KERKNIEUWS ALS KONING WINTER REGEERT UIT DE RIJNSTREEK TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 se d( PASTOOR J. A. HAVERMAN, t Na voorz:pn te zijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden is gisternacht te S'oten overleden de Zeereerw. Heer J. A. Haverman, pastoor van de parochie van den H. Pancratirs, aHaar. Joannes Antonius Haverman werd gebo ren te 's-Gravenhage, 8 Januari 1854, en priester gewijd 15 Augustus 1880. Achter eenvolgens werd Z.Eerw. benoemd tot ka pelaan te Sraarnwónde a. d. Lie, op 7 De cember 1880; tot kapelaan te Spierdijk op 23 Februari 18S7, tot kapelaa.n te Ouder kerk a. d. Amstel op 4 Augustus 1890 en tot kapelaan te Rotterdam (St.-Joseph) op 9 October 1^93. S:nds 6 Juni 1898 was Z.Eerw. pastoor te Sloten. De Norbertijnen raar Antwerpen. Een nieuw klooster. De Brusselsche correspondent van de .Msbd." meldt: Na ruim één eeuw uit Ant- wernen verwüderd Ie zijn geweest, gaan de itheeren" in de Scheldestad een nieuw klooster oprichten. Priesterjubilea. Op 24 Februari zullen de volgende eerw. paters Jcsuieten hun 121/2-jarig priester feest herdenken: J. van Baal, T Hacdorn, C. Hil'enanr. 0. Huf, G. Lutz, Th. Madlener, J. Mulders, H. Muller, H. Sterreberg en G. Vogels. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Maandag en Dinsdag geen audiëntie verleenen. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Aan de gevolgen overleden. Donderdagavond is op de Wesrervoort- schen Dijk een arbeider van de Bataaf- sche Petroleum-Comp., die per rijwiel den weg wilde oversteken, door een auto aangereden, waardoor hij van den dijk op het ijs werd gesmakt. Door kameraden werd hij met een gebroken arm en been naar het ziekenhuis gebracht. Thans is ïan aan de gevolgen overleden. De landbouwer W. van der Wijst te Uden, die eenigen tijd geleden door een auto werd aangereden, is in het Gasthuis aldaar overleden. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een auto aangereden. Op den on bewaakten overweg bij sta tion Mariënberg (Ov.) passeerde in haar auto'tje Zuster Pi. Een naderende trein int de richting Vrootnshoop werd door de ver pleegster niet opgemerkt. Een aanrijding rolgde. De auto werd zwaar beschadigd doch de inzittende bekwam geen letsel. GASVERGIFTIGING. Twee gezinnen bewusteloos. Gistermorgen omstreek» 9 uur zijn door het springen van een gasleiding in de 9e Hoogsteeg te Vlaardingen twee gezinnen bewusteloos geraakt. Het eene gezin van Van Ende, bestaande uit man vrouw en 4 kinderen, het tweede gezin van Stuif zand, bestaande uit vrouw en zeven kino9- (de man was reeds naar zijn werk) Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen. De heer van Ende. zijn vrouw kind werden naar het ziekenhui vervoerd, terwijl de overige patiënten tor plaatse bijgebracht konden worden. De toestand van Van E. en zijn vrouw is zeer ernstig. Beiden zijn nog bewuste loos. Het kind is reeds bijgekomen. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Twee knechts bewusteloos. Te Heitbuysen zijn twee knechts van den landbouwer van Hn die in zijn slaap kamer de kachel gestookt had, bewuste loos, tengevolge van kolendamp, gevon den. Op advies van den geneesheer zijn beiden naar het Louisa Huis te Roermond overgebracht, waar zij na eenigen tijd weer bijkwamen. Hun toestand is redelijk. Onvoorzichtig jachtopziener. Jongen in het been geschoten. Dit Wijk aan Zee wordt aan het „Volk"'1 gemeld: Woensdagmiddag bevond zich een drietal jongens, de gebroeders De B. en I) in de rijksduinen, in gezelschap van twee honden. Zij werden opgemerkt door d~n jachtopziener J., die hen achtervolgde en hen toeriep te blijven staan, toen zij voor hem op de vlucht gingen. Zij voldeden ech ter niet aan dezen eisch, waarop de opzie ner drie schoten uit zijn geweer leste, met het gevolg, dat een der honden gedood en andere lam geschoten werd terwijl D. een zevental hagels in de beenen kreeg De hagels, die diep in het vleesch z>jn gedrongen, moesten door een geneesheer worden verwijderd. Van het voorgevallene is aangifte gedaan bij de marechaussee. Een noodlottige wandeling. Gisterenmorgen kwam !o Venhuizen een lS-:ang jongmensch aan, ilat op gymnas tiekschoenen van Leeuw-u-Jcu kwam ge wandeld. Met bevroren bandon, vielen j ren is hij, naar het „Ubul." meldt. ln he' ziekenhuis te Enkhuizon opgeno men Zijn voeten zullen geamputeerd moe ten worden. Onder den trein. Gisteravond half 6 is op het perron van het hoofdstation te Groningen de 37-jarige gehuwde J. Kloosterman, wegwerker bij de Spoorwegen, van den buffer gevallen onder den trein geraakt, waardoor hem een been werd afgeknepen en een arm verbrijzeld. De man is in zorgelijken toestand in het ziekenhuis opgenomen. DE GRIEP. Van de ongeveer 3000 werklieden de* Domaniale Mijn te Kerkrade zijn er onge veer 400 lijdende aan de griep. HET DRAMA TE GR00TEGAST. Vrouw Wobbes vraagt haar kinderen terug. Een redacteur van de „Provinciale Gro ninger Courant" heeft in het Reddingshuis van het Leger des Heil» te Amsterdam vrouw Wobbes opgezocht, de eenige getuige van den moord te Grootegast Zooals men weet, leefde de moordenaar Wijkstra met vrouw Wobbes samen, wier man te Veen- huizen een straf ondergaat. De directriee van het Reddingshuis vertelde den ver slaggever hoe vrouw W. haar tijd doo-- brengt: 's morgens verricht zij huishoude lijk werk, 's middags leert zij naaien. De rechterlijke macht heeft de hulp van het Heilsleger ingeroepen en van de justitie zal het afhangen of vrouw W onder de hoede van het Heilsleger zal blijven. Vrouw Wobbes is meestal zeer terneerge slagen, vertelde de directrice van het Red dingshuis. Zij mist vooral haar zes kindo ren, van wie zij sedert dien vrceselijken dag niets meer heeft gehoord, ofschoon de oud ste, een meisje van veertien jaar, schrijven kan. Intusschen was vrouw Wobbes binnenge bracht. Zij zag er kraakzindelijk uit in haar blauw katoenen japon en hagelwit schor».. Haar jong, vriendelijk gezicht betrok, zo-1- dra het drama van Grootegast tei sprake kwam. Haar oogen vulden zich met tranen en beschaamd slceg zij ze neer Of het waar was, dat zij tijdens de schietpartij naer den zolder was gevlucht? Nee, antwoordde zij, ik, moest er b'j blijven. Ik wilde naar zolder gaan, maar Wijkstra beval mij, bij hem in de kamer ie blijven. Wist Wijkstra, dat u zou worden weg gehaald? vroeg de verslaggever. Ja, antwoordde vrouw Webbes, ik had den vorigen dag een dagvaarding ontvan gen, maar Wijkst ra verscheurde deze, wieip het papier in het vuur en zei dat hij niet zou toestaan, dat ik voor „het gerecht" zou worden geleid. In hoeveel tijd heeft het drama zich afgespeeld Ik denk zoo wat in een kwartier. Mag ik mijn kinderen terug? vroeg vrouw Wobbes, torwijl ze opnieuw in snikken uit barstte. Dat zal geheel van je gedrag afhan gen, zeide de directrice. Vrouw Wobbes baadde in haar tranen en er was geen woord meer uit haai te krij gen. Wijkstra, verduidelijkte de directrice, nadat vrouw Wobbes vertrokken was, is een goed vriend van haar man, die in Veen- huizen zit. Waarom had zij toch haar kinderen verlaten? vroeg de journalist ten slotte. Zij zegt, luidde het antwoord, omdat zij hoopte, dat ze het dan beter zouden krijgen. Ze kreeg van de gemeente een uj'L- keering van zeven gulden per week, waar van ze met haar zes kinderen niet rond kon komen. Zoo kwam ze op de onzalige gedachte de kinderen in den steek te la ten, in de hoop dat de gemeenschap zich over hen zou ontfermen.... De behandeling voor de recht bank. Het zal nog minstens een maand du ren, voordat Y. Wijkstra, de moordenaar van de 4 veldwachters te Grootegast, voor de rechtbank te Groningen zal moeten terechtstaan. De instructie is nog niet gesloten, ter wijl ook nog een besluit zal moeten wor den genomen of het verzoek van Wijkstra om een psychiatrisch onderzoek al of niet zal worden toegestaan. NOODLOTTIGE TWIST. Zijn broeder gedood. Gisterenavond heeft te Oude Pekela de 20-jarige Kooistra zijn 24-jarigen broeder na een twist met een bijl de hersens in geslagen. De versla gene had zijn broeder met een bijl bedreigd. Deze heeft in zijn woede hem het wapen afgenomen en den noodlottigen slag toegebracht. De dader stond, in tegenstelling tot den verslagene, gunstig bekend en onderhield zijn broer. Het parket uit Winschoten was spoedig ter plaatse. De dader is naar Winschoten overgebracht. Verduistering van 26 mille? Boekhouder spoorloos verdwenen. De commissarissen van een naamlooze vennootschap te Amsterdam, handelende in electriciteitsartikelen, hebben, zoo meldt de „Tel.", eenige dagen geleden ont dekt, dat de boeken geen juist beeld gaven van den werkelijken toestand. De naam looze vennootschap was in liquidatie en de zaken werden afgewikke;d door een 41-ja rig persoon, die het volste vertrouwen ge noot. Jarenlang was hij met die afwikke ling bezig. Hij moest tal van belangrijke posten innen van firma's, die over het ge- hee'e land gevestigd waren. Gebleken is thans, dat hij een aantal van die belangrijke posten geïnd heeft, doch het geld in eigen zak heeft gestoken. De bedragen varieeren van 300 tot ƒ1000 Hij liet de posten in de boeken eenvoudig open staan en toen hij een bedrag van meer dan ƒ20.000 vermoedelijk had ver duisterd, verdween hij. Aangenomen wordt, dat hij het land heeft verlaten. Bij de politie is aangifte van de verduis tering gedaan. Vervalsching van wissels. Tot een bedrag van ruim 9000.— Omtrent een vervalsching van wissels verneemt het „Hbld." van de directie der VERSCHILLENDE BERICHTEN. Zullen we nog 14 dagen vorst hebben? 22 Februari is de dag van St- Pieters- stoel te Antiochië of St. Pieter-in-den- Winter of de Cathedra Petri. Daar vol gens de Oermaan8che tijdrekening gisteren de Lente begon, was het, zegt de Limb. Koerier, een „lotsdag" van het grootste belang voor den groei en bloei der vruch ten. Hij was dus de „dies criticijs", en naar oude kronieken schijnt dat wel eens uitgekomen te zijn. Er zijn weer- regels en spreuken, die daar nog op wij zen, b.v. „als het in den nacht van St. Pietersstoel vriest, zal het nog 14 dagen achter elkaar vriezen". Vandaar, dat de Vlaamsche kinderen nog zingen op dien dag: Sint Pieters stoeltje koud, Wordt veertien dagen oud. Regen op St. Pietersstoeldag brengt muizen mee. Sint Pieter maakt of breekt het ijs, Petrusstoel heft de Lente aan, De zomer brengt ons St. Uurbaan. Met St. Petrusstoel Komt de ooievaar in Er moet bij onze voorvaderen toch wel een gemotiveerde vrees voor dezen nacht bestaan hebben. We vinden ten minste op een perkamenten aanteekening uit de 15e eeuw, door een landbouwer gehouden: „as gene furst over die acker van 2122 February waas gegange, gong der groet- vatter al vooren die Sonne-aufgank dry- mael ront huyze, schuyre endfe stalle ende kloppete mit dene holzere kruyshamirer al teegen die duerposte en teege die balke ende rief: „eroet, eroet, Sintevoogel Sinte Pieters dai es werme angekomme". Dr. Schrijnen zegt: Vriest het den nacht vóór dezen 'ecstdpg, dan duurt de kou veertien dagen; is het dan zacht weer, dan vriest het. niet in Mei. Laten we hopen, dat de laatste volks kundige weerregel waarheid worde! Een uitgevroren vogelenwereld. Te Santpoort vond een boschwachter twee blauwe reigers, vastgevroren aan het ijs, levenloos. Bij een bewoner van Culem- borg kwam een wilde zwaan de huis kamer binnenvliegen, welk dier zoo'n be hoefte had aan warmte en voedsel, dat het zich gewillig liet opnemen en vertroe telen. Een bewoner van Texel vond over een afstand van drie K.M. niet minder dan dertig nog levende vastgevroren scholek sters, welke hij uit het ijs wist te bevrij den. Op het Kampereiland en in het aan grenzende polderland zijn de vogels bij duizenden omgekomen en nog dagelijks vallen honderden slachtoffers door ver hongering en bevriezen. Het ergst er aan toe zijn de koeten, die in de riet- en bics-velden aan de Zui derzeekust hun nest bouwen, des winters overblijven en in hoofdzaak van water planten leven. De kinderen kunnen er thans met de hand grijpen zooveel ze wil len. De dieren zijn als versuft door koude en honger. Overal waar nog wat open water is, en dat is maar beer sporadisch, treft men ze bij zwermen aan. Verschei dene hebben bevroren pooten en kunnen zich nauwelijks meer bewegen. De roerdompen hebben het ook bij zonder hard te verantwoorden.* Alleen in de omgeving van Kamden vond men er veertien doodgevroren. Vermoedelijk is nu de geheele kolonie, die dicht bij de stad haar nesten had, totaal uitgeroeid. Zwaar hebben het ook de wilde gan zen, vooral nu de sneeuw het hun mceilijk maakt in de hardbevroren weilanden de grasworteltjes los te werken. Op velschil lende plaatsen vindt men de^e dieren vastgevroren op het ijs, waar zo een wel kome buit zijn voor de roofmeeuwen, de kraaien en andere roofvogels, die niei spoedig slachtoffer van de koude worden, omXlat ze hier en daar wel een bevroren vogel zullen vinden. Toch zoeken ook de kleine bruine valkjes en de kiekendief die anders ver buiten om de Btad zweven, den laatsten tijd rn^er het centrum in de hoop dat dichtei vij de huizen de kans op buit grooter zijn. Trouwens, tal vr- kleine zangvogels vai'en ten prooi van de uitgehongerde roofvogels. In Friesland is de sterfte onder reigers, roerdompen, meerkoeten, waterhoentjes e.d. enorm. Tal van visschen zijn gestikt; denkelijk hebben vele kikvorschen een zelfde dood ondrrgaan, INGEZONDEN MEDEDEEL ING. BIJ VERSTCPPINGL spijsverteringssto ringen, maagbrandim. congesties, algemeen gevoel van onwel zfN. x\tmc men 'sochtends op de nuchtere mjag\Ien glas natuurlijk „Franz-JoBeF'-bitteA'ate^VVolgens de in kli nieken voor inwendige ziekten opgedane er varingen is het ^rtmz-Josef"-water een uiterst weldoend afvoermiddel 13967 gedupeerde firma Z. D. en Co. te Amster dam het volgende: Reeds enkele dagen vóór het onderzoek van den vervalschten wisselbrief ten kan tore van de Incasso-Bank, had de directie uit een brief van een harer relaties in Antwerpen den indruk gekregen, dat door een onbevoegde wissels met valsehe hand- teekening in omloop waren gebracht. Door het onderzoek van den bedoelden wissel brief werd dit vermoeden zekerheid. Een procuratiehouder der firma, die het volle vertrouwen der directie genoot, was reeds een paar dagen van kantoor weggebleven. Zijn vrouw was komen zeggen, dat hij on verwacht voor zaken naar Berlijn was, waartoe hem echter geen opdracht was gegeven. Het is thans gebleken, dat de procura tiehouder terstond na de ontdekking van het misdrijf naar Brussel is gevlucht en vandaar naar Berlijn. Hij heeft in een brief uit die plaats aan de directie der cedupeerde firma inmiddels reeds een vol ledige bekentenis afgelegd. Speelschulden schijnen de oorzaak te zijn geweest. Inmiddels is het onderzoek voortgezet eh daarbij is komen vast te staan, dat de omvang der vervalschingen grooter is dan aanvankelijk werd vermoed. In totaal zijn vijf wisselbrieven door den procuratiehou der vervalscht en in omloop gebracht, tot een totaal bedrag van ru!m ƒ9000. De fir ma Z. D. en Co. heeft zich onmiddellijk met de houders van de vervalsche stukken in verbinding gesteld en een regeling ge troffen, waarbij de wissels terstond uit de circulaire zijn genomen en aan de houders vo'ledige betaling is verzekerd. De firma Z. D. en Co. is door een en an der tot het genoemde bedrag van ruim 9000.benadeeld. Brand in een bovenwoning. Gistermiddag te 3 uur ontstond, vermoe delijk door kortsluiting, brand in een boe renwoning met schuur, gelegen aan den Noorderweg in den Houtrakpolder onder der gemeente Haarlemmerliede. De wo ning behoorde aan mr. van Lanschot te 's-Fertogenbosch en was verhuurd aan B. B., die er een knecht in gezet had. De brandweer uit Halfweg, die een half uur na het uitbreken van den brand ter plaatse verscheen, kon geen nuttig werk verrichten, omdat de slooten alle bevroren waren en de slangen te koren om het water uit het Zijkanaal C te pompen. Verloren gingen eenige bonderden mud den tarwe en haver, voorts 15.000 K.G. tar- westroo, 5000 K.G. hooi, een tractor, een rietmachine, ploegen, maaimachine enz. Drie paarden en drie koeien werden met moeite gered. Het huisraad en de woning gingen geheel verloren. Verzekering dekt de schade. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DRIE RRANDEN DOOP OVER- VERHITTE KACHELS. Vijftien personen om het 'even gekomen. Te Ebensburg en Hillsbro in West Penn sylvania is in twee huizen door overver hitte kachels brand" ontstaan, waardoor twee vrouwen en acht kinderen om het le ven kwamen. To Lansing in Illinois is doot dezelfde oorzaak in een huis brand ont staan; hier kwamen vijf kinderen om het leven, terwijl een zesde kind en de ouders zware brandwonden bekwamen. Trambotsing nabij Tourcoing. Vijfentwintig passagiers gewond. In de nabijheid van Tourcoing heeft een botsing plaats gehad tusschen twee tram wagens; 25 personen werden daarbij ge wond, vaii wie drie ernstig. Storm te Buenos Aires. Schepen in de haven losgeslagen. Een hevige storm, die vergezeld ging van zwaren regenval, heeft de stad Buenos Air«* en omgeving geteisterd; do verbindingen met Rio de Janeiro en Montevideo zijn gedeeltelijk verbroken. Vier schepen zijn in de haven van hun breien losgebroken. Het Spaansche stoom schip „Andalucia" heeft het Engclsche stoomschip „Tintoretto" midscheeps aan. gevaren en eenige schade aangericht. Ver scheidene huizen zijn beschadigd en een huis i» ingestort, waardoor de bewoner3 licht werden gewond. OVERVAL OP EEN RUSSISCHE STAATSBANK TE MOSKOU. Bij klaarlichten dag 100.000 roebei geroofd. De kassier neergeschoten. „Stockholms Tidningen" verneemt uit Moskou, dat aldaar eenige personen op klaarlichten dag het gebouw der Russi sche staatsbank zijn binnengedrongen, juist toen kassier bezig was, de ontvang sten van den dag in de brandkast op te bergen. De bandieten schoten den kas sier neer en verwondden twee andere ambtenaren zwaar, waarna zij zich met een buit van 100.000 roebel uit de voeten maakten. In de brandkast lieten zij een briefje achter, dat als onderteekening droeg: „Comité voor den actieven strijd tegen de bolsjewiki". PEST EN HONGERSNOOD IN S J ANSI EN SJENSI. Meer dan 11.000 slachtoffers. In de provincies Sjansi en Spensi breidt de pest-epidemie zich uit. Honderden per sonen zijn aan de ziekte overleden. Het is zoowel Chineezen als buitenlanders verboden naar deze provincies te reizen. Gedurende de laatste 2es maanden zijn in beide provincies meer dan elf duizend personen aan de pest en den honger ge storven. INGEZONDEN MEDEDEELING. Weder een groote fabrieksbrand in België'. Te Peruwelz is een fabriek voor het verwerken van huizen door brand ver woest. Het vuur nam spoedig een groo- ten omvang aan, doordat veel licht-ont- vlambare stoffen in de gebouwen aanwezig waren. Alle gebouwen en voorraden wer den een prooi der vlammen en de brand weer kon niet veel meer doen, dan de belendende panden te beschermen. De schade bedraagt verscheidene millioenen francs. Zware brand te Spandau Gisternacht brak te ongeveer halfdrie in een woning te Spandau brand uit, waar door verscheidene menschenlevcn* in ern stig gevaar kwamen te verkeeren. üet vuur ontstond in een op de tweede verdieping gelegen woning en sloeg spoedig naar het dak. Door de vlammen werd den bewoners van de tweede verdieping de weg naar bui ten afgesneden, zoodat zij met behulp vin de ladders der met vier wagens verschenen brandweer gered moesten worden. Vijf per sonen, waaronder twee kinderen, liepen ernstige brandwonden op of waren door rook vergiftigd. Vlektyphus te Boekarest. Te Boekarest zijn eenige gevallen van vlektyphus geconstateerd. Er zijn 3 sol daten bij. Een zieke is gestorven. DE KOUDE IN EUROPA. Twaalf zigeuners doodgevroren. Uit Pascani (Roemenië) wordt gemeld, dat twaalf zigeuners, die aan den rand van een naburig dorp in twee tenten huis den, doodgevroren zijn. In deze streek woedt een hevige sneeuwstorm die straten en wegen volkomen onbegaanbaar maakt. De omgekomen Zigeuners werden dan ook eerst eenige dagen na hun dood in hun tenten gevonden. Men vond eenige kinde ren, aan de borst van hun overleden moe der gedrukt. Nieuwe sneeuwstorm bij Constan- tinopel. Een nieuwe sneeuwstorm heeft de spoor weg- en scheepvaartdiensten van Turkije opnieuw gedesorganiseerd. De Simplon- expres, die Woensdagmiddag in Con- stantinopel moest aankomen, is mei. ne gen uur vertraging gearriveerd cn treinen, die daar Woensdag e.n gisteren verwacht werden, zijn te Tsjerkeskeuj opgohoudon. Het eenige stoomschip, dat zich Woensdag op de Zwarto Zee waagde, was de „krin- cipessa Maria" van de Roemeonscho staat»- lijn, op weg naar Constanza. Indien het stoomschip ondanks de sneeuwstormen de haven kan bereiken, zal het die toch r.iot kunnen binnenkomen, daar groote ijsbar- rières den toegang versperren net Sovjet- stoomschip „Lenin" is in de Zee van Mar mora gestrand. Maatregelen tegen overstroomin gen in België'. In verband met den dooi zijn in België maatregelen noodig geacht, om overstroo- mingen in de Maas-vallei te voorkomen. Er is reeds een afdeeling genie soldaten naar Jemeppe gezonden, om het ijs in de Maas met dynamiet to doen seringen. Ook op andere punten zullen dergelijke maatre gelen worden genomen. Naar uit Antwerpen wordt geraeM, is do scheepvaart op de Schelde vrijwel geheel normaal. De stoomvaartdienst Harwich— Antwerpen zal Maandagavond horvat wor den, doch zoolang er ijsgang is op de Schelde, zal er slechts overdag tusschen Vlissingen en Antwerpen worden gevaren. Dooiweer te Berlijn. In de ochtend- en middaguren is het weer gisteren in Duitschland zachter geworden. Om 2 uur steeg de thermometer in het centrum van Berlijn tot 1 graad boven nul. Voor het eerst na bijna twee maanden vorst is de temperatuur boven het vrios- punt gestegen. Petersburg wil ons een nieuwe lading kou toezenden. Het meteorologisch instituut in Lenin grad wil ons blij maken met de voorspel ling van een nieuwe koudegolf In heb noord-oosten van Rusland heeft zich con nieuw gebied van hoogen druk revormd, dat zich reed» naar het Zuiden en Oosten heeft uitgebreid, zoodat waarschijnlijk veer strenge koude kan worden verwacht. Het is gelukkig heclemaal niet zeker, dat deze nieuwe koudegolf het overig Europa zal bereiken. GASBEDWELMING. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben eenige bewoners van de Eendracht- straat akelige oogenblikken doorleefd, dio geleid hebben tot de ontdekking van een geheimzinnige bedwelmende gaslucht. Hot gezin van zekere Dirk Hommer bewoner van de Eendrachtslraat, was Donderdag avond eenigszins vroeg naar bod gegaan. Tegen 12 uur werd de vrouw van II. ge wekt door haar dochtertje, dat om drinken vroeg. Het kind was sind» eenige dagen al niet goed. De moeder kwam uit bed, doch voordat

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5