KERKNIEUWS SPORT LUCHTVAART STADSNIEUWS J1 cnarciir.a-roclit zal leuien, nog geen aan- leidirg bestaat. Maatrege'en om de Xederl. belangen te "behartigen kunnen eerst worden overwo gen. wanneer een onderzoek als hiervóór bedoeld, noodig gebleken zal zijn. Arbeidswet 1919. Model a r b e i d s 1 ij s t. De minister van Arbeid. Handel en Nij verheid heeft bepaald: I. Met intrekking van de bijlage der beschikking van den toenmaligen minister van Arbeid van 20 September 1020, wordt het model van dc arbeidslijst, alsmede van het. afschrift dier lijst, bedoeld in het tiende lid van art. 68 der Arbeidswet 1919, vastgesteld overeenkomstig de bij de be schikking van 21 Februari 1929 behooren- de bijlage. II. In afwijking van het hierboven be paalde wordt vergund, dat he( gebruik van het bij de daar genoemde beschik king van £0 September 1920 vastgestelde model van arbeidslijst en afschrift dier lijst wordt voortgezet tot 1 Januari 1933. Niet rreer met eierkolen stoken. De dezer dagen verschijnende legeror ders zullen een m'nisteriecle beschikking bevatten, betreffende het stoken van eier kolen. Gebleken is dat. niettegenstaande het zooveel mogelijk nakomen van de ge geven voorschriften ten aanzien van het stoken van eierkolen toch teerafzetting in den schoorslen plaats heeft. Ter voor koming van brand zal het stoken van eier kolen moeten worden beëindigd. Een bioscoop geschorst. Naar wij vernemen, is door B on W. van Maastricht tegen de „Cinema Royal" al daar terzake van het veiteonen van films, niet nagekeurd door de commissie tot na keuring eenzelfde schorsingsbesluit geno men cis reeds geschied is tegen een bios coop te Sittard. Ook dc bioscoop zal le gen dit schorsingsbesluit ïh beroep komen bij Gedep. Staten. Geen vergunning roodig voor bioscoopmuziek. De Hoogc Raad heeft, verworpen het cassatieberoep door den Officier van Jus titie te 's-Gravenhage ingesteld tegen het vonnis van de Haagsche rechtbank, waar bij evenals door den kantonrechter de heer Viskooper, directeur van hel Apollo- theater daar ter slede die Goeden Vrij dag van het vorig jaar geverbaliseerd was, wegens het toelaten van muziek bij de bioscoopvoorstell'ngen in zijn theater, zonder vergunning van den burgemeester, is ontslagen van rechtsvervolging. Voor muziek als ir tegreerend deel van de bio scoopvoorstelling oordeelde ook de Hooge Raad geen afzonderlijke vergunning van den burgemeester noodig. BENOEMINGEN. Bisdom Haarlem. Z. D. H. heeft benoemd tot Pastoor te A aria n derveen den We'cerw, heer A. Hoogeveen én tct -Pastoor to Ho ut rak polder den Weleerw. heer J. Speet, dio kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vr. Kon. v. d. Allerh. Rozenkrans). Tct kapelaan te Rotterdam (H. Familie) den Weleerw. heer L. Boomgaard, die ka pelaan was te Kethel. PASTOOR BOUWMAN. Dc .Zeereerw. heer C. J. Bouman. pas toor van de St. Jaecbus-parochie in de gemeente Schipluiden zal wegens gevor derden leeftijd tegen Mei a.s. zijn emeri taat aanvragen. Pater J. Pluim 0. Carm. t Na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden is gisterennacht in het St. Jcsephg-sticht te Deventer, waar hij sinds 19 Februari j.l. werft ver pleegd, op ongeveer 61-jarigen leeftijd overleden, de Zeereerw. Pater J. Pluim O. Carm. te Zenderen. Pater Pluim was op 15 Februari naar Boskamp gem. Olst) ge komen, om een veertig-uren-gebed te lei den en was daar tijdens een der gods dienstoefeningen zoo ernstig ziek gewor den, dat hij in het St. Josephgcsticht te Deventer meest worden opgenomen. Het stoffelijk overschot wordt Woensdag naar Zenderen overgebracht. Mgr. Jan Olav Smit. Men seint uit Rome aan de Msbd." dat Zondag aldaar" de plechtige installatie plaats had van Z. D. H. mgr. dr. Jan Clav Smit, oud-apostclisch vicaris van Noorwe gen, als kanunnik van St. Pieter. VOETBAL. R. K. S. V. „Leiden". Het bestuur van bovengenoemde ver- eeniging verzoekt ons mede te willen dee- len, dat alle leden en aspirantlcden uitge- noodigd worden, Woensdag 27 Febr. des avonds te 8.15 uur in de St. Jozef-Gezel- lenvereeniging aanwezig te zijn, ter gele genheid van de huldiging van den Geeste lijk-Adviseur Rector J. C. C. Groot, bij zijn vertrek uit Leiden. Deze uitnoodiging is officieelc mede- deeling. WINTERSPORT. Een record-sprong. Te Davos Js Zondag gehouden een ski- sprongwedstffid, waai-bij de records van dit jaar inzake lengte van den bereikten sprong allen geslagen werden. Dc winnaar van don skisprongwedstrijd is de Zwitser Kauffmann uit Grindelwald, die driemaal aohteree het lengterecord van dit jaar heeft verbeterd, door achtereenvolgens te springen 67, 08 en 69 meter. Een vliegtocht Engeland—Zuid-Afrika. Zondertusschenlanding Indien het weer gunstig is, zal binnen enkele dagen een poging worden gedaan om met een vliegtuig, een Fairey-eendek- ker, die in staat is drie dagen in do lucht te blijven een tocht zonder tusschenlan ding van Engeland naar Zuid-Afrika te volbrengen, een afstand van ongeveer 6000 mijl. Het toestel, dat 7000 pond vloeibare brandstof zal meenemen, zal waarschijnlijk van een der vliegvelden in Lincolnshire, Crauwell of Wacldingtown, opstijgen. Ergelsch vliegtoestel op weg naar Australië. Aneta seint uit Bandceng: Op 12 Maart wordt te Tjilitian verwacht een Engelseh vliegtoestel, dat op weg is naar Australië. Heb wordt bestuurd door de hceren Moir en Owen en vliegt den volgenden dag door naar Bima en 14 Maart naar Port Darwin. Het toestel is een één-motorig. Het be treft hier een particuliere reis. DE APOSTEL VAN HET GEZOND VERSTAND. Voordracht voor „Sarctus Augustlnus". Ieder jaar schrijft do Studentenvereeni- ging „Sanctus Augustinus" een buitenge wone vergadering uit-, waarop de goede burgers dezer stad eens kennis kunnen ma ken met de riei minder voortreffelijke bur gers van het „Eigen Huis". Be avond was dit jaar wel onge woon druk bezocht, waartoe, zooals prae- ses Feldb.ugge in zijn openingswoord zeide, zoowel de naam van den spreker Willem Nieuwenhuis als de titel van de lezing „Chesteston, de Apostel van het ge zond verstand hadden bijgedragen. De heer Willem Nieuwenhuis leidde zijn lezing geestig in. niet een verhande ling over titels en „koppen". Het is, vol gens spr., buitengewoon moeilijk een pak ken den kop voor een lezing te bedenken. Het slachtoffer van dezen avond verzet zich pertinent, cf hij spreken gaati n War schau of in New-York, cm vooraf een titel zijner lezing op te geven. Wanneer men het kew al te lastig maakt, laat hij zijn secretaressen melden, dat de heer Chester ton dan en daar zal spreken over „Be Oli fant in de Christelijke kunst". Zoo had spr. zijn lezing dezen avond kunnen noemen: „Be Olifant in de Europeeschc Letterkun de", want er is niemand, die wanneer hij op U afkomt zoozeer aan een zonsverduis tering doet denken als de massale figuur van Chesterton. Spr. besprak vervolgens, hoe het een manie in onzen tijd is bicgraphieën te rhrijven van levende personen. Het is als of men in West-Europa een inventaris wil opmaken van al onze grootheid en bc schaving, vóór de Un ter gang des Abend land es intreedt. Zul'on eens onze wereldsteden onder het stof begraven zijn, zooals de steden van Egypte en Babylonië en het land van Ur? Spr. gelooft, dat, wanneer de bewo ners van toenmalige cultuur-centra een dergelijke profetie over hun land hadden hooien weerklinken, ook zij die als 'n zinne- looze fantasterij zouden hebben gebrand merkt. Het valt echter niet te ontkennen: wij hebben haast wellicht omdat do his torie van 't menschdcm ten einde spoedt? Spr. wil zich niet verder overgeven aan dergelijke nuttelooze speculaties, want wat aan den blik der engelen verborgen bleef, zal ons niet geopenbaard worden. Be plicht van den mensch van heden* is zooals die was in het verleden en zijn zal in de toekomst: het ons geschonken ta lent niet te begraven. Beze plicht rust ook op de jongere en jongste katholieke let terkundigen. Twee richtingen onderscheidde spr. in het letterkundig leven. De eeno greep wacht rustig tot'de „inspiratie" komt, en levert dan een tot het uiterste geciseleerd kunstwerk. Dikwijls is hun standpunt een verontschuldiging voor luiheid. Zij beroe pen zich op Goethe: „In der Beschran- kung zeigt sich der Meister", maar ver geten, dat deze meester een ontzaglijk oeuvre tot stand bracht. De andere groep is die van de ruste- looze werkers. Het kunstwerk meet men bij hen zoeken als een goudkorrel in den eeuwig-vlietenden stroom hunner werk zaamheden. De jongere katholieken vol gen veelei de tweede methode: „De liefde van Christus dringt ons". De eene groep wordt gedreven naar verdooving en verstarring. Zij weten hun „inspiratie niet meer te herscheppen tot muziek voor alle menschenkinderen. De tweede groep, van katholieke schrij vers, is wederom oen bewijs van de vita liteit der- Katholieke Kerk. Wanneer wij niet zoo blind waren, zouden wij telkens de stuwende en ordenende macht Gods in de'wereld onderkennen. Vooral sedert Chesterton in 1922 in de Kerk is opge nomen, is zijn activiteit geweldig en bijna ontstellend geworden. De boeken en arti kelen vliegen onder zijn handen weg. In deze stroom is het niet alles goud wat er blinkt. Zijn vrienden zelfs bemerken in zijn „fiction'-voortbrengse'en. romans en novellen, een tekort aan stuwkracht, een zekeren ademnood, die, aldus spr„ ontstaan is door een overwoekering van het gedach te-leven door politieke en maatschappe lijke problemen, waardoor de kunst haar eigen weg niet meer gaan mag. De groote beteekenis van Chesterton is, dat hij staat in het volle moderne leven. Hij werd juist door de stuwing van het moderne leven katholiek. Wanneer iemand tot de Kerk overgaat, trachten de tegenstanders voor zijn bekeering een verklaring te vinden, in zijn persoon, welke loopt van imbeciel tot mysticus. Tot nu toe heeft geen tegen stander kunnen verklaren, hoe Gilbert Keith Chesterton tet de Kerk kwam. Chesterton heeft onnoemelijk veel ge daan. Hij heeft de menschen gedwongen zich rekenschap te geven, waarem zij niet katholiek zijn, ook door zijn disputen met Shaw, zooals zijn medestrijder Hilaire Belloc zijn homerische gevechten houdt met Wells. Zij samen hebben het Katho licisme gemaakt tot de question brülante van hun land. Ook do Neclerlandsche katholieken kun nen veel van hem leeren. Onze geloofsge- nooten in Engeland, hoewel veel en veel zwakker in aantal, weten veel meer d.an wij in het leven hunner natie op te tre den. Als wij optreden gebeurt dat nog al 'ns met veel bombarie, die verlegenheid verbergt; Chesterton treedt op met een rustig aplomb, door zijn daden bewijzend, dat lret Katholicisme een levende kracht is. Hij is een man, die, zooals vele zij ner Eigelsche golocfsgencoten, even on verzettelijk als goedgehumeurd zijn geloof blijft belijden. Onvermoeid blijft hij zijn gclocf aan dc orde van den dag stellen. Zocals gezegd, juist de volte van het leven stuwde Chesterton naar de Katli. Kerk. Er staan wanbegrippen rondom de Kerk als onoverkembsre bergtoppen. Een van die bergtoppen is de bewering, dat de Kerk vijandig' zou staan tegenover co natuur. Weliswaar onderscheidt de Kerk scherp natuur en bovennatuur, maar on derscheiding is neg scheiding. Alle krach ten van de Krth. Kerk trekken juist sa men om van den mensch een volkomen harmonie te maken. De Kerk kent slechts een vijanddc zonde. De zende is aanslag op de liefde, oen beknibbeling van d© vol heid van leven. De Kerk heeft de volle schoonheid van de mensch elijke waardig heid gehandhaafd in haar strijd tegen de ontkenners van een vrijen wil. De Kerk heeft cck do vclheid van het leven ge handhaafd op scxrccl gebied. Chesterton kwam tot de Kerk als de paladijn van het natuurlijke leven, als he raut van de steppende kracht der na tuur, zocals hij beschrijft in zijn ridderlijke pelgrimage ter ontdekking van het Chris tendom: „Orthodoxy". Zoekenden naar de bronnen van het leven kwam hij tot het Katho'icisme. Deze gigantisch levende mensch weet ieder verschijnsel, binnen den kring zijner belangstelling te trekken. Het mege schcon zijn, theoretische beschouwingen te houden over de vitaliteit van het Katho licisme, de practische belichaming ervan in een man als Chesteiton zegt toch nog iets meer. De vraag is soms gesteld, of wij Katho lieken mis'eid door valsche wijsgeerige begrippen buiten ons, niet te weinig waar de toekennen aan de scheppende natuur lijke krachten. Wanneer men het leven van zoovele Kat'1, gadeslaan, lijkt het of het bezit van de Waarheid e?n verontschuldiging is voor geestelrke vadsigheid, Het dringt tot ve len niet dcor, det het bezit van de Waar heid medebrengt den plicht mee te wer ken aan de expansie ervan'. Chesterton en zijn vrienden, een luttel hoopje in de grocte massa der natie, weten er telkens in te slagen, do Waarheid in het centrum der be'angstel'ing te zetten. Langs de meest eigene methoden weet Chesterton de Kerk te verdedigen. Zijn standpunt is, dat men-de waftrhdïd 'niet behoeft te na deren langs betreden1 paden. Zijn schrijf trant is de romantiek van het gezend ver stand. Hij is iemand, die, even fanatiek als Nietzsche een verzinsel verdedigt, het gezend verstand van den mensch be schermt. Hij weet het gewone leven inte ressant te belichten en het sterker en af- wisse'ender te maken dan alle fabels en alle ficties. Door do ernst van zijn lach en de speelschheid van zijn ernst weet hij de eeuwige dingen dicht bij de alledaagsche te brengen, zcoals Andersen en Dickens. Spr. droeg tenslotte het programma van Chesterton voor, vervat in de parabel van het meisje roet de rooie haren. Een langdurig applaus weerklonk, toen de heer Nieuwenhuis zijn boeiende, leer rijke voordracht beëindigde. De aanwezi gen hadden een college gevolgd niet alleen in literatuur, maar ook en vooral in apologie. Praeses Feldbrugge bracht een woord van dank aan den spreker, waarna de g6- noodigden nog eenigen tijd bijeenbleven. NA DEN STADHUISBRAND Zijn onze oude monumenten veilig? Na het gevoel van verslagenheid over de ramp, die Leiden heeft getenffen, en den weemoed over het vele schoons, dat voor altijd verloren is gegaan, heeft de brand van het Leidscho stadhuis ook on gerustheid gewekt, zegt „Boewk Wkbl. Architectura". Men behoeft bet Leidsche stadsbestuur, nu het slechts neer kan zien op de puin- hoopen van het kostbare bouwwerk, waar lijk niet meer te bezwaren door haar bij I deze ramp de vraag te stallen oi zij had j kunnen worden voorkomen of van minder betreurenswaardige» omvang had kunnen I zijn. Maar wél zullen allen, die onze oude openbare gebouwen liefhebben (en ze een weinig kennende), zich afvragen: Kan, wat I Leiden trof, niet elk oud stadhuis van ons land treffen? Wij weten het allemaal, dat van Middelburg, van Gouda, van Delft, van i Schoonhoven, van Haarlem, van Maas tricht, van Den Bosch, Bolsward, Sneek en van zoovele plaatsen meer, he»'. zijn alle gebouwen van een kostelijken atmosfeer in de statige kamers" en in de genoegclijke nauwe gangetjes, met de uitgesleten wen teltrapjes. Daar gaat ongetwijfelt een groo te bekoring van uit, maar, zoo vragen wij ons thans af, verbergt zulk een knus ge heel wel die beveiliging tegen den verra derlijken geesel van den brand, een bevei liging, die juist in zulke bouwwerken meer dan ergens noodig is? Zijn alle oude stad huizen van ons land in voldoende mate brandvrij gemaakt, met de noodige waar borg, dat een brand gelocahseerd kan worden? Hebben ze alle centrale verwar ming, waardoor aanleiding tot brand m elk geval vermindert? Radiatoren passen misschien 6lecht in de 15e en 16e eeuwscnc raadhuizen, maar een afgebrand, raadhuis is nog minder prettig. Het uitsparen van de kosten van een centrale vervorming is zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Laten de openbare besturen, Fe beschik ken over oude waardevolle gebouwen, niet alleen de raadhuizen, o iu ook plaat selijke musea, e.d. uit deze Leidsche ramp de les putten, dat het ncodig is de meest uitgebreide voorzorgsmaatregelen .e nemen tegen brand. Aan het noodlot is niet te ontkomen, maar het behoeft ons toch dank zij de techniek -- niet zoo makkelijk parten te kunnen spelen als in vroegere tijden. HET STADMU5S-C0MITE. Naar wij vernemen, zijn door den voor zitter, mr. Pijnacker Hordijk nog een drie tal heeren uitgenoodigd een Anti-Re v., eon Chr. Hist, en con Kath. om tot hei hoofdbestuur tee te treden. Of deze heeren alsnog een benoeming wil'en aanvaarden, weten wij niet. Cr.s is ook niet bekend, of het de be doeling is, nu cck een of meerderen dezer heeren een der leidende functies in het hoofdbestuur toe te vertrouwen. VEREENIGING. ST. J03EPHSGEZELLEN- Insta'latie van den Vlca-Prasses Kapelaan H. van der Ven. Gisteravond had in de groote zaal der St. Josephsgezel'envereeniging de installa tie plaats van den nieuwen Vice-Praeses, Kapelaan H. van der Ven, als opvolger van wijlen Kapelaan G. Kempeaman. Vergeze'd van den Praeses der St. Jo seph sgeccRen, den Zeereerw. heer Pastoor Th. Beukers en "van den Centraal Praeses, Picctor J. Hh. van Galen, bet-ad de nieuwe Vice-Pracscs cm half nepen zijn nieuwe te huis, waar als welkomstgroet door de zeer talrijk aanwezigen l et lied „De Gezel- lenvader" gezongen werd. Hierna had de opening plaats door den Piaeses Pastoor Th. Beukers, die rit op dc gebruikelijke wijze dead met dan Kclpinrs- greet en daarna de installatie uitsarak. Spr. neem Ie dit een bijzondere bijeen komst, nu hij, als ei~cn!ijke gezel'envader, voor den tweeden keer den Vice-Piaeses instaReerde. Eerst had sur. Kaye'aan Kem peaman geïnstal'eerd, die een echte gezel len vader was geweest, waarom hij de ge- ze"en opwekte hem daarvoor dankbar».' te blijven en hem in het gebed te blijven ge denken. Nu hebt ge, aldus spr., weer een nieuwen Vice-Praeses, cm u rit uw weesheid te ontrukken, een Kanela&n, die de zorgen van Vader als Vice-Praeses op zich zal no men. Dan sprak Pastoor Beukers den nieuwen Vice-Praeses tce en zeide gaarne die taak aan hem op te dragen, cmdat hii, gaarne ook zijn krachten gevend en zijn hart, in al'e leden hier zou vinden trouwe kin'1 e en, die naar hem zouden opzien. Met zulk een af- dceling a's leiden, die waarlijk niet een van de mi~ste is, feliciteert spr. den nieu wen Vice-Praeses. De hoop uitsprekende clat dit Vice-prcsi- dentschar> lang zou mogen duren, spelde Pestoor Beukers den nieuwen Vice-Praeses het insigne op de borst. Door al'e aanwezigen werd hierop spon taan „Hij leve hoog" gezongen. Hie-na sprak de Senior N. Brouwer, die Kapelaan van der Ven welkem heette na mens commissarissen, bestuurders en leden en het vele herdacht, wat Kapela Kem peaman voor de St. Jcsephsgézellen had gedaan. Spr. wekte do ledon op eendrach tig onder den nieuwen Vice-Praeses samen to werken en bracht tevens dank aan den Praeses, Pestoor Beukers 'en aan den cen traal-Praeses, Pcctor van Galen voor hun tegenwoordigheid. Hierna was het woord aan Rector J. Th. van Galen, die aanving met den Kolpings- greet Het karakteristieke van onze Ver eeniging, a'dvs spr., is de gezinsgeest, die zoo sterk is, dat de centraal-Praeses zich direct overal thuis vce't en vooral hier in Leiden, dat doortrokken is met den Kol- pingsgecst. Toch zeide spr., met gemengde gevoelens to zijn gekomen, want Kapelaan Kemper- nian met zijn machtige liefde en dien ge loof wist den Kolpingsgeest te doen beleven door ieder van de leden individueel. Zijn uitvaart heelt dit bewezen, toen zoovelen kwamen bidden voor zijn zielerust. In uw ziel heeft hij een standbeeld opgericht, dat de tijden kan trotseeren. Spreker wil nu in het licht ste'leu dc verhouding tusschen den Praeses en het Kolpings-program. Koloing, 'dus spr., kwam voort uit de arbeidersklasse; hij zag den feilen en scher pen levensstrijd en.de mislukking somtijds en zag ook hce noodzakelijk het was de jonge menschen te vormen tct een degelijk Christen, een dege'ijk vakman en een goed sociaal-cultureel wezen. A's een eerste klasse-psycholoog zag hij* ook, dat dit s'echts kon, wanneer de Prae ses een Priester was, een volle, degelijke Christen. Want zoo kreeg ook de Priester het Va derschap, maar clan een geeste'ijk Vader schap, waarbij de bovennatuurlijke dauw 't natuurlijke tot wasdom brengen moest. En niemand kan dat beter deen dan de Pries ter. Vervolgens moest de jongeman worden een goed vakman, «vooral nu, waar het al leen nog gaat om do materie en de geest en de liefde voor het beroep weg is. Voor dien geest, het beroep te aanvaarden als een roeping meet de priester Zorgen. Ten derde meet de jongeman sociaal- cultureel worden opgevoed, in een maat schappijleer met beschaving, maar dan ziel ebeseha ving. Want ook de massa daarbuiten moeten wij helpen en clat kan alleen als de St. Jo- 8ephsgezellen eerst de sociale theorieën zelf beteven. Bie soeiaal-cultureelo opvoeding wordt wel dege'ijk beoefend in de St. Josephsgc- zellenvereeniging. Tenslotte sprak de centraal-Praeses Ka pelaan van der Ven toe, die het hier ge makkelijk krijgen zal, cmdat de geest zoo zuiver is, dio prachtig werk te doen krijgt mannen als apostelen te doen werken als deesem in de vermaterialiseerde maat schappij. Uw handwerk zal het zijn, aldus spr., het program van Kolping uit te werken, in al zijn onderdeelen. Moge God dit handwerk zegenen tot uw welzijn en dat van de Agenda LEIDEN. Woensdag. Gecomb. Alg. Vergadering de Sportvcreenicing St. Joseph.! gezcllengebouw, 8 1/4 uur. Donderdag. Genootschap van den Stillen Omgang, St. Josephsgczellenver, 8.15 uur. Vrijdag. P.epctiiie Tooneclclub ..Adolf Kolping" voor do opvoering vau „Bo Bibliothecaris", 3.30 uur. Be avond-, nacht- en Zondagsdienst dei apolhèken wordt van Maandag F e b r. a.s. tot en met Zondag 3 Maart waargenomen dcor de apotheek van den heer M. Boekw ij t, Vischmarkt 8, tele foon 552. bloeiende vereeniging in Leiden. Hierna bracht de Liedei tafel, onder lei- ding van haar directeur, den heer W Hoogzaad, het „Domine, Salvam Fac" van Giezen ten gehoore, gevolgd door het meerstemmige „Vreedzaam" van A. L. Dob. Hoo helsteen. Als toegift werd nog gezongen „Kerst- lied" van Sc' ekens, waarvan de Jcs van der Meel de tenor-solo en de C. Zandbergen de bas-solo vertolkte. Tenslotte ...prak de nieuwe Vice-Praeses, Kapelaan van der Ven, die zeide gaarne taak van Gezel'cnvader te aanvaard omdat daarmede een ideaal van zijn pries terleven wordt vervuld. Zich tot de gezellen richtend, zeide hij, dot zijn taak moeilijk zou zijn, om zijn voorganger te vervangen, maar van den ja: anderen kant zou dit ook zijn taak verge makkelijken, cmdat Kapelaan Kempe.man heeft gekweekt den waren Kolpingsgeest. Ik jj ben gefeliciteerd door den centraal-Praeses,, aldr« rm.-'at. T plf'ftn ppn rlpp lips'n nf.r' spr., cmdat Leiden een der beste al- deelingen is van het Centraal verband (ap. plars). Spr. zegt, dit reeds te hebben be merkt, en vrceg tenslotte het verte der gezellen, om samen het Kolpingspro- gram verder uit te bouwen tct eigen per soonlijk voordeel en tot steeds grooteren bic ei der Leidsche Vereeniging. Ters'.ctte dankte de Praeses, Pastoor Th. Beukers, allen voor hun aanwezigheid, aandacht en instemming, den Centraal- Praeses voor dier.s mooie rede en Liederentafel voor haar zang. Spr. wekte de leden op den Vice-Praeses hun vertrou wen te geven en sloot daarna de bijeen- kemst met het gebed. Plet adres van den penningmeester van het „Praescs-Kempermanfonds" is: C. J, M. van Cerle, Rijnsburgerwcg 9, gironum mer 51773. Alle bijdragen groot of klein worden dankbaar aanvaard aan boven staand adres. GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal pteats hebben op Maan- dag 4 Maart, in de benedententoonslel- lirigszaal van De Lakenhal. HET GEVAARLIJKE IJS. Esn 12-jarige jongen verdronken. Voorzichtigheid gebode Het ijs, het gevaarlijke ijs heeft thani ook hier ter stede een slachtoffer vraagd. Sedert gisteravond half acht werd de 12-jarige H. D., uit de Burchtsteeg, vermist. Het vermoeden dat de knaap zijn verdronken, bleek maar al te e op. D Nabij de Vischbrug, tusschen Nieuw» Rijn en Vischmarkt, werd hedenmorgen het lijkje van den jongen opgehaald. Het ijs was ter plaatse zeer gevaarlijk. Onder de brug lag open water en de wind, dio fel door de bruggaten joeg, had het ijs in de cmgeving ondermijnd en broos ar gemaakt. Zoo 's liet ijs op vele plaatsen en niet iedereen kan zulks zien. Maar, in trouwe, is er nog niet genoeg geovofiteerd dezen winter. Naast een waarschuwing aan de ouders en opvcede s cm toch toe te zien, dat de'sn kinderen zich nici mepr op het ijs bege ven, zouden we iedereen willen vragen de jeugd van hei ijs le jagen. Anders zullen meerdere ongelukken niet uitblijven. Pi H. Priesterwijding. De weleerw. pater Karthuizer Dom Al- ma bert (de heer W. Jansen Hendriks) hoopt jscl' op 2 April te Val Sainte (Zwitserland) do if H. Priesterwijding te ontvangen. Prof. J. Bartheleiry. uitnoodiging van de Vc e F j|e i ,r oen Op uitnoodiging van de Vereenigingt' voor Staatkunde alhier zal op 13 Maaii oj hier ter stede en volgende dagen to Utrecht en waarschijnlijk té Amsterdam prof Barthelemy, hoogleeraar aan dp Sorbonne te Parijs en oud-lid der Fransche Kamfti een lezing houden over Parlement en Dc-^ mocrctie, waarin hij behandeten zal het commissie-systeem in de "Franscbo Kamer en de crisis, die volgens veler meening thans heerscht in den parlementairen re- ge eringsvorm. Aan de gevolgen overleden. Do 41-jarige J. W. L„ die enkele dagen geleden op den heek van da Formosa- straat door een autobus van „Stadsver keer" werd aangereden, is aan de beko men verwondingen overleden. Handelsregister K. v K. Wijziging 1806. N.V. Hotel Maatschapp Noordwijk aan Zee. Noordwiik aan Zee, Noord Boulevard 3. Overl. D<r J. Th. Stom, te Noordwijk aan Zee N Dii van Sterkcnburg, Noordwijk N Gedel- Comm.: L A Roozen, te Warmond. Bij Koninklijk besluit is de heer mr J. Best, landmeter van het Kadaster alhier, benoemd tot bewaarder van hypotheken, hot kadaster en de scheepsbewijzen h Almelo. Aan de Philotechnische Hoogeschool I* Brussel is bevorderd honoris causa tol doctor in de technische wetenschappen de heer P. Kwik, alhier. -J lef cl len >er liss ;eh( Vt Iers iet iel

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2