RECHTZAKEN SPORT UÏT DE PERS U LAND- EN TUINBOUW Te Arnhem. Te Arnhem is men op het oogenblik op alles voorbereid. De pont vaart nog, maar gisterenavond lagen de pontons van de schipbrug stil. Een wacht is uitgezet boven de stad om elke beweging van het ijs of aandrijvende zware schotsen direct naar de brugwacht te telefoneeren, omdat men dan het andere gedeelte van de pontonbrug in de haven kan laten drijven. Overigens is de toestand te Arnhem precies als de laatste dagen. Te Grave. Uit Grave ^ordt gemeld: Gistermiddag is de rivier <1. Maas pIhier aan het kruien gegaan. Er is evenwel niet het minste ge vaar voor de schepen, die nog in de haven liggen. De losgeraakte ijsschollen drijven langzaam de rivier af. De overtocht ge schiedt per motorboot met pont, zoodat het verkeer ook voor auto's weer her steld is. BUITENL. BERICHTEN GROOTE RAMP OP MADEIRA. Talrijke huizen door een aardstorting bedolven. Meer dan 100 personen omgekomen. Te Lissabon zijn uit Fungal op Madeira berichten ontvangen, dat tengevolge van den hevigen regenval bij St. Vincent een groote aardstorting heeft plaats gehad. Talrijke huizen zijn onder de geweldige aard- en rotsmassa's bedolven. Men vreest., dat er meer dan 100 personen om het leven zijn gekomen, terwijl het aantal gewonden nog veel honger zou zijn. Bergstorting in Armenië. Dertien dooden. Uit Sangesoer in Armenië wordt gemeid, dat een dorp in de nabijheid tengevolge van een bergstorting geheel is bedolven. Er werden 13 boeren gedood en 14 gewond. Ongeval in een mijn. Negen dooden. Uit Salisbury (Rhodesia) wordt gemeld: Bij een ongeluk met een liftkooi in een naburige mijn werden negen mijnwerkers gedood. Treinbotsing. Een doode. In het station Taucha bij Leipzig :s gis teren een rangeertrein tegen een goederen wagen gereden. De machinist van den ran geertrein is gedood en een hulprangeerder is ernstig gewond. een vuurwapen. Gisteravond werd de 7-jarige Ruth Mi-tz uit Kolberg door haar 9-jarig broertje in afwezigheid der ouders niet een oud mili tair p'stool doodgeschoten. De jongen had het wapen geladen in een open commode gevonden en ermee gespeeld. Dood aan de speeltafel. In de speelzaal van een casino aan de Azuren-kust waagde dezer dagen een ele gant gekleed man zijn kans en zette een biljet van duizend frank op. Hij won. De man scheen het niet te merken, liet zijn winst liggen. Zijn buurvrouw aan de speel tafel zag echter, dat hij plotseling zijn hand naar zijn hoofd bracht. De man bleef evenwel staan en het lot wilde, dat op het door hem gekozen nummer steeds gewon nen werd. De gelukkige speler, die niets bad opgenomen stond weldra tegenover een vrij aanz;enlijke som. maar daar hij onbeweeglijk b'eef, bekeek zijn buurvrouw hem nauwkeuriger: de man bleek plotse ling te zijn doodgebleven. De winst van den overledene bedroeg meer dan een half milli-oen; zijn weduwe eischt die nu op. Maar de speelbank weigert uit te betalen, omdat niet is uit te maken hoeveel maal het nummei waarop de speler had opge zet, nog winst heeft opgeleverd nadat de man reeds dood was. Vandaar proces. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Drama in zakformaat. Een veel bedrijvig drama speelde zich op een keuden dag af in de slagerij van den heer A. B. op de Haarlemmerstraat te Leiden. Daar ontdekte op een Donder dagavond om 7 uur het spiedend oog van een rechercheur eenige slagersknechts, die druk aan den arbeid waren. Bij zijn binnenkomst, echter bleken deze werkgier.ge élóves plotseling te zijn ver dwenen en hun heil en toevlucht op een zolder te hebben gezocht. Op een wenk van den jeugdigen pa troon kwamen zij druipstaartend weer naar beneden en toen de rechercheur aan een van hen begon te vragen hoe het stond met de arbeidslijst, verwees deze hem op meer of minder afdoende wijze naar zijn patroon. Enverbaal nummer 1 volgde. De bediende J. C. v. H. werd op de bon ge werkt wegens het weigeren van inlichtin gen. Toen kwam de baas aan de beurt, die een serie van vijf maakte. Drie verbaieu wegens het te lang laten arbeiden van drie bedienden en twee wegens het niet in orde zijn van het arbeidsregister. Voor den kade gedaagd, gaf verd. gis termiddag toe, dat zijn knechts te lang hadden gearbeid. Een vroegere bediende, die in Rijpwetering nu voor eigen risico zaken drijft had hem zijn nood kenbaar gemaakt, waarop verd aanstonds een zij ner bedienden naar de Rijp had gestuurd. Daardoor hadden de andere bedienden moeten overwerken. Nadat de bedienden, die in slagersuni- iorm waren verschenen en de verbalisant ;w&ren gehoord, werd de slager voor zijn goede daad beloond met een eisch van vijf boeten van 25 subs, vijf maal 10 dagen hechtenis. De weigerachtige élève had reeds 10 boete subs. 10 dagen hechtenis tegen zich hooren eischen. Als verdediger trad daarna op Mr. Goud smit, die betoogde dat hier slechts plaats was voor drie processen-verbaal. Voor eerst kwam de loopjongen niet als bedien de in aanmerking, daar hij nimmer arbeid in de werkplaats verrichtte terwijl vervol gens het ontbreken van twee namen op het arbeidsregister slechts één procesver baal inhield, waarvoor pl. verwees naar e-cn arrest van den Hoogen Raad van 2 Maart 1925. Wat daar bepaald werd voor de arbeidslijst, geldde volgens de meening van pleiter eveneens voor het arbeidsregis ter. Voor het overige drong pl. sterk op clement e aan. De kantonrechter bepaalde de schrifte lijke uitspraak op heden over S dagen. Radio. Dat niet iedereen zijn geneugten vind in het luisteren naar de klanken mitsga ders de knerpende bijgeluiden, die de loud speaker van een radiotoestel ten gehoore pleegt te brengen, bewees de zaak tegen J. C. A. D. bioscoopd'reeteuir te Leiden. Deze had in de hall van zijn theater een tweetal loudspeaker geplaatst die gedu rende den avond luid hun klanken ten gehoore brachten. Een der buren van verd., wiens kunst zinnig gehoor gekrenkt werd door die gratis concerten maar die niet wist wie hem op i-ederen avond op die muziek ver gastte, toog op pad om den eigenaar van die loudspeakers op te sporen. Toen die tocht met succes was beloond liet hij een klaeht indienen, tengevolge waarvan verd. nu voor den kantonrechter moest ver schijnen. Hij had echter aan deze vrien delijke uitneodiging geen gevolg gegeven. Als getuigen werden nu gehoord de ver balisant en de aanklager, die be'den ver klaarden, dat de sterkte der muziek was verhinderd en dat daarvan geen last meer werd ondervonden. De ambt. eischte tegeD verd. 2 maal f 4 boete subs. 2 ïüaaï 2 dagen hechtenis. Mr. Spreij meende dat hier geen verbaal had moeten volgen, omdat door de politie of ficieuze goedkeuring was gegeven. Uit spraak over 8 dagen. Een hartelijke zoon. Voor de Rechtbank te Arnhem hebben terecht gestaan de vijf en twintig-jarige C. Fr. en do vier en dertig-jarige J. H., beiden wonende te Amsterdam, terzake dat zij op 20 Januari hebben ingebroken in de woning van den heer M. aan de Hofstraat te Arnhem. De inbraak ge schiedde op klaarlichten dag. Verdachten verklaarden met een zoon van M., die met zijn ouders niet op goe den voet leefde, te hebben afgesproken, om in de woning van zijn vader in te bre ken. M. had aan verd. een sleutel van het huis gegeven. De Officier van Justitie, jhr. mr. Na- huys, wees er op, dat hier van een af spraak diende te worden gesproken. Waar schijnlijk hebben deze verdachten van den zoon van M. aanwijzingen gekregen. Spr. achtte het ten laste gelegde mis drijf van poging tot braak bewezen en eischte tegen elk twee jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. Hogerzeil, pleitte clementie. Uitspraak over acht dagen. Vervolgens stond wegens medeplichtig heid aan bovengenoemd misdrijf B. Fr., koopman te Arnhem, terecht. Hij had van M. gehoord, dat op 20 Januari zijn vader f 50.000.in huis had. Hij heeft „zijn mannetjes" uit Amsterdam gerequireerd, heeft hun een sleutel gegeven van hot huis, in de Hofstraat en is er op den bewusten Zondagmiddag met hen naar toe gewan deld. De Officier van Justitie laakte in zijn requisitoir de minderwaardige houding van dezen verdachte en eischte tegen de zen verd. eveneens twee jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. Roobol, pleitte vrij spraak. Tenslotte moest terecht staan de acht en twintig-jarige Wijeandus M., chauffeur wonende te Arnhem, thans gedetineerd, terzake van medeplichtigheid aan inbraak bij zijn vader. Verd. zeide, dat Barend Fr. hem het plan had medegedeeld bij zijn vader te willen inbreken. C. F. verklaarde op den vooravond van 20 Jan. in Arnhem te zijn gekomen. Aan het station werd hij afgehaald door Ba rend Fr., en den avond bracht hij door bij M., die hem alle inlichtingen verschafte over de inrichting van zijns vaders huis. De Officier van Justitie noemde het mis drijf zeer ernstig en eischte ook tegen hem twee jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte ontslag van rechtsvervolging. LTitspraak over 8 dagen. Rotterdamsche inbrekers. Voor de Utrechtsche Rechtbank stond terecht een 29-jarigo banketbakker, een 29-jarige varensgezel en een 21-jarige schilder, allen te Rotterdam en thans ge detineerd, ter zake van poging tot dief stal in vereeniging met braak in een perceel aan de 2e Dorpstraat te Zeist, waar een banketbakker is gevestigd. De verdachten hadden geen werk en besloten daarin op aanstichting van den ouden bekende bij de Justitie, den banket bakker (die in 1928 juist 4 jaar gevange nisstraf had uitgezeten) om in te breken bij den bakker, een vroegeren patroon van den verdachten banketbakker. In den nacht van 12 op 13* Febr. reden ze daarom per auto naar Zeist en waren daar te half 1 aan, gereden door den chauffeur melkrijder. Door een achter poortje kwamen ze in den tuin van het perceel en met behulp van een diamantje werd in de glazen tuindeur een brok glas uitgesneden en aldus de sleutel omge draaid en de deur geopend. Binnengekomen poogde men de brand kast te verplaatsen en deze geheel in de auto mee te nemen. De bewoner werd echter wakker en naar beneden komende zag hij 2 mannen in den tuin wegsnellen. De drie verdachten bekenden. De verdachte banketbakker verklaarde uit honger aldus te hebben gehandeld. Men had hem overal weggestooten en Leger des Heils en Reclasseeringsraad hadden hem niet willen helpen. Dit laatste beaamde de president, doch de weigering was gebaseerd op het feit, dat, toen verdachte werk was aangeboden, hij dit niet had aanvaard, daar hij anders, naar zijn zeggen, moe zou worden. Het O. M. eischte tegen den hoofd schuldige, den banketbakker T. P. S., vier jaren gevangenisstraf, tegen den varens gezel D. v. Z. negen maa .den gevangenis straf en tegen den schilder J. G. D. zes maanden gevangenisstraf, allen met af trek van het voorarrest. Daarna stond terecht de 31-jarige J A D., chauffeur-vrachtrijder te Rotterdam, die medeplichtig was geweest en de ove rige beklaagden had gereden, wetende waarom het ging, terwijl hij zelfs voor schot had gehad. Tegen hem eischte het O. M. zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 19 Maart. Lichamelijk letsel door schuld. Voor de Utrechtsche Rechtbank stond terecht de 42-jarige ingenieur C. S. te Soesterberg, verdacht van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Hij had n.l. op den weg tusschen Utrecht en De Bilt een wielrijder met zijn auto aange reden, waarbij de wielrijder ernstig was verwond. Verdachte deelde mede met een 40 K.M.- vaart te hebben gereden en eenigszins verblind to zijn geweest door het licht van een tegemoet-rijdende auto. Hij had geen signalen gegeven, daar hij meende, dat de weg vrij was. Het O. M., er op wijzende, dat verdachte niet tijdig had gestopt en doorgereden had zonder signalen te geven, zoodat de aan rijding ontstond, cisc'nte f 400 boete subsi diair 160 dagen hechtenis. Uitspraak 19 Maart. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Junioren-Competitie District Leiden. Voor Zondag 10 Maart a.s. zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: Afdecling A. Sassenheim: Teijlingen ILeiden I. Afdeeling B. Leiden: Leiden II—Lisse III Zoeterwoude (H.R.): "MeerburgTeijl. II Oegstgeest: O. V. V.D. V. O. Alle wedstrijden vangen te half één aan. D. HAVERKORN, Compêtitieleider. De oefenwedstrijd van het Ncd. elftal. De oefenwedstrijd, die het Nederlandsch elftal gisteren tegen een Westersch elftal te Rotterdam speelde, is een droevige ver tooning, een mislukking geworden. In de eerste plaats telde het Ned. elftal drie invallers voor even zoovele zieken. Van Heel was er niet, voor hem viel Breir- ner van A.D.O. in; Wim Tap mankeerde eveneens, die werd vervanger door zija broer G.; en Verbeek van Feyenoord nam de plaats in van Van Nellen. We zullen over het vertoonde spel niet veel zeggen. De lange rustperiode heeft na tuurlijk geen goed gedaan aan de condit'e der spelers, doch we vragen ons slechts af, waarom een oefenwedstrijd van het Ned. elftal nu toch bijna altijd een minderwaar dige vertooning moet worden, die boven dien steeds door de „nationalen" meet worden verloren. Nu weten we wel, dat die uitslag absoluut geen gewicht in de schaal legt, maar 't is toch wel opvallend, dat de andere combinatie, die dan toch zeker min der sterk moet zijn dan het Nederlandsch elftal, steeds beter spel weet te geven, steeds weet te winnen. 't Heeft geen zin de spelers allen stuk voor stuk te beschouwen, evenmin om een uitvoerig verslag te govcn. Genoeg zij het te vermelden, dat de doel punten van het Westelijk elftal, dat een 40-overwinning wist te behalen, werden gemaakt door v. Resteren, Frenk, Sinke en Frenk, twee vóór en twee na de rust. De samenstelling der ploegen was als volgt: Ned. elftal: v. d. Meulen, doel; v. Zwio- teren en v. Kol, achter; v. Dolder, Hallo en Breitner, midden; Gerritse, G. Tap, Bak- huys, Barendregt en Verbock, voor. Westelijk elftal: v. d. Bergen (V.O.C.) doel; De Bruin (H.D.V.S.) en v. d. Zaltn (Y.U.C.) achter; Scheffers'(H.D.V.S.), Roelf- scma (H.V.V.) en C. v. d. Broek (Xerxes) midden: Sinke (Feyenoord), v. Resteren (H.B.S.), Frenk (Xerxes), Janssen (H.V.V.) en Huysman (Excelsior) voor. Nationale competitiewedstrijd buks 1928—1929. De uitslagen der derde ronde is. Staande houding: 2e klasse: 1. Bloemen- daal Commando 1428 pnt 2. Generaal Joubert Ovcrveen 1109 pnt.; 3. Graaf Flo- ris, Vogelenzang 1303 pnt.; 4. Generaal van Merlen, Haarlem 1359 pnt. 3e klasse: 1. Bloemendaal Commando TI 1355 pnt.; 3. Generaal van Merlen, Haarlem 1354 pnt.; 4. Graaf Floris Voge lenzang 1293 pnt.; 4. Oranje IJmuiden 1231 pnt. Knielende houding: le klasse: 1. Schietvereeniging Rijswijk 1447 pnt.; 2. Generaal Jouberft, Overveen 1443 pnt., 3. J. van Glijmes, Bergen op Zoom'1431 pnt. 4. Prins Hendrik, Maassluis 1430 pnt.; 5. Willem Teil, Bodegraven 1427 pnt.6. Piet Cronje, Ermelo 1425 pnt.; 7. Frederik Hendrik, Delft 1405 pnt..; 8. St. Hubertus, Breda 1403 pnt.; 9. Heerenveen en omstre ken 1397 pnt. 2e klasse: 1. Wassenaarsche Politie Schietver. 1440 pnt.; 2. Graaf Floris, Vo gelenzang 1429 pnt~; 3. Juliana, Wasse naar 1425 pnt.; 4. Willem Teil. Border- wijk 1424 pnt.5. Baarn en omstreken 1417 pnt.6. Schietvereeniging Domburg 1416 pnt.; 7. Nunspeetsche Schietclub 1414 pnt.; 8. St. Hubertus, Breda, 1412 pnt.; 9. Voor Vaderland en Koning, Apeldoorn, 1410 pnt.10. Willem Teil, Bodegraven, 1410 pnt. Derde klasse: 1. Juliana, Wassenaar, 1415 pnt.; 2. Schietvereeniging Domburg I, 1397 pnt.3. Willem Teil, Bodegraven, 1389 pnt.; 4. Piet Cronje, Ermelo 1389 pnt. 5. Allemansgeest, Voorschoten 1389 pnt.; 6. Schietvereeniging Domburg II, 1383 pnt. 7. Willem Teil, Harderwijk 1386 pnt.; 8. Wassenaarsche Politie Schietver., 1332 pnt.; 9 Prins Hendrik, Maassluis 1377 pnt.; 10. Pr. der Nederlanden. Vaassen, 1385 pnt. BILJARTEN. Om het kampioenschap van Leiden en 0. Gisteravond zijn de wedstrijden begou- nen om het vrije kampioenschap van Lei den en Omstreken. Nadat de voorzitter, de heer J. Bonman, met een kort woord de spelers had verwel komd en den gérant van L'Union had be dankt voor het beschikbaar stellen van zijn localiteit en uitstekend biljart werd een aanvang gemaakt met de partij. H. v. d. NatB. Tegelaar, welke niet veel bijzon ders te zien gaf. B. Tegelaar werd hier win ner. Was bij de opening de belangstelling ni hil, naderhand werd dit anders en tijdens de partij A. VerstraatenG. M. Tegelaar was de zaal aan beide zijden gevuld met belangstellenden, zooals wij de laatste ja ren niet gewend waren. De 2e partij was wel van beter gehalte, maar vreemdheid met hot mateiraal speel de hen ook parten. De 3e partij geleek aanvankelijk een grootsche overwinning te worden voor den kampioen van den L. B. B. van het vorig jaar, d enlieer J. C. v. d. Berg. In de eerste 4 beurten had hij reeds 118 caramb. met een beginserie van 44 en 46 caramb. Plot seling volgden een paar moeilijke stoolen en zoo had had nog 23 beurten noodig om de partij uit te maken. De 4e partij leverde een stevige overwin ning op voor den heer J. Bruininkx op den heer Roest, welke op 78 bleef staan. De volledige uitslagen luiden: B. Tegelaar 200 73 20 2.73 H. v. d. Nat 175 72 21 2.43 A. Verstraaten 200 48 29 4.16 G. M. Tegelaar 187 47 28 3.97 H. Slewe 98 23 15 4.26 J. C. v. d. Berg 200 23 46 8.69 Th. Roest 78 37 15 2.10 J Bruininkx 200 37 22 5.40 Hedenavond voortzetting. SCHAKEN. De competitie. Na de drie wedstrijden j.l. Maandag en Dinsdag alhier gespeeld in de groep A der 3e klasse, is de stand in deze groep de volgende geworden: gesp.gew.g6l.verl. v.t.pnt. 1. L. S. G. II 4 4 28 —12 8 2. Disc. Disc. 5 3 2 26 —24 6 3. H. Schaakv. I 5 2 3 26 24 4 4. Boskoop I 3 111 14.5—15.5 3 5. Philidor I 4 1 1 2 18 —22 3 6. Res. Schel. III 5 2 3 17.5—32.5 2 Thans moeten nog 2 wedstrijden in deze groep gespeeld worden, n.l. L.S.G. IIBos koop te Alphen op Dinsdag 19 Maart a.s. en BoskoopPhilidor op Maandag 25 Mrt. a.s. te Boskoop. De drie Haagsche clubs zijn uitgespeeld. De Resid. Schel. III bezet definitief de laatste plaats en zal dus de gradatiewedstrijden moeten spelen. L.S.G. II is reeds zeker van de le plaats en zal derhalve promotiewedstrijden kunnen spe len tegen No. laatst van groep C der 2de klasse, d.i. waarschijnlijk Leiderdorp. PAARDEN. De courses op Duindigt. De Maatschappij Duindigt. zal op twee den Paaschdag het draafseizoen openen. Zij heeft de eigenaren in de gelegenheid gesteld om hun paarden tegen de helft van het inleggeld in te schrijven, hetgeen het volgende resultaat heeft gehad. I. Aanvangsprijs. Prij zendraverij 4e klas. Afstand 1600 meter. Belasting: voor iedere gewonnen 250 10 meter. Onthef fing: paarden, die geen len prijs wonnen, 25 meter; paarden, die niets wonnen, 50 meter. I. Sara, 2. Rosa G., 3 Queen Abbess St. L., 4. Quanna See, 5. Nanny B., 6. Cata- bora T., 7 Proalgal St, L., 8 Qui Vive V., 9 Qui! Patrick. 10 Theoduffy, 11 Sister Pa- tirck H., 12. Minnie H., 13. Brigitta K., 14 Orpa W. II. Amaliaprijs. Prijzendraverij le klas. Afstand 2015 meter. Paarden, die 4000 of minder gewonnen hebben, gaan van start. Belasting: vnor iedere meerdere gewonnen ƒ700 10 Meter. 1 Odell Axworthy B., 2 Clare Harvester, 3 Noma B., 4 Moquet. 5 Lord Aubrey, 6 Evelyn Belwin, 7 Wahnfried, 8 Vancouver, 9 Minnetonka, 10 Kapt. de Bruane, 11 Ge- rania, 12 Anzely, 13 Anita IV, 14 Post- duifje G. III. Auroraprijs. Prijzendraverij 2e en 3e klas. Afstand 2000 Meter. Belasting: voor iedere gewonnen 700 20 Meter. 1. Rolls Royd, 2 Qurville, 3 Queen Ethel St. L., 4 Prinses Alga, 5 Qurville Patrick D., 6 Paulowna S., 7 Queen H., 8 Oblique B., 9 Rebenhaupt, 10 Quadraat, 11 Quick silver H.N. IV Heerrijdersprijs. Prijzendraverij le klas. Afstand 2015 M. Open voor paarden die het eigendom zijn van leden der Ned. Heerrijdersclub, te rijden door werkende leden dier club. Paarden, welke 4000 of minder gewon nen hebben, gaan van start Belasting: voor iedere meerdere gewon nen f T00 10 Meter. 1 Fritchen, 2 Wahnfried, 3 Vancouver, 4 Kapt. de Bruane, 5 Gerania, 6 RoseL WAT ZE ONS HEEFT TE LEEREN. Do Volkskrant schrijft: Valt uit de Amsterdamsche meeting dei S. D. A. P„ waarop de oud-minister Huy» mans de hoofdpersoon was, voor ons ieti te leeren? Ja, dunkt ons, dit: hoe wij het nie mceten doen. De „Maasbode" denkt er blijkbaar ai ders over. Het snelle contact met geestverwante! over de grenzen blijft in haar oogen desideratum ook voor de Katholieken, en na Zondag is ze iets te meer overtuigd de noodzakelijkheid van ons partijbureau. Nu moet men in het oog houden, dat d« heer Huysmans zijn gehoor heeft gebiolo- geerd en dingen heeft gezegd, die eei Nederlandsch sociaal-democraat aan het zelfde gehoor niet zou zijn kwijt geraakt. Van Kami el Huysmans heeft het letter lijk alles geslikt. Gesteld, dat de Amsterdamsche Katho lieken, het sociaal-democratische voorbeeld volgend, burgemeester Van Cauwelaert hadden uitgenoodigd, en dat deze burge- meester hetzelfde „Belgische" standpunt als Huysmans had verdedigd op even zwakke gronden als de sociaal-democraat, zou men dan reden hebben gehad, „het contact met de geestverwanten over de grenzen" te prijzen? Of zou, indien men in plaats van Van Cauwelaert dr. Borms had genomen, het welslagen grooter zijn geweest? De „Maasbode" merkt verder op, dat zulk een meeting het een en ander leert over de politieke ontwikkeling „buiten al het officieele om", en dat voor hen, die meenen dat politiek vervaardigd wordt en vervaardigd moet worden tusschen de klapdeurtjes der Kamer, zulke meetings leerzaam zijn. Wij behooren allerminst tot hen, die al leen de Kamer als de fabriek of de produ cent der politiek beschouwen; maar deze sociaal-democratische meeting komt wel het allerlaatst in aanmerking om daaraan het heilzame der volkspolitiek te demon- streeren: de gladde Huysmans heeft met zijn enormiteiten de menschen er eenvou dig tusschen genomen. Nog een andere les heeft de „Maasbode'1 uit de meeting, zij het ditmaal uit de keer zijde der medaille geput. Zooals men weet, woonden een groepje „protestanten" aanvankelijk de meeting bij, jongelui van activistisohen of faseis- tischen huize, die, door gejoel en ge schreeuw tegen de socialistische bewerin gen protesteerend, naar de regelen der kunst de zaal werden uitgesmeten. De „Maasbode" nu zegt naar aanleiding van die uitingen van protest, dat wij ook in de politiek rekening zullen moeten hou den met een in Nederland bij vele jonge ren zich ontwikkelende „nationalistische mentaliteit", en moeten erkennen, dat een Groot-Nederlandsoh nationalisme geestdrift wekt. In de politiek rekening houden.... Is dit inderdaad gemeend? Moeten wij het „nationalisme", dat een a-nder woord is voor het begrip chauvinis me en dat in zijn consequentie tot den oor log, althans tot de oorlog-bereidheid leidt, in bescherming nemen? Of moeten wij weleer een gezond inter nationalisme, dat juist in het katholicisme zijn prototype vindt, aanprijzen en bevor deren? Het Groot-Nederlandsch nationalisme dreigt het terrein van taal en cultuur te verlaten en het gebied der politiek te be treden, aldus verdeeldheid scheppend tus schen twee landen en het werk van den Volkenbond bemoeilijkend. V. Arenaprijs. Prijzendraverij 3e en 4e klas. Afstand 2C00 Meter. Be'asting: voor iedere gewonnen 400 20 M. 3 Sara, 2 Siri Axworthy K., 3 Queen Ab bes St. L., 4 Quanna Sec., 5 Prodigal St. L., 6 Qui Vive V, 7 Prinses Olga, 8 Quil Patrick, 9 Queen H, 10 Sister Patrick H, Minnie H. 12 Oblique B. 13 Quadraat, 14 Quettevillezoon. De officieele sluiting der inschrijvingen voor bovenstaande draverijen is 15 dezer tegen het volle bedrag der inleggelden. Op het programma prijkt nog een demonstratie van een steeple chese, te rijden door luit. F. F. Pahud de Mortau- ges, luit. A. D C. v. d. Voort van Zijp en ritm. G. P. de Kruyff. Achteruitgang in kwaliteit der Yorkshire-varkens? Vergadering van het Z.-H o 11. stamboek te Hoogvliet. Dezer dagen werd te Hoogvliet de 1 den vergadering van het Groot-Yorkshire Varkensstamboek in de provincie Zuid- Holland gehouden, onder voorzitterschap, van den heer Degen te Poortugaal. Evenals het vorig jaar zal het stamboek voor de as. Paaschtentoonstelling t-wee medailles beschikbaar stellen. Uit het jaarverslag blijkt, dat het stam boek aan alles bemerkt, dat het met de varkensfokkerij nog niet naar wensen gaat. Het ledental in Zuid-Holland vermin derde in vergelijking met 1927 met ruim 3 of 10 pet. het aantal inschrijvingen van volbloeden eveneens met 8, namelijk van 62 op 54. De slagers klagen, dat de Yorkshire- varkens niet van die kwaliteit zijn als voor eenige jaren, wat zijn oorzaak vindt kruising van allerlei rassen of raslooie dieren. Een bijdrage van den Nederlandsehen Slagershond werd zeer op prrs gesteld, omdat de nationale tentoonstelling te Den Haag een groot financieel offer van kei stamboek heeft gevraagd. Vei Dinsd Voorz ope :t De voorg- wii 'g Me tal b goedg Vo< missie 1928. 164 a den nen. Ing Sasse dat jaar telepl gen. 1 Sasse de d: hebb< lieim i de kerhc heim dra ge Ws - alc zijn t niet Voor! deel De slotei r be De dat cl heim, behoe van een hebbi aan 1 zieke Me het verzo en in met i schik beten eenk< gunst raam Te mede cling len. ZOU 1 volst, den vend betei schoc Ee ontvi dus zijn i ken, bepe dewe en d kan beoo In; Hier- sterd schik van de d den B. med< gege geen slist. Bi; voor: Be orde. vlees richt Nedi ken In oen Necl. den steil voor weri in h beid geld tijd bij gem

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6