op U ALS HET OS GAAT KRUIEN,... DE VIERDE SLEUTEL m* s'iigei Weier blaf gave 78961 .eideg tweede blad de leidsche courant. donderdag 7 maart 1929 GEMENGDE BERICHTEN ftTS- mnga at 43, at 91 );viléj rburg J. V Hoogi 6 at 10 106a SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een vrouw overreden en gedood Zij wilde haar kleinkind redden. Toen Dinsdagavond zekere vrouw B., wonende aan de Molenstraat te Roosendaal, haar 3-jarig kleinkind, dat bij grootmoeder op visite was geweest, naar huis zou bren gen, zag de kleine aan de overzijde ook lirar grootvader .Hot kind liep dc straat over, toen juist op hetzelfde oogenblik een auto der fa. D., bestuurd door den eige naar, passeerde. De oude vrouw het gevaar ziende snelde baar kleinkind, dajt onder den auto terecht kwam na, doch werd toen rij het wilde grijpen, door dc motorkap ge grepen en na een eindweegs to zijp meege sleurd door don auto overreden. Met een gebroken arm en ernstig inwendig gekwetst erd de vrouw opgenomen en haar huisje ibinnengedragen. Op advies van dr. v. Turnhout naar het ziekenhuis overgebracht, bleek het slacht offer bij aankomst reeds te zijn overleden Het kind was blijkbaar tusschen de wie len gevallen en werd zonder eeaiig letsel opgenomen. Twee verkeersongevaSen nabij Delft. Dinsdagmiddag is op den Haagweg bij Delft, de student H., met zijn motorrijwiel langer eden door een auto. Hij werd inwendig ernstig gewond en is door de Delftsche politie naar het zieken- ïuis .Bethel", te Delft, overgebracht. Op den Rotterdamsclien weg nabij Delft had Dinsdagavond een botsing plaats tus schen een personenauto en een vrachtauto, waarbij dit laatste voertuig over den kop in de sloot terecht kwam. De chauf feur kwam met den schrik vrij, doch do vrachtauto was zwaar beschadigd. De gevaarlijke Muiderstraatweg. Gisteren schrok een voor een begrafe- jjnisrijtuig gespannen paard op den Muider straatweg door uitgelaten stoom van de achterop rijdende Gooische Stoomtram, zoodanig, dat paard en rijjtuig te water raakten. Een trampassagier zag het geval, sprong uit de tram en sneod de strengen zoodat het paard op het droge kon ko nen. De koetsier Herman Vos was eveneens lop den wal gekropen, doch de mede op den |bok gezeten Dirk Beugelaar lag hulpeloos het water. Hij werd gered door den Itrampassagier en met gebroken been uit het ijs gehaald, en na op bet politiebureau te Naarden gespalkt te zijn, naar de Ma- jellastichting te Bussum worvoerd. Auto door de tram aangereden. Gisteravond wilde de heer V. uit HoDse- lersdijk, met zijn auto komende uit de Ju- lianasfcraat te Voorburg den overweg van blauwe tram bij den Parkweg oversteken en bemerkte te laat eèn tram, die uit Den kwam, zoodat een botsing onvermij delijk was. Door het'krachtig remmen van den trambestuurder werd een ernstige aan rijding voorkomen. De auto werd op zij geworpen en aan wie len en stuurinrichting beschadigd. De heer V. begaf zich juist hersteld uit een ziekeninrichting naair huis-. ONGELUKKEN. Een hijschstang op het hoofd. Dinsdagmiddag was men in Pette's ca caofabrieken te Wormerveer bezig met het bergen van balen cacaoboonen. Plotseling viel een hijschstang en kwam op het hoofd van den arbeider W. Vloon terecht. In be- wusteloozen toestand werd de man naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar hij gisteren overleed. Door een machine gegrepen. Gisterenmorgen had op de boterfabriek te Drunen de werkman F. Pullers het on geluk door een machine te worden gegre pen. Hij werd eenige malen rond geslin gerd en bleek toen men erin slaagde hem te bevrijden, reeds overleden te zijn. Van den wagen gevallen. De 20-jarige zoon van den heer J. Vries, landbouwer te Westerdijkshorn, is bij het op hol gaan der paarden van den wagen gevallen en met gebroken been en andere kwetsuren opgenomen. Hij is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. Aan de gevolgen overleden. De S4-jarige vrouw D. te Lieshout, dio dezer dagen in brand geraakte, is aan dc bekomen brandwonden overleden. Brand in eon goederenloods. Dinsdagmiddag is braad uitgebroken ia de groote goederenloods der Nod. Spoor wegen op het stationsemplacement te Gou da. Jongens hadden onder de trap van het gebouw een vuurtje gestookt, dat een groo te brand dreigde te worden, toen een par tijtje houtwol mede vlam vatte. Ten gevol ge van de droogte van het hout, stond de geheel met goederen volgepropte loods aan de linkervoorzijde we'dra in vlammen. Door het krachtig optreden van het sta- tionsoersoner! keu het vuur met brand- bluschapparaten en een straal op de wa terleiding in den aanvang gestuit worden. De motors-puit der gemeente behoefde geen dienst meer te doen. Een gevaarlijk inbreker aangehouden. Gelijk onlangs gemeld, is te Venlo een in breker op heeterdaad betrapt, toen hij be zig was met het uitsnijden van een ruit van een perceel in de Hendrikstraat aldaar. Bij ,het eerste verhoor bleek reeds, dat de aangehoudene, een T)uitscher, debet was aan enkele inbraken, welke in Venlo en om geving kort te voren waren gepleegd. Het verdere onderzoek heeft uitgewezen, dat men met een gevaarlijk sujet te doen heeft. Het is thans n.l. komen vast te staan, dat hij dc laatste maanden niet minder dan 21 maal in Limburg heeft ingebroken. Daarvan geschiedden er zes te Venlo, vier te Geleen, vier te Sittard, een te Blerick, een te Te- gelen en een te Moerlo. De gestolen goe deren zijn bijna alle teruggevonden. De „berooving" te Deventer. De jeugdige S. uit Deventer, die onlangs in bet nieuwe plantsoen aldaar aan een boom vastgebonden en „beroofd" was van circa 15.000 en in hechtenis werd gehou den, verdacht van onder één hoedje te heb ben gespeeld met een of meer „beroovers", is thans door de justitie voorloopig op vrije voeten gesteld. Thans blijven nog in voor- loopige hechtenis J. D. en H. F. v. S.. die door een broer van S. zijn aangewezen als de daclere der berooving. De fraude bij de gemeente Amsterdam. Omtrent de fraude bij de afdeeling be stratingen van publieke werken te Amster dam, tusschen een paar ambtenaren en do Neufchatel Asphalt Cie., deelt men ons mede, dat deze fraude zou zijn ontdekt door toevallige omstandigheden. -Een van de ambtenaren zou een papiertje hebben la ten slingeren. Toen eenmaal verdenking was' gerezen en ten slotte werd ingegrepen is bij een der verdachte ambtenaren een boekje gevonden waarin was genoteerd het juiste getal belegde vierkante meters en dat wat was opgegeven door de Neufcha tel Asphalt Cie. Ook zijn kwitanties gevon den, waardoor men er achter kwam hoe groot de bedragen waren, die bij deze frau de in hét geding zijn. Het is dan ook niet om het verlies, dat de gemeente geleden heeft, dat de zaak in handen is gesteld van de justitie, doch uitsluitend om den moree- leu kant der kwestie. Het betreft hier amb tenaren die ca. 5 a 8000 salaris hebben, die gedurende ongeveer 3 jaar hebben ge knoeid tegen vergoeding van 50, 75 en ook wel eens 100. De verdachten zijn gisteren ter beschik king van de justitie gesteld. DE ENKHUIZER ALMANAK EN ZIJN WEERVOORSPELLER. De Enkhuizer Almanak heeft den naam zoo'n goede weervoorspe'.ler te zijn. Elke maand begint met een versje. Voor Januari luidde het: De eerste maand van 't jaar Is thans voor ons weer daar Heerscht winter in natuur Xn 't hart gloei' levensduur. Voor Februari: Februari als te tweede Brengt nog geen herleving mee, Al blijft het echter dor en dood Tevreê van hart-, kent men geen nood. Voor Maart: Maart, in 't jaar de derde maand. Die ons de Lent5 te brengen waant, Komt op dit punt nog al te kort Maar ook wordt vaak te veel gemord. Voor April: April, de vierde in do rij, Is zeker niet van nukken vrij, Maar toch ontluikt het jonge groen En kan men zich naar buiten spoén. Aangezien wc den jaargang 192-S niet konden machtig worden, was niet na te gaan, of deze versjes standaardversjes zijn, weergevend de gewone algemeene weers gesteldheid. De Almanak heeft echter ook in elk overzicht een meer in bijzonderhe den afdalende weersbeschrijving en deze is wel zeer treffend. Zoo lezen wij: 1 Januari: prachtig vriezend winterweer; 10 Januari: goed winterweer met weinig vorst; 17 Ja nuari: regen, sneeuw en wind; 25 Januari: winterweer met weinig vorst; 1 Februari: veel regen en wind: 911 Februari: vrie zend, 1215 vorst; 16 Februari: helder vriezend weer; 24 Februari: goed weer met weinig vorst; 1 Maart: de lente is in aantocht. De gelukkige profetie inzake den afge- loopen winter noopte ons natuurlijk nog een beetje verder te snuffelen. De Enkhui zer profeteert verder: 11—15 Maart regen en wind, 17 Maart prachtig lenteweer, 25 Maart goed weer maar veranderlijk; 1 April: zacht groeizaam weer; 25 regen 68 gced weer; 9 prachtig lenteweer; 15 regen en wind, 22 goed weer met wehrg regen. 1 Mei: prachtig lenteweer, goed weer met buien; 9 droog weer maar ver anderlijk; 1517 Mei: regen en wind; 18 21 mooi weer; 22 prachtig lenteweer; 30 regen en wind. Juni: zomerweer dat niets te wenschen laat; 6 goed weer maar met buien; 13 warm met onweer; 22 prachtig zomerweer; 29 doorloopenl goed weer. Juli: prachtig zomerweer met weinig regen; 5 goed weer maar winderig; 12 zeer warm met onweer; 20 goed weer maar veranderlijk; 29 goed weer maar buiig. Augustus: prachtig zomerweer, 5 goed weer met buiten, II15 regen en wind, 1618 goed weer, 19 warm met onweer, 26 goed weer maar veranderlijk. September: prachtig herfstweer maar veranderlijk, 2 regenachtig en winderig. 17 goed weer maar regenachtig, 25 steeds nog goed weer. October: steeds mooi herfstweer, 1 goed weer met btiien, 1012 regen en wind 14 15 goed weer, 17 goed weer maar veran derlijk, 24 regen en wind. November: veel regen en wind, 912 guur en winderig, 13^-10 goed weer, 16 goed weer met. weinig vórst, 22 regen en wind. December: goed winterweer niet weinig vorst, 8 sneeuw met vorst guur en koud, 15 helder vriezend weer, 22 prachtig win terweer, 30 sneeuw en vorst. Heeft de Enkhu:zer lente en zomer even goed voorzien als den winter die achter ons ligt dan krijgen we dus een mooie lente, een prachtiger} en langen zomer en ook nog een mooien herfst. We hebben nog tien maanden den tijd om den Enkhuizer te beoroeven. Krijgt hij weer gelijk, dan krijgt hij ook dat voor spelen we een eenige malen verdub belde oolnag 1930, want zoo'n weervoor- spe^'er willen we a-hen bij de hand bobben. Men krappe dit lijstje uit en houde boek van „mis" of „raak" voorspeld. „Vad." Het ijs te Eirrrerik in beweging gekorr.en Schepen losgerukt, één ingedrukt, één op de kade geschoven Boomen afgeknapt. Uit Emmerik wordt ons gemeld: Gisterenmiddag tegen halfdrie heeft het ijsdek zich over ruim een km. in beweging gezet, tengevolge waarvan verscheidene schepen van hun ligplaatsen werden ge rukt. Eén schip werd zelfs met lading en al op den wal gezet. Vele boomen, waar do schepen aan gemeerd lagen, knapten een voudig af. De verschuiving duurdo slechts een kwartier. De ijsgang te Emmerik is oorzaak, dat cnkelejiooten langs de kaden door het op stuwende ijs zijn vernield. Er heeft zich oen incident voorgedaan, omdat schippers, ondanks het verbod van' den burgemeester, kabels wilden vastma ken aan den fraaien boom, die bet „Denk mal" voor de gevallen krijgers overschat duwt. De burgemeester heeft politietrne- pen moeten laten aanrukken om te verhin deren, dat de schippers aan dien boom meerden. De „Tel." brengt nog verschillende na dere bijzonderheden uit Emmerik. Wij ont- leenen er het volgende aan: Door de geweldige kracht van do zich verplaatsende ijsschollen is de Nederland- sche sleepboot „Wingie" tegen het Neder- landsche sleepschip „Potgieter", dat met ijzererts geladen was, platgedrukt, waar door de „Potgieter" gedeeltelijk over de kade geschoven werd. Verscheidene boo men, waaraan de schepen bevestigd waren, knapten als lucifers af en liggen over de kade verspreid. Een groot tumult ontstond, toen door het loeien van sirenes en het fluiten der sche pen het begin van de ijskruiing werd aan gekondigd. Binnen enkele minuten stonden duizenden belangstellenden langs de kaden van den Rijn. Dc „Majo", een schip van 2100ton, werd een meter op de kade ge drukt. De „Potgieter" wordt door experts als verloren beschouwd. Een Duitsche af deeling van het Roode Kruis was aanwe zig maar behoefde' geen dienst to doen, daar zioh geen persoonlijke ongevallen voordeden. Bij het „Denkmal der gefallenen Krie- ger" staat een historische boom van onge veer 2.5 Meter dikte. Eenige Nederland- sche schippers wilde om dezen boom hun kabels leggen, wat een paar Schupo's aan vankelijk beletten. Het kwam hierbij zelfs tot handtastelijkheden, doch later werd van Duitsche zijde toegegoven. Eenige op drift geraakte schepen, wel ker bemanningen met moeite aan den wal kwamen, werden een kilometer lager weer tot stilliggen gebracht. Dc genietroepen bij Lobith hebben het ijs van den Rijnmond opgeblazen. Gister morgen werd daar 2 centimeter val gecon stateerd. De toestand te Lobith is overi gens onveranderd. Plotselinge aanval. Zoo schijnt de Rijn zijn scherpsten aan val op het oogenblik nog alleen maar op Emmerik te richten: en met steeds grootor gevaar voor de schepen. Plotseling is een groot ijsveld het open water voor de stad komen vullen, maar thans met een beel fataler effect op een der schepen. Het grooto veld schoof aan, rukte twee sche pen, die aan de overzijde van de Btad ge meerd lagen, mede, en legde ze voor de stad, waar de verschuiving tot rust kwam. Maar onderwijl had aan de stadszijde het ijs eveneens zijn werk gedaan. De g&otc Nederlandsche Rijnaak „Potgieter" werd eenvoudig opgetild en met den achterste ven op den wal geschoven. Daarbij knapte een boom, aan welks voet de staaldraden bevestigd waren, als riet af. Tegelijkertijd werd de genoemde sleepboot zijdelings te gen het schip aangedrukt en eveneens ern stig beschadigd. De andere schenen werden naar elkaar toegestuwd maar bleven lig gen. De stalen kabels die zich zeer span den hielden het ditmaal nog. Nu men gezien heeft dat de kabels toch nog dit gunstige resultaat hadden, dat de schepen niet direct werden meegesleept, heeft men nog een armdikken kabel van een Rijnkettingboot vastgemaakt, zoodat nog grooter druk van het ijs noodig zal zijn om zich van de schepen meester to maken en ze weg to sleepen. Bij den kalmen gang dien de Rijn heeft zou er voor het weg drukken van een groep schepen voorloopig nog geen groot gevaar bestaan, omdat do snelheid van het ijs niet groot is. Het hedenmiddag opgeschoven ijsveld heeft voor een groot deel het open water weer gevuld, maar is nog niet naar achteren ge schoven, zoodat het weer ieder oogenblik verder kan gaan. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 8 Maart. Huizon, 336.3 M. Na Guur 1852 M. 11.0011.30 N.CJR.V. Korte Ziekondicnst 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig half uurtje. 12.151.15 K.R.O. Concert door heb K. R. O.-Trio. I.152.00 K.R.O. Gramofoonmuziek. 3.004.00 K.R.O. Vrouwenuurtje door Mej. W. Mens. 4.005.00 N.C.R.Y. Gramofoonmuziek. 5.006.45 N.C.R.V. Concert door het Hol- landsche harpkwartet (viool, harp, cello, orgel). Fransch Italiaansch concert. 7.007.25 Spr.: W. A. H. Smit: De cen trale warmtebron. 7.35 V.P.R.O.-uitzending. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door hot A.V.R.O.» Trio. 2.052.45 Voor de Scholen. Ir. A. Min- derhoudBijenteelt. 2.454.00 Gramofoonmuziek. 4.004.30 Huisvrouwenhalfuurtje. 5.005.30 Gramofoonmuziek. 5.30ö.OÜ Radiopraatje. 6.007.15 Concert door het A.V.R .O.-Trio 7.157.15 Schippersles door A. K. Kleyn. 8.009.00 Een uurtje volkszang. 9.0011.00 Concert. Het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. B. v. d. BoschSchmidt zangeres. 10.45 Persberichten. Daarna tot 12.00 Dansmuziek. Da ventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. II.05 Ivookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert (viool, piano). 12.50 Orgelconcert, 1.202.20 Orkestconcert. 2.20 Beeld-uitz. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing. Reisverhaal. 3.40 Muziek. 3.45 Lezing: Mme. Curie. I.00 Muziek. 4.05 Voor dc scholen. 4.50 Orkestcoucert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Tuinpraatje. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Landbouwberichteu. 7.05 Mozart's pianosonaten. 7.20 Bioscooppraatje. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. S.05 Populair concert. Squire celeste Oc tet. Koor. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Actueele causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Russische muziek. II.20—12.20 Dansmuziek. ,.R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkcstconcort. 7.057.50 Gramofoonmuziek. S.20 Liter, causerie. S;50—11.10 Orkcstconccrt. Langen berg, 462 M. 9.35 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Orkestconccrt. 7.20 Concert. Werag-orkest. 8.05 Declamatio door E. Hardt. 8.50 Zanguurtje o. 1. v. F. Jöde. Daarna tot 11.20 Dansmuziek, (i. d. pauze uitz. van dc Dortmunder 6-dagenrennen). Hamburg, 391.6 M. 10.2011.20 Gramophoonplaten. 12.40 Muziekuitzending voor scholen. 5.20 Concert. 7.20 Agnes Micgel-Hcrdenking m. m. v. het. Norag-orkest. 8.35 Zweite Abendveranstaltung ruit Worpsweder Künstler. 9.50 Actueele berichten. 10.20 Dansmuziek. Brussel, 511.9 M. 5.20 Orkest-concert. 6.50 Trio-concert. 7.20 Gramophoonplaten. 8.35 Orkestconcert. feuilleton. vart er i lonw Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. 44) En het doorsnijden van den draad had tegelijkertijd het goed gevolg, dat ik U niet in Auburn kon laten oppakken. Goed geraden. Het waren twee vlie gen in een klap. Een paar vragen, Don José, alleen om de juistheid van mijn gevolgtrekkingen te controleeren U had een draagbaar Morse apparaat bij U en een man, die telegrafeé- ren kon'2 Ja, ik had er van het begin af aan °P gerekend, dat ik zoo iets wel eens kon noodig hebben, ofschoon U vel begrijpt, dat ik verbaasd was, toen ik U daar zoo maar in de prairie zag opduiken. Ik dacht, dat ik mijn sporen rn Berlijn zoo goed had uitpewischt. Maar dat vertelt U mij later wel eens. Liever wel. U hebt toen tegen ze- ven uur het telegram van den Alkade on derschept; hebt het antwoord opgeschre- Ten met de boodschap dit niet voor 'n uur ef twaalf door te seinen. Uw „telegraaf- neambte" is toen 's nachts naar Sacra mento teruggekeerd. Schitterend ontdekt. Bravo. Nadat U tegen zevenen het telegram had ongeschreven, bent U met Don Iago weer de prairie ingereden, waar U de truc met de paardensporen hebt uitgehaald. Bij de beek hebt U de paarden losgelaten en bent te voet naar Au-bura gegaan en van daar 's nachts naar Frisco. Don Iago reis de apart, derde klas. Het klopt als een bus. De truc met de sporen was zeker van Don Iago afkomstig? Inderdaad. Aan dien man heb ik een buitengewoon vernuftig en toegewijd met gezel. Nu nog wat anders, Don José. Het blijkt me nu, dat U werkelijk de bedoe ling had om met mij samen to komen. Waarom bent U toen niet op den afgespro ken tijd in Frisco in het station geweest 1 Dat zal ik U zeggen. Toen ik beslo ten had niet met een nieuwen moord mijn geweten te bezwaren en ik U dus niet uii den weg wilde ruimen, bleef me maar één mogelijkheid, om van Uw vervo^ngen af te komen; dat was zelf van het wereld- tooueel te verdwijnen. Dus moest een of ander lijk met von Schleiblingen's papie ren in den zak gcvondeD worden en moest ik die van den overledene hebben. Dat was de „omstandigheid", waarop ik wacht te. Het plan was om dit al onderweg te doen, nadat ik gemerkt had, dat U mijn schuld ontdekt had, indien'een van onze mannen toevallig was komen te sterven. Maar in de eerste plaats gebeurde dat niet in de paar dagen tusschen onze eer ste ontmoeting en de aankomst in Sacra mento ten tweede was het toch wel een beetje riskant met U vlak op de hielen. Toen dacht ik, dat het in San Francisco weinig moeite zou kosten om een geschikt lijk op te duiken, dat als von Schleiblin gen le laten begraven en zelf in mijn nieuwe hoedanigheid, onaantastbaar voor Uw arrestatie- en uitleveringsbevelen in het station bij U te komen. Maar het viel niet mee, om deze transactie in Frisco tot stand te brengen. Vandaar, dat ik U moest teleurstellen Hier, iu dit koortsgat Maracaïbo, is het beter gelukt om voor geld en goede woor den vrienden te krijgen, die bereid waren den overleden Don José de Zaketas als Albrechts von Schleiblingen te identifi- ceeren en mij als genoemden Don José te herkennen. Een paar eerlijke Venezolaan- sche Hidalgo's hebben mij dezen onschat- baren dienst bewezen. Mijn vriend Don Iago zal U de doodakte van den heer von Schleiblingen toonen. U zult toch geen doode verder het leven moeilijk maken, lachte von Schleiblingen. Ik zou de autoriteiten kennis kunnen geven van het geval. Probeer maarU, de vreemdeling al leen tegen de heilige eeden van een aantal Venezolaansche edellieden en burgers. U komt in Uw hemd te staan met zoo'n klacht. Von Holdau dacht even na. U hebt gelijk, het zou waanzin zijn. Maar op zocveel duivelsche genialiteit had ik niet gerekend; ik moet eerlijk toegeven, dat ik het daartegen afleg. Maar het be- teekent een breken voor goed met Uw heele verleden en Uw heele millieu. Dat was mijn daad van toen al, zei von Schleiblingen somber. Daar hebt U gelijk in. Het was alsof de man, d:e tegenover von Holdau zat plotseling niet meer de stoere, sportieve, vlotte von Schleiblingen was, maar een oud man, die onder den last van het leven gebukt ging. En de vruchten van mijn misdaad heb ik niet kunnen plukken. Dat was me bekend. Von Schleiblingen keek hem verwon derd aan. Weet U dan alles, duivelskunstenaar? Tenminste veel. En daarom zeg ik U: het moet U niet verbazen, dat U niet hebt gekregen wat U dc vruchten van Um misdaad gelieft te noemen. Van een misdrijf plukt men alleen wrange vruch ten. En een moord op uw vrouw was nu niet bepaald het geschikte middel om het hart van een andere, goede, reine vrouw te veroveren. Weet Bell Von Schleiblingen was doodsbleek ge-, worden. Waarom zou ze niet weten, wat ieder een langzamerhand weet. Maar ze is intel ligent en heeft uit zichzelf verdenking te gen U gekregen. Von Schleiblingen bleef een lange poos zwijgen. Eindelijk vond hij weer woorden. Ik ben een verongelukt mensch, von Holdau, ik heb geen hoop en geen toe komst meer; alleen maar het verleden om knagend berouw over te hebben. Maar als je eens wist, hoe ik door mijn harts tocht bezeten was.... Ik weet veel en ik begrijp veel, von Schleiblingen, ik heb beel wat gezien en gehoord. En ik heb tot op zekere hoogte zelfs medelijden met je, dat je zoo het slachtoffer bent gewordeu van je cigeu booze driften. Maar Vollrad heeft eens ge zegd, dat. ik een „fanaticus van het recht" ben en dat is een zeer juiste kwalificatie. Dat ik medelijden met je heb, boteekent niet, dat ik een excuus voor je heb.... "Von Holdau ha-d op diep ernstigeu toon gesproken en ziju woorden hadden blijk baar grooten indruk op von Schleiblingen gemaakt. Hij zweek weer een tijdlang en zei toen Mijn leven is vernietigd; alleen het naakte lijf heb ik gered, om zoo te zeggen. Maar in de gevangenis wil ik niet komen. Ik word zonder dat ook genoeg geteisterd door mijn schuldig geweten. En omdat ik niet in de gevangenis wil komen, heb ik al mijn vernuft aangewend om aan. jon te ont snappen. Maar je zult toch niet zonder re sultaat naar Duifschland teruggaan, wat ik nog goed kan maken, wil ik goed ma ken. Blijf vannacht hier in het hotel uil- rusten en ga morgen mee naar Caracas. Ik heb daar een huis in dc bergen de stad ligt hoog en daardoor veilig tegen de vervloekte gele koorts. Wees een paar da gen mijn gast.... een laatste herinnering aan de beschaafde wereld, dan zal ik mijn bekentenis opschrijven en dan wil ik graag van je hooren, hoe je het spoor te ruggevonden hebt, dat ik zoo handig dacht uitgewischt te hebben. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5