d: loting voor den dienstplicht de vierde sleutel KERKNIEUWS STADSNIEUWS vow 0ERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1929 Koe c!e nieuwe methode in haar werk gaat In de maand Augustus van het vorig jaar heeft voor de laatste maal de loting voor de nationale militie op de gewone wijze plaats gehad. Dit jaar worden de genen, die onder de wapenen moeten tre den, op een andere wijze benaald. Het zal vele lezers ongetwijfeld interes seeren te welen, welke verandering de wij ze van loting zal ondergaan. Tot heden werd voor ellre lichting af zonderlijk een loting gehouden, waaraan deelnamen alle voor den dienstplicht in geschreven personen, met uitzondering van ben omtrent wie vóór den dag waaron de loting aanving, was geb'eken, dat zij bij onheroepelijk geworden uitspraak voor den dienst voorgoed ongeschikt zijn ver klaard of van den dienst zijn uitgesloten. Deze loting geschiedde in de maand Augustus. De lotelingen trokken hun num mer op het gemeentehuis of ander gebouw en keelden naar huis terug, veelal na eerst verschillende drankgelegenheden te heb- Is d ben bezocht. Op zulke lotingsdagen kon het er soms luidruchtig toegaan. Bij de nieuwe wet wordt een gehee1 nieuw lotingsste'sel ingevoerd, waarbij de loting een kalmer verloop zal hebben. Voor elke lichting afzonderlijk zal een loting worden gehouden ter bepaling an den ingeschrevene, die in Ike gemeente het eerst in aan merking komt om tot gewoon dienstplichtige te worden be te m d. Deze loting geschiedt in het openbaar door een commissie. Deze commissie zal Den Haag worden gevestigd en zij is het, d:e de loting voor het geheele land verricht. Zij heeft daartoe niets anders te doen dan één nummer te trekken uit een nummers, overeenkomende met het getal ingeschrevenen van de grootste ge meente, d.i. Amsterdam. De naam van den persoon, die onder dit volgnummer in het alp'habetisch register van Amsterdam staat ingeschreven, geeft dan den naam aan van den ingeschrevene, d'e lotings nummer 1 kriiert in alle gemeenten 'van het land. Zijn er in een gemeente twee of meer ingeschrevenen van dezen naam (waaronder te verstaan geslachtsnaam plus voornemen) dan valt nummer 1 ten deel aan diengere hunner, wiens geboorteda tum overeenkomt met of het eerst volgt op dien van den door het lot aangewezen in geschrevene uit Amsterdam. Mochten er twee of meer personen met dezen naam zijn, die op denzelfden datum zijn geboren, dan wordt nummer 1 gegeven aan dien- gene hunner, die het eerst in het alphabe „hi it he t ecb bt mdet 1 naai in he onde zei i lede ublie fede d daal j m zo fc elk is hl ektei uitgi j kus afm Spi zij s 8 PP tisoh re?"'ster vermeld staat. irdap dai mike In gemeenten, waar de bedoelde naam niet in het alphabetisch register voor komt, wordt nummer 1 gegeven aan den ingeschrevene, wiens naam alphabetisch- lexicographisch op eerstbedoeJden naam volgt. Aan iederen ingeschrevene wordt een lotingsnnmmer toegekend. De A wordt in dat systeem, wat de beginletters van de namen betreft, geacht te volgen op de Z. zoodat in elke gemeente de eerstingeschre- vene in het alnhabetisch register, althans lindien hem niet lotingsnumer 1 ten deel valt, het nummer krijgt, volgende op hét lotingsnummer van den laatstingesohre- vene. De memorie van toelichting geeft ter verduidelijking het volgende voorbeeld: Voor zekere lichting wordt getrokken dhTo. 3042. Onder dit volgnummer staat in het tot grondslag dienend reeister de ge meente Amsterdam vermeld de naam Pen, j k]e Leendert. In een andere gemeente zijn 10 inge schrevenen, hieronder met name genoemd. naam Pen komt bij deze ingeschre venen niet voor, doch bij de bedoelde na men zou deze naam geplaatst moeten worden tusschen Peek en Poort. Derhalve krijgt Poort het laagste nummer, de twee volgenden krijgen No. 2 en 3 verder door- gaande van het begin van het register af, da' krijgt De Boer No. 4 en ten slotte Peek 10. Aangenomen, dat deze gemeente 4 gewone dienstplichtigen (verkort aange duid G. D.) moet leveren, dat de houder van No. 2 afgekeurd en de houder van No. 5 vrijgesteld is afgekeurden en vrijgestel den worden onderscheidenlijk bij de aan wijzing voor inlijving en bij de bestem ming tot gewone dienstplichtigen overge slagen), dan worden achtereenvolgens tot gewone dienstplichtigen bestemd de hou ders van de nummers 1, 3. 4 en 6, gelijk hieronder nader is aangegeven. Lotingsnummer 4. De Boer, Jan, G. D. (gewoon dienstpl.). 5. Douwen ja, Cornelis. Broederdienst. 6. Faber, Gerrit. G. D. 7. Houber, Petrus. 8. De J'ong, Jrcob. 9. Noorman, Dirk. 10. Peek, Arnold. 1. Poort, Frederik. G. D. 2. Veerman, Johannes. Afgekeurd. 3. Zweers, Piel er. G. D. Dit stelsel levert verschillende voordee- len op. Zooals ik reeds zeide, zal de loting een veel kalmer verloop hebben; voorko mende drinkgelagen zullen tot het verleden behooren. De betrokken personen behoe ven er niet bij te zijn. Verder behoeft niet meer een aantal lotingscommissarissen eenige weken lang in de verschillende ge meenten zitting te houden. Dit geeft be sparing aan arbeid en tevens van re's- en verblijfkosten. Het geeft ook vereenvoudi ging in de administratie. Het lotingsregis- ter, dat thans in elke gemeente moet wor den opgemaakt, kan vervallen. Herloting tengevolge van onregelmatigheden bij de loting kan bij de nieuwe wijze van loting zoo goed als uitgesloten worden ge acht. De nieuwe methode van loting biedt bovendien nog de gelegenheid om haar reeds vóór het jaar van inschrijving te doen plaats hebben. Bij zoodanige ver vroegde loting neemt men het alphabe tisch register van Amsterdam van een vroegere lichting. Stel,, dat er bij een vóór de inschrij ving gehouden loting een nummer getrok ken wordt, dat in het gekozen register het volgnummer is van Jacob Visser. Dan kan het zeer goed gebeuren, dat voor de lich ting, waarvoor geloot is, noch te Amster dam, noch in een andere gemeente de naam Jacob Visser voorkomt. Doch dan zal de ingeschrevene, wiens naam lexico- graphisch op dien van Jacob Visser volgt, de persoon zijn, door de loting aangewe zen als de eerste, die voor bestemming tot gewoon dienstplichtige' in aanmerking komt. Dit zal in de eene gemeente Jan Visser, in de andere Evert de Vries, in weer een ander Gerard Vissering zijn, enz. Het plan bestaat om de loting voor el ke lichting te doen houden in of omstreeks Juni van het jaar, voorafgaande aan het jaar, waarin de algemeene inschrijving plaats heeft, dus twee jaren voor het jaar van de lichting. Zoo zal in 1929 worden geloot voor de .lichting 1931. Al kan bij zulk een vervroeg de loting niet reeds dadelijk met nauw keurigheid worden voorspeld wie wel en wie niet tot gewone dienstplichtigen zul len worden bestemd, voor velen zal dan toch met vrij groote zekerheid komen vast te staan, dat zij óf gewone dienstplichtigen óf buitengewone dienstplichtigen zullen worden (Buitengewone dienstplichtigen zijn al'een verplicht tot het vervullen van werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden). De wetenschap, dat de betrokken per sonen gewone of .buitengewone dienstplich tigen zullen worden kan voor hen van groote beteekenis zijn met het oog op het vormen van plannen omtrent studie enz. Ook is er voor hen. die alle kans op een bestemming tot gewone dienstplichtige hebben, dan een reden te meer om zich voor het bewijs van voorgecefendheid te bekwamen cf vervroegde indiensttreding als dienstplichtige te vragen. Uit een en ander moge blijken, dat het nieuwe systeem van loten, dat zal wor den ingevoerd, om verschillende redenen is toe te juichen. Amersfoort. A. OVER. REGENT to. V7. A. WIJTENBURG. Benoemd tot Kanunnik. Het heeft Z. H. den Paus behaagd te be noemen tot Kanunnik jan het Kathedraal Kapittel van het Bn-ï Haarlem, den Hoogeerw. Heer M. W. A. Wijtenburg, se dert 25 Juli 1928 regent van het Klein Se minarie te Heemsto--*^ Mattheus Wilhelmus nntonius Wijten burg werd 16 April 1874 te L e i d e n gebo ren. Op 31 Maart 1900 ontving hij de H. Priesterwijding, en werd dienzelfden dag benoemd tot kapelaan te Lis se. Twee jaar later, in 1902 dus, velgele zijn benoe ming tot kapelaan te Amsterdam, in de parochie O. L. Vr. Cnbevl. Ontvangen. In September 1904 werd kapelaan Wij tenburg leeraar op Hageveld, wat hij 8 jaar geweest is, om op 11 September 1912 over te gaan naar Warmond, als professor aan het Groot Seminarie. In Maart 1919 weid professor Wijtenburg benoemd tot pastoor van de parochie O. L. Vrouw van Lourdes te Rotterdam, vanwaar hij op 24 Septem ber 1923 werd benoemd tot deken en pas toor te Hoorn. Zoowel bij zijn zilveren priesterfeest, Aftril 1925, als bij zijn benoeming tot Re gent van „Hageveld" door Mgr. Aengenent is op ondubbelzinnige wijze gebleken, dat deze priester, die diepe levenswijsheid en priesterlijke waardigheid doet uitstralen in een beminnelijk, eenvoudig optreden, bemind is bij allen, die hem kennen. Kapelaan C. Dekker, f Naar wij vernemen is de weleerw. heer C. Dekker, kapelaan der St. Vincentiuskerk aan de Jacob van Lennepkadc te Am ster dam, gisteren in het Mariapaviljoen te Am sterdam overleden. Kapelaan C. Dekker werd in 1885 te Wijde Wormer geboren en studeerdee aan vankelijk te Hoorn voor onderwijzer. Later werd hij benoemd tot hoofd der R. K. School te Edam. Zich geroepen voelend tot het priester schap, verliet hij het onderwijs en vol bracht zijn lagere en hoogere studies te Uden, alsmede het klein-seminarie „Hage veld" en het groot-seminarie te Warmond, waarna hij in 1920 te Haarlem tct priester werd gewijd. Aanvankelijk benoemd tot ka pelaan te Overschie, volgde reeds in 1921 zijn aanstelling tot sub-regent van de Bis schoppelijke Kweekschool te Beverwijk. Sinds 1922 was hij als kapelaan werkzaam in de kerk van de H. Vincentius a Paulo te Amsterdam. Buitengewoon bemind bij zijn parochianen wijdde hij zich hier aan het Patronaatswezen en was o.a. adviseur van den Bond van R. K. Handels- en Kantoor bedienden, directeur van de Jongelingen- Congregatie, enz. Een hevige griep-aanval, verergerd door hersenvliesontsteking, maakte na een kort stondige ziekte een einde aan zijn werk zaam leven. Opgenomen in het Maria-Pa- viljoen werd hij aldaar, Maandag jl. voor zien van de H.H. Sacramenten der Sterven den. De Metten zullen worden gehouden Vrij dagavond a.s. cm S uur in de kerk van de H. Vincentius h Paulo. Zaterdagmorgen om half tien vangen de Lauden aan, waarna om tien uur de plechtige H. Mis van Re quiem. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden te Ilpendam. „Tijd". De General-Abt der Trappisten overleden. Te Rome is overleden de hoogeerw. pa ter J. B. Ollitrault de Kéryvallan, generaal- abt der Trappisten. Terug uit de Missie. De zeereerw. pater Mclchior Schilte O. F. M., geboortig van Delft, zal na een 17- jarig verblijf in de Missie van de Eerw. Paters Franciscanen in China, binnenkort in ons vaderland met vacanlie terugkeeren. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Maandag 4 Maart 1929, des namiddags te twee uur, in het Stedelijk Museum (Lakenhal). Do vergadering zal. zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Voorstel: a. tot ontbinding van de huurovereen komst met N. Smit, betreffende het perceel Lammermarkt 36; b. tot verhuring van'het sub a genoemd perceel aan het Nederlandsche Leger dus Heils. 2o. Voorstel tot verhuring vau het per ceel Heerenstraat 48, aan P. J. den Amhl- man Jr., zulks met intrekking van liet Raadsbesluit van 22 November 1926. 3o. Voorstel: a. tot het huren van de perceelen Ra penburg 12 en 14 en Papenstraat 13/15, van de Commissie belast met de liquidatie vau het Eêpital Wallon; b. tot overname van het Rijk van de nog loopende huurovereenkomst van de sub a geroemde perceelen; c. tot het huren van perceel Breestraat 125, van de erven van Mevr. de Wed. L. Driessenvon Forckenbeck; d. tot het huren van eenige lokalen op do eerste verdieping van het Societeitsgo- bouw „Amicitia" aan de Breestraat; e. tot beschikbaarstelling van een bo- diag voor het treffen van voorzieningen, in verband met den brand van het Raadhuis. 4o. Voorstel: a. om te verklaren, dat de strook wa ter van den Maresingel, groot pl.m. 66 M2., deel uitmakende van het perceel Sectie A No. 1228, niet meer voor den openbaren dienst is bestemd; b. tot verkoop aan de N. V Sajetfa- brieken P. Clos en Leembruggen van: lo. de sub a genoemde strook water, 2o. het perceel water, lead, bekend ge- meer te Leiden, Sectie A No. 1227, groot 79 M2. 5o. Voorstel: a. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereeniging tot de aanschaffing van schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de school aan de Stadhouders laan, alsmede tot het inrichten»van het na tuurkunde- en teekenlokaal dier school tot een klasselokaal; b. tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootingsstaat. 6o. Voorstel tot het verleenen van een vergoeding krachtens art. 100, le lid, der I, O.-Wet 1920 over het jaar 1927, aan do besturen van eenige bijzondere scholen voor lager- en uitgebreid leger onderwijs. (Reeds gepubliceerd). 7o. Praeadvies op het adres' van K. Vonk, inzake de wijze van optreden van den Directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. 3o. Praeadvies op het verzoek van do N. V. „de Leidsche Duinwater-Maatschap pij" om goedkeuring van verschillende wij zigingen in hare statuten. 9o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening van 17 December 1914 (Gem blad No. 37), be treffende de levering van electriciteit dour de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec triciteit; UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 1 Maart. Huizen. 336.3 M- N a 6 u u r 1852 M. 11.0011.30 NCRV. Korte Ziekendien6t. 11.3012.00 K.R.O. Ziekenhalfuurtje. 12.301.30 K.R.O. Concert door het K. R. O -Trio. 3.004.00 K. R. O. Vrouwenuurtje door Mcj. Kramer 4.005.00 Gramofoomnuziek N. C. R, V. 5.00—6.45 Concert N. C. R. V. 6.457.00 K.R.O. Radiopraatjes door W. Peeters. Onderwerp: De Mexicaansche bond (Bestrijdingsmiddelen en tcestelbe- diening in verband met het genereereu- VOJ). 7.007.25 K.R.O. Ir. H. Thunissen: Plaats en beteekenis van het Kerkgeb. i. h. stadsbeeld. 7.35 V.P.R.O.-uitzending. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Trio. 2.052.45 Voor de Scholen. Prof. Dr. A. Pulle: Hoe worden nieuwe landstreken ontdekt. 2.454.00 Gramofoonmuziek. 4.004.30 Huisvrouwenhdlfuurtje. 5.005.30 Gramofoonmuziek. 5.306.00 Radiopraatje. 6.007.15 Concert door het A.V.R.O.- Trio. 7.157.45 Schippersles door L. K. A. van Duuren. S.00 Kamermuziek door het Rose-Trio. (piano, viool, cello). 9.009.40 Lezing door Prof. Dr. B. G. Escher: De uitbarsting van de Krakatau. 9.4010.00 Hollandsche liedjes door G. Leenders, bariton. 10.00 Persberichten. 10.10—10.30 Muziek. 10.30 Aansl. van Haarlem. A. V. R. O.- Steden-avond. Het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep, H. Cals en L. MuskensSleurs zang. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. Ilè05 Keukenpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert (viool-viola). 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert. 2.202.45 Beeld-uitz. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing: The Kaffirs. 3.40 Muziek. 3.45 Lezing: Lister. 4.00 Muziek. 4.05 Voor de scholen. 4.50 Orkestconcert. 5,35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing: Ome'ettes. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Pianomuziek van Beethoven. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Animals. 8.05 Deslys en Clark, syncopatie. 8.20 B. B. C. Symphonie-concert: „La Damnation de Faust", opera van Berlioz. Halle-Orkest» National Koor. 9.35 Nieuwsberichten. 10.45 Nieuwsberichten. 10.50 Lezing. II.05 Pianoconcert door Cecil Dixon. 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s". 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Solistenconcert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.5011.10 Orkestconcert. Mme. de Mon- taud, zang. L a n g e n b e r g, 462 M. 9.35 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 v Orkestconcert. 5.055.50 Orkestconcert. 7.207.50 Uitzending van het straatver keer en zijn gevaren. 7.50 Conceit. Werag-orkest. 8.20 Lezing. Daarna tot 11.20 Dansmuziek Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert. 7.20 Orkestconcert. 8.50 „Die tiefe Nacht". Hoorspel van van Justus Leo. 10.40 Orkestconcert. he FEUILLETON. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluya. 38) De wijze kadi werd er mild door ge stemd en verklaarde genadig wel naar het ministerie om inlichtingen te willen tele- grafeeren. Het pleitte in elk geval voor de waarheid van hun beweringen, dat ze deze proef aandurfden. Maar, besloot de sluwe dorpspoten taat, het kan ook wel een truc zijn om zoo een indruk van betrouwbaarheid te geven, dat ik jullie loslaat. Maar beetnemen laat ik mij nietjullie blijft in elk geval in verzekerde bewaring, tot ik antwoord uit Washington heb op mijn telegram. Dan zullen we wel eens verder kijken, hoor. De drie mannen werden in een ruime kamer met steenen vloer, die tot de par ticuliere woning van den Alkade behoorde en blijkbaar dienst deed als arrestanten lokaal, opgesloten. Tot eer van den Alka de moet gezegd worden, dat den gevange- D*n al spoedig een uitstekend avondmaal gebracht werd. Dus hadden ze nog wat sangenamers te doen dan te treuren over bun pech! Von Holdau kookte inwendig, Blaar had te veel gevoel voor „sport" en BBmor, om den meesterlijken zet van zijn togenstand. te waardeer en. XXV. Nadat ze met smaak gegeten hadden, maakte von Holdau van de gelegenheid gebruik het zou nog wel even duren voor het antwoord-telegram uit Washing ton er was om een brief aan Commis saris Vollrad in Berlijn te schrijven. Hij deed hem het verhaal van de poets, die von Schleiblingen hem gebakken had Maar von Holdau had toch nog een an dere bedoeling dan alleen zijn hart te luchten tegen zijn Berlijnsohen collega: er bestond nu kans, dat von Schleiblingen gelegenheid kreeg te ontsnappen. En nu hij wist dat hij ontmaskerd was, zou hij naar alle waarschijnlijkheid trachten er gens in een verloren hoekje van de wereld onder een valschen naam verder leven. Isabella's pertinente weigering om zijn vrouw te word°n, had hem van de heilig- begeerde vruchten van zijn afschuwelijke daad beroofd; ook al een reden waarom een terugkeer voor hem in de wereld niet zoo aanlokkelijk was. Maar, zoo schreef von Holdau, voor dat verdere leven in hel verborgene zou von Schleiblingen geld noo dig hebben; hij was er niet de man naar om zich, waar hij zijn tenten ook mocht opslaan, comfort en weelde ie ontzeggen. Het geld, waarover hij voor zijn reis be schikte, al was het nu niet zoo'n heel klein beetje, zou op een gegeven moment toch uitgeput moeten raken. Ons lag het voor de hand, dat hij in afzienbaren tijd pogin gen zou doen om geld uit Duitscldand te krijgen en de slimme rot zou heusch wel zorgen dat dit door bemiddeling van stroo- mannen gebeurde. Daarom verzocht von Holdau aan Vollrad om in Berlijn maatre gelen te nemen, dat geldzendingen aan von Schleiblingen „gecontroleerd" zouden worden en te probeeren zijn „financieele agenten" uit te vinden. Vooral moest er op worden gelet of iets van von Sch'ei- büngen's bezit in Duitschland te gelde werd gemaakt, want de detective meende, dat zijn advocaat probeeren zou om het heele vermogen, voor zoover dat mogelijk los te maken. Von Holdau hoopte, als het hem geluk te om de „geldvoorzien'ng" van von Schlei blingen te beletten, hij hem door „uithon gering" tot de overgave zou dwingen, als het op andere manier niet lukte. Maar hij zou het nog anders ondervinden Het antwoord uit Washington liet nog al een tijdje op zich wachten en de Alkade was juist tegen middernacht zijn gevan genen nog eens een visite komen brengen, toen een Sacramentoniaansche politie-die- naar met de vurig-verbeide depeche bin nentrad. Wel, senor von Holdau, zei de Al kade vr ooi ijk, nu slaat hopenlijk hel uur van uw bevrijding. Hij scheurde het telegram open, las vlug de enkele regels en een uitdrukking van verbazing en ontstemming kwam op zijn gezicht. Het duurde even voor de spraak zame dorpsgeweldige weer woorden vond en al dien tijd zaten de drie anderen hem vol spanning aan te kijken. Eindelijk kwam er wat: Jelui zijn toch een stelletje bliksem- sche brutale Lerels, dat moet ik zeggen. Von Holdau keek hem vragend aan. Hier, kijk zelf maar. zei de Alkade en reikte hem bet telegram over. Wat hij las, was weinig bemoedigend: „Duitsche detective en politie-inspec- „teur van dezen naam bij ons onbekend. „Documenten blijkbaar vervalscht. In „hechtenis houden en zaak in handen „geven van officier van justitie". Eén ondeelbaar oogenblik stond von Holdau beteuterd; toen schaterde hij het plotseling uit. De alkade begreep deze vroolijkheid niet gced. Ik zou niet zoo lachen, als ik jou was, dat grapje kan jullie een paar jaartjes kosten. Ede'achtbarc Alkade, zei von Hol dau vroolijk, ze hebben U, om het oneer biedig uit te drukken, te pakken. En niet alleen U, maar ook mij. Dat is nu de derde slag, die ik verlies. Ik geloof, dat ik oud begin te worden En dit had ik voor uit kunnen berekenen. Maar op zooveel genialiteit in de boosheid ben ik niet ver dacht geweest. Maar de lichtzijde van dc grap is, dat de man dien ik hebben moet een nieuw spoor heeft achtergelaten. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik er niets van begrijp, verklaarde de Alkade gelaten. Ik vraag me bijna af, of ik niet met een gek inplaats van een misdadiger te doen heb. De zaak is anders eenvoudig genoeg. Ik zal het U direct uitleggen. Begin nu me nog eers één plezier te doen, dan zult U zien, d it ik geen misdadiger en geen pek ben. Telegrafeert U nóg eens naar Washington om inlichtingen, maar niet over de gewone route. Doet U het mijnent wege over San Francisco, vandaar naar Ilonkong en zoo via New York naar Was hington cf desnoods via Suez en Marseille of over New Orleans, 't kan me niet sche len hoe; maar niet over de directe lijn. Dan zult U eens zien, wat voor antwoord U van hefc Departement van Justitie krijgt. En informeer tegelijkertijd aan hei telegraafkantoor, of ze langs den directen weg nog verbinding met Washington kun nen krijgen De Alkade begreep van dit duistere voorstel nog niet veel. Goed, ik ga verder. U gaat met mij- desnoods onder sterk, gewapend politie- geleide, nadat U het telegram hebt afge geven en geïnformeerd hebt., te paard langs de telegraaflijn. Ik denk. dat ik U dan iets heel verrassends kan laten zien. dat de oplossing brengt van het verbazing wekkende feit, dat het ministerie mij en zelfs zijn eigen inspecteur Ipswich niet. kent Als U nu eens ophield met raad seltjes opgeven, verzocht de Alkade een beetje ongeduldig. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7