12Csto Jaargang WOENSDAG 20 FEBRUARI 1929 No. 61091 BUITENLAND BINNENLAND De A B 0 N N E M E N T S P R IJ S bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leii'e i 13 cent por week .f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal ]Iet Ooïllustreen! Zondagsblad is voor de Abonné's ver- irjjgtuiar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: PAPENGRACHT c2 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 een* per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleins advertentian, van ten hoogste 3u woorden, waarin 1 betrekkingen worden aangeboden of geviaagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0J>0. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De strijd der Vlamingen. Dr. Borms heeft gisteren te Leiden ge sproken Wij geven onder Stadsnieuws n uitgebreid verslag. Wij hebben sympathie voor de Vlamin gen in hun strijd om het volle recht, om gelijkberechtigdbeid met de Walen in laai en zeden. Maar dat wil nog niet zeggen, dat wij het in alles met het optreden van dr. Borm9 een9 zouden zijn. Gisteren is dr. Borms gematigder, of lie ver: voorzichtiger, geweest in zijn uitlatin gen dan b.v. te Amsterdam. Daar verkondigde hij n:et alleen de Groot-Nederlandsche gedachte, die onder cultureel opzicht alles omvat wat binnen buiten ons land van denzelfrlen stam is. Dat heeft onze onvoorwaardelijke sympa thie. Daar heeft hij niet alleen gepleit voor een rechtvaardige bejerening van de Vla mingen binnen België. Daarvoor voelen ook wij warm. Maar daar pleitte hij om Vlamingen los van België.te maken. En daarmede mogen en kunnen wij 'ons niet vereenicen. Naar aanleiding hiervan schreef de Volkskrant": „Tndien de Belgische regeering verstan dig is en helderziend, grijpt zij de houding van dr. Borms, die landsverraderlijke taal voert, iret aan als een voorwendsel om aan de Vlamingen, die van geen losseheu- iing van België willen weten, hun recht te blijven onthouden. Is België on het oogenblik werkelijk een taafsman rijk, die dezen naam mag voe ren. dan geve hij onverwijld aan de VIa- nineen binnen het Belgische sfaatsver- iand vol'e vrijheid en vol'e gelijkheid. Vrijheid van taal, vröhe:d van onder- wi's. gelijkheid wat de betrekkingen in het staatsbestuur en in de openbare dien sten betreft Is dit eeschied, dan blijven er nog een landvel Bormsisten over, die koning Al- bert niet willen erkennen, die den staat Belrië niet willen aanvaarden, en van dit iandvol menschen zal niets te duchten zijn. Deze menschen ook wenschen geen min- Tie'üke oplo6ing van het Nederlandsch- Belgisch geschil, zij willen de wonde open houden en in het belang van hun particu laristisch drijven een gespannen verhou- dirc fnsschen de twee landen." Wij weten niet, of tenslotte ook niet de „Bormsisten" tevreden zouden zijn, als de Vlamingen van de Belg:sehe regeering zouden erlangen het volle recht. Wij willen daarop toch nog wel vertrou wen. Intnsschen blijft het waar, dat wij in Nederland met sympathie-betuigingen aan dr. Borms voorzichtig moeten zijn. VAN HET VAT1CAAN HET STATION SAN PIETRO. Men schrijft uit Rome aan de .,Msb.": Het kleine onooglijke stationnetje van Boma San Pietro is niet gebouwd voor werkelijke vervcerbehoeften. Het zou dan minstens beter bereikbaar moeten zijn en fatsoenlijke localen moeten hebben. Het is gebouwd om te voldoen aan een verlangen yan Leo XIII. die reeds destijds het nut inzag van een station in de buurt van het Vaticaan, gegeven de omstandigheid, dat de nieuwe spoórlijn toch het Vaticaansch terrein als het ware raakte. Veertig jaren lang in denzelfden toe stand van voorloopigheid en onvoldoend- bed gebleven, begint het thans grooter gewicht te krijgen dan het uiterlijke barak achtige zou doen vermoeden; het is thans bestemd te worden verbindingsstation, tus- schen Italiaansch en Vaticaansch grond gebied. De verbinding zal spoedig verwe zenlijkt worden door twee zijlijnen, welke zullen binnendringen in de Vaticaansche tuinen bij de oude Porta Pertusa, over welker ligging zooveel geschreven en ge twist is. Wat echter vóór en behalve de 'örbinding gedaan moet worden, is het op knappen en mogelijk het verplaatsen van bet stationnetje. Het gaat hier om een station, dat geen druk verkeer zal hebben, maar dienen moet voor een heel speciaal publ'ek en vooral wanneer de Paus er komt, zal het van groote importantie zijn; het kan dus klein blijven maar moet sierlijk en goed ingericht worden. De tegenwoordige toe gang, die reeds lang verbeterd had moeten worden, is allerongelukkigst. Sommigen meenen dat het Vaticaarsehe station n et zal kunnen werken vóórdat vei beteringen we'fee ontworpen zijn aan de lijnen naar Viterbo en Civita Vecchia- Pisa zijn aangebracht. Dit is echter niet juist: onafhankelijk van genoemde verbe teringen, kan het tegenwoordig 6tation, netjes in. orde gebracht, een soort succur- saal-station worden voor het Vaticaan van de hoofdstations Termino en Trastevere, van waaruit alle groote internationale treinen vertrekken en verbinding hebben met de zijlijnen. De belangrijkheid van het station kan terstond beginnen, maar daarom is het ook noodrg dat zoodra mogelijk uit de omge ving de houten en ijzeren barakken, voor varkensfokkerij enz. opgericht, verdwijnen. Een gedeelte van den toegangsweg is reeds in de laatste maanden verbeterd. Prof. Behouneck bij den Paus. Z. H. de Paus verleende gisteren een audiëntie aan den Tsjechischen geleerde prof. Behouneck. een der deelnemers aan de Nobile-expeditie en diens echtgenoote. De H. Vader stelde hem verschillende vragen over de wetenschappelijke resultan ten van den tocht met de „Italia". FRANKRIJK. Dat scheolde weinig. Een meerderheid van slechts zee stemmen. In de gistermiddag gehouden zitting der Fransche Kamer diende de radicale afge vaardigde Marie een voorstel in tot herstel van de in 1926 afgeschafte justitieele dis tricten. Hij motiveerde dit voorstel met het argument dat de door de afschaffing bereikte besparing niet opwoog tegen de aan dezen maatregel verbonden nadeelen. De minister van Justitie, Barthou, ver- blaarde dat het onmogelijk zou zijn, de opgeheven rechtbanken weer tegen 1 Oc tober a.s., zooals in het voorstel verlangd wordt, in het leven te roepen, en verzette zich op dezen grond tegen het voorstel. Nadat de regeering aan de stemming over het voorstel de kwestie van vertrouwen had verbonden, werd dit verworpen met 291 tegen 285 stemmen. Toen het resultaat dezer stemming werd medegedeeld, werd van de banken der so cialisten geroepen: ..Aftredenl Aftreden!" De radicale afgevaardigden, die lid waren van de commissie voor de justitieele her vormingen, begaven zich van de voor deze commiss'e bestemde banken naar hun ge wone zetels ten bewijze, dat het verdere verloop van.de discussie hun geen belang meer inboezemde. De voorzitter Bouisson verklaarde daar op, dat een stemming over het voorstel der commissie niet moge'ijk was, daar de com missieleden niet. op hun pest waren geble ven. De debatten werden daarom tot Don derdag verdaagd. In de wandelgangen van de Kamer ver klaarde min ster Barthou dat de regeering in weerwil van het feit. dat zij bij de stem ming slechts een meerderheid van zes stemmen verkreeg, Donderdag hefc debat zal voortzetten. PORTUGAL Katholieke Universiteit in Portugal. Een besluit der Bisschoppen. Naar de „Tab'et" meldt is door het epis copaat van Portugal in do laatstgehou den jaarlijksche bijeenkomst besloten over te gaan tot de oprichting van een „Katho liek Instituut" in Portugal. ITALIË De komende verkiezingen. De „corporatieve Kamer" Gisteren was het de laatste dag, waar op namen van candidaten konden wor den ingediend voor de te houden verkie zingen onder het nieuwe kiesstelsel. Bij den Grooten Raad zijn meer dan duizend namen ontvangen. De Groote Raad moet hierop selectie toepassen, zoodat voor de verkiezingen van 24 Maart a.s. .de namen van 400 candidaten overblijven. Verschillende corporaties en syndidaten hebben Candida ten-lijsten ingediend. Aan de kop prijkt meestal de naam van Mus solini. Zelfs het syndicaat van grondwer kers, dat maar één candidaat mooht stel len, heeft daarvoor den Duce gekozen. De bevoegdheid van de nieuwe Kamer zal naar men weet meer adviseerend dan wetgevend zijn. RUSLAND. Fictieve huwelijken. Den laatsten tijd komt het te Moskou meer en meer voor, dat er fictieve huwe lijken worden gesloten om op deze wijze iemand aan een kamer te helpen. Zooals bekend, heeft de woningnood in Rusland afmetingen aangenomen, welke geen enkel land in de werled ooit gekend heeft. Het bezit van een kapaer wordt als een geluk beschouwd. Wie eenmaal een kamer be woont, kan er niet verdreven worden (be halve indien hij tot de rechtelooze groep der bourgeois behoort). Een echtgenoot verwerft deze rechten van den anderen echtgenoot. Volgens de sovjet-wetten wordt het samenleven (het „vrije huwe lijk") als even wettig beschouwd als een „geregistreerd" huwelijk (dus als een hu- we'ijk, ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand). Wie nu te Mos kou zijn kamer niet meer noodig heeft (bij a.s. vertrek naar elders, bij een a.s. huwe lijk met een vrouw, die een betere kamer bezit, enz. (en deze aan een kennis, een dame, wil overdragen, doet het volgende. Hij neemt die vrouw op in zijn kamer en deelt aan het bestuur van het huis mede. dat zij zijn „feitelijke vrouw" (zoo noemt men in Rusland een vrouw, met wie een man samenleeft zonder met haar wettig gehuwd te zijn) is. Zij leven dan een paar weken samen, waarna de man verhuist en de kamer aan zijn „feitelijke vrouw" laat. Zij kan daarna op dezelfde wijze de ka mer aan een man overgeven, die een poos als haar „feitelijke echtgenoot" fungeert. De overheid heeft, volgens de „Wets- jernjaja Moskwa", aan welk bolsjewistisch blad wij deze mededeeüng ontleenen, be sloten maatregelen te treffen tegen derge lijke practijken. MEXICO. ERNSTIGE OPSTAND IN MEXICO? Algemeens mobilisatie. 20 generaals steunen Valenzuela. De opstand, welke onder leiding van den vroegeren Mexicaanschen gezant te Londen, Valenzuela, is georganiseerd, mo°t een veel ernstiger karakter hebben dan aanvankelijk werd aangenomen. Valenzuela moe' door 20 generaals worden gesteund, vtfn wie generaal Man zo, de militaire gouverneur van Sonora, het opperbevel voert. Generaal Manzo moet zijn hoofdkwar tier voorloopig in de Vereenigde Staten hebben opgeslagen. Do regeeringstroepen staan, zooals ge meld onder het persoonlijk bevel van den minister van oorlog, generaal Amaro. De beweging wordt onder de leuze: „herstel van de godsdienstvrijhied voor al len" geleid. Valenzuela wil waarschijn!iik door den opstand zich een weg tot het president schap benen. Uit Mexico City wordt gemeld, dat daar de algemeene mobilisatie is afge kondigd ten einde den opstand van de generaals Valenzuela in Manzo, die de uitwijzing van oud-president Calles ver langen, te bedwingen, onderhandelingen tusschen de regeering en de onstandelin- gen geen resultaat zouden hebben gehad. MGR. J. D. J. AENGENENT. In particuliere audiëntie bij H. M. de Koningin. Naar de „Msbd." verneemt, heeft gis teren om 12 uur H. M. de Koning'n in het paleis aan het Noordeinde te 's-Graven- hage particuliere audiëntie verleend aan Z. D. H. Mgr. J. D. J. Acngenent, Bis schop van Haarlem. H. M. onderhield zich gedurende twintig minuten met den Bisschop. Na de audiëntie werden aan H. M. voorgesteld de beide secretarissen van Z. D. H., de Zeereerw. Heeren J. M. van der Tuyn en Th. W. Pichot. j. TWEEDE KAMER. De tandheelkunde. Verhooging loongrens Invaliditeitswet. De tandheelkunde heeft de Kamer ge- ruimen tijd bezig gehouden. En ook nu, evenals Vrijdag, waren de tribunes dicht bezet met tandtechnici, wier patiënten bli'kbnar konden wachten. Zij die. onder aanvoering van den heer Duys, heel ver wilden gaan met het toe laten van tandtechnici tot de uitoefening der voMedige tandprothese, liefst tot ge lijkstelling met tandartsen, hadden geen sucres. Minister Slotemaker de Bruine wilde niet verder gaan dan een zuivere toepas sing der wet van 1925 en wilde daarvoor alleen hooren van een amendement-Su- ring, bedoelende ook examengelegenheid te geven aan hen, d:e in 1925 het visum niet kregen, doch in 1913 reeds gevestivd waren en aan hen die zich in 1926 niet aanmeldden voor het verkrijgen van een visum. Dit amendement werd aangeno men En „op nader te bepalen dag" zal het we'sontwem wel worden goedgekeurd. Een gewichtig ontwerp, dat daarna aan de orde kwam. is het wetsontwerp tot wiirmpg der Tnvel:diteitswet, in hoofd zaak bedoelende de verhooring van de loongrens van f 1200 tot f 2000, terwijl de ver^ekeringsobcht voortduurt tot 3000 g'd. Over hpt alcremeen bestond er fecen de ze wijziging geen bezwaar, naar tal van le^en wib'en verder gaan. De heer Duys wi'de zelfs de hee'e loongrens laten ver- va'len en on deze wüze vnn de arbeiders verzekering maar ineens maken een volks- ve'zekering. Men kan dat wens"hen, maar daarvoor moet er toch ook geld zi'n en de Regee ring heeft nu eenmaal verk'aard, dat ze n:et verder kan gaan dan 'dit voorstel. Het eevolg was dan ook, dat alleen de 8ocioal- democraten er hun -stem aan gaven. Het verlangen om de 'eeftiidsTPrs, waaron men alsnog verzekerines-riicbrig wordt, te brengen van 35 on 45 jaar, bracht het niet eers tot een stemmi"g. De minister verklaarde dat dit het riik per jaar een mi'Roen meer aan büdrage zon kosten. Heden wordt de behandeling voortge zet. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De candidatuur-Th. F. M. Schaepman. Naar de ..Msb." verneemt, heeft de heer Th. F. M. Rchaermnn aan het Partijbe stuur bericht, dat hij in de kieskringen Den Bosch. Zeeland. Ams'erdam, Rotter dam. Den Haag; en Le:den, Dordrecht, Friesland, Grorinsren niet in aanmerking wprscht te komen voor de vrije plaats, doch a'leen als plaatsvervanger voor den kwaliteitszetel voor defens:e in de kies kringen Den Bosch, Zeeland. UIT GOUDA. Verbouwing Postkantoor. Tn verband mét de verbouwing van het postkantoor bestond bij do directie van VOORNAAMSTE NIEUWS UITENLAND. Het station van den Paus. De opstand In Mexico onder leiulng van generaal Valenzuela zou ernstiger zijn, dan aanvankelijk werd aangenomen. De koude houdt overal in Europa aan. Zelfs wordt een nieuwe koude-golf ge- meld. (Buitenl. Berichten, 2e blad). In een nachtasyl te Parijs zijn elf pen- I sonen doqr gasverstikking om het leven j gekomen. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem Mgr. Aengenent is door H. M. de Koningin in particuliere audiëntie ontvangen. (1ste blad). Verhooging loongrens Invaliditeitswet, i (lste blad). Wat men op de Jaarbeurs te Utrecht kan zien. (3de blad). Nog meer slachtoffers van de koude en het ijs. (3de blad). LEIDEN. Inaugurale rede prof. C. C. Berg. (3de blad). De gemeenteraad zal waarschijnlijk voor loopig vergaderen in de Lakenhal, (lste blad). Mededeelingen over de a.s. volkstelling! (l6te blad). den Rijksgebouwendienst het voornemen den postdienst tijdelijk onder te brengen in het gebouw voor besmettelijke zieken, gelegen achter het voormalige milltairQ hospitaal. Er bestonden echter ook plan nen, om dit gebouw te bestemmen tot op slagplaats van mobilisatiegoederen, welke nu zijn opgeborgen in de kazerne, wan neer deze laat6te ter beschikking zou wor den gesteld van de gemeente, voor han dels- en marktdoeleinden. Aangezien de onderhandelingen over de teruggave van de kazerne aan de gemeente den laatsten tijd in een gunst'ger Btadium waren geko men en de vestiging van het postkantoor in het hospitaal het gunstige beloop van de onderhandelingen zou vertragen, heb ben B. en W. zich beijverd een andere op lossing te vinden. De gemeente heeft daar om aan het rijk het gebouw der voormalige bank van leening voor de vestiging van het postkantoor aangeboden. De betrokken autoriteiten hebben dit aanbod aangeno men, onder voorwaarde, dat de kosten voor het voor den postdienst geschikt maken van de bank van leening voor rekening van de gemeente komen, voor zoover zij meer bedragen dan de kosten die noodig zou den zijn geweest om het hospitaal in te richten. Voor de gemeente is het voordeel van deze oplossing gelegen in het feit, dab de mogelijkheid van teruggave van het kazernegebouw niet wordt aangetast. Reorganisatie Veemarkt. Met het oog op de reorganisatie van de Veemarkt is het noodzakelijk dat de ge meente de beschikking krijgt over de thans HARDRIJDERIJ MET ARREN TE WARMOND. Een kijkje op het ijsfeest van gisteren.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1