m kwatp? De gezondheid in •aen^yrtrllfl-i MAViE REEPl UIT DE PERS SPORT LUCHTVAART UIT DE 'OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK INGEZONDEN MEDEDEELING. DE UTRECHTSCHE PUBLICATIE. Aan het „Utrechtsch. Dagblad" wordt door enkele persorganen en speciaal door ..Het Volk" en de „Haagsche Post" ver weten, dat het in zijn publicatie van 23 Februari het Belgische document zou heb ben vervalscht. „Het „U. D." bracht eerst", aldus het rose weekblad, „uittreksels uit die documenten, (lees: document), en die uittreksels klopten in meer dan een op zicht niet met de later gepubliceerde do cumenten (lees: document) zelf, ze maak ten de zaak veel erger, waren gekleurd in anti-Belgischen en anti-Franschen zin, om het geval gevaarlijker voor te stellen dan het was; ze waren dus valsch of ver valscht, klaarblijkelijk met het doel om het Nederlandsche volk zoo fel mogelijk op te hitsen tegen Frankrijk en België, het geen maar a] te goed gelukte." Naar aanleiding hiervan schrijft mr. A. J. van Vessem in het „U. D." onder meer het volgende: „Het hierboven uit de H. P. geciteerde stukje is een verbazingwekkend staaltje van journalistieke lichtzinnigheid en on waarheid, zooals zelden in een Neder landsch blad aangetroffen wordt. Lichtzin nigheid: uit het spreken over „documen ten" inplaats van over „docuemnt" blijkt, dat men schrijft, zonder zich hehoorlijk van de materie op de hoogte te hebben gesteld: lichtzinnigheid en onwaarheid, omdat een eenvoudige vergelijking van de publicatie van 23 Februari met de pu blicatie van 28 Februari onmiddellijk aan toont, dat van vervalsching of verandering van den tekst geen sprake is. Bij haar publicatie van 23 Febr. deelt de redactie van het „U. D." mede, dat zij hierbij in het licht geeft den tekst van het Franseh-Belgisch geheim militair verdrag, benevens de belangrijkste deelen van de uitlegging, die bij de bespreking door de Generale Staven van Frankrijk en België in 1927., is opgemaakt. De Redactie gaf hierbij, als aangekon digd, den volledigén tekst van het verdrag en uittreksels uit de interpretatie. Dafc or uittreksels van do interpretatie gegeven worden, wordt bij den Franschen tekst nog eens aangeduid door het opschrift: ..Interpretation des articles Extraits". Bij de. Nederlandsche vertaling wordt dit nog eens aangegeven door het opschrift: „Uit de interpretatie der artikelen". Nu moge men het evenals schrijver de zes, betreuren, dat op 23 Februari niet on middellijk het volledig document gepubli ceerd is. omdat z.i. in het algemeen volle-, dige publicaties steeds de vporkeur verdie nen boven publicaties in extract, men heeft echter de journalistieke of technische rede nen te eerbiedigen, die de redactie- tot liaar aanvankelijke publicatie in uittreksel bewogen hebben. Een publicatie in uit treksel is zeer gebruikelijk en volkomen geoorloofd. En waar het daarenboven schrijver dezes bekend is, dat reeds op het oogenblik der publicatie in extract-vorm, bij de Redactie het voornemen vaststond het document binnen enkele dagen volle dig te publiceeren, blijkt ook nog daaruit, dat het geenszins in de bedoeling der Re dactie heeft gelegen een valschen indruk van het documfent te geven, dien zij dan toch door haar eigen voorgenomen volle dige publicatie zelf achterhaald zou hebben. üe wedstrijden van het Nederlandsch elftal in het oude Stadion. Wij hebben reeds melding gemaakt van de afbraak van het oude stadion, waarvan thar.s nog maar bibter weinig over is; twee stukjes toren en do overdekte tribune staan alleen nog overeind. Nu het Nederlandsche elftal a-s. Zondag reeds zijn derden wedstrijd in het nieuwe stadion tpelen en naaa- we hopen zijn eerste overwinning in die nieuwe omgeving behalen gaat, brengen we toch even de 25 offmeelc wedstrijden die do oranjo-ploeg tusschen de vier stompe torens van het oude stadion speelde in herinnering. 5 April 1914 NederlandDuitschland 44 26 April 1914 NederlandBelgië 42 9 Juni 1910 NederlandZweden 31 SApril 1920 NederlandDenemarken 2—0 28 Maart 1921 NederlandZwitserland 20 8^Mei 1921 NederlandItalië 2--2 J7 April 1922 Nederl.Denemarken 20 Mei 1922 NederlandBelgië 12 2 April 1923 NederlandFrankrijk 81 29 April 1923 Nederland—België 1—1 25 Nov. 1923 Nederl.Zwitserland 41 23 Maart 1924 NederlandBelgië 11 21 April 1924 Nederl.Duitschland 0—1 2 Nov. 1924 NederlandZ.-Afrika 21 29 Maart 1925 Nederl.Duitschland 21 3 Mei 1925 NederlandBelgië 50 25 Oct. NederlandDenemarken 42 28 Maart 1926 Nederl.Zwitserland 50 1 Mei 1926 NederlandBelgië 15 31 Oct.. 1926 NederlandDuitsch1 d 23 IS April 1027 Nederl.—'Tsj.-Slowak.je 8—1 18 Mei 1927 NederlandBelgië 32 13 Nov. 1927 NederlandZweden 10 11 Maart 192S Nederland-België 11 22 Apr.l 1928 Nederl.Denemarken 20 Derhalve werden in 14 ja-ar 25 wedstrij den in het stadion gespeeld. De re-sultatcn, samengevat geven het volgend beeld: punten gesp. gew. gel. verl. v.—t. gem. Nederland 25 16 5 4 37 60—32 1.4S Slechts vier van de 25 wedstrijden wer den verloren, n.l tweemaal tegen België en 'tweemaal tegen Duitschland. Behalve deze 25 officiec'e wedstrijden heeft he-t Nederlandsch elftal er nog verschillende oefenwedstrijden gespeeld, waarbij die te gen Newcastle United wel de merkwaar digste was. Dezo ontmoeting werd n.l. met 40 gewonnen. Intusschen is de serie interlandwedstrij den in het nieuwe stadion begonnen. Eerst de 0—2 nederlaag tegen Uruguay, toen het gelijke spel, l—l tegen België en nu a.s. Zondag te een de Zwitsers de laatste wed strijd in dit seizoen to Amsterdam. Wel volgt, op 2 Juni nog een oefenwedstrijd te gen Schotland als generale repetitie voer het- vertrek naar Scandinavië, doch deze wedstrijd geldt n'et als laaiden-wedstrijd. Of de eerste 25 wedstrijden in het nieu we stadion ook zoo'n eervol totaal-resul taat zullen opleveren? ,,Vad." De wedstrijd Antwerpen—Rotterdam. Het Rotterdamsche elftal dat op Za terdag 23 Maart op het terrein van Ber- chem Sport to Antwerpen zal uitkomen tegen de Antwerpsche ploeg, is als volgt samengesteld: doel: Cohen (Sparta). Achter: van Zwieteren (Sparta) en van Di.ike (Feijenoord); Midden: Scheffens (H.D.V.S.), Bul Sr., (Feijenoord) en De Ridder (Soarta). Voor: Sinke, Barendregt, Pijl (Feijen oord), Formenoy (Sparta) en v. d. tJriend (H.D.V.S.). Mochten van deze ploeg spelers voor het Nederlandsch elftal worden gekozen, dan zullen deze moeten worden vervangen. De spelers van Excelsior zijn d-oor verschil lende omstandigheden niet beschikbaar. ZWEMMEN. Nationale wedstrijden der A.D.Z. De Amsterdamsehe Dameszwemclub heeft gisteravond in de zweminrichting aan den Heiligeweg nationale zwedwed- strijden ter gelegenheid van. het 15-jarig bestaan gehouden. Na hel traditioneele begin met ad spi rant- en nieuwelirigënnummers verscheen onze wereldkampioene, mej. Marie Braun, op het platform, in haar zwemtemie als wereld-recordhoudster van de Fina. De pre sidente van de A.D.Z., mevrouw S. W. de DoodKoenen, stelde haar aan het pu bliek voor, waarbij zii zeide het op lioogen prijs te stellen, dat Zus Braun voor dit jubileum uit Pariis was overgekomen. Ver volgens bood zij de kranige zwemster bloe men aan, onder hartelijk applaus der aan wezigen. De voornaamste uitslagen luiden als volgt: 100 M. vrije slag voor dames: 1. Mej. M. Braun (O.D.Z.). in 1 min 14 1/5 sec.2. mej. M. Baron (O.D.Z.), in 1 min. 151/5 sec.; 3 mej T. Baumeister (R.D.Z.), in 1 min. IS 3/5 sec. 50 M. vrije slag, nieuwelingen: 1. Mej. M. Overs!oot (O.D Z.), in 34 3/5 sec.2. mej E. Sutherland Royaards (H.D.Z.) in 36 1/5 sec.; 3 mej. N. Visser (R.D.Z.), in 36 2/5 s. 4 maal 100 M. estafette vrije slag hec- ren: 1. De Amsterdamsehe Zwemclub, in 4 min. 45 sec.; met de heeren Ambagts- heer, Koper, Bannenberg en Van Voorst 2. De Zwemvevecniging Het- IJ, in 5 min. 3/5 sec.3 Zwemvereoniging Haarlem in 5 min. 9 sec. 100 M. schoolslag voor dames: 1. Mej. C. van Gelder (R.D.Z.), in 1 min. 313/5 sec.; 2 mej. IT. H. Huijbers (Het IJ) in 1 min. 35 sec. 5 maal 50 M. vrije slag voor dames: 1. De Onderlinge Dames Zwemclub. in 2 min. 55 2/5 see., met de dames Van Oort, Gren del, Lejeune, Baron en Braun 2. De Rot terdamsche Dames Zwemclub, in 3 min. 3 2/5 sec.3. De Zwemveroeniging Het IJ, in 3 min. 10 2/5 sec. Schoonpringcn om den Zilveren Wissel beker. 1. Zus Braun (O. D. Z.) met 50.98 punten 2. mej. B. Hesterman (Het IJ) met 48.26 punten. 5 maal 50 meter estafette vrije slag voor heeren 1. De Amsterdamsehe Zwemclub in 2 min. -10 sec. met de heeren Seholte, Am- bagtsheer, Lagas, Bannenberg en Van Voorst; 2. De Zwemvereeniging Het IJ in 2 min. -11 1/5 sec.; 3. De Zwemver. De Dol fijn. 4 maaal 25 M. wisselslag voor dames. 1. mej. M. Lejeune (O. D. Z.) in 1 min. 30 3/5 sec.2. mej. M. Baron (O. D. Z.) in 1 min. 32 1/5 sec. Mej. M. Braun maakte eeu tijd van 1 min 26 sec., maar werd gedisqualificeerd. AUTOMOBILISME. Het wereldrecord van Segrave. De draadloozc dienst meldt nog over majoor Segrave's, préstatie van gisteren over het strand van Dayton (Florida), waar het snelheidsrecord op 372,258 K.M. in het uur bracht: Er waren honderdduizend toeschouwers aanwezig, die hem geestdriftig toejuich ten. Hot zicht was zoo slecht, dat er aan het begin cn het eind van de afgebakende mijl (1609 M.) twee sterke electrische boog lampen opgesteld waren. Over de baan dreef voortdurend nevel heen. De wind had het strand ook vrij hobbelig gemaakt en op een gegeven oogenblik kwam de Gouden Pijl in een plas. zoodat de staart verwrongen werd. Wegens het slechte zicht, stelde Segra ve het zonder de telefonische vizieren, die op zijn wagen waren aangebracht, en stuurde hij met behulp van de gewone ge weer vizieren, waarmee hij zijn. wagen recht op de booglampen richtte. Hij reed eerst 6.5 KM. voor hij de baan opreed c i zijn snelheid was toen zoo groot, dat hij de toeschouwers aan de eene zijde van de baan als één grooten zwarten wand zag. De zee had verscheidono geulen in het zand gemaakt, welke den wagen recht om hoog deden springen. De Gouden Pijl had dus heel wat te verduren, ook omdat de wind er dwars op stond. Bij de eerste poging legde hij do mijl (1009 M.) in 15.55 seconde af, of met een snelheid van ruim 231.5 mijl in het uur. Op den terugweg had hij 15.57 seconde nooclig en was zijn snelheid 231.15 mijl. Het gemiddelde van deze twee snelheden vormt hot record. Segrave gelooft dat zijn wagen nog har der kan rijden en, als zijn record gebroken mocht worden terwijl hij te Daytona is. zal hij een nieuwe poging doen. De recordpogirgen te Daytona. De Triplexmachine van den heer White heeft gisieren zijn eersten proefrit op do baan gehouden, op welke majoor Segrave 24 uur eerder het nieuwe wereldrecord ge vestigd had. De weersomstandigheden wa ren zeer ongunstig cn de wagen bereikte slechts een gemiddelde snelheid van lil mijl. Waarschijnlijk zal White Zaterdag een tweede poging laten ondernemen. Majoor Segrave heeft gisteren ruim S000 telegrammen van gclukwensch uit alle oorden der wereld ontvangen. Wrak van het vliegtuig naar Huil gebracht Het ongeval b ij Terschelling. Het wrak van het vliegtuig van den heer Peccey, dat bij Terschelling is neergeko men, is naar Huil gebracht en in b&s'ag genomen door de politie. Hot is n:et be kend, waarom hij over de Noordzee is ge vlogen. De heer Peacey was oud-militair vlieger. Hij had dc Havilland Moth-ma- chine Zaterdagochtend gehuurd bij de Nottingham vliegclub om in het landen te oefenen. Men had hem verzocht niet ver weg te gaan. daar ook een ander lid van de club de machine wenschte te gebruiken. Een Amerikaansche legerballon gezonken. Uit New York wordt geme'd dat de Amerikaansche legerballon F. C. 10 aan de mond van de Virgink-rivier een noodlan- d"ng wilde maken. Men liet gas uit met het gevolg dat de ballon op het water neerkwam en zonk. Na geruimen tijd rond gedreven te hebben, kon de bemanning gered worden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Dc Hanze. Vrijdagavond zal dc afd. Katwijk aan den Rijn van de Hanze een propagandavergadering houden in het Pa rochiehuis. Alle raiddenstandèrs worden daar verwacht. Wij twijfelen niet, of men zal het bestuur in haar actie om de ver- eeniging tot bloei te brengen, willen steu nen. Oranjevereenigirg. In bestuursverga dering werden de functies van deze ver- eeniging onderling verdeeld als volgt: J. Raadsveld Voorz., A. Wassenaar 2de Voor zitter, W. Caspers penningm., Jac. Rietveld 2de penningm., J. van Elk secr., J. Halsleijn 2de secretaris. Zickenhuisverplegirg. De R. K. Ver- eeniging „Sfc. Franciseus van Assisië", ver- eeniging tot steun bij opname in een zie kenhuis hield gisterenavond haar jaarver gadering in het Parochiehuis. De Voorz., de heer H. Boskamp, opende de vergadering waarna de secr., de heer W. J. van Leeu wen, de notulen las. Deze werden goedge keurd. Vervolgens braoht de secr. het jaar verslag uit. Het ledental was iets terugge- loopen cn bedi'ceg 309 betalende leden 'en 218 kinderen (niet betalendeu). Dit jaar waren 8 leden overleden. Dc penningm., de heer F. Luytcn, deed financieel verslag. Dc uitgaven bedroegen 729.12. de inkomsten 577.S4, batig saldo f 151.2S. Het kassal do bedroeg thans 471.22, de reservekas 829.98. Totaal der bezittingen 1321.20. Een commissie had de beschoiden gecon troleerd. De heer Winters bracht een gun stig rapport uit en stelde voor deu pen ningm. don dank der vergadering te brcu- gen voor zijn accuraat beheei. Een voorstel om den penningm. een gratificatie te ge ven voor zijn vele werkzaamheden, kon dc instemming van dezen functionaris niet verwerven. Het bestuur stolde voor het aantal dagen waarvoor vergoeding be taald werd tc verlengen van 20 op 25 da gen. Begrijpelijk vond de vergadering dit goed. De contributie en uitkoering werd vastgesteld voor dezelfde bedragen van vo rig jaar. Dc bestuursleden O. v. d. Lubbe, W. J. van Leeuwen en F. J. Luyten, perio diek aftredend, werden met bijna alg. stem men herkozen. Besloten werd nog 100.— voor de reservekas te bestemmen. Na rond vraag, waarbij verschillende huishoudelijke zaken besproken werden, sloot de voorz. de vergadering mot gebed. LISSE. Schietwedstrijden Landstorm. Zater dag wcrcl in een der gebouwen van het I?. B. G. alhier de eerste van oen reeks wed strijd-schietoefeningen gehouden van do afd. Lisso van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Er bleek voor dezen wedstrijd veel animo te bestaan, daar niet minder dan 39 loden hieraan deelnamen. Op dezo wijze wordt de. band in de afdecling zeer versterkt en daarom is het van veel belang dat zoo mo gelijk alle leden deelnemen. Het voornemen bestaat meer propagan da voor het instituut van den B. V. Land storm te gaan voeren. Alle gewezen dienst plichtigen worden daarom dringend uitge- noodigd zich bij de afdecling aan tc sluiten. De volgende wedstrijdocfeningen vinden plaats op 23 Maart, 6 en 20 April. Deze wedstrijden vormen tovons een goede voor bereiding voor do oefeningen met soherp, welke ook dezen zomer weer te Katwijk zullen worden gehouden. De Romeinsche kwestie. A.s. Vrijdag avond zal in het gebouw vam den R. K. Volksbond do zeeroerw. kooggel. heer Prof. Nolet, hoogleeraar aan het Groot-Se minarie te Warmond, een p-'vppi-^o'iri den over „De Romoinsohe Kwestie". Het zal dien avond zeker niet aan i.eUni- ling ontbreken. De aanvang is bepaald op acht. uur. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Er is de laatste dagen weer een groote vraag voor export. De prij zen loopon dientengevolge weer op en kun nen voor meerdero soorten best genoemd worden. Vooral voor witte tulpen blijft groote vraag. Betaald wordt per 100,Will. Pitt 7.70—8.50, William Copland 7.30 7.60, Bartigon 7.50S.30, Sanders 7.50 7.80, Krelage 6.807.Cramoisio Bril lont 4.604.80, Prins van Oostenrijk ƒ6.10—7.10, Murillo 6.90—7.70, La Reino 7.60—7.90, Theeroos 7.20—7.80, Rose Gris de lin 3.704.50, Couleur Cardinal 8.50—9.40, Narcissen Von Sion 1.40—1.60, Bic. Viotoria 4.705.20, Ornatus 1.40 2.20. TER AAR. L. T. B. Maandagavond hield de L. T. B., afdecling Langeraar, een ledenver gadering in het Patronaatsgebouw. De voorz.. dc heer C. W. v. d. Hoorn Azn., opende de vergadering en heette allen welkom, bijzonder den gocstelijk adviseur, den Pastoor. Spr. betreurde het, dat er zoo weinig belangstollenden ter vergade ring waren. De secr., de heer S. A. van Zwicten, las de notulen voor, welke onder dank werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secr. merken wij op, dat deze afdecling 124 leden telt. De Pastoor zeide, het zoo jammer te vinclen, dat or toch zoo weinig üd zijn en ter vergadering komen. De heer J. Jansen dacht, dat er wel meer leden zouden komen als de con tributie maar lager was. De voorz. ant woordde hierop, dat dit niet te wijten is aan het best. maar wel aan 't hoofdbestuur. De heer C. Marianan dacht, dat het, om meer leden te krijgen, boter was een be stuur te hebben dat afzonderlijk stond, niet aan de veilingen. Dc heer Joh. Rc- kelhof vraagt, naar aanleiding van het jaarverslag, waarom er hier op den pro- propaganda-avond niet meer gesproken is over den tuinbouw. Dc voorz. antwoordt hierop, dat dit speciaal is gedaan over den landbouw, omdat er hier helaas bijna geen eene boer in den L. T. B. is, en daarvoor propaganda is gemaakt. De heer C. v. d. Hoorn Azn. bracht daarna jaarvorslag uit over het afgeloo- pen boekjaar. De inkomsten waren f 206.04, de uitgaven f 158.10, alzoo een batig saldo. De boeken en bescheiden werden nage zien door twee leden, die rapport uit brachten, dat de zaak uitstekend in orde was. Verkiezing bestuursleden. Op de agenda was geplaatst: periodiek aftreden C. v. d. Hoorn en P. Hoogervorst, maar dit moest zijn: C. v. d. Hoorn en P. van Dam. De voorz. achtte liet beter, dat do verkiezing in dc vacature van P. van Dam tot een volgende vergadering uit te stollen, waar mede de vergadering accoord ging. Do hoer C. v. d. Hoorn werd herkozen. Bij de rondvraag stelde de heer Joh. Rokelhof voor het Kasgeld te plaatsen op de Paro chiale Boerenleenbank to Langeraar. Do voorz. antwoordt, hierop, dat, wanneer de heer Rekelhof zijn loden van „Tuinders- belang" aanmoedigt lid te worden van den L. T. B. ook de L. T. B. dan mede zal werken aart de plaatselijke Boeren leenbank. Dc heer P. van Dam botrourt hot, dat de tweo Roomsche Veilingen zoo ver van elkander verwijderd zijn in het Katholiek Vcreenigingsloven. Het ge beurt helaas maar al te druk dat de twee besturen elkaar het licht in do oogen niet gunnen en dat waar liefde en samen werking zoo mooi konden zegevieren. Daarom bepleitte spr. het lidmaatschap van den L. T. B., dan kunnon wij daar ons best doen, om do twee Roomsche Vei lingen inéén tc krijgen, wat voor de tuin ders zeker een voordeel zal opleveren, in geestelijk zoowel als financieel opzicht. De voor. drukte den voorz. van Tuin- dersbelang op het hart, de leden aan to .sporen lid te worden van den L. T. B. Spr. hoopt dat deze avond veel vrucht moge afwerpen en dankt dc loden voor hun medewerking. Hierna sluiting. Naar de Missie. Heden vertrok per stoomschip „Prins der Nederlanden" naar het verre Borneo dc weleerw. pater A. Kou- enhoven, missie-procurator, voor een visit-tie-reis. NIEUWKOOP. Ziendeweg. Ged. Staten van Zuid-Hol land hebben afwijzend beschikt op het ver- zoek van B. en W. dezor Gemeente, waarbij gevraagd werd om beperkte opheffing van de gcslotenverklaring voor motorrijtuigen van don Ziendeweg onder do Gemeente Alphen aan den Rijn. Drankwet. B. en W. dezer Gemeente hebben door aanplakking bekend gemaakt, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Maria Apolonia Beumor, weduwo van Thco- dorus Johannes van don Bosch, alhier om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel, ka dastraal bekend gemeente Nieuwkoop, sectie A no. 1810. Deze aanvraag is gegrond op art. 55 der Drankwet en kan mitsdien niot worden ge weigerd op grond dat het maximum is be reikt. ZEVENHOVEN. Jubileum. Op 17 Maart a.s. herdenkt de heer A. J. De Grot HPzn., dat hij 25 jaar als arbeider op de hoeve „Saba" van den heer H. J. Straathof, in dienst is. DE LEIPZIGER MESSE. Wat dc Nederlar.dsche industrie brengt. - De Technische Messe. De uitbreiding van dit jaar. Leipzig, Maart 1929. Nederland als industrieland] Wij hebben in ons land op enkele uit zonderingen na niet do fabrieken, waar tienduizenden arbeiders elkaar aflossen om zeven etmalen per weck het raderwerk der fabrieken aan den gang te houden in uit gestrekte landstreken, die door de roet zwarte rook vtth vele honderden schoor- steenen verduisterd worden Maar tooli mag ons land er ook als in dustrieland zijnLang niet alle takken van de Nedorlandsche nijverheid zijn op de Loipziger Messe vertegenwoordigd, doch het dertigtal Nedevlandsche exposanten, dat or is en daarmodo blijk heeft gegoven van vorlrouwon in eigon kracht om vaak ondanks bezwarende omstandigheden door hooge invoerreohten, enz. zich met do buitenlandsche concurrenten te meten. De Kristal-Unie te Maastricht is een dezor exposanten, die reeds vele paron op de Loipziger Messe exposeert. Ditmaal is dezo fabriek voor het eerst gekomen met mouslex's van haar kunstafdeoling, voor werpen van geslepen kristal, voorname lijk drinkserviezon, gemaakt naar ontwerp en van bekende Nederlandsche kunste naars. Ondanks de groote concurrentie op het gebied van glaswerk en kristal vooral uit Duitschland en Tsjccho-Slowa- kijc heeft de Kristalunie op de Messe zeer goed zaken kunnen doon. Een andere Nederlandsche glasfabriek, die haar pro ducten naar Leipzig bracht, is de Glasfa briek leerdnm. Ook voor deze fabriek wa ren, hoewel over het algemeen van een middelmatige Messe gesproken moet wor den, de resultaten bevredigend. De Porce- lej-no Flesch hit Delft zocht en vond hier voor haar bekende producten koopers. Een andere tak der Nederlandsche nij verheid, die hier gerepeld komt, is de kunstaafdewerkiudustrie. Het aantal mon sters van de Plateelbakkerij Zuid-Holland to Gouda was booerkt als gevolg van de vorige week na zes maanden geëindigde staking. Op de gehoele Loipziger Messe ziet men niet zulke mooie producten op dit gebied als van deze fabriek en van eenige andere Nederlandsche firma's als de firma Goede- wr.gen, dc Kunstaardowerkfabriek „Regi- na" en de Plateelbakkerij „Ivora", even eens uit Gouda, die hier ook geregeld ex- poseeren. Een der firmanten van de Pla teelbakkerij „Zuid-Holland" deelde ons in een onderhoud mede, dat vele buitenland sche koopers, vooral Amerikanen en Scan- dinaviërs, blijven aan Gouda den voorkeur geven. "Van de andere Nedorlandsche exposan ten, die in verschillende van do 43 Messe- gebouwen in de bipnenstad exposeeren, noemen wij de emaillcfabrick „Gelria", de firma Weinberg en Co (hengelspoitartikc- leh), de firma St:bbe (rcisstrijkijzers), do firma Kinsbergen (horlogearmbanden), alle uit Amsterdam, J. Veeger (zeemleer) uit Nijmegen, de N.V. „Apta" (Drinking strawworks uit Amsterdam, de firma Hans Steinpntz (kunstnijvcrheid-l.imi>en) uit Hilversum en nog eenige andere firma's die als vertegenwoordigers aan fabrieken van tabakspijpen e.d. optreden. Bijzondere vermelding verdient de expositie van dc N.V. J. G. Fontein tc Amersfoort, die kunstnijverheidslampen brengt. Hoewel er vooral op het gebied van verlichtingsarti kelen een zeer grooto concurrentie be staat, worden do zolfs duur te noemen mooie producten van deze fabriek grif ver kocht. Over het ulgomcon zijn de Nederland sche exposanten op deze. Voorjaarsmcsse met do resultaten tevreden al is de afzet voor enkele iets minder dan het vorige jac r. Dc overige Nederlandsche ondernemin gen, die hier vertegenwoordigd zijn, be vinden zich op do Technische Messe Dc Heemar -uit Hengelo is er met haar beken de motoren. Voor de eerste maal is er ver der do N.V. W. Smit cn Co.. Motorenfa- brieken te Nijmegen. De „Sphinx" te Maastricht brengt al? altijd in een groote. expositie haar sanitaire producten. Als nieuwste fabrikaat is doze fabriek verschc- nen met de ,.Etcrna"-producten, een cera miek, dat veel harder is dan hetgeen tot nu toe vervaardigd werd. Ook deze fa briek is in aile opzichten vooral door de betere kwaliteit vaar haar fabrikaat tegen alle buitenlandsche concurrentie opgewas sen. Do firma Munzor en Co. uit Rotterdam brengt ook dit jaar haar texfielmachines. Tenslotte vermelden wij nog de vergrootte en verfraaide expositie van do Internatio nale Voreoniginir voor Rubber- en andere culturen in Nederlandsch-Indië uit Den Haag. Dezo expositie beoogt door propaganda her. rubberverbruik te bevorderen on her is inderdaad voor buitenstaanders interes sant tc vernemen wat al niet van rubber gemaakt wordt. Honderden artikelen voor dc industrie, techniek, voertuigen (alleen een auto kan reeds vijftig verschillende rubberonderdee- leu hebben), huishoudelijke artikelen, wo ningbouw, wegenaanleg, hygiëne, sport en spel, kleeding, meubelen, schoenwaren cn kunstvoorwerpen. Vele zijn de voordeelen van rubbcr-matxassenv rubberkussens op stoelen, enz., terwijl het nieuwste op dit gebied is zeker: imitatio kei-stesnen van rubber voor aanleg van tuinen volgons Engolsohe systeem. Dc Technische Messe was ook dit jaar weer drukker ondanks het winterweer dan de jaarbeurs in de binnenstad. Dc nieuwste uitbreidng is hier do groote hal voor do bouwindustrio de Baumcsse ruim, modern, zooals allo nieuwe gebou wen voor do Loipziger Mcssc. In do bin nenstad is dit jaar geopend het Petcrs- mosshaus, niet het grootste, doch wel het modernste gebouw in deze jaarbeursstad. Hier troffen wij Kalhc Kruse met haar poppen en— nog vol lof over Nederl and vertelde zij ons, dat zij in het aanstaande najaar weer naar ons land komt.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7