STADSNIEUWS RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING ALLERLEI VRAGENBUS leest DE 9e INDISCHE CONFERENTIE. Zaterdag te Leiden gehouden. Onder vrij groote belangstelling werd Zaterdag in het „Eigen Huis" aan het Ra- penburg alhier door de goede zorgen van <len grooten promotor Prof. P. G. Groenen vanwege de Unie van B.-K. Studentenver- eenigingen in Nederland de 9e Indische Conferentie gehouden. Behalve vele studenten, die voorne mens zijn later naar IntL~ te gaan of er aan denken zich later een positie in Indië zoeken, zagen we o.m. aanwezig, verte genwoordigers van verschillende Missio nerende Órden in Nederland, afgevaardig den van de Indische Missievereeniging en het Katholiek Indisch Bureau in Den Inleiding pastoor W. M. van Hoof S.J. De conferentie nam des morgens te 11 uur een aanvang met een inleiding van den Zeereerw. heer pastoor W. M. van Hoof S.J., die sprak over het Katholieke leven in Indië. In de inleiding tot zijn onderwerp zette de zeereerw. spreker uiteen, dat het voor het Katholicisme in het algemeen goed is, dat op de eerste plaats goede Katholieke en academisch gevormden personen in In dië komen. Daarnaast is het van het hoogste belang, dat Indië Javaansche priesters krijgt, die beter op de hoogte ziju van de toestanden en gewoonten der In landers, en derhalve ook meer vertrou- sn bij de bewoners zullen vinden. Het heil en het ideaal van katholiek Ja~ i hangt op het oogenblik nog voor het grootste deel af van Europa. Daarom moe ten er menschen met positie naar Indië. ïebrt Java is een beschaafd land, doch willen wij contact hebben, dan moeten wij daar ook katholieke intellectueelen hebben. Elk katholiek academisch gevqrmde kan gerust naar Indië gaan* mits men ge huwd is. Wel is het voor de meeste katho lieke jonge vrouwen een zwaar leven, maar zulks is het vooral slechts in den beginne. Laten zij dan maar dat offer brengen. Voor de ongehuwden is het gevaar in U1| Indië veel grooter dan voor de gehuwden. crÉ doch komt een ongehuwde jongeman in een oest -groote plaats met de noodige katholieke nnn' instellingen, dan is het gevaar natuurlijk veel minder. Men blijft er echter dan steun van een goede omgeving natuurlijk mis sen. Ongetwijfeld gaat de Missie in alle op zichten vooruit, ook wat betreft het betere katholicisme van de Europeanen, hetgeen spr. nader aanduidt met eenige cijfers en voorbeelden. Twaalf jaar geleden was er in Batavia 1 kerk, nu zijn er drie kerken en 1 model-ziekenhuis. (Dit. laatste is voor al len toegankelijk). Raadpleegt men de Mis sie-almanak 1929 dan ziet men een gehee- len vooruitgang over geheel Indië. Dit is te danken aan de uitbreiding van het pries teraantal. maar ook aan het feit. dat te genwoordig zoovele betere menschen uit Europa overkomen. Vele katholieken wer ken nu mede voor de Missie zij werken in de bonden, wat lang niet altijd een prettig werk is. Dit alles kan nu gebeu ren, omdat er nu uit Holland menschen komen met hooge idealen. Vandaar dat de Missies veel nut van de katholieken heb ben, omdat zij hun persoon geven. Spr. komt daarom tot de conclusie, dat deze katholieken voor Indië absoluut noo- dig zijn. Reeds door hun voorbeeld werken ze, maar bovendien kunnen zij in hun lei dende positie zooveel goeds doen. 3 Vrij n zoo tl eei t ove itonio !ri ee Luga ge Sacri .lanen ayau- .-allen ban ver treia oeten t sta- den Museum-bezoek. Des middags werd door de deelnemers aan de conferentie een bezoek gebracht aan 's Rijks Ethnografisch Museum, aan de Breestraat, ter bezichtiging van de Ne- derlandsch-Indische afdeeling. Daar werd door dr. W. Rassers, conservator dier af deeling, uitlegging en voorlichting gege ven, waar zulks gevraagd werd. Inleiding G. Pastor. In de middagvergadering .werd door den heer G. Pastor, inspecteur van den Ar beid in Ned.-Oost Indië de tweede inlei ding der Conferentie gehouden. Spr. begint zijn inleiding met er op te wijzen, dat er in Indië nog ruim plaats is voor werkzoekenden Ook voor lagere be trekkingen is dit nog het geval en in ver band hiermede wijst spr. er b.v. op, dat eenige dagen geleden nog in „De Tijd'5 een bericht stond, dat voor letterzetters pl.m. ƒ350 aanvangssalaris weid gegeven. Maar ook voor medici, juristen, enz. is er nog ruim plaats, want aan alle kanten is er nog üitbreiding mogelijk. Vooral nu blijkens een Aneta-telegram van 11 dezer een nieuw Departement van Arbeid en Volksgezond heid zal worden opgericht, zullen zeer ve len een goede betrekking vinden. Ook ve len, die op legerkosten uitgaan, zullen zich vrij spoedig een goede positie kunnen ver schaffen. Als men echter niet de noodige fondsen bezit, of goede familie en kennis sen, moet er niet noodeloos gewaagd wor den. Spr. wijst verder op de zich steeds ver der uitbreidende decentralisatie, om er vervolgens aan te berinneren, dat de ka tholieken, die naar Indië gaan, first class menschen moeten zijn. Men ga bovendien zooveel mogelijk gehuwd naar Indië, want de gevaren voor ongehuwden zijn groot en overal. Echter behoeft een aanvankelijk niet hoog trac-tement niet af te schrikken, terwijl het niet gevestigd zijn in groote plaatsen dit evenmin behoeft te doen. Veel mogelijkheden zijn er voor onze jongelui in Indië en vele goede katholie ken zijn er noodig. Spr. besluit met den vensch, dat er velen mogen komen. Bij de op deze inleiding volgende ge- dachtenwisseling wijst prof. Groenen er o.m. op, dat er voor gemeente-betrekkin gen niet wordt uitgezonden. Daarvoor zou men op eigen kosten en risico moeten gaan. Film over pestbestrijding. -Tot besluit van de 9e Indische Confe rentie werd des avonds te 8 uur in het In stituut voor Tropische Geneeskunde, Ra penburg 33, door prof. P. C. Flu, hooglee raar in de Tropische hygiëne aan de Leid- sche Universiteit, de film vertoond over de pestbestrijding. Zooals bekend doet deze film kennis maken met do natuur in Ned. Indië, terwijl naar aanleiding daarvan ver schillende hygiënische maatregelen werden besproken» Gemeentebeambte verdacht van verduistering. Voorwaardelijke gevange nisstraf geëischt. Voor de Arr. Rechtbank te Alkmaar stond dezer dagen terecht een 48-jarige ex- lijnwerker en administrateur van het G. E. B. te Heer Hugowaard. Verdachte, vader van twaalf kinderen, die een salaris van 2000 genoot had in den loop der jaren meermalen op verbete ring van positie aangedrongen, doch B. en W. hadden dan steeds geantwoord, dat zij dan met splitsing van functies zouden ko men. Onder invloed van zijn vrouw, die de groote huishouding met het weinige geld moeilijk kon beheeren, had hij verschillen de verduisteringen gepleegd en verval- schingen in het stroomreg'ster aangebracht De verdachte had een volledige beken tenis afgelegd. De Off. van Justitie, mr. Van der Feen de Li'lle, oordeelde hier het gemeentebe stuur en den accountant, die nagenoeg geen controle hadden uitgeoefend, verantwoorde lijk. 'Hij laakte het,-dat deze eenvoudige man, wien jaarlijks pl.m. 32.000 door de handen ging, om poktieke redenen, zonder onderzoek naar zijn kennis op een salaris, dat niet in verhouding stond tot zijn werk en zijn werk en zijn verantwoordelijkheid, was benoemd. Op grond van het reclasseeringsrapport vorderde hij tegen verdachte een voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak 20 Maart. VAN M'N BOEKENTAFEL Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders. 5 Maart 1929. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Dit nummer is een feestnummer, 't Blad bestaat twee lustra. De Aartsbisschop en de Bisschop van Roermond geven een war me aanbeveling van dit. blad. De personen, die veel voor 5t blad deden, worden in 5t kort besproken. Twee namen vooral zijn aan 't blad verbonden, G. Verbiest, de uit gever en J. Uylings, de hoofdredacteur; trouwe medewerkers zijn Dr. Deelen, Mevr. A. Berkvens—Hulsmans, G. J. P. van den Burg, Pr. Na de besprekingen dier perso nen volgen een paar mooie artikelen over Maria en de onschuld onzer kinderen en t boginartikel over Gezin en School. Nog veel wetenswaardigheden onder de Ru briek „Uit Boek en Blad" en do oorspron kelijke roman van Mevr. Berkvens-Huls- mans „Het droomleventje van kleine Bartje". Boekzaal der geheele v/ereld. -r Het Nederlandsche Boekhuis, Til burg. P. Constantinus,geeft een breede bespre king over 't merkwaardige boek van den bekeerden Mahomedaan, na zijn bekeering meer bekend als Mgr. Mulla. Dat boek belicht de groote moeilijkheden van het bekeeringswerk onder de Turken. Hein Hoeben ontleedt een Berlijnsche Roman van Franz Herwig. De levensgang van den musicus en zangér Daniël Löffelholz is de hoofdzaak dezer roman. Dr. Jacoba Hol schrijft een belangwekkend artikel naar aanleiding van 5t boek van Lauge Koch „Urn Grönlands Norden'5 over de Arctische Sahara, zooals dit land van sneeuw en ijs wordt genoemd. Op 13 Januari was het driehonderd jaar geleden, dat Charles Per- rault werd geboren; veel publicaties ver schenen tengevolge van dit feit. Ton Kers- semakers bespreekt' een der boeken en geeft 'n karakteristiek van Perrault. Nog een uitgebreide kroniek der Italiaansc-ho Litteratuur volgt met prachtige photogra- phieën van schrijvers. Dr. Ralph. Kreemers geeft naar aanleiding van eenige publica ties een karakteristiek over Ruskin en Wil de. De tweede druk weer bijna uitver kocht van Moller's Beknopte Geschiede nis van de Nederl. Letterkunde wordt gun stig besproken. Verder nog tal van aardige bij zonderhe d en. SASSENHEIM. Geboren: z. van J. Schoonderbeek- Brouwer z. van J. M. C. Schoonderbeok- van Werkhoven d. van E. Kok-Förster z. van M. C. J. MaaskantrBourrigter d. van G. Th. Pouw-Harfcman z. van J. A. Huisman-Granneman d. van M. C. van den Berg-Mense z. van A. A. van Beek-Bakker z. van M. Geljoir-Minnaar. Overleden: P. van Horiok m. 56 j. TER AAR. Geboren: Louise d. van J. de Leeuw- Schouten Antoon z. van C. van Tol Maagje d. van W. va.n Woudenberg-Kwa- kernaak Nicolaas z. van N. Groen-Wijfje Johanna Alida Thcresia d. van A. Poel- wijk-Heemskerk Adrianus Maria z. van C. D. Bos-v. d. Ja-gt Aantje d. van B. Heijns-van Eijk. Ondertrouwd: Cornells Jan Slin gerland 24 j. en Sara Antonia Verzaal 19 j. Overleden: O. H.-v. d. Will ik 26 j„ echtg. van J. C. de Bruijn J. C. v. d. Boogaard 59 j. Helena J. Graafland 84 wed. v. H. Sm-ts Levenl. z. van Jac. Zevenhoven-de Heij. DE TRIUMFTOCHT VAN HET KRUIS. Het missiewerk der Apostelen van de „Opera Ferrari", hun eigenaardige werkmethode. Wij waren in de gelegenheid om heb zeer moderne werk der „Opera Ferrari" in ver schillende steden van Italië van nabij gade te slaan. In Milaan wordt een sociaal Apos tolaat uitgeoefend. In Bologna wordt een krant uitgegeven onder den titel „l'Arve- nizi d'Italia" benevens een heele serie ge- illustreerde tijdschriften voor kinderen, voor ouders en opvoeders, voor arbeiders, en intellectueelen. Behalve bovengenoemde steden zijn er nog velo andere plaatsen, waar men werkt: hotels, cinema's, reisbureaux en bedevaart plaatsen, hebben deze jeugdige Apostelen tot terrein hunner werkzaamheden uitge kozen. Verder worden er over geheel Italië Mis sies en volksrefcraiten gegeven. Dat is wel het voornaamste doel dat de „Gezellen van den H. Paulus" nastreven. Als leider eener afdeeling van de „Opera Ferrari" hebben zij een groote verantwoor ding. Zij doen alles voor O. L. Heer, hun arbeid is een 'voortdurend gebed, klaar op bruisend als een fontein, die haar verfris- schende stralen in de lucht spuit. Wanneer zij een oogenblik vrij hebben, ziet men ze voor het Tabernakel en zoo heiligen zij hun werk. Zij hebben eohter een eigenaar dig systeem, om iedere, zelfs de geringste verslapping te vermijden: van tijd tot tijd worden de vogels eens losgelaten. En dan vooruit, de baan op! Zooals eens de Apostelenzooals de H. Franciscus en zijn broeders, zoo trek ken thans de jongelieden en jonge meisjes der „Opera Ferrari" er op uit naar de landwegen van Lombardije en Calabrie. Alles ïs prachtig georganiseerd. Drie maanden tevoren werd een patrouille uit gezonden, om de toestand in de stad te verkennen en alles voor de Missies in ge reedheid te brengen. Dan komt de hoofdmacht! Het is geen leger! Neen, het zijn misschien één of twee dozijn Apostelen, maar zij doen het werk van een geheel regiment. 's Morgens om 5 uur gaan die jonge man nen en jonge meisjes de kerken binnen en blijven daar tot 8 uuron zij verklaren daar de H. Mis van den dag aan de geloo- vigen. Dan haasten zij zich naar de scho len, college's, gymnasiaDaar houden zij hun mcesleepende geestdriftige redevoe ringen voor de leerlingen en de oude onder wijzers die allen min of meer door den geest van ongeloof zijn aangetast» Tegen den middag gaan zij naar de fa brieken. Hier klimmen deze apostelen in een vensteropening van een naburig huis., op een wagen of op een groote ton., en van deze plaats af roepen zij de arbeiders bijeen. De menschen die van him werk ko men, blijven even staan, stellen vanzelf be lang in een preek van zulk een preekstoel: een korte preek, die met ontzettend veel vuur en liefde wordt voorgedragen en van zelf luisteren zij dan naar het woord Gods. Dan gaan de arbeiders eten, dat hoort er bij! De sprekers komen nu van hunne tribunes naar beneden en volgen de arbei ders naar hun schaftlokaal. Wanneer do werklui weer voor de poor ten der fabriek staan te wachten totdat de sirenen klinken, hebben deze onvermoeide werkers ook weer hun spreokgestoelto be klommen. Tot op het laatste oogenblik wij zen zij de arbeiders, of zij willen of niet* den weg naar God, dien zij misschien reeds lang verlaten hebben. Hierna wordt ee* bezoek gebracht aan hospitalen en gevangenissen, en als de fa briek uitgaat, houden ze weer hun ge- improviseerde straatpreeken. In Reggio hielden 30 jeugdige apostelen in één week 500 toespraken. Daarmee is echter de dagtaak dor Apos telen nog niet ten einde! Tegen 7 uur in den avond gaan ze naar de een of andere beruchte buurt» Een van hen draagt een kruis, een ander een leege kist en zoo be ginnen zij den „Kruisweg". Zij laten zich nooit ontmoedigen, de moedigste onder hen klimt op de kist en spreekt over het lijden van den Christus op de verschillende sta ties van den Kruisweg. De menschen kijken heel verbaasd door het raam.... komen op de straat. De toespraak is zoo geestdriftig, zóó ontroerend, dat zij moéten luisteren.. en zij sluiten zich bij den stoet aanDat gaat den heelen avond zoo door en het slot is, dat de heele processie het Kruis voorop, naar de kerk gaatdo men schen hebben den weg naar de biechtstoe len gevonden.... Na eenige dagen zijn er geen menschen bijna meer in de stad, die niet van deze preeken gehoord hebbc# Dan worden onze Apostelen nog stoutmoediger! Zij houden de jongelui op de straat aan., zij treden binnen in de zalen van de hotels, in de werkplaatsen en verkondigen het Evange lie in de openbare pleinen. Zij gaan zelfs de huizen binnen om er voor te zorgen, dat degenen, die in onwettige samenleving wonen, een geldig huwelijk sluiten en hun ne kinderen laten doopen. In Reggio alleen hebben zij bewerkt, dat 400 huwelijken in orde gemaakt worden. Is dat niet heerlijk? Tenslotte wordt er in de stad een Missie gehouden en dan is de zegepraal volkomen. Deze jonge mannen, die jonge meisjes, die de bevolking met zoon groote beminnelijk heid, met zooveel geloof en zoo'n groote volharding bewerken, zonder den moed te verliezen, moeten zelfs do grootste vijan den der Kerk wel van inzicht doen veran deren. De middernachtmis, waarmee de Missie wordt gesloten, wordt bijgewoond door een ontelbare menigte! In Taronte moesten de biechtstoelen door de politie bewaakt wor den omdat de priesters anders gevaar lie pen verpletterd te worden. De burgemeester, die zelf zijn plichten niet vervulde, hield toezicht over het poli tiecorps. Een jonge Apostel der „Opera Ferrari" spreokt hem in de kerk aan: „Maar, mijnheer de Prefeot, nu hobt u zelf nog niet gebiecht!" neemt hem stilletjes bij den arm en brengt hem naar den biecht stoel! En kwartier later kwam de hoogo beambte terug, zóó gelukkig, dat. hij drie zijner voornaamste ondergeschikten naar den priester stuurde, die hun geweten in orde bracht. In Reggi werden in één nacht 33000 Communies uitgereikt! In Pisa communiceerde men onafgebro ken van middernacht tot 4 uur in den mor gen! In Tarente waren 5 kerken tjokvol en het waren bijna alleen mannen. Bij ééne Missie was de toeloop zóó groot dat midden op de Markt een biechtstoel opgeslagen moest worden. Het is to begrijpen wat een bovennatuur lijke vreugde het is, voor die jonge Apos telen, wanneor zij zien, dat hun werk zulk schitterend resultaat oplevert ter eerc van den goeden God! Zij zijn mager geworden, hun keel is schor, zijn kunnen nauwelijks nog een woord spreken, maar uit hunne oogon straalt een groot geluk, schittert al het licht., dat zij zelf in dc zielen van duizen den menschen ontstoken hebben. En nu zou mon nog durven beweren, dat- het Christendom een dood iets is! lederen dag wordt het opnieuw geboron.... even levendig als den oerstcn dag! Is Christus dan niet meer in ons midden? Met Hem kunnen wij alles! Ziet naar deze jongelie den in Italië! Voor ons is het niet. moeilijk want de genade Gods verdubbelt onze krachten. Daarom verzuimen wij niets in Zijnen dienst. LEON DEGRELLE. PRACTISCHE WENKEN. Onbekende vlekjes. Vaak komt het voor, dat op klceding- stukken zich kleine spatjes vortoonen, waarvan mon de herkomst niot ker.t» De eigenares van zoo'n japor, jumper of man tel probeert de kleine ongerechtigheden te verwijderen met behulp van allerW vloeistoffen, die maar al te vaak meer be derven dan goodmaken. Een kleine raad geving uit eigen ervaring opgedaan kan in deze misschien heel wat- eurstelling voorkomen. Een propje drego watten (geen vette gebruiken dus!), waarmee men langdurig over het leelijkje v' „e wrijit, verricht, vaak wonderen. Het is een ge duldwerkje en bij teere wcefspls moet men natuurlijk voorzichtig wrijven om te vor komen, dat de draden verschuiven. In zeer veel gevallen echter geeft een der gelijke onschuldige behandeling schitteren de resultaten! Mooie po'itocr. Potlood, gemengd met --pentyi in plaats van water geeft een iraaio cn duur zame politoer en voorkomt dat dc kachel roest» Roode handen. Roode handen woraen wit als men ze dikwijls met kruim van meligo aardappe len wrijft. Vermoeide voeten. Menige huisvrouw, die den goheolen dag door het huis getrippeld heeft, klaagt des avonds over vermoeide voeten. Ze gaat naa-r bed en den volgenden dag begint het op en neer loopen opnieuw; daarbij komt het lange staan in de keuken, trap- penloopen enz„ zoodat na eenigo dagen de voet zoo'n pijn gaan doen, dat het. haast niot uit te houden is. Massage is een middel tegen bijna alle voetkwalen, vooral vooral voor vermoeide voeten. Massage geeft wonderlijke verlichting. Dc heele voet moet gewreven worden, tot den top der teenen toe; en het beste doet men aan de knie te beginnen en dan langzaam, zacht, doch flink naar beneden te werken met de palm van beido handen. Een uitstekend middel tegen vochtige voeten is: poeder in de kousen te strooien. Een zeer goede poeder krijgt men daar voor door t.wee deelen borax te vermen gen met een deel bloem. Salicylzuur is ook uitstekend, maar veel duurder. Borax- zuur is ook goed, vooral in dc uiterste gevallen. Ook het baden der voeten met een vloeistof, die de huid samentrekt, js een grpote verfrissching.. Een flinke scheut boraxzuur in een voetbad met heet water geeft een groote verlichting. Men kan er de voeten ook omwikkelen met een zwac' - tel, welke men eerst in borax-zuur heeft gedr ikt. Men kan er den zwachtel een paar uur om laten zitten, doch moet zoo nu en dan weer eens wat boraxzuur erop doen. Deze behandeling' zal de moest ver moeide voeten binnen korten tijd frisschen, maar men moet or om denken, dat men de voeten gedurende dc behan deling omhoog houdt niet laat hangen. Duidelijk schrijven, dokters! In medische kringen te Londen wordt druk besproken het nieuwe wetsontwerp dat thans in Noorwegen ingediend is waarbij de dokters verplicht worden om de recepten duidelijk leesbaar te schrij ven. Daar de apothekers tot nu toe bewe zen hebben dat zij zeer bekwaam waren in het lezen van recepten, is men van nieo- ning, dat door deze wet weinig veranderin gen zouden worden gebracht, als niet uit drukkelijk in de wet werd bepaald dat van nu af aan de recepten niet. alleen lees baar moeten zijn voor de apothekers maar ook voor de leeken, b.v. voor de patiënten die daarin belangstellen. Bovendien eischt de wetgever ook dat de oncjerteekening duidelijk geschreven moet zijn. Do genecs- heeren die zich aan deze bepalingen niet zouden storen zullen met gevangenisstraf worden gedwongen om deze wet tc onder houden. INGEZONDEN STUKKEN De L. T. B. te Langeraar. Naar aanleiding van het verslag dei' ver gadering Afd. Langeraar van don L. T. B., in het nummer van 13 Maart 1.1. van dit blad, wenschte ik wel oonige nadere be schouwingen te geven. Het ligt in mij bedoeling critick op het werk van onzen verslaggever uit te oefenon want ik weet maar al tc goed, dat het geen baantje is, in Ter-Aar verslag uit to brengen van een vergadering, om dan alle klippen to ontzeilen en te zorger/, dat men nergens en met niemand in botsing komt. Wanneer ik dan betoog, dat onze ver slaggever wel een beetje te vaag is ge- weeat, dan wil dat volstrekt niet betooke- nen, dat ik hem daar oen verwijt van maak, temeer daar ik maar al te goed zijn positie kon en ik er mij welbewust vun ben dat hij daarmee rekening bohoort te hou den. Ik koester respect voor hem on pro feteer, dat hij nog jong zijnde, veel belooft, voor do toekomst Zooals wij dan uit het verslag konden lezen, waren er op die vergadering weinig menschen aanwezig: en dat is waar. Maar, wanneor een vergadering schraal is be zocht, dan is het daal-om nog niet bewe zen, dat hetgeen, wat op zoo'n bijeenkomst behandeld wordt, onbelangrijk is, en dik wijls zal men zien, dat door de aanwezigen zaken worden besproken, waarvan het jam- mor is, dat ze door .de afwezigen niet wor den gehoord. Zoo was het ook hier; cu daarom heb ik gemeend, dengeneu, wien het betreft, eens in de gelegenheid tc stel len, konnis tc maken met een belangrijk onderwerp wat dien avond ter tafel is gekomen. Zoo werd dan o.a. naar voren gebracht, dat do- veilingvereeniging „Tuindcrsbclang" een vorecniging uitsluitend mot katho lieke leden steeds nog niet is aangeslo ten aan do afd. Langeraar van clon L. T. B. Het. gaat mijn begrip .to boven, hoe dat mogelijk kan zijn, gehoord hot vermanend woord van onzon Bisschop, die toch zoo uitdrukkelijk heeft verklaard, dat het- de plicht is van alle Katholiokcn, dat zij zich organisccren in hun eigen R. K. Stands- organisatie waarin zij thuis hooren en dat is voor ons, tuinders ook voor de boeron de L. T. B. Temeer is het. mij onverklaarbaar, daar wij loch in do ledenvergadering van 27. Mei 1927 zijn overeengekomen dat. a 11 on on der één vlag zouden varen nl. dien van den L. T. B. Ten bewijze, dat ik waarheid spreek, zal ik, aan de hand der notulen van dien datum, een paar punten laten volgen uit hot bekende gewijzigde „voorstel Lek", wat met 1S3 stemmen vóór en 6 te gen werd aangenomen. Dio punten zijn: „ton lo. Allen moeten lid zijn van den L. T. B., afd. Langeraar; ééne voor „bloc-veiling", en eene voor „Per soonlijke veiling", geheel op zichzelf staan de, met eigen statuten cn eigen behoor", (volgen nog oenige punten, voor heden van ondergeschikt belang). Zoo staat het er, niet. anders. Belanghebbenden kunnen zich bij mij er van komen vergewissen; het zal hun wor den aangetoond. Nu moei. men niet, zoo als dc voorzitter van de Pers. Veiling, die toevallig op dezo vergadering aanwezig was, gaan zeggen, dat het slechts den w e ii s c h was van onzen pastoor. Neon. dat 's „flauwe kul". Mcu kan evengoed pro- beeren z'n handen schoon te wasschcn met „roet". Het zal heusch niet gaan? Het is ook mijn vaste overtuiging dat on der de leden van „Tuindorsbelang" or meerdere zijn, wier roomsche hart bonst in him boezem, telkenmale als zij de noodza kelijkheid van hot Roomsch vcrconigingsle- ven door hun geestelijke overheid zien aan getoond. Dio toestand kan en mag zoo niet blijven en ik hoop dat de leden der Pers, veiling er bij hun bestuur op aan zullen dringen, in hun statuten op te nemon, dat allen lid moeten zijn van den L. T. B. afd. Langeraar en de veiling als instelling daar van. Het geeft mij goeden moed, dat door do voorzitter van „Tuindorsbelang" is toege zegd, in dien geest bestuur cn leden tc zullen bewerken. Zoo kan, en zal, wanneer het gepleegd verzuim is goedgemaakt, oen betore sa menwerking zeker volgen, wat in hoöge mate ten goede zal lcomcn aan hel geestc- en stoffelijk weftijn van katholiek Tor- Aar. N. HOOGÊRVORST. Lid v. d. L. T. B„ sec. v. ,,S< Phocas". Langeraar, 15 'Maart 1929. Vraag: Ik heb een loopjongen die on gesteld is geworden, dus komt niet meer te werk, daar ik mij van een ander hob voorzien. Hoeveel weken loon moet ik hem nu uitbetalen? Do week dat hij ongesteld, is en de daarop volgende week zal ik hem uitbetalen. Kan ik daarmede volstaan vol gens de wet? Antwoord: U moet hem loon uitbe talen over denzelfden tijd, «als wanneer U hem den dienst had opgezegd. Wannoer niets anders is overeengekomen in dc op zeggingstermijn gelijk aan den tijd weTke er verloopt tusschen twee loonuitbetalin gen. Vraag: Hoeveel benzinebussen van 10 liter mag icmard in voorraad hebben, die een of meer auto's r-rop nahoudt? En hoe veel vaten van 200 liter Of mag men die in het geheel niet hebben. Antwoord: Zonder toestemming van de gemeente mag niemand zooveel ben zine in voorraad hebben. Op het gemeente huis wn.ar U zich moet vervoegen kan nicn u daaromtrent precies inlichten Vraag: Bestaat hier ook een vercetii- ging, die gratis een radio beschikbaar stelt voor zieken? Antwoord: Zulk een vorecniging is ons hier onbekend. 3—3

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9