UIT DE PERS BINNENLAND DE VIERDE SLEUTEL UIT DE RIJNSTREEK TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. DINSDAG 26 FEBRUARI 1929 TEGEN CE GEESTELIJKHEID. De T ij d-schrijft: De veldtocht, tot dusverre in het bijzon der door „Heb Volk" tegen de katholieke geestelijkheid gevoerd, wordt thans tot een vrst socialistisch systeem georganiseeia. Door den Algemecnen Raad van de S.D p. en de N.V.V. is een schrijien gericht aan hun afdeelingcn in Limburg, om do U.K. Geestelijkheid en haar wandaden aldaar scherp te controleeren en aan do kaak te stellen. Er wordt een afzonderlijke roode persdienst gesticht, om den veid- tocht tegen de pas toors, kapelaans en reli gieuzen te leiden. In bovenbedoelden brief, ondei teekend door J. Oudegeest en C. v. d. Lende, heet het: „het denkbeeld (is) aanvaard om spe ciaal voor het Zuiden een persbureau in te slellen, hetwelk tot bijzondere taak zal hebben om in vakbladen of in de groot e socialistische' pers al datgene te publicoe- ren, wat er van de zijde der geestelijkheid of haar instellingen tegenover onze men- gchen wordt misdreven „Wij hebben de verwachting, dat het pu- blicceren van haar wandaden de geestelijk heid ertoe zal brengen, het parool uit te geven, het Mexicaansch optreden tegen over onze beweging en haar leden achter wege te laten". Het monopolie van „Het Volk" woidt dus nu een geregeld stelsel van de S.D.A.P Dc beruchte leugenaentige schandaalver- har ltjes „Uit het land van Koning Chris tus" worden voortaan systematisch gefokt door met premies aangemoedigde leden van het nieuwe „persbureau", die op ,.het land van Koning Christus" worden losgelaten. Het anti-papismc van dominee Kerstw en de Evangelische Maatschappij verheven tot de strijdmethode van de S D.A.P. Dat belooft wat tegen de verkiezingen! DE KAMERVERKIEZINGEN. De film in dienst der propaganda. Aan de besturen van R. K. Kiesvereen».- gingen in den Kamerkieskring Leiden is door het Kringcomité de volgende circu laire gericht: „Nu, op een enkele uitzondering na, dfe actie voor het dr. Schaepmanfonds, voor zooverre deze met materiaal als medailles, bonboekjes enz. werd gevoerd is beëin digd, vragen wij, aangezien het vereischtc kapitaal nog niet bijeen is, Uw aandac'ir voor een nieuwen vorm van actie en wel door middel, of eigenlijk naast, de verto ning van de Katholieke Propagandafilm. De gunstige persbeoordeelingen welke deze film ten deel vielen, zullen ook U on getwijfeld hebben doen besluiten om in de plaats Uwer inwoning deze film te doen vertoonen, teneinde de propagandistische waarde daarvan, dienstbaar te maken aan een goede uitkomst voor de a.s. Kamerver kiezingen. De belangstelling en geestdrift die aldus zal worden gewekt voor hetgeen de Katho lieke Partij rechtstreeks en middellijk in [den loop der jaren heeft tot stand gebracht of helpen tot stand brengen, biedt volgens lonze meening een prachtige gelegenheid oiu de aanwezigen te bewegen tot het stellen van een daad, dienstbaar aan de actie voor ons Partijbureau, waarvoor de geldmiddelen moeten worden bijeengebracht door middel van het dr. Schaepmanfonds. In verband hiermede brengen wij onder Uw aandacht, dat le. hoewel het doel der propagandafilm 1929 is propaganda voor de a s Kamerver kiezingen en op die basis minimum prijzen van huur- en vertooningskosten worden be rekend, bij het Dagelijksch Bestuur der R. K Staatspartij de uitdrukkelijke nevenbe doeling' voorzit, deze film, waar mogelijk, mede ten bate van het dr. Schaepmanfonds te vertoonen; 2e. onder toezicht van het Dag. Bestuur der R. K. Staatspartij bij de film een z.g. FEUILLETON. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. 36) Verder is door den Duitschen gezant in Washington Uw uitlevering gevraagd we gens aanstichting tot moord op Uw vrouw en zijn de bewijzen van dien aard, dat het Amerikaansche departement van justitie Uw aanhouding vraagt. Dit is allemaal met stillen trom gebeurd om U uiet wijzer te maken dan noodig is en ik heb in mijD gezelschap een insoecteur van de Ameri kaansche politic. Mr. Ipswichwant daar in hebt U gelijk, dat ik U hier niet arres teeren kan. De Ameriaanscho politieman was nader bij gekomen en toonde von Schleiblingen zijn legitimatie en het bevel tot aanhou ding Ik arresteer U, zei hij, ziin hand op den schouder van von Schleiblingen leg gend Mangas, bevestig meneer von Schlei blingen met je lasso aan je paard. Toen gebeurde het onverwachte. Met een lichten kreet maakte von Schleiblingen zich los uit den niet zoo beel vasten greep van den inspecteur en Pakto zijn revolver. Een schot knalde e[J Mangas tuimelde voorover en viel van 2,]n paard op den grond. Op hetzelfde °ogenblik, vóór dat iemand er zich recht Filmboekje met. illustraties en verklaren- den tekst wordt uitgegeven en verspreid, waarvan 50 pet. der opbrengst komt ten bate van het dr. Schaepmanfonds. Bestellingen en aanvragen te richten tot den heer Joh. L. van Lith, Nieuwe Mare 21, Leiden. Prijs dor boekjes 15 cent per stuk 3e. in genoemde filmboekjes een girobil- jel is ingevouwen, dat naar gehoopt wordt, door de bezoekers der film en de koopers van het boekje zal worden ingevuld op de wijze, welke in de film (op het doek) eenigo malen wordt aangegeven. Overigens laten wij het aan Uw ziens wijze over, hoe wij denken hier bijvoor beeld aan een collecte bij gelegenheid van de vertooning der film, gelden kunnen worden ingezameld voor het dr Schaepman fonds. Het giro-nummer van den secretaris-pen ningmeester te Gouda no 135792 waarop de ontvangen gelden moeten wor den gestort, mogen wij U hierbij in herin nering brengen. Het verband, dat er thans bestaat tus- schen de vertooning van de film, als pro paganda voor dc a.s. Kamerverkiezingen en de actie voor het dr. Schaer manfonds, maakt, volgens onze meaning iedere ver dere opwekking overbodig, doch zal ook Uw vereeniging doen besluiten, niet I a ontbre ken in de rij van kiesvereenigingen waar met enthousiasme is besloten lot de ver- tconing van de Katholieke Piopaganda- film". In het Schildersbedrijf. Het collectief contract. De R. K. Schilderspatroonsbond „St. Lu cas" en de Ned. Bond van Chr. Schilders- patroons hebben aan het bestuur van den R. K. Bouwvakarbeidersbond ,,St Joseph" een schrijven gezonden, waarin wordt me degedeeld, dat ongeacht de punten, waar over reeds overeenstemming werd bereikt als resultaat van het gehouden overleg een contract met dc organisaties wenschen af te sluiten op de volgende basis: 1. Fondsvorming voer de christelijke feestdagen en vacantie, met dien verstande, dat er een tweejarig contract tot stand kome. 2. Na bespreking door de centrale com missie invoering voor een klasse 2a voor: Arnhem, Delft, Groningen, Hilversum en Zeist, op een loonbasis van 66 cent per uur, en het volgend jaar daaraan toe te voegen: Almelo, Apeldoorn, Borne, Breda. Deventer, Eindhoven, Enschede, Hengelo, 'e Hertogen bcsch, Oldenzaal, Tilburg en Zwol'e. Het is ons niet mogen gelukken ten aan zien van uw loonsvoorstellen meer te be reiken, wat mede zijn oorzaak vindt in de publicatie vanwege den bond van Nedeil. Schilderpatroons. Nederl. Spoorwegen. Zomerdienstregeling. De zomerdienstregeling van de Neder landse!) e Spoorwegen zal 15 Mei in wer king treden, dat is de datum waarop ook de zomertijd wordt ingevoerd. LETTEREN EN KUNST Messchaert-rr.onument te Hoorn. De een-en-twintig' op de uitgeschreven prijsvraag voor het Messchaert-im nument te Hoorn ingezonden ontwerpen zullen op 10 en 11 Maart a.s in het voormalige schoolgebouw aan de Muntstraat word.-in geëxposeerd. Zooals reeds gemeld werd is de eerste prijs toegekend aan Jozef Cantré te Oin- terwijk. De Jury bestond uit de beeldhou wers L. Bolle te Rotterdam en Hildo Krop te Amsterdam, de heer D. F Tersterg. tuinarchitect te Bussum en de hceren J. C. Kerkmeijer, teekenleeraar aan de Am bachtsschool te Hoorn, en de heer P. Noo- teboom, directeur dezer school. De heer Jozef Cantré, te Oisterwijk, zal met de uitvoering van het monument wor den belast. Het rr.onuirent voor Jan Toorop H, M. de Koningin Moeder heeft een be langrijk bedrag geschonken aan het comi té tot oprichting van een monument voor Jan Toorop. van bewust was wat er gebeurde, had von Schleiblingen zijn paard gewend en galoppeerde in pijlsnelle vaart, gevolgd door Don lago, over het plateau. De Ame rikaansche inspecteur had in één bewe ging zijn karabijn afgehaakt, de haan be spannen en het wapen aan den schouder gebracht. Hij had de verdwijnende ruiters in het vizier. In Godsnaam, Dick schiet het paard onder hem neer. Hèm moeten we levend hebben. Als hij zijn paard kwijt is, gaat het gemakkelijker. En we kunnen hem nu ook nog een moordaanslag ten laste leg gen op iemand in dienst van de Ameri kaansche politie. Terwijl von Holdau nog opgewonden praatte, het kwam niet vaak voor, dat hij zoover zijn kalmte kwijt was, had de Ame rikaan al vuur gegeven. Maar ofschoon hij een uitnemend schutter was, miste hij het snel-voortbewegende doel en ze zagen von Schleibiingen's paard achter een heu vel verdwijnen. De eerste veldslag was verloren Tamelijk uil zijn humeur, wendde von Holdau zich thans naar den gewonden In diaan, die alsof er niets gebeurd was, weer was opgekrabbeld en het grijze stof van zijn kleeren afklopte. Ben je getroffen, Mangas') Ja, in den schouder, blanke vriend; het heeft niet \eel om 't lijf. De Roodhuid steeg alweer'op zijn paard en trok uit den buidel met medicijnen, dien hij om den hals droeg, een paar ge droogde kruiden, die hij in den mond nam. Hij kauwde er op, spoog ze uit op een reepje linnen, dat hij uit een zadeltasch te ALPHEN AAN DEN RIJN. GEMEENTERAAD. Spoedeischende vergadering. Een steunregeling vastgesteld. De raad der gemeente kwam gisteren avond in spoedeischende vergadering bij een, onder voorzitterschap van burgemees ter, dr. H. J. Lovink. Aanwezig waren alle leden. Na opening der vergadering met gebed, zeide de voorz., dat de omstandigheden die deden verwachten, dat dc dooi zou in treden zich niet verwezenlijkt hebben en dat is aanleiding, dat B. en W. hedenmor gen beraadslaagden, of het niet wensche- lijk was voorzieningen in den nood te treffen. Eenstemmig waren B. en W. van oordeel, dat- daarvoor inderdaad reden be stond, weshalve zij een spoedeischende ver gadering uitschreven. Ten aanzien van hetgeen hieromtrent reeds was gedaan, deelden B. en W. den raad het volgende mede: Bij adres van Februari 1929 verzocht het bestuur van de IJsclub „de Rijnstreek" alhier, aan B. en W. een subsidie uit de gemeentekas van 1000.De bedoeling van dit bestuur was om werklooze arbei ders uit deze gemeente in staat te stellen, iets te verdienen door een ijsbaan op den Rijn in orde te maken en te doen onder houden. Op denzelfden dag, dat bovengenoemd adres bij B. en W. inkwam, vervoegden zich verschillende arbeiders, die tengevolge van den strengen winter werkloos waren, bij den Voorzitter met het verzoek cm vanwe ge c'e gemeente te voorzien in den finan- cieelen nood. Onmiddellijk daarna is deze aangelegen heid in het College van B. en W. bespro ken en hebben zij overwogen, welke maat regelen genomen moesten worden, om in den nood te voorzien. Met den Voorzitter van Je IJsclub „de Rijnstreek" is toen overeengekomen, dat geen subsidie zou worden verleend, maar dat de werklooze arbeiders, die niet op an dere wijze geholpen konden worden, onder toezicht van de IJsclub te werk gesteld zouden worden voor hetin orde brengen van ijsbanen. De uitbetaling van de loonen aan deze werkloozen zou geschieden door tusschenkomst van de IJsclub, die de uit betaalde gelden na. inlevering van de des betreffende staten, nadat, deze vanwege de gemeente waren gecontroleerd van de ge meente zou terugontvangen. Het loon werd bepaald op 0.30 per uur of 2.10 per dag. Een. werklooze, die dus de geheele week heeft gewerkt, ontving dan 12.60. Deze wijze van werkverschaffing heeft geduurd van 9 tot en met £3 Februari 1929. Over dat tijdvak is in totaal uitgekeerd 3228.84. Voorts is voor sneeuwopruimïng, over het tijdvak 16 tot en met 23 Februari aan werkloozen uitbetaald 365.89. In totaal is alzoo ten laste van de ge meentekas gebracht 3594.73. Dit bedrag zal nog vermeerderd moeien worden in verband met ingekomen ver zoeken om steun van de IJsclub te Zwam- merdam en die te Aarlanderveen, voor werkloozen afkomstig uit de gemeente Al phen aan den Rijn. In verband met de ge nomen maatregelen in het centrum dei- gemeente komt het ons billijk voor dat. aan de IJsclub te Zwammordam een bijdrage wordt verleend van 250.en voor die te Aarlanderveen een van 50. De uitgaven ten behoeve van de sneeuw- opruiming zijn gebracht ten laste van den post „straten en pleinen", op welken post voor dat dool 500.was uitgetrokken en welk bedrag thans geheel is verbruikt. Van het op de begrooting voor 1928 uit getrokken bedrag wegens kosten van werk verschaffing kan rond 2400.overge bracht worden naar de begrooting voor 1929, op welke begrooting dezelfde post is uitgetrokken op 2500.Wanneer Uw Raad tot deze overschrijving besluit, is voor werkverschaffing beschikbaar 4900. De omstandigheden hebben ons thans geplaatst voor het feit dat geen werkver schaffing meer mogelijk is, zoodat. het ver moedelijk noodzakelijk is dat andere maat regelen moeten worden genomen om in den tijdelijken nood te voorzien. In dit verband wijzen wij allereerst op voorschijn had gehaald en legde dat, ter wijl hij kalm doorreed op de plaats waar de kogel zijn schouder had geraakt. Daar op wikkelde hij er stevig zijn rooden gor del om en toen hij daarmee klaar waB, stak hij met het genoegelijkste gezicht van de wereld een van von Hoklau's lange Ha vanna's aan. Jij bent nog eens een kranige kerel, Mangas O, het heeft werkelijk niet veel te beteeken en en ik ben blij, dat mijn vriend en broeder nu een reden te meer heeft om den blanken gentleman te arresteeren en ik geloof vast, dat ons dat lukken zal, voor hij Sacramento bereikt heeft. Ik vrees, dat je een beetje te optimis tisch bent, Mangas, want we hebben met een ongelooflijk scherpzinnigen, brutalen handigen, ik zou bijna zeggen genialen boosdoener te doen. Ze hielden een korten krijgsraad en er werd besloten, dat de inspecteur met een der mannen vooruit zou rijden om he' spoor van de vluchtelingen te volgen. Ik ben blij, zei von Holdau, dat je hem niet doodgeschoten hebt, Dick. Het is zoo ten slotte nog beter. Want als het er op aan komt, is het me minder om den man zelf te doen dan om zijn bekentenis, want die heb ik noodig voor de volledige rehabiliatie van den armen jongen, voor wien ik eigen lijk deze heele moeilijke expeditie onder neem.... Dan is het maar goed, dat U mij even afgeleid hebt, zei Dick Ipswich, want ik ben bang. dat ik hem anders getroffen had. Ik had hem al op de korrel. Zijn reputatie als scherpschutter wilde UIT DE RADIO-WERELD. Prograir.ma's van Woensdag 27 Febr. Huizen, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsluitend N. C. R. V.-uitzendingen). 11.0011.30 Korte Ziekendienst. 12.30—1.45 Concert, 5.006.00 Kinderuurtje. 6.307.00 F'ransche les. 7.007.30 Engelsche handelscorrespon dentie. 7.30—8.00 Spr.: P. J. Risseeuw: Een ro man uit en over den wereldoorlog. 8.00 Concert Harmonie „Cohcordia" (8 clarinettisten). Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3010.45 Gramofoonmuziek. 10.4511.45 Concert door het Kling-Trio. 11.452.00 Gramofoonmuziek. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Trio. 2.003.00 Kindermatinee o. 1. v. H. Nolles 3.004.00 Maak het zelf. Cursus. 4.005.00 Lezing" door Prof. Dr. W. v. d. Pluym: Het Oude Griekenland. 5.305.45 Gramofoonmuziek. 5.456.15 Tuinbouwhalfuurtje. 6.157.15 Concert door het A. V. R. O.- Trio. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje, Dr. G. J. Huet: Kindertuberculose en kindersa natoria. 8.00 „Die Schöpfung", Oratorium van Haydn. Di Moorlag, sopraan. M. Plooyer, tenor. J. Ph. Caro, bas. Chr. Oratoriumver. H'sum. verst, Omroep-orkest o. 1. v, J. Wa genaar Jr. 10.30 Persberichten. Daarna gramofoon muziek. D a v e u t r y, 1562 M. 9.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Balladenconcert (sopraan, tenor). I.202.20 Gramofoonmuziek. 2.202.45 Beeld-uitz. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing. 3.50 Lezing: Romances. 4.05 Licht klassiek concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Nieuwsberichten. 0.40 Tuinpraatje. 7.00 Muziek. 7.05 Pianomuziek van Beethoven. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Diet. 8.05 Piano-duetten. E. Gunthorps en C. Ba urn er. 8.25 „Lakmé", opera in 3 acten van De- libes. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: Music and cinema. II.3012.20 Dansmuziek. „R o d i o-P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert, I.055.05 Solistenconcert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. S.2011.10 Historiscshe documenten. Ra- dio-Tooneel. Daarna kamermuziek en Mm. de Kogine, zang. Langen berg 462 M 9.3510.30 Gramofoonmuziek. 10.3511.15 Muziek v. d. scholen. II.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Solistenconcert (sopraan, ba riton). 5.055.50 Werken van Wilh. Cross. A. Lenzberg, zang, en Dr. Gross, piano. 7.20 Arbeidskoren. Volkskoor Dusseldorf en Dortmund. 8.409.50 Concert. Klein Werag-orkest. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Zeesen. 1649 M. 11.203.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7.20 „Die Faschingsfee". Ojierette in 3 de jonge man toch niet graag verspelen De inspecteur met zijn begeleider reden weg. Von Holdau vond het met het oog op Mangas, verwonding en omdat een ge- hqele karavaan zich niet snel genoeg ver plaatsen kon, beter om in langzaam tempo te volgen en tegen den avond het rapport van zijn beide verkenners af te wachten, tenminste als dat^ mogelijk was. Want zc hadden opdracht om zoo noodig direct naai- Sacramento door te rijden. Zijn oorspronkelijk voornemen om von Schleiblingen onverwacht to overvallen, wat mislukt door het onverwachte arge- looze jagersbezoek. Het eenige wat er nu op zift, was de vervolging naar Sacramen to vooït te zetten dat, als eenmaal het hoogtepunt van den weg door de bergen, waartegen zo nu opzwoegden, bereikt zou zijn, een afstand van een 120 K.M. was. Het was von Holdau natuurlijk volkomen duidelijk, dat er alle kans bestond, dat von Schleiblingen zich schuil zou houden, maar hier in do bergen was het een blind zoeken en naar Sacramento gaan dus het beste. En naar alle waarschijnlijkheid zou de slimme von Schleiblingen van de rede neering uitgaan, dat ven Holdau hem niet in Sacramento zou zoeken, omdat zijn weg daarheen voor de hand lag, maar het ter rein in den omtrek zou blijven verkennen, en het gevolg, dat von Schleiblingen juist wèl naar Sacramento zou gaan, waar hij bovendien per trein naar iedere denkbare richting kon ontsnappen, als hij von Hol dau vóór was Inspecteur Ipswich had de karavaan van von Schleiblingen al gauw in de ga ten gekregen, toen hij op den top van het bedrijven van Dr. A. M. Willner en Rudolf Osreicher. Muziek van Emmerich Kalman. Daarna tot- 11.50: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramophoonplaten. 3.50 Concert door liet Scarpa-orkesfc, het Mannenkwartet en Isa Roland. 5.20 Concert, 7.15 „Salomé. Muziekdrama in 1 bedrijf naar het gelijknamige werk van Oscar Wil de. 10.10 Her-uitzending buitenlandsche sta tions. Brussel, 511.9 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 3.35 Gramophoonplaten. S.50 Orkestconcert uit Antwerpen. Yvon ne van den Berghe (piano). DE NIEUWE GROOTE KRACHT ZENDER VOOR TELEFONIE VAN DE RIJKSTELEGRAAF TE KOOTWIJK (P. C. K.). Doorloopende bedrijfszekere dienst te wachten. Geluk wenschen van de coileg a's van den Indischen dienst. De jongste, reeds vermelde successen van dezen nieuwen Rijkskortegolftelefonie- zender geven gereede aanleiding om iets meer van dezen zender mede te deelen. Deze in den tijd van ruim twee maanden gebouwde zender, P. C. K„ welke tot de grootste zenders behoort, welke in het we reldverkeer worden gebruikt, is bestemd om ook in de morgenuren bedrijfszekere te lefonie met Indië tot stand te brengen. De uitstekend geslaagde proefgesprek ken met Bandoeng en Sydney hebben de mogelijkheid hiervan aangetoond. De inge nieurs van den Indischen Gouvernements radiodienst hebben naar aanleiding hier van te'efonisch hunne gelukwenschen met de verkregen resultaten overgebracht aan den chef en het personeel van het Neder- laudsche Rijksradio-laboratoriura. Immers kon tot voor korten tijd nog alleen in onze middag- en avonduren getelefo neerd worden, thans kan met gebruik making van de 3 telefonie-zenders waar over de Rijkstelegraaf nu beschikt vrij wel van een doorloopende 24-urige telefo nische verbinding worden gesproken. Omstreeks 6 d 7 uur (Amsterdamschc tijd) in den morgen kan worden begonnen met P. C'. K. op een golflengte van 16.3 M. Hiermede kon onafgebroken gewerkt wor den tofc ver in den middag. Daarna kan worden overgegaan op een der beide an dere zenders P. O. L. op iets langere golf lengte en tenslotte op nog langere golf, pl.m. 40 M„ waarmede tot diep in den nacht zoo noodig gewerkt kan worden. Het is de bedoeling dezen zender te Kootwijk in een afzonderlijk gebouwtje on der te brengen om storing door andere zenders te voorkomen. De vorst heeft echter voorloopig een spaak in het wiel gestoken en den bouw, waarvoor alle ma terialen gereed liggen, vertraagd. De constructieve opbouw van P. C. K. heeft daarom moeten plaats vinden te midden van de ander? korlegolfzenders in het bekende, reeds overvolle kortegolfgc houwtje te Kootwijk, waardoor een gewel dige opeenhooping van zendors is ont staan. Het geheel biedt thans een iiidrukwek- kenden aanblik van transformatoren, ge- lijkrichters, hoogspanningsisolatoren en alles wat tot den modernen zenderbouv behoort. Overal grijnst de hoogspanning U tegen bij het passeeren van de smalle door gangen die tusschen do zenders zijn gela ten, het gloeit en knettert en stooft or, maar het doel is bereikt: De Stem naar de Tropen wordt er gedragendag en nacht. Tot het inbedrijf stellen van P. C. K. zal echter niet worden overgegaan voor deze zender definitief in het nieuwe gebouw kan worden ondergebracht. plateau was aangekomen. Ze bewoog zich heel langzaam voort en dat wekte dipect de argwaan van den jongen politie man. Dat moest een krijgslist zijn om do achtervolgers in den waan tc brengen, dat zij zioli niet bijzonder behoefden te haas ten. Het was dus duidelijk, dat de hoofd man zich niet meer bij den troep bevond, maar vooruitgereden wasEen stoutmoe dige verkenning van Dick, die het sluip werk in 't wilde Westen door en door ken de tusschen de begroeide berghellingen, be wees, dat zijn vermoeden juist was. Von Schleiblingen was niet meer bij zijn kara vaan en Don lago evenmin Toen hij dat had vastgesteld, oordeelde hij het beter om niet naar von Holdau te rug te gaan. Hij stuurde zijn begeleider terug, om mee te deelen hoe dc zaken ston den. Zelf reed hij zoo snel mogelijk door, maar des nachts was hij toch gedwongen om rust te houden, teneinde het spoor der twee ruiters, dat hij gevonden had en nu volgde, niet weer kwijt te raken. En hij kon dat spoor volgen tot vrijwel aan Sa cramento toe. Dichtbij de stad waren de sporen na tuurlijk uitgewiseht, maar het was zoo goed als zeker, dat von Schleiblingen de stad bereikt had en binnengetrokken was. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5