20ste Jaargang VRIJDAG 22 FEBRUARI 1929 No. 6111 BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling "Voor Leiden 19 cent per week .f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad varschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mcdedeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen Ons groeten. 't Is al eenigen tijd geleden, dat wij een vergelijking maakten tusschen wat ons op viel bij het graf van den onbekenden sol daat te Brussel en wat wij dikwijls zien bij onze kerken. Daar in Brussel wordt voor het graf van een onbekende gegroet, duidelijk waarneembaar, zonder eenige aarzeling, met één slag, één gebaar wordt de hoed eerbiedig afgenomen. En hoe groeten wij, katholieken, vaak den Grooten, Dien wij wel kennen,'als wij een onzer kerken passeeren. Nu wordt dezelfde vergelijking gemaakt door een onzer tegenstanders, om ons er mede te treffen. De heer Kleerekoper is naar Londen geweest. Hij vertelt dat in het „Volk" en beschrijft, hoe hij, in een bus gezeten, kwam langs het graf van den onbeken den soldaat, hoe hij toen (heel moedig!) de hoed heeft opgehouden, terwijl allei vastbesloten groetten. En dan vergelijkt hij d i t groeten met het groeten van katho lieken, als zij de kerk passeeren. „Velen doen het aarzelend of snel, opdat het niet opvalle. Anderen laten het na, ook geloovigen. Zij verwarren laf en lef". Wij weten wel, dat bedoelde katholie ken het niet allen zoo kwaad meenen. ar toch, zij geven ergernis. Zij behooren anders en beter te doen. emen hier gaarne over de beschouwing, die de „Geld." aan de opmerking van den eer Kleerekoper vastknoopt. ,,Men kan van zijn vijanden dikwijls wat eren en zoo ook in dit geval. Inderdaad andelen velen onzer als de heer Kleere koper het gezien heeft, maar wij weten el, waarom zij zoo doen. Zij willen niet opvallen. Zij vreezen niets zoozeer, dan dat men zeggen zal, dat zij zioh aanstel len. Zoo zijn de hollandsche katholieken nu eenmaal. Of dat komt van den eeuwen ouden druk,, waaronder zij geleefd hebben, Weten wij niet, maar het is een algemeen erkend gebrek. Nog zooveel jaren niet ge leden dorst een leek niet in het openbaar spreken over een godsdienstig onder werp en als er in een vergadering ook maar een Onze Vader gebeden moet wor den, dan pleegt men den adviseur te vra- m voor te bidden. Men is nergens zoo bang voor als in het openbaar godsdien- ig te znjj. En zoo nemen wij voor rn kerk haastig, vluchtig onze hoeden af, want wij spelen in het openbaar niet graag den vrome. Men spreekt zoo gauw van aanstellerij. En wat hebben anderen er mee noodig, als wij, de kerk voorbijgaande, den Heer groeten, Dien wij weten, dat er tegenwoor dig is? Maar anderen zien naar ons. Anderen meten onze godsdienstigheid af naar onze uiterlijke gedragingen. Anderen zeggen, dat die godsdienst er bij ons toch maar oppervlakkig op zit, als wij d'r niet eens voor uit durven komen, loyaal, open, fier, op straat tusschen de piensohen. Kleerekoper heeft ons dat geleerd en wij nemen die les ter harte. Eigenlijk moest ons dat door anderen niet geleerd Worden, want de tijd van het mensche- lijk opzicht, waar een vorig geslacht zoo ernstig aan leed, is toch wel voorbij. Wij maken ons kruisteekea aan elke open tafel wij schamen ons niet meer voor het bidden in het openbaar of voor welke openbare godsdienstige plechtigheid ook. Hit menschel ijk opzicht houden wij ons nergens van terug. Alleen bij 't- passeeren van 'n kerk hou den wij de gewoonte aan: even vluchtig groeten als deden wij haastig iets, waar voor wij ons eigenlijk moesten schamen. Dat leelijke overblijfsel van den vroege- ren tjjd, wij namen de gewoonte van Woegere geslachten over moet eruit. Kleerekooper liet ons zien, welke erger nis wij erdoor geven. Onbevangen, open, royaal zij onze groet, een groet en 'n geloofsbelijdenis te- VAN HET VATICAAN INTERVIEW MET DEN PAUS. Over het accoord met het Quirinaal. „Veel arbeid dient er nog verricht te worde n." De correspondent van de „United Press" te Rome heeft een interview gehad met den Paus naar aanleiding van de overeen komst, welke tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering is tot stand geko men. De groote vreugde, welke de erkenning van de souvereiniteit en de onafhankelijk heid van den H. Stoel onder de katholie ken der gehee'e wereld heeft verwekt, heeft den Paus buitengewoon veel genoe gen gedaan. ..Het is zeer verblijdend voor ons", zoo zeide hij, „deze vreugdesuitin gen te vernemen en het feit, dat de ge- heele katholieke wereld do gebeurtenis-, sen der laatste dagen met deze opmerke lijke vreugde heeft ontvangen, bewijst, dat die katholieke wereld met ons begre pen heeft en met ons venheusrd is. In aPe lanJen stroomden de katholieken in de kerken te zamen cm uiting te geven aan hun dankbaarheid, a'sof deze verzoening henze'f betrof. Het feit. dat zij zich 00 zoo grooten afstand bevonden, verminderde hun groote vreugde niet, doch verhoovde hun geestdrift zelfs nog. Het was, alsof er in hun eigen land een feest werd ge vierd De paus verklaarde voorts, dat de recht vaardigheid der overeenkomst tusschen de Italiaansche regeering en het Vaticaan door een groot deel der wereld wordt er kend. ..Thans is die overeenkomst bereikt", zeide Z.H. ten slotte, „en, wat meer is, de vruchten er van zullen nog komen. In de toekomst znPen wij het goede zien. dat uit de regeling zal voortvloeien. Er die^t ech ter nog veel arbeid verricht te worden." Mgr. Duca eerste nuntius bij de Italiaansche regeering? Het gerucht loont, dat M«rr. Duca, secre taris van de afdeeling buitenlandache ker kelijke aangelegenheden van het Vaticaan, de eerste nuntius zal zijn, dien de H. Stoel bij de Italiaansche regeering zal be noemen. DUITSCHLAND Tumult in de Harrburgsche „Bürgerschaf". Een duimstok als projectiel. Aan het slot der groote debatten over de staatsbegroolirc kwam het gisteren in de Hamburgsche „Bürgerschaft" teven mid dernacht tot onvewonden toovee'en. Toen de nationaal-socielistiscbe afge vaardigde Hüttmann zijn begrootingsrede hield, overhandigde de sociaal-democrati sche afgevaardigde O'fers hem als teespe- lino- op zijn verklaringen een duimstok. Hüftmarn wiero den duimstok weer naar Olfers toe, die den stok daarop op nieuw naar het soreekgestoe'te wierp. Nu greep Hüttmann den duimstok en wiero hem, met de bedoeling, Olfers te treffen, naar de banken der sociaal-demo craten. Hii mis'e echter Olfers en trof de afgevaardigde mevr. Peine. H'erdoor ont stond groote oowinding in de rijen der so ciaal-democraten. De president poogde het incident hier door hii te leggen, dat hij de afgevaardig den Hüttmann en Olfers tot de orde riep. Te°-en deze bes'issing werd door de so ciaal-democraten opgekomen, die er op wezen, dat de president de dames in het huis niet voldoende beschermde. Intusschen had de commnnjs'ische afge vaardigde Dettmann zi"h naar het spreek gestoelte begeven en den natioraal-socia- list Hüttmann bij den kraag genakt. De opwinding in het huis werd steeds grooter, zoodat de president de zitting tien minuten lang onderbrak. Na heropening der zitting verklaarde de president dat hij. op grond van een be spreking met den seniorenraad, zijn beslis sing handhaafde. Afgevaardigde Hüttmann beëindigde daaroo zün rede. Dade'ijk daarop kwam het opnieuw tot incidenten wegens het geven van een spreekbeurt aan een communistische afge vaardigde. Het getwist daarover leidde tot opge wonden interrupties bii de communisten die den president aanleiding gaven, twee communistische afgevaardigden elk drie maal tot de orde te roeden en ze dan van bijwoning der zitting uit te sluiten. De groote oowinding in het huis duurde tot het einde der zitting voort. Trotski de balling. Het Centrum tegen zijn toe lating in Duitschland. Blijkens een Wolffbericht verzet de Duit- sche Centrumpartij zich tegen de toelating van Trotski in Duitschland, daar het ge vaar bestaat, dat Duitschland bij de Rus sische binnenlandsche verwikkelingen wordt betrokken, voorts omdat Trotski steeds is blootgesteld aan een aanslag en ten slotte, omdat Trotski, daar hij voor zijn levensonderhoud moet zorgen, onmo gelijk een absoluut gereserveerde houding kan aannemen. FRANKRIJK. De eeuwige vlam uitgebluscht. De „vlam der herinnering" op de tombe van den onbekenden Soldaat onder den Are de Triomphe is gisteren uitgebluscht, doordat de vorst den gastoevcer had afge sneden. Dit is de eerste maal sinds de be zetting van den Onbekenden Soldaat, dat de vlam niet meer boven zijn graf brandt. ENGELAND De ziekte van koning George. Voor het eerst geloopen. Officieel werd gistermorgen uit Craig- weil House te Bognor gemeld, dat de ko ning een greden nar'.it had gehad. De koning heeft voor net eerst met behulp van een stok en met een verpleegster naast zich zijn slaapkamer rond geloo pen. De ramen van 's konings kamer zijn gisteren voor 't eerst 's morgens opengezet met het gezicht op de in de zon glinsteren de zee. De koning is nog buitengewoon zwak en in weerwil van het goede weer is het onwaarschijnlijk dat men hem buitenshuis zal brengen. Vóór deze stap kan worden genomen meet het weer ideaal zijn. SPANJE. De ontbinding van het artilleriekorps. B ij n a 2000 officieren getroffen. Uit Madrid wordt gemeld, dat door de maatregelen, welke de regeering tegen ae artillerie-corpsen heeft eencmen, 34 com mando's werden getroffen, bestaande uit 59 oversten, 167 a"dere hoofdofficieren en 379 majoors, 722 kapiteins en t>57 luite nants. Generaal A g a in vr ij h e id g 'e t c f d. Volgens een bericht uit Madrid aan de ..Ttemps" heeft de Spaarsche regeering den bij de incidenten te Ciudad Real gear resteerden luitenant-generaal Agui'era, zonder nadere verklaring weer vrijgelaten. De regeering schijnt er van afgezien te hebben de persoren, die bij de opstandige beweging betrokken zijn, voor den krijgs raad te dagen. Het vooronderzoek ten op zichte van de burgers en militni-en, die aangeklaagd zijn, zal waarschijnlijk weken lang duren. Een aantal artillerie-officieren hebben de vereischte' stappen gedaan om in het leger te kunnen teruglreeren. Geme'd wordt, dat de receering binnen enkele da gen over een voldoend aantal officieren zal beschikken voor het beletten der voor naamste leidende^ posten. Gisteren is een konirk'iik decreet gepubliceerd, waarbij drie kolone's, twee luitenant-kolonels en een majoor van de artil'erie in hun rang worden hersteld. Het totale aantal Snaan- sche artillerie-officieren bedroeg 1983. AMERIKA HET TACNA AR 1 HA-GESCHIL OPGELOST. Een overeenkomst tusschen Chili en Peru. Tacna komt aan Peru, Arica aan Chili. De grershjin tusschen Peru en Chili is vastgeste'd juist ten noorden Van den in ternationalen spoorweg van Arica naar La Pas. Deze spoorweg b'ijft op grondgebied van Chi'i. tot zij de Boliviaansche grens overschrijdt. De thans gesloten overeenkomst is het resultaat van de door Chili aan Peru onge veer vier maanden geleden, gedane voor- s|el'en teen de vergadering der commis sie. die belast was met deze kwestie, werd verdaagd om directe onderhandelingen tusschen beide landen mogelijk te maken. De vrede tusschen Bolivia en Paraguay. Verzoeningsprotocol geratificeerd. De Auierikaansche senaat heeft het verzoeninvsprotocol samengesteld door de Pan-Amerikaarsnhe corferentie inzake een vredelievende oplossing van het ge schil tusschen Bolivia en Paraguay gerati ficeerd. TWEEDE KAMER. Verdragen. De regeling van werkzaamheden bracht een kleine verrassing: de heer Braat vroeg zijn zoovee'ste wetsvoorstel' tct afschaffing van den Zomertijd in openbare behandeling te brengen op heden over een week. (De Plattelandersbonder sprak van 29 Febr., waarop de voorzitter hem onder het oog bracht dat deze datum niet bestaat). Dit voorstcl-Braat dateert van 18 November... 1926. Twee jaar geleden werd eindverslag daarover uitgebracht: een algemeene af keuring over het telkens opnieuw indienen van hetzelfde wetsvoorstel. In die twee jaar heeft de staatsman van den Platte- landersbond nimmer naar zijn geesteskind omgezien. Het grootste deel van de vergadering is g*6teren aan twéé verdragen besteed. Ee:st over het verdrag betreffende den Kinderarbeid in den landbouw. Nadat de Minister aan 't woord was ge weest werd er uitvoerig en stevig geiepli- ceerd, doch de tegenstanders bleken door den minister niet overtuigd. Tijdens de rede van'dezen bewindsman bez'gde deze eenige Fransche citaten, waarop de heeren De Visser en Braat aan merking maakten, waarop de minister cleze citaten in het Hollandsch resumeerde. Teen dr. Nolens zijn repliek hield, ge bruikte deze ook Fransche aanhalingen, waarop wederom de heer Braat eenigszins luide zijn ontstemming te kennen gaf. „Waarcm wordt niet in het Hollandsch ge praat 1" riep hij. Och, interrumpeerde de heer Oud, doelende op den heer Braat, hij begrijpt het in het Nederlandsch ook niet! (luid gelach). Schouderophalend en lachend ging de heer Braat naar zijn bank'je terug, nadat dr. Nolens hem nog toegevoegd had: Ik verzoek u mij niet to hinderen Even later kreeg de heer Braat onder hamereeklop nog een vermaning van den voorzitter toen hij weder interrumpeerde en de onmerking maakte: Straks gaat men nog Italiaarsch praten! (hilariteit). De heer Nolens vestigde er de aan dacht op. dat men het karakter der con ventie miskent, door het voor te stellen, dat wij ons zouden verplichten haar in houd te aanvaarden. Zij bevat een mini mum, waarboven wij kunnen uitgaan. Aan het oordeel van een man als Tho mas, die a's organisator, a's administra teur en bijna zou spr. zeggen a's prometor, alles doét om het contact tusschen de re- frepringen fe bevoer ren. is wel waarde te hechten, al is het niét biïdend; Maar bo vendien hebben wij door onze toetreding tot den Volkenbnrtd en het Int. Arbeidsbu reau verplicht ineen op ons genomen en die verplichtingen dieren wij na te komen. Overigens zag dr. Nolens in deze materie geen tegenste!'i"g tusschen nationaal en internationaal. En wie zich verzet tegen het ontwerp omdat aan het verdrag geen behoefte zou bestaan, die dient zich ook te keeren tegen toetreding tot het Kellogg- pact tot uitbanning van den oorlog, omdat n:emand in ons land de behoefte gevoelt aan oorlog als instrument voor onze natio- na'e po'itiek. Ten s'otte werd, ondanks alle oorspron kelijk verzet het verdrag aangenomen zon der hoofdeh'ike stinmiug; allcpn de heeren de Visser (C. P.) en Braat (PI. B.) tegen. Daarna is na eenige discussie goedge keurd het in 1925 te Brussel tusschen Ne- der'and en Be'gië gesloten verdrag betref fende de territoriale rechterlijke bevoegd- he'd betreffende het faillissement en be treffende het gezag en do t?n uitvoerleg ging van rechterlijke beslissingen, van scheids-echterlijke uitsuraken en van authentieke akten a'smede van het bij het verdrag gevoegde additioneel protocol. Ten slotte is een aanvang gemaakt met de ïnterpellat'e van den heer Hiemstra naar aanleiding van de voorstellen van de Commissie-Guépin, d.d. 19 Juli 1926 inge steld, inzake de Rijkswerven. DE KAMERVERKIEZINGEN. Mej. Crielars trekt zich terug voor den kwa'iteitszetel Vrouwenbeian- gen in Haarlem—Helder. Naar wij vernemen, heeft mej. N. A. O. Cr elars zich teruggetrokken voor den kwa liteitszetel Vrouwenbelangen in den kies kring HaarlemHelder. Nog een diskwalificatie. Naar de „Res." verneemt, is op de jong ste vergadering van het Partijbestuur voor den kwaliteitszetel van Arbeidszaken ook nog ged'skwa'ificeerd de heer Max Zo merdijk te Delft. NEDERLAND EN BELGIE. De Unie van Utrecht en vragen in de Belgische Kamer. Een B. T. A.-te!egram uit Brussel meldt: In antwoord op een vraag van den af gevaardigde Joris aangaande de rede, die professor Gerritsen te Utrecht gehouden heeft ter herdenking van de Unie van Utrecht en bij welke gelegenheid deze spreker, volgens den heer Joris, zich ge rechtigd achtte de eenheid van België aan te vallen door te verklaren, dat een deel van zijn bevolking in opstand is tegen de bestaande orde, verklaarde mi nister Hijmans, dat de Belgische regee ring, zoodra zij kennis gekregen had van de betreurenswaardige manifestatie te Utrecht, de aandacht van de Nederland- sehe regceering op deze feiten gevestigd heeft met de noodige opmerkingen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Tet Tacna-Arica-geschil tusschen Peru en Chili opgelost De koude in Europa. Vooral in Grieken land, waar overstroomingen het land ge teisterd hebben, is de toestand vreeselijk. (Buitenl. Berichten, 2e blad). De toestand in hongerend China. (Bui tenl. Beriohten 2e blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp houdende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp verdrag betreffende den leeftijd waarop kinderen mogen worden toegelaten tot den arbeid in den landbouw z. h. s. aangeno men. (1ste blad). De verhouding tusschen Nederland en België. (1ste blad). Regeering en arttbtenaren. Groot-Nederlandsche Studenten- Congres. Volgens de „Limb. Koer." heeft de Mi nister van Buitenlandsche Zaken aan zij ne ambtgenooten den volgenden brief ge richt: Het is mij gebleken, dat het Dietsche Studentenvei bond een aantal vooraan staande Nederlanders heeft uitgenoodigd om lid te worden van het Comité van Aanbeveling van het binnenkort te hou den 14e Groot-Nederlandsche Studenten- congres. Bij gelegenheid van vorige Groot-Ne derlandsche Studentencongressen is ge bleken, dat een aanmerkelijk aantal der deelnemers er niet afkeerig van is, de grenzen eener zuiver culturecle belangstel ling voor het Vlaainsche deel van België te buiten te gaan en zich te bemoeien met de inwendige organisatie van dat land; Da. van overheidswege daarin in Nederland geenorlei Steun of aanmoedi ging kan worden gegeven, zal Uwe Excel lentie met- mij eens zijn. Ik moge dan ook uiting geven aan de verwachting, dat het Uwe Excellentie mogelijk zal zijn te bereiken, dat onder Haar ressortee- rende ambtenaren geen uitnoodiging aan nemen om het in aanhef dezes bedoelde Comité zitting te nemen." Verschillende ministers zouden aan de ze uitnoodiging van mr. Beelaerts van Blokland gevolg hebben gegeven en aan schrijvingen in dien zin tot het personeel hunner onderscheiden ressorten gericht hebben. OUDERAVOND IN DE GRAANBEURS. De opvoeding van het kind. Do tweede ouderavond in du Graanbeurs, georganiseerd door .don Bond van Groote Gezinnen, de Hanze, den Vrouwenbond, de A.R.K.A., de Onderwijzersver. en de Han delsreizigersver., mochi zich gisteravond in een maar zeer matige belangstelling verheugen. Zulks was jammer voor de eminente sprekers van dezen avond, jammer voor de genen, d'e zich de moeiten getroost hadden dezen avond te organiseeren meer jammer nog voor degenen, die nu zoo'n leerzamen avond gemist hebbeiï. De Zeereerw. heer Th. M. Beukers, dio de vergadering presideerde,zeide in zijn openingswoord, dat er moed toe behoorde deze bijeenkomst te' openen, maar er be hoorde nog meer moed toe hier te spreken voor zulk een klein gehoor. Spr. wilde de afwezigheid van de velen wijten aan ijs, winter, griep, meditatie in do Mon-Père- kerk en aan wellicht nog andere oorzaken. Echter spijt spr. zulks ten zeerste, want de opvoeding is werkelijk van hoog belang en dat de ouders eens meer hun plichten hoo- ren is toch wel eens wenschelyk. Hierna was het woord aan den Capu- cijner pater Paschasjus. Rede pater Paschasius. Er wordt, aldus begon spr., de laatste jaren ontzettend veel geschreven en ge sproken over opvoeding. Daaruit mag men het. besluit trekken, dat er aan de prakti sche opvoeding zeer veel mankeert. Spr. noemt het een feit, dat vele ouders hun plichten niet kennen terwijl velen ze wel kennen, maar niet vervullen. Vee kinderen worden niet meer opgevoed maar zoet ge houden. Gaan wij niet de 'teuge's weer strak trekken, dan is een opstandig geslacht niet tegen te houden. Spr. wilde echter de jeugdverwildering niet bespreken, maar de middelen tot voor koming daarvan en wel het herstel v&n de Christelijke opvoedingsmethode, speciaal de strenge handhaving van de onverbidde lijke tucht.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1