KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Agenda dang. De plechtigheid werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik en den Mi nister van Onderwijs. Na een toespraak van den rector-mag- nificus. prof. T. K. L. Huyterman, hielden de twee promotoren hun redevoeringen: prof. van Koyen voor den heer Stork en prof. dr. J. G. C. Volmer voor Sir Henri Dete. ng. Beide heeren ontvingen het eere-doctoraat wegens hun zeer uitste kende verdiensten als technisch leider van groote industrieele ondernemingen. Wegens ongesteldheid heeft Ir C. F. Stork met aangezeten bij dé lunch, welke was aangeboden ter gelegenheid van zijn. promotie. HET WEGENFONDS. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer in zake de begrooting van hot Wegenfonds voor hot dienstjaar 1929. Sommige leden waren van oordeel, dat wat in 1929 zal geschieden, zeer weinig is, nog niet eens de slechtste wegen worden onder handen genomen. Hiertegen werd door andere leden met waardeering geconstateerd, dat voor 1929 zeer belangrijke-bedragen worden aange vraagd. Eenige loden drongen aan op een afzon derlijke energieke leiding van den wegen aanleg, op dezelfde wijze als voor de Zui derzeewerken bestaat. Ook werd opgemerkt, dat van het begin sel, dat de hoofdverkeerswegen niet door, maar langs de bebouwde kommen moeten gaan, hetwelk reeds meermalen door het Kijk is toegepast, somtijds wordt afgewe ken. Deze leden betreurden dit en wezen op de plannen voor doorgaand verkeer bij Amsterdam, Utrecht en Haarlem als voor beelden van onjuiste traceering. Verscheidene leden gaven den wensch te kennen, dat het ontstaan van lintbebou wing krachtig zal worden tegengegaan. Voor wegen met een zeer druk verkeer zal de minimumbreedte 9 M. moeten zijn. Daarom had men met bevreemding verno men dat voor den weg UtrechtVecht- sluis een breedte van 8 M. was voorge steld, waardoor men in dezelfde fout ver valt als voor den weg AmsterdamHaar lem is begaan. Men drong dan ook aan op verruiming van de breedte. De wenschelijkheid werd ook betoogd, dc rijwegbreedte vast te stellen naar een bepaalden maatstaf per voertuigbaan. Als eenheid zou kunnen worden aangenomen de daarvoor vrijwel algemeen internatio naal aangenomen breedte van 3 M. Naar gelang van het te verwachten verkeer zou dan de breedte op 2, 3 of 4 maal deze een heid kunnen worden vastgesteld. Opgemerkt werd dat de veiligheid voor de voetgangers hoe langer hoe meer in het gedrang komt. Men drong er op aan, door het aanleggen van afzonderlijke paden voor voetgangers daarin te voorzien. Aangedrongen werd om ter bevordering van de veiligheid van het verkeer de aan wezigheid van tramlijnen op de wegen zoo veel mogelijk te beperken. Gevraagd werd hoe het staat met de plannen der Begeering met betrekking tot de verbinding van de groote steden. Men dacht daarbij aan de verbindingen Amster damBotterdam en 's-Gravenhage Gouda. Men drong er op aan dat deze ver bindingen spoedig tot stand zouden ko men. Aangedrongen werd nog op de spoe dige totstandkoming van de verbinding Den Haag met Amsterdam en het vlieg veld Schiphol. In plaats van der. ontworpen weg Sas- eenheimAmsterdam gaven verscheidene leden de voorkeur aan den weg beoosten Leiden tor vermijding van de bebouwde kommen op het traject SassenheimDen Haag. Met instemming hadden verscheidene le den kennis genomen van het streven der Kegeering om het aantal tollen te vermin deren. Zij waren echter van oordeel, dat het daarvoor uitgetrokken bedrag van 200.000 veel te gering is. Gevraagd werd hoe de zienswijze van de regeering is over de bij de opheffing in acht te nemen regelen ten aanzien van ge meentelijke en particuliere tollen. U;*''-3ring volgens Zuiderzee-steuniv:' Verlenging van den term ij n tot 16 Maart. In verband met de langdurige vorst heeft de generale commissie bepaald, dat de geldelijke tegemoetkomingen, welke gedu rende de wintermaanden zijn verleend voor een termijn loopende tot en met 2 Maart, worden verlengd tot wederopzeg- gens en uiterlijk tot en met 16 Maart a.s. Het verzamelwerk „De Nederlandsche Gemeentewapens". Wie belang stelt in de geschiedenis van ons land en deze geschiedenis, één harer tijdperken of feiten bestudeert, vindt in de heraldiek een schat van emblemen, waarin de historie als het waro is vast gelegd en die een rijke bron van studie materiaal vormen. Als voorbeeld noemen wij de oude ty- pïsch-Nederlandsche wapenfiguur, den leeuw, die, behalve in het rijkswapen en de meeste onzer provincie-wapens, ook in een zeer groot aantal stede-wapens voor komt. Daar het gebrek aan kennis en belang stelling voor de heraldiek bij het Neder landsche volk voornamelijk zijn oorzaak vind in het gemis aan goede populaire werken op dit gebied, besloot de Koffie Hag Maatschappij te Amsterdam, de be staande gegevens op dit gebied te verza melen en door middel van haar producten distributie binnen het bereik van het pu bliek te brengen. Aldus ontstond het ver zamelwerk „De Nederlandsche Gemeente wapens". Samengesteld naar authentieke gege vens, geteekend en beschreven door den 1 heer S. G. v. d. Laars, bevat dit verza melwerk thans totaal 1026 wapens der Ne derlandsche Provincies en gemeenten en van onze overzeesche gewesten. Door ver melding zoo mogelijk van geschiedkundi ge bijzonderheden betreffende den oor sprong dier wapens, dc artistieke uitvoe ring en de heraldisch juiste weergave voldoet deze verzameling volkomen aan het beoogde doel. Elk pakje Koffie Hag bevat een bijlage ter waarde van 3 wapenzegels en de in houd der Hag pakjes is dus niet alleen van hygiënisch nut voor oud en jong, maar verschaft iedereen een prettige en nuttige ontspanning door de herinnering aan de rijko Nederlandsche geschiedenis. Uitvoerige mededeeling omtrent het ruilen van dubbele wapenzegels en de levering van wapenalbums worden bekend gemaakt in een speciaal prospectus, dat in elk pakje Koffie Hag te vinden is. Het lid van de Tweede Kamer de heer A. N. Fleskens te Geldrop is benoemd tot officier in hot Legioen van Eer. Uit Tilburg wordt aan het „Dgbl. v. N.-Br." gemeld, dat de heer Kevenaer, hoofd-ambteuaar ter secretarie te Tilburg en oud-ambtenaar ter provinciale griffie te 's-Hcrtogenbosch, als toekomstig burge meester van Bergen op Zoom wordt ge- doodverfd. Een pontificale Vespers in de H. Stede. Gisterenmiddag half twaalf is l. ar vroom gebruik in de H. Stede-kapel aan het Begijnhof de Mirakel-week aangevan gen met de plechtige Vespers ter eere van het H. Sacrament van Mirakel. Officiant bij deze vespers was Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. Overeenkomstig de traditie waren hier bij alle priesiers der hoofdstad, die niet door andere bezigheden van hunne heilige bediening verhinderd waren, tegenwoor dig. De Begijnhofkapel is weer op de bekende karakteristieke wijze versierd. Eiken avond gedurende het octaaf wordt in de kapel een plechtige processie gehouden. Op het hof "wapperen weer dc vader- landsche- en stadskleuren. Eerw. Paters Minderbroeders. Tot secretaris van de Ned. provincie der Minderbroeders is als opvolger van wijlen Pater Breidfeldt benoemd de Z. Eerw. Pater Ilogerius Burgers O.F.M. te Weert. Het vraagstuk der inlandsche geestelijkheid in China. Bij het begin van 1929 behoorde 52"pet. van de missionarissen die in Azië werk zaam zijn tot de inlandsche geestelijkheid. Volgens de jongste mededeelingen zijn er thans in Azic 4263 priesters, waarvan dus slechts 48 pet. Europeanen, Australiërs of Amerikanen zijn. De kerkelijke autoriteiten verklaren ech ter met. den meesten nadruk dat de taak van de vreemde missionarissen nog lang niet beëindigd is. In geheel Azië vooral echter in China, Indochina en Indië zijn nog slechts kleine missiegebieden uitslui tend aan inlandsche priesters toever trouwd. De Katholieke kerk tracht echter in China vooral voor ieder district een eigen Seminarie te stichten zoodat in de toe komst ieder district haar eigen priesters zal hebben. Onder leiding van den Apostolischen delegaat van China Mgr. Constantini en met medewerking van de Apostolische Prefecten en Vicarissen van Ohjna heeft men thans reeds 15 Districts-seminaries ge sticht. Negen seminaries zijn reeds in ge bruik genomen, drie zijn in aanbouw terwijl voor de drie andere de teekeningen reeds zijn goedgekeurd. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie. In uw blad van Zaterdag j.l. heeft me iets zeer onaangenaam getroffen. Daarin komt voor onder „zichzelf zijn" een beschouwing van de liberale Nieuwe Bott. Crt. over Mr. A. Baron van Wijn bergen, naar aanleiding van diens zestig- eten verjaardag. We lezen daar om„er gaapt me nige diepe klove tusschen hem (Baron van Wijnbergen) en den linkervleugel met* mannen als prof. Veraart en den vrijwel socialistisch gezinden hoofdredacteur van „De Morgen". En iets verder: „Hij (Baron van Wijnbergen) is vooral een trouw zoon der B. K. Kerk, ook in de staatkunde". Ik heb me maar ndet geërgerd aan deze al te doorzichtige verdeel- en heersch-po- litiek van den liberalen eeiibent. 't Is niet meer dan een medelijdend schouderophalen waard. Maar de zaak wordt anders als dergelijk fraais wordt overgenomen door een Katholieke courant, zónder eenig com mentaar. .,Er gaapt, menige diepe klove tusschen Baron van Wijnbergen en den hoofdre dacteur van „De Morgen".' „Gene en trouw zoon der B. K. Kerk". „Deze vrijwel socialistisch gezind". Dat wordt overgepoot in een Katholieke courant, zónder eenige op- of aanmerking. Dat mijnheer de Bedacteur heeft me zeer onaangenaam getroffen. Met dank voor de plaatsing. Uw abonné, Wij hebben ons blijkbaar vergist in wat voor den gcachten inzender al dan niet „al te doorzichtig is". Hem en eventueel anderen lezers zij bij deze medegedeeld, dat overneming van de hierboven géed- teerde passages natuurlijk geen im- steinmiiig beteekenide. Red. L. Crt. WARMOND. „SL Mathias". Gisteren hield de R. K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereeni- ging „St. Mathias" alhier in hotel „Do Stad Rome" alhier haar algemeene jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer O. Zwetsloot. Nadat de voorz. de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, sprak hij een woord van dank tot de aanwezigen voor hun trouwe en talrijke opkomst. In- zonder heette spreker welkom Kapelaan Lampe, die door het bijwonen dezer ver gadering toonde met St. Mathias mede t6 leven. Vooruitloopende op het jaarverslag was het spreker een behoefte dank te brengen aan alle afdeelingen der veree- niging voor de belangstelling en de me dewerking van hen ondervonden, waar door Mathias is geworden een vereeniging sterk naar buiten, maar ook sterk naar binnen. Hierna werd overgegaan tot afwerking der wel wat overladen agenda. Op verzoek van den voorz. werd door den secr. overgegaan tot voorlezing der notulen der vorige jaarvergadering, als mede het jaarverslag. Beide notulen wer den zonder op- of aanmerking aangeno men, terwijl de voorzitter een woord van hartelijken dank bracht voor de keurige wijze waarop het jaarverslag was opge maakt. Het financieel verslag, uitgebracht door den penningm., werd eveneens met alg. st. aangenomen, waarbij een bijz. woord van hulde werd gebracht aan den heer J. v. d. Voort, penningm., die, hoewel nog kort in deze functie werkzaam, blijk heeft gegeven volkomen voor zijn taak berekend te zijn. Bij monde van den heer Q. v. d. Kerk hof deelde de Commissie, benoemd tot het nazien der rekening over 1929, mede, dat zoowel boeken als bescheiden in vol komen orde waren bevonden, waarvoor nog een woord van dank werd gebracht aan den inmiddels afgetreden penningm. J. van Moorsel. Bij de hierna gehouden stemming van verkiezing van leden van het Hoofdstem- bureau wegens periodieke aftreding van den heer H. C. A. M. Scholvink, en voor ziening in de vacature van den heer J. van Moorsel, werd de heer Schölvinck met alg. st. herkozen, terwijl de heer H. van Hulst met bijna algemeene stemmen werd benoemd in plaats van het afgetre den lid J. van Moorsel. De heer v Hulst bracht een woord van dank aan de leden voor het in hem ge stelde vertrouwen en hoopte met de overige bestuursleden in goede verstand houding te mogen samenwerken tot groei en bloei der vereeniging. Hierna werden als commissieleden, be last met het nazien der rekening over 1928 en 1929 benoemd cjf£jjeeren G. te Wiel, P. Sildcing en J. Kr'oori? Op voorstel van het hoofdbestuur werd bij acclamatie benoemd als Eerelid der Vereeniging de heer J. van Moorsel. Hoe wel, aldus de voorzitter, het hoofdbestuur er niet gemakkelijk toe overgaat eere leden te benoemen, is zij van oordeel, dat hier alle termen voor aanwezig zijn. In al de jaren waarin de heer Van Moorsel penningm. der Vereeniging is geweest, heeft hij deze functie waargenomen op een wijze alle lof waardig. Hij heeft zijn hart aan Mathias verpand, Mathias en Van Moorsel zijn één. Hierna reikte spreker den heer Van Moorsel een prachtig ge- teekende oorkonde over en een krachtig applaus bewees dat het besluit van het hoofdbestuur de volle instemming der ver gadering ha"d. De hierna voorgestelde reglementsher- drukken van het reglement werd met ziening, alsmede het voorstel tot het laten algemeene stemmen aangenomen. Wijl de rondvraag geen nieuws bracht, sloot de voorz. 'onder dankzegging aan de leden voor de prettige wijze waarop de besprekingen hadden plaats gevonden, deze zeer geanimeerde vergadering. VOORSCHOTEN. Geboren: Maria Johanna Josephina d. v. J. P. Kooymans cn H. L. van den Ende. Cornelia Maria d. v. W. L. van der Ham en M. P. van der Berg. Ondertrouwd: J. van der Tuid en E. J. A. Jonas. A. Teljeur en S. C. Lauer. Z0ETERMEER. Auto-ongeluk. Maandagmiddag keer den de 6 en 7-jarige zusjes Kort vanuit school huiswaarts. Op den Voorweg ter hoogte van den landbouwer M. Bos passeer de hen een beladen wagen. Inplaats dat zij nu achter dien wagen bleven, staken zij den weg over. Van tegenovergesteld© richting naderde een auto. Door krachtig remmen er. het stuur om te wenden trachtte de be stuurder een aanrijding te voorkomen. De afstand was echter te kort. Het jongste kind werd bekneld tusschen linkervoorwiel en heining. Bewusteloos werd zij daar tus schen uitgehaald. De oudste is vermoedelijk door den schok over de heining geslingerd. Deze kwam er het beste af, zij bekwam en kel een hoofdwonde. Beide kinderen wer den naar de in de nabijheid staande woning vervoerd, waar dokter Palte de eerste hulp verleende. De jongste kwam toen spoedig bij kennis. Gelukkig kon de dokter geen in wendige kneuzingen constateeren. Beide kinderen hadden een rustigen nacht. Tot nu toe bestaat er geen gevaar. De bestuurder heeft 'geen schuld. Geboren Margje, dochter van F. J. van Wieringen en M. Verkerk Arnoldus Cornelis, zoon van A. H. van Santen en M. E. Janse. .Overleden Antonia Maria van Es, oud 78 jaar, weduwe van N. van Velzen. ZEGWAART. Personalia. Door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is tot veld wachter dezer gemeente benoemd de heer J. Vos, thans agent van politie te Delft. De benoemde treedt 1 April a.s. in functie. Aanrijding. Door een bestuurder van een met zand beladen wagen werd gister morgen het/ aanplakbord aan den Molen weg van zijn plaats gereden. Hij verklaar de zich bereid de aangerichte schade te herstellen. Geboren Ardianus Petrus, zoon van S. J. C. van der Burg en E. J. Tetteroo Apolonia, dochter van J. N. van Leeuwen en a. M. van Wissen Abradina, dochter van J. Oskam en A. Klos. Gehuwd: A. v. d. Eist, oud 20 jaar en J. J. de Bil, oud 21 jaar. Overleden: J. van Bohemen, oud 89 jaar weduwe van B. L. Hemoijer M. v. d. Spek, oud 79 jaar weduwe van W. Qualm. INDISCHE CONFERENTIE. De Unie van R. K. Studentenvereenigin- gen in Nederland zal op Zaterdag 16 Maart a.s. in het Eigen Huis, Rapenburg 24 alhier, een Indische Conferentie houden in het bijzonder voor hen, die vast van plan zijn later naar Indië te gaan en wier studie richting nu reeds geheel daarop is inge steld, bene.vens zij, dio er over denken later in Indië een positie te zoeken, en ten slotte die zelfs daaraan niet denken, maar voor wie toch de mogelijkheid bestaat, dat zij eenmaal in Indië hun carrière vinden. De conferentie is wel geschikt om zich over Indië te oriënteeren, eerstens door de inleidingen, welke worden gehouden en de gedachtenwisselingen, welke daarop vol gen, maar ook door de inlichtingen, welke bevoegden in Indische gewesten gaarne wil len verstrekken op allerlei gebied, op dat van het godsdienstige, van het gewone huis houdelijke en van het maatschappelijk- leven. Zaterdag om 11 uur zal pastoor W. M. v. Hoof S.J., die pastoor is geweest te Ba tavia, een inleiding houden over het Ka tholieke leven in Indië. 's Middags om half drie zal een bezoek gebracht worden aan 's Rijks Ethnogra- phisch Museum, Breestraat 18, ter bezichti ging van de Nederlandsch-Indische afdee- ling en waarbij door dr. W. Rassers, Con servator dier afdeeling, de gewenschte uit legging zal worden gegeven. Om half vijf inleiding van den heer G. Pastor, inspecteur van deh Arbeid in Ned. Oost-Indië. Om acht uur zal in het Instituut voor Tropische Geneeskunde, Bapenburg 33, prof. P. C. Flu de film over de pestbestrij- ding vertoonen. Deze film doet ons kennis maken met de natuur in Indië en geeft aan leiding tot het bespreken van verschillende hygiënische maatregelen. Geschenken voor het nieuwe stadhuis. Als tweede geschenk voor het nieuwe stadhuis kunnen we vermelden een voor zittershamer, aangeboden door den be kenden oud-Leidenaar W. van Bossum du Chattel, thans wonend te Voorburg. Deze hamer is met zilver beslagen, terwijl er in het Latijn een inscriptie op is aange bracht. De burgemeester heeft namens het Ge meentebestuur den gever den dank van 't gemeentebestuur overgebracht. Ernstige val. Gisterenmorgen omstreeks half twaalf is de 41-jarigo werkster M. de II., wonend de Kijfgracht, in het perceel Haarlemmer straat 200 op een lichtraam gevallen, ten gevolge waarvan zij een lichte hersen schudding en verschillende niet ernstige kwetsuren aan de armen opliep. Zij werd per auto van den E. H. D. naar haar woning vervoerd. Door een auto aangereden. Gisteravond is de heer A. S. op den hoek van Oude Vest en Mare aangereden door een auto, toen hij op weg was naar \zijn woning aan den Haarlemmerweg. De aangeredene werd tegen den grond geslin gerd en brak een sleutelbeen. Door den dokter, die in de auto zat, werd hij naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Volgens ooggetuigen treft den autobestuurder geen schuld. Gasmeter gelicht. Ten huize van I. de V., Gortestraat 3, is door onbevoegden de muntgasmeter ge licht. Hoeveel er zich in bevond kon nog niet worden vastgesteld. Diefstal voorkomen? Gisterenavond werd de hulp van de po litie ingeroepen voor een verdacht geval aan den Rijnsburgerweg. Toen de bewoner van perceel 35, de heer J., thuiskwam, zag hij een persoon, die ziclx op verdachte wijze in den tuin ophield exx zich daarop uit de voeten maakte. Het bleek, dat toen twee fietsen, die in een nis voor de woning hadden gestaan, waren verdwenen. Zij werden echter in een ander gedeelte van den tuin teruggevonden. Op den straatweg bevond zich nog een tweede persoon, die waarschijnlijk op den uitkijk had gestaan. Beiden wisten de vlucht te nemen. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 3482. „Leidsche Onderlinge" (F.). Leiden, Haarlemmerstraat 2. Collec tieve ziekteverzekering. Wijziging. H. Gijsman Jr. Leiden, Hoo- gewoerd 125. Verfwarenfabriek. Wijz. han- delsn. thans: Verf- en Japanlakfabriek H. Gijsman Jr., Leiden. Aan de Gemeentelijke H.B.S. met 5-j. C. zullen aan de Oeconomischf Afdeeling de mondelinge Eindexamens worden afgeno men op 21, 22, 24 en 25 Juni. Tot Gecommit teerden zijn aangewezen, voor Nederlandscb er. Duit8ch: mevT. A. M. MoransardBoen dermaker te Delft; voor Fransch en En- gelsch: L. G. M. Bresson, Waalsch predi kant; voor de Handelswetenschappen: J. W. de Tombe, accountant; voor Geschiede nis, Aardrijkskunde en Staatswetenschap- Gemeentelijke Aankondigingen! Bureau Gemeentev/erken. Burgemeester en Wethouders van den brengen ter algemene kenni^dat bureau van Gemeentewerken vj^f hed is gevestigd in het p< (lelefoonummer 1735). A. VAN DE S/ VAN STBIJE; Leiden, IS. Maart LEIDEN. Tl t den i Woensdag. Dioc. Vrouwenbond. Lezi met lichtbeelden, St. Antoniusp tronaat, 8 uur. Woensdag B.-K. Badiovereeniging, Pancratius Patronaat, 9 uur. Woensdag „Sursum Corda", Stadsgeho» zaal, 8 uur. Donderdag. Vereeniging tot bevorderil der belangen van slechthoorend Leidsche Volkshuis 8 uur. Ho Ve De avond-, nacht-, en Zondagdienst di j^. apotheken wordt van Maandag 11 en met Zondag 17 Maart waarg men door de apotheek van den heer Pelle, Kort Bapenburg 12, telefoon 5! Zw Noori INGEZONDEN MEDEDEELING. 3D komen vroeg lop tijdig een pi IC j alle Drogiste g< derdi tiele pen: mr. J. Draaijer te 's-Gravenhage; i een voor Natuur- en Scheikunde: dr. F. L. Bi linke: gansius. Door het antiquariaat „Templum Sal monis" firma Burgersdijk en Nii len in de 2e helft van April verkocht wc 1 den de bibliotheken van wijlen Prof. Mr. I op 7 v. d. Vlugt (gedeeltelijk), Mr. J. W. Urn zoowi grove, oud-griffier van de arrondissementeel rechtbank te Zutphen, Ds. G. J. van Flier te Leimuiden, Mr. Ties Mulder Amsterdam, Mej. J. P. W. Rijke, leerar den Fransch M. O. te Leiden, Dr. Hoogstra, li &er^ talkundige te Gouda, Dr B. A. Ketel, apf theker te Amsterdam, Ds. P. C. v. d. Hoi 'en- em. predikant te Velp, Mr. F. W. vi Cesas Biemsdijk te Hellendoorn em Dr. B. vi Beme Heeswijk, arts te Santpoort. was 1 kunsi Gistermiddag omstreeks 6 uur ontstol er een begin van brand in het perce ^jgtt Louise de Colignystraat 8a, bewoond da den heer S. Een kind van den bewoni kwam met een stuk papier in aanrakii met de brandende kachel, waarop het brand vloog. Verschrikt wiei*p het het papier daarop weg, waarna de gort nen in brand geraakten. Door spoet ingrijpen van eenige buren werd erg voorkomen. [o6h; gen voor Bach Zo reeks avom h stuur MUZIEK. Het Residentie-Orkest. Vijf Abonnementsconcert Seizoen 1929—1930. Door het Besidentie-Orkest zullen in seizoen 19291930, onder leiding van C komt Peter van Anr'ooy, weder een vijftal Aboi de I nementsconcerten in de Stadsgehoorza Z'jn worden gegeven, waarvan eenige met f listen. De abonnementsprijs bedraft weer ƒ5. Beeds de volgende week is de inteek ning opengesteld en kan men de plaats voor de vijf concerten in ééns besprek bij de firma Eggers, Botermarkt 14. De Leidsche Kunstkring „Voor allen Isolde Menges. Paul Frenk De Engelschc violiste Isolde Menge met Paul Frenkel aan den vleugel, kw; op dezen avond onze aandacht vrag Inderdaad, Isolde Menges is een volbli artiste, op ende op musicienne. In sa werking met den pianist speelde zi Kreutzer-sonate, Beethoven's sonate 47 A gr. 2. De violiste bezit niet allee wen een bewonderenswaardige virtuositei maar ook een zeer kieskeurigen smaak haar muziek-verbijzondering. Ook Frenk Vliel heeft in zijn spel en toonkleur iets apart AncL In geestelijken zin anders is hij een fij besnaard musicus, die zich volkomen hee kunnen aanpassen. Is bij de violiste sensitiviteit imperialistisoh naar buiU werkende, bij Frenkel treft ons meer meditatieve ziening der dingen. Een ui: y. j gelezen inzicht op de karakteristiek stijl van het werk is gegeven. Al dadelijl de prestatie in de Kreutznersonate hierop. Wij hoorden van de violiste groot J. volzongenheid en diep-doorleefde klan! v. I volgroeiing, een visionaire belichting, haar aanvoeling dichterlijk doet zijn. Co! eerteerend heeft Beethoven de be'ide strumenten behandeld. De viool vangt léén aan met een meerstemmige Adagio inleiding. Na vier maten antwoordt piano met een analogen zin. Dan spelt zij samen de introductie en de vipol het „Presto" in. Een heerlijk gevoel» thema, verrukkelijk gespeeld op hai prachtig instrument, brengt het materia voor het „Andante Con Variazioni". 0 gewekt en dartelend is do „Finale", bri jant en rijk van inhoud. Grootsch was in haar buigzame melodische gepassi neerdheid. Welk een weten en willen dw zij doorvoelen. En Frenkel had aan schoone geheel eveneens zijn aandei Zijn spel was belangrijk en aanvullen zeer mild van uitdrukking en goinspireer Zeer, zeer bewonderendswaard was violiste in de „Chaconn" van Bach, *0 viool-solo. Haar spel was buitenge»» expressief en groot van geest; muzibj volkomen volgroeid. Haar inspireert» phantasie doet haar Bach geven met grootste coloristische verscheidenhf waarin alles bestuurd wordt door g dat. i ia; hi hi niet Hen Vliel Ancl H. 1 0. J Jaco Elisf r d en j uii v. J I lippi M J- liani Gah en j I». ïiius P.I J. I H. z. V Pie: Kle

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2