r BINNENLAND s UIT DE OMGEVING KERKNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK DE VIERDE SLEUTEL derde blad DE LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 1 MAART 1929 2! ik, stl ijdei nei on1 DE R. K STAATSPARTIJ. De vërzarrellijsten. van candidaten voor de Tw ecde Kamer der RK. Staatspartij. „Het Huisgezin'' schrijft: De vastgestelde verzamellijsten zijn gisteren door het Partij-sccretariaat aan de candidaten toegezonden Uit deze verzamellijsten blijkt, dat voor de kwaliteitszetels 11 candidaten reeds bii enkele candidaatstelling voor een vaste plaats gekozen zijn. Het zijn de heeren Mgr Nolens, prof. Aalberse, Suring, Van Vuu- ren, C. Kuiper, jhr. Ruys de Beerenbrouck, mr. Van Schaik, ir. Feber, E. Lockefeer, dr. Deckers en Fleskens. Practisch is zulks ook het geval met de heeren Hermans, Loerakker en Van der Me;s. De candida tuur- Kuiper staat in deze betrokken kies- kringgroepen intusschen nog gehandhaafd. Er blijven dan nog vier kwaliteitszetels over waarvoor gestemd moet worden, te weten Handel en Nijverheid (2 candidaten), Algemeene Onderwijswetgeving (2 candi daten), Vrouwenbelangen (3 candidaten) en de zetel Landbouwzaken in Limburg (2 candidaten). Voor de 18 kwaliteitszetels zijn er voorts 34 candidaten voor een plaatsvervangende plaats. Hiervan zijn er drie bij enkele aan wijzing gekozen voor de officieele lijst, le weten: J. van Beek voor den Bosschcn Landbouwzetel, Y. Keestra voor den zetel Staatsfinanciën en W. Steinmetz voor den zetel Arbeidszaken in de groep der groole steden. En practisch ook de heeren Maenen en Valkenburg (resp. in Limburg en Tilburg). Voor de 13 vrije plaatsen zijn 93 candi daten over, waarvan er echter 25 slechts als plaatsvervanger wenschen gekozen te worden. Er blijven dus 6S candidaten over voor 13 vaste plaatsen, of wel 5 candidal en per zetel. DE KWESTIE-VER AART. Verzoek van het Rijkskringbestuin* 's-Gravenhage aan Prof. Veraart. Hij stelt zich beschikbaar voor een vrijen zeteL Het kringbestuur van den R. K. Kiesver- eeniging Rijkskieskring VGravenhage deelt ons het volgende mede: Op Woensdag 27 Februari 1929 verga derde onder leiding van den onder-voorzit ter der Rijkskieskring-organisaties, den heer mr. J. M. J. F. Andreoli, het Kringbestuur. Van de 16 parochiale cfdeelingen waren alleen de afdeelingen A. K. en O. niet ver tegenwoordigd. Op verzoek van het bestuur was prof. dr. J. A. Veraart niet ter verga dering verschenen. Na een ernstige en uitvoerige beraadsla ging werd met op twee na algemeene stem men besloten het volgend schrijven tot Prof. Veraart te richten: s-Gravenhage, 27 Februari 1929. Den H.E.Gestr. Heer Prof. Dr. J. A. Veraait Laan van Meerdervoort 306, 's-Gravenhage. HoogEdelGestrenge Heer, In de vergadering van het Rijkskring- bestuur, gehouden op h,pden, is met op twee na algemeene stemmen besloten, andei- maal het verzoek tot U te richten, U be schikbaar te stellen voor de candidatuur voor een vrijen zetel bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Vooraf deelen wij U echter mede, dat dit besluit in geen enkel opzicht onze men ning ten aanzien van de rechtskwestie wij met betrekking tot de naar ons oordcel onjuiste omschrijving van den kwaliteits zetel „Arbeidszaken en Arbeidsvraagstuk" het Beredeneerd Verslag van het Cen traal College. Ten aanzien van deze kwestie handhaven wij ons verlangen, dat de Partijraad zal beslissen, al hebben wij besloten aan de aanvragers van eene vergadering van den Partijraad te vragen, aan het Bestuur van de Staatspartij te verzoeken de behande ling van deze kwestie uit te stellen tot na de verkiezingen. Waar tengevolge van verschillende om standigheden eene tijdige beslissing van den Partijraad in dit stadium niet meer mogelijk is, wilde ons Bestuur niet dat U door den loop der omstandigheden, na den zomer van 1929, niet meer in de Twc le Kamer zour't terugkeeren. Hoewel v. ij Uw standpunt kei.^en en U reeds in een onzer vorige vergaderingen pertinent geweigerd hebt aan het verzoek van enkele der bestuursleden, om U voor een vrijen zetel beschikbaar te stellen, te voldoen, rneenen wij toch in het belang, van den vrede in onze Partij en ook in het al gemeen belang, nog eermaal eene poging te moeten aanwenden om U te verzoeken op Uw besluit terug te komen. Wij vragen dit met des te meer aan drang, omdat U de zienswijzo van ons Be stuur te goed kent en weet, dat wij het betreurd hebben, dat het Centraal College aan de omschrijving van de kwaliteit „Ar beidszaken en Arbeidsvraagstuk" ten on rechte een zoodanige beperking heeft ge geven, waardoor de kiezers in hunne keuze worden beperkt, om als deskundige voor dat belangrijke vraagstuk slechts te mogen kiezen, personen voortgekomen uit de ran gen der arbeidersorganisrties. Ons Bestuur was en is nog steeds van meening, dat de kwaliteit „Arbeid" zonder zoodanige beperking moest worden vast gesteld en dat dus, bij de behandeling van het vraagstuk van den arbeid in de Tweede Kamer den Haag een afgevaardigde kon krijgen die dit vraagstuk in zijn vollen om vang beheerscht. Wij hopen dan ook dat U ter wille van onze kiezers, die in de verschillende af deelingen onzer Kiesvereeniging U zoo on dubbelzinnig van hun vertrouwen hebben doen blijken, U alsnog beschikbaar zult stellen om eene candidatuur voor de Twee de Kamer te aanvaarden, waardoor U ook in de toekomst op het gebied van den Ar beid en het Arbeidsvraagstuk in zijn vollen omvang, Uw taak zoudt kunnen voortzet ten. Inmiddels verblijven wij met gevoelens van oprechte hoogachting, Het Bestuur van de R. K. Kiesveereniging. De beslissing van Prof. V e r a a r fc. Naar wij vernemen, heeft prof. Veraart gisteren een telegram gericht aan het be stuur der R. K. Staatspartij, waarin hij meedeelt de candidatuur voor den vrijen zetel te aanvaarden. Steun aan de suiker-industrie. Initiatief-voorstel iügedi e,n d. ïfaar de „Msbd." verneemt, is door de heeren van den Heuvel, Kortenhorst, Writ- lcamp en Bierema bij de Twepde Kamer ingediend een initiatief-voorstel van wet tot steun aan de suikerindustrie. Daarin wordt voorgesteld gedurende be4 tijdperk loopende van 31 Mei 1929 tot 1 September 1930 een garantie-premie van maximaal 1.50 per 100 K.G. bieten toe te kennen aan de Ned. Suikerfabrieken en -raffinaderijen, zoolang de suikerprijs niet hooger wordt dan 17 gulden. Groot Seminarie te Warmond. Aan het verslag van den HoogEerw. Heer President van het Groot Seminarie te Warmond over den toestand van dit Seminarie over 1928 is het volgende ont leend Onder de hoogleeraren kwam verande ring door de benoeming van den Hoog Eerw. Kanunnik Prof. J. D. J. Aengenent tob Bisschop van Haarlem. Tot zijn opvol ger is benoemd de Z.E. Heer P. Heskes, zoodat het getal professoren weer voltallig was. In September 1927 waren er 165 studen ten. Drie zijn naar elders vertrokken, 23 ontvingen de H. Priesterwijding. Er bleven dus einde Schooljaar 139 studenten over. In September 1928 kwamen er 47 nieuwe bij, zoodat begonnen werd met 186 studen ten. N00 3DWIJKERH0UT. Retraiteclub „St. Clemens". De Re traiteclub ,.St. Clemens" hield in café Bra- ma hare jaarvergadering. De opkomst 'aas maar zeer matig, hetgeen de voorzitter, de heer J. v. d. Voet, tot zijn spijt, in zijn openingswoord moest opmerken. Echter, het ledental is groot, en diit is wel goed, omdat de club veel goeds verricht en uil- werkt. Kapelaan Jos. v. Stralen werd nu door spr. welkom geheeten en geïnstal leerd als nieuw-benoemd geestelijk-adviseur van de vcreeniging, hem dank zeggende tevens voor alles wat reeds door hem ver richt was voor leden en club. De eerw. ka pelaan dankte voor het gesprokene en wensclite de retraite-club geluk met hot uitstekend geslaagd werk van dezen winter. Z.Eerw. gaf nu een leerzame en mouie schets over het leven van „St. Clemens Maria Hofbauer". Ook besprak hij nog bet vaderschap en de kinderopvoeding. Nu werden notulen en jaarverslag van den secretaris voorgelezen en goedgekeuul. In den loop van 1928 namen ruim 100 leden deel aan een besloten retraite. Het finan cieel verslag gaf een saldo van 2. Do controlo-commissie bevond alles in orde, waarna den penningmeester dank werd gebracht voor zijn beheer. De hierna gehouden bestuursverkiezing herstelde met bijna algemeene stemmen voorz. J. y. d. Voet en penningm. C. v. Haas trecht weer in hun oude plaats. Tot men we bestuursleden werden gekozen P. Oh- dam en A. Kaptein. De voorz. wensclite hen geluk, dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte op aller medewer king, tot bloei van de vereeniging. De rondvraag gaf geen bizonderheden, waarna gesloten werd met den Chr. groet. R0EL0FARENDSVEEN. Volksbond. Woensdagavond verga derde de afdeeling van den R. K. Volks bond in de Pancratiuszaal. De opkomst was zce-r goed en na een kort openings woord door den heer Gortzak werd over gegaan tot behandeling van de agenda en wel lo. Statuten en reglement welke na een zakelijke tcelichting door den heer Angenent, secretaris van het centraal be stuur met algemeene stemmen werden aangenomen, en waarop de noodige goed keuringen zullen worden aangevraagd. Vervolgens had bestuursverkiezing plaats, waarbij met meerderheid van stemmen werden gekozen J. v d. Tang J. van der Zwet, C. Hoek, C. Kortekaas, J. A. Gort zak, K. Boeker en J. Struive, welke allen verklaarden de benoeming aan te nemen. Tot voorzitter werd bij acclamatie geko zen de heer J. A. Gortzak (apnlaus). De vaststell'ng van de contributie werd met bijna algemeene stemmen beoaald op 7 cent per week van 1 Nov. tot 1 Maart en op 10 cent per week van 1 Maart tot 1 November, waaronder begrepen gratis toezending van het weekblad. Deze con tributie wordt voor die leden welke zich niet hebben aangesloten bij den Vakbond met 1 osnt verhoogd Voor heb lidmaat schap van het T. B. C.-fonds voor Her wonnen Levenskracht, waarvoor zij en hunne gezinnen recht krijgen op verple ging in het Sanatorium, ingeval zij door deze zoo gevreesde ziekte getroffen zouden worden. Voor Rcelofarendsvesn verd'ent het zeer zeker wel aanbeveling om zich bij deze verzekering aan te sluiten. Zoolang deze abnormale winter en werkloosheid voortduurt behoeven de werkloozen geen contributie te beta'en. Het door het voor- loopig bestuur opgemaakte werkprogram .'ordt aangenomen. Na een woord van dank en een aansporing aan allen om als lid toe te treden verlaat de heer Ange nent de vergadering. Hierna nam de voor zitter het woord om dank te brengen aan het bestuur voor de voorloop'ge werkzaam heden met zooveel actie en liefde verricht en noodigde de nieuw gekozenen uit om aan de bestuurstafel plaats te nemen. Hierna brengt sor. dank aan het gemeen tebestuur hetwelk dezen middag op zoo duidelijke wijze van zijn mede'even met de georganiseerde arbeiders heeft büjk gege ven. In het bijzonder aan den Burgemees ter werd een woord van hulde gebracht voor de wijze waarop hij met klem en ar gumenten het georganiseerd zijn had ver dedigd en aangewezen als de weg welke ieder vooruitstrevend arbeider dient in te UiT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 2 Maart, Huizen, 336.3 M, N a 6 n u r 1852 M. Uitsluitend K.R.O.-n'tzsndingen. 12.301.30 KRO. Concert door het KRO- Trio. 3.005.14 Kinderuurtje o. 1. v. Mevr. Nu- wenhuis v. d. Rijst. 5.306.30 Gramofoonmuziek. 6.306.40 Spr. M. K. Gerisch: Het Zwar te Woud. 6.40—6.50 Gramofoonmuziek. 6.507.00 Kafch. Berichten. 7.007.30 Engelsche les. 7.30—8.00 Kniples. 8.00S.fO Spr.: Pr.ter P. Knops S. A. H.: De Godsdienst der Naffaras. 8.20 Concert. Het Amsterdamsche Salon orkest o. 1. v. F. Boshart. J. v. Buggeniun, zanger. 9.30 Nieuwsberichten. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Trio. 2.00—5.00 Opening van het nieuwe V. A. R. A.-Gebouw te Hilversum. Medew. van W. Andriessen. 5.005.45 Verhaaltjes, versjes en liedjes voor de kleintjes door W. van Cappellen. 5.45—7.30 Populair concert door een klein orkest o. 1. v. H. de Groot. 6.306.45 „Intermezzo". 8.00 Uitz. v. d. verg. v. d. Ned. Bond van Pers. in Overheidsdienst, ter gelegenheid van het afscheid van den Bondsvoorz. N. van Hinte. Muziekver. „Voorwaarts". Klein Koor „De Stem des Volks" te Amsterdam o. 1. v. A. Krelage. W. van Cappellen de clamatie. Spi\ F. van Meurs, secr. van bo- vengencemden bond. 10.00 Persberichten. 11.30 Sluiting V. A. R. A.-programma. D a v e n t r y, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing: Home dress making. 1.202.20 Carlton Hotel Octet. 2.202.45 Beeld-uitz. 3.15 Voetbalwedstrijd om de F. A.-cup. 5.00 Balladenconcert (sopraan-fluit). 5.35 Kind er uurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Muziek. 7.05 Pianomuziek van Beethoven. 7.20 Omroeppraai 7.35 Rugby-wedstrijd. 7.50 Lieder n van Eric G-Sfce9. 8.20 Leicester Fe ..'.re-f at. meert v. verschillende fanfarecorpsen. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Actueele causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Orkestconcert. K. Lark, bariton 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Dansmuziek door de „Ixes". 4.055.05 Dansmuziek. Jo6s Ghislerey Symphonians. 6.507.30 Gramofoonmuziek. 8.35 Variété. 9.£0 Dansmuziek „Les Ixes". Langenberg, 462 M. 9.35 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Vroolyke avond. Daarna tot 12,20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1649 M. 11.203.50 Lezingen. 3.501.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7.20 Stude des Landes. Medewerkenden: Max Nahrath (piano), Gerta Breyne-Dic- ken (mezzo-sopraan), Gerd Fricke (voorle zing van „Bauernhochzeit" uit „Pallieter" van Felix Timmermans. 8.20 Orkestconcert. Daarna tot 11.50: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramophoonplaten. 3.50 Orkestconcert Bernard Jakscktat (zang). 4.50 Concert. 7.20 Concert. Toespraak door Senator Dr. Apelt. Feestrede door Prof. Camillo von Klenze. Karl-Schurz herdenking. 8 50 Concert m.m. van het Norag- en Scharpa Orkest Willi Hagen (conferencier) Brussel, 511.9 M. 5.20 Dansmuziek. 7.05 Piano-recital. 7.20 Gramophoonplaten. 8.35 Orkest-concert. Albert Sabbe (hobo) Jules Vincent (piano). 10,35 Dansmuziek. slaan (applaus). Na een kort maar krach tig woord van den geestelijk adviseur en een dankwoord en toezegging door den voorzitter van den Landarbeidersbond St. Deus üedit, den heer «N. Kerkvliet, werden een aantal nieuwe leden ingeschreven en de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. WARMOND. IJsclub. Gisteren hield de Warmond- sche IJsclub een hardrijderij voor behoefti- gen op de Poel alhier. Voor dit sympathie ke doel hadden zich verschillende deelne mers aangemeld en ook de belangstelling was bevredigend. Het ijs verkeerde in uit stekenden toestand, zoodat ook goede sport te zien gegeven werd. Do uitslag was als volgt: le prijs A. Sikking, 2e pr. B. ter Beek, 3e pr. J. Sikking. Aan de winnaars werd een kistje sigaren toegekend, terwijl als gevolg van deze wedstrijd aan de be hoeftige ingezetenen zal worden uitge keerd 300 pond spek, 300 pond groene erw ten, 75 witte brooden. De leesten hiervan worden voor de helft gedragen door do Warmondsche IJsclub, terwijl de andere helft is bijeengebracht door particulieren WASSENAAR. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 6 Maart, 's voormiddags 10 uur. 1. Ingekomen stuk ken. 2. Ontheffing voorschriften Bouwver ordening. 3. Vaststelling lijst van betrek kingen, waarop de Ambtenaren- en Werk- liedenregleinenten niet van toepassing zijn (art. 2 al. 2). 4. Instructie Gemeente-Ge neesheer. 5. Aanstelling Gemeente-Ge neesheer. 6. Subsidie gemeentelijke Han delscursus Den Haag. 7. Verkoop bouwgrond aan de Vereeniging „Het Dorpshuis" 8. Voorstel verlenging steunuitkeering. 9. Ver huur voormalige Directeurswoning Gasfa briek. 10. Instructie Ontvanger en Ambte naren. 11. Wijziging begrooting. 12. Grond aankoop (ged. Duinrel.). 13. Geldleening Kiezerslijst. De op 22 Februari j.l. vast gestelde kiezerslijst bevat de namen van 5849 kiezers, 450 meer dan verleden jaar. Gearresteerd. Terzake van de ge pleegde diefstallen van konijnen, kippen enz. zijn door de politie gearresteerd de drie gebroeders G. en O. van hier en R.. uit Leiden. Allen hebben na verhoor volle dig bekend. ZOETERMEER. Kiezerslijst. De kiezerslijst dezer ge nieente vermeldt 1058 namen van kiezors voor de Tweede Kamer, 1052 voor de Pro vinciale Staten en 999 voor den Gemeen teraad. KOUDEKERK. De waterleiding. De burgemeester van Koudekerk brengt ter algemeene ken nis, dat ingeval de vorht aanhoudt, de mogelijkheid bestaat, dat de waterleiding gedurende korten of langeren tijd moet worden afgesloten, zonder dat daarvan vooraf mededee'ing aan de verbruikers kan geschieden. Men wordt verder drin gend verzocht, indien de meier of buizen springen, daarvan ten spoedigste mede- deeling te doen aan den administrates der waterleiding, den heer E. Rollema. Z0ETERW0UDE. IJssport. Aan de gisteren onder grou- te belangstelling gehouden behendigheids- wedstrijd voor paren werd door 21 paren deelgenomen. Na een vinnigen strijd werd de le pr. 10) behaald door J. Lemmer- zaal en niej. Kraan, 2e pr. (f 7.50) door Frans Blom en mej. Blom, 3e pr. 5) dooi G. de Koning en mej. v. d. Stoel, 4c pr. J. de Lange en mej. van Arkel. FEUILLETON. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat eD Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. N Vooruit dan. Meneer von Schleiblingen heeft er op gerekend, dat ik hem in Sa cramento zoeken zou. Door de klacht we gens vrijheidsberooving heeft hij me hier vastgehouden en een flinken voorsprong op me gekregen. Maar hij wilde nob groo- ter voorsprong hebbebn Hij begreep na tuurlijk wel, dat U direct naar Washing ton zou seinen om inlichtingen over ons en nu heeft hij op een eenzaam plaatsje de telegraaflijn doorgesneden met behulp van een telegraaftoestel, dat hij moet heb ben gehad, Uw telegram opgevangen en tegen den tijd dat hij vond, dat de heeren van het ministerie zouden bunnen ant woorden, een vervalscht telegram terugge seind. Hij heeft daar zoo lang mee ge- waeht, als me4 goed fatsoen mogelijk was, omdat hij er op bedacht moest zijn, dat ik argwam zou krijgen cn wij dan met spoed de vervolging zouden voortzetten, met an dere woorden, dat hij rekening moest ho.i- den met de kans, dat zijn valsch tele gram precies het omgekeerde uitwerkte van wat hij er mee beoogde. De nadeelen van dio kwade kans moesten zoo klein .mo- pl'k zijn! Ja, aan intelligentie ontbreekt Ut hem niet. Als U dus nu langs den omweg seiot. zult U wel een betei antwoord over ons krijgen en langs den direct en weg heele- maal geen. want hij zal wel niet blijven wachten, tot we hem bij zijn doorgeknipt draadje komen arresteeren. Maar dat zou dan toch al in den vooravond moeten zijn gemerkt, toen hij aan het toestel zat, als Uw veronderstel ling juist is, merkte de Alkade op. Natuurlijk n:et, waarde heer, klonk 't antwoord, want zoolang hij aan den draad zat, gaf hij de telegrammen, die hem niet konden schelen, in beide richtingen door; dus de verbinding is pas gestoord, sinds hij het va'sche telegram verzonden heeft en er vandoor is gegaan. Neemt U gerust maar de proef Als ik er niet zeker van was. dat de verbinding met het naaste sta tion, met Auburn, verbroken is, zou ik U vragen daarheen te seinen om von Schlei blingen vast te houden in geval hij daar in een nachttrein wil stappen. Maar daar kunnen we hem nu toch niet meer pakken Dat is een tweede voordeel van zijn dra- dendoorsnijderij. Laat U ook hier aan het station voor alle zekerheid in de passee- rende nachttreinen naar hem uitkijken, al zal dat wel niet veel geven. Een onderzoek op het telegraafkantoor bevestigde, dat langs de directe lijn geen verbinding met Washington meer was te krijgen De Alkade begon een beetje vertrouwen in von Holdau te stellen. Waarachtig man, je bent verstandi ger dan ik gedacht heb, zei hij genadig. Ik zal lang- een omweg nog eens naar .Tash- ington seinen en in afwachting van 't ant woord zullen we die expeditie langs de te legraaflijn ondernemen. Voor alle zekerheid werd aau het sta tion van Sacramento nog eens geïnfor meerd of dien middag iemand, die aan het signalement van von Schleiblingen be antwoordde, met een van de sneltreinen vertrokken was, maar zooals von Holdau na de grap met het telegram niet anders verwacht had, was dit niet het geval. Een order, om in de nachttreinen naar von Schleiblingen uit te zien, werd voor alle zekerheid achtergelaten. De wedloop begon den Alkade, wiens vreedzaam bestaan nog zelden door zulke dramatische gebeurtenissen was verstoord- hooge'ijk te interesseeren en hij nam dan ook met het grootste enthousiasme deel aan den nachtelijken veldtocht. Behalve von Holdau, Ipswich en den Indiaan, wa ren een beambte van den telegraafdienst en een viertal bereden politie-agenten van de partij. In het volle besef van zijn waar digheid stelde de Vrederechter zich aan het hoofd der colonne. Von Holdau reed als zijn chef-van-den-staf naast hem. In den vroegen ochtend reden de man nen de stad uit. Von Holdau vroeg aan den Alkade: Waar hebt U onze papieren, die U straks in beslag hebt genomen? Hier bii mij, in mijn binnenzak. Waar om vraagt U dat? Och, zoo maar. Ze gingen dwars door de velden ^een, evenwijdig met de spoorlijn naar Salt La ke City. Verderop liep de spoorbaan paral lel aan den straatweg en ging vrijwel in rechte lijn naar de stad Auburn. Ondanks de duisternis, kwamen de paarden op den wel stoffigen, maar goed onderhouden weg, goed vooruit. Von Holdau berekende, dat vou Schlei blingen moest hebben gezorgd, dat hij vóór donker op dc plaats was, waar hij het te legram had willen onderscheppen. Hij kon uit de gegevens, die Ipswich en de Alkade hem verstrekt hadden, afleiden, dat von Schleiblingen omstreeks 3 uur 's middags uit Sacramento moeBt zijn ver dwenen en laar hij er op bedacht moest zijn gewpest, dat zijn vervolgers hem reeds op de hielen zaten, zou hij zich wel, zoo dra het wat donkerder werd, in een veilige schuilplaats hebben geïnstalleerd. Dat kwam er dus op neer, dat hij ongeveer een drie uur rijden buiten de stad had halt gehouden. Toen de colonno 'n goede twee- en-een-half uur onder weg was, vroeg von Holdau dan ook aan zijn begeleiders, of ze niet spoedig aan een of andere plek kwa men, die zich bijzender leende voor von Schleiblingen's tijdelijk telegraafkantoor, want op dit deel van de lijn was de tele- graafleiding overal van den weg af goed zichtbaar en al was het hier in den avond nu niet zoo heel druk kon toch vei lig aannemen, dat von Schleiblingen bij zijn stoute stukje liever geen ongewensch- te toeschouwers had gehad. Op de vraag van von Holdau deelde de te'.egraafbeambte mee, dat een 1 1/2 KM. verder, de spoorbaan zich over wen uitge strektheid van eenige kilometers van den weg afboog en door een moerassig en dicht begroeid terrein ging. Daardoor srecd zij een wijde bocht van den straat weg af. Daar zullen we vinden, wat we zoe ken, ze de detective gedecideerd. De nacht begon al te wijken en heel in de verte teekenden zich reeds weer de top pen van de Sierra tegen den al rossig wor denden hemel af, toen de ruiters de woeste en verlaten streek bereikten, waar de spoorweg oostelijk afboog. Als von Schleiblingen alleen was, had hij dit prachtige punt nooit govondeu. meende Ipswich. Neen, maar do man, die hij bij zich heeft, schijnt hier in het Westen goed thuis te zijn, dat kun je aan alles merken, antwoordde von Holdau. Ze stegen af en von Holdau eu de Ai- kade inspecteerden met den telegraafbe- ambte nauwkeurig de draden. Het duurde niet lang of de veronderstelling van deu" detective bleek juist. Een draad was door geknipt en slingerde over den grond. Ziedaar het werk zijner handen zei von Holdau tegen den Alkade. U gelooft nu toch zeker ook wel, dat het telegram uit Washington valsch was? De dorpsgeweldige bleek, eenmaal on der den indruk van von Holdau's scherp zinnigheid, op stuk van zaken toch raiso- nabeler dat bij zich eerst had voorgedaan. Ik geloof nu alles wat U gezegd heb en het spijt me, dat de vervolging ver traagd is. Maar U ziet toch zeker wel in. dat ik niet anders kon handelen. Hij heeft een geweldigen voorsprong en kan in Auburn den trein genomen hebben en wie weet, waar hij nu al is. Het spijt me ont zettend (Wordt vcv

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7