20ste Jaargang ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 No. 6112 BUITENLAND BINNENLAND De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Yoor Leiden 19 cent per wec*k .f2.E0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abormé's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededoelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ton hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Pit nummer bestaat uit vüf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. Tegen de Kerk. In de Communistische „Tnprekorr" van 5 Februari j.l. lezen we naar aanleiding van le oplossing der Romeinsche kwestie: ,De Paus zal door de erkenning van talie als „Katholieke Groote Mogend- leid" de positie van bet Italiaansehe im- ialisme in de koloniën, in 't bijzonder egen Frankrijk, helpen verstevigen. Tot lusverre was n.l. Frankrijk de beschermer ran alle katholieken in de koloniën, die iich op de katholieke missionarissen kon- leD verlaten. Nu zal Italië de werkzaam- leid der katholieke missiën, als agenturen het imperialisme, aanwenden kunnen •n zoodoende zijn Fransche rivalen af- jreuk doen." En: de „Tribune" het Nederlandsche lommunistische orgaanvan 13 Februari .1 schrijft over ditzelfde onderwerp: „Uitvoerige verhalen kan men lezen over le bewondering van Mussolini voor het oissiewerk, de Eoomsche propaganda on- ler de koloniale volken.... Geen wonder, lat Mussolini het werk van deze mis6io- larissen bewondert; zij maken de baan voor de imperialistische uitbuiters in le koloniën." let lijkt ons in dit verband bocd 't volgen-' le te citeeren uit heigeen het Tweede Ka nerlid van Vuuren in 1927 schreef over de irincipieele katholieke koloniale staat- ;und e ,Dat het Indones'sche volk in zich de rensch voelt opkomen naar zelfstandig- ieid is dus geen feden tot ongerustheid. Iet is integendeel reden, om hen te hel- het oogenblik te bespoedigen, dat zij fcartoe kunnen komen. In dezen gaan rouwens voor onze missionarissen, geeste- broederB en zusters. Zij zijn nooit paar Indië gegaan om te halen, maar om Ie brengen het beste wat zij hebben en iet beste middel mits goed gebruikt - om het bereiken van het einddoel e verhaaslen." Met nadruk heeft intusschen de „Osser- ratore Romano" ontkend, dat de katholie- :e missiën voor Italië de inzet waren bij iet tolstandbrengen der verzoening met iet Vaticaan. Noch direct, noch indirect s er over de katholieke missiën gespro- in. Zulk geschrijf d:ent dus slechts, om af- ireuk te doen aan het gunstige resultaat Ier pauselijke diplomatie; en daarbij zijn latuurlijk de communisten de eersten. Door de vijanden der Kerk zal uit de )vereenkomst tusschen Y7aticaan en Quiri- laal zoo veel venijn worden gezogen als maar mogelijk is aan de voor dit werk iijrist-gcspitste monden! We kunnen daarop rekenen. En wij zijn gewaarschuwd. VAN HET VATICAAN DE PAUS NAAR DE SAN CARLO. Bij gelegenheid van het schenken van een nieuw altaar. Op de vergadering van het internatio nal comité voor de stichting van een nieuw altaar in de San Carlo, waar de Paus voor 50 jaren zijn eerste Heilige Kis opdroeg, deelde de voorzitter, raon- Wigneur Caecia, maestro di camera, mede, 3at nu reeds vaststaat, dat de Heilige Va der door een akte van persoonlijke tegen woordigheid bij de wijding van het altaar ®f een andere gelegenheid in de San L'arlo blijk zal geven, hoezeer hij de stich ting van het altaar waardeert. Mussolini geeft gratie aan geestelijken. Gevolg van de verzoening. Op verzoek van het Vaticaan, heeft ussolini ter gelegenheid van de verzoe king tusschen Italië en den II. Stoel, gratie verleend aan de geestelijken, die verbannen waren. (Volgens een B. T. A.- telegram zijn de bedoelde geestelijken vier 'n getal, doch geen hunner is gedepor teerd om politieke redenen). DUITSCHLAND Groote coalitie in Pruisen mislukt. De Centrumfractie van den Pruisischen landdag hield gisteren een plenaire zit ting. De afgevaardigde, dr. Hess, bracht rapport uit over den stand van de coalitie kwestie. Het voorstel van de afgevaardig de Stendel van de Duitsche Volkspartij, dat door bemiddeling van minister-presi dent Braun aan het Centrum was over gebracht en volgens hetwelk het Cen trum zich tevreden zou stellen met twee ressort ministers en een rijksminister als staatsminister zonder porteieuille in het Pruisische kabinet, werd door de Cen trumfractie verworpen. Dr. Hess begaf zich vervolgens naar minister-president Braun om hem het re sultaat mede te deelen. Minister-president Braun heeft daarop de Landdagfractie van de Duitsche Volkspartij medegedeeld, dat na de verwerping van dit voorstel, zijn bemiddeling als geëindigd kan wor den geacht. Hiermede kan de groote coa litie in Pruisen voorloopig als mislukt worden beschouwd. Crisis op til? In parlementaire kringen verluidt, dat de Rijkskanselier het plan koestert in den loop van Zaterdag zijn ontslag-aan vrage bij den ltijkspresident in te dienen. FRANKRIJK. Frankrijk wil evenmin Trotski toelaten. Een Fransch communist heeft aan Trotski op diens verzoek geseind, dat de Fransche regeering en in het bijzonder het ministerie van Buitenlandsche Zaken, zich verzetten tegen een bezoek van Trotski aan Frankrijk. Hij geeft hem den raad zich tot Noorwegen te wenden, waar de -grootste kans op een gunstig antwoord zou bestaan. OOSTENRIJK. Weenen is voor a.s. Zondag minder bezorgd. De besprekingen over de betoogingen h ebb en tot overeenstemming geleid. Naar men ons uit Weenen meldt, heeft het overleg van de politie met de politieke partijen over do betoogingen van de bur gerwachten, die tegen Zondag aangekon digd zijn, een gunstig resultaat gehad. Er bestaat thans geen reden meer tot be zorgdheid. De socialistische arbeiders zul len zich als zoodanig van deelneming aan de betoogingen onthouden. Alleen de beide propagandatochten, die van de bur gerwacht in het socialistische Meidling en die van de socialistische schutterij in cle niet-Bocialistische wijken van de bin nenstad, gaan door. Het socialistische par tijbestuur heeft een bekendmaking tot de arbeiders gericht om zich van alles wat aanleiding tot botsingen kan geven te onthouden. Als de communisten zich nu ook maar kalm houden, zal het Zon dag wellusloopen. CHINA. OPNIEUW GEVECHTEN. Hevige kanonnade te Tsjifoe. Opstand in Kiangsoe. In enkele deelen van China smeult de burgeroorlog nog voort. Een der roerige gebieden is de Noordkust van Sjantoeng, waar de aanwezigheid van Europeesche strijdkrachten het zich u'tleven van den strijd van de Zuid-Chineczen tegen de Noordelijken had belemmerd. Thans is het in de streek van Tsjifoe weer geducht onveilig geworden, zoo zelfs, dat uit. de Filippijnen e>en Amerikaansehe kruiser naar Tsjifoe is gestuurd om daar wat be- wakings- en beschermingsdienst ten be hoeve van de belangen der buitenlanders te verrichten. Thans is er een Reuter-béricht uit Tsji foe in de provincie Sjangtocng, hetwelk behelst, dat aldaar gisterochtend een he- v:ge kanonnade was gehoord, komende van een gebied op ca. 15 mijl. Men neemt aan hier te doen te hebber, met de strijdkrach ten van maarschalk Tsjang-Tsoeng-tsjang den voormaligen militairen gouverneur van de provincie Santoeng. die op 19 dezer was gearriveerd te Loengkou, aan de kust. op 90 mijl ten Westen van Tsjifoe. Hij kwam uit Dairen (het vroegere Dalni). Tsjang-Tsoeng-tsjang staat aan het hoofd van 5000 man: hij pcogt den nat'onalisti- schen bevelhebber uit Tsjifoe te verdrijven. Voorts meldt Moskou da' in de provin cie Kiangsoe een opstand is uitgebroken die onder leiding staat van generaal Ma. De gevechten tusschen de regeeringstroe- pen en generaal Ma zijn nog aan den gang. De opstandelingen hebben 4 bruggen in de lucht doen vl'egen, waarbij een trein vol soldaten in de rivier stortte. AMERIKA Lindbergh adviseur op het Ministerie van Handel. Kolonel Lindbergh is benoemd tot tech nisch adviseur op de afdee'ing luchtvaart van het departement van Handel der Ver. Staten. Portes Gil contra de Mexicaansche pers. Met advertentie-verbod g e d r e i gd. Uit Mexico wordt gemeld dat president Gil gisteren zijn misnoegen te kennen heeft gegeven over de houding van een aantal Mexicaansche bladen. Hij diéigde met be straffing, wanneer de bladen berichten, welke cle regeering in strijd acht met het landsbelang, blijven publiceeren. De re geering heeft reeds eenigen tijd geleden den adverteerders om deze reden verbo den, in een bepaald dagblad te adveitee- ren. Een soortgelijke straf hangt thans ook den anderen bladen boven het hoofd. Het geschil in Zuid-Amcrika nog niet bijgelegd? De mededeeling hieromtrent zou voorbarig zijn geweest. Volgens te Londen ontvangen berichten kunnen de mededoelingen u t Santiago cle Chili inzake de bijlegging van het conflict van Tacna en Arica te Lima voorloopig nog niet bevestigd worden. Het schijnt, dat men de feiten iets vooruit s gcloopen, aangezien volgens Amerikaansehe berich ten de Amerikaansehe gezant in Peru bij zijn terugkeer in Lima de situatie nog on veranderd vond en daarom nieuwe voor stellen deed. Deze voorstellen zullen, naar men te Lima gelooft, echter wel b'nnen korten tijd tot hei bijleggen van het con flict leiden. TWEEDE KAMER. Marinewerf te Hellevoetsluis. Vragen van den heer Dutten. De lieer Hiemstra (S. D. A. Pheeft gis teren een vijftal vragen toegelicht, waarin gevraagd wordt, waarom de Minister naast particuliere deskundigen geen deskundige ambtenaren heeft benoemd in de commis sies betreffende opheffing van de marine werf te Hellevoetsluis en de reorganisatie van de werf, te Wiihvosoord; waarom het oordcel dier ambtenaren niet in het rap port der commissie is vermeld; of er wer kelijk bezuiniging zal worden verkregen; of uit de afhankelijkheid van cle particu liere werven geen financieel© nacleelen voor h^t Rijk zullen voortvloeien en of de mi nister wil doen onderzoeken of deze wer ven rendabel kunnen worden door daaraan alle bestellingen van de schepen van alle diensten op te dragen. Een uitvoerige discussie is hierop ge volgd, waarbij men gisteren nog niet tot een besluit kwam. De heer Bulten heeft den voor mon delinge vragen bestemden vragendag, d'e ten onzent nooit populair is geworden, na een lange sluimering doen herleven. Hij verkeerde blijkbaar in vrees, dat men in ons land te laat zal beginnen met het ver brijzelen van het ijs en het beschermen van de schepen, op onze rivieren als het ijs gaat afdrijven. In antwoord op de vragen van den heer Bulten heeft minis!er Van der Vegte een uitvoerige uiteenzeting gegeven van de maatregelen, door Waters!aat ge nomen en voorbereid. Dat de Nederland sche en Duitsche deskundigen zullen sa- menw-erken, zal men met genoegen verne men en het geeft een gevoel van gerust heid, dat onze autoriteiten het plan de campagne tijdig in gereedheid hebben ge bracht: onze genie en onze torpedisten staan gereed om den grooten aanval op het ijs te beginnen. De eerste aanval zal op de Nieuwe Merwede gedaan worden. DE KAMERVERKIEZINGEN. Een buitengewone vergadering van den Partijraad aangevraagd. Naar wij vernemen is d.d. gisteren door een aantal leden van den Centralen Raad, vertegenwoordigende de kieskringen 'sGra- venhage, Dordrecht, Den Bosch en Lim burg, een buitengewone vergadering aan gevraagd van den Partijraad om aldaar te bespreken de beslissing van het Paitijbe- stuur in zake den kwaliteitszetel voor ar beidszaken. Burgersmedenbedriif. R. K. B e d r ij f s r a a d. Tot stand is gekomen een R IC. Bedrijfs- raad voor het Burgersmedenbedrijf, die zich aansloot bij den R. K. Algemeepon MiJdensrtandsbedrijfsraad. Deze bedrijfs- raad wordt gevormd door den Ned. R. IC. Smeden patroonsbond en den Ned. R. K". Metaalbowcrkersbond. Als voorzitter werd aangewezen de heer B. Schutte, als secretaris-penningmeester de heer E. Schaaper, Koningslaan 9, Utrecht. Uit het Bouwbedrijf. De R. K. patroons aanvaarden betontwerpC. A O. De Nederlandsche R. K. Bond van Bouw- patroon8 heeft gisteren te Amsterdam vet- gaderd ter bespreking van het ontwe/p collectieve arbeidsovereenkomst, dat Je vertegenwoordigers van dien bond en de arbeidersorganisaties hadden aanvaard. Het artikel betreffende de diiedaagsche vacantie, voor het eerst in 1930 met fonds vorming, is goedgekeurd met 67 tegen 7 stemmen, het geheele contract met 61 te gen 13 stemmen. Behalve de vroeger reeds genoemde be palingen, houdt het nieuwe contract o.m. in Partijen komen overeen een commissie te vormen ter nadere bestudcering van de ziekerigeldregeling, de aansprakelijkheid bij stakingen tegen den wil van bestur&u ter andere zijde geproclameerd maatrege len tegen de z.g. beunhazerij en tot het ontwerpen van een reglement, dat uitslui tend zal kunnen en mogen dipnen voor de gevallen waarin de plaatselijke besturen van partijen overeenkomen een plaatselijke commissie te vormen oin de g' e le naleving dezer overeenkomst te bevorderen. Tevens z.al een commissie worden ge vormd, welke het geheele leerlingvraagstuk onder het oog zal zien voor wat betreft de leerlingregeling, cle vakopleiding, de rechtspositie enz. en voorstellen ter dezer zake kan voorbereiden voor de volgende contractherzieniiig. Ten slotte is, onder applaus, met alge- meene stemmen de volgende motie aange nomen „De vergadering, gehoord de besprekin gen en de van de bestuurstafel gegeven toe lichtingen inzake de gevoerde onderhan delingen over het collectieve contract, spreekt haar volle tevredenheid uit over het bestuur en de onderhandelingen en laakt ten sterkste het omtrent het afbreken der onderhandelingen geschreven artikel in „Do Aannemer" van 8 Februari j.L De H. T. M. "Wagens met gesloten b a 1 c o n s. De directeur der H. T. M. heeft ter ken nis van het personeel gebracht, dat het be drijf thans beschikt over 107 motorwagens en 117 bijwagens met gesloten «balcons. Hierbij komen over enkele maanden nog 10 motorwagens en 15 bijwagens, zoodat dus in totaal 249 rijtuigen met afsluitbaie ba Icons aanwezig zullen zijn. De 104 open zomerrijtuigen, die natuur lijk niet voor afsluiting in aanmerking ko men, buiten beschoywing latende, bezit het bedrijf verder nog 168 motorwagens en 27 bijwagens (omgebouwde paardentramrijtui gen), totaal dus 195 rijtuigen met open bal- cons. Reeds geruimen tijd geleden heeft de Raad van Beheer principieel besloten de 168 motorwagen» te moderniseeren. Een der wagens is daartoe als proef in eigen werkplaats omgebouwd en zal bin nen zeer korten tijd kunnen proefloopen. De verbeteringen bestaan in hoofdzaak in: vergroote afsluitbare balcons; dwarszittin- gen; sterke moderne motor- en reminrich- tingen; schaaibeugels; moderne control lers, enz. Er is reeds machtiging verleend om na gebleken geschiktheid van dezen proefwa- gen 40 motorwagens te moderniseeren, ter wijl het in de bedoeling ligt, na gereedko men van deze eerste serie wagens, met zooveel spoed in deze richting verder door te werken, als in verband met de eischen van het bedrijf mogelijk zal blijken. Gratificatie voor het personeel. Hoewel de resultaten over 1928 van het bedrijf der H.T.M. nog niet van dien aard zijn geweest, dat aan de vergadering van aandeelhouders een voorstel zal kunnen worden gedaan tot beschikbaarstelling van een percentage van een exploitatie-over schot, als wins-tnitkeering aan het perso neel, heeft de Raad van Beheer, in ver- band met de zeer abnormale koudeperio- de, die zich heeft voorgedaan, bes1uj.cn aan het geheele personeel daaronder mede begrepen het thans nog in dienst zijnde hulppersoneel, voor zoover dit tusschen 1 en 21 Febr. dienst heeft gedaan een gra tificatie toe te kennen ten bedrage van een half weekloon, zoodat aan de verschil lende categorieën ambtenaren en beamh- ten uitgekeerd zal worden resp 7/60 van het maandloon, de helft van het week loon, 24 maal het uurloon. De uitkcering van deze gratificatie komt het bedrijf op een bedrag van circa 38.OC0 te staan. Het R. K. Werkliedenverbond en de buitengewone werkloosheid. Gisterenmorgen vergaderde het Dago- lijkseh-Bestuur van het R. K. Werklieden verbond om opnieuw onder het oog te zien, wat met het oog op het aanhouden van de verst verder zal moeten gebeuren. Gezien de momenteele situatie werd be sproken de noodzakelijkheid van verlenging der buitengew-one uitkeering, thans op 12 dagen bepaald, voorloopig weer met 12 da- gen. Verder werd besproken de noodzakelijk heid om voor de kassen, die met den bo venbedoelden buitengewonen maatregel niet gebaat zijn, eveneens speciale maat regelen te nemen, in dezen zin dat onder de. buitengewone werkloosheid de reserve niet ljjdt. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Mussolini geeft gratie aan vier Italiaan sehe geestelijken. Opnieuw gevechten in China. Pest en hongersnood in China. (Buitenl. Berichten, 2de blad). In Roemenië zijn 12 zigeuners doodge vroren. (Buitenl. Berichten 2de blad). BINNENLAND. De Minister van Waterstaat heeft in de Kamerzitting een uiteenzetting gegeven van de maatregelen, we ke zullen worden toegepast om bij het invallen van den dooi de groote rivieren zoo spoedig mogelijk ijs vrij te maken, (lste blad). Overleden is de zeereorw. heer J. A. Haverman, pastoor te Sloten. (Kerkn., 2de blad). Gevallen van kolendampvergiftiging en gasbedweiming. (Gem. Berichten, 2de blad) LEIDEN. Alhier is een Comité opgericht dat tot uiting wil brengen de wenschen der bur gerij inzake den opbouw van het nieuwe stadhuis. OMGEVING. Een geval van gasbedwelmlng te Woer den. (2de blad). Besproken werd ook de portie van de vier jaren achtereen uitgetrokken werkloo- zen. Met 't oog op een en ander zijn de kasbe- sturen tegen hedenochtend in spoedverga dering weer bijeengeroepen en zal in sa menwerking met het C. N. V op korten termijn eeno audiëntie bij Z.Exc den'Mi nister van Arbeid worden aancevrnagd Wij vernemen nader, dat het volgende telegram is verzonden: „Minister van Arbeid den Haag. Besturen R. K. Werkliedenverbond en Christelijk Nationaal Vak verhond verzoe ken audiëntie, liefst a.s. Maandagmiddag, over verdere maatregelen inzake uitkeeriog aan leden werkloozenkassen. Besturen R.K.W.V. en C.N.V." De oplossing van de Romeinsche kwestie In antwoord op het telegram dat de vier Katholieke sociale organisaties in Neder land aan Z. II. den Paus verzonden bij ge legenheid van de oplossing der Romeinsche kwestie, werd navolgend telegram ontvan gen: „Sa Sainteté remercie en voyant pater- nelle bénédiction. Cardinal Gasparri". Eeuwfeest Pauselijke Nuntiatuur. Naar de „Rsbd." verneemt, zal het op Woensdag 1 Mei a.s. honderd jaar geleden zijn, dat de eerste Pauselijke Internuntius bij het Nederlandsche Hof zijn geloofs brieven aan Z. M. Koning Willom I over handigde, zoodat op dien dag het vaste gezantschap van den H. Stoel bij ons Hof dan honderd jaar zal bestaan. Het ligt naar het blad verneemt niet in de bedoeling dit eeuwfeest op eenige open bare feestelijke wijze te herdenken. Het Heldendicht van de Roomsche Daad. Onderstaand schrijven mocht de N.V. Filraafdeeling van het Centraal Bureau der K. S. A van Mgr. Schrijnen, Bisschop van Roermond, voor wicn de film op Maan dag 11 Febr. j.l. in het Groot Seminarie te Roermond vertoond werd ontvangen. Het moge dienen als bewijsstuk van de groote belang8tell:ng. welke Monseigneur in de vertooning en exploitatie van dit filmwerk stelt en het moge tevens voor alle Katholieken een aansporing zijn om dit filmwerk zoo zij daartoe in de gelegen heid zijn te gaan zien, en voor hen, die geroepen zijn. zich in hun plaats voor heb doen vertoonen van deze film ten zeerste te interesseeren (Besturen der R. K. Kies- vereenigingen etc.). „Bisdom Roermond" 14 Februari 1929. Mijne Heeren, Namens Z. D. H. heb ik de eer UEd. meJe te deelen dat Z. D H. Mgr. Schrijnen als blijk van sympathie en tot bestrijding der kosten 100.schenkt aan de N.V. Filmafdeeling van het Centraal Bureau voor de K. S. A wegens de explotatie van de film „Het Heldendicht van de Room sche Daad". Deze 100.zijn overgeschreven op postgiro 57216. Met beleefde groeten (w.g.) TH. v. d. MARCEL

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1