ANTWOORDEN WELKE DE MEEST BELANGRIJKE DINGEN OVER KOFFIE BEHANDELEN LAND- EN TUINBOUW LEGER EN VLOOT SPORT Vraag i. TIdaarom kunnen zooveel menschen geen '~>ffie verdragen 'A«. ./oord: Omdat de koffie een stof bevat, genaamd coffeïne een plantengift. Ook in thee komt dezelfde stof voor ondei den naam theïne. Deze stof kan nadeeligen invloed uitoefenen op hart en zenuwen. Bovendien veroorzaakt ze slapeloosheid. Vraag 2. Hoe kan men deze uitwerking voorkomen Antwoord: Door deze schadelijke stof aan de koffie te onttrekken vóór men de koffie in den handel brengt. Vraag 3. Als dat alles is, waarom wordt het dan niet door eiken koffieleveranciet gedaan 'Antwoord: Omdat het probleem der onttrekking der coffeïne aan de koffieboonen voor de chemische xvetenschap uiterst moeilijk was. Vraag 4. Is U van meening, dat dit probleem thans met succes is opgelost? Antwoord: Zeer zeker, Koffie Hag is gegarandeerd coffeïnevrij overeenkomstig de bij de wet gestelde voorschriften. 97®/a^aer coffeïne is uit deze koffie boonen verwijderd. Vraag Wilt U daarmede 'zeggen, dat ik nu werkelijk 2 a 3 kopjes koffie mag drinken, zelfs 's avonds laat, zonder dii^ genot met een on- rustigen nacht te moeten bekoopen?; Antwoord: Wei zeker, noch slapeloosheid, noch ner vositeit ot andere ongewenschte verschijnselen be- hoelt U te vreezen na gebruik van deze kofiie. Vraag 6. En wat zéggen de Geneesheeren van Koffie Hag Antwoord:- Meer dan 10.000 Geneesheeren in binnen- en buitenland mannen van wereldreputatie bevelen Koffie Hag aan en zijn meestal persoon' verbruikers. Vraag eens Uw eigen arts! Vraag 7. Is Koffie Hag lekker .ntwoord: Hel is een melange van de edelste koA.e- boonen. welke Zuid- en Centraal-Amerika, Java en Arabië voortbrengen Niets is aan deze heerlijke koffie boonen toegevoegd. Het is zuivere koffie van een ongekend lijn aioma en een hijzonder pittigen smaak. Vraag 8. Maar hoe zit dat met de verwijdering der coffeïneWordt de smaak der koffie daar door niet beïnvloed? j Antwoord: In het geheej niet De coffeïne heeft niets uit te staan met aronyi en smaak der koffieboonen. Ze wordt aan de ruwë koffieboonen onttrokken, ter wijl de aroma-gevende stoffen eerst bij het branden ontstaan. De melange van Koffie Hag wordt vak kundig samengesteld en op de meest geperfection- neerde wij2g gebrand. Vraag 9. Hóe staat het dan met het gevoel van welbehagen en gezelligheid, ik bedoel het echt prettige gevoel, hetgeen men bij gebruik van een kopje koffie heeft? Is deze wermag_ met uitge schakeld door de onttrekking der co ff cine Antwoord: Neen zeker niet. Dit gevoel is de natuur lijke uitwerkingen een aromatischen warmen drank. Koffie Hag schept de sfeer van genot en welbehagen. Vraag 10. Als dit alles zoo is, waarom zou ik dan nog aarzelen te profiteeren van de genoegens van een lekker kopje koffie zonder de gevreesde nadeelen? Antwoord: U kunt het gerust doen, nog heden. Waarom zou U niet? In alle goede zaken is Hag verkrijgbaar AIO 80 per origineel pakje en ook in de meeste goede Hotels en Restaurants wordt Koffie Hag geseiveerd. WEIFELAARS EN TWIJFELAARS KUNNEN EERST PROEVEN. Tegen inzending van onderstaanden bon met Fl. 0.40 in postzegels leveren wij tijdelijk, rechtstreeks over de post. een proefpakje Koffie Hag gemalen of boonen. Wij hopen ook U het overtuigend bewijs te megen leveren, dat Hag stellig beter en gezonder is ook voor U. Knipt U dezen bon uit, voordat U het vergeet, zoo dat U niet eerst door een ernstige storing Uwer nacht rust weer aan het bestaan van Koffie Hag herinnerd moet worden. Denkt U er ook ont, dat sterke thee de genoegens van een lekker kopje koffie niet kan vervangen en vergeet U niet, dat meer thee Uw spijsvertering op den duur onaangenaam kan beïnvloeden. Dus Koffie Hag Nacht of Dag; ze is beslist beter en gezonder. Hier is Uw bon: Hierbij -to cent in Po II proefpakje Koffie langd wordta j NAAM: KOFFIE HAO MAATSCHAPPIJ, AMSTERDAM. j) /eoscb te ontvanger!; 8 PLAATS: j STRAAT: Aan boord van verschalende schepen meet gebrek aan levensmiddelen, water en brandstof heerschon. Het ijs heeft een dikte van 6 meter. Het ijs aan de Oostkust van Zweden be reidt nog steeds zeer groote moeilijkheden Men wil trachten, het ijs in de wateren tus- schen de Zweedsche en do Deensehe kust te laten springen. Scherpe vorst in Engeland Nadat in Engeland enkele dagen mooi voorjaarsweer heeft geheerscht, is plotse ling een scherpe vorst opgetreden. Ned. Oost-Indië Gevecht tusschen Chinsezen en contract arbeiders. Een doode en vele gewonden. Aneta seint uit Bandceng: De corres pondent van „De Koerier" seint uit Sama- rinda, dat in de kolenmijn Loaboea van de Ccst-Borneo Mij een gevecht heeft plaats gehad tusschen Chineezen en contractar beiders, waarbij een persoon gedood werd cn dertien zwaar gewond, terwijl boven dien een groot aantal personen licht ge wond werd. Do oorzaak schijnt te zijn ras senhaat. Kanon uiteengesprongen. Ancta seint uit: Serang: De bediende, die belas1: is met de zorgen over het kanon van de Missigit, waarmede in de Poeasa- maand het avondschot gelest wordt, maak te, op aanraden van een militair, den mond van het kanon met aarde dicht. De mi'-i- tair had den man wijs gemaakt, dat op die* manier de knal versterkt zou worden. Zon dagavond is het kanon uit elkaar geslagen. De bediener werd zwaar gewond aan het achterhoofd en in het hcsnitaal opgeno men. De scherven van het kanon vlogen door de daken der omliggende huizen zon der ongelukken te veroorzaken. IN- EN DOORVOER VAN EIEREN. Ingediend is, zooals reeds in 't kort ge meld, een wetsontwerp, houdende bepa lingen betreffende den in- en doorvoer van kippen- en eenden-eieren. Onder de maatrege'en ter uitvoering van de Enge'.sche „Merchandise Manks Act 1926", volgens welke wet voor geim- povteerde goederen een aanduiding van herkomst kan worden geëiseht, behoort een op 21 December 1923 uitgevaardigd en op 21 April 1929 in werking tredend besluit, hetwelk o.a. inhoudt voorschrif ten omtrent het merken van eieren in de schaal bij invoer in Groot-B: ittannië. Wanneer dit besluit in werking treedt, zal het verboden zijn, kippen- en oen- deneie en in het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Brittanniëj en Noord-Terland in te voeren, of ingevoerde eie en ten verkoop uit to stallen of aan te bieden, die niet voorzien zijn van eene aanduiding van het land van herkomst. Deze aanduiding meet bestaan uit een in het oog oopend merk in onuitwischbare inkt op de schaal van de eieren, in letters, niet kleiner dan 2 m.M. Naast deze maatregelen, den invoer uit het buitenland betreffende, zul'en, krachtens de „Agricultural Produce Act. 1928" bepalingen worden vastgelegd, wel ke ten doel hebben, qualiteitsmer'ken voor in Engeland geproduceerde eieren in te stellen en dus Je aandacht te vestigen op het nationale product. Bovengenoemde regelingen vullen elkaar aan in het streven om duidelijk onder scheid te doen blijken tusschen ingevoerde en eigen voortbrengselen. Voor Nederland, dat op het gebied van eie. en een der voornaamste naar Enge land exportccrende landen is zijn deze Maatregelen van ingrijpend belang Is eenerzijds een gevolg van de ver werping van het onderscheid tusschen ingevoerde en Engelscbe producten, de mogelijkheid, dat de goede kwulPe t van let Nederlandsche ei eer naar voren komt, anderzijdsch ontstaat het gevaar, dat het Engelsche ei, waarop eene nauw keurige selectie zal worden toegepast clank zij het kwaliteitsmerk, meer dan thans het geval is, ingang zal gaan vin den en aldus onzen export zeer gevoelige concurrentie aandoen. In afwachting van wettelijke maatrege len, clie kunnen gehanteerd worclen cm de kwaliteit van uitgevoerde producten te verzekeren, is het eene voorziening aan stonds dringend noodzakelijk. Er meet worclenv gewaakt, dat onder den Neder- landschen uitvoer geen van het Neder landsche oorsprongmerk voorziene eieren voorkomen, welke van uitheemsche her komst zijn. Tegen dit gevaar meenen de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van financiën te krn"»e o* t eden met e?n verbod van invoer en nïet-rechtstreekschen doorvoer van eieren, waaraan niet dui delijk de herkomst uit het buitenland is te herkennen. Daartoe strekt het wetsonwerp. Holl. Bloetr.bollenkv/eekers Genootschap. 44s te Algemeen e Vergadering. Te Haarlem werd de 44ste Algemeene Vergadering van het Hollandsch Blcem- bollenkweekeis Genoctschap gehouden. De Voorzitter, de heer S. Schooneveld te Rijnsburg, opende de vergadering met het uitspreken van een rede, waarin hij de verschillende zaken en feiten in verband mer. het vak gedurende het jaar 1928, de revue liet passeeren. Daarna werd de stemmenlijsb vastge steld. waaruit bleek dat er van de 25 af doeningen 19 waren vertegenwoordigd, ie zanten uitbrengende 206 stemmen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de gezamenlijke ontvangsten hadden bedragen 15284.71 en de u'tga- ven 14806.37, zoodat een saldo overbleef van 918.34. De rekening werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld en de penningmees ter gedechargeerd. Vervolgens werd door den Secretaris het jaarverslag gelezen over het afgeloopen jaar waaruit o.a. b'cek. dat het Genoot schap op 1 Januari 1929 bestond uit 990 leden. Het voorstel van het Hoofdbestuur, om dit bestuur wederom tc doen samenstellen uit voorzitters der afdeelingen. werd met 193 van 296 uit te brengen stemmen aan genomen; cle afdeeling Bovenkarspel stem de tegen. Hierdoor wordt dus de samenstelling van het Hoofdbestuur weer zoo als het oorspronkelijk is geweest welke samenstel ling indertijd om financieele redenen ge wijzigd is geworden. Nu eciiier de kasmidde'en, wegens de gezamenlijke exploitatie van het Kwes- kersblad on dcor het H B. G. en de Coö peratieve Veilingen te L'sse en te Haar lem, weer ruimer zijn geworden, en de kas deze luxe zich weer kan veroorlooven, meende het Hoofdbestuur niet langer te moeten wachten om *oor te stellen het Hoofdbestuur in zijn oorspronkelijken vorm terug te brengen. Van punt 9: besprekingen inzake het narcissen-snijblcemen-contract werd een zeer ruim gebruik gemaakt. Uit deze besprekingen b'eek, dat men nret onsympathiek stond tegenover het contract zelven, maar meer speciaal tegen de wijze van de doorvoering der bepalin gen van dit contract. Internationale NarcissententoonsteMing te Haarlem In de laatste vergadering van het Hoofd bestuur der Alg. Vereen, v. Bloembollen cultuur werd besloten op 17 en 18 April een speciale tentoonstelling van afgesne den bloemen van narcissen te organisee- ren, te houden in het gebouw der verceni- ging; deze zal een internationaal karak ter dragen, doordat buitenlandsche nar- cissenkweekers zullen worden uitgenoo- digd, inzendingen te doen Tot vertegenwoordiger der vereeniging in het bestuur van den Ned. Tuinbouw- raad werd bencemd de heer Chr. Eggink, thans plaatsvervangend lid, tot plaatsver vangend lid de heer A. Verduyn Jr. Opkomst van zcerr.iliciens. Geen uitstel wegens de griep. De dezer dagen getroffen maatregel tot uitstel van de opkomst onder de wapenen in verband met de heerschende griep geldt niet voor zeemiliciens. Zoowel voor de zoe- miliciens, wier opkomst bepaald was op 1 Maart als voor hen, die 26 of £7 Februari of op eenig-en anderen datum moesten op komen, blijft de opkomst op den eenmaal bepaalden datum vastgesteld. VOETBAL. De competitie van den N.V.B Naar aanleiding van de langdurige stag natie in de afwerking van het N.V.B.-com- petitie-progranima, vooral nu ook Zond»g a.s. waarschijnlijk niet gespeeld kan wor den, heeft het „Hbld." zich tot den hoofd consul van den N.V.B. gewend met eenige vragen cf hij van meening was, dat de ccm- potitie in de war dreigdo te loopen en maatregelen zouden moeten worden geno men om eventueel op Woensdagmiddagen te spelen. „Er is geen sprake van, dat wij 's Woens dags zullen lrten spelen"', zei de heer Boel- jon onmiddellijk; „en ook 00 Zaterdagnrd- dag niet zooals velen denken, omdat de spelers in den regel eerst om 12 uur 's mid dags vrij krijgen en lange afst~nden 0111 elkaar te bereiken niet meer afgelegd kun nen worden. Het eenige is, dat wij b.v. op den eersten Paaschdag, waarop wij regle mentair geen recht hebben na overleg met de vereenigingen competitiewedstrijden la ten doorgaan. Al'een wat het landskam pioenschap betreft zouden wij op Zaterdag en Zondag kunnen laten spelen, maar aan b.v. cle Oostelijke tegen de Noordelijke kampioen. Ook het verspelen van het landskam pioen schap kan gelimiteerd worden, want reglemertair is er een halve competitie noodig en alleen op verzoek der vereeni gingen is er een competitie van gekomen Een punt van officieelo bespreking hegft het evenwel neg niet uitgemaakt. Ja, wan neer b.v. de geheele mrand Maart nog niet gespeeld kan worden, dan moeten er dras tische maatregelen genomen worden. In eik geval zullen thans reeds alle verzoeken om uitstel wegens festiviteiten ed. afgewezen worden. Er zou ook nog geschipperd kun nen worden met ploegen, die noch promotie- noch degradatiekansen hebben". „Op het oogenblik m°ken we geschiede nis, want nog nooit heeft de competitie zoo lang stil gestaan. Een vergelijking met 90 gaat. mank, omdat de N.V.B.-eersle klasse loertertijd misschien uit vier of vijf ver eenigingen bestond". En de landenwed strijd op 17 Maart? „Dat valt op het oogenblik moeilijk ie, zeggen. Elijft het vriezen, dan zou het ter rein wel zoo hard kunnen zijn, dat we om dezelfde redenen als met de gewone com petitie den landen wedstrijd uitstellen. Maar dooit het eenigszins, dan is de waar schijnlijkheid groet, dat de toestand van het terrein spelen toelaat. We maken ons nog niet bezorgd!" Een verzoek aan H.H. Scheidsrechters in het Dictrict Leiden. A.s. Zondag wordt liet nu reeds 8 Zon dagen, dat er niet gevoetbald kon worden, en wij aizoo onze functie ook niet behoef den te verrichten. Wij konden van deze deze Zondagen gebruik maken om de ijs- spert te beoefenen en anderszins. Wan neer nu eerstdaags de dooi voor gced is in getreden en schitterend voorjaarsweer te wachten staat, laten wij er ook voor zor gen zoo trouw mogelijk op te komen. Hot is zoo hinderlijk voor den compet.'f icleitler vooral wanneer op het laatste moment een bericht van verhindering aan zijn adres wordt gezonden. Getracht zal wor den het program dan voor iederen Zon dag zoo groot mogelijk te maten. Wij kun nen iederen Zondag beschikken over een hondertal scheidsrechters, en de tweede Zon-'ag van iedere maand nog kunnen be schikken over de Federatie-scheidsrech ters, daar dan het program van de/e aid. niet zoo groot is. "Wanneer nu a.s. Zondag de competirie-wedstrijden wederom een aanvang kunnen nemen, zihi er een 12-tal "Zondagen voor de competitie beschikbaar. Kcmt aFen trouw op, dan behoeven wij er ons niet bezorgd over te maken, dat wij niet klaar kernen. Namens pet bestuur van de Scheidsrechters- Commissie van den D. H. V. B. A. TH. VAN BEZU. P.S. Zij die in den D. H. V. B. als scheidsrechter fungeeren en in een I100- gere afdee'ing wenschen te leiden, gelie ven dit te berichten. ATHLETIEK. Jaarvergadering D.H.A.K. Op Zondag 10 Maart zal in café restau rant Zcmerzorg te Leiden de jaarverga dering gehouden worden vap den Dioc. Haarl. Athletiek Kring. ZWEMMEN. De Dr.e-Steden-wedstrijd. Zooals reeds gemeld, zal op Zondag 3 Maart in de overdekte zweminrichting „De Regentes" te Den Haag, de Drie-Steden- wedstrijd (Haarlem, Den Haag, Utrecht) plaats vinden. Door den Haar.'emschen Zwembond zijn de volgende dames en heeren uitgenoo- digd: 400 M. vrije slag heeren: J. v. Hemsber- gen (Haailem) en A. J. Braam (H.P.C.) 200 M. schoolslag heeren: C. Vrugt (D. W.R) en H. Kooy (H.V.G.B). 2C0 M. schoolslag dames: Nog niet vast- ges'eld. Waterpolo: A. Boeree, (aanvoerder) C. v. Ommeren en C. v. d. Boogaard (allen H.V.G.B.), F. W. Mcn'enrar, J. Kodde cn A. J. Braam (allen (H.P.C.), A. H. cle Brnvn (D.W.R Reserves: J. Bouwer (H.V.G.B.). J. Kooyman en H. J. Leyenaar (beiden H. P.O.) 3 maal 100 M. vrije s'ag dames: R. v. Snaendonck, B. Venema en D. Roos (allen Zignea). 4 maal £00 M. vrre slag heerenJ. van Hemsbergen en C. Zeeman (Haarlem), J. Schouw en S. v. d. eer (H.W.G.B.). 100 M. rugslcg dames: U. v. Spaendonck en H. v Abs (Zivnea). £00 M. vri:e slag dames: B. Venema (Zigneaen M. v. Galen (D.W.R.). 100 M. rugslag heeren: A. Liezenberg (Haarlem) en S. v. d. eer (H.V.G.B.). INGEZONDEN STUKKEN NIEUWE STADHUIS TE LEIDEN. M. de R. Beleefd verzoek ik U opname van het onderstaande, waarvoor mijn dank. Sedert twee weken is de ramp voltrok ken en toen het stadsbestuur na den brand tet bezinning kwam en zich ging afvragen, v at er nu gebeuren meest, toen eenmaal do verschillende gemeentediensten ergens anders onderdak hadden gevonden, toen zei de burgemeester, dat hij gaarne de ideeën en wenschen der gemeentcnarcn in zako de herbouw van een nieuw stadhuis zou ver nemen enoverwegen. Dit is dus de vraag: wat nu? En clan denk ik aan het oogerb'ik, dat ik clroef te staren stond naar het branden de stadhuis, dat de geschiedenis der eeuwen onverbreekbaar aan haar gevel en toren bond. Op dat „moment suprème" stemde het ons zoo drcevig, dat met die oude kunst en historische schoonheid, die hier en daar gelukkig nog gevonden werd in dezen tijd van ziele-doodende verstoffelijking en die voor wie zien wilde, nog ccrig honger schoonheidsgenot schonk dan het in dezen tijd zoo dikwerf begeerde mensclionwaar- dige genot, weer opnieuw een stuk hoogc leven verdween, een stuk ideaal, dat mee kon helpen cm den menschelijkcn geest, die langzaam aan 't verzinken is, op te heffen uit de materie. En als wij dan nu dc vraag moeten be antwoorden: Wat nu?, dan is die droefe nis ons hoogste richtsnoer. Zeker ook om de historische beteekenis, ook om cle kunstwaarde moet alles wat mo gelijk is, gedaan worden cm den ouden gevel te bewaren, maar die redenen zit ten aan 't verlies dier hoogeve schoonheid onverbreekbaar vest. Daar An meet alles in hot werk worclen gesteld om wat nog rest te behouden en zoo goed mogelijk te restaureeren, omdat daar mede de historie en de kunst meer ge diend zijn, dan zelfs met een natuurgetrou we copy, waarin niet meer leeft cle historie van voorbije eeuwen, een nabootsing, die clood zal zijn bij haar geboorte. En mocht dat onmogelijk blijken, laat er dan in ieder geval opnieuw oen „kunst werk" voor terug komen, opdat dan cle vol gende geslachten in later eeuwen het stad huis ziendo en lezend de historic, met eer bied zullen denken aan den kunstzin onzer dagen, zooals wij steeds roemden de kunstenaars en de kunst uit de 10e eeuw. Leiden. D. T. Mijnheer de Redacteur, Gelieve onderstaande in Uw blad te plaatsen, bij voorbaat mijn dank. Het is niet mijn gewoonte ingezonden stukken te schrijven en zeker niet over een onderwerp, dat geheel builen mijn vak ligt, namelijk cle herbouw van ons Raad huis. Ik meen echter dezen keer van deze gewoonte te moeten afwijken, nu de bur gemeester dc burgerij heeft vcrzocl^ haar gevoelen en inzicht in dc v.r/.e, waarop het Raadhuis dient tc werden hersteld, in het openbaar uit te spreken. In bewondering, en, ik mag wel zeg den, in liefde voor het oude Raadhuis, heb ik voor geen mijner medeburgers onder go- daan, maar toch zou ik het zeer betreu ren als het Stadhuis in z'ki ouden vorni weer vernieuwd werd. Eeuigszirs kan ik me het standpunt der voorstanders van totale restauratie wel begrijpen. Velen van hun zullen huiverig zijn 0111 de enkele moderne bouwgedrochten in onze stad nog met een te vermeerderen; tusschen twee kwaden kiezend prefereeren zij het oude raadhuis. Dan weet men ten mh-s'c, dat het fraaie stadsbeeld bewaard blrft en niet onherstelbaar geschonden wordt door een óf houterig óf bizar bouwwerk van een moderne kunstenaar. Ik schrijf hier met opzet een" moderne kunstenaar, omdat men door de zrnde van één of enke'en, toch niet de geheele bouw kunst van onzen lijd, waaronder Neder land zoo'n vooraanstaande plaat3 inneemt, miskennen mag. Er zijn in onze grnole sle den en dorpen toch tal van moderne bouwwerken ook raadhuizen, zij 'r dun :n kleinere geme?nten die getuigenis af leveren van den blcei onzer bouwkunst Het zou door het nageslacht ze1*er als een soort défritisme worden beschouwd, wanneer het nieuwe raadhuis in zijn ouden vorm werd herbouwd. Zooals het Raadhuis daar stond was het in den loop der eeuwen gegroeid". Hel is niet één gebouw, maar drie gebouwen, die tot één geheel zijn versmolten. Het zou toch te dwaas zijn, om achter die clrrn

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7