DE NOOD DER TIJDEN e se- St! ikon niet gel ij- ui want n icls stel- •king >pei's ver- de I ijs. s b' sigor in na bfl. chol- zick iclii angs ge- 3de- Hk. eide be- Hk. ge- nog Hk. 3 ver on- een ble- or- S. S. ede, jofd t S. ver late iteii zijn reet het den „jrgen, wis en de broers niet te zeggen. '\Ve. zon Van S. hebben verklaard, dat men j,et geld norit zou vinden, zelfs niet als de wak zoo uitkomen. Tntusschen hebben de gebroeders nooit iets van het geroofde geld gehad. Wel maakten Van S., die den overval organiseerde, en J. D. er goeden 5,er van, H G. S., de beroofde zelf die te gutphen in bewaring wordt gehouden, moet tct bekennen zijn gekomen, toen hem ^0 ve leng'ng van zijn preventieve rechte- js werd medegedee'd. Het was de politie intusschen bekend dat Van S. en J. D. kleedingstukken en ande:e dingen kochten, die hun financiecle draagkracht to boven gingen. Zoo gaf o.a. Vau S. m een café een rondje aan 28 per sonen. Ook gingen beiden dikwij's bu ten de stad om naar hartelust feest te vieren. Zooals gemeld werd bij loting beslist wie op den bewustcn Zaterdagmorgen den be roofde zou binden, Het lot viel op Van S., die dit dan ook volvoerde. Hij moet dus ook het gekl hebben verstopt. Naar wij .jrnemen meet een en anders reeds onge veer een half jaar geleden in scène zijn gezet en kan men neg van geluk spreken, dat niet eerder reeds iets dergelijks plaats heeft gevonden, daar de „beroofde" d k- wijls voor dien tijd met veel grootere be dragen voor zijn firma van en naar do bank ging. De commissaris van politie verzoekt thans een ieder, die Van S. den bewusten Zaterdagmorgen 19 Januari heeft gezien hiervan ten spoedigste niededeel'ng te ..illen doen. Beide verdachten. Van S. en J. D., waren werkloos en hebben beurte lings zich gemeld voor de werkverschaf fing. Bij afwezigheid van Van S. meldde J. D., dat hij ziek was. hetgeen ock den be rusten Zaterdagmorgen het geval moet zijn geweest. Van S., J. D. en H. S. werden heden morgen naar Zutphen overgebracht. Diefstal in een postkantoor. Zakmet 500 gestolen Zaterdagnamiddag is op het post- en te legraafkantoor te Oklenzaal een gesloten geldzakje met een inhoud van 500 aan zilvergeld, dat geplaatst was binnen de zen afscheiding en tusschen de loket ten, met vernie'ing ven gemelde afschei ding gestolen. Van den dader nog geen Spoor. De ring van 12.500. Zooals men zich zal herinneren, heeft de vorige week bij een juweliersfirma in de Kal verstraat te Amsterdam een Italiaan leans gezien een ring, ter waarde van 12.50Ö weg te nemen. De vevmoedelijke dacler is te Brussel aangehouden. Heden zal hij aldaar met den bestolen juwelier ge confronteerd worden. Opensluiting. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Haarlem ingebroken door open sluiting in het perceel Zuiderbuiten Spasme 42, hc- woend door J. V. Uit een gesloten ijzeren kintje, waar het sleuteltje naast lag op de theetafel, werd een. bedrag van 700 go- stolen. EU1IEML. BERICHTEN ONGELUKKEN. Weer een spoorwegongeluk te Dortmur.d. Bij Dortmund zijn Zondagmorgen ver scheidene wagens van een goederentrein ontspoord Een grooter ongeluk werd ver meden, doordien het- personeel den trein tot "tilstand wist te brengen. De machinist is ernstig gewond. Gashbuder te Nagoja ontp'oft. Te Nagoja (Spanjo) is een gashouder ontploft, waarbij negen menschen gedood oorzaak van de ontploffing is nog niets vastgesteld. Twee huizen te Melbourne door een bom verwoest. Een bomontploffing heeft gisterenavond het inwendige van twee kleine huizen in het Noorden der stad Melbourne geheel verwoest. Slachtoffers zijn gelukkig niet te betreuren. Drie Italianen, die in het eene huis liepen en eenige andere personen, zijn als een wonder aan den dood ontsnapt. Twee individuen, die den aanslag hadden gepleegd, wisten op een motorfiets te ont komen. Op een ijsschots naar zee afgedreven. Volgens een bericht van de Montag heeft het s.s. Fr'sia, dat Zaterdagmiddag door het ijs van de haven van Norderney een vaargeul gemaakt had en naar buiten was gevaren, 2 mannen waargenomen, die zich van het vasteland op het ijs van de Waddenzee hadden begeven. Zij bevonden zich midden in het vaarwater, 1500 M. van de haven af en poogden vergeefs het ei'and weer te bereiken Het was onmo gelijk hun van het schin hulp te brengen, want plotseling kwam ^en dichte nevel opzetten en de op den ijsschots drijvenden moesten aan hun lot worden overgelaten. Aardschokken in Zuid-Italië. Te Reggio Calabria werd Zaterdagavond een hevige aardschok waargenomen, waar op nog drie verdere schokken volgden, vergezeld v?n een onderaardsch gerommel. Grocte opwinding maakte zich van de be- vo^ing meester'. De aardbeving werd in de gehee'e provincie Calabrië waargenomen. Ook in Treviso werd een zeer hevige aard schok geregistreerd. Groote branci in Egypte. Vijfenzestig huizen ver woe s fc. Uit Cairo wordt gemeld: Een zware brand is uitgebroken bij Bilbols. Vijf-en- zestig huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Een vrouw is omgekomen, ter wijl verscheidene personen brandwonden opliepen. Brand in een silotoren. Bij een brand in een silotoren te Tvest- burg in Ober-Bayern zijn door een voor- afgaanden ontploffing een arbeider gedood en 4 ernstig gewond, terwijl enke'e andere arbeiders er met lichtere verwondingen afkwamen. De fabrieksbrand weer slaagde er in den brand tct de haard te beperken. Pe rookontwikkel'ng was zóó hevig, dat de gehee'e stad in zware rookwolken werd gehuld Volgers de meening der di rectie van de fabriek is de brand aan on voorzichtigheid bij het uitvoeren van her stellingen veroorzaakt. De giftmengster van het Banaat. In Pancova komt binnenkort het proces van do 91-jarige Baba Anu ka, de heks van Vladlrnirovac in behandeling schrijft de Pester Lloyd waarbij de resultaten van het onderzoek alle gruwelen der eeuw-en in de schaduw stellen. In den loop van enkele tientallen jaren meet de heks hon derden mannen in het hiernamaals gehol pen hebben, waarbij zij de wenschen van liefhebbende echtgenooten en verwanden vervulde. De giftmengster ontkent echter hardnekkig en noemt zich eene algemeen beminde weldoenster. Zij laat zich ham men en andere levensmiddelen in de ge vangenis sturen en heeft £ich op haar ouden dag ook een nieuw gebit laten ma ken. De zaak kwam uit. toen verleden zomer zes menschen onder verdenking van moord door vergiftiging werden gearres teerd en als leverancierster Baba Anujka Belgi'ader Chemische Instituut arsenicum in de lijken Sedert werden andere geval len ontdekt. Voor kort werd in Vladimi- rovac de weduwe van een postdirecteur gearresteerd, w'er echtgenoot in 1926 ge storven is. In Bene'ski-Novoselo werd de weduwe van een in 1910 gestorven notaris gearresteerd in wiens lijk men thans, nog groote hoeveelheden arsenicum vond. Overval in de woning van een geestelijke. Uit Merlenbach (Lotharingen) wordt ge meld: Gisterenavond tegen halfnegen ver voegden zich twee goed gekleede mannen aan de nabij het Saarlandsche grenswoud gelegen woning van den geestelijke Nico las; zij zeiden geestelijke kwesties met hem te willen bespreken. Toen zij in de ont vangkamer waren, gaf een hunner den geestelijke met een ploertendooder een slag op het hoofd. Op het hulpgeroep kwa men de huishoudster en de zwager van Nicolas toesnellen. Dezo trachtten een der aanvallers vrst te houden, doch werden door 5n pistoolschot gedood. De daders zijn nog niet gevat. Zij hebben hun petten, den ploertendooder, hun revolver e. <L achter gelaten. DE NIEUWE KOUDE-GOLF. Zwitserland verheugt zich in lenteweer. Op het oogonblik heerscht in Zwitser land vrijwel lenteweer en een algemeene dooi is ingezet, die zich uitsrekt tct een hoogte van ongeveer du'zend nieter. Hier van is het gevolg, dat het peil van alle ri vieren srel stijgt. Het ijs in de meren is eveneens aan het dooien en op het meer van Zürich, waar Zondag r.og 20.CC0 perso nen hebben schaats ge:eden stonc'er gis teren plassen water. De gemiddelde tem peratuur overdag in de laagvlakte is se dert Vrijdag gestegen v-n 25 gr. Fahren heit tot 43 gr. Vandaag is tot duizend M. hoogte regen en in de be. gen sheeuw geval len. De toecia" op den Rijn. Het ijs op den boven-Rijn strekt zich thans uit van Philinsburp te Mannheim. Van Mannheim af is de toestand onveran derd. Ook op den m;dde.,-Rijn zijn geen veranderingen ii. der i;s t estand ingetrc den. De Moezel stijg', bii Trier 4 c.M. per uur. Bij Emmerik hebban ijs.erschuivingen plaats gehad, waardoor de moeilijke toe stand van de aldaar liggende schepen nog aanzienlijk verergerd is. Ook ;n Engeland weer sneeuw en vorst. De voorspellingen over den terugkeer van het koude weer zijn vandaag al vroeg in vervulling gegaan en hedenmorgen om negen uur was de temperatuur weer op 't vriespunt, een daling van tien gr. vergele ken met Zaterdag op hetzelfde uur. In het verder verloop van den dag is het niet veel zachter geworden. Een snrdend-koude Oostenwind is de voornaamste oorzaak daarvan. In Derbyshire, Lincolnshire en Yorkshire is weer sneeuw gevallen, even als :n sommige deelen van Schotland. Nabij Lancaster zijn vier kinderen ver dronken, doordat zij bij het schaatsenrij den in een wak terechtkwamen. Bruine sneeuw in Galicië. In het district Horodenka, in Oost-Ga- licië, is heden sneeuw gevallen, die mei donkerbruine stof vermengd was, zoodat de geheele omgeving met deze bru'ne sneeuw bedekt is. Ongeveer tien maanden geleden deed een gelijksoortig verschijnsel zich voor, toen viel er met bruin stof vermeng de regen, die als een soort jus uit den he mel daalde. De Sirnplort-expres te Constan- tinopel. De Orient-expres is er in geslaagd zich een weg te banen door Turksch-Thracië, zoodat ook de Simplon-expres, die Donder- laat te Constantinopel kon amvecren. De sneeuwval, die 25 dagen lang bijna onafgebroken heeft geduurd, is intusschen opgehouden. Het is te Constantinopel thans prachtig voorjaarsweer. 51 Graden vorst in Noord-Zweden Ten gevolge van do voortdurende ijsvor- ming wordt de toestand in de Oostzee steeds ernstiger. De veerdiensten tusschen Trelleborg en Sassnitz en tusschen Zwe den en Denemarken kan men s'echts met do grootste moeite gaande houden, waar bij de ijsbrekers goede diensten bewijzen. Twee veerbooien met ongeveer 300 passa giers aan boord zijn gisteren vastgevro ren en eerst na urenlangen arbeid van eenige ijsbrehers konden zij den tocht voortzetten. Celand is thans geheel ge ïsoleerd en bovendien zijn de wegen op het eiland geheel ingesneeuwd, zoodat hel verkeer er vrijwel onmogelijk is. Een bui tengewoon hevige koude heerschte giste ren in het Noorden van Zweden en te Nat- tavare werd een vorst van 51 gr. opgetee- kend. Koude in Soedan. Het meteorologisch bureau te Kairo maakt bekend, dat de ongewoon hevige koudevleug zich thans van Egypte over Soedan verspreid heeft, Overstroomirgen langs de Moezel. Als gevolg van den in do bergen inge- t-eden dooi vceren alle zijriveren van de Moezel reusachtige hoeveelheden water en modder mee. Daardoor is ook de Moe zel zelf reeds sterk gewassen, waarbij de rivier over een uitgestrekt gebied reeds buiten de oevers is getreden. Het water stijgt met een sre'heid, die sedert tiental- 'en jaren niet is waargenomen. Te Trier bedroeg de was gisterochtend om zes uur 80 r M. in s'echts 40 minuten. Door den ge weldigen druk Van het water is het ijs op talrijke plaatsen gebarsten. Er vormen zich echter voortdurend nieuwe ijsbarriè- res, die het water tegenhouden, dat dan op die plekLen met donderend geweld buiten de oevers een uitweg vindt. Daarbij kemt, dat het in soranr^e deolen van het stroom gebied van den Rijn al sedert twintig uur regent, hetvcn het overstroomingsgevaar uiteraard sterk vergroot. Daarentegen wordt van den Beneden- Rün weer vorst gemeld. O.a. bedroeg te Wezel de temperatuur -1 graad Celsius. Het gevaar voor overstrooming is daar echter niet zoo grcot, daar de waterstand van den Rijn zeer laag is. Noq geen groote ijsgang op den Rij,-. Door den plotse'ing ingdyallen dooi was in Du tschland ongerustheid ontstaan over een dreigende overstrccming van den Rün, welke vrees echter niet gewettigd is. Dc tcestend aan den Rijn is heden naar om standigheden gunstig. In het Zwarte Woud heeft het weder gevroren, zoodat er een einde kw?m aan het smelten van de sleeuw. Dc waterstand van den Rijn is bijna onveranderd en is ca. 40 c.M. onder den gemiddelden laag-waterstand, het geen buitengewoon laag is. Het ijs wordt reeds zrcht en in Baden is het ijs over een breedte van zever tig Meter geborsten en in beweging geko men. Ook boven Wezel is het ijs in bewe ging gekomen. Indien in Nederland dc rs- vlakte wordt gebroken, dan kan het ijs, zoodra het in beweging komt, vlug weg- stroom-en. Uit Maagderbiff-g wordt gemeld, dat door den zwaren sneeuwval langs de spoor lijn sneeuwploegen aan het werk moesten •worden gezet en eenige lokaalspoorwe gen zrn stopgezet. Volgens berichten uit Stlezië is op de straat- en spoorwegen groote overlast on dervonden van dc sleeuw en is een trein zelfs in de sneeuw bliiven steken. Op de lijn Frankerstein-Silberberg moest het treinverkeer worden stopgezet. Naar aanleiding van het geke:m FranschBelgische militair ac coord, dat dezer dagen werd ge publiceerd. 'k Heb bij 't lezen "van 't geheime Belgisch militair accoord, Uit mijn Vadcrlandschem boezem Een heel diepe zucht gehoord. Want ons werd reeds vele jaren Altijd weer opnieuw gezegd: Onze vriendschap met de Belgen Is een vriendschap sterk en hecht. Zij beaamden dat volmondig, 't Was bekend van Noord tot Zuid, Ook al trapten zij intusschen Vlamingen hun landje uit, Vlamingen dus Nederlanders, Nè 't vervullen van hun plicht, En terwillo van de vriendschap Deden wij een oogje dicht. Och. die lieve goeie Belzen, Ja, ze wilden, 't is wel waar, 'n Stuk van Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen En dan ook do Schelde maar. Toch.we waren goeie vrienden, Steeds oprecht en een van zin, Zooiets: ah je niet mijn zin doet, Sla ik je de hersens in Dat ze dat accoord verzwegen, Dat was vriendschap, zonder gijn! Wanr we zouden als we 't wisten, Ongerusi geworden zijn. Harb'lijk dank dus. lieve Belzen, Voor 't geheim zoo lang bewaard, O, U hebt, wij zijn U dankbaar Ons veel droefenis bespaard. Stel U voor. dat reeds in twintig Holland dit geweten had, Och. dan hadden w'al die jaren Ziilk een vriendschap niet gehad. Nu wo 't weten, doet zooiets je Wel oen oogenblikje pijn, Daar wij door pardonneer ons Tien jaar lang beduveid zijn. TROUBADOUR. Ned. Oost-Indië Negen Kedeh's verbrand te Loeboek Pakam Kwaadwillig h o id de oorzaak. Aneta seint uit Meclan: Een brand heeft te Loebcek Pakam (Sumatra's Oostkust) negen groote kedehs (inlandsche winkels) verwoest. De schade bedraagt. ongeveer 80.000 cn is voor een deel verzekerd. Dc oorzaak is vermoedelijk kwaadwilligheid. Een bewoner van een kedeh werd gearres teerd. SPORT BOKSEN. Een aanclag op Dempsey. Naar Reuter uit Miami Beach meldt, is gisterenochtend op den oud-wereldkam pioen bokser Dempsey een aanslag ge pleegd. Terwijl Dempsey zich op zijn slaap-* kamer bevond, is een schot op hem afge vuurd dat hem echter miste. De aanvallers, die in een auto voor zijn woning waren gereden, zijn ontkomen. Men vermoedt, dat zij Dempsey hebben willen oplichten tot na den bokswedstrijd tus schen Sharkey en Stribling om hem nadien tegen een losgeld vrij te laten., WAT ER GELEDEN WORDT IN DEZEN TIJD VAN KOUDE EN WERKELOOSHEID. Stille armoede en stille liefdadigheid Van al degenen, dio leven in comfortabele woningen, die leven ver wend door al'e dingen, die hun leven ge makkelijk maken en goed, zonder ooit de weldaad daarvan te beseffen zijn er wel licht maar zeer weingen, die weten wat er zich afspeelt achter groezelige gordijntjes of gebarsten ruiten van zoovele vervallen woningen staande in de achter buurten onzer groote steden. Woningen heeten zij nog, maar zij dra gen dien naam enkel en a'leen donr de toe vallige omstandigheid, dat daarin men schen huizen. Stonden zij leeg, uan zou den het krotten zijn. Dat zijn menschen, die in den strijd om het bestaan slagen hebben ontvangen en nu ten laatste weggezakt zijn in apathie, deu moed opgevend. Dat zijn menschen nok scmtrds, die in armoede zijn groot gebracht en die gewend zijn te leven van en te teren op de maatschappij óf het zijn menschen, die steeds het hoofd boven wa ter h:'elden, maar nu door de lange koude en de als gevolg daarvan heerschende wer keloosheid in ontbering zijn geraakt en nu armoede lijden in stilte. Met een der heeren van de St.-ViDcen- 'ius-Vereeniging zijn wij op pad geweest °m zulke gezinnen le bezoeken, waar men hulp ging bieden, indien er hulp noodig was. Ook in gewone tijden zijn er gez;nnen waar geregeld hulp hoog noodig is, maar «u zijn er meer gezinnen in nood gekomen, au de heerschende vorst de rivieren lang heeft verstijfd en de grond heeft hard gemaakt en daardoor velen van dio menschen, die met dit of ander werk hun brood plachten te verdienen, in armoede en ontbering heeft gedrevem Daaronder zijn gezinnen, die nog nim mer iets met de St.-Vincentius te maken hebben gehad, die het leven weliswaar so ber, maar toch zonder hulp van anderen weten te leven, en die ook nu nog te fier zijn om te vragen om steun. Maar al durven ze er dan ook niet om vragen ook daar is steun noodig. Wij gaan het net van stegen en sloppen binnen die het onmiskenbare stempel der achterbuurt dragen en worden nieuwsgie rig nagekeken en nageaapt door aan de deur pratende juffrouwen, die als bij intuï tie schijnen te vcelen dat wij „van de steun" zijn en natuurlijk willen zien, waar wii binnengaan. En, al zouden wij het ook willen, wij kunnen dit toch niet verbergen en treden in 't midden der straat een woning bin nen. 't Valt mee Eerst is er een ouderwetselie deur, zoo als de meesten dezer huisjes hebbeD, die op halve hoogte in tweeën is verdeeld, zoodat de onder- en bovenhelft ieder apart geopend kunnen worden. Achter die deur is een vloer van ruwe grijze tegeltjes, aan de eene zijde een witte muur' en aan den anderen kant een houten beschot, waar achter wij een kamer vermoeden. Op ons kloppen op een deur, die zich in dat beschot bevindt, wordt deze door een tienjarig meisje, dat er arm maar net jes uitziet, geopend. Deze woning getuigt niet van de uiterste armcede, omdat hier de nijvere hand van een huisvrouw gesta dig tegen d:e armoede vecht. Alles ziet ei sober, zeer sober, maar zindelijk uit. De juffrouw is opgestaan en biedt ons een stoel aan, en, eerst als wij zitten, neemt ook zij weer plaats en hervat haar ar beid, het schil'en van aardappelen. Mijn metgezel, die hier reeds een keer geweest is en toen een bon voor iederen dag zeven porties eten heeft achtergelaten, vraagt cf het eten gced heeft gesmaakt, waarop de juffrouw blij bevestigend antwoordt. Nu kïijgt zij bonnen voor dekens en maakt daarbij wat verlegen haar excuus. Zij had nooit durven vragenmaar nu an deren eenmaal de aandacht op haar had den gevest:gd, moest zij erkennen het wel noodig te hebben al vindt zij het ook ver schrikkelijk. „Wij zijn het niet gewend, ziet U". zegt zij herhaaldelijk en wij pogen de juffrouw te overtuigen, dat het in dezen aljnorma- len tijd beelemaal niet erg is cm geholpen te moeten worden, waarna zij ons onder ve'e dankbetuigingr uitlaat. De volgende klant is er een van een an der genre. Het genre der beroepssteuntrekkers, die van jongsaf aan nooit anders gekend en nooit anders gezien hebben, die leven en teren op de maatschappij en daarom mis schien ook weinig zorgen kennen, omdat zij bekend zijn met den weg, dien zij vol gen moeten om steun te krijgen. Naar zulk een huisgezin gaan wij nu heen. De inrichting van het huisje is het zelfde als het vorige, een grijs betegeld hokje, direct achter de buitendeur en daarnaast één kamer, die hier in tegen stelling met de vorige voor alles tegelijk dierst doet. Hier wonen een man en vrouw met zes kinderen. Zij leven, eten en slapen hier in die eer.e kamer, op de kachel wordt het eten gekookt. Als wij binnen komen slaat ons een benauwde lucht tegemoet. De vrouw zit naast de kachel met een half naakt kind op haar schoot. Aan tafel, waarop een aantal vuile kop jes en bl'kken, eens geëmailleerde, bordjes, in chaotische warcrc'e door elkaar staan en waarop een zeil ligt bemorst reet plek ken soep, die wij herkennen als afkomstig van de spijsuitdeeling der St. Vincenlius- vereeniging van dien middag, zit een groe zelig jongetje van diezelfde soep te slur pen. Cm do kachel hangen op stoelen nog eenige kinderen, die bij onze binnenkomst stil worden en ons met open monden aan gapen. Achter een half open gordijn, dat een bedstede van de kamer poogt af te sluiten, klinkt luicl gesnurk. Het is do vader van 't gezin die op het middaguur zijn rust gevonden heeft in de legerstede, volgens moeder, omdat hij grep heeft. En aanstonds begint zij al de nooden op te sommen, waaraan zij en haar gezin ten prooi is. Zij dcet het, zooals een han delsreiziger de qualiteiten van zijn artikel aanprijst met een ononderbroken stroom van woorden om een zoo groot moge'ijlre order te kunnen noteeren. Zoo prijst zij de qualiteiten van haar nood en gebrek om een zoo hoog mogelijk voordeel te behalen. Niet altijd verdienen zulke menschen steun, maar toch zij lijden gebrek en moe ten dus geholpen worden. Enkele dekens of althans een bewijs daarvoor worden hier achtergelaien. In andere gezinnen is het al niet veel be ter. Overal is armoede en gebrek, bibbe ren de kinderen van de koude, zender vol doende kleeding en dekking als zij zijn. Het eenige verschil is te vinden in de ver zorging van de kleine kamer, waar het on danks armoede toch frisch is ofsmerig en benauwd. Wij zijn een trap opgeklauterd, welks leuning niet meer de dienst kan verrich ten, waarvoor zij bestemd is, omdat zij te vet is o:n nog eenig houvast te bieden. Uit de kamer komt een walgelijke lucht en wij moeten ons met kracht daar tegen verzetten om niet op staanden voet on passelijk te worden. Deze kamer is voor zulk een gezin van bijzonder groote afmetingen, waardoor intusschen de wanorde een veel grooter aanzien krijgt. Cm dc tafel zitten een aan tal zeer groezelige kinderen om de her- en derwaarts verspreide resten van den mid dagmaaltijd. In een hoek van de kamer staat een ledikant „opgemaakt' met iets wat zelfs niet dan naam van dekking mag dragen en niets anders dan 'n verzameling vodden is. In dat ledikant, dat juist plaats zou bie den voor één klein kind, wroeten er drie van uiteenloopendo leeftijden. Tegen het vervuilde behang staat even verder een nog cnoogeüjker matras, die 's avonds waarschijnlijk op den grond wordt gelegd en tol rustplaats van eon of meerdere leden van dit gezin moet die nen. Dc geschiedenis van dit gezin is even tragisch als triest. De vader is, laten we maar zeggen „voortvluchtig" met een aangetrouwd familielid en heeft vrouw en kinderen in den ëteek gelaten. Dc vrouw neemt nu haar plichten tegen over haar kinderen waar en wordt daar om geholpen, zoolang zij haar plichten blijft waarnemen en het voorbeeld van ha<T man niet volgt.. Maar er waren, zooals al gezegd, ge lukkig ook andere gezinnen, in armoede eri ontbering weliswaar, maar toch nog vol Christelijke liefde. En bij een ervan, een gezin met negen kinderen, die allen leven moesten van een inkomen van twintig gulden in dc week. trof het ons, dat op de vraag aan de moe der van dat gezin gedaan of zij ook gc brek had aan iets, dit prachtige ant woord kwam: „Och ja, gebruiken kan ik wel iets, maar geeft U het maer a?n een ander, want er zullen er wel zijn die hei harder noodig hebben dan wij". Zooveel wordt er ge'eden in zooveel ge zinnen en 's avonds hebben wij stil over dacht, dat wij zoo rijk, zoo schatrijk zijn met al die dingen, die wij voor het dage lijksch leven noodig meenen te hebben, welke die menschen zoozeer mis sen en waarvan wij aan die minder bedeelden misschien wel eens iets meer mochten afstaan. S. 3—2

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7