PAASCH-AANBIEGING: WAALS - Haarlemmerstr. 130-136 SCHEFFi Dioc. Ver. van R.-K. Bijz. Onderwijzers. Tot geestelijk adviseur van de Dioc. Vereeniging var. R.-K. Bijzondere Onder wijzers in 'net Bisdom Haarlem alsmede van de afdeeling Leiden dier vcreeniging is door Z. D. H. den Bisschop van Haar lem benoemd de Zeereerw. Hooggel. Heer P. J. M. Heskes. professor aan het Groot seminarie te Warmond. Het speeltuinwerk en zijn cultureete beteekenis. Op initiatief van de Federatie van hier ter stede en in de Omstreken gevestigde Woningbouwverenigingen werd gister avond in de Graanbeurs de tweede lezing met. lichtbeelden gehouden in dit seizoen. Als spreker trad hier op de heer J. du Bois, voorzitter van den Amsterdamschen Bond van Speeltuinverenigingen. Spr. wees er allereerst op, dat de eerste vraag, die zich voordoet, is: Wat is speel tuinwerk en wat is zijn beteekenis. Het moderne verkeer in de grooterc ste den heeft tot gevolg, dat er weinig plaats meer overblijft voor het kind en zijn spel. Het spel mag het kind niet ontzegd wor den, want is even noodzakelijk als eten en slapen. Vroeger bestond er geen speeltuin-vraag stuk, omdat de kinderen overal vrij kon den spelen, totdat de auto in het verkeer een steeds grootere plaats ging innemen. Wanneer nu al de Tucht-Unie in verga deringen en congressen betoogde, dat de baldadigheid der jeugd steeds meer toe nam, dan was daarmee de oorzaak van het kwaad niet weggenomen. Dat kan de speeltuin, die de kinderen bijeen brengt en hen aangenaam bezig houdt, waardoor zij naar hartelust kunnen spelen envergeten kattekwaad en bal dadigheid te doen. Spr. geeft hierna een overzicht van het ontstaan der Amsterdamsche Speeltuinen. Voor den tijd, dat men de kinderen niet in speeltuinen kon brengen vanwege de tem peratuur, voornamelijk in den winter, wer den er clubs gevormd, waarin de kinderen werden ondergebracht voor het verrichten van huisvlijt-werk, houtsnijwerk en figuur zagen b.v. voor de jongens en handwerken voor de meisjes. Spr. wijst er dan op, dat de ontwikkeling van het speeltuinwezen in A'dain heel lang zaam ging. De eerste speeltuin bestond reeds 8 jaar, alvorens de tweede kwam. De speeltuin, die op het oogeublik in de hoofd stad geopend staat te worden, kostte aan aanleg niet minder dan 37.000. Daarbij komt een jaarlijksche som van minstens 1500, w.o. het loon van den opzichter, die goregeld toezicht moet houden op het ter rein, de werktuigen en clubhuisjes en den tuin moet onderhouden. In Amsterdam worden een 40.000 kinde ren met het speeltuinwerk bezig gehouden en naar spr.'s meening zouden er hier ter stede wel -1000 gevonden worden. Spr. geeft dan nadere inlichtingen over de wijze, waarop dergelijke vereenigingen opgericht moeten worden en hqe zij moeten werken. Hierna komt spr. tot zijn eigenlijk onder werp: de cultureele beteekenis van het speeltuinwerk. Ka uiteengezet te hebben wat cultuur is, beoogt spr., dat het speeltuinwerk moet voldoen aan de eischen, die eraan gesteld worden. Het. speeltuinwerk is geen manie of een opwelling van een oogepblik, als b.v. het verzamelen van lucifersmerken, waar mede niets geleerd wordt en dat na een jaar weer vervezelt. Het speeltuinwerk geeft leerzame ontwikkeling, waarbij do kinderen veel kunnen leeren voor hun toekomstig leven. Na een korte pauze werden door den heer J. du Bois een aantal lantaarnplaat-t jes vertoond, waarop in beeld werd ge bracht, hoe het in de Amsterdamsche speel tuinen toegaat. Raad van beroep directe belastingen. Bij Koninklijk besluit van 26 Maart is, met ingang van 1 Mei, aan mr. H. Krabbe, alhier, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van voorzitter van den raad van beroep voor do directe belastingen hier ter stede, met dankbetui ging voor de belangrijke diensten, in die functie door hem bewezen. De staking bij van der Schuyt's Stoombootreederij. De Directie van Van der Schuyt's Stoom bootreederij te Amsterdam deelt het vol gende mede: Onder het alhier werkzame walpersoneel is gistermorgen een wilde staking uitge broken, onder leiding van de Federatie van Transportarbeiders. Behalve rechtstreeks tusschen de betref fende werkgevers en de betrokken arbei ders worden speciale onderdeelen der ar beidsvoorwaarden in veel gevallen ook ge regeld door het Bestuur van de betref fende Werkgeversorganisatie in organisato risch overleg met de besturen der arbei dersorganisaties, waarin een groot deel van het betrokken personeel georganiseerd is. Zooals gewoonlijk zijn ook hier weer tal rijke op zichzelf werkwillige arbeiders door bedreiging tegen hunne persoonlijke veilig heid en door vrees voor molestatie van hun ne gezinnen geneigd zich eveneens aan hun nen arbeid te onttrekken. Ongetwijfeld zul len door de politie de noodige maatregelen worden genomen om ook de gezinnen van het belanghebbende personeel te bescher men. Op de verschillende kaden in de stad waar het laad- en losbedrijf der Reederlj van der Schuyt wordt uitgeoefend is on middellijk voor de noodige politiebescher ming gezorgd en wordt het werk verricht., deels met werkwillig Amsterdamsch wal personeel en deels met behulp van een ster ke ploeg arbeiders, welke onmiddellijk door de afdeeling Rotterdam van de Reederij van der Schuyt naar Amsterdam werd uitge zonden. Het varend personeel neemt aan deze door de Federatie op touw gezette wilde staking niet deel en de afvaarten naar de diverse bestemmingen van de goederen- stoombooten vinden dan ook ongestoord plaats. Ten slotte zij hier nog vermeld, dat op geen der andere stations waar de Ree derij van der Schuyt gevestigd is, ongere geldheden zijn voorgekomen. De vleeschdiefstallen bij Tieleman en Dros. Door de politie alhier is in verband met de vleeschdiefstallen bij de firma T. en D. als verdacht van heling alsnog gearres teerd de 41-jarige D. J. v. d. B.. slager tc Veur. De man is in verzekerde bewaring ge>- steld. Drie brandjes. Gistermiddag omstreeks 6 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in perceel Zijlsingel II. bewoond door den scheepsbevrachter J. M. S. De vrouw des huizes had gestreken en de strijkplank op zolder in een kleerenkast geplaatst. Deze plank was "echter doorgebrand en liet goed er omheen was gaan smeulen. De heer S. wist met eenige omwonenden het vuur spoedig te blusschen. De brandweer was met twee motorspuiten uitgerukt, doch behoefde geen dienst te doen. Te half acht werd de brandweer op nieuw gealarmeerd voor een brandje in perceel Pasteur straat 16a, bewoond door G. .T. de W. Bij het aanmaken van een kachel was er vuur op den grond geval len, doch door spoedig ingrijpen werd er ger voorkomen. Hedennacht is in het. politieposthuis aan de Haven een schoorsteenbrand uit gebroken. De brandweer, die spoedig aan wezig was, heeft den schoorsteen laten vegen, waarmee het ongeval was afgeloo- pen. Onze stadgenoot, de heer H. Chr. J. Duin dam, slaagde te Amsterdam voor het di ploma van Inspecteur van Politie, uitge schreven door den Bond van Hoogere Po- litie-Ambtenaren in Nederland, met bij zondere lof der examen-commissie. Bij Koninklijk besluit van 27 Maart is met ingang vail 1 April aan den reserve- eerste-luitenant D. W. Stork, van het 6de regiment veld-artillerie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst, Dc alhier tot arts bevorderde semi-arts N. Verweij is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij den geneeskundi gen dienst der landmacht. Bij de politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een heerenrijwiel, dat hedennacht onbeheerd op het Rapenburg is gevonden. INGEZONDEN MEDEDEELING. In Heere Sokken en Ojassen een enorme soi'Ieerincj UIT DE OMGEVING R0EL0FARENDSVEEN. „Droog ijs". Donderdagmiddag had in het Veilingsgebouw alhier een demonstra tie plaats over de vervaardiging van „droog ijs". Het Veilingsbestuur. verschillende exporteurs en andere belangstellenden wa ren hierbij aanwezg. De demonstratie werd gegeven door de heeren Spruyt van de N.V. „Het Landbouwhüis M. J. Spruyt en Zonen" en den heer A. Voga, Manager voor Nederland te 's-Gravenhage. Nu de verzending van bloemen en aardbeien e.d. steeds grootere afmetingen gaat aanne men valt het niet te verwonderen, dat naar middelen wordt uitgezien om deze verzending zoo goed mogelijk en voor de producten op de minst nadcelige wijze te doen geschieden. Als oen dezer middelen dient zich thans het z.g. droog ijs aan en het laat. zich begrijpen, dat men in Roe- lofarendsveen, vanwaar toch ook ieder jaar een steeds stijgend kwantum geforceerde producten geëxporteerd wordt, voor deze middelen groote belangstelling toont. Bij de beschouwing van het nieuwe pro duet valt al dadelijk een der groote voor- deelen op n.l. dat het ijs niet smelt, doch verdampt, zulks zonder spoor achter te la ten, zoodat hiermede een belangrijk voor deel verkregen wordt boven de staven ijs. welke na smelting water achter laten. De vervaardiging van het ijs gaat ook verba zend eenvoudig. Op een flesch koolzuur, zooals deze bij bierbottelaars en caféhou ders in gebruik zijn. is het Dry Ice-appa- raat. aangebracht, hetwelk uit niets anders bestaat dan uit een uit twee deelen be staande doos, welke met een dunne koper geleiding in verbinding staat met de kool- zuurflesch. Draait men nu de koolzuurflesch open, dan vormt zich binnen een tijdsbe stek van circa 15 a 20 seconden een droge schijf ijs, welke in een vulcarton ligt. Deze schijf heeft een bijzonder lage tempera tuur. De schijven hebben een omvang van 8 c.M. diameter en zijn 2 c.M. dik. De kos ten van aanmaken bedragen 5 ct. per stuk. Indien men de schijven geheel open zon der eenige isolatie aan de lucht blootstelt blijven zij ongeveer 2 uren haar intense koude afgeven. Door de schijven echter te isoleeren b.v. door inwikkeling in watten of anderszins kan deze tijd nog beduidend worden verlengd, zelfs tot 5 k 6 uren, zoo als de heer Vega ons verzekerde. De kos ten van aanschaffing van het apparaat be dragen 250. Op het einde der demonstratie dankte de Directeur der Veiling, de heer N. Wa genaar de heeren voor hunne uiteenzettin gen en gaf hen de verzekering, dat zij voor hun artikel zeker groote belangstelling hebben opgewekt. Met de alhier woonach- INGEZ0NDEN MEDEDEELING. Heeren Hoeden prima kwal. slappe rand Heeren Petten van prima En- gelsche stoffen, nieuwste modellen Witte Overhemden met piqu5 borst, f 3.50 f 2.25 Witte Overhemden met boord en gestreepte borst> dubbele manchetten Gekleurde Heeren-Overhemden moderne sorteering f3.25 f 0.89 f 1.49 f2.90 f2.20 Heeren Sokken, macco met zijde enAgcquard dessins Fijne Wollen hfeeren fokken Heerei Jongis ScHiller Jongehs Petfen en Engelsche stof\nVn blauw kam- garen, vanaf f 0.65 tige belanghebbenden zal nader overleg worden gepleegd en hij sprak de hoop uit, dat hieruit gunstige resultaten zouden voortvloeien. LEIMUIDEN. Benoeming Secretaris. Tot secretaris dezer gemeente is door den Raad, in de vacature ontstaan door het verlccnen van zeer eervol ontslag aan den heer W. L. Diemont, benoemd de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester dezer ge meente. De raad besloot in dezelfde ver gadering om de jaarwedde van den ambte naar ter secretarie, tevens gemeente-ont vanger, aanmerkelijk te verbeteren. WASSENAAR. Personalia. Voor het einddiploma van de Middelbare Landbouwschool te Gronin gen is geslaagd de heer P. Vissers. HAZERSWOUDE (Rijndijk). Schapenverkoop. De op Dinsdag j.l. gehouden verkoop van 72 schapen ten bate der R. K. kerk en armen in het Zwaantje heeft opgebracht de som van 2749. LETTEREN EN KUNST Zondagsmissen. De Benedictijnen der abdijen Keizers berg en Afflighem zullen weldra in 5t licht geven de Zondagsmissen in acht brochuur- tjes van 64 bladzijden, die alle geloovigen in staat zullen stellen, ten minste van tijd tot tijd en bij den terugkeer der Hoogfees ten van Paschen, Pinksteren, Maria-Hemel- vaarfc, Allerheiligen, Kerstmis, enz. de H. Mis te volgen. De acht brochuurtjes zullen tezamen één volledig Zondagsmissaal vor men. Nieuw Stradivariusmanuscript gevonden? Bij het doorsnuffelen van het nofcarieele archief van Cremona'werd een nieuw kost baar handschrift van den beroemden viool bouwer Antonio Stradivarius gevonden. LAND- EN TUINBOUW De eerste perziken uit het Westland. De kweeker J. v. L. te Naaldwijk heeft de eerste perziken van den nieuwen oogst ter veiling aangevoerd. Waar de cultuur, door den bijzonder strengen winter, moest geschieden onder zeer moeilijke omstandig heden, is deze vroegtijdige aanvoer inder daad een fraai staaltje van kweek-technisch kunnen, te meer wijl in 1928 de eerste per zik eerst in April werd geveild. Uit de Landbouwwereld Het Boerenvraagstuk. Voor ons ligt het. onlangs bij Brusse'e Uitgevers-Mij te Rotterdam verschenen boek: „Het Boerenvraagstuk in Sovjet- Rusland, Europa, Amerika, Indië en Chi na", door Ir. S. J. Rutgers. Een merkwaar dig boek, omdat het o.i. zeer zeker iets kan bijdragen tot een juister begrijpen van de belangrijke rol, welke de agrarische en de agrarisch-koloniale kwestie in de naaste toekomst zal spelen. De Schrijver was als ingenieur werkzaam in Sovjet-Rusland, In dië en het verre Oosten, en heeft daardoor, naar hij zegt, de groote belangrijkheid der agrarische kwestie, ook voor de verdere ontwikkeling van techniek en industrie, leeren begrijpen. In de hoofdstukken 2 en 3 tracht de schrijver aan te toonen, dat de landbouw onder het kapitalisme, op den grondslag van prijs en winst, niet tot ont wikkeling kan komen, en dat dit tot uiting komt in de achterlijkheid van de land bouwtechniek, in vergelijking met de stormachtige ontwikkeling in de industrie. Wel is ook de landbouwtechniek in de laat ste eeuwen verbeterd, maar het merkwaar dige daarbij is toch vooral de relatieve (be trekkelijke) achterstand in ontwikkeling, vergeleken met het algemeene niveau van wetenschap en techniek. Eerst in de laatste tientallen jaren werden de grondslagen ge legd voor een eigenlijke landbouwweten schap, waarvan de resultaten uiterst lang zaam in de praktijk van den landbouw in gang vinden. De tegenstelling tusschen in dustrie en landbouw, tusschen stad en dorp, neemt internationale afmetingen aan. Het steeds wijder worden van de kloof tus schen beide hoofdafdeelingen in de produc tie, vermeerdert de moeilijkheden in het productie- en distributieproces, en versterkt het revolutionaire verzet, in 't bijzonder ook onder de boeren en koloniaalvolken. Oplos sing dezer tegenstrijdigheid achte de schrij ver alleen mogelijk door een hereeniging van landbouw en industrie, onder leiding van de industrieele arbeidersklasse. Dat wil zeggen: in een ontwikkeling van den landbouw tot een industrieel bedrijf, waar door eerst een nauwe samenwerking van landbouw en industrie en een planmatige beheersching van het geheele productie proces mogelijk wordt. Door een nog verder gedreven ontwikkeling en rationalisatie van de industrie kan een oplossing van het agrarische probleem niet gevonden wor den; integendeel dreigen crisissen en we reldoorlogen de geheele beschaving met vernietiging en chaos. Waar dus de ontwik keling van den landbouw, naar 'fc oordeel des schrijvers, in nieuwe banen van inten sief fabriekmatig bedrijf in de naaste his torische periode zoo'n groote rol zal spe len, heeft hij ook zijn aandacht gewijd aan die landen, waar zich een meer intensieve landbouw reeds van ouds heeft ontwikkeld. Vandaar, dat hij* ook een uitvoerig hoofd stuk heeft gewijd aan China, wel is daar een industrieele beoefening van den land bouw onbekend, maar overigens zijn daar de voorwaarden voor een fabriekmatig ge dreven landbouw het gunstigst, als gevolg van groote intensiteit en een tot het uiterst gedreven handwerkmatigheid, die voor mechanisatie een bij uitstek gunstigen bodem biedt. Het komt ons voor, dat de schrijver hier een sterk werk heeft gele verd, dat waard is, om er met onbevan genheid kennis van te nemen. Dracaena's. Ieder kent deze planten, maar leeken zien ze nog vaak voor Palmen aan, waar mee ze echter niets gemeen hebben. Zoo moeilijk als het is, de bontbladerige in de kamer te kweeken, zoo gemakkelijk gaat het met de groenbladerige verscheiden heid. Deze kunnen in de huiskamer ware prachtexemplaren worden. Van de ver schillende soorten is dracaena congcsta de meest bekende en de sterkste. Ze groeit flink voor het raam in een behoorlijk war me kamer, sterft niet in een koele kamer, tiert flink in de bloementafel, omgeven door andere planten, en kan in den zomer zelfs op 't balcon geplaatst worden. Even wel is Dracaena congesta niet een decora tieve plant van den eersten rang. Zij heeft smalle bladeren, een langen stam, en wordt op een donkeren standplaats van onderen kaal. Mooiere planten verkrijgt men als vermengd. Een groote pot is overbodig. De groeit in iedere aardsoort, doch het best in losse broeiaarde; met wat scherp zand vermeengd. Een groote pot is onnoodig. De vermenigvuldiging geschiedt gemakkelijk door stengel- en wortelstokken, en gelukt zonder moeite in iedere kamer. Moer ge voelig voor de ongunstige in de kamer heerschende toestanden is de Dr. arborea. Zij groeit meer gedrongen en meer in de breedte dan Dr. congesta. Zij kan echter lang groeien eer terugsnijden noodig is, maar groeit nadat dit. geschied is, minder snel dan Dr. C. Ook heeft de eerste meer behoefte aan warmte en beschutting dan de laatste. Do mooiste groenbladerige dracaena is wel Dr. latifolia var. Rothiana. Op 't eerste gezicht tnoet het schijnen, dat deze forsche plant veel hoogere eischen stelt, dan waaraan de verzorging in de ka mer kan beantwoorden. Toch gedijt zij hierin uitmuntend. Zij groeit langzaam, maar dit is een voordeel, want hoe dikwijls moeten niet b.v. oleanders en andere plan ten uit de kamer, omdat zij voor kamer plant te groot worden. De verpleging biedt geen groote moeilijkheden. Zij verlangt een vrijen stand, volop licht van boven. Een maal per week moeten de bladeren afge- wasschen of flink besproeid worden. Nu en dan moet men in vloeibaren mest voedsel aanbrengen, waardoor het dikwijls verplan ten voorkomen wordt. Overeenkomstige dra- caena's zijn Dr. fragans ook Aletris f ra- gans genoemd, met haar verscheidenheden Haageana enz. Als een afschrikwekkend voorbeeld noemen we nog Dr. indivisa; deze is volstrekt niet voor kamerplant geschikt. Zij leidt in de onverwarmde kamer bij een temperatuur van 4 5 gr. Celsius een kom merlijk bestaan, en gaat in de woonkamer spoedig te gronde. Als een beste kamer plant kan genoemd worden: Dr. Rothiana. Zij is, evenals de Aspidistra, een snel groeiende en sierlijke plant, welke van on gedierte weinig te lijden heeft. Wij kunnen deze plant iederen bloemenliefhebber en vooral hem, die geen tuin heeft, ten zeer ste aanbevelen. Zij heeft wéinig eischen, als men slechts voldoet aan haar verlangen naar ruimte. LAATSTE BERICHTEN BOOT OMGESLAGEN. Schippersknecht verdronken. Gisteravond voer een boot van de firma Roest en Co. te Schiedam van Delft naar Schiedam. Even buiten Delft sloeg de boot tengevolge van de zuiging van een pas- seerend schip om, zoodat de beide knech ten, die zich aan boord bevonden, te wa ter raakten. Een hunner kon zich zwemmende red den. de 19-jarige H. Kroog uit Schiedam, verdronk. Gemeentelijke Aankondigingen Uitloting geldleeningen. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 18 Maart 1929 gehouden uit-loting van obligaliën in de geldleeningen der ge meente Leiden de navolgende obligatiën zijn uitgeloot: a. van de 3 geldleening van 1896, groot ƒ1.069.000.de nummers: 46, 53, 175, 193, 207, 313, 328, 468, 469. 515, 517, 559, 655^ 817, 938, elk a 10001059a en 1059b elk a ƒ500.— b. van de 3 1/2 geldleening van 1904, groot ƒ500.000.de nummers: 8, 161, 193, 201, 215, 230, 257, 341 368, 433, elk 1000.—; c. van de 31/3 1906, groot S90.000. 15, 34, 36, 59, 128. 2j 385, 458, 469, 532, 569/ 804, 811, elk a 101 d. van de 4 groot, 2.000.000. 97, 102, 135, 205, 2i 375, 402, 416, 503, 558, 949, 950, 1084. 1094, 1241, 1242, 1254, 1283, 1373, 1425, 1637, 1648, 1891, 1928. 1979, elk a ƒ1001 e. van de 41/2 geldleening van 1914, groot ƒ2.200.000.— de mnX* 64, 126, 137, 151, 165, 238, 241, 281/ 396, 441, 486, 490. 508, 556, 599, 662, 681, 701, 756, 795, 817, 847, 924, 975, 979, 1025, 1048, 1060, 1062, 1080. 1097, 1130, 1204, 1270, 1285, 1402, 1462, 1463. 1464, 1628, 1635, 1651, 1656, 1663, 1676, 1687, 1824, 1846, 1886, 1911. 1937, 204S, 2064, 2126, 2184, elk k f 1000.— f. van de 41/2 geldleening van 1917, groot ƒ800.000.dc nummers: 26, 83, 177, 197, 226, 313, 345, 362, 368, 394, 419," 54S, 550, 600, 627, 674, 766, 770, 774, 779, elk a ƒ1000.— Deze obligatiën worden 1 Juli 1929, met de tot dien datum verloopen rente, afge lost en houden met dien dag op rente te dragen. A. v. d. SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 1209. 1354, 1837, LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Z o n d a g 31 M a a r t (len Paasch- dag) waargenomen door de apotheek van den heer 0. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. telef. 523. Maandag 1 April (2en Paaschdag) neemt waar de apotheek van den heer P. du C r o i x, Rapenburg 9, telef. 807. INGEZONDEN MEDEDEELING. VOOR REGENJASSEr. DEMIE'S NAAR KLEEDING-MAGAZIJN VISCHMWUSrKT 18 Rijnaak lek geslagen. Bij het laden van rails uit het s.s. Ma- doera van de stoomvaartmaatschappij Ne derland" liggende aan de Javakade te Am sterdam in een Rijnaak is hedennacht een hei uit de tros geschoten en in de aak te recht gekomen. Hierdoor werden eenige spanten beschadigd en lieten een paar klinken los. Het water drong het schip binnen. Om zinken te voorkomen is toen de hulp ingeroepen van de brandweer. De drijvende stoomspuit „Jason" heeft toen de aak leeggepompt. Het lek is voorloopig gedicht en heden morgen is het schip ter reparatie op de helling gebracht. Doodelijk ongeluk. TJit Veenendaal wordt ons gemeld.: Hedenmorgen ongeveer 8 uur is op de Yeenendaalsehe Stoomspinnerij en Weverij een ernstig ongeval gebeurcL Men was al: daar bezig met het overleggen van een drijfriem waarbij Keeltje v. Burken hulp verleende. Op een gegeven oogenblik schoot de riem eraf en werd omhoog ge trokken. Daar Keeltje v. B. de riem krampachtig vasthield, werd zij meege trokken, en met kracht tegen een as ge slingerd. Haar voorhoofd werd geheel in gedrukt en zij was op slag aood. De on gelukkige was ongehuwd en ongeveer 35 jaar oud. Het lijk is per brancard naar het ziekenhuis te Veenendaal overge bracht. Onder een wipkar geraakt De bejaarde arbeider ten Berge tc Zuidbroek had gisteren het ongeluk onder een wiel van de wipkar te geraken. Inwen dig zwaar gekneusd is hij denzelfden dag aan de gevolgen overleden. Overreden en gedood. Gisteravond is te Grijpkerk het 8-jarig dochtertje van den heer L. Neeter, dat on verwachts den weg overstak, door een auto overreden en gedood. Den bestuurder treft hoegenaamd geen schuld. Brand bij de Necofa. Hedenmorgen tegen half 3 werd te Am sterdam door Jn politieagent, die langs den Singel liep, ontdekt, dat er in de Neder- landsehe Confectiefabriek (Necofa) op den hoek van de Romolenstraat brand was. Op de 5e verdieping zag hij achter de ramen vlammen. Hij waarschuwde de brandweer. Deze ontdekte brand op de 5e verdieping, welke daar was ontstaan ver moedelijk door het feit, dat een electri- sche bout onder stroom was blijven staan. De heete bout was in aanraking gekomen met een stapel confectiegoed. De vloer had daarna vlam gevat en was reeds door gebrand. Met twee stralen werd het vuur gedoofd. 2—1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2