DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT DÈ VIERDE SLEUTEL VIERDE BLAD. verbi DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 wirevi i aan egcve boo sloo ïacht rnieli ger- tzield beni in ijkhei toon' lig trede leedo ■delini theve draag nst nede blon schon [erlan dora, lora, ven ling terho en T.ereli Hoe) De innemende Hoover. De Vastentijd is een tijd van versterving. Het is dan ook met geen andere bedoe ling dan om onze lezers in d:t opzicht te gemoet te komen, dat wij hun aandacht vragen voor het volgende interessante nieuws dat uit Miami in Florida aan de World" wordt geseind: „Het ontbijt van den nieuwgekozen pre sident van de Ver. Staten, Hoover, bestaat uit een heele pompelmoes, een bord vol lamshaché, een groote portie roereeren met gebakken spek, zes pannekoeken met saucijsjes toast, marmelade, koffie"En nog kon Gijs van den honger niet slapen... Om het verwijt te ontgaan, dat deze vermelding niet in een politiek overzicht thuis hoort, wijzen wij erop dat er aan deze uitstekende eetlust van den president een belangrijke politieke consequentie ver bonden is. Zoo'n innemende president is n.l. ideaal voor ©en diplomatiek diner. Niet zoozeer omdat hij de animo en den goeden geest er in zal houden, maar vooral omdat hij het te „volmondig" zal hebben om veel te zegeen. En daar gaat het ju'st om bij oen diplomatiek diner. Het eten is bijzaak; hoofdzaak is, elkaar zooveel mogelijk vlie gen af te vangen, elkaar zooveel het maar kan uit te hooren, zouder zelf iets los te laten. President Coolidge stond bekend a's een zwijger, ook van president Hoover zul len de journalisten moeten schrijven: .,De president kon niets mededeelen". President Hoover zal eten on zoo nu en dan iets mompelen, wat zoowel voor goedkeuring als afkeuring kan gelden. Een ideale pre sident De deskundigen. Of de com missie van financieele deskundigen te Pa rijs ook maaltijden organiseert, is ons niet bekend maar als zij die organiseeren, dan wordt er stellig meer gepraat dan gege ten, want er moet nog hoel wat afgepraat worden, voordat de kwestie der Duitsche herstelbetaltegen tot aller genoegen gere geld zal zijn. De Duitsche gedelegeerden hebben reeds in breede uiteenzettingen ©sn overzicht van de financieelo draagkracht en den oeconomischen toestand van huu land gegeven en nu is het oogenblik geko men voor de voorstellen die de vertegen woordigers van de geallieerden voor een •regeling zullen doen. Men verwacht dat er voorloop;g geen algemeene vergaderingen meer gehouden zullen worden en men den pas zal markee ren. De verschillende delegaties zullen overleg willen houden over de gegevens die de. Duitschers overgelegd hebben, en de geallieerden moeten het over ©en ge meenschappelijk program eens zien te worden. Dit is natuurlijk een zeer moeilijk werk, want de wenschen druischen telkens tegen elkaar in. Hierbij komt dat de Amer:kaansche ver tegenwoordigers, naar verluidt, een stand punt innemen dat zeer van het hunne af wijkt en daarbij sterk op hun stuk staan. Hun meening schijnt fe zijn dat van Duitschland in de eerstvolgende jaren niet meer dan ongeveer 2 milliard mark, als jaartermijn kan geëisc-ht worden. Op het oogenblik betaalt Duitschland reeds "den vollen termijn volgens de regeling van Da wes van 2'/n nr'lliard en er zal nog hevig gevochten worden, vóór men het over een verdeeling van het verschil eens kan wor den. Kalm laten praten, lijkt ons voorloopig het beste. De balling. „Laat zitten wat zit" is op het oogenblik de leus in de Europeesche landen, die ©en verzoek van den verbannen Trotski ontvangen om te worden toegelaten. Noch Turkije waar Trotski thans vertoeft, noch Duits'chland, noch Frankrijk, keuren zich de eer waar- d:g den ex-bolsjewiek gastvrijheid te ver leen en. Men ziet hem liever niet' in de buurt, hoewel alten hem een zeer interessante persoonlijkheid vinden. Interessant, niet zoozeer om zijn persoon zelf, maar omdat hij het symptoom is der oppositie in Rus land. Wat or met het individu Trotski gebeurt, schrijft de „Msb." kan ons betrekkelijk koud laten. Hij is, wat hij steeds was, ge bleven: een man der oppositie; een geniale leider, maar steeds een leider der opposi tie: rechts of links. Om hem concentreer den zch alle ontevredenen en voor onte vredenheid is in Rusland ruimte en gele genheid te over. Het huidige Rusland zegt een medewer ker van de „Daily Telegraph", die zoo juist van een verkenningstocht door het sovjetrijk is teruggekeerd, is een onmete lijkheid van verwarrng, chaos en schijn schoon, en dat niet tegenstaande een zeer bekwame regeering het bewind veert, een regeering met tal van zeer opvallende ca paciteiten. Het land snelt, in razend tempo naar den ondergang. Het heeft nog slechts dc keuze tusscheu twee oplossingenóf wel Rusland blijft steeds dieper en dieper val len en degenereert- tot- een natie van ver armde boeren, óf wel de bolsjewistische partij moet het raeerendeel van haar d'er- baarste politieke en economische beginse len verloochenen en het bezit van kapitaal door particulieren toestaan". Ziedaar het tragisch aspect van den toe stand in sovjet-Rusland en het is voor de doctrinairen en revolutionairen uit de da gen van Lenin een wanhopig dilemma, waardoor zij weFicht tct de uiterste wan hoopsdaad gedreven zullen worden, liever dan zich aan do wetten der menschelijke samenleving gewonnen te geven. Dat het sovjet-bewind aan een zeer ern stige enste ten oroo; is. wordt door Moskou allerminst ontkend. De tot dusverre ver kregen resultaten zijn allerbedroevendst. De oorspronkelijke opzet van het bolsje wisme om den staat totaal te verindustria- liseeren, het ideaal van Trotski, is op den tegenstand der boereu doodgeloopcn. En deze oppositie der koelaki nam zulk een beteeken's aan dab reeds Lenin tegen don wil van Trotski, een po'itie.k van conces sies begon, welke, in de Nep (Nieuwe Eco nomische Politiek) haar hoogtepunt vond. Deze nieuwe richting bracht echter wei nig verlichting; de boeren beseften hun macht en hoopten door lijdelijk verzet het communisme te breken. Bovendien vormde zich onder de Nep een nieuwe klasse van bezitters, revolutie-winstmakers, die on barmhartiger als de beulen van het tsaris me optraden. Trotski was natuurlijk in de oppositie, en hij kon deze vrijer voeren, toen Lente eenmaal overleden was. Maar hij vond te genover zich een krachtfiguur, Stalin, den secretaris-generaal van het. politieke bu reau. En ofschoon deze Georgiër, die op het 'oogenblik de absolute heorscher, de dictator in Rusland is, ten slotte do*ideeën van Trotsk' heeft moeten overnemen en den laatsten tijd een onverb'ddelijken strijd tegen de boeren veert, heeft hii toch den medestichter van het sovjetrijk geheel verdrongen en eerst naar Siberië, thans naar het buitenland verbannen. Welk land zal den balling mogen huis vesten'? Een pretje is dat niet want overal waai Trrtski vertoeven zal, zal hij ©en bron van twist en tweedracht worden. Ta-en aA r i c a. In Amerika is een bron van twist en tweedracht eindelijk dichtge stopt. Het geschil over de provin cies Tacna en Arica- tusschen Chili en Peru is thans bijgelegd. Het was een van die geschillen 'welke onoplosbaar lijken, tot men op zekeren dag ontdekt, dat men met goeden wil van weerskanten bij gemeen overleg ze toch kan regelen. Het geschil dagteekande uit den oorlog tusschen Ch'li ©ener- en Bo'ivië en Peru anderzijds, die voor de twee laatste repu blieken zoo ongelukkig eindigde dat in 1883 Bolivië de provincie Antofagasta en P©ru de provincie Tarapaca aan Chili moest afstaan. Tegelijk werd bij het vre- destractaat van Ancon bepaald dat de Peruaansche provincies Tacna en Arica voor een tijd van tien jaar door Chili be zet zouden worden gehouden, waarna er onder tusschen de twee partijen nader te rege'. voorwaarden een volksstemming gehouden zou worden, om uit te maken of deze provincies Chileensch zouden blijven dan wel onder Peruaausch gezag terug zouden keeren. Deze bepaling heeft tot ein- delcoze strubbelingen aanleiding gegeven. Do Vereenigdo Staten hebben er al hun bem'ddelingskunsten aan benroefd, maar de voorwaarden voor een plebisciet bleken nooit- zoo te regelen dat Peru voldoende waarborgen voor een vrije volksstemming buiten Chileenschen invloed aanwezig achtte. Ten langen leste heeft men nu eindelijk het vc'■schil pedeeld. Tacna komt aan Pe ru, Arica blijft van Chili. "Bolivië krijgt niks en zal dus nog wel een tijdje blijven mopperen. Primo straf.ts Een paar weken na den opstand in Spanje komt Primo de Ri vera de Spaansche dictator, aandragen met strat voor de muitzieke Spaar.schc ar- tillerie-off'ciereu. Hij heeft het hcelo corps maar ontbonden en zoodoende bijna 2000 officieren op straat gezet. Hij gaat nu een heel nieuw corps op pooten zetten, waar in alleen dc vriend.es do lakens kunnen uitdeden Het is een vrij krasse zuiverings actie maar een dictator die z'ch wenseht te handhaven, mag niet met halve maat regelen aankomen. BRIEVEN VAN EEN V/ANDELAAR. LXX. Als wij, •ouderen, nog eens terugtreden in den tijd, die achter ons ligt, eens aan onzen geest laten voorbijtrekken alles wat wij in het belang van de groote goode zaak hebben gedaan, de uren t-ijds besteed aan de dingen van den dag, toetsen do afstra ling van den echten Schaepmansgeest, die hl ons, toen jongeren, het enthousiasme wist los te slaan, of wel van het- Bisschop pelijk woord, dat. tct ve-reen'gen riep dan kunnen wij een zekere wrevel niet onder drukken. Toen en nu geeft, immers een groot, ver schil Toen een rijk veld, waarin de ploeg van den daadwerkelijkeu arbeid diepe voren sloeg waarin het zaad kon ge'egd om tot vrucht te rijpen, toen een schare van wel gezinde werkers, die elke gelegenheid wis ten te benutten om voort Ie bouwen op den grondslag door do emancipators gelegd en waarvoor de bouwstoffen spontaan werden aangedragen. In d c zoo productievo da gen voor de Katiiol'eke politieke on sociale zaak gingen weinige dagen onbenut gela ten voorbij om een daad te stellen, die winst, bracht aan het toen bij velen levende besef, dat- er ©en achterstand in te halen viel, die al vele teleurstellingen had ge bracht.. Immers, wij, Katholieken, leefden in een soort zelfgenoegzaamheid, een soort poli tieke- en sociale verdooviug die schuld was, dat wij werden beschouwd als een soort onmondiguii, die wel konden doelen in de lasten, welke over ons kwamen, doch van de lusten weinig of geen profijt trok ken; wij werden als onmondigen beschouwd die, als het ware, nog verheugd mochten zijn op den vadcrlandschen bodem te wor den geduld. Eén troev beheerschte het gc- heele spel der sam r rving, het l'beralisme Daar vond men de mannen van het intel lect, daar zaten de. krachten en was be stuursbeleid. Die liberale druk was in hooge mate voelbaar en eischte dc alleen heerschappij mar geest en bestuur. Onze menschen van die dagen hebben het ter dege gevoeld en de beschreven historie houdt vele bladzijden, waarin dit alles duidelijk te lezen staat, waariu ons een beeld wordt geteeicend, ten voeten u't, van wat in die dagen onze voorvaderen te dragen hadden. Er was innerlijk verzet tegen een zoodanige behandeling van door de wet gelijkberechte burgers. Er b'eken vele doode letters te staan in de wet; al thans van gelijkberechtigdheid was al bit ter weinig te bespeuren. Hef bleef echter bij innerlijk verzet, en mochten al enkelen zich naar buiten laten hooren, weerklank vond d't wel. doch tob daadwerkelijke saamhoorigheid kwam het niet; bij to velen leefden men voort in den ouden steur, twij felende aan eenig succes bij samentreden en samenverzetten. Om daartoe te geraken was een heros noodig, ©en held, dio het verlossende woord zou spreken. En wij hooren hem nog, Schacpman. in Utrecht met zijn stem als een bazuin, den politiek dooden ten leven roepen. Hij stak daar de krijgskla- roen en vorzamelde de tot strijden bo- reidde schare onder het vaandel, dat den kampstrijd zou vooraf gaan. Nog hooren wij de juichkreten van de schare, die uit zijn machtigen oproep tot de erkenning kwam, dat de tijd van wachten voorbij was en er nu gearbeid moest worden. Wat sedert dien is gedaan op politiek gebied zullen wij als bekend beschouwen; daarvan zijn ook de jongeren getuigen. Toen kwam de pauselijke aansporing tot vereen'gon en ook daaraan werd met man en macht gewerkt en bijna geen dag ging voorbij waarop niet de oprichtiug van so ciale vereenigiugen werd bewerkstelligd. De massa kwam tot de erkenning, dat slechts langs die twee hoofdwegen de po sitie van de Katholieken aanmerkelijk kon worden versterkt. Wij wonnen aan invloed op pol'tiek en sociaal terrein en men houdt nu terdege rekening met onze krachtige positie, die wij toe plicht hebben te be houden en tot meerderen invloed uit te bouwen. Eu hier ziju wij juist waar wij wildon komen. Dit overzicht vooraf heeft al'een tot doel, bjj het nu lovende geslacht hor- ir/nerngen levendig te houden aan wat zij, die voor hen waren, al hebben gedaan en geofferd voor die oenc groote zaak, waaraan wij allen don plicht hebben mede to arbeiden. Is nu inderdaad in de jongeren iets te besoouren van dien ernstigen wil hetgeen anderen vóór hen deden voort te zetten, de draad, welke andoren, om redenen bui ten hun wil gelogen, hebben moeten los laten, aan te knoopén aan het weefsel, dat den geheelen polit'ekeu- en socialen arbeid moet omspannen? Wij moeten oerliik be kennen, dat een spontaan ja ons niet uil- de pen wil vloeien; da', oen zekere vrees ons tegenhoudt een verzekering te geven- die mm getoetst is aan den feitelijken toe stand. die, helaas, tot critiek aanleiding zou kunnen geven. Immers als wij zoo ons oog eens laten gaan langs de rijen van onze jongeren, dan zien wij mot een zekero loomheid zooveten geslagen, die betere verwachtingen hadden gewektdie ook reeds door hun naam cn invloed de juiste personen op de rechte plaats zouden kunnen zijn; die de hope van do toekomst konden uitmaken en dor oude ren remplacanten. Daar gaan zoovele jonae mannen cn vrouwen langs den weg, die zoeken naar wat to doen bu ten hun dago- lijkschon arbeid. En op hun weg ligt voor het grijpen een borg nuttigen arbeid, te leeren in de leerschool van do groote goedo zaak, die in zoo velerloi vertakkingen het roomsche leven in het openbaar omvat en waarin do ouderen to wachten staan op hen die onder hun leiding z'ch komen vor men tot loidors, voormannen cn -vrouwen, die et eon lust in vinden, te doen wat hun hand te doen zal vinden nu meer nog dan vroeger in het tot. verdere ontgin ning gereed liggende veld. Gaat snel, dans en vermaak dan inder daad bes'ag leggen op onze jeugd van rij- rer dagen Knaagt de geest des tijds ook bij hen met succes aan den stam, waarop geënt is hetgeen plteht en geweten geltic- den? Laat men af vau het goede om hel. mindere te volgen; laat men de edele prin- cinen los. om die van ©en wufte hedendaag- sohe wereld te volgen. Is het ook hier. dat er geen arbeiders ziin om een rijpende oogst binnen te halen? Wij vreezen dat wij al die vragen niet ontkennend kunnen beantwoorden en zul'en er dus het zwijgen toe doen. Omdat wij nog immer vertrouwen hebben. Ver trouwen in de jongeren die toch ook in hun ge'oof zullen onderkennen den plteht tot actief optreden naar buiten, waar dit wordt gevraagd; die (och nog steeds in hun hart znllen plaats hebben voor arbeid die bevrediging schenkt; die nog gaarne de voetstappen willen drukken vau hen, die hun vo o rein gendie ten s'ctte er prijs oo zullen stellen, dat de partij, waartoe zij behooren, een dusdan'ge plaats in de maat schap ni,j innemen zal, waarop zij uit gods dienstig, politiek en sociaal opzicht ten volste recht heeft en welke plaats te ver dedigen óók voor de jongeren plichten in houdt. Wandelaar. ZWEMMEN. Nieuwe lijst van wereldrecords door de F. I. N. A. samengesteld. Naar wij vernemen heeft de F.I.N.A. de nieuwe wereldrecordlijst samengesteld, waarop de nieuwste records vooi'komen, t.w. de wereldrecords van Zus Braun op de 100, 200 en -100 M. rugslag cn de 400 M. schoolslag van mej. Marie Baron, zoodat thans vier wereldrecords op naam van twee Ntederlandsche zwemsters staan. Dc nieuwe wereldrecordlijst ziet er als volgt uit: Dames: 100 yards vrije slag: F. Lackic (Ameri ka) in (iO.O sec. 100 M. vrije slag: F. Lackie (Am.) in 1 min. 10 scc. 150 yards vrije slag: G. Ederle (Am.) in 1 min. 45 sec. 200 M. vrije slag: M. Xorelius (Am.) in 2 min. 40.6 sec. 220 yards vrije slag: M. Norolius (Am.) in 2 min. 40.6 sec. 300 yards vrije slag: G. Ederle (Am.) in 3 min. 58.1 sec. 300 M. vrije s'ag: H. Wainright (Am.) in 4 min 10.4 scc. 400 M. vrije slag: M. Xorelius (Am.) in 5 min. 42.8 sec. 440 yards vrije slag: M. Xorelius (Am.) in 5 min. 51.4 sec. 500 yards vrije slag: M. Xorelius (Am.) in 0 min. 32 sec. 500 M. vrije slag: M. Xorelius (Am.) in 7 min. 19.6 sec. 880 yards vrije slag: M. Norolius (Am.) in 12 min. 18.8 sec. 1000 yards vrije slag: M. Norelius (Am.) in 13 min. 30.4 sec. 1000 M. vrije slag: E. Meany (Eng.) in 15 min. 40.6 sec. 1500 M. vrije slag M. Xorelius (Am.) in 23 min. -14.0 sec. 1600 M. vrije slag (mijl): J. McICim (Am.) in 24 min. 49 sec. 100 AL. schoolslag: L. Müke (Duitschl.) in 1 min. 26.6 sec. 200 yards schoolslag: E. King (Eng.) in 3 min. 0.2 sec. 200 M. schoolslag: L. Altihe (Duitschl.) in 3 min. 11.2 sec. 400 M. schoolslag: AI. Baron. (Ned.) in 0 min. 45.0 sec. 100 M. rugslag: M. Braun (Ned), in 1 min. 21.6 sec. 150 yards rugslug: E. King. (Eng.) in 1 min. 57.2 sec. 200 M. rugslag: M. Braun (Ned.) in 2 min. 59.2 sec. 100 AL rugslag: Al. Braun (Ned.) in 6 min. 16.8 sec. H e e r o li. 100 yards vrije slag: J. Weiszmuller (Am.) in 51 sec. 100 AI. vrije slag: J. Weiszmuller (Am.) in 57.4 sec. 150 yards vrijo slag: J. Weiszmuller (Am.) in 1 min. 25.4 sec. 200 AI. vrije slag: J. Weiszmuller (Am.) in 2 min. 0.8 sec. 220 yards vrije slag: J. AVeiszmullor (Am.) in 2 min. 0.8 sec. 300 yards vrije slag: J. Weiszmuller (Am.) in 3 min. 7.S sec. 300 M. vrije slag: Arne Borg (Zw.) in 3 min. 33.4 sec. 400 M. vrije slag: Avne Borg (Zw.) in 4 min. 50.4 sec. 440 yards vrije slag: J. Weiszmuller (Aim) iii 4 min. 52 seo. 500 yards vrije slag: Arne Borg (Zw.) in 5 min. 31.4 sec. 500 AI. vrije slag: Arne Borg (Zw.) in 0 min. ,8.4 sec. 880 yards vrije slag: J. Weiszmuller (Am.) in 10 min. 22.2 sec. 1000 yards vrije slag: Arne Borg (Zw.) in 12 min. 16.8 sec. 1000 M. vrije slag: Arne Borg (Zw.) in 13 min. 0.2 sec. 1500 M. vrije slago Arne Borg (Zw.) in 19 min. 7.2 sec. 1609 _J. vrije slag (mijl): Arne Borg (Zw.) in 21 min. 41.4 scc. 100 M. schoolslag: W. Spcnco (Am.) in 1 min. 14 sec. 200 yards schoolslag: AV. Spence (Am.) in 2 min. 31.8 sec. 200 AI. schoolsteg: E. Rademacker (Duitschl.) in 2 min. 48 sec. FEUILLETON. rshof, (Z, Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. cl. Sluys. 34> T Ik zei hem uitdrukkelijk, dat ik hem niet de minste hoop gaf, dat mijn gevoe lens voor hem ooit zouden veranderen en dat ik liem dus verzocht nooit meer over dit onderwerp met mij te praten. Maar ik kon toch niet nalaten mijn verwondering er over uit spreken, dat hij zóó kort na den dood van zijn vrouw al zoo heftig ver liefd was op een ander: dat gaf me geen hoog denkbeeld van den ernst van zijn karakterDaarop kwam de bekentenis, dat hij al sinds onze kennismaking in Bome gewoon bezeten was geweest voor zijn plotseling ontwaakte, hartstochtelijke liefde voor mijWat hij daarbij zei van mijn persoonlijkheid en mijn uiterlijk, kan ik hier wel achterwege laten. Het pijn lijke onderhoud duurde gelukkig niet lang meer, want hij ging vrij abrupt weg en is twee dagen later naar het Zuiden vertrok ken. Ik heb heelmaal niets meer van hem gehoord en van mijn oudeis heeft hij met een kort excuusbriefje afscheid ge- Domen. Diew avond, toen hij weg was. schoot mij een verschrikkelijke gedachte door mijn hoofd. Dat de moordenaar van mevrouw von Schleiblingen. die nr. 24, in opdracht van een ander heeft gehandeld staat vast. De politie veronderstelde eerst, dat zu Ramsau de aanstichter en finan cieel belang de drijfveer was. Dat was na tuurlijk onzin. Maar een drijfveer moest er zijn eigenbelang is een machtige drijf veer voor een misdaad, maar is liefde of wat men daarvoor aanziet dat ook niet? En had ik daarmee n'et den sleutel tot het heele dramaVon Schleiblingen zelf, die al maanden lang zijn zinnen op een andere vrouw had gezetMeneer von Holdau, kunt U mijn vreeselijken twij fel wegnemen Ja, miss Hopkins, dat kan ikhe laas! Ik ben naar Amerika gekomen, om Albre-cht von Schleiblingen te laten ar- resteeren wegens aanstichting van den moord op zijn vrouw xxm. Von Schleiblingen's plan om Duitsche cavaleristen mee te nemen op zijn' jaent- tocht, was onuitvoerbaar gebteken eu ook zijn regimentskameraad, die hem zou ver gezellen had geen verlof kunnen krijgen. Daarom had hij aan de grens van het In dianen-territorium geschikte lieden aange worven, die aan liet wilde leven in het Westen gewoon waren. Zijn karavaan, die uit twee wagens en een tiental ruiters bestond, bevond zich nu diep in de prairie en al weken lang kwamer geen verandering in liet eento nige landschap. Een blauw-grijze vlakte, af en toe onderbroken door terreinverhef- .fingen, strekte zich onafzienbaar om hen heen uit. De zon het was nu begin Juli brande meedoogenloos vanuit een kope ren hemel en het vale, kalkachtige stof, dat door ïederen hoefslag van de paarden van den bodem der Nevadaprairie opstoof, deed de keel van de reizigers uitdrogen. Het waren flinke kerels, die von Schlei- bliugen had uitgezocht en ze zouden hem op zijn gehee'en tocht, eerst naar Califor- nië en later door Mexico naar Zuid-Aine- rika begeleiden. Op een gegeven oogen blik hield de verlenner van de karavaan Don lago, zooals hij zich graag hoorde noemen, zijn paard in en wendde zicli in den zadel om naar von Schleiblingen: Komt U eens bij me, Don Alberto Von Schleiblingen draafde snel den ka- ra vaanle!der op zij. Deze duidde met zijn bruine hand naar een ktein, bewegelijk punt in de praire. Wat is dat, Don lago Geen Europeaan, als ik me niet erg vergis, moet het een Roodhuid zijn. En wat heeft dat te beteekenen? Dat zullen we met een minuut of vijf wel gewaar worden. Als hij bij ons komt, brengt hij ons geen gevaar. Verdwijnt hii weer, dat beleekent dat een bezoek van Utes of Moqui's. Misschien komen ze al leen maar bedelen, maar het is ook niet onmogelijk, dat hun Kentucky-buksen zul len afgaan. In elk geval moeten we op onze hoede zijn. Wel, vriend lago, om je de waarheid te zeggen, verheug ik me er op, als de poppen eers aan het dansen gaan. Von Schleiblingen's oogen schitterden: het was hem aan te zien, dat hij een schietpartij een aangename en opwinden de afwisseling zou vinden. Nou, Don Alberto, om U de waarheid te zeggen, is dat niet zoote pretje. Als je eenmaal in de wildernis de overblijfselen van een afgemaakte en gescalpeerde ka ravaan hebt gezien, ben je niet zoo ver langend naar een ontmoeting met die hee- ren. Maar dat bestaat immers tegenwoor dig niet meer. Do Roodhuiden zijn toch langzamerhand wel een beetje gecivili seerd. Zóó geöivih'seerd, dat ze moderne vuurwapens gebruiken en hun moed en hun wreedheid daardoor nog grooter zijn geworden. Ze zijn buitengewoon gevaar lijk.... Alaar we hebben tien goede geweren don lago Wat begint U daarmee tegen vijftig Neen het beste is maar, dat we veilig en wel in Sacramento zitten, zonder dat we het met hen aan den stok hebben ge had. Do fantastische ruiter scheen toch wer kelijk de bedoeling te hebben om de ka ravaan te ontmoeten. Een oogenblik was hij achter ©eu terrein verheffing verdwe nen, maar al spoedig kwam hij weer te voorschijn. Het was een oude Ute-Indiaan met oen .somber, bronskleurig gezicht, aan beide zijden waarvan twee lange, raven zwart vlechten hingen. Zijn boveuliehaani was bekleed met een bont jachthemd, waarin felle tinten van wit, blauw en rood schitterden en om de schouders had hij een roode wollen sjaal. Zijn beschilderde boeren waren bloot en hadden een grond- kleur, alsof er smerig, geel-bruin tricot omheen zat. Aan zijn voeten had hij ruwe mocassins van hertcnleer en zijn hoofd werd beschermd door een ouden, brecd-ge- raDde hoed. Hij reed niet op een gewone, armzalige Indianen-pomiic zijn rijder was een goed-vcvzorgd uitziende Mustang. In een wilden galop kwam de Indiaan nu den heuvel afgereden op de beide b'an ken toe. Vlak bij hen hield hij het schuimbek kend paard in en uam zwierig zijn breed gerand cn, smerigen hoed af. Goeden morgen, heeren, hebt U mis schien ook te landverhuizerskaravaan ont moet Neen, vriend Ute, antwoordde de verkenner, wat wil je van ze? Ik zou ze door de prairie den weg wijzen. Ze komen van Salt Lake City en willen naar Owens Lake. Zc moeten Uw weg gekruist hebben Ik ben een beetje opgehouden cn kon niet tijdig in -Salt Lake City ziin. Misschien zijn ze dan nog hectemaal niet vertrokken en wachten nog op je. Best mogelijk. Gaat Uw reis naar Los Angelos, Stockton cn San Francisco? Neen vriend naar Sacramento. Dan moet U een beetje meer Noor delijk aanhoudendaar loopt de kara vaanweg. Die willen we juist vermijden; we willen hier buffels jagen. Buffels zijn hier niet meerdie heb ben mijn broeders hier allemaal wegge schoten. Ik dank U, heeren. Hij gaf zijn paard een lichten stool in de zijde en het vloog ïd de richting, waaruit von S lei- blingen's karavaan gekomen was, in wilde vaart weg. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 13