Na den Stadhuisbrand. Dr. Aug. Borms voor het Dietsch Studentenverbond fiog tij heb departement van defensie in gebruik zijnde wachterswoning aan den ingang van het Veemarktterrein. De mi lt ster van defensie heeft meegedeeld te willen bevorderen, dat deze woning aan de gemeente wordt teruggegeven, mits van gemeentewege een andere geschikte wo ning in do onmiddellijke nabijheid van de kazerne gelegen ter beschikking wordt ge- ste'd. B. en W. stellen daarom den raad voor, het perceel Varkersmarkt 2G eu 27 aan te koopen voor 9500. De bovenverdieping wordt bestemd tot woning van den kazer newachter en de beredenverdiep'ng wordt ingericht als dienstlokaal voor do ambte naren van den keuringsdienst -an vee. De aannetr.erskw-tie. Een verkapte borgstelling. Gistermorgen besteeddo het gemeente bestuur van Doverter den bouw aan van een speelschool. Hoewel er bij vermeld word. dat dc aannemers bevoegd waren, in tc schrijven zonder bergen in we-k ge val dan de betalingstermijnen aldus we ren gesteld, dat do gemeente zekerheid in handen hield, heeft geen enkele aanne mer ingeschreven, omdat de Nederl. Aan- nemersboncl dit verbood wegens het feit, dat de door de gemeente genomen zeker heid in de betalingstermijnen een verkapte borgstelling zou zijn. Ofschoon de aanne mers te Deventer nog aan hot hoofdbe stuur van den Ned. Aannemersbond had den gevraagd om de aanneming toe te laten, werd door bet hoofdbestuur gewei gerd. Thans zullen B. en W. overwegen of tot uitvoering in eieen beheer zal worden overgegaan dan wel door een aannemer, wien de bouwmaterialen zullen worden verstrekt, buiten den handel in bouwma terialen om, die met den Ned. Aannemers- bond samenwerkt'. STADSNIEUWS DE A.S. VOLKSTELLING. Aller medewerking gevraagd. Zooals reeds bekend geacht mag. worden, is één der gevolgen van den raadhuisbrand, dat in deze gemeente een Volkstelling ge houden moet worden. Onder algemeene leiding van den Hoofd ambtenaar, chef der afdeeling Bevolking en Burgelijko stand, den heer J. Diebeis, zal met deze volkstelling binnen een paar dagen een aanvang worden gemaakt- Door de gemeentebesturen van Amster dam, Botterdam, 's-Gravenhage en Utrecht zijn een aantal bevolkingscontroleurs ter beschikking gesteld, dio in 25 wijken acr stad ieder de leiding zullen hebben over een 12-tal tellers. De dames en hoeren tellers, die zich go- heel belangloos hebben aangeboden z.'jn in hoofdzaak Onderwijzers en Student--». Zij ontvangen allen een instructie met tel formulier en legitimatiebewijs. De telling begint des voormiddags 9 uur en eindigt des namiddags ten 5 ure en zal hoogstens 3 dagen in beslag nemen. Door eiken teller zullen pl.m. 55 gezin nen met de inwonende niet familieleden worden geteld. Het is natuurlijk van het grootste be lang, dat de ingezetenen krachtig mede werken de telling goed te doen slagen. Zij kunnen dit bereiken door: a. de tellers spoedig te woord te staan en hen zooveel mogelijk binnen te laten cn behoorlijk gelegenheid te geven de telfor- mulieren good in te vullen; 'o. gereed te houden, ter overname van juiste namen enz. de trouwboekjes, paspoor ten of rentekaarten e.d. c. de tellers volledig in te lichten over alle personen gedurende do ~elling in een woning woonachtig of logeerende. Het behoeft wel geen betoog, dat vau het al of niet welslagen dezer telling veel afhangt, zooals een behoorlijke samenstel ling der kiezerslijst voor de a.s Kamerver kiezing, een vaste basis waarop andere ge meente en rijksadministraties weder kun nen opbouwen enz. Op de algemeene medewerking der in gezetenen wordt dus beslist gerekend, om dc telling goed te doen slagen. Ter voorbereiding der organisatie van deze telling is aan den heer Diebeis doc-r het Centraal Bureau van de Statistiek te 's-Gravenhage toegevoegd de heer J. L. Lcntz, Inspecteur van do Bevolkingsregis ters. De Maatschappij der Ned. Letter kunde aan den Raad. Door hel bestuur van de Mij. der Neder- landsche Letterkunde is aan den Raad vol gend adres gezonden: Het bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden, met ons gansche volk in rouw over de ramp, die de stad getroffen heeft, geeft Uwen Baad de verzekering van zijn harte lijk medegevoel met de smart der burgerij. Overtuigd, dat de oplossing van het al lergewichtigst vraagstuk, de wijze van we deropbouw van het vernietigd stadhuis, bij U i; veilige handen zijn zal, bedoelt het bestuur voornoemd op dit pas niet anders dan zijne wenschen onder Uwe aandacht te brengen. Die wer.schen zijn, dat het door den brand geschonden stadsbeeld zal worden hersteld, door herbouw van den ouden ge vel en den ouden toren, en door vernieu- v::-. van het carillon, zooals onze vade- jep "jat alles gekend hebben, en zooals wy hopen, dat onze landskinderen het mo gen genieten. Wij weten, dat het vuur zijn slooping9- werk grondig heeft verricht, dat de ver nieling ver, zeer ver gegaan is; maar, la gen er geen twee steenen meer op elkaar, wij zouden ons oude stadhuis herbouwd wenschen hoeveel te meer nu, waar van de voorpui een groot en schoon gedeelte is gespaard gebleven. Wij vragen, dat dat stuk waar noodig worde hersteld, en uitgaand van dat oude echte gedeelte, zal worden opgetrokken do bekende sc'nocne facade in haar ouden ver maarden luister. Van binnen kan het gebouw worden in gericht overeenkomstig de nieuwe eischen van een nieuwen tijd; aan de zijde van de Vischmarkt breide men het uit, door er belendende percee'en bij aan te trekken niemand zal er bezwaar tegen maken Maar de oude voorpui worde ons terugge geven met den ouden toren en de stem van de klokken en het carillon; en het poortje aan de zijde van de Vischmarkt late men intact Dan zal „De trouwe der Burgery" als volgens het het omschrift van de hui zen hoek VischbrugNieuwe Rijn, ook hier weer hebben hersteld, zoo niet in be teren, dan toch in goeden en meer op de moderne behoeften berekenden staat, ,,'t geen door 't geweldt der vlammen wierdt gesloopt". Uw College houde het onze Maatschap pij, die rpcds meer dan andfihalve eeuw haar zetel heeft Honen Leiden, ten goecle, dat zij uiting geeft aan het vurig verlangen, dat wel de groote meerderheid barer le den meet beiden, cm het oude stadhuis hersteld te zien, innerlijk moc'ern deugde lijk, maar naar het uiterlijk in dezelfde schoonheid als waarin het drie eenwen lang heeft geschitterd en waarin wij ho nen dat ook het verre nageslacht het nog bewonderen moge. De vergaderzaal van den raad. Naar wij vernemen zal de vrcedsehnn van Lerden zeer waars"hijr)ijk voorloopig zijn vergaderingen houden in een der za len van de Lakenhal. Very/armfrg en verlichting van raadhuizen. Het lid der Eerste Kamer, de heer Po lak beeft tot den minister van Binnen- landsche Zaken en L. de volgende vragen gericht lo. Acht de minister het niet noodig en is hij bereid te onderzoeken, cf de wijze van verwarnrng en verlichting in raadhui zen van geschiedkundige en/of bouwkun dige waarde, als bijv die te Middelburg, Bn'sward, Nömegen, Haarlem. Maastricht, Zieribzee, Brouwershaven, Delft, Veere, 's-Gravenhage, enz., van zoodanigen aard zijn, dat gevaar voor brand geacht mag worden zoo gering te zijn a's mogelijk is. 2o. Indien dit in een of meer gevallen niet aldus mocht zijn, \s de minister dan in staat en bereid te bevorderen, dat ten opzichte van zulke gebouwen zoodanige maatregelen worden genomen, dat men schel ijkerwijze gesoroken een ramp als die welke ons land van een zoo koste'ijk bezit a's het I eidsche stadhuis beroofde, niet weder zal kunnen voorkomen. DE KOUDE. Warme maaltijden. De warm-voedselvoorziening wordt ge waardeerd. Maar toch wordt ook hierop critfck uit- gerefend. Wij ontvingen een ingez. Btuk, waarin iemand constateert, dat hij, voorzien van een kaart van het B. A. van het eene adres naar het andere werd gestuurd, en ten slotte toch nog niets kreeg, cmdat er geen voorraad meer was. Dat vindt de in zender heel begrijpelijk geen ge- wenschte tce6tand. Ook zou hij betere contro'e-maatregelen wenschen, zoodat niet de een heel veel en de ander bijna nie's ontving. Wij brengen deze klachten die wij niet hebben kunnen corstaleercn over aan de bevoegde autoriteiten. Wij vernemen, dat het eten voor het Leger des Heils wordt klaar gemaakt in de kazerne, Jeruël zorgt voor de eigen maaltijden en dc Sint-Vincentiusver. zorgt voor zichzelf en voor de modern- en Chris telijk georganiseerden. De ondersteuning. Naar wij vernemen is besloten, dat aan de werkloozen, hoofden van gezinnen en kostwinners een extra-uit keering wordt verleend van f 1.50 plus 50 cent voor ieder kind. Zooals men weet ontvangen de door het B. A. ondersteunden 50 pet. toeslag. IN MEM0RIAM DR. STROTMANN. De Londensche „Tab'et", het overlijden meldend van dr, Strotmanm, voegt erbij dat de overledene, „gedurende de vier jaar dat hij in Praag leefde, veel vrienden ver wierf, zoowel onder n'et-Katholieke Rus sen als onder eigen ge'oofsgenooten, wier aantal steeds groeide. Zijn kennis der Sla vische talen en zijn diepe toewijding en begrip deden veel zoekers naar waarheid tot hem bomen. Zoo nu en dan hield hij een korte vacantie in Nederland, maar zijn ijver had hem zóó Russiscli-denkend gemaakt dat hij, naar e'gen bekentenis, zich haast e?n vreemde voelde in zijn ge boorteland. Hij zal zeer gemist worden in Praag, en zijn dood berooft het apostolaat van Sint Cyvillus en Methodius van een uitstekend geleerde en toegewijden pio nier". „Msbd." Vlaamsche strijd en Vlaamsche propaganda „Voor recht en vrijheid" De politie schijnt met de aanhouding van J. L. v. d. K., woonachtig aan het Le vendaal, verdacht van beling van katten vellen een goed vangst gedaan te hebben. Toen er van den expediteur W. een aan gifte binnenkwam van diefstal van 10 pak ken touw. Ook dit werd in de woning van v. d K. gevonden. De aangehoudene was gisteren inmiddels voor het eerste feit naar den Haag overgebracht. De strijder voor het Vlaamsche vecht, de lijder door het onrecht Vlaanderen aange daan, Dr. Aug. Borms is g steravond de gast geweest van het Dietsch Studenten verbond. De Vlaamsche leider zou spreken in de groote zaal van „De Graanbeurs", die spoedig geheel bezet was. Er klonk een applaus toen Dr. Borms de zaal binnenkwam. Tegen het tooneelscherm hing een groot dcek met do Vlaamsche Leeuw en daaronder een portret van Prins Willem I van Oranje. Openingsrede van den heer Bijleveld. De voorzitter de heer Bijleveld, sprak in een openingswoord Dr. Borms tce. zeg gende, dat zijn naam nu door heel Vlaan deren blinkt. Vroeger werd d e naam be hoedzaam doorgegeven, maar op 9 Dec. klonk die naam ineens uit 83000 monden en de galm e> van klinkt en beukt nog voort, want a's een storm is zijn verkiezing gegaan door het Vlaamsche land wat een nieuwe dageraad werd aan de kim vau den Vlaamschen hemel A's een profeet werd hij tijdens den oor log behandeld door een volk, dat nog ver trouwen had in zijn regeering en in zijn koning maar toen dat vertrouwen m s- plaatst b'eck, zich van den koning en de regeering heeft afgewend. M'sschien aldus spr., erger ik degenen, die in de ontvangst van Borms een be'.ee- diging van de Belgische regeering zagen, maar was de daad dier regeering tegenover het Vlaamsche volk niet veel erger. Borms en Willem van Oranje. De laat ste gaf zijn leven, de eerste zijn vrijheid en is een leven, zonder te kunnen hande len niet erger dan den dood? Wij zijn door taal en kunst aan de Vlamingen verwant, en moeten wij. aldus spr.. dan niet aan de Vlamingen onze sympathie geven evena's dertig jaar geleden aan de boeren in Zuid- Af rika en aan het e'nd der vorige eeuw aan Finland, dat onze belancste'ling vroeg. Spr. wees op de verdrukking der Vla mingen en wees daarvoor op de universi- te'ten te Gent en te Luik, beiden Fransch ofschoon de grootste helft van België Vlaamsch is. Tijdens den oorlog stonden do Vlamin gen aan 't front met de belofte van vrij- he'd, met de belofte van eigen Vlaamsche grafzerkjes vodr de gesneuvelde soldaten, die ze'f van hun karige so'dij die zerkjes betaalden. Maar die grafzerkjes werden omver gehaald en fijn gehakt tot wegbe- slag. Is het dan wonder, vraagt spr., dat de Vlamingen .zijn opgestaan voelende dat zij achteruit worden gesteld. Dr. Borms. aldus spr., deze avond zal geen huldiging zijn, maar toch past hier een woord van diepen eerbied voor uw opoffering en uw profetisch voovuitz'enden blik. Spr. is er van overtuigd, dat de Vla ming eenmaal vrij zal zijn en dan ook zal bezitten een eigen Vlaamsche universiteit. Vital Haesaerd aan het woord. Hierna was het woord aan den heer Vital Haesaerd, een Vlaming, die reeds een t ental jaren hier vertoeft, en die een echte vuurvaste Vlaming b'.eek te zijn ge bleven. Deze begon met te zeggen dat de handelwijze van Borms door de Vlaamsche soldaten aan den Yser was goedgekeurd, omdat zij begrepen, dat dit het uiterst middel was, om de leuze, waaronder men hen te wapen had geroepen tot waarheid te maken. Wij streden immers aldus spr., voor het recht en voor de beschaving. Niemand minder dan onze Koning had het in deze omstandigheid noodig gevonden om ons als volk te erkennen en om een beroep te doen op ons Vlam'ng zijn. Echter, het bleek maar al te vlug dat dit een midde1 ge weest was om ons te misleidenWant nog geen maand daarna klonk alom de leuze: Après la guerre la Be'gique sera latine ou el'e ne sera pas. België zal La- tijnsch zijn of het zal niet zijn, dat wilde zeggen: laat u uitmoorden voor het recht, maar reken er op dat er geen recht voor u zal zijn. En dat alleen, omdat wij Vla mingen. Nederlanders zijn. Spr. ging dan na, welke banden de Vlamingen en de Ne derlanders samenbinden. Hij wees daarbij op de Vlaamsche kunst en ze do dat de bouwmeester van het oude nu verbrande stadhuis te Leiden een Vlaming was, Lie ven de Key, uit Gent. .Gij wilt het hersteld zien, aldus spr., wij voelen dat met u mede (applaus). Spr. prees dan het Nederlandsche volk, dat zij hadden leeren kennen a's vredelie vend en rechtvaardig. Ore Vlaamsche volk, vervolgde spr. is even Nederlandsch als u maar wordt niet als uw volk en uw staat erkend, maar verdrukt. Onze gewetens worden verwrongen, elk zelfstandig be wustzijn wordt ondermijnd. Wij Vlamingen, aldus spr.. wij hebben geen ander wapen dan het offer van ons zelf. Men zegt bij one, dat uw taal geen taal is, dat gij ego'iten zijt kooplieden, zonder idealen. Wij willen dat logenstraf fen en wij vragen u, onze woorden niet tot een leugen te maken. Spr. hoopt dat Dr. Borms bij zijn terugkeer onder het Vlaam sche volk een versterking zal meedragen. De Belgische staat, aldus spr., beant woordt niet zooals de Hollandsche aan den aard van het volk en hij noemt dan ook 1815 en 1830 een vergissing. Vlaanderen is een volk op zoek naar een staat, zooals uw staat is voor u. Mocht het blijken, dat uw staat de eenige is. die beantwoordt aan dezen fundamenteelcn eisch. dan s het de plicht van deze generatie niets te doen, wat Agenda de groei van deze gedachte in den weg staat. Erken ons als uw broedervolk, maar wees waar en waardig in uw houding te genover alle volkeren en staten. Met de leuze: Help u zelf, zoo helpt u God moe ten wij onze politieke zelfstandigheid ver overen. Spr. wijst tenslotte naar Prins Willem van Oranje, d'e zijn broeder offerde voor ziju volk en vraagt dan: hebbin wij ons niet geofferd aan den Yser, dat er voor ons geen recht mag zijn? Het let van het Dietsche volk hangt af van de onderdeelen van het Dietsche voLk, dat niet lijdzaam mag toezien. Nadat op deze rede, die met luid applaus werd beantwoord een dankwoord van den voorzitter was gevolgd, trad Dr. Borms naar voren, die met applaus werd begroet. R8de van Dr. Borms. Nederlai ders, broeders en zusters Het is wel een hard lot 3G30 dagen door te moe ben brengen in een eenzame cel, maar daar tegenover staan genietingen, die een ander n et kent. De jonge Vlaam sche dichter Wies Moens, die ook in den kerker zuchtte, bezong het bij zijn uittocht: „O dat gevoel opnieuw te leven, A's achter mij de poort zich s'oot, Als wa? ik eeuwig dood gebleven, En rees ik uit een graf van lood". Dat was het gcv^l der vrijheid, maar, ook, aldus spr-, gev- H hoe warm het hart van Noord-Nod" '°r kirnte. En mijn u'ttocht H d< gevangenis zou een triomftocht gewor 'en zijn, indien niet zeven dagen nu mijn vrijlating mijn vader was gestorven, die zich daarom alleen aan net. leven had vastgeklampt. Spr. verhaalt dan van de steun die hij van Noord-Ne derland ontving en zal zich a'tijd blijven herinneren den brief, dien hij een dag ra zijn terdoodveroordeeling ontv'ng in den kerker te Vorst bij Brussel van een Ne derlander die hem nu nog onbekend is en die hem raadgevingen en wenken gaf. En dan was er nog, aldus Dr. Borms, zijn Noord-Nederlandscho beschermster, die hem iederen maand in de gevangenis kwam bezoeken. Noord-Nederland gaf ook steun en stut aan mijn beproefde vrouw en zes kinderen en op het manifest om amnestie kwamen de namen voor van zeven Leidsche hoog leeraren. Daarom, aldus spr., kom ik een plicht van erkentelijkheid vervullen. Bij mijn aankomst alhier werd ik ge bracht naar de oveiblijfselen van uw stad huis en toen heeft mijn hart gebloed, om dat ik dacht aan or.s Vlaamsche volk. Want zoo zie ik sedert jaren ons Vlaam sche volk in puin, maar evenals uw stad huis zal het oprijzen uit zijn assche. Spr. herdenkt dan den Vlaamschen voor vechter en dichter A'brecht Rodenbach, wiens standbeeld nu staat in zijn geboor teplaats Rcesselaere en dio de Vlaamsche studenten, de Vlaamsche jeugd wist te win nen voor de Vlaamsche zaak. Hij liet zijn Blauwvoet op en stichtte in alle onderwijs inrichtingen studentenkringen. Zijn krach ten heeft hij hiervoor gesloopt, zoodat hij jeugdig nog bezweek onder de te zware taak. Maar zijn werk werd overgenomen en zoo werd ook ik, aldus spr., gewonnen voor mijn Vlaamsche Vaderland. Spr. vertelt dan uitvoerig van zijn stu dententijd. hoe op het college waar hij was, maar één uur in het Vlaamsch werd les gegeven cn hoe daardoor zij dio hooger klommen op den maatschappelijke» ladder van den volksman werden afgetrokken. Op de hoogeschool studeerde hij u't liefde voor zijn taal Germaansche philolo- gio en kreeg na afgestudeerd te zijn van de regeering oen positie in Walenland, wat de" regeering altoos deed in de hoop, dat de Vlamingen huwelijken zouden aan gaan met Waalsche juffrouwen". Verder verhaalt spr. dat hij voor een regeerings- zending met een aantal leeraren vier jaar in Peru verb'eef en daar zag. hoe de Inca's de afstammelingen der Ind'anen. werden aehteruitgesteld en steeds op een lagere trap van beschaving kwamen, omdat zij hun eigen volksaard verwaarloosden. Meer dan ocit was hij toen bevreesd, dat dit ook met Vlaanderen zou gebeuren en van toen af is hij gaan strijden in de voor ste rijen. Spr. vertelt dan hoe de strijd in Vlaan deren gevoerd is. hoe de Godsvrede, die de Vlamingen ges'cten hadden, werd verbro ken door de vijanden van Vlaanderen. De Vlamingen werden in de Franskiliousche bladen vergu'sd. Polen, aldus Dr. Borms. maakte van den oorlog gebruik om zich aan Rusland te onttrekken. Moesten wij Vlamingen, die kans laten ontsnaopen? Toen, in Januari 1915, schreef mij een oorlogsvrijwilliger van den Yser. dat de verdrukking ondanks hun opoffering nog steeds voortduurde. Zij werden uitgemaakt voor Duitschgezinden en hun taal werd ge hoond. Toen nam ik het beslu't, aldus spr., om handelend on te treden enik werd activist (applaus). Ik werd het met hart en ziel. hoewel ik wist, wat mijn lot zou zijn bij een overwin ning der Entente en ondanks de pogingei die ongetwijfeld zouden worden aangewen 1 ons volk te ver-Duitschen bij een Duitsciie overwinning. Voor Vlaanderen lag slechts de redd'ng in een onbeslist einde van den oorlog. En met de overwinning der Entente kwam het schrikbewind tegen ons. LEIDEN. Donderdag. Voordracht Prof. „Huwelijksbeletselen", teitsgebouw, 8 uur. Donderdag. Groote ouder-avond, Graai beurs, 8 uur. De avond- nacht- en Zondagdienst de apotheken wordt van Maandag 18 to en met Zondag 24 Febr. a. s. waargeno men door de apotheek van den heer P. d Croix, Rapenburg 9, telefoo 807. INGEZONDEN MEDEDEELING. <A& cMi/ion dotffmMl 3 f L Va '1)011 cl ebe Za itid i >oste De activisten besloten over de grens ^aai gaan, slechts enkelen zouden blijven o natif voor de Vlamingen te getuigen. Tot he aldus spr., behoorde ik. Spr. verhaalt da hoe hij in Brus-sel wonen ging, waar hij 't geheim het Vlaamsch nationalistisc blad „Do vrije stem" uitgaf. Maar toen de eerste activist einde J nuari 1919 ter dood veroordeeld werd, li Dr. Borms, zooals hij vertelde, alle vo- zorgen varen, met de bedoeling, desnooi! IER door gevangenneming anderen te dekkei Op 8 Februari, den verjaardag zijne vrouw, des middags werd hij aangehoudi in esn cel van de gevangenis te Vol oj gesloten. Spr. beschrijft dan de verdere loop dl gebeurtenissen, de activisten jacht, de b handeling zijner zaak voor het assisenh in Brabant, dat natuurlijk Franskiljons! 5, en waarvan verschillende jurylede ^,ja den Vlaming niet eens konden verstaan. Het geding duurde vijf dagen en Bom "l" zeide tot zijn verdedigers niet te pleite 'e" met verzachtende omstandigheden, maz vrij of dood. Het vonnis viel. Hij werd veroordeel^ tot de doodstraf, die voltrokken zou wo den op de Groote Markt te Brussel. En na het aankooren van dat vonnis rif de Vlaming door de rechtszaal: „Let Vlaanderen En daarop: Vliegt de BlauwvoetI waarop alle aanwezige Vlamingen in d)r; zaal antwoordden: >n]j( '„Storm op zee!" Na nog twee maanden in de gevangen' te Vorst te 'nebben vertoefd, werd de doei straf veranderd in levenslange govangenii straf en op 12 December werd hij oveifelll gebracht naar de gevangenis te Leuven, Spr. beschrijft dan verder zijn leven do gevangenis, hoe hij eerst nog vole m len als getuige moest optreden in andei oor activistenprocessen, hoe hij slechts lpezof 1?r< mocht ontvangen onder controle, Vlaamsche kranten en boeken hem werdi onthouden, hoe in de gevangenis hoogere personeel Walen en net lagere V mingen waren, en hoe hij* in 1922 den lijp, sluurder der gevangenis dwong tot na.evi der taalwet, wat een strijd tusschen beidt tengevolge had, die duurde tot zijn vrijl en ting. In de gevangenis was bij eerst hoofdo ich steller van het gevangenisolaadje: ,.J' streven naar beter leven", iater meest ook zakjes plakken enz. Dan vertelt spr. vertier van bel verzo a; van den Minister van Justitie, die hem zijn eerewoord liet beloven de propagam te staken, waarop Dr. Borms niet ongeest opwerkte, dat men nu al tevreden was het eerewoord van een man, die als et;ie verrader ter dood was veroordeeld. Tcen slotte had dan zijn verkiezing 'n Ant'.verpe el'' bij een tusschentijdsche vacature plaal0 I Borms verslog daar de liberale Candida met 83000 stemmen. Toen tenslotte de bevrijding naaki f rendde men een laatste truc aan invloed te verzwakken, aldus spr Alle bri ven werden eensklaps zonder censuur doo gelaten met de bedoeling dat ik kennis zt nomen van de dreigbrieven, die daaii waren. En op den morgen mijner vrijlating we men mij nogmaals op het gevaar voor mi leven en vermaande men mij cm over grens te gaan. Een paspoort cn twee autu met veiligheidsagenten stonden reeds mijner beschikking. Ik bes-loot, aldus Borms, eerst naar mijn zoon in Leuven rijden en dan te zullen beslissen en. bleef natuurlijk in België. Zoo ik de grens was overgegaan na jk Nederland was het de bedoeling geweo .hr, een Eelga-telegram rond te zenden vi en den volgenden inhoud. „Borms uit de vangen is verlost en over de grens vlucht". Spr. vertelde, verder van de betoogt gen en de strijd die zal worden voortgez tot het uiterste. Daarbij vroeg hij tenslotte de Heun d Nederlanders. Als ge naar Brussel komt, K zeide hij, spreek dan Hollandsch; die 1' niet cloet, die schiet ons, Vlamingen, den rug. (Luid applaus). Spr. richtte zich tenslotte tot de sl der.ten, op wie Vlaanderen vooral rekenen en eindigde met den nieuwjaoi groet van Albrecht Rodenbach aan do sl der.ten en do kreet: „Leve Vlaanderen Leve Groot Nederland! cad eeft idei D< ntv - Lui H Nadat de voorzitter in een dankwoil tot Dr. Borms, dezen van den sympatb eD steun van Nederland verzekerd had, v< ei zocht Dr. Borms de aanwezigen het helmus" te zingen. Door alle aanwezig1 werd hieraan staande gehoor gegeven met liet eerste couplet van „Het Vlaams'" Volkslied" en een driewerf hoera Borms, werd deze enthousiaste bijeenkoc. ce; gesloten. teb

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2