijk zou dan ongeveer twee ton per jaar bedragen. De commissie heeft het aantal uniform- dragende ambtenaren niet uitgebreid, be houdens oenige categorieën van ambtena ren der directe belastingen enz., die thans dienst doen in burgerkleeding. De inhouding op de salarissen behoort bij K. B. te geschieden. De nieuw-ingestelde rijkskleedingcom missie is bestemd er voor te waken dat de eens verworven voordeelen van de centra lisatie en normalisatie bewaard blijven. De inhoudingen op laag peil. Drie factoren gaven de commissie aan leiding een aanzienlijke verlenging van de meeste der thans geldende draagtijden voor te stellen: goede hoedanigheid der grondstoffenden ambtenaren bij of bin nen korten tijd na hun indiensttreding de beschikking te geven over twee stel unifor men herstelling van de oude uniformen 'bij verstrekking van de nieuwe. Het go- volg hiervan is, dat de inhoudingen op een betrekkelijk laag peil gehandhaafd konden worden. De commissie meent, dat, indien van een ambtenaar de inhouding bepaald wordt op minder dan 33.43, aan het voor schrift van het Bezoldigingsbesluit is vol daan. Zij is tot het stellen van de inhou dingen op dit lage niveau inderdaad in staat geweest. .Zij bedragen n.l. voor het meerendeel der lagere ambtenaren, die een complete uniform ontvangen 32, voor de hoogere ambtenaren 36. De commisie heeft om verschillende re denen vastgehouden aan de samenstelling der stoffen uit zuiver wol, en aan de vrij algemeen gebruikelijke donkerblauwe kleur van het laken. Als pet is gekozen de nieuw-modcl mari.icpet. Voor de gewone uniformjas is de tuniek gekozen; voor hen, die op vaartuigen of bij de waterwegen hun dienst verrichten. colbert. Omtrent aanschaf! van grondstoffen en confectie beveelt de commissie aan cen tralisatie van het snijden der uniformen en uitgifte van den confectie aan particulie ren, behoudens voorkeur voor gevangenis- arbeid. Het maainemen, hel snijden, /bijrichten, eventueel passen, afleveren geheel voor confectie gereed, aan dc confectiöneurs, te rug ontvangst der gereedgemaakte unifor men, keuren, distributie, zouden geheel aan den gevangenisarbeid kunnen komen, die daarvoor echter op dit. oogenblik nog niet voldoende is ingerichtde confectie in beperkten zin zou zoo veel mogelijk aan den gevangonisarbeid komen, terwijl het overblijvende gedeelte zou worden uitbe steed. Het voordeel hiervan is dat het rijk op eenvoudige wijze controle kan uitoefenen op het snijden enz. en bovendien van de ervaring van particuliere deskundige kan profiteeren. In het slot van haar verslag merkt de commissie op, dat een volledige doorvoe ring van al haar voorstellen eenige jaren zal vorderen, en deze invoering geleide lijk zal dienen te geschieden. Uit het Houtbedrijf. Het dreigende conflict in de Zaanstreek. Omtrent liet dreigende conflict in het houtbedrijf aan de Zaanstreek wordt van arbeiderszijdc nog het volgende gemeld: Gevraagd worden 'n permanent scheids gerecht, een betere regeling van de jon- gensloonen, betere betaling van de ge maakte overuren door verhooging van het extra percentage, afschaffing van dc werktijd verschuiving, 6 dagen vacantie met een half weekloon als toeslag Voor hen die op 1 Mei 6 maanden in dienst zijn, uitbe taling bij ziekte van het volle loon. Prac- tisch ontvangen zij dit reeds daar de ver zekeringskassen 70 pet. en de patroons uit een daartoe gevormd fonds 30 pet. betalen. Voor de losse arbeiders wordt een mini mum uurloon gevraagd van 70 cent, thans is dit uurloon 66 en 68 cent, terwijl ook voor deze groep arbeiders een betere be taling van het overwerk percentage wordt Een van de belangrijkste wenschen ten aanzien van de groote groep losse arbeiders is het instelléu van een fonds voor sociale voorzieningen. Voorgesteld wordt dat dooi de werkgevers 6 pet. van het totaal aan dc losse arbeiders uitgekeerde loon in het fonds wordt gestort, hieruit zal daii onder nader vast te stellen voorwaarden aan zieke losse arbeiders eenige toeslag wor den verleend en zoonoodig eenige uitkee- riug op erkend Christelijke feestdagen. De werkgevers zijn bereid een vacantie te ge ven van 6 dagen (thans is deze 5 dagen). Ongeacht deze vacantieweek blijft de Pink ster 3 als vrije dag gehandhaafd. Voorts stellen de werkgevers voor het arbeids contract inplaats van op 1 April te doen aanvangen en eindigen op 31 Januari. Vanmorgen is het ultimatum aan den bond van werkgevers in het houtbedrijf toegezonden. Men meldt ons nog van werkgeverszijde: Te Zaandam hebben gisteren, de bij den Bond van werkgevers in het houtbedrijf aangesloten Zaansche houthandelaren ver gaderd ter bespreking van het door de werknemers opgezegde collectief arbeids contract. Het door de arbeiders verzonden ulti matum kon geen onderwerp van bespre king uitmaken, daar deze vergadering reeds was uitgeschreven vóór dat de patroons kennis hebben kunnen nemen van de door de arbeiders voorgestelde verbeteringen. Door de lange vorstperiode, tengevolge waarvan het houtbedrijf ruim twee maan den heeft stil gelegen en van den hout handel groote financieele offers heeft ge vergd, heerscht thans een ongewone druk te in het bedrijf, die over zes weken reeds gevolgd wordt door het voorjaarseizoen, den houtaanvoer uit Finsche en Zweedsche havens. Mocht men er niet in slagen tot over eenstemming te geraken, dan beteekent dit., dat de staking op een voor de werk gevers zeer ongelegen tijdstip uitbreekt, waarbij de bootwerkers uit den aard dor zaak ook in het conflict worden betrokken. Voorloopig nemen de patroons een af wachtende houding aan. Uit het Schildersbedrijf. Nieuw vacantie-voorstel van de werkgevers. De Bond van Nederlandsche Schilders- patroons heeft thans zijn beslissing in zake het vacantie-vraagstuk aan de samenwer kende arbeidersorganisaties medegedeeld, zoo meldt het Volk. De vacantie, tot het verleenen waarvan men principieel bereid is, wenscht men niet te baseeren op een daarvoor te stichten fonds. De werkgevers verklaren, bereid te zijn aan de regeling mee te werken, wanneer de gezellenorga- nisaties voor de patroons bonboekjes ter beschikking stellen, waaruit de werkgever elke week een boïi ter waarde van drie procent van het loon aan de arbeiders geeft. De uitkeering van het vacantiegeld zou dan door de gezellenorganisatics moe ten plaats vinden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Voor soliede en m< en Jongeheeren-KIeeëmg KLEEDING-MAGAEIJN Bekeerjngswerk in Engeland en in Amerika Interessant is de vergelijking, welke een Amerikaansoh geestelijk onlangs maakte. Volgens do laatste statistieken bedraagt het aantal katholieken, in Engeland en "Wales ongeveer 2.15G.146; het aantal be keerlingen in liet- jaar 1928: 13000. Het aantal katholieken in Amerika stond in de jongste statistiek van het Catholio Dictionary met 19.689.600 aangegeven, dus het negenvoudige .van het aantal Engel schee katholieken stond het aantal bekeer lingen daartoe in dezelfde verhouding, dan moest het dus 117000 bedragen. Doch het Catholic Dictionary vermeldt er slechts 34000. Heb bekeeringsproces maakt dus in Engeland en Wales' beduidend snel ler voortgang dan in Amerika. Weldadigheid moet Christelijk zijn. De beoefening van de weldadigheid moet niet zijn een soort sport. Ook niet een mooie vlag om een slechte lading te dekken. Daarom' zijn ten onzent b.v. verboden de z.g. fancy fairs, die vaak al te mon daine vertooningen wérden. Liefdadigheidsbals kennen wij hier ge lukkig niet onder de Katholieken. Wel in Amerika. Mgr. Dawling heeft nu een ver bod uitgevaardigd om een liefdadigheids bal te organiseeren. Met name is het ver boden een bal te houden voor den bouw van scholen en van kerken. Scheurleer Zoonen's Bank. In de gisteren gehouden gewone verga dering van aandeelhouders in Scheurleer Zoonen's Bank te VGravenhage zijn de balans en winst, en verliesrekening over 1928 goedgekeurd en is het dividend be paald op 4 pet. voor de preferente aandee- len en op 3 1/2 pet. voor de gewone aandee- leh. Dc aan de beurt van aftreding zijnde commissaris, dc heer N. C. F. van Ginkel, werd als zoodanig herkozen. INGEZONDEN MEDEDEELING. OEG$TQEEST GEVERSSTRAA 9494 LEF00N 2527 HILLEGOM. In de Vossevaart. Gisteren geraakte de vrachtauto van den heer C. Iviebert te Sassenheim, chauffeur van Dijk, tegenover de schuren der firma Van Reisen en dc Brabander alhier in de Vossevaart, De kraanwagen van X.V. C. van Werkhoven verleende hulp om den wagen weer op den weg te krijgen. De chauffeur kwam er met een nat pak af. Aanbestedingen. Gisteren hadden al hier de volgende aanbestedingen plaats: A. Het bouwen van een winkelhuis aan do- Hoofdstraat, voor rekening van den heer B. van de Heisteeg. Uitslag als volgt: Jac. Buys, Heemstede ƒ5174; H. A. Seijse- ner, Zilk 5550; J. Breevoort, Haarlem 6100. Het werk is aan den laagstén in schrijver gegund. B. Het verbouwen der Xed. Herv. Kerk alhier onder architect Damme te Hoofd dorp. Ingeleverd 10 biljetten. Uitslag als volgt: E. Kort Jr. te Xoordwijk cn O. van der Wiel Rijnsburg 52960; Firma Koppen en Zn., Alkmaar 55480; Paardekooper, Den Haag 57985; C. en J. Broertjes, Heem stede 59775; Gebrs. den Ouden. Alphen aan den Rijn 59900; Firma De Heere «k Zn., lJmuiden ƒ61200; Aannemersbedrijf Bergshoef, Alpben a. d. Rijn 61800; Jorrits- nia, Heemstede 63000; Van Duin Vink, Noordwijk 66900; Strijland, Amsterdam ƒ72.400. Do gunning is aangehouden. KATWIJK AAN ZEE. Visscherij-examens. Geslaagd voor stuui'man op zeilzee-visschersvaartuigen: A. v. d. Plas, D. Ketting, D. v. d. PUs, H. J. v. d. Plas, allen alhier. NIEUW VENNEP. Te water. Alhier geraakte voor Hotel Nijssen paard en wagen van moj. de Wed. Bus dc Vlieger in de Vennepertocht. Do be stuurder, J. Bus en dochter geraakten me de te water cn bekwamen lichte kwetsuren en bedorven kleeding. Met vereende hulp werden paard en wagen spoedig op den wal geholpen. Dc wagen was erg bescha digd. Ondoordacht. Een jongen van D. al hier, hield, terwijl Mej.,M. Kardol per rij wiel passeerde, zijn klomp voor haar wiel met het gevolg dat zij kwam te vallen, waarbij zij zich ernstig in 't gelaat bezeer de, en baar rijwiel beschadigd werd. Door mej. K. is de politie er mede in kennis ge steld. Als de vos passie preekt. Dc jager van T- te Abbenes werd door zijn medebewo ners er van verdacht, dat hij hen bij hel stroopen verraadde. Toen de jager dezer dagen met zijn zoon uit 't jachtveld kwam, beiden een geweer en eenden dragend, stonden eenige burgers (medc-stroopers) hen op te wachten om de overtreding in gesloten tijd to constateeren en om dezo jacht delicten aan te geven. Hierna volgde een wederkeerige aangifte van elkanders jaohtdeücten, hetwelk voor vrouwe Justitia wel een vet. gansje op zal levereh. W0UBRUGGE. Landbouwwintercursus. Deze week liep de landbouwwintercursus ten einde. Aan alle aanwezige cursisten kon 't diplo ma worden uitgereikt n.l. aan A. A. van den Berg, J. van der Boon, J. de Blanken, P. Buitelaar, W. Bulk, J. de Graaf, H. van Klaveren, G. van der Lip en J. D. W. E. van der Lip. Namens de cursisten dankte dc hoer A. A. van den Berg den heer P. Zijderveld voor het genoten onderwijs en reikte hem als blijk van erkentelijkheid een sierlijk boe kenkastje over. MEI J—ZEGVELD. Eerste Pechtige H. Mis. Pater Steophanus Notenboom zal zijn Eerste Plechtige H. Mis opdragen Paasch- Zondag 's morgens te 10 uur, met. assisten tie van pater Van Rossum uit. Hekendorp en kapelaan Kolkman uit MeijeZegveld. De feestprodicatie wordt gehouden door pastoor Kalmthout. Xa de Hoogmis recep tie. t)es avonds te 5 uur Lof. ZOETERMEER-ZEGWAART. Personalia. Aan de Ohr. School alhier zijn met ingang van 1 April door het be stuur benoemd tot onderwijzeres mej. D. P. Kooyman te Delft; tot onderwijzer de heer J. Straalenburg te Schoonhoven. Opgeheven: G. B. Beugelsdijk, R ij p w e t erin g. C. Jansen, wed. W. Beugelsdijk, R ij p- wetering. J. B. Beugelsdijk, R ij p w e t e r i n g. INGEZONDEN STUKKEN R. K. Ziekenhuisfonds. Voorhout, Maart 1929. Mijnheer de Redacteur. Hetgeen wij konden waarnemen, na het plaatsen van ons vorige „Ingezonden stuk" deed ons besluiten het volgende schrijven dato 12 Maart j.l. aan het bestuur van het. R. K. Ziekenhuisfonds te richten: ,.U zult zeer zeker kennis genomen heb ben van het door ons ingezonden stuk iu „De Leidsche Courant"'—cn „Nieuwe Haar- lemsch'e Courant" geplaatst respectievelijk op 8 en .9 dezer, betreffende dc houding, van het bestuur in verhouding lot de leden Wij hebben gewacht tot hedenavond of er misschien bestrijding zou komen, wat niet het geval is" „Wij ontvingen op voormeld ..Ingezon den stuk" zoowel persoonlijk, als door mid del van derden, verschillende adhaesiebe- tuigingen. Wij verzoeken U daarom be leefd, ons mede te willen deelcn of Uw Bestuur bereid is nog deze maand een al gemeen e ledenvergadering te beleggen. Met het oog op het reeds vergevorderd winterseizoen, hadden wij gaarne ant woord vóór 20 Maart a.s. Mochten wij op laatstgenoemde datum van U nog geen antwoord ontvangen hebben, zullen wij ons verzoek als geweigerd beschouwen en na der onze houding bepalen." Volgt onder- teekening. Wij hebben van het Bestuur hierop geen antwoord ontvangen cn concludeeren, daar uit", dat het niet van plan is op ons ver zoek in te gaan. Uit de discussies op de algomeenc leden vergadering in 1928 had het Bestuur de conclusie moeten, trekken, dat de leden ontstemd waren over liet eigenmachtig op treden van het Bestuur, doch inplaats van toenadering brengt het Bestuur door zijn brutaal optreden nog meer verwijde ring tusschen Bestuur en leden. Is dit nu wel noodig? Is het nu zoo onbillijk wat wij vragen 1 Is het niet vólkomen logisch, dat de leden van eön vereeniging met el kaar uitmaken, op welke basis het Be stuur moet handelen? Is het niet normaal, dat, wamieer de lijnen door de leden op een algemeene ledenvergadering worden uitgestippeld, waarlangs het Bestuur zich kan bewegen, de leden verlangen, dat liet Bestuur zich daar ook naar gedraagt Wie waarborgt ons, dat in de naaste of verre toekomst, het Bestuur statuten en H,R. niet. geheel buiten werking zal stellen en naar willekeur uitkeeringen gaat doen Wij kunnen nog niet geloovcn, M. de R., dat dat. besluit om artikel 13 te schrap pen unaniem door het gcheele Bestuur ge nomen is. In dat Bestuur zitten toch men- sclien. die steeds geijverd hebben en nog vijeren voor medezeggenschap van den arbeider in het bedrijf. Zouden nu die men- schen zoo inconsequent zijn, zoo tegen de democratie zondigen met de leden van 't fonds eiken vorm van medezeggingschap te ontnemen? Dat wil ik, vooraleer ik daar geen overtuigend bewijs van heb, niet aannemen, maav» dan is het. ook de taak van die Bestuursleden te zorgen, dat de leden hun rechten ten volle toebedeeld krijgen. Wij vernemen zijdelings, dat het Be stuur nog weer tracht nader z.,u houding te motiveeren. Wij zullen ons, daar dit voorloopig een tc intern karakter draagt, daarop van critiek onthouden, doch als het meer publiek wordt daar nader op terug komen. Wat staat ons echter nu tp doen. Ver schillende leden drongen aa i op het beleg gen van een ulgeraeene-ledcnvergadcring. Dit is eigenlijk dc taak van het Bestuur, doch als het Bestuur weigerachtig blijft, zullen wij audcro maatregelen moeten ne men. Binnen afzienbaren tijd zal de leden e>cn lijst bereiken om het Bestuur te ver zoeken een ledenvergadering te beleggen b.v. in den a.s. herfst. Wordt dit geweigerd, dan zullen wij toch vergaderen, met of zonder Bestuur. Wij zullen hier voorloopig deze kwestie laten rusten, tenzij wij genoodzaakt zijn an ders te handelen. Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, 'J. H. v. d. VOET. In ons blad van Woensdag 20 Maart j.l. komt. o.m. voor in dc rubriek „Vragenbus de volgende vraag: „Is dc Xederl. Voïz. Maatschappij „St. Willibrordus" tc Utrecht een uitsluitend 11. K. instelling? wuarop wij antwoordden „Hierop kunnen wij U geen antwoord geven. In elk geval vermoe den wij, dat de Maatschappij ook wel niet- Katholieken zal verzekeren". Naar aanleiding van bovenstaande deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat. ons vermoeden niet juist is. De Xederl. Maat schappij „St. Wilibrordus" verzekert uit sluitend Roomseh-Katliolieken en kan sta- tuair geen nict-Katholiekcn verzekeren In verband hiermede luidt oor art. 2 der alg. polisvoorwaarden: „Als verzekerden kunnen alleen erkend worden Roomsch- Katholieken". De formulieren voor candi- daat-verzekerden houden tevens een ver klaring in, dat de candidaat K. K. is. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHRISTIAN HUYGENS (uitr.) urr. 28 Maart te Southampton. JAN PIETERSZOON COEX (uitr.) ver trok 27 Maart van Belawan. MAXOERAN (thuisr.) vertr. 27 Maart van Marseille. MOEXA (uitr.) arr. 28 Maart te Antwer pen. POELAU ROEBIAH (tliuisr.) arr. 27 Maart- te Londen. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) vertr. 27 Maart, van Suez. RIOUW vertr. 2S Maart van Amsterdam naar Hamburg. KON. PAKETV. MIJ. BARENTOR arr. 25 Maart te Batavia. REIJNS vertr. 28 Maart van Amsterdam naar Batavia. KON. HOLL. LLOYD. MOXTFKRLAXD vertr. 28 Maart van Amsterdam naar Zuid-Amerika. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK vertr. 28 Maart van Newport. News naar Rotterdam. GROOTENDIJK van de Paoifickusl naar Rotterdam arr. 26 Maart te Christo- bal. LOCHMOXAR arr. 20 Maart van Rot terdam te Vancouver. XAREXTA, van Vancouver naar South ampton—Rotterdam vertr. 27 Maart, van Liverpool. AIEUW AMSTERDAM van Rotterdam naar New "Vork, vertr. 28 Maart 3 uur nam. van Boulogne. HOLLAND—BR ITS CH INDIë LIJN. MEERKERK (uitr.) vertr. 28 Maart van Colombo. RIDDERKERK (thuisr.) arr. 28 Maart te Suez. SCHIEKERK (thuisr.) arr. 28 Maart le Antwerpen. STREEFKERK (thuisr.) vertr. 28 Maart van Colombo. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. ALDERAMIN (thuisr.) arr. 27 Maart te Shanghai. GEMMA (uitr.) vertr. 27 Maart van Sa- bang. OLDEKERK (uitr.) arr. 25 Maart te Kobe. HOLLAND AUSTRALIE-LIJN. ALMKERIv (uitr.) arr. 28 Maart le Mel bourne. ARENDSKEBK (thuisr.) vertr. 28 Maart van Sydney, HOLLAND—WEST-AFRIKA-L UN. ALK AID (thuisr.) vertr. 25 Maart van Benito. ALBIREO (thuisr.) pass. 27 Maart Las Palmas. ORESTES arr. 28 Maart van Hamburg te Amsterdam. VULCUNUS (uitr.) arr. 26 Maart tc Da kar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KERTOSONO (uitr.) vertr. 27 Maart van Genua. A KOTA BAROE (uitr.) arr. 27 Maart tc Belawan. KOTA INTEN (tliuisr.) pass. 28 Maart Gibraltar. MADIOEN (thuisr.) pass. 28 Maart tc Perim. MARKEN (thuisr.) pass. 28 Maar! Kaap del Armi. SOEKAMOEMI arr. 28 Maart, van Rotterdam te Batavia. TERNATE (uit-r.) pass. 28 Maart Dover. TJERIMAI (uitr.) passeerde 26 Maart Gibraltar. TOBA (tliuisr.) pass. 28 Maart Sagres. VLIELAND (thuisr.) vertr. 28 Maart van Sabang. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALHENA (thuisr.) vertr. 27 Maart van Victoria. ALPHARD (uitr.) arr. 26 Maart tc San tos. ALWAKI (uitr.) pass. 27 Maart Las Pul-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5