RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING Financiën en Economie UIT DE RIJNSTREEK tweede blad de leidsche courant VK1JUAU 15 IVIA^IN* imt SPORT VOETBAL De Argentijnen in Italië. De Argentijrtsche club Barracas beeft een overwinning behaald nJ, op de oerste klas vereeniging Lazio te Rome, met 3—0. Deze vereeniging behoort echter niet tot de sterkste clubs. LAWNTENNIS. De wedstrijden om den Davisbeker. De wedstrijden om den Davisbeker zul len waarschijnlijk wel worden geopend door Zwitserland en Monaco, daar deze beide landen hebben afgesproken, hun wedstrijd voor de eerste ronde, welke op Zwitsersch terrein had mogen worden ge speeld, te Monto Carlo te houden, en wel reeds op 29, 30 en 31 Maart., SCHERMEN. Een nieuw systeem van jugeeren. Bij de Europeesche kampioenschappen te Napels zal een nieuw systeem van ju geeren worden beproefd. De jury zal dan namelijk bestaan uit een hoofdsecondant, een vice>-hoofdsecondant en vier secondan ten; de onderhoofdsecondant neemt tegen over den hoofdsecondant plaats, die de partij leidt. Een treffer kan slechts wor den toegekend als beide hoofdsecondanten het eens zijn; zij alleen beslissen over do geldigheid, en pas wanneer zij het niet eens zijn, wordt den secondanten om hun oordeel gevraagd. Bij minderheid van stemmen wordt in dat geval beslistsla ken de Btemmen, dan is er geen beslissing gevallen en moet de strijd worden voort gezet. SCHAATSENRIJDEN. Een ranglijst. Een Noorsch blad heeft een lijst opge maakt van de snelste rijders, welke tot dusver aan de internationale ijssport heb ben deelgenomen. Alleen werd rekening gehouden met de door de rijders op de of- ficeele kampioensafstanden gemaakte tij den. De volgorde is: 1. Mathisen (N.), 2. Thunberg (F.), 3. Ballungrud (N.), 4. Ever- sen (N.), 5. Larsen (N.). BILJARTEN. Om het vrije kampioenschap var» Leiden. (Vijfde dag). De uitslagen van gisterenavond luiden: A. Veratraaten 200 58 19 3.44 Chr. v. d. Voort 165 57 18 2.89 H. v. d. Nat 200 60 17 3.33 Chr. v. d. Voort 155 59 16 2.62 H. Slewe 200 53 17 3.77 Chr. v.' cL Voort 143 52 15 2.75 B. de Roo 174 51 14 3.41 G. M. Tegelaar 200 51 18 3.92 Morgenavond voortzetting. Nederlaagwedstrijden „Olympia". De uitslagen luiden: pnt. brfc. li.s. gem. D. v. d. Berg 82 31 10 2.64 D.O.B. Voorschoten 0. Barning 100 31 14 3.22 Olympia, Leiden H. Teske A. Fasel N. Wassenaar J. P. Mostard D. Teske Ci Altorf 100 16 4.16 74 23 14 3.21 100 35 11 2.85 66 34 10 1.94 100 44 10 2.27 54 43 7 1.25 Kooij 100 100 7 1.— P. Altorf 99 99 3 1.— Donderdag 21 Maart speelt K. D. O. te gen Olympia. Haagsch trambestuurder vrijgesproken. Overeenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie heeft de Haagsche rechtbank vrijgesproken den bestuurder der H. T. M., W. F., wien ten laste was go- legd, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest, dat in den morgen van den 31sten October j.l. op de Groot Hertogin- nelaan een bakkerslooper is aangereden door een door verdachte bestuurden wagen van lijn 1, ten gevolge van welke aanrijding die looper korten tijd daarop is overleden. Winkelier veroordeeld wegens brandstichting. De Amsterdamsche rechtbank heeft over eenkomstig den eisch van het O. M. twee jaar gevangenisstraf opgelegd aan een win kelier, die terecht had gestaan wegens op zettelijke brandstichting en het teweeg brengen van een ontploffing. De man had aan twee rechercheurs verklaard, dat hij in den nacht van 17 op 18 Juli 1.1- in zijn come8tibleszaak, gevestigd te Hilversum, een z.g. stormlamp met op en neergaande vlam in de nabijheid geplaatst had van twee open bussen, die resp. gevuld Waren met petroleum en benzine. Kort daarna volgden de ontploffing en de brand. Ten gevolge van deze explosie hooft verd., die naar bed was gegaan, ernstige verwondin gen opgeloopen. Hot winkeliertje had beweerd, een en an der gedaan te hebben, ten einde het be drag der verzekering ƒ4000 machtig te worden, doch ter zitting van de iooht- bank had hij al die verklaringen terugge trokken en het doen voorkouon alsof het geheele verhaal verzonnen was. Hetgeen niet wegnam, dat de rechtbank op verzoek van den officier verd.'s onmiddellijke ge- T&ngenneming gelast had. Kippendief veroordeeld. Door de rechtbank te Utrecht is uit spraak gedaan in een zaak tegen den 38- jarigen P. M., koopman te Amsterdam, die een aantal witte leghorns ten nadeele van den heer H. van R. to Waverveon gestolen had. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een jaar en vijf maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was een jaar en zes maanden gevan- Wetenschappelijke Berichten NIEUW TELEVISIE-SYSTEEM VAN MIHALY? Het B. B. C.-Baird experiment niet geslaagd? In de pers circuleerden den laatsten tijd berichten over een sensationeele uit vinding van den bekenden Hongaarschcn uitvinder Mihali. Hij zou belangrijke ver beteringen aangebracht hebben voor tele visie-toestellen en er zelfs in geslaagd zijn films uit te zenden en normaal to ontvan gen met een apparaat, hetwelk voor zeer lagen prijs verkocht kan worden. De ontvangst geschiedde met 2 verschil lende toestellen. Het aoparaat met een beeld ter grootte van 9 bij 12 c.M. zou in den handol pl.m. 60 gulden kosten en bij een beeldoppervlakto van 20 bij 22 1/2 c.M. zou de prijs pl.m. 250 gulden zijn. De be diening is zoo eenvoudig dat het zelfs in leeken-handen zeer goed voldoet'; één knop wordt geregeld tot het beeld helder verschijnt op een matglazen scherm en de geteleviseerde film wordt afgedraaid. Het aantrekkelijke in deze „nieuwe" tele visie-apparaten is de eenvoud in bediening en de lage prijs, vergeleken bij toestellen volgens andere systemen, welke 500 tot f 1000 kosten. Wij moeten echter bij het hooren van dergelijke opzienbarende be richten de noodige gereserveerdheid in acht nemen. Telkens duiken er berichten op van dien aard, maar daar blijft het ook bij. In het laboratorium met knappe tech nici en precisie-instrumcnten worden reeds aardige resultaten bereikt, maar in de practijk staan er vele beletselen in den weg. Juist door de opgeschroefde berich ten is de des-illusie voor 'fc publiek nog zooveel grooter. Inderdaad deed Mihaly boven omschre ven experimenten, maar de aard der beel den werkte veel tot het slagen mede. De film toonde een olifant met haar lompe langzame bewegingen en een man die een glas bier leegdrinkt. Bovendien wa ren de beelden van grof raster, d.w.z. inplaats van 10.000 elementen per seconde-* werden er 10001500 uitgezonden, zoodat het verkregen beeld slechts met de noo dige fantasie herkenbaar was. Voor groe pen van personen is deze grofheid van raster onmogelijk, zoodat in de practijk het systeem niet kan voldoen. Wij schreven over dit onderwerp reeds eerder, doch moeten constateeren, dat in het afgeloopen jaar geen vooruitgang op televisiegebied is gemaakt. Alleen in Amerika is met de practische toepassing een begin gemaakt en 10-tallen stations doen televisie-uitzendingen, zelfs „hoor (zichfc)"-spelen worden opgevoerd. Een nauwkeurig onderzoek heeft echter aan het licht gebracht, dat men in Amerika nog geen stap verder is dan in Europa. Inderdaad worden uitzendingen aangekon digd, maar niemand tracht de televisie uitzendingen ook werkelijk te ontvangen, omdat het niet gaat. In dit verband is 'fc aardig te vernemen dat de B. B. C„ de Engelsche Omroep Mij., eindelijk toe stemming heeft gegeven om via een En- gelsch omroepstation een televisie-uitzen ding te doen, -welke verzorgd werd door de Baird Dev. Co. Ltd. De uitzending had plaats in de vroegte, maar rapporten over de ontvangst hebben wij nog niet gezien. Als deze proef-uitzending niet geslaagd is kunnen we de televisie voorloopig nog wel opbergen en alle voorspellingen ten spijt moet 'fc publiek voorloopig alleen nog maar luisteren via de radio, „zien" komt later.als het komt. Een belangrijk grafveld bij Wageningen ontgraven. Een nog onbekende volksstam op de Veluwe. Over de oudste geschiedenis van ons land, „door de duisternis der eeuwen om huld", bogint meer en meer een helder licht op te gaan. Was ze tot betrekkelijk korten tijd geleden nog de grooté onbekende thans zijn er al heel wat vragen opge lost. Wij danken dit in de eerste plaats wel aan dr. J. H. Holwerda, die het rijke, raadselachtige bodemarchief meer en meer begint te ordenen. Zoo heeft hij onlangs weer een grafveld blootgelegd, dat hem hoogst belangrijke aanwinsten voor de kennis van de oude ge schiedenis dezer gewesten te boeken gaf, en waarover hij een uitvoerig en met vele foto's verduidelijkt rapport schreef in de bekende „Oudheidkundige Mededeelingen uit 's Rijks Museum van Oudheden te Lei den'. Bij Wageningen, aan 't kruispunt van den Diedenweg (Doodenwog!) en den Geertjesweg, was men twee jaar geleden bezig mot het afgraven van metselzand. Daarbij vonden de gravers allerlei oude voorwerpen, die blijkbaar uit een begraaf plaats afkomstig moesten zijn. Aanvanke lijk werd alles aan particulieren verkocht, doch spoedig kwamen meer deskundigen fcusschenbeidon en zoo kon er nog heel wat behouden blijven voor de Oudheidkamer van Wageningen. Tevens werd dr. Holwer da met de belangrijke vondst in kennis ge steld, en hij haastte zich een nader onder zoek in te stellen. Het bleek, dat er. wel veel door 't onoordeelkundig afgraven ver loren was gegaan, maar dat er ook nog veel zou behouden kunnen worden. En zoo toog onze grootmeester aan den arbeid, te meer, daar er reeds veel gevonden materiaal ter beschikking was Voor de vroegste geschie denis van ons land heeft dit grafveld in derdaad zeer belangrijke, nieuwe bouwstof fen opgeleverd.. In het uitgestrekte graf veld lagen lijkengraven en brandgraven door elkander; bij de laatste waren nog dikwijls de sporen te ontdekken van de kringvormige greppels, die de afzonderlijke brandgraven omgaven. Dikwijls was blijk baar een brandgraf door een later lijken graf verstoord, terwijl daarentegen niet zelden een brandgraf in zulk een (onder) lijkengraf was uitgegraven. Beide wijzen van teraardebestelling liepen dus naast elkander. De brandgravon bevatten meest al een urn met verbrande beenderen, maar ook dikwijls waren die menschelijke resten eenvoudig zonder urn in de aarde geborgen Merkwaardigerwijze bevond zich het jongste vaatwerk in de brandgraven; daar door kunnen wij hier nog tot in do 8c eeuw lijkverbranding constateeren. Dit merkwaardig samengaan van brand en lijkengravon (tot nog toe niet in ons land gevonden) deed clr. Holwerda terstond denken aan de grafvelden van de Alleman- nen, of die uit Thuringen, waarover in de laatste jaren een helder licht is opgegaan; want hot viel hem op, dat ook in 't Wage- ningsche grafveld dezelfde voorwerpen van brons en ijzer uit d© Se eeuw voorkwamen, als in de AUeraansche begraafplaatsen. Maar vooral is het de groote rijkdom aan vaatwerk, dat precies van dezelfde makelij is als dat van do Allemannen. Terwijl over al in ons land kort na 250 n. Ohr. alle Ro- meinsche cultuur verdwenen is, komt een paar eeuwen later hier bij Wageningen op nieuw Romeinsch vaatwerk voor, zoodat dit noodzakelijk door nieuwo volksstammen uit het Zuiden moet zijn meegebracht. In derdaad, de overeenkomst van dit vaat werk met dat uit Duitschland evenals de zelfde soort van grafvelden, stelt het boven twijfel, dat hier op de Veluwe in de 5e eeuw na Chr. zich een nieuwe Duitscho volksstam is komon vestigen. Hun verwan ten moet men blijkbaar zoeken onder de Allemannen of de Sucven. Hoogst merkwaardig is ook, dat hier oen rijke voorraad laat-Romeinsch vaatwerk gevonden wordt, waarvan in de Duit6che musea slechts weinig exemplaren voorko men. In de literatuur wordt dit vaak af komstig genoemd uit Mayen in den Eifcl. Dr. Holwerda is daarom naar Mayen geto gen en heeft er de overtuiging gekregen, dat dit plaatsje inderdaad een hoogst be langrijk centrum van de oude Pottebak- kerskunst in verschillende perioden is ge weest. Hij vond er bij 't graven precies de zelfde eigenaardige scherven enz. terug als in t grafveld bij Wageningen Alles wat hij van de techniek nog kon nagaan stemt daarin volkomen overeen met het vaatwerk uit het Veluwsche grafveld, zoodat men zonder twijfel mag aannemen, dat de „pot ten en pannen" bij Wageningen in Mayen gemaakt en vandaar door onzen Germaan- schen stam ingevoerd zijn. „Zoo heeft", zegt dr. Holwerda^ „ons het grafveld bij Wageningen plotseling een zeer rijk mate riaal geleverd voor <J» kennis van de merk waardige ceramiek uit Maven". Wij zien hier een volksstam, die waar schijnlijk uit 't laatst der 5e eeuw uit meer Zuidelijke streken van het rechts-Rijnsche Germanië op de Veluwe kwam wonen, en die zich tot het eind der 7e eeuw daar heeft gehandhaafd. Onafhankelijk van de Fran ken en het Christendom bleef deze stam gebruik maken van den invoer van vaat werk uit de meer links-Rijnsche gebieden (Eifel), vaatwerk, dat eersb Romeinse]was maar in den loop der eeuwen Frankisch wérd. Zelfs uit het laatste der 7e eeuw wer den de voortbrenselen van die pottenbak- kerskunst nog als brand urnen gebruikt, een bewijs, dat de stam nog niet geker stend was. Hoe die stam daar bij Wageningen heet te, is niet na te gaan. Maar hij zal wel tot dien der Sueven behoord hebben, waarvan o.a. de Quaden algemeen bekend werden. En is 't nu niet toevallig, dat niet ver van het grafveld nog altijd een „Quadcnoord' bestaat? Pater Kugler. f Op zes en zestig jarigen leeftijd is te Luzern overleden pater F. X. Kugler, S.J., de groote kampioen tegen Friedrich De- litzsch, die den pan-babylonistischen theo rieën van den assyrioloog de zwaarste sla gen toebracht. De beroemde Bijbelgeleerde studeerde en woonde lange jaren in het Duitsch Je- suiëtenklooster te Valkenburg (L.). Priester-geoloog onderscheiden. Abbé O. Gaurier, priester van het bis dom La Roebelle, die jaren lang de aardla gen in de Pyreneeën bestudeerde, heeft van het Fransch Aardrijkskundig Genootschap de gouden medaille ontvangen. Tijdens den oorlog had de abbé eon bij zondere regeeringszending in Chili. Benzine uit hout. De heer Enström, directeur van de aca demie van ingenieurs-wetenschappen te Stockholm, heeft dezor dagen medegedeeld dat het vraagstuk, om benzine uit hout te verkrijgen door gebruik to maken van hy- drogeengas onder hoogen druk, thans theo retisch opgelost is, en .dat binnenkort in 't buitenland grootere apparaten tot voort zetting van de proefnemingen zullen wor den besteld. Het Italiaansche disconto. Blijkens in het Italiaansch Staatsblad gepubliceerd decreet is het disconto var de Bank van Italië, zoowel als de belce- ningsrente 6 pet tot 7 pet verhoogd. (Het Italiaansche disconto bedroeg sinds IS Juli 1925 7 pet. Daarna vonden de volgende wijzigngen plaats: op 5 Maart 1928 van 7 pet tot 6 1/2 pet., op 2 April van 6 1/2 pet tot 6 pet, op 24 Juni van 6 pot tot 5 1/2 pet., op 7 Januari 1929 van 51/2 pet. tot 6 pet-, op 13 Maart van 6 pet. tot 7 pet.). OEGSTGEEST. Coöp. Boerenleenbank. In Het Witte Huis hield de neutrale Ooöp. Boerenleen bank haar jaarvergadering. Niettegenstaan de dat bij verzuim zonder wettige reden een boot van 1 moet worden betaald, was deze bijeenkomst slechts door ruim 30 le den bezocht. De directeur, de heer Joh. Uitenboogaard, leidde de vergadering. In zijn openings woord liet de directeur de toestand der bedrijven, die nauw aan de bank verwant zijn, de revue passeeren. Spr. deelt mede, dat volgens do hoofdinspectie de bank ge stadig groeit. Uit het jaarverslag van den secr. nofcee- ron we, dat het ledenaautal 70 bodraagt, 140 spaarders en 51 löopende rekening houders. Do kassier bracht vervolgeus het belang rijke financieel verslag uit. Dc rekening geeft in ontvangsten en uitgaven aan 496.771.95 1/2. De balans 107.404.42, in ontv. en uitgaven, terwijl dit jaar een winst is gemaakt van 109.24. Do vorschillendc cijfers werden door kas sier en voorzitter nader toegelicht. Dc heer Proper vondt de winst niet groot. Do voort zegt, dat het niet de bedoeling van do bank is groote winst te maken. Wij kunnen met dezen eersten winst tevreden zijn, gezien hot te kort van verleden jaar. Vcrdor is het meubilair bijna geheel afgeschreven. Do heer de Haan vindt het salaris van deri kassier to laag in verband met zijn vele werkzaamheden. De voorz. zou den kassier gaarne willen beloond zien naar praestatiee, doch voor hot oogenblik is* dat nog niet mogelijk. Het bestuur heeft ech ter het salaris voor dit jaar reeds met 150 gulden verhoogd, zoodat thans zijn salaris 750 bedraagt. Do periodiek aftredende bestuursleden werdon herkozen. De héér v. der Meene had liever een ander in zijn functie willen zien gokozen. Op aandringen van den voor zitter en van de geheele vergadering, liet de heer van. der Meene zich ten slotte zijn herbenoeming welgevallen. De heer van der Meeno hield een warm pleidooi voor het aanschaffen van een spaarbusje voor de kinderen. De kinderen moeten nu reeds den weg naar don bank goed weten, en met den bank vertrouwd raken. Na rondvraag sluiting. Nog zij ver meld dat besloten werd in het vervolg 2.50 boete te heffen bij verzuim der alg. vergadering. SASSENHEIM. De nachttelefoondienst. Men verzoekt ons te willen berichten, dat dc openstelling bij dag en nacht van het Telefoonkantoor alhier niet zal plaats hebben ingaande 15 Maart a.s., doch zal geschieden met ingang van Maandag 18 Maart 1929. BODEGRAVEN. Het uitbreidingsplan. In de openbare vergadering van Ged. Staten van Zuid-Hol land op Maandag 18 Maart des middags to 2 uur zullen worden behandeld de bezwa ren, door de directie der Ned. Spoorwegen ontwikkeld tegen een voorgestelde herzie ning van het uitbreidingsplan 1925 der ge meente Bodegraven. Rapporteur is de heer H. van Boeijen. WADDINXVEEN. Verbreeding van de Gouwe. Ten behoeve van de scheepvaart (Rot terdamAmsterdam) zullen door de pro vincie verschillende groote en kostbare wer ken worden uitgevoerd. De Gouwe, die midden door deze gemeente stroomt, zal in het hart van dorp belangrijk worden verbreed. Er komt een moderne hefbrug met een doorvaart-wijdte van 25 Meter en tal van huizen zullen moeten worden ont eigend of aangekocht door dc provincie. Beschikbaar gesteld door het Ministerie van Waterstaat, liggen de daarop betrek king hebbende stukken thans ten Gemeen- tehuize ter inzage. Een kathol>3k hoofdredacteur van het officieele orgaan der Chineesche regeering. Een energieke katholieke jongeman Franciscus Xaverius Zia is hoofdredacteur van het officieele orgaan der Chineesche regeering. Dit is een zeer invloedrijke en verantwoordelijke positie, hetgeen door een der autoriteiten als volgt werd uitge drukt: „dat de projectielen der krant evenzeer hadden .bijgedragen voor do een heid van China als de gewcerpatronon der strijdendo soldaten." Kort na zijn ontslag uit de gevangenis waarin hij om politieke redenen opgeslo ten was geweest, verklaarde Mr. Zia open lijk in dc 'kolommen van zijn blad dat hij katholiek was, want hij beschreef daarin dat hij in de gevangenis gebiecht en ge communiceerd had. Deze verklaring werd afgelegd in oen tijd toen een christelijke geloofsbelijdenis een haast onoverkomen- lijkc hinderpaal was om voor een openbaar ambt in aanmerking te kunnen komen. Het analphabetisme in Rusland. „In een land van analphabeten kan men geen communistische partij oprich ten". Deze uitspraak van Lonin is thans nog van een groot belang als destijds. Haar droeve juistheid treedt thans echter nog sterker aan het licht als toen. Dc strijd, die in het roode rijk tegen dit euvel gevoerd wordt, is echter met heel weinig succes bekroond. In 't jaar 1920 konden er van do 1000 menschon (manne lijk geslacht) slechts 462 lezen cn schrij ven; in 'fc jaar 1926 bleek dit aantal slechts gestegen tot 568. Globaal waren er in Europeesoh Rusland in 'fc jaar 1926 46 UIT DE RADIO-WERELD. HET A. B. C. VAN RADI-O-FORMULE'S. Wat zegt ons de wet van „Ohm"? Een van dc eerste en eenvoudigste wet ten op radiogebied is de wet van Ohm. Deze luidt als volgt: Spanning gedeeld door weerstand is strooinsterkte (E/R rr I). Dc wet van Olim zegt ons echter nog veel meer, maar slechts weinigen weten er gebruik van te maken. Alles omtrent spanning, weerstand en strooinsterkto kun nen we hiermede berekenen. Indien tweo factoren bekend zijn kan do derde hieruit afgeleid worden. We nemen dc volgende afkortingen aan: E Spanning (Volts); I stroom- storkte (Ampere's); R weerstand (Ohms) W Watts; Ev Spanningverlies. Indien nu bekend is dat dc spanning (E) 300 Volt is en de strooinsterkto (I) 3 Ampère's, kunnen we de volgende bereke ningen maken: Borckenen van weerstand E/I 300/3 100 Ohm. Berekenen van spanning I X B 3 X 100 300 Volt. Berekenen van stroomstorkte E/R 300/100 3 Ampère's. Berekenen van wattverbruik E X I 300 X 3 900 Watt Berekenen van weerstand E X E/W 300 x 300/900 100 Ohm. Berekenen van spanning W/I 900/3 300 Volt. Berekenon van stro om sterk to W/E 900/300 3 Ampère's. Berekenen van spanningverlies R X I 100 X 3 =r 300 Volts. Voor een goed begrip is eon nadere ver klaring echter noodzakelijk. Dc spanning kunnen we beschouwen als de druk op den stroom, weerstand als de weerstand welke de druk ondervindt, cn de stroom als de hoeveelheid electrioiteit welke door den geleider gaat. Hot punt wat veelal over hot hoofd gezien wordt en nog al eons aanleiding geeft tot verwarring is, dat bij hot stuwen van een elec.trisc"hen stroom door een weerstand de druk (spanniug) verloren gaat. Dus wanneer een spanning (druk) van 300 Volt een weerstand van 100 Ohm ontmoet de spanning geheel verloren gaat. Een van do aangegeven formüle'a zegtStroom E/R, dus als een spanning van 300 Volt door een weerstand van 100 Ohm gaat, is deze spanning geheel verlo ren bij een strooinsterkte van 3 Ampère's. Daarom is ook Ev ^spanning- of drukver- lies) totale weerstand X totale sfcroom- sterkte. Spanningverlies varieert dus even redig mot den weerstand. Wanneer een spanning van 300 Volt ge legd wordt op twee weerstauden van 60 eu 40 Ohm in serie verbonden (totaal 100 Ohm) is de slroomstcrkte 2 Ampère (E/R I; 300/100 3). Het spanningverlies' van bei de weerstanden tezamen is 300 Volt, maar de weerstand van 60 Ohm levert daarvan 60 X 3 (E X I) 180 Volt en de weer stand van 40 Ohm 40 X 3 (E X I) 120 Volt op. Nu een paar voorbeelden zooals we meermalen in de practijk tegenkomen. 1. We hebben een plaatspanning-appa- raat met slechts twee aansluitklemmen, n.l. min en plus. De spanning bedraagt aan de klemmen gemeten 200 Volt. Nu willen we de detectorlamp een aparte anodespamiing geven van 50 Volt en ma ken daarbij gebruik van eon varfabelon weerstand. Hoe groot moet deze nu zijn? Antw. Het spanningverlies is 200 50 150 Volt. Indien de detectorlamp 5 m.A. stroomverbruik (anodestroom) heeft moot do weerstand 30.000 Ohm zijn, want: Ev R X I. 150 R x 0.005 (5m.A. 0.0005 Amp.) R is dus 30.000. 2. Aan het plaatspanning-apparaat wen- schen we de negatieve roosterspanniug te onttrekken. Wc hebben noodig maximum 15 Volt. Hoe groot moet de weerstand (po tentiometer) nu zijn welke tusschen min plaatspanning-apparaat en gloeidraad ge schakeld wordt? Antw. Het spanningverlies is 15 Volt. Do anodestroom welke aan het plaatsp.- app. onttrokken wordt bedraagt voor een 3-lampsfcoestel 30 m.A. Ev R XI, dus 15 R X 0.0*3 zoodat R (weerstand) dus1 500 Ohm moet zijn. Het berekenen van weerstanden voor gloeistroom geschiedt op dezelfde wijze. millioen analphabeten, dus 559 op de dui zend inwoners. Met de jeugd is 'fc nog treuriger gesteld, vooral in do dorpen. Op de duizend jongens in den leeftijd van 12 15 jaar zijn er 275, die lezen nog schrij- von kunnen; op de duizend meisjes is dit getal zelfs 582. Hoe staat het dan met het schoolbe zoek der kindereu in Sovjot-Rusland? Van de duizend kinderen in don leeftijd van 616 jaar bezoeken er in Sovjet-Rusland ongeveer 383 do school. Dus 62 spijbelt eenvoudig weg. In werkelijkheid moet het getal analphabeten nog veel grooter zijn, dan uit deze officieele getallen blijkt, want het meerendeel der mannen cn vrou wen, dat slechts kort de scholen bezoekt, verloeren weer heel spoedig door onvol doende oefening het lozen on schrijven. Hot ergste is, dat ieder jaar minder gol den beschikbaar gesteld worden, om paal en perk te stellon aan dit euvel. Zoo vor- mindert ook het aantal Sovjot-aoholen. De Trad geeft omtrent het analphabetisme in Oekraino (65 der gehoele bevolking) dc volgende getallen: Het aantal scholen, dat in 1926 nog 17500 bedroeg is in 1928 teruggegaan tot 8200. Zulks is alleen to wijten aan hot tekort aan beschikbare schoolgelden. In dc 34 gouvernementen van Sovjet-Rusland werden in plaats van 7 1/5 millioen roebel voor hot jaar 1926, slechts 5 millioen voor het jaar 1924 ge- sanctionneerd. Het Europeosc]i Rusland telt 28 mil lioen analphabeten. Zoo men berekent, dat er ieder jaar een millioen leeren lezen en schrijven, dan zou het nog 30 jaren duren voor Rusland definitief van anal phabeten gezuiverd ia.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5