KERKNIEUWS 'gemengde berichten buitenl. berichten BEELDENSTORM IN CHINA UIT DE OMGEVING VIERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 1 MAART 1929 Zalig- en Heiligverklarings-proces van den Gezellcnvader Adolf Kolping. Adolf Kolping, geboren in Kerpen den g December 1813, priester gewijd 13 April 1845 te Keulen, waar hij den 4 December 1565 is gestorven, is in do hcele wereld be kend als do Vader van de Katholieke Ge- zellen-verecniging, onder wier banier on telbare jonge mannen in den loop der ja ren bescherming en hulp hebben govonden. Als op den voorgrond tredend volksopvoe der, als trouwe vriend van de jeugd, heeft Adolf Kolping door woord cn geschrift, door onvermoeiden arbeid en gebed voor ket welzijn van jonge zielen en voor den opbouw van een echt christelijk familie leven een heilzaam werk van onverganke lijke waarde verricht. Het graf van Adolf Kolping in de Minoritenkerk te Keulen is een heiligdom geworden. Eiken dag kan men daar, soms in groepen, soms enkele jonge gezellen zien, bidden bij het graf van den Gezellen-Vader en naderen tot de H.H. Sacramenten. Vaders en moeders en vele anderen, die werkzaam zijn aan de opvoeding der jeugd, storten daar hunne gebeden. Om wille van de gebedsverhuo- ringen en het voorbeeldige deugdenle\en van Adolf Kolping, zijn reeds de voorbe reidende stappen gedaan om tot Zaligver klaring te geraken. Overeenkomstig de voorschriften van het Kerkelijk Wetboek (Canon 2020) wor den al degenen, die Adolf Kolping nog per soonlijk gekend hebben, dringend verzocht hun juiste adres1 aan den Vice-Postulator, den Hoogeerw. Pater Fulgentius Maria Krebs O.M. Cap. in Aken, Vaalser Laud- strasse 99, Kapucijnenklooster, zoo spoedig mogelijk mede te deelen. Zij, die op een of andere wijze hun adieu reeds naar Keulen, Ivolpingshuis, hebben gezonden, worden verzocht het nog eens naar Aken op te sturen. Bovendien, volgens Canon 2038 en 2042 worden allo geloovigen, geestelijken zoo wel als leeken opgeroepen, brieven en an- i dere geschriften, welke gedicteerd of on derteekend zijn, ook drukwerken (behalve de „Rheinische Volksblatter") die door Adolf Kolping zelf gemaakt of geschreven zijn, niet naar Aken, maar onder juiste op gave van afzender-adres, naar Keulen sturen, en wel aan het adres van: Pater Fulgentius Krebs O.M. Cap. Vice-Postula- tor, Keulen, Helenenstrasse 11. Hiertoe be boeren ook die brieven en geschriften, die wel niet persoonlijk door Adolf Kolping, maar wel in zijn naam en onder zijn op dracht zijn gemaakt. j Wanneer het uitdrukkelijk verlangd wordt, worden de bescheiden teruggezou- den. KARL JOSEPH Kardinaal^ SCHULTE Aartsbisschop van Keulen. Keulen, 13 Februari 1929. „St. Bavo" ERNSTIG MIJNONGELUK. Houwer door afvallend gesteente gedood. In Staatsmijn Hendrik heeft Woensdag middag op pest 830 van de 537 meter ver dieping een instorting plaats gehad. De 38-jarige houwer G. v. Voort, wonende te Heerlerheide, en vader van vijf kinderen werd door de afvallende steenen gedood. Het stoffelijk overschot kon eerst .na uren w-orden bovengebracht. De mijnwerker Jacobs kwam er met eenige lichte kneuzingen af. ONGELUKKEN. Vrouw verbrand. Van de ruim 70-jarige wed. B. te Rijk (Haarlemmermeer) geraakten, toen zij haar voeten op een stoof warmde, de rok ken plotseling in brand. Op haar hulpgeschrei kwam spoedig hulp opdagen doch haar kleeren hadden reeds zoodanig vlam gevat dat het vuui niet dan met moeite kon worden geblusctit ei. <!e oude vrouw met ernskge brandwon den overdekt moest worden opgenomen. Haar toestand was gistermorgen zeer ernstig. Kind verbrand. Woensdag kwam op het Nonnenveld te Breda een 5-jarig kind in aanraking met de kachel. De kleine bekwr j zulke hevige verwondingen, dat hij in het ziekenhuis is overleden. Van de trap gevallen en overleden. Woensdagavond te 8 uur is de 71-jarige koopman O. v. d. Velde, wonende in de Lange Baan straat te Rotterdam van een trap in een huis aan de Hoogstraat geval len. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Cools'ngel overgebracht en ia kort daar na overleden. Van een locomotief gevallen. Gisterm'ddag omstreeks 2 uur was de ketelniakcr J. Rietberg in de locomotief- herste'plaats te Zwolle boven op een lo- cometief bezig met herstellingen. Hij gleed uit en viel naar beneden. Qp den grond tag het cylinderdeksel met de bouten naar boven. R. viel juist met een slaap op esn der bonten. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij overleden. Conducteur van tie tram gevallen? Toen Woensdagavond de tram nit Pur gerend om ru'm 8 uur te Alkmaar aan kwam, bleek de conducteur, die zich in i Stornpetoren nog op de tram bevond, zoek te zijn. Eén half uur later werd de man, zekere Werthem uit Amsterdam, door twee bewoners van Groot-Schermen onder- j ®teuud op het tramstation binnengebracht. Zij hadden hem op den Schormenweg ge bonden, terwijl hij op handen en voeten berm op kroop. Dr. J. Pameyer, die ontboden werd constateerde een hoofd wonde en achtte overbrenging naar het St. Elisabethziekenhuis noodzakelijk. De toestand van den man is bevredigend. Om trent de oorzaak is nog niet bekend. Van een wagen gevallen. Te Zuidwr' 'o is de landbouwer J. van der M., die aan het strootakelen was, van den wagen gevallen, waardoor hij een hersenschudding bekwam. Hij is aan do gevolgen overleden. De ongelukkige laat een vrouw met 8 jonge kinderen achter. Aan de gevolgen overleden. Do 40-jarige \togwerker J. Kloosterman, die Vrijdag onde<r een goederenwagon was geraakt op het hoofdstation Groningen, is thans in het Academisch ziekenhuis al daar aan de gevolgen overleden. Een teerton gesprongen. Gisterenmiddag omstreeks halfvijf werd op het Dan. Willinkplein te Amsterdam een hevige knal gehoord. Op een open terrein steeg oogenblikkelijk daarop een vlam op. Men meende aanvankelijk dat dc gasleiding was gesprongen, maar wel dra bleek, dat een ijzeren vat met teer in brand stond. Het deksel was van het vat gesprongen en had een schutting in de nabijheid vernield. De brandweer wes gealarmeerd, die het vuur doofde. De lieve jeugd heeft vermoedelijk met een lucifer het vat aangestoken. Wonder bo ven wonder iE niemand door de explosie gewond. BRANDEN. Gisterenavond brandde de woning van H. Bergema te Uskwerd (Gr.) gedeeltelijk af. Verzekering dekt de schade. Te Koudekerke is Donderdagmorgen de schuur van den koopman J. Koppejan afgebrand, waarbij een hit in de vlammen omkwam. De bakkerij van H. Zwart aan de Stationsweg te Hardegarijp (Fr.) is totaal uitgebrand. De kinderen moesten in nacht gewaad worden gered. Alles was verze- kerd. De woning van den landbouwer K. Dunnink te Kolderveen is een prooi der vlammen geworden. Behalve de inboedel, verbrandden ook 8 koeien. Assurantie dekt de schade. Woensdagavond is de arbeiderswo ning van de wed. Verkooyen te Made ge heel afgebrand. Woensdag is te St. Willcbrord de woning van O. V. Rijsbergen geheel afge brand. Van den inboedel werd een gedeel te gered. Engelsch schip gezonken bij Walcheren. Opvarend on te Vlissingen aan wal gebracht. De Nederlandsehe sleepboot „Gele Zee?/ heeft heden alhier aan land gebracht den kapitein en veertien man van het Engel- sche s.s. „Croxtett Hall", dat hedennacht bij het vuurschip „De Wandelaar is ge zonken. Het overige deel der bemanning zal van Cstende uit naar Londen wor den gezonden, fldet schip is als verloren te beschouwen. Schip gekanteld. Gisterochtend om 3 uur is in do Schie nabij de Zwetb een zolderschuit, geladen met 800 balen coprah, die door twee s'eep- booten werd getrokken, aan eene zijde op het ijs geloopen. Het vaartuig kwam schuin te liggen en de deklading schoof in de Schie. Het schip kantelde en liep aan de achterzijde onder water. De opvarenden wisten zich te redden. Aan den grond gevaren. Het s.s. Cotka uit He'singfors, dat te Rotterdam door een 3 bruggen in de-Ko ningshaven werd gesleept, is tengevolge van den lagen waterstand aan den grond geloopen. Het verkeer over de brug is anderhalf uur gestremd geweest. De diefstal van den kostbaren ring. De Ned. Justitie heeft de uitlevering ge vraagd van end Italiaan, de er van ver dacht wordt de ring van f 12.500 ten na- deele van de juweliersfirma in do Kalver- straat te Amsterdam te nebben wegge nomen. Deze zijn naam luidt waarschijnlijk Giunti heeft aan de Brusselsche politie bekend zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. In de Belgische hoofd stad heeft hij den ring verkocht, doch deze kon later gerechercheerd worden. Het kostbare kleinood is thans in handen der politie, daar het bij den koopman in beslag werd genomen. De arrestatie van den Italiaaan vond plr-ts in een hotel in de nabijheid van de Avenue des Arts. In zijn bezit zijn voorts juweelen gevonden. Inderdaad hield hij er ook een automobiel op na. De juwe lier, die naar Brussel was gereisd, heeft den Italiaaan positief herkend. Jacht op een oplichter. Woensdagavond werd te Schoonhoven een jacht gehouden op een man, die in een erfé aldaar, na iets gebruikt te heb ben, de waardin voor honderd gulden poogde op te lichten door haar een waar deloos Russisch bankbiljet van honderd roebel in de hand te stoppen. Reeds had hij wisselgeld terug ontvangen, toen de vrouw bemerkte dat het biljet niet deug de. Op hetzelfde oogenblik stoof do man het- café uit en sprong op zijn buiten staande fiets met medenneming van het ontvangen geld. De vrouw rende de straat op roepende: houdt den dief. Aan de adhtervvlging namen vr-schillende perso nen deel, maar de oplichter was in de duisternis verdwenen in de richting van ttui-evp 4JOJI qoq qoox ijaij den agent v. Dommelen, die eveneens cp de fiets was, den dader te pakken, die zich gewillig liet arresteeren. Het bleek te zijn do 35-jarige bóeren-arbeider C. van V. uit het naburige Groot-Ammers, die zeide uit armoede tot zijn daad gekomen te zijn. Hij was reeds geruimen tijd zon der werk en zijn moeder had hem gezegd, dat zij hem niet langer den kost kon geven. «Tel." Eert pseudo-foodgieter. Loodgieters zijn in deze dagen, nu iedete waterleiding bevroren is, welkome gasten, schrijft de „Msb." Hot was dus niet meer dan verklaarbaar, dat de bewoonster van een huis aan de Ceintuurbaan te Amsterdam, toen zich Woensdagmiddag bij haar een man ver voegde, die zich als loodgieter voordeed en zei, de bevroren afvoerbuis van den gootsteen te komen nazien, dezen man da delijk liet binnenkomen en aarf het werk liet gaan. Toen zij na een half uur kwam kijken, bleek de man verdwenen to zijn. Hij was vertrokken zonder betaling to cisehen, maar ook, zooals de dame tot haar verdriet bemerkte, zonder de afvoerbuis te hebben ontdooid. Haar verdriet werd echter nog grooter, toen zij tot de ontdek- ding kwam, dat de pseudo loodgieter tweo gouden damesringen met briljanten bezet, ter waarde van f 100 had meegenomen. De loodgieter is, zooals vanzelf spreekt, niet meer terug geweest. Griep in de mijnstreek. Was einde vorige week het ziekteper- contage onder de mijnwerkers ongeveer 12 procent, thans is dit tot ru m 13 prooent gestegen. De griep-epidemie schijnt in het meest oostelijk ge-r'eelte der mijnstreek, Kerkrade en omgeving haar hoogtepunt te hebben bereikt, doch breidt zich in het meer westelijk ge'egen gedee'-te van de mijnstreek nog steeds uit. DE CAFé-RAMP TE ATHENE. Tweehonderd gasten werden bedolven. Tot heden 18 lijken gevonden. Met betrekking tot de instorting van het café „Panellinion" aan de Univerri- ^itsstraat te Athene wordt nader geme'd, dnt 200 bezoekers onder de puinhoopon werden bedolven. Tot dusverre heeft men 18 lijken gevondendie alle op ontzetten- do wijze verminkt bleken te zijn. Het aan tal der zwaargewonden staat nog niet vast. Onder de bezoekers ontstond een wildo paniek, toen zij het kraken dor muren hoorden. Allen stormden naar den uitgang, doch het was reeds te laat, daar het ge bouw vrijwel op hetzelfde oogenblik reeds instortte. Grand Hotel bij Genève door brand verwoest. Vijf brandweerlieden gewond. Waarschijnlijk ten gevolge van overver hitting is brand ontstaan in het Grand Ho tel nabij Genève, een hotel, waar steeds tal van vreemdelingen logeeren. Het gebouw werd verwoest en de bewoners moesten het ontruimen. Vijf brandweerlieden werden meer of minder ernstig gewond. Wederom een Parijsch bankier aangehouden De Parijsehe bankier August Moreau is wegens verduistering gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld.'1 KOUDE EN SNEEUW HOUDEN AAN. Nog temperaturen van —20 gr. C. genoteerd. Het naderbijsti-pomen van koude lucht- massa's blijft nog aanhouden. In Duitsoh- land, ook aan de Noordzeekust, waren gisternacht de temperaturen gemiddeld tu°- schen 10 en 16 gr. C. onder nul. In Oost- Pruisen daalde de thermometer zelfs tot 26 gr. C., to Eerlijn noteerde men 10 gr-, te Dresden 12 gr., te Breslau 13 gr., ta Maagderburg 15 gr., te Hannover 16 gr., te Cassel —17 gr. Geheel Zuid-Duitschland meldt eveneens nieuwe koude en sneeuwval. Daar is do koude des to gevoeliger, doordien men er reeds heel zoel weer had gehad. Miinchen meldt weer 12 gr. C. In het Zwarte Woud, waar men reeds 15 k 20 gr. dooi had ge had, kwamen weder temperaturen voor van 20 gr. vorst (to Freiburg). Het hoogwater- gevaar is daarmee echter voorloopig be zworen. In Thüringen is dc trein Eisfeld—Sonue- berg in de sneeuw blijven steken, ofschoon kort te voren een sneeuwploeg do lijn had vrijgemaakt. De passagiers werden met lo comotieven naar het eerstvolgend station gebracht. Ieder verkeer op deze lijn is voorloopig gestaakt. Op vele andere tra jecten is de sneeuwploeg te werk gestel I. Ook in NoordThüringen is buitengewoon veel sneeuw gevallen. In het Reuzengebergte sneeuwt het sinds drie dagen, met slechts korte onderbrekin gen. Het is er weer zeer koud: gistermor gen noteerde men 20 gr. vorst. Het verkeer op de landwegen is zeer moeilijk door de sneeuw. Ook weer vorst te Parijs. De thermometer is te Parijs weer bene den het nulpunt gedaald. Men rekent op een verdere toeneming van de koude. Ook in overig Frankrijk is Woensdag een nieuwe koude-periode ingetreden. Aan do kust van den Atlantischen Oceaan waait een hevige storm, welke, te zaraen met eon dichten nevel, de scheepvaart zeer bemoei lijkt. Te Cherbourg zijn ten gevolge van den nevel een auto en een stoomwals met elkaar in botsing gekomen, waarbij ver scheidene personen gewond werden. In het departement Pas de Calai§ braken door de zware rijpsfzetting telegraaf- en tele foondraden, welke op de rails terecht kwa men, waardoor het spoorwegverkeer groole vertraging ondervond. De trein van ParijS naar Boulogne moest op een der tusschen- stations blijven 6taan en de reizigers moes ten met auto's verder gebracht worden. Nieuwe koude In Oostenrijk. In het begin dezer week was het weer in Oostenrijk veel zachter. De thermomo- ter kwam boven nul en het begon overal te dooien. Gisternacht is het weer echter omgeslagen. Gistermorgen vroor het te Ween en 6 graden en bij krachtigen wind begon er sneeuw te vallen. Het zachte weer van de nfgeloopon da gen heeft gevaar voor lawinen weer ver ergerd. Op het traject Gra'z-Salzburg van de Oostenrijkscho spoorwegen zijn Woens dag eenige lawinen omlaag gekomen, welke stagnatie in het verkeer tengevolgo heb ben gehad. AANVALLEN OP TEMPELS, VERNIELING VAN AFGODSBEELDEN. De Times-correspondent in Sjanghai is tot de conclusie gekomen, dat er in China een nieuwe geesfc is gekomen. Een nieuwe geest die zioh op merkwaardige wijze open baart, nl. in beeldenstormerij. De brief van den Times-man schijnt zoo merkwaardig als documenten voor do ontwikkeling van Obina, dat wij hem hier grootendocls over nemen. In 1923 heeft Boen Jat Ben, de revolu- tionnaire held in China, die toen de macht had in Kanton, een groot schandaal ver wekt door twee of drie belangrijke en met goederen gezegende kloosters hun bezittin gen te ontnemen en hun land te bestemmen voor publiek gebruik. Monniken en nonnen werden op straat gezet cn moesten maar zien, hoe zij aan den kest zouden komen. Seen Jat Ben schijnt op sociale gronden aldus gehandeld te hebben: de monniken zouden lcegloopers en nietsdoeners ge weest zijn, die op kosten van de gemeen schap leefden. Er zet een kern \'an waar heid in deze-beschukljgingen, maar desal niettemin en ondangs Soens groot prestige waren een groot aantal Chineezen geschokt in hun gevoelens en verdere aanslagen op do bezittingen der kloosterlingen werden niet gedaan. In do laatste maanden echter gaat er een golf van vijandigheid legen temnels, monniken en afgoden door heel de Kwo- mintarg. Het eerste sprekend voorbeeld werd in Augustus gemeld uit Haitsjan in het Nooi-den van Kiangsoo. Enkele mijlen ren Oosten van die stad in Nantsjang, staat een grooto beroemde tempel, waartegen do plaatselijke Kwomintang l>esloot o-p te tre den. Do legende dee.d de ronde, dat de eerste drie mannen, die het plan opwierpen ontijdig aan hei einde kwamen. Maar de leiders van de Kwomintang lieren zich niet afschrikken. Zij namen een troep sol- daten mee, die hen althans tegen aardsche vijanden kon beschermen, en gingen naar don temnel. Daar haalden zij de voor naamste beelden omver, s'eepten ze naar buiten en verbrandden ze daar. Twee oudere temnels in de buurt wer den op dezelfde wijze behandeld. In één reval ontstond er een gevecht en een van de hervormers werd zwaar gewond. Maar de leiders van de Kwomintang hie'den vol. Zij sloten de tempels en de groote bezittin gen werden verbeurd vorklaard. De op brengst werd besteed voor opvoedkundige doe1 eind en. Een soortgelijke beweging had daarna plaats in Hanjang bij den grooten tempel aldaar. Deze was het middelpunt van de arcote feesten in het midden van deu herfst. In het laatste najaar zijn ze echter niet doorgegaan. De regecring in Hoepeh bepaalde, dat niemand gedurende oen maand den tempel mocht naderen en zij Haat-ste schildwachten bij het gebouw om te zorgen, dat het bevel werd gehandhaafd Vernield werd hier niets. Een soortgelijk verbod word enkele da gen later uitgevaardigd tegen de pelgrims tochten naar den temPel Moe Lan Sjan, enkelo mijlen van Hankau. Deze tempel werd vroeger druk bezocht. In den Keizers tijd gingen een massa booten daarheen. Alle droegen een vlag, waarop het doel kenbaar was gemaakt en deze vlag be schermde zelfs door dc wet uitgeworpenen tegen vervolging. Dit jaar zijn er geen pel- grims geweest. Bceldenstormerij heeft hier niet plaats gohad. Ook geen beslaglegging op bezittingen, ofschoon er wel over ge sproken is. Waarschijnlijk komt dit, door dat de monnikeu, die groote landbezitters zijn, goed voor hun ondorhoorigen waren ende Kwomintang is bang geweest voor do gevo'gen van een actie tegen hen. Berichten ovor dergelijke bewegingen te gen tempels zijn uit verschillende districten ontvangen, maar niet op grooto schaal. In oen geval was het het hoofd van bestuur zelf, dat het voorbeeld gaf en het afgods beeld het hoofd afsloeg. De bijl vloog van den steel en wondde den man aan den voet. Dadelijk deed het verhaal de ronde, dat het beeld den man do bijl uit de hand had geslagen en hem gedood had. Maai de overheidspersoon haastte zioh op straat te verschijnen om te toonen, dat hij nog springlevend was. Eon nieuwe bijl werd gehaald en de onthoofding had plaats vol gens het vastgostolde plan. Vlak voor Kerstmis voordo do Kwomin tang een aanval uit in het district Pausjan op 12 mijl van Sjanghai. Daar staan een wolbekende tempel met 60 6, 70 afgodsbeel den en een groot aantal kleine tempels. De heilige plaatsen werden verweest, beel den van hun voetstuk geworpen, de koppen afgehakt en de lijven doormidden gezaagd. Of hier ook land in beslag genomen is. heb ik niet gehoord, zegt de man van de Times maar hij verwacht dat het wel het geval is geweest. In Taisjau, zoo vertelt hij vorder, heeft op Nieuwjaarsdag een groote demonstratie plaats gehad tegen den grootsten tempel der stad. De overheid, het hoofd der poli tie en de commandant van het garnizoen namen met de vertegenwoordigers der Kwomintang aan de betooging deel. Er werden redevoeringen gehouden over de „nutteloosheid van nfgodsbeelden" en over „bijgeloof en onwetendheid en waar zij toe leiden". Drie uur lang werd de menig te aldus bewerkt en daarna werd de tem pel bestormd, de beelden werden stuk ge slagen en de deuren van den tempel daar na verzegeld. Het is de moeite waard op te merken, zegt de Timescorrespondent ten slotte, dab Nanking het vorig jaar plechtig vorklaard hoeft, dat verdraagzaamheid on godsdien stig gebied wet was in het nationalistisch China- Deze wet wordt tamelijk wel nage leefd tegenover Christelijke ju stellingen, hoewel zij niet verhindert, dat soldaten hun bezittingen in beslag nemen, als zij daar zin in hebben, zooals onlangs geschiedde in Tsingkiangpoe aan het Groote Kanaal nog geen honderd mijl van Nanking. Zoo af en toe hoort men van studenten-vrij denkers, die zich aan strafbare daden schuldig makon door te trachten kerk diensten in misBiekapellen te verstoren. Maar Chineesche tempels, in het bijzonder do Tao-istisoho, genieten geen besoher- ming. De oorzaak hiervan durft dc correspon dent niet aan te geven. Hij wijst er op, dat Kanton, dat eerst zeer vooruitstrevend was, nu conservatief is geworden en bijv. de coeducatie weer heeft afgeschaft- Maar elders brengt de nieuwe geest de men- schen tct uitersten, waarvan de aanvallen op te*» els een der duidelijkste uitingen is. Aldus de correspondent van de Times. HILLEGOM. Brand. Gistermiddag te ongeveer half 6 ontstond door onbekende oorzaak brand in de villa van den heer A. C. van der Schoot aan de Woeresteinstraat.. De brand ontstond in den kelder der. ceutralo verwarming. De brandweer was spoedig ter plaatse en gaf onmiddellijk water. Do Burgemeester was mede op het terrein aanwezig. Ofschoon reeds een en ander naar buiten gedragen werd en men erger vreesde, liep alles met geringe sohade en wat waterschade af. SASSENHEIM. K. S. A. Gisteravond hield het conrté voor K.S.A. een vergadering in een der bovenzalen van het gebouw. De heer Bis- schops opende deze vergadering en deelde mede, dat tot geest. adv. was benoemd de zeereerw. heer pastoor in plaats van kap. de Wit. De notulen werden onveranderd vastge steld, waarna door den penningm. verslag werd uitgebracht. Hieruit bleek, dat er oen kassaldo is van 268.15. Door de hec- ren Poel en Haver werden de bescheiden nagezien en in goede orde bevonden Voorts werd een uitvoerig verslag uitge bracht van de exploitatie van het go- bouw, waaruit is te constateeren dat de zaak er goed voorstaat en de leiding in goede handen is. De heer Schrama bracht namens de commissie van onderzoek dank aan den heer Rozema voor de hartelijke ontvangst tijdens het controleeren der boeken Ook werd door den voorzitter na- men§ het bestuur aan verschillende ver- eenigingen dank gebracht voor het bijna belangelooze werk voor de K S. A. ge daan. Aan de hand van het verslag vraagt de heer Schrama, of niet oen overeen komst is aan te gaan met hot electriseh bedrijf om vastrechttarief te bekomen. Het bestuur heeft dit reeds aangevraagd. Voorts doet het bestuur mededeeUng, dat zij plannen tot uitbreiding hebben, welke aan de vergadering worden be kend gemaakt. Ook zullen in de toekomst veranderingen ten behoeve van het pu bliek moeten geschieden. Het nut daarvan in 't algemeen werd besproken en het bestuur zal met nadere plannen komen. Wegens aftreden van dc hoeren Bi;- schops en Lenvo'aan, die niet lancer zit ting in het K.S.A.-bestuur mogen hebben, werden benoemd de heeren A. Verkleij en J. Schrama. Naar aanleiding van het ver trek van den voorzitter werd door ver schillende leden hulde gebracht voor het geen onder leiding van den heer Bisschops is geschied. Bij de rondvraag werd aangedrongen om de instellingen on Katholieken grond slag geheel en al onder fc brengen in bet instituut, waarin zij behooren. Uit de nractijk is soms het tegenovergestelde ge bleken. Besloten werd uit de kas van de K.S.A. de muziekvereeniging „St. Ambm- sius" een bedrag te schenken voor heb aanschaffen van een instrument. Ten slot te neemt de scheidende voorz. het woord en dankte al'en voor het vertrouwen, het- weïk hij vele jaren genoten heeft. Spr. vraagt aan alle parochianen hun volle medewerking, wele loch zeker noo- dig is voor de instandhouding van het ge bouw. De exploitatie-commissie, waarvan spr. lid blijft, heeft 't het tot hiertoe ge bracht eö hoopt in de toekomst verder to gaan. Danrvoor is do medewerking noodig van de vereenigingsmannen. voor wie he gebouw is gesticht. Na nog enkele bespre kingen van minder beteeken is, werd dc bijeenkomst met gebed gesloten. WOUBRUGGE. Overleden: Petronclla J. M. van Leeuwen 10 maanden.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11