(Serzott KREYIVIBOROfs boupe blijft goed in dragen UIT DE RIJNSTREEK ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS RECHTZAKEN TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN Advertentiën. BAROMETER oet( TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 35 Maart, medegedeeld door het Kon. Ned.. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerstand: 774.9 te Aber deen. Laagste barometerstand: 749.5 te Brest. Verwachting tot den avond vari 16 Maart Zwakke tot matige Noordelijke tot ZE] Noordoostelijke wind Afnemende bewol- r king. Waarschijnlijk droog weer. Zachter overdag. LUCHTTEMPERATUUR 3.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 6.32 uur tot va Zaterdagmorgen 5.45 uur. INGEZONDEN MEDEDEELING. G-rooten Zilke-rpolder door de gemeente. Er is toen besloten 55.56 per H.A. te -)r<^ doen betalen in twee gelijke jaarlijksche termijnen. De Voorz. zal aan een en ander aan- brei dacht schenken. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en overgegaan in geheim comité. WASSENAAR. Protestvergadering. In het patronaatsgebouw kwam de R. K. Kieswereeniging gisteravond in buitengewo ne vergadering bijeen, om te protesteeren tegen het in opspraak brengen van de R. K. geestelijkheid in de raadsvergadering van 6 Maart j.l., naar aanleiding van eren waarschuwing, in een plaatselijk blaadje ge- ,e richt, om het hier onlangs opgerichte bioscoop-theater niet te bezoeken. De belangstelling van dezen avond was buitengewoon groot. De R. K. Raadsfractie was met uitzondering van den heer Prins aanwezig. Na een langdurig, geanimeerd debat, werd de navolgende motie met algomeene stemmen aangenomen. r„De R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Wassenaar, in buitengewone al- gemeene ledenvergadering bijeen op 14 Maart 1929 in het Patronaatsgebouw, gehoord de discussies over de hangende bioscoopkwestie, betreurt het feit, dat de Burgemeester deze kwestie ten onrechte in den gemeen- ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). FABRIEKSBRAND. In de pottenfabriek van den heer Ver meulen, gelegen nabij café „Ik leer nog" ifi hedenmiddag circa 1 uur, terwijl het per soneel zat te eten, brand uitgebroken, ver moede! ijk in de machinekamer. In eenige oogenbPkken stond de geheele fabriek in lichte laaie. De brandweer van Zoo ter woud e (Hoogc Rijndijk) was spoedig ter plaatse en vatte het vuur direct stevig aan. Even later verscheen ook de brand weer van de Weipoort op het terrein. Do burgemeester van Zoet er woud e was even eens aanwezig. Door het krachtig ingrijpen van de brandweer bleef de brand beperkt tot de fabriek. Een aangrenzende turfloods bleef gespaard. LEIDEN. Geslaagd: Artsexamen le gedeelte de heeren A. C. Appelman (Den Haag), A. A. Jessurun (Leiden) en Y. Rodenhuis (Voor schoten); Bevorderd iol arts de heeren J. D. Le- bret (Dordrecht), A. H. v. Senus (R'dam) en Ong Lian Gwan (Leiden). Noodlottige val. Hedenmorgen omstreeks half elf is op de Haarlemmerstraat een ernstig ongeluk gebeurd. De 24-jarige zoon van den glazenwas- scher K. was bezig aan den gevel der fa. v. Cleef een lichtbak te bevestigen. Bij het vastdraaien van een schroef, schijnt de schroevendraaier weggegleden te zijn, waardoor de jongeman zijn evenwicht ver loor en met het hoofd op de straat viel. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het St. Elisabethgesticht vervoerd. De Leidsche Winkelstand. Wij vestigen de aandacht op de herope- n'ng van den winkel der firma Biesiot- of? de Steenstraat, welke tengevolge van den ^"and eenige weken geleden werd geslo- De datum der heropening van The Ame- ricain Lunchroom wordt nader bekend ge maakt. De officieele opening zal derhalve later plaats vinden. Duitsche Kapel in „Zomerzorg". In „Zomerzorg" heeft een zeer goede Kapelle dezer dagen haar entree gemaakt. De directie van Zomerzorg", die er steeds op uit is om haar gasten beschaafde en eerste klasse muzikaal genot te schen ken, is daarin dezen keer wel bijzonder ge slaagd docr het engageoren van een Duit sche Kapel, die gedurende veertien dagen in „Zomerzorg" zal musiceeren. Behalve de zeer goede muziek, die deze Kapel ten gehoore brengt, treft vooral haar veelzijdigheid op muzikaal gebied en het is dan ook moeilijk te zeggen hoe deze Kapel is samengesteld. Feitelijk bestaat zij uit een violist, een pianist en een cellist, maar de verschei denheid die gegeven wordt is veel groot er. Want de violist, Walter Bergers, beschikt tevens over een zeer goede tenor en daarbij een artistieke voordracht, hij speelt be halve viool, saxophoon en nog enkele van dergelijke instrumenten en gaf daarbij nog een pianosolo die van zijn artistieke capa citeiten op dit instrument getuigde. Do cellist is bovendien een zeer goed pauko- nist en zingt als bariton, bovendien niet onverdienstelijk en de pianist is behalve pianist een vaardig harmonicavirtuoos. Een verzameling muzikale talenten dus, die onderling gerangschikt, interessante vooru'tzichten opent. Van al deze muzikale gaven maakt deze Kapel een goed en dankbaar gebruik en de talrijke gasten, die nu reeds gedurende twee da-gen van deze concerten hebben ge noten, voorspellen een nog grootcre toe loop van menschen, die van deze muzikale praestaties zullen willen genieten. Vereeniging t. Bev. der Bel. v. Slechthoorenden. Gisterenavond werd in het Leidsche Volkshuis een druk bezochte bijeenkomst gehouden door bovengenoemde vereeniging In haar openingsrede herdacht de pre sidente, mevr. Kranenburg-Siemens het plotseling overleden lid, den heer W. Z. Ort. Spreekster schetste zijn sympathieke persoonlijkheid en zijn trouwe bezoeken aan de bijeenkomsten, waarbij hij vele an deren als voorbeeld stirekte De slag is voor de familie zeer zwaar, doch in niet mindere ma-te is dat het geval voor de afd. Leiden der vereeniging. Zijn werken en medeleven voor de ver. werd steeds op hoogen prijs gesteld, zijn nagedachtenis zal in dankbare herinnering blijven. Bij een schriftelijk uitgebracht verslag van de kascommissie .bleek de financieele toestand volmaakt in orde. Op voorstel van de presidente werd de penningmees- teresse, Mevr. O. Gentrle-v. Daal on, mot algemeen applaus gedechargeerd. De gehouden Pantomime-avond door Meg. M. Dries?en met haar leerlingen in liplezen bracht een bat:g saldo ran f 32.67 in de kas der afd., waarvoor de presidente haar hartelijk dank zegde. -De heer Jb. Koster vulde zijn reeds ge schonken schoolbord aan met een daarbij be-hoorende ezel. Deze beide giften worden ten zeerste gewaaardeerd; Mevr. Krarienburg-Siemens en Moj. M. Driessen werden afgevaardigd naar de dit jaar in Lanteren te houden alg. vergade ring, terwijl de heer Koster als plaatsver vanger werd aangewezen. Voor den in Amsterdam te houden wed strijd in liplezen werd nu een proefles go- houden. Op de volgende bijeenkomst zal worden uitgemaakt wie uit. onze afd. daar voor naar Amsterdam zal worden afge vaardigd. Na dei pauze maakten de aanwezigen met den heer J. A. Christiaanse een reis dooi- het Berne-r Oberland, een der meest belangrijke centra van heel Zwitserland. Men bezocht het meer van Thun, men zag de mooie bloemenklok in den tuin van het Kurkaus te Interlaken en men maakte ver volgens een tucht naar het Jungfraujoch. Het u'tzicht daar is buitengewoon indruk wekkend en een serie mooie foto's geeft een goed beeld van de onbeschrijflijk mooie gletscherwereld die voor de bezoekers uit gespreid ligt. Over Lauterbrunnen keerde men terug en reisde naar Adelboden om over de bergen naar de Gemmi te trekken. Van den zeer mooien en interessanten tocht laat spreker een aantal mooie foto's zien, terwijl ook een goede indruk gegeven wordt van de zeer indrukwekkende steile afdaling naar Leuk. 'Met een serie foto's uit de buurt van Adelboden, die een blik geeft in de dierenwereld, de bloemenweel de, de skïsport en de winterschoonheid va-n Zwitserland besluit spr. zijn causerie met een foto van de gidsen, aan wie hij woorden wijdt van vriendschap en hoog achting. Een daverend applaus der aanwezigen stemde vólkomen in met het dankwoord van Mevr. Kranenburg aan den heer Chris tiaanse. Hij gaf aller» een heerlijk, duidelijk overzicht van de schoon e natuur. Het was al ver in den avond toen de presidente de bijeenkomst sloot. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. Leidsch Adminis tratiekantoor en Woningbureau. Leiden, van Oldenbarneveklstraat 42. E.: S. van Dam, te Leiden. De brugwachter aan de Havenbrug heeft kennis gegeven, dat aldaar een groen geverfd roeibootje is komen aandrijven. De heer W. Broeksema, die den politie dienst met pensioen gaat verlaten, zal morgenmiddag te kwart voor drie uur in de theonezaal van het politiebureau af scheid nemen van chefs en kameraden. Wij verwijzen naar een gemeentelijke aankondiging in dit nummer betreffende de opkomst van dienstplichtigen der Land macht. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 14 Maart 1929 ingeschreven 897 werkzoekenden. Op denzelfden datum van het jaar 1928 be droeg het aantal ingeschrevenen 616. MUZIEK. Residentie-orkest. Vijfde conoert. Het laatste der reeks concerten, door het Residentie-orkest georganiseerd, heeft gisterenavond plaats gehad. Dr. van An- rooy is ziek, en op ziju plaats stond de tweede dirigent Leo Ruygrok. Het pro gramma was gewijzigd. Li de plaats van de 2de Symphonie van Bruckner zou nu „Ouverture Leonore no. 3" van Beethoven en de le Symphonie van Brahms worden uitgevoerd. Leo Ruygrok is vau een heel ander temperament dan Dr. van Anrooy. Bij den laatste alles ontzaggelijk be- heersoht de dir. van dezen avond, een en al enthousiasme 't Was een mooi concert waartoe het voortreffelijk orkestspel zoo wel als de vertolking van den zeldzamcn altist Jean Devert veel moois heeft bijge bracht. Het orkost begon dan met Leonore Ouverture no. 3 en Ruygrok, die de muziek doordringend aanvoelt, vertolkte haa- met spontaniteit en liet de stemmingsre- fexies, die in hem opgeroepen werden triumfeeren over hart en zinnen. Een tech nisch te kort is bij het Residentie-orkest niet wèl-mogelijk. Over het geheel geno men is de directie van dezen dirigent streng rhytr 'sch, iets gejaagd van aard, ietwat gezwollen in zijn aanvoeling en zeer opdrijvond. Hier en daar wat. pathos, wat zwoelheid in de belichting. Hij volgt de groote lijn en 3-eeft soms een uitgespro ken eigen visie. Heel goel liggen hem de drie vlugge deelen van de symphonie, ter wijl ook het „Adagio" van klank heel mooi en gevoelig was. Zij, die Brahms ver- eeren, zullen de sensitieve opvatting van hedenavond kunnen accepteeren omdat de le Symphonie dit toelaat, daar zij het minst pessimistisch van de vier is. Diri gent en orkest werden hartelijk en spon taan gehuldigd. Na do pauze hadden wij het voorrecht, Ouverture voor Shakespeare's blijspel Driekoningenavond te hooren van den zeer bijzonderen Nederlander Dr. Johan Wagenaar. Hij toch is on blijft in zijn eigen-muziekmentaliteit een heel bijzon dere figuur. Dr. Wagenaar kan soms zoo heerlijk schalksch en. speelsch vernuftig om den hoek komen. En toch wijst er zooveel op diepere oorzaken. Een combina tie van geest cn gevoel, intiutie en ver stand en een heel opvallende artistici teit. Luister maar eens naar zijn buiten gewone orkeststukken, die onweerstaan baar beïnvloeden en mooie ontroerende en soms uitschaterende momenten bezitten. Jean Devert heeft ons in de vertolking van Leo Ruygrok's Herfststemming, fantasie stuk voor altviool en orkest opnieuw doen hooren, welk een bijzonder bevoorrechte en ernstige muziekziel hij heeft. Artistiek voldragen en evocatief sterk was hij ook hier. Ruygrok's stemmingsvolle composi tie, spreekt tot de menschen; doet sympa thiek aan, is technisch verzorgd en bezit orkestraal gemak. Ruygrok dirigeerde zijn werk intuïtief en waar den solist den vrijen teugel werd gelaten was er volg zaamheid en evocatief contact. Een ova tioneel succes viel den componist en den hbogstaanden vertolker ten deel. Tot slot de altijd mooie Marche hongroise uit Ber lioz „Damnation dc Faust", levendig maar ietwat dik opgelegd, .liet effect, was door dringend en de gansche zaal stond in de vlammende muziekuitstorting. Onder het dirigeeren hebben wij herhaaldelijk ge dacht dit of dat is knap of muzikaal. Wanneer de gelegenheid zich voor Ruyg rok voordeed tot een meer veelvuldig en volkomen voorbereid dus rustiger zich uitleven gelooven wij, dat hij ons een muziekvertolking zal laten hooren, die op aanleg wijs en sympathiek is. Aan het slot brak een vurig en enthou siast applaus los als dank voor het geno- tene op dezen avond. De heer de Blauw gaf met enkele waardecrende woorden voor dezen aan dirigent Ruygrok de ver- eerende taak den krans, dien hij aanbood aan Dr. van Anrooy te overhandigen na mens allen, die hem in zijn kunst bewonde ren en respecteeren. Met de beste wen- schen voor een spoedig herstel van gezond heid. Het Residentie-orkest heeft ons in dit seizoen veel gegeven, dat hoog staande is. J- Twaalf jaar wegens moord. De rechtbank te Middelburg veroordeel de heden den 25-jarigen J. de R. arbeider te Waterlandskerkje, thans in voorarrest, wegens moord tot een gevangenisstraf van 12 jaar. De eisch was 20 jaar. Brandstichting. De rechtbank te Assen behandelde heden de zaak tegen F. J. Dekker verpleegde te Veenhuizen. die terecht stond wegens brandstichting op 31 Januari j.l. Het. O. M. eisch te tégen hem 3 jaar gevangenisstraf. LAATSTE BERICHTEN Overreden en gedood. In de St. Annastraat. fce Nijmegen is de 62-jarige mevr. Holben uit Druten door de tram overreden en korten tijd later aan de gevolgen overleden. Schip gestrand. Uit Hoek v. Holland wordt ons gemeld: Het binnenkomende s.s. „Oldenburg" van de Norddeutsche Lloyd is bij rood I vóór den Waterweg gestrand. De sleepboot „Seine" van de firma Smit is uitgevaren en bevindt zich bij het schip. Noodlanding. Het Duitsche vliegtuig D. 1081 van de Deutsche Luft Hansa heeft nabij Schaes- berg bij Heerlen een noodlanding gemaakt. Het vliegtuig was op weg van Berlijn naar Keulen en was tengevolge van den mist den koers kwijtgeraakt. Bij de landing is de schroef gebroken. Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gehad. In het vlieg tuig zaten 3 personen. 3—1 Twee boerderijen afgebrand. Te Banholt bij Maastricht zijn gisteren de 2 boerderijen van de wed. L. en van G. L. totaal afgebrand. Twee paarden, 7 run deren, 6 varkens en 150 kippen kwamen in de vlammen om. Ook alle aanwezige land bouwwerktuigen gingen verloren. GEWELDIGE BRAND TE STAVANGER. Het stadhuis verwoest. OSLO, 15 Maart. (V.D.). De stad Stavan- ger werd Donderdag geteisterd door een brand, grooter dan ooit in Stavanger ge woed heeft. Hot vuur brak uit in het Centrum der stad gelegen stadhuis, waarin ook de kan toren van do electriciteitswerkcn en de handelsschool waren ondergebracht. In don kelder van het gebouw had de po litie spiritus opgeslagen die van smokke laars afkomstig was. In dezen voorraad had een ontploffing plaats. In korten tijd stond het geheele stadhuis in lichter laaie en vormde een "groote vlammenzee. Slechts een gedeelte van de archieven kon gered worden. Het strafregister der politie werd eveneens een prooi der vlam men. Tengevolge van den hevigen wind sloeg het vuur over op een aantal andore gebou wen voornamelijk zakenhuizen, waarvan acht totaal verwoest werden. Twee huizen werden ernstig geteisterd. Een tijdlang scheen het alsof de braud zich over de geheele binnenstad zou uit breiden. Na vier uur hard werken gelukte het de brandweer evenwel hel vuur mees ter te worden en verdere uitbreiding te voorkomen. De schade is zeer groot. De overstroomingen in Amerika. NEW YORK 15 Maart. (V. D.) De over- stroomingen in het Zuiden en in het Cen trum van de Staten Alabama en Georgia hebben twee spoorwegongelukken veroor zaakt. De riv'eren blijven angstwekkend stijgen. Zij stijgen ongeveer een voet per uur. Do overstrooming zet zich thans ook voort in den staat Kentuchy en in het Westen van den staat New York. Te Do- than heeft men bericht ontvangen uit het stadje Elba, dat de toestand daar den om vang van oen ramp dreigt aan te nemen. 350 kinderen zijn reeds gedurende 2 dagen geisoleerd in het schoolgebouw. Het water staat in de straten 5 meter hoog en heeft een paniek onder do bevolking veroorzaakt. Te Burl'ngton in den slaat Iowla vlucht te de bevolking op het gerucht, dat er een dijkbreuk had plaats gehad. Het bleek echter, dat het water door den dijk was heengedrongen door rattengaten en door middel van zandzakken kon een ramp voorkomen worden. LONDEN, Maart. (WD.). Omtrent de overstrooming van de si ad Elba wordt uit Montgomery nader gemeld, dat de over strooming is veroorzaakt door een dijk breuk van do Pea-rivier. De gouverneur heeft door middel van de radio assistentie verzocht en aanwijzingen gegeven yoor het zenden van troepen, dio de bevolking assis tentie zullen verleenen. Ilij verklaarde, dal wanneer niet spoedig hulp zal worden ge boden, de geheele bevolking van Elba bin nen eenige dagen verdronken zal kunnen zijn. Een bewoners, die zich met een boot had weten te redden, vertelde, dat men overal in den omtrek het hulpgeroep der bevolking kan hooren en dat hij op zijn tocht een aantal lijken had zien drijven. LEIDEN, 15 Maart. Vee. Aanvoer: 792 rund-eren 447 kalveren. 644 schapen; 16 stieren 230420, 259 kaif- en melk koeien f 275—400, 246 varekoeien 160 290, 271 vette ossen en koeien 275445, 0.611.05 (schoon a. d. haak), 17 vette kalveren 65—135 1.10—1.40 (schoon a. d. haak). 480 nuchtere kalveren 814, 151 vette schapen f 3440, 400 wcidescha- pen 2636, 1161-magere varkens 20 05, 70 Londensche 0.500.60, 120 zouters 0.660.72 per K.G. levend gewicht, 604 biggen 12—19 7 paarden 190—245, 1 veulen, 5 bokken of geiten 3--12. Handel: vette koeien en ossen stroef, schapen traag, varkens vlug. Kaas. Aangevoerd 60 partijen, le soort Goudselte kaas 5356, 2c soort- idem f 48—52. 1c soort Leidsche kaa-s 54 57, 2e soort- idem 4853, per 50 K.G. Handel matig. Aan de Stadswaag gewogen 39 partijen, 1445 stuks, 11534 K.G. LEEUWARDEN, 15 Maart. Kaas. Slou- telkaas 4055, Nagelkuns 2127, Gou- dakaas 41—90, Edammerkaas 4771. Totale aanvoer 31.523 Kg. Boter. Mijnboter f 1.931.90—1.86, -Veilingsprijs 1.861.80. Aanvoer 13/3 en 25/6. Commissieprijs 1.95 en boudsnotee- ring 1.99. ALKMAAR, 15 Maart. Kaas. Aanvoer 68 stapels, 9700 Kg. Fabriekskaas met merk ■17.5 cent, Boerenkaas met merk 49 cent, Fabrickscommissie met merk 46.5 cent, Boerencommissie met merk 50 cent. Han del goed. DELFT, 14 Maart. Boter. Aanvoer 3/8 en 2/16 wegende samen 80 kg. Prijs 2.20— 2.80 per kilo. Vee. Vetto koeien 180355, kalf- kooion 200100, .yaarkoeien 150275, schapen cn lammeren 4855, magere varkens IS64, nuchtere kalveren 7 19, biggen 10—24, paarden 80275, rundvleeseh per kilo 1.000.S00.60. Aanvoër: 224 runderen, 13 paarden, 347 magere kalveren, 32 schapen of lammeren 710 varkens, 538 biggen cn 1 geiten of bok ken. WISSELNUTEF.RfN(5EN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.241'o Londen 12.1l3/i{ New-York 2.4 93/, Parijs 9.751/2 Brussel 31.67 Zwitserland 48 03 Milaan 13 08 Madrid 38 30 >alo 66 55 Kopenhagen 66.60 Stockholm 66.70 Weenen 35.10 Praag 7 391/3 BEURSOVERZICHT. Do vaste stemming van do laatste dagen bleef ook heden bestaan en tevens ontwik kelde zich op diverse afd. nogal wat affaire Vooral industrieeion gaven een drukke be weging te zien. Voor Kunstzijde bestond goede vraag, zoodat zij meerendeels hoo- ger genoteerd werden. Margarine Unies maakte een flinke koerswinst, evenals Phi lips. Een gunstige tenclenz bestond voor de, Oliewaarden, vooral voor Kon. die en kele pets. monteerden. Vast waren ook dc Suikers, die echter bescheiden verhandeld werden. Op de Scheepv. afd. ging bijna al leen wat 0111 in Ned. Scheeov. Unies, die coed prijshoudend w^yon. Tabakken en Rubbers zoo goed als onveranderd. Van de Miinwaarden openden Boetons wat lager, doch later stegen zij. Alg. Exploraties wer den op ongeveer de koersen van gisteren afgedaan. Amerikanen stil. Geboren: yr j WlLLY f dochter vaA h J. A. DllsSELRLOEM. J. C. M. E^JMSKLpLOEM I KOOT. Leiden, 12,J£iiart hi). Hoogewoercl^TSb. 9813 BHKSHBBGdZZBSmKZg Hodon overleed na oen kortstondige ziekte, onze geliefde Man. Zoon en Vader iOKAltfiïk J/3 £0BUS (wpévELG in «j# fudord ri vail 56 jaar. 1 Uii aller 1 mm: J Wed. M.kriVE ,imTT 5DF.KODK Kind^en en Klein- kinderen. Leiden, 15 Maart 1929 La go Rijndijk 45,v. V oor jaars-Aanbieding CHAPELLERIE HOED vin grot paillassonsl met 2-kleurige libslint- "750

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3