BEEKMAN UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK Burgerlijke Stand ALLERLEI TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 MAART 1929 LISSE. Eindexamen Rijkstuinbouwschool. Geslaagd zijn: A. W. J. J. Alkemade te Noordwijk, met aant. v. Duitsch en Fransch; J. 0. Bakker te Haarlem, met aant. v. En gelsch, Duitsch, Fransch, Stenographic cn Machineschrijven; J. Bijlo to Alkmaar, met aant. v. Engolsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch en Machineschrijven; J. Bronk- horst te Heemstede, met aant. v. Duitsch, Zweedsch, Steno en Machineschrijven; G. D. van Dijk te Oegstgcest, met aant. voor Engetech, Duitsch, Zweedsch, Steno en Machineschrijven; A. J. G. Hermans te Hillegom, met aant. voor Duitsch; H. Koe- lewijn to Haarlem, met aant. v. Zweedsch en MaohineschrijvenP. L. van Leeuwen te Noordwijkerhout, met aant. v. Engelsch, Duitsch en Zweedsch; P. D. Eindhout te Noordwijk, met aant. v. Duitsch, Zweedsch en Machineschrijven; C. Marbus te Noord- wijk, met aant. voor Duitsch en Steno; G. H. J. Molema te Wassenaar, met aant. v. Duitsch, Fransch, Steno en Machineschrij ven; J. H. Mooij te Haarlem; W. Roos te Amsterdam, met aant. v. Engclsch, Duitsch Fransch, Steno en Machineschrijven; C. N. Veldhuijzen v. Zanten, te Hillegom, met aant. v. Machineschrijven; C. Vcrdegaal jr. te Sassenheim, met aant. voor Engolsch, Duitsch, Zweedsch en Steno; H. C. Verde- gaal te Voorhout, met aant. voor Engclsch, Duitsch, Zweectsch, Steno cn Machineschrij ven; H. W. Verdegaal te Sassenheim, met aant. van Engelsch. Duitsch. en Zweedsch; A. J. A. Woudstra te Oegstgeest, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch en Machineschrijven. „St. Barbara". Gisterenavond hield de Begrafenisvereoniging „St. Barbara" haar 27ste jaarvergadering met een slechte op komst. De voorz., de heer W. Sprengers, bracht eon woord van dank aan het corps vaste dragers voor hun bewezen diensten. Uit het jaarverslag van den secr. stipten we aan, dat het ledental is gestegen tot 500 en dat door de verceniging 14 overledenen grafwaarts zijn gebracht. Uit de rekening van den penniugm. bleek, dat inclusief het saldo 1927, groot 9S5,25 1/2 was ontvan gen 1974.84 1/2 en uitgegeven 657.66 al- zoo een saldo van 1316.3S. Door de hec- ren L. v. d. Reep en J. Mesman, werden de bescheiden nagezien en in orde bevonden. In het bestuur werden bij enkele candi- daatstelling de aftredende heeren J. B. v. Zeist, Joh. Hilders en A. v. d. Meer herko zen. Uit de mededeelingen bleek, dat het contract met den heer Scheepmaker, den houder van den lijkwagen, met een jaar was verlengd en dat de draagpenning was gesteld op 2.50. De eerw. adviseur deelde mede, dat de boekjes „De Bediening en de Uitvaart" bij den drukker zijn en dat ze bij een e. v. be grafenis aan de dragers zullen worden uit- gereikt tor lezing en dat ze voor den. prijs van 25 cent verkrijgbaar zijn. Bij de rond vraag werd op voorstel van den heer P. v. Bezu besloten voor een jaar vast to stellen voor een overleden lid twee inplaats van één H. Mis te doen lezen. Hierna sluiting. N00RDWUK Geloofsverdedjging. Dat de gehouden cursus in. geloofsverdediging door de Zeer- eerw. heer Dr. Wagenaar veel belangstel ling trok, bewees wol het aantal aanwezi gen en het aandachtig gehoor. Zoo ook de vierde en laatste avond van dezen cursus, waarop Zijneerw. behandelde: Waar is de Kerk van Christus? Allereerst liet spr. in het kort de behandelde onderwerpen de revue passeeren. Om dezen avond in te lei den bezigde spr. de waarschuwing van Christus: „Als men zegt hier is de Chris tus of daar is Hij, gelooft het niet, want valsche profeten zullen opstaan". Zoo is het ook nog heden ten dage, daar ontelba re secten verkondigen: „Hier is do ware Kerk van Christus". Overzichtelijk be schreef spr. de scheuringen reeds in de eerste eeuwen in de Oostersche landen, de schisma's in de middeleeuwen, de droevige z.g. Hervorming" in West- Europa. Daarna behandelde spr. de vraag hoe men kan vaststellen: wat is de ware Kerk van Christus. De kenmerken der ware kerk zijn apostolicitoit, eenheid, hei ligheid en algemeenheid. Na de pauze behandelde spr. de onfeil baarheid, welke Christus aan zijn leerge zag heeft gegeven, Z.Eerw. besloot dezen avond met de leuze van Dr Schaepman: „Ik geloof en daarom strijd ik". De hoog- eerw. Deken bracht hierna dank aan Dr. Wagenaar voor de nuttige avonden hier gegeven en aan den R. K. Volksbond, die hiertoe het initiatief heeft genomen. STOMPWIJK-VEUR. Candidaatstelling dubbele Raad. Gisteren had de candidaatstelling plaats van do commissie, z. g. dubbele Raad dei- gemeenten Stompwijk en Veur ter vereeni- ging van bovengenoemde gemeenten. Een en ander gesohiedde bij enkele candidaat stelling, zoodat er geen verkiezing zal behoeven plaats te hebben. Voor de gemeente Stompwijk zullen in deze commissie zitting nemen de heeren: B. den Elzen, G. Scholtes, L. C. Mooijman, H. van Wijk (allen Katholiek); v. Elswijk en v. Kampen (Chr. Hist, en Anti-Rev.); en Wiegel (S. D. A. P.). Voor de gemeente Veur de heeren: Th. Blokland, L. W. Hendriks, J. B. Uitten- hout, P. van Vliet, F. Zuijdwijk (allen Ka tholiek); P. Buijs (Chr. Hist, en Ant.Rev.), v. Gilst (S. D. A. P.). VOORHOUT. Personalia. Met ingang van 1 Mei a.s. is op haar verzoek eervol ontslag verleend aan Mej. Th. Schlosser, onderwijzeres aan de R. K. Jongensschool, alhier. Benoemd tot tijdelijk volontair aan die school is de heer C. J. van Zeist, onderwij zer te Lisse, zulks met ingang van 1 April aanstaande. Geslaagd. Zaterdag, 23 Maart, werd aan de R. K. Meisjesschool alhier een school examen afgenomen voor Lingerie en Gos- tumière. Voor Lingerie slaagden de dames: H. C. de Groot, E. A. Ruigrok, P. I. C. Vester, Q. A. Warmerdam, T. E. van Werkhoven en C. A. J. v. d. Zijden. Voor Costumière slaagden do dames: A. C. van Dijk, A. C. van der Geor en P. J. van der Geor. Afgewezen werden twee candidaten. Do geslaagden van harte proficiat. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. De rondvraag blijft wog. Het trottoir langs de Noordstraat. Heftige besprekingen over de werkloozen-voorzioning. Twee leden handgemeen. Gistermiddag to 2 uur vergaderde de Raad dozer gemeente. Alle leden aanwezig. Drie uur lang werd vergadord alleen aan do behandeling der ingekomen stukken. Na afdoening van eenige kleine stukken werd oen adres om straatverlichting op de Zuid zijde in handen van B. en W. gesteld om advies'. Evenzoo een -verzoek om subsidie van 100 van het Groono Kruis. Aan de R, K. School in de Meyo jvordt 175 toe gestaan voor inrichting zevende leerjaar. Evenzoo 399 aan de Da Costaschool. Aan C. Bckker wordt verhooging van vergoe ding toegestaan voor klokluiden bij begra fenissen. De heer Oldemans liad een schriftelijk voorstel ingediend om weer gelegenheid te geven tot „rondvraag". Zonder dat iets in het reglement daarover is veranderd is deze gelegenheid niet meer gegeven. De heer Jongeneel zegt dat het interpel- latierecht blijft bestaan. De rondvraag heeft weinig nut en wordt door den heer Oldeman op verkeerde wijze gebruikt, Men moet deze helpen om op eigen beenen te gaan staan. Als hij gelegonheid krijgt dan gebruikt hij deze verkeerd. Dc hoer Olde mans wil rondvraag omdat do Raad hem geen interpellatie zal willen toestaan. - De Voorz. zegt, dat bij de vroegere ge moedelijke wijze van vergaderen scherp toepassen van het R. v. O. niet noodig was. Nu echter teveel misbruik van den tijd der leden wordt gemaakt en voorstellen wor den ingediend en lang besproken, die geen kans van aanneming hebben, moet wat scherper worden opgetreden. Dc Raad be houdt alle rechten om punten aan do orde te stellen. Dat behoeft niet eens schriftelijk, doch als een der leden verklaart voor de vergadering dat hij na het afwerken van de agenda over oen ander punt daarbuiten het woord wenscht, dan zal spr. dat gaarne verleenen. Het voorstel dat door den heer Beijen wordt gesteund, wordt met 82 stemmen verworpen. De heer de Mars was De heer Beyen heeft een interpallatie aangevraagd en krijgt toestemming deze te houden over het plaatsen van lantaarns langs den nieuwen Parallelweg, zonder dat advies is gevraagd van de Lichtcommissie. Het is wel geen belangrijke zaak, maar de Comm. is er nu eenmaal en werkt altijd goed, zOodat ze ook moet gevraagd worden. Do Voorz. zegt, dat deze zaak zuiver bij B. en Wa behoort. Het bedrijf wordt er niet door bcinvloed. Dat is wel het geval met b.v. de aanvrage voor de Zuidzijde, daar hier veel kabel moet worden gelegd en v/einig stroom verbruikt. Daarover zal ze ker advies der Comm. worden gevraagd. De heer Jongeneel heeft een schriftelijk voorstel ingediend om over te gaan tot het vaststellen van een reglement voor de Slaclithuiscomm. Daar Is dringend behoefte aan. De Comm. heeft geen secretaris, er worden geen notulen gehouden. De bijeen roeping is niet geregeld en de leden werken maar op eigen houtje. De Voorz. zegt, dat dit mogelijk is, doch dat b.v. voor een Comm. van advies als deze geen secretaris noodig is. In het reglement komt echter teek niet wat de heer Jongeneel wil. Het wordt geen Comm. van beheer. Er wordt wel vergaderd, ook nu, hoewel af en toe samen met B. en B. als het dringende za ken betreft. De heer Jongeneel wenscht geen Comm. van beheer, die kent de wet niet eens. Het is eenzelfde Comm. als de Lichtcommissie, doch deze is goed georga niseerd. Hij wil alleen een goede regeling. Do Voorz. had het anders begrepen en heeft nu geen bezwaar meer. De Comm., die de trottoirzaak in de Noordstraat weer eens zou gaan uitzoeken, heeft rapport uitgebracht. Behalve dege nen, die bij 1. en W. teekenden, nu nu nog twee stoep-eigenaars de verklaring van afstand geteekend. De anderen hebben medewerking toegezegd op voorwaarden, die nok nader besproken zullen worden. Twee, de dir. van de „Phoenix" en C. L. Bekker, weigeren, doch dit zijn de laatste huizen en dus kan het trottoir tot daar toe worden gelegd. De weg kan 56 en op som mige plaatsen door slootdemping 7 Meter breed worden. Geconfereerd werd met den Rijkswaterstaat, waatbij xijkssteun werd toegezegd. De Comm. wil deze op 4000 stellen. Het geheele werk zal 9000 kosten. De Comm. stelt voor nu reeds een crediet toe te staan cn direct de rijkstoostemming te vragen. Onderwijl zal dan met de eige naars, die voorwaarden stelden, nog nader worden onderhandeld. B. en W. stellen voor het rapport voor advies in hun handen te stellen. De heer Beijeen (comm.-lid) vraagt spoed. De heer Jongeneel (comm.-lid) wil de zaak afdoen. De leden kenneo de zaak, destijds is al een beslissing genomen, die echter niet kon worden uitgevoerd en nu is er haast bij. De heer Oldemans (comm.- lid) protesteert ertegen dat de stukken niet zijn vermenigvuldigd en rondgezonden. De heer Batelaan prijst het werk der Comm. Ze is echter te optimistisch. De zaak is nog niot rijp voor afdoening. De Comm. is nog niet veel verder gekomen, INGEZONDEN MED j-OEFLING. tsxpn, Aoeótt MeAcJdfd dan B. en W.; do voorwaarden zijn gedeel telijk niet te aanvaarden. Nu reeds aan vaarden zou voorbarig zijn. Do heer C. B. Batelaan spreekt evenzoo. De heer Boijen verdedigt de Comm. Er is heol veel bereikt. De heor Jongeneel is verontwaardigd. De heeren hebben het rapport blijkbaar niet gelezen. De Comm. weet «ri dat ze niet klaar is, doch zal doorgas maar wil nu een uitspraak, opdat do rijkstoostem ming, die vaak lang uitblijft, alvast kan worden aangevraagd. Er is heel wat be reikt en uitstelt stelt alles weer op losse schroeven. De heer Beijen heoft van dn hoofdopzich ter van den Rijkswaterstaat do toezegging van een bijdrage, ook al is het werk reeds klaar. Dc heer Jongcnoel zegt na bestrijding nog dat er vroeger geen sprake was van een rijksbijdrage. Dat is oen voordeeltje en nu klaagt mon nog clat deze bijdrage niet zeker is. Als B. en W. weer moeten gaan onderhandelen zooals de heer Bate laan wil, dan komt er van alles niets te recht. Do heer Oldemans zegt dat B. on W. niets kunnen onderhandelen. Nu is het mot zorg gedaan. Na eenig heftig gedisoussieor over de wijze van stemmen, wordt het voor stel der Comm. verworpen met 7—4 stem men. Langdurig wordt gesproken over de wer keloosheidsvoorziening. De heer Oldemans is zeer ontevreden, dat er geen regeling was Do Voorz. verdedigt dc houding van B. en W. en bestrijdt do actie van den heor Oldemans, die aan het hoofd van een groop workloozen steun eischtc, toen dezo reeds gegeven zou worden. Door die actie is al leen wanorde en verder niets bereikt. Om dat de menschen opgewonden waren, is do uitkcering, die op Woensdag was bepaald toen vervroegd naar Dinsdagmiddag. De heer Jongeneel vond dat niot goed. B. en W. mochten niet opzij gaan voor het geschreeuw van Oldemans. Dat is allemaal reclame. De heer Oldemans valt do A. R. aan, om dat de Voorz. zegt, dat er „kabaal" is ge maakt, terwijl dc corrosp. van de Standaard heeft gezegd dat het er heel rustig toe ging. Er wordt dus gelogen, volgens spr. Dc heer Baan Batelaan wil daar niet op ingaan, maar zegt, dat do Diaconieën ont zaglijk voel goed hebben gedaan, terwijl do S.D.A.P. wel scheldt, maar alles van de go* meente verwacht. Bij nadero discussie raken de heeren Jon- genocl en Oldemans in het vuur der rede even handgemeen. Dc heer Oldemans interpelleert verder over het vormenigvuldigen der stukken. Hij zegt, dat de Voorz. dit niet wil en zijn wil met geweld doorzet. De Voorz. wijst naar B. on W., cn zegt dat B. en W. gemeend hebben, dat voor deze vergadering geen belangrijke stukken ter vermenigvuldiging waren. Meerdere an dere leden achten echter b.v. het rapport der Noordstraat wel belangrijk en vragen voortaan wat loyaler toepassing. Na lange discussie wordt het voorstel Oldemans in getrokken. De eigenlijke agbnda wordt hierna in een half uur afgehandeld. Enkele wijzigingen van administratieven aard worden aange bracht in do politieverordening cn do eloc- trische verorcl. De slationsgronden worden als straat of voor plantsoen aanleg aan de gemeente afgestaan en tot stemlokaal in district 1 wordt aangewezen de zaal van Hotel van Rossum en in district 3 oen dor lokalen van de Chr. School in do Meije. ALPHEN AAN DEN RUN. Personalia. Onze plaatsgenoot F. van Beek, is benoemd tot klerk bij de ge meente waterleiding en lichtbedrijvon to Boskoop. Gesnapt. De dader van het ten na- deelc van den rijwielhandelaar B. in wijk Hoorn ontvreemde rijwiel, is te Zeist aan gehouden. Het heerschap had de fiets te Utrecht verpand. Hij is ter beschikking van de politie alhier gesteld. Postbestelling. De directeur van het Post- en Telegraafkantoor maakt bekend, dat op Goeden Vrijdag de 3e brievenbcstel- ling, de 2« pakketbestolling en de 4e bus- liohtingen niet zullen plaats hebben. Op do hulpkantoren en poststations vervalt do 2e briovcnbestelling. BOSKOOP. Gemeenteraad. Hedenavond te 7 uur komt de Raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeen. Agenda: 1. Opening. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw-benoemde lid van den Raad A. Abbenbroek. 3. Be- eediging van den heer A. Abbenbroek als lid van den Raad. 4. Vaststelling van de notulen der vergadering van 5 Maart 1929 5. Ingekomen Stukken. 6. Advies van B. en W. op een verzoek van het Bestuur der Chr. Ned. Herv. School, om medewerking te verleenen voor do verstrekking van gelden uit de gemeentekas, ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920. 7. Voor stel van B. en W. om een crediet te ver leenen uit het wegenfonds voor het ver plaatsen en aanbrengen van bruggen in de Biezen. 8. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen uit het wegenfonds voor vernieuwing van een beschoeiing langs de Zuidkade. 9. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen uit het wegenfonds voor aankoop van boomen, ten behoeve van de Boezemkade en wegen op het gemeentelijk bouwterrein. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. NIEUWKOOP. Werkverschaffing. Dezer dagen werd een vergadering gehouden om tot oprich ting to komen van een voreeniging voor werkverschaffing. De lange en strenge win ter, die zoo pa» achter den rug is, bracht menig gozin alhier in nood. Vandaar is bij verschillende personen het donkbeekl naar voren gekomen de werkverschaffing te organiseeren. Binnen korten tijd zullen circulaires worden rondgezonden om leden en begunstigers voor dit schoone doel to winnon. Een voorloopig comité is opgericht, be staande uit do heeren P. Augustinus, lo voorzitter, C. Nel, 2o voorzitter, G. Wilden burg, secretaris, Jac. Nieuwonhuizen, pen ningmeester, P. v. d. Woijden Xzn., com missaris van toezicht, P. Bodegraven, P. Kraneburg, Joh. Bon, O. Kaptein, Joh. Verleun, W. do Rooij on C. Vcrwer commis sarissen. LEIDEN Geboren: Jan, v. van A. Verlind cn K. Ket. Nicolaas, z. van E. v. d. Hoogt en M. v. d. Hoogt. Helènc Josephine, d. van M. C. G. dc Bruijn en C. L. F. Roos. Agnes Maria, d. van F. T. Loicher en E. II van Geeronstein. Elisabeth, cl. van O. B. L. Oostveen en D. W. van Beek. Helena Maria, d. van A. J. van Tienen en A. P. W. Suijker. Jan, z. van J. Pnauw on G. H. Leonart. Adriana Marie, d. van I' Scholte en A. M. Buchowsky. Elisabeth Catharina, d. van J. N. Ranmsveld en E. Louwerens. Bertram, z. van "W. H. M. Verhulst en O. M. P. ten Have. Jan Cor- nolis, z. van J. v. d. Voort en J. E. Dijken. Joh. Maria Joz., d. van C. O. P. do Bruiju en M. J. Kooloos. Trijntjo, d. van C. v. d. Zeeuw en S. W. de Groot. Maria Eli sabeth Joh., d. van J. de la Rio en J. Hou sing. Johanna Maria, d. van H. W. Straathof en J. A. v. d. Berg. Therosia Helena, d. van H. A. Schouten en C. E. Stokkemans. Anthonia Hendrika, d. van A. H. Gans en O. Groenendijk. Clara Anna, d. van J. Hilbers cn A. M. O. Ja cobs. Maria Elisabeth, d. van II. P. de Haas cn H. M. van Haarlem. Joscpha Maria, d. van J. J. Lagcrberg on A. W. A. v. d. Spek. Jan Gerardus, z. van P. W. Reijken en W. M. de Bidder. Olga, d. van D. B. Dcrksen cn G. E. Marcks. Leendert, z. van J. J. den Outer en M. ïti- bot. Johanna, d. van A. do Jong en J. de Hom. Anha Cunera, d. van J. W. La- gerberg cn P. J. Ooijendijk. Pelr. Joh. Ther., -d. van H. Raaphorst on C. v. d. Ploeg. Margaretha, d. van J. Heijmans en J. S. v. d. Bos. Chretien Theodore, z van J. Bogaards en C. T. Breebaart. Leonard, z. van M. Lcnsveldt en A. Dub- beldeman. Aafjc, d. van J. Varkovissor en D. do Vreugd. Willom, z. van H. v. Egmond eit J. v. Boelen. Anna Petr. Jo seph., d. van W. J. Edealar en A. W. J. Reekers. Simon, z. van R. H. Groene- veld en E. J. van Bendegcm. Neeltje Sus. Joh., d. van J. v. den Ende cn T. C. van Beek. Franciscus Jacobus, z. van F. J. v. d. Meijdcn en J. dc Boor. Overleden: H. M. Ouwerkerk jd. 26 j. A. B. Vermeulen z. 1 m. E. de JongPolano wed. 74 j. J. J. M. Koers z. 35 j. M. J. BaatenSchullor wed. 81 j. A. J. dc Vreedo m. 60 j. E. H. •SchrampBekkoring vr. 79 j. P. Bies- broek—Huyser wed. 63 j. A. J. M. Doove —Verwijs vr. 69 j. J. I. Blokhuis— v. Hilton wed. 74 j. A. S. Wittenrood dr. 23 j. G. ArnoldusAnneozo wed. 84 j. S. E. HousenBettram wed. 61 j. J. Kapteijn m. 74 j. C. v. d. Blom d. 4 j. J. A. Hoogevecn zn. 7 j. A. Kok zn. 56 j. J. Starrcnburg—Sschuijn wed. 92 j. A. L. v. Zandvliet z. 6 m. A. Holle- man z. 20 j. J. Kukler m. 31 j. N. Planjo m. 66 j. J. VerbiestNoest vr. 68 j. J. den OsOuwerker vr. 84 j. P. Turk z. 19 m. J. L. Wouters ongeh. m. 65 j. J. Koeh wr. 89 j. Gehuwd: H. J. Koets jm. en H. Owol jd. W. A. Rietzschol jm. cn C. v. d. Berg jd. H. Veltmoyer jm. en J. Blans- jaar jd. P. v. d. Bosch jm. en S. la Lau jd. J. d. Wiel jm. en C. Moenen jd. Th. v. Kampen jm. en J. Neuteboom jd. J. v. Kampen jm. en H. Verschoor jd. P. Beekman jm. en H. Stol jd. Personen te Leiden gevestigd. V. Bürger, aardewerker. Oude Rijn 25 E; Schüller, muzikante, Stationsweg 55 P. van Loeuwen en Familie, Hoogl. Kerk- gr. 5 M. 0. Aarnoudse, Drie Octoberstr. 26 C. van Eek, Gerard Doustraat 8 G. Sierdt, St. Jacobsgracht 1 Wed. E. MolClaassen, aan boord woonschip H. C. J. van Noort en familie, werkmeester, van Hogendorpstraat 3 P. Moritz, dienst bode, Donkersteeg 8 S. W. Fluiter, idem, Witte Singel 102 M. Dijkstra, Doezastr. 34 M. W. Wicrsma, Cegstgeesterlaan 15 E. Klink, dienstbode, Spilsteeg 19 E. Harder, gouvernante, Jan van Goijenkade 44 J. van der Zanden, Brcestraat 141 G. J. van der Haven, huishoudster, Hoogl. Kerkgr. 25 P. Hatenboer cn familie, koperslager, aan boord woonschip P. H. Kouw, kantoorbediende, Vreewijkstraat 6' M. Blindeman, chauffeur, Hogcrbeets- straat 4 Wed. W. M. HarteveltWeck- wert en familie, Leeuwerikstraat 45 M. van Zandwijk, Kraaierstraat 4 J. Zand bergen, dienstbode, Rijn- cn Schiekade 7 Wed. A. J. Gorrcevan der Werf cn familie, Hoogcwoerd 18 E. Weiski, dienstbode, Zocterw. Singel 65 S. L. Vlaardingerbroek en familie, los arbeider, Raamstraat 20 L. A. Truijers en familie stoffeerder, Oude Vest 107a T. J. Schoorl Roodborststraat 37 P. A. Schaap, dienst bode, Warmonderweg 23 F. van Nieu- wenhuijzon en familie, veldarbeider, Nieu we Rijn 104 W. F. Meijers en familie, scheepsbouwer, Langestraat 14 F. P. de Korte, Mare 70 A. P. Houps en familie rijksambtenaar, Mauritsstraat 8 M. L. INGEZONDEN'MEDEDEELING. BIJ ONS W8NBT U EEN COLLECTIE VAN/EDBLE STOF^HVEBV^bcigo ELEBftNTT ZIE DE ETALAGES! KOREVAARSTR. van den Hoek, rijksklerk D. B., Groenho- venstraot 14 P. vnn Geijlswijk. boeren arbeider, Janvossonsteeg 5 IC. Gerritzon on familie, ambt. Registratie, Oude Vest 109 K. Forgé, ingenieur, Vrcowijkstraat 24 F. G. S. Dekker, Haarlemmerstraat 112 II. J. Brouwer, verpleegster, da Cos- tastraat 47 H. Boom, banketbakker, Haarlemmerstraat 40. Personen uit Leiden vertrokken. F. J. Bakkers, Zoetorwoude, Rijnegom- merstraat F 102k C. J. B. Borcharding, .Sassenheim, Kastanjelaan H. P. Bos boom, Winschoten C. D. C. Bot, Bode graven, Wijk C 49 M. van Diggelen, Voorburg, Noordenburglaan 15 Mr. J. A. Drossaart Bentforfc, Voorburg, Dam- zchtstraat 28 Go Ing Ham, N.-O.-Indfë D. van der HavenHoogendoorn, Ha- zerswoude, de Bent 135 C. Holswilder, Rottordam, Murinierskazcrno M» E. van den Hurk, VGravonbage, Verhulststrnat 62 S. Kistlongli, Breda, Ginnekenwcg 63 O. Kruithof, De Kaag, Lisserdijk F. Ie Mail* Voorschoten, Papenlaan 56 C. M. J. Ments, Warmond, B 117 A. B. No de rlof, Ilillegersbcrg, Dradwog 202 C. kE. NiouwenburgJanssen, 's-Gravenhage, Soestdjjkschekadc 52 H. X M. den Oldcn Amsterdam, a. b. Therosia A. Palmqn, Horst Emschor (Dl.) T. C. Pijnackcr Hordijk, Arasterdam, Vossiusstraat 8 J. tScheffer, Wassenaar, Havenstraat 4 J. M. Schrijvers, Apeldoorn, de Ruytcrstraat 29 J. Stafleu, Hilversum, de Bazclstraat 17 F. B. dc Swart, Hilversum, Stations straat Tadjocddin Noor, 's-Gravenhage, Joh. Camphuys8traat 206 A. Tmwenhout 's-Gravonhagc, Steinlaan 118 J. M. Vlas- man, Alphen aan den Rijn, Prins Hendrik straat 49 P. Wcsterhovou, Hillegom, Vin- kenlaan 14 H. Fischer, Rottordam, Witte do With straat 29a A. M. Prins, Velp (Geld.), „de Goede Herdor" J. A, van Drevelt, Rotterdam, Saftlcvenstraat 15b. Eerste hulp bij ongelukken. Naar aanleiding van een ingezondon stuk over eerste hulp bij huishoudolijko onge vallen, zend ons de heor J. M. Dam, gedi plomeerd oud-lid E. H. B. O., afdecling Amsterdam, do volgendo aanvulling. Doo geen kwaad, dit is breng geen scha delijke stoffen in een wond. Hot beste zou het menigmaal wel zijn, in het gehool niets aan do wond te doen, haar stil met rust laten, totdat genocskundige hulp komt. Daarvoor is evenwel kalmte, omzichtig heid, overleg noodig. Bij hevige bloeding zou gcheelc onthouding trouwens volstrekt niet passen. Een geringe bloeding schaadt den ge wonde niet, en de wond zeker niot, want zoo lang een wond bloedt, kan zij niet ge makkelijk geïnfecteerd worden: het uit vloeiende bloed spoelt dc schadelijke stof fen weg. Weldra gaat het bloed stollen on vormt een bloedroof, het meest natuurlij- ko noodverband. Velen mecncn, dat lucht, stof, koude, aan een onbedekte wond nadeel kunnen brengen, dit gevaar is ochter niet groot, in elk geval veel geringer dan dab van een haastig, slecht aangelegd, vuil verband. Raak nooit een wond met de vingers aan, ook niet met gewasschen vingers, do handen zijn nooit ontsmet, ontsmettings middelen zijn allo min of meer vergiftig; op wonden gebracht, doen zij dikwijls den lijder meer kwaad, dan zij de wond goed doen. Reinig ook nooit dc wonddoor af- wasschen, betten enz., brengt go de onrein heden van de naaste omgeving er in. Een tweede, even groot, nadeel is een vuil verband. Daarom geen Engel sello pleister, noch hechtpleister, nog oud linnen of katoen onmiddellijk op de wonden. Ik laat nog daar, dat watten of pluksel, nooit onmiddellijk op een wond mogen gebracht worden, omdat binnen ge drongen fijne vezels slechts met veel moei te uit den wond tc verwijderen zijn. Een schoone zakdoek die uit een vuilen zak komt is ook een slecht verband. Do bloeding niot dadelijk stelpen. Men brengt op de wond een vierdubbel gevou wen stukje verbandgaas, legt daar een stukje ontvette watten over heen, en beves tigt dit met een paar stukjes kleef pleister. Probeer nooit dc randen van een geopende 'wond tegen elkaar te drukken, do randen moeten wel nauwkeurig legen clkandor ge legd worden, dooh laat dit maar liever een geneesheer doen. Bij kleine kneuzingen (buiten) wende men koude omslagen aan, of met een koud voorwerp er op drukken.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5