UIT DE PERS BINNENLAND KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING EEN RIJKE FAMILIE derde blad. de leidsche courant. vrijdag 15 maart 1929 FILM-CONFLICT. T) c T ij d schrijft: De Nederlandsche Filmliga, die e©n or ganisatie uit het publiek ter bevordering der filmkunst wil zijn, hééft, meerdere ma len cinegrafisch werk van beteekenis naar ons lancl gebracht, waardoor de nog onvol groeide begrippen omtrent film-techniek en aesthetiek belangrijk worden bevorderd, get zou onredelijk en onbillijk zijn dit niet le willen erkennen. Maar van hoe vel be lang haar propaganda voor de zelfstandigo filmkunst ook moge zijn, zij gaat gepaard pet bezwaren zóó ernstig, dat wij met recht en reden ons mogen afvragen, of zij de artistieke voordeelen van haar actie riet te niet doen. De ze bezwaren van moree^n en poli- ieken aard worden noodzakelijk geboren uit *t eenzijdige .,l'art-pour-l'art"-stand- nmt dat het hoofdbestuur der Filmliga rerklaart in te nemen. Het is haar uitslui- end om de filmkunst te doen en zij heeft lientengevolge bij herhaling rolprenten rebracht, die, hoewel art-'stiek niet onbel angrijk, wegens onzedelijke gedeelten of ïaar gevaarlijke communistische strek- dng door ons onvoorwaardelijk moesten porden verworpen. Zij heet niet de bevor- lering van communisme of pornocinegra- ihie te willen, want zij zegt a-moreel en rpolitiek te ziin. De moreele en politieke ijde van het filmvraagstuk zoo stelt zij iet althans voor raakt haar niet, en is roor haar van niet het minste belang. Maar ondanks die verzekeringen bevor- ert zij door 't uitbrengen van onzedelijke trt communistische films daadwerkelijk de «zedelijkheid en het communisme, al vcr- :laart ze ook met nog zooveel klem, dat lit niet in haar bedoeling ligt. Het wordt tijd, dat de Katholieken, die n de besturen der onderafdeelingen dezer iga hebben zitting genomen of als leden ïaar voorstellingen bezoeken, dit eens dui- lelijk gaan inzien. Het standtmnt der 'ihnliga is voor ons onaanvaardbaar, om- lat het de artistieke belangen stelt boven le moreele en politieke, omdat het de nmst den voorrang geeft boven het leven elf. dat aan zedelijke wetten gebonden aoet zijn. Zij rukt de kunst uit het ééne. [roote, eeuwige verband, dat alles omvat n tezamenbindt door de éénheid van het dteindelijk doel van al het bestaande. Zij erklaart de kunst tot doel in zich en no teert het doel, daartoe zij slechts een aiddel behoort te zijn. Dat zij daardoor de loven alle kunst belangen uitgaande bel an ten van het leven schaadt, moge haar roud laten, maar niet ons. Iet is goed deze dingen vast te stellen en iet is een verblijdend teeken, dat in ver- chillende plaatsen verschijnselen vallen raar te nemen, welke er op wijzen, dat de lathoïieken zich bewust worden van de icvaren, welke het lidmaatschap van de filmliga met zich meebrengt. DE VERWARMING EN VERLICHTING IN RAADHUIZEN. De kwestie van beschermende maatregelen. Op de vragen van den heer Polak be treffende instelling van een onderzoek naar wijze van verwarming en verlichting in raadhuizen, hebben de heereu Waszink en Kan, ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord: I. De ondergeteekenden achten een on derzoek naar de wijzen van verwarming en verlichting in raadhuizen van geschiedkun dige of bouwkundige waarde gewensoht en zijn ook gaarne bereid dit in te stellen. Zij vragen zich zelfs af, of het zich mag beper ken tot de bovengenoemde gebouwen. Het komt hun aanvankelijk voor, dat het zich ook behoort uit te strekken tot andere aadhuizen met het oog op de belangrijke archieven, welke daarin plegen te wórden bewaard, en wellicht nog tot andere ge bouwen voor den openbaren dienst. II. Wanneer een onderzoek, als onder I. bedoeld, de wenschelijkheid mocht aantoo- nen van beschermende maatregelen, dan zal, naar het ondergeteekenden voorkomt, artikel 1 der wet van 13 Januari 1923 (Staatsblad no. 9) houdende nadere voor zieningen ter voorkoming van brandgevaar voor gebouwen en getimmerten, het moge lijk maken die te treffen. De algemeene maatregel van bestuur, die ter uitvoering van die wet is vastgesteld bij Koninklijk besluit van 30 December 1924 (Staatsblad no. 620), zou dan aangevuld kunnen wor den. Centrale Raad Ned. R. K. Volksbond. Bezoek van Z. D. H. den Bisschop. Dc vergadering zal aanvangen des mor gens om half elf uur en zal gedeeltelijk bijgewoond worden door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. De agenda bevat: 1. Opening der vergadering en mede- deelingen door den voorzitter. 2. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. 3. Jaarverslag van den secretaris over de werkzaamheden van het Centraal-Be- stuur in 1928. Bij de behandeling van dit verslag is er tevens gelegenheid te spreken over het beleid van het Centraal-Bestuur. 4. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 5. Verslag van de verificateurs. 6. Verkiezing .van vijf leden in het Centraal-Bestuur, wegens periodiek aftre den van de heeren Ch. L. v. d. Bilt, H. J. Kuiper, J. W. Smit, P. A. Smit en Ferd. Spit. De aftredenden stellen zich allen weer herkiesbaar. De afdeeling Den Haag stelt den Cen- tralen Raad voor, dat het Centraal-Be stuur bij het Doorluchtig Episcopaat stap pen doet, waardoor een permanent con tact met de schoolvrije jeugd verkregen wordt. In de toelichting wordt het volgende Het is een niet te loochenen feit, dat de in de patronaten ondergebrachte jeugd, voor een groot gedeelte uit arbeidersjon gens bestaat en van deze arbeiders jon gens een groot gedeelte, zoo niet allen, ongeorganiseerd is. Wij achten bet daarom van groot be lang, dat een regelmatig contact met de geheele schoolvrije jeugd .verkregen wordt, door b.v. iedere maand de jonge arbei ders onder leiding van den Eerw. Advi seur van den Ned. R. K. Volksbond bijeen te roepen. v Deze bijeenkomst zou dus zoowel de on georganiseerde patronaatsjongens als de jongens, die noch in patronaat, noch in aspirant-vakafdeeling zijn, kunnen omvat ten. In zijn prae-advies op dit voorstel, zegt het Hoofdbestuur n.m- Het wil ons voorkomen, dat, hetgeen Den Haag wil, practisch onuitvoerbaar is. Het zal wel mogelijk en ook nuttig kun nen zijn om, zooals Den Haag wil, de ge heele jeugd bijeen te roepen en deze ge legenheid kan men dan benutten om haar aan te sporen, zich te organiseeren, doch dit zal tot een enkele maal beperkt blij ven. Permanent en regelmatig bijeenroe pen der^ jeugd op de wijze, zooals Den Haag wil, achten wij niet goed mogelijk. Het in het leven roepen van 'n contact commissie, zooals deze in Amsterdam be staat, verdient bovendien alle aanbeve ling. Deze contactcommissies kunnen zich als allereerste doel stellen de leden der Patronaten enz. te' brengen tot het lid maatschap der vakorganisaties. Zij moeten zich tevens voorstellen, om, zoowel met de ouders,i als met de patronaatsbesturen, regelmatig voeling te houden, o.a. door op de door laatstgenoemde te organiseeren Oudejaarsavonden, ook de vakbeweging te doen bespreken en propageeren. Zij kan bovendien een paar maal in het jaar een bijeenkomst organiseeren van de jeugd leden der afdeeling, om op deze vergade ring de R. K. Arbeidersbeweging in haar geheel te bespreken. Deze commissie moet haar werkzaamheden, zooals b.v. den tijd van vergaderen met de jeugdleden enz., zoo inrichten, dat alle schijn zelfs, als zou men de patronaten tegenwei'ken, uit gesloten is. Het bezoek van mgr. Heylen aan West-Brabant. Mgr. over het Euch. Oon.gres te Amsterdam. Omtrent het bezoek van, mgr. Heylen, Bisschop van Namen en permanent voor zitter der Intern. Eucharistische Congres sen, aan Roosendaal en omgeving, wordt ons nader gemeld: Door een wijziging in het programma heeft mgr. Heylen Dinsdag reeds, na ont vangst te Roosendaal door den hoogeerw. heer deken dr. E. De riks, eerst zijn voor genomen bezoek gebracht, aan het groot seminarie te Hoeven, waar mgr. voor de seminaristen een lezing hield over het Eucharistisch congres te Sydney. Vervolgens bezocht mgr. Oudenbosch. Hier werd mgr. verwelkomd door den zeer- ecrw. heer pastoor J. de Wit, waarna de Basiliek bezichtigd werd. In Roosendaal teruggekeerd overnacht te mgr. in de pastorie der St. Jans-paro- chie, het tehuis van deken De riks. Na den volgenden morgen in de huiskapel der pas torie de H. Mis te hebben opgedragen, werd te 10 uur een bezoek gebracht aan het Sint Joseph Misiehuis van do Missie congregatie van Mill Hill, waar de hooge bezoeker, onder het zingen van „Ecce Sa- cerdos' door de theologanten, in de ver sierde recreatiezaal werd' binnengeleid. Mgr. werd vervolgens door de professoren en studenten gehuldigd. De ruim 73-jarige kerkvorst nam vervol gens het woord en dankte hartelijk voor deze sympathieke ontvangst. Mgr. uitte zijn bewondering voor liet werk der Mis sionarissen van Mill Hill. Verschillende Misiseposten der Congregatie heeft mgr. op zijn wereldreizen bezocht. Zoo had hij o.m op zijn terugreis van Sydney een be zoek aan Madras in Br. Indië gebracht, waar mgr. nog een ontmoeting had. met mgr. Aelen z.g. Nadat mgr. het geheele gebouw bezich tigd had, nam hij afscheid. In den namiddag werd door mgr. een be zoek gebracht aan het klooster der eerw. paters Redemptoristen, waar hem even eens een hartelijke ontvangst was bereid. Mgr. was hij al deze bezoeken verge zeld van zijn secretaris, den zeereerw. pa ter Bootsma, O.Praem., en van den z.eerw. heer dr. Derikx, doken van RosendaaL, eveneens van de orde van Praem., van de Abdij van ToDgerloo. Na het bezoek aan het klooster der eerw. paters Redemptoristen keerde mgr. naar zijn residentie terug. Als een bijzonderheid deelt De Grond wet nog mede, dat de Kerkvoogd, die pas kort geleden uit Rome waar hij den H. Vader verslag had -uitgebracht over het afgeloopen Eucharistisch Congres te Syd ney en voorbereidende besprekingen had gehouden omtrent het volgend Ech. Con gres in Mei 1930 te Carthago verklaard heeft dat van al de Congressen die hij tot nu toe heeft meegemaakt, het Euch. Con gres te Amsterdam wat uitstekende en schitterende organisatie betreft de kroon spant. De regeling en organisatie te Syd ney kwam die van Amsterdam het dichtst nabij. Pater A. Broeken. Men meldt uit Rome aan de „Msb." d.d. 10 Maart: De Hoogeerwaarde Pater A. Broeken, Algemeen Overste der Missionarissen van bet H. Hart, is gisteren alhier in het Ge- neraalshuis teruggekeerd. Zijn Hoogeer waarde heeft na afloop van het Eucharis tisch Congres te Sydney, alwaar hij Mgr. Vesters en twee andere Missie-bisschoppen zijner Congregatie uit Oceanië ontmoette, een visitatie der Australische Provincie der Missionarissen van het H. Hart ge houden. Op zijn terugreis langs Neder- landsch-Indië bezocht hij de Apostolische Prefectuur van Celebes, en de pas opge richte missie van Midden-Java. Tijdelijk Provinciaal der Minderbroeders. Tijdens de visitatiereis van den hoog eerw. pater Regalatus Hazebroek, is aan gewezen als tijdelijk provinciaal de oud provinciaal de hoogeerw. pater Simon Ben- nebroek. Eerw. Broeder Valerianus. t In bet gesticht „St. Louis" te Ouden bosch overleed in den jeugdigen leeftijd van nog geen 20 jaren, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, de eerw. Broeder Valerianus (in de wereld de heer N. A. Bottelier, uit Halfweg), die op 14 Aug. 1927 in „St. Louis" te Oudenbosch werd geprofest. STOMPWIJK. Kiesvereeniging. Donderdagavond ver gaderde de Kiesvereeniging in buitengewo ne vergadering om te geraken tot de keuze van 2 leden voor de commissie, de z.g. dubbele raad, die advies zal hebben uit te brengen over de wenschelijkheid tot sa menvoeging dor 2 gemeenten Stompwijk en Veur. De voorzitter, de heer v. Wijk, opende de vergadering met den christelij- lcen groet. Do opkomst was goed. De voorz. deed het voorstel den zoo pas afgetreden voorzitter, den heer B. v. d. El zen, dio gedurende 35 jaar lid van het be stuur was geweest, te benoemen tot eere bestuurslid. Dit voorstel werd door de ver gadering bij acclamatio aanvaard. De voorz. zette het doel van de vergade ring uiteen. Daarna las de secr. de notulen voor van de vorgadering welke door dc besturen van de Kiesvereenigingen dor ge meente was gehpuden op hot gemeentehuis. Deze vergadering was gehouden om de ver kiezing voor die commissie te doen plaats hebben bij enkele candidaatstelling. Daarna worden de besprekingen over de verkiezing ingeleid. De voorz. verzocht wet houder de Groot do stand der kwestie nog eens uiteen te zetten. De heer de Groot zet daarna uiteen hoe de naaste aanleiding tot het aan de orde komen van deze kwes tie was: ontevredenheid van Veur over de door dio gemeente te betalen bijdragen aan c gasfabriek. Bij het bestudeeren van deze kwestie nog weer eens duidelijk ge bleken, boe de twee gemeenten in vele opzichten al een geworden waren. En fei telijk ook in vele opzichten op elkaar wa ren aangewezen. Nu was te verwachten dat in 1930 bij de te houden volkstelling, Stomp wijk boven de 5000 inwoners zou zijn ge komen. Dit zou tot gevolg hebben, dat de burgemeester niet langer de 2 gemeenten onder één bestuur zou mogen vereenigen. In 1932 als het jaar van herbenoeming van den burgemeester zou zijn aangebroken, zouden dus beide gemeenten ieder een zelf standig bestuur krijgen. Er was van Ged. Staten aanschrijving gekomen om deze zaak met spoed ter hand te nemen, opdat nog in deze zittingsperiode, dus voor 1 Juli een wetsontwerp tot vereeniging der beide gemeenten bij de Tweede Kamer zou kun nen worden ingediend. De Z.eerw. Pastoor bestreed de voorge stelde vereeniging op argumenten ontleend aan het eigenaardige karakter van de be volking. Het landelijk gedeelte: de paro chie Stompwijk, verschilt te veel vatt het dorpsgedeeltcVeur—Leidschcndam. Ge schiedkundig zou ook eer een aansluiting naar de andere richting met een meer lan delijke gemeente te bepleiten zijn. De heer de Groot beantwoordde een en ander. De heer de Hollander toont zich een be slist tegenstander van eventuecle vereeni ging- De heer B. den Elzen was 4 jaar geleden ook tegenstander, maar de ontwikkeling die de zaken hebben genomen, en de argu menten die intusschen tot rijpheid zijn gekomen hebben van hem een voorstander gemaakt. De heer J. v. d. Bosch licht nog eenige moeilijkheden van scheiding en voordeelen van vereeniging toe. Na nog enkele besprekingen werd over gegaan tot stemming. De uitslag was als volgt: v. Wijk 42, den Elzen 28, v. d. Zalm 13, de Hollander 6, Blanco 2. Gekozen v. Wijk en B. den El zen. De heeren namen him benoeming aan. Bij de rondvraag spreekt de heer C. v. d. Zijden namens de propagandaclub over de collecte voor het Schaepmansfonds. Daarna sloot de voorz. op de gebruikelijke wijze deze goed geslaagde vergadering. W0UBRUGGE. Groene Kruis. Het bestuur van de afd. „Het Groene Kruis" alhier besloot de UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 16 Maart. Huizen, 336.3 M. N a 6 u u r 1852 M. Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert. K.R.O.-Trio. 3.004.15 Kinderuurtje. 5.306.30 Gramofooninuziok. 6.306.40 Spr. M. K. Gerisch: Westfalen. 6.106.50 Gramofoonmuziek. 6.507.00 Kath. berichten. 7.007.30 Engelsche les. 7.308.00 Kniples. 8.008.20 Spr. J Haest C.M.: St. Vincen- tius. S.20 Concert. Symphonie-orkest v. d. In- cassobank. Mevr. Both-Haas: sopraan. 9.30 Nieuwsber. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door hot A.V.R.Ö.- Trio. 2.004.00 Aansl. v. li. Theater Tuscliinsky te A'dam. Orkest o. 1. v. Max Tak. 4.004.30 en 4.305.00 Italiaansche lea sen. 5.005.30 en 5.306.00 Fransche lesseu. 6.006.45 Concert door het A.V.R.O- Trio. 6.457.15 en 7.157.15 Duitsche lessen. 8.0b V.A.R.A.-uitzending. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05—11.20 Kniples. I.202.20 Carlton Hotel Octet. 2.202.45 Beeld-uitzending. 2.55 Rugbywedstrijd Schotland-Engc- la-nd. 4.50 Balladenconcert (sopraan, burifcou, viool). 5.35 Kindoruurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nicuwsb. 7.00 Muziek. 7.05 Mazurka's van Chopin. 7.20 Omroeppraatje. 7.35 Sportpraatje. 7.50 Variëté. Darewski's band en variëté- artistèn. 9.20 Nieuwsb. 9.35 Lezing: Angling and angles. 9.50 Nieuwsb. 9.55 Klassiek concert. Harmony Eight. Orkest. 10.5512.20 Dansmuziek. Parjjs „Radi o-P a r i s", 1744 M. 12.509.10 Dansmuziek. Vatel-jazz. 4.055.05 Dansmuziek. 5.45 Geref. Kerkdienst. 7.057.50 Gramofoonmuziek. S.30 Concert. 9.20 Dansmuziek. Langenberg, 462 M. 9.35 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Orkestconeert 7.20 V-roolijke avond. Orkest, jazzband en solisten. Daarna tot 12 50 Dansmuziek. Zeesen, 1649 M. II.203.50 Lezingen. 3.504.50 Orkest-concert 4.507.05 Lezingen. 7.20 Orkest-concert. S.20 Trio-concert. 8.50 Liederen van Hugo Wolf. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramophoonplateu. 3.50 Concert voor fluit en piano. 4.50 Orkestconeert. 7.20 Orkest- en koorconcert. Declamatie. 8.20 Lichte muziek. 10.1511.40 Orkest-concert. Brussel, 511.9 M. 5.20 Dansmuziek. 7.05 Piano-recital. 8.35 Orkest-concert. herdenking van het 25-jarig jubileum tc houden in het laatst der maand Mei a.s. Melkprijs. De melkprijs is met 1 cent verlaagd per liter en nu gebracht op 12 cent per liter. G o b o r e n Johannes Petrus, zoon van Th. Zwetsloot en A. M. van der Meer. Overleden Maagje Stigter 58 jaar echtgenoote van P. Boo tv Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. Hoeks. (Nadruk verboden). |l) De avond trein, die uit bet Oosten van Duilschland kwam, stond stil aan het laat ste station voor de residentie. Even voor achten had hij al in do hoofd stad moeten aankomen, maar door een de fect aan de locomotief was hjj bijna twee uren te laat. In een damescoupé derde klasse zit een jonge dame van om en bij de twintig jaar. Op haar aardig, fijnbesneden gelaat lag een trek van groote vermoeidheid. En geen wonderZe had reeds tien uren aan één stuk in den trein gezeten en verlang de sterk naar het einde van haar reis. On- ildig wachtte ze op 't sein van vertrek, want iedere minuut vertraging bracht haal teer later op de plaats van haar bestem- ®ro, de groote stad, die haar geheel onbe kend was en waar ze heg noch steg wist. Al ureu achtereen had ze moederziel al leen in de coupé gezeten en dit had ze riet bepaald onaangenaam gevonden, om dat het haar in staat gesteld had onge stoord aan haar toekomst te denken. Nu het doel van haar reis naderde, begon 26 evenwel wat zenuwachtig te worden en verlangde naar gezelschap en afleiding. Daar klonk het teeken van vertrek en Juist zou de trein zich in beweging zetten, •°°u de coupé-de ui' met een vluggen ruk geopend werd en een conducteur een vrouw naar binnen hielp, die zich puffend en naar adem snakkend op de bank liet neervallen, terwijl ze Frida Ritter zoo heette de jongedame vriendelijk toe knikte. „Haast was ik te laat", bracht ze na een paar minuten met moeite uit. „Wat zouden mijn man en mijn -kinderen onge rust geworden zijn, als ik niet op tijd thuis was gekomen". Een kwartier later wist Frida al, dat de vrouw tegenover haar Olga Ivessel heette en dat ze een besten man en drie gezonde jongens had. Het scheen een heel gemoedelijk mensch te zijn en ze vroeg aan Frida, of ze in de residentie verwacht werd en afgehaald zou worden. Kortom, ze wist het meisje ge heel in te palmen en uit te hooren. Frida, die anders niet zoo mededeel zaam was, stelde zooveel vertrouwen in de vreemdelinge, dat ze ai haar vragen be antwoordde. Ze kende nog te weinig van het leven om eenig wantrouwen te koeste ren en vertelde, dat ze bij een heel rijko familie dc betrekking van gouvernante had aangenomen. „Bij welke familie, als k 't vragen mag". „Bij de familie^ Koller". Fr ziin nogal veel Kollers in de stad. Is mi1 ien bij de familie van den bouwkunuige V' „Ik geloof 't wel. Ze wonen in de Br ee st raat". „Ja, ja. Dan heb ik *'t wel. Wat ben ik blij, dat ik u aangetroffen heb. Ik kom er dikwijls aan huis. Mevrouw en ik hebben samen school gegaan en we zijn altijd dikke vriendinen gebleven, al is zij rijk geworden. Zij trouwde met een zekeren Koller, een timmerman. Hij wist van vrienden en kennissen wat geld los te krij gen, waarvoor hij 'n stuk grond kocht en zette er een paar huizen op, die hij duur verkocht. Toc-n kocht hij weer grond en bouwde weer. Zoo ging hij langzamerhand vooruit en u heeft hij zooveel huizen, dat hij, geloof ik, zelf niet, weet hoeveel. Ik trouwde met een ambtenaar aan 't minis terie. En nu weet u misschien wel, dat een ambtenaar niet zoo'n hoog salaris heeft cn dat hij daarenboven zijn stand ook nog ophouden moet. Koller verdient aan één huis meer. dan mijn man in een heel jaar ontvangt. Maar toch ben ik tevreden, al moet ik me soms erg bekrimpen. Mijn man weet niet, dat ik derde klase reis. Dat zou bij niet willen, maar dat doe ik alleen om nog een paar centen uit te sparen. Dan kan ik daarvoor nog een aardigheidje voor mijn jongens koopen. Frida voelde zich tot die vrouw aange trokken. Ze zat zoo gezellig te praten en daarbij was haar vader óók ambtenaar ge weest tijdens zijn leven. Ze wist bij onder vinding, hoeveel moeite en opofferingen heb hem gekost had om met het karige salaris rond te komen en ieder het zijne te geven. En daar hij zijn kinderen een goede opvoeding had gegeven, hadden ze 't dikwijls schraler gehad dan een gewoon werkman. Na zijn dood had hij hun niets kunnen nalaten, dan wat hij hen had la ten leeren, maar dit bleek voor ieder hun ner voldoende om in de wereld vooruit te komen. ,Het verwondert me", begon juffrouw Kessel weer na 'n poosje, „dat mevrouw u niet laat afhalen met haar rijtuig. Haar man heeft prachtige paarden. Ik heb er geen verstand van, maar ieder zegt het. En loopen dat ze kunnenMevrouw komt me wel eens afhalen om een toertje naar buiten le maken en dan gaat het zoo hard, dat iedereen 't rijtuig nakijkt-. Maar dat ze u niet laat afhalen, vind Ik toch vreemd Vindt u ook Diet Frida antwoordde op dat alles, dat zo van plan was den nacht in een hotel door te brengen, waait dat ze den volgenden dag eerst in betrekking hoefde te komen. „Dat is erg jammer, want anders zou ik even meegereden zijn om u aan haar voor te stellen. Maar ik hoop u dan toch een van de volgende dagen daar te zien. U komt in een net huis en mijn vriendin zal u als kind behandelen, want ze is erg goed en ik kan me niet herinneren dat wc ooit woorden met elkaar gehad hebben". De locomotief liet 'n schel gefluit hoo ren. Het station van do hoofdstad was niet ver meer af. Frida stond op en zocht haar boeltje bij elkaar: een koffertje, een taschje en een parapluie. „Is U al meer hier geweest?" „Nog nooit". „Mag ik u dan een beetje helpen en u wat goeden raad goven?" „Heel graag". „Hebt u ook een koffer bij \iT „Die is in den goederenwagen". „Dan kunt u onmogelijk te voet naar een hotel gaan U zult een rijtuig moeten nemen", ging de vrouw voort. nU kunt een rijtuig vinden op het Staionsplein, maar omdat er 's avonds zoo dikwijls om ge- vraagd wordt, staat er bij den uitgang van 't perron een man aan wien je een nummer moet vragen. Dat nummer is ook 'l num mer van je rijtuig en de koetsier wacht net zoo lang op je, tot je met alles klaar bent. U moet dus aanstonds eerst ecu nummer zien tc krijgen". Dc trein reel al langzamer cn stopte eindelijk. Dc portieren werden geopend en een oogenblik later liep 't perron vol met dringende en duwende menscheu, die zich haastten den uitgang te bereiken. „U moet voortmaken, juffrouw, anders komt u te laat voor een nummer!" riop vrouw Kessel. „Wacht, laat ik uw pavaolu. uw koffertje en uw taschje maar even voor u bewaren, dan komt u gemakkelijker door de menschen heen. Ik zal hier wol op u wachten". Hoowel ongaarne gaf Frida het reis- koffertje cn de paraplu af. Het taschje heild ze zelf, want daar zat haar beursje met geld in. waarmee ze bot hotel dacht te betalen. „Haast-je toch juffrouw 1 U komt an ders vaat tc laat on do nummers zijn weg I" Met groote moeite berikte Frida den uitgang en bemachtigde een nummer. Dan keerde ze terug naar de plaats, waar vrouw Kessel op haar zou wachten. Dal terugkeeren tegen den stroom in giqg niof- gemakkelijb. Eindelijk was zc er dan toch! Maar hoe groot was haar verbazing, toen ze de vrouw er niet meer vondIn dc meening, dat ze zich in -de plek vergist

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7