UIT DE PERS ALS KONING WINTER REGEERT GEWRONGEN COMMENTAAR. Mr. Marchaufc schrijft in do Vrijzin- n i g-D o ïflocraat: „Dc Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, leemt in zijn vastenbrief op «ogen v,,.i men in ..aiholmke kringen het liberalisme pleegt te noemen, niet in poli tieleen, doch in socialen zin. Er worden er one'... o li .holleken gevonden, die zich niet vrij hebben weten tc houden van de besmetting der liberale grondstellingen op het gebied van het. economische leven, met het gevolg, dat de. niet ontwikkelden in de meening werden gebracht dat de leer der Kerk is, wat eigenlijk niet anders is dan practijk van hen, die de leer der Kerk niet volgen, die practisch de wetten der strikio rechtvaardigheid en vooral der naastenliof do niet onderhouden in betrekking tot Kunne arbeiders, die vergeten, dat volgen?1 Gods beschikking het kapitaal dat zij bu- heeren, moet dienen om ook aan hun arbei ders bestaansvoorwaarden le bezorgen, die niet blijven beneden het peil der mensehei ij- ko waardigheid, en die er voornamelijk op bedacht zijn om zich zeiven rijkdom te ver zekeren. Een goede maatschappelijke orde is al leen dan denkbaar, als dc liefde hare vleu gelen over allen uitslaat. En daaraan ont breekt nog veel te veel tengevolge van het doorwerken der liberale beginselen in de economische verhoudingen. Dit alles is volkomen juist Maar het geldt niet alleen hot maatschappelijk le ven, doch,ook in de staatkunde Juist om dat die „liberale beginselen" in het sociale leven iu toepassing worden gebracht als gevolg van zondig egoïsme en materialis me, juist daarom is een sociale politiek noo- dig, die het maatschappelijk leven leidl in do richting, welke door de christelijke lief de wordt geboden. Met zou hieruit de gevolgtrekking ma- keu, dat hiermede het karakter was aange geven van de politiek der "Roomsen-Katho lieke Staatspartij. Wat is echter de werke lijkheid? De werkelijkheid is, dat deze p-. - litiek wordt bepaald op den grondslag van een compromis tnsschen belangen. Binnen het terrein van de partij wordt aldus tns schen ,,de liberale politiek" en de christe lijke een zeker gemiddelde gezocht, waar bij allen zich kunnen neerleggen, en de zui ver christelijke politiek wordt, daar door sommigen afgeleekend als een politiek van eenzijdig klassobelaug. Men zegt, dat in de Roomsch-Katholie- ke Staatspartij de geestelijkheid geen g*- zag doet gelden, omdat men daar op poli tiek, en niet op kerkelijk terrein zich be vindt. Ware het anders, dan zou ongetwij feld de Bisschop van Haarlem door zijne vermaningen, thans bepaald tot het mail- schappolijk leven, de Roomsch-Katholieke staatkunde veredelen." 'Het Centrum teekent hierbij aan: „Wat de heer Marchant. schrijft over don veredelenden invloed, welke van de onder richtingen, in den Vastenbrief neergelegd, moet uitgaan, is volkomen waar Jammer intüssöhen, dat hij door oen ge wrongen en verwringende commentaar een tegenstelling tracht te scheppen tusschen den inhoud van den Brief en de christelijke politiek, welke door de Katholieke Staats partij wordt nagestreefd. Dit is gezocht en onjuist. Te aanvaarden is dus alleen de erken ning van het voortreffelijke, dat de Vas tenbrief inhoudt. Dien inhoud te willen bezigen als een wapen tegen de Katholieke Staatspartij die wel degelijk de christelijke beginse len in toepassing wil brengen, met door aan een ieder, ook aan icderen stand, te geven wat hem rechtmatig toekomt mist allen zin. Voor-'t overige zouden wij den heer Mar chant willen aanraden, eens de vertooning onzer verkiezingsfilm te gaan bijwonen. Zij zal hem ten aanzien van de beoefe ning der naasten'iefdc door de Katholie ken ook nog het een en ander kunnen lee- ren". GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Vrachtauto tegen een boom gereden. Zondagochtend omstreeks 9 uur is een met melk .beladen vrachtauto van den ex- pediteur K. uit H a z e r s w o u d e. ver moedelijk doordat de chauffeur C. Fran ken door de koude werd bevangen, op den Rotterdamse h:-n weg even voorbij de Lijn- fabriek te Delft, mot groote snelheid te gen een boom .gereden en totaal vernield. F. werd met een gebroken been en een zeer ernstige hoofdwonde naar het Gast huis te Delft, vervoerd. Er zijn ongeveer 1200 L. melk verloren gegaan. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een jongen doodgeslagen. Gisteravond omstreeks kwart voor vijf is op den onbewaakten overweg bij het Haantje nabij Delft de 14-jarige zoon van den brandstcffenhanclel iar J. de Jong uit de Gasthuïslaan te Delft onder de oogen van zijn vader door een van den Haag ko menden electrischen trein gegrepen en ge dood. De jongen droeg een zak steenkool, die door den trein werd geraakt waarop de jongen legen een betonnen pflal werd geslagen. GAS- EN KOLENDAMPVERGIFTIGING Twee oudjes bedwelmd. Teneinde de aardappelen voor bevriezen te vrijwaren, oi fstak het bejaarde echt paar De N tc IJzendoorn, zoo meldt men aan de Tielsche Courant, een turfvuur in den kelder var> him woning. Tengevolge van den verstikkenden rook raakten bei den bedwelmd. Den volgenden morgen viel het den buren op, dat de woning ge- SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Drie jongens verdronken. Te Druten zijn gisterenmorgen drie jon gens van 18 jaar op de Waal door het ijs gezakt en verdronken. SLACHTOFFERS VAN DE KOUDE. Een man overreden. Bij Enkhuizen is Vrijdag dc (54-jarige vischventer D V op zijn wagen door de strenge koude bevangen en Zaterdag aan de gevolgen daarvan overleden. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De Drommedaris gebarsten. Te Enkhuizen is een buitenmuur van het bekende bouwwerk de Drommedaris gesticht in 1540 en vroeger behoorende tot de verdedigingswerken dor stad, door cle strenge vorst gebarsten. De muur toont verscheidene scheuren en staat, met een bult naar buiten uit. Ter voorkoming van ongelukken heeft men een hulpschutting geplaatst. Brardstoffengebrek op de Haag- sche scholen. Gistermorgen zijn de scholen van de ge meente den Haag, die centrale verwarming hebben, gesloten moeten worden wegens gebrek aan Brechcokes. De scholen met kachels gaan gewoon door, want daar is de brandstof voor aanwez:g. Maar de Brechcokes moeten uit Rotterdam komen. De leverancier verklaart, dat ze afgezon den zijn. Vermoedelijk staan de wagons ook wel aan liet station, maar dan zijn ze nog niet aan de beurt van lossing. Daar wordt nog een onderzoek naar ingesteld. In de scholen aan de Ccderstraat en do Abeelstraat hebben de kinderen eerst een uur buiten gespeeld, terwijl liet hoofd zich in verbinding stelde met de autoriteiten. Maar toen bleek dat d:recte hulp niet mogelijk was. is tot sluiting voor een dag voorloopig moeten worden overgegaan. Vrachtauto door het ijs gezakt. Gistermiddag ?s de vrachtrijder Brink hof, loen hij met zijn zwaar beladen vracht auto bij Boxmeer de Maas wilde overste ken, door het ijs gezakt. De chauffeur kon gered worden doch de auto met inhoud verdween in de diepte. Door dit ongeval is het verkeer voor voertuigen daar ter plaatse op het oogenblik gestremd. Nispen zonder water. Nispen heeft van Zaterdagmiddag 1 uur tot Zondagavond 11 uur totaal zonder lei- d'ngwater gezeten, daar cle toevoerbuis van Roosendaal nabij de Nispensche brug ten gevolge van cle herige vorst gespron gen was. sloten bleef. Na een der toegangen gefoi- ceerd te bobben, vond men de beide oudjes bewusteloos op bed. Den inmiddels ontbo den geneesheer dr. Kraay. mocht heb na langdurige pogingen gelukken beiden tot bewustzijn te brengen. Gaslek bijtijds ontdekt. Zondagochtend werd de geheelc familie Boulenois, woonacht g aan het Laantje te Gorinchem, bestaande uit G personen plot seling zeer onpasselijk. De patiënten s'oe- gen tegen den grond en hadden met ern stige benauwdheden te kampen. Daar het vermoeden rees, dat ontsnapt gas de oor zaak dezer vergiftiging was, werd de grond van de woning opengebroken en in den avond van Zondag voncl men een groot lek in de onderaardsche gasbuis. De vergiftig den die bij familie zijn ondergebracht, ma ken het thans vrij goed. Eenige weken ge leden zijn in dezelfde straat 2 gezinnen eveneens door gas vergiftigd. De oorzaak van het lek schrijft men mi toe aan de strenge vorst. Vier personen bewusteloos. Inwoners van Pietersbürum bij Leeu warden viel het Zaterdagmorgen op, dat het zoo lang stil bleef in de woning van cle familie Boeyenga, zoodat zij onraad vermoedden. Toen zij naar binnen waven gegaan vonden zij den heer Boeyenga, diens vrouw, kind en commensaal F. de Bruin bewusteloos te bed. In allerijl werd geneeskundige hulp ontboden. Na veel moeite slaagde men er in allen weer bij tc brengen. De familie was bewusteloos ge worden door uitstroomencl gas doordat een gasleiding onder den grond vlak bij de woning, was gesprongen. In de wening zelf was geen gasleiding aanwezig. Dc patiën ten maken het thans wel. Zuigeling gestikt in zijn bedje. Tc goed toegedekt. Dc ouders van een tien maanden ouden zuigeling, te Streefkerk aan de Lek, deden Zondagmorgen bij her ontwaken de droeve ontdekking, dat het kind in zijn bedje ge stikt was. Met het oog op de hevige koude hadden de bezorgde ouders den klciae zooveel mogelijk toegedekt en nog een extra dek gegeven. De dekentjes waren over het kind heengegaan met het voor melde treurige gevolg. »Tel." Kind op een kacheldeksel gevallen. Te Suste.ren viel een drie-jarig kind dei- familie M. op een gloeiend kacheldeksel. De kleine bekwam vreeselijke brandwon den en werd. in deemiswekkenden toe stand naar het ziekenhuis gebracht. Een wielband van een locomotief gesprongen. Ongeveer ter hoogte van de spoorbrug over de Hoogeveensche Vaart te Meppel is gisterochtend een wielband van de loco motief van den trein, d e 9.S uur Groningen was vertrokken, gesprongen, waardoor twee zware stukken ijzer op het perron terecht kwamen zonder persoonlijke on gelukken te veroorzaken. Eenige honder den meters ten Zuiden van het station wist men de locomotief, waarvan de wes- tinghouserem defect was geraakt, tol stil stand te brengen. BRANDEN. Boerderij afgebrand. De boerderij van don heer P. van Mou- rik te Nes, op de grens van de gemeente Uithoorn, is tot den groncl afgebrand. Het vee is met veel moeite gered. Verzeke ring dekt de schade. Fabrieksbrand. In de fabriek van Pers- en Stampwer ken der fa. J. B. van Heijsl aan .ie C'ru- cquiuskade te 's-Gravenhage, is gisterna- niiddag om 3 uur in de moffeliuriehting op de derde etage een zware b:'menbi and uitgebroken, waarvan cle oorzaak nog niet bekend is. Het vuur woedde in een lokaal, waar men bezig was met bet moffeien van rijwielonderdeelen. In hetzelfde lokaal be vonden zich verscheidene bussen met lak en ancler materiaal, waarin dc vlammen gretig voedsel vonden. Van de eigen brandbluschinrichting dei- fabriek bleek de pomp te zijn bevroren, zoodat onmiddellijk de brandweer werd gealarmeerd, die binnen enkele minuten met een motorspuit van den Rijswijksehen weg, onder leiding van den heer De Jager, aanwezig was en tien minuten later den brand geheel meester was. De tweede uit gerukte spuit, die van de v. d. Venne- straat, behoefde geen dienst te cloen. Brand in een Autogeen-lasscherij. Vannacht oni ongeveer 12 uuris een vrij ernsrige brand uitgebroken in de auto geen-lasscherij van de firma N. Selier Jr. aan de Westvest no. 17 te Schiedam. Er was op clit oogenblik niemand in het ge bouw aanwezig. De brandweer - dig gealarmeerd en rukte met drie spuiten uit. Na een uur slaagde de brandweer er in het vuur meester te worden. Brand in een bioscoop. In de cabine van een bicscoop te Culem- borg aan de Heërenstraat is Zendagavond tegen het einde van de voorstelling brand ontstaan, doordat een stuk kool van de booglamp op een film vloog, die juist op het toestel zou worden geplaatst. Het vuur deelde zich spoedig san de andere films mee, waardoor het geheele hoofdnummer een prooi der vlammen werd. Door de talrijke nooddeuren verliet het publiek.de zaal; van een paniek was geen sprake. Het vuur heeft zich niet verder dan tot 'de cabine uitgebreid. De brandweer heeft geen dienst behoeven te doen. De griep te Arnhem. De griep schijnt te Arnhem nog steeds zijn hoogtepunt niet te hebben bereikt. In den loop van gisteren bleek heb aantal slachtoffers sedert Zaterdag niet onbe langrijk vermeerderd te zijn. Het gevolg daarvan is, dat vrijwel alle scholen thans gesloten zijn, ook de avondscholen en bij zondere dagscholen, zoodat het onderwijs vrijwel geheel gestaakt is. Ook in het mili tair invalidenhuis Bronbeek maakt de ziekte onder de oude invaliden vele slacht offers. De laatste dagen zijn de oudste drie invaliden, de 92-jarige J. Krammer, de 87- jarige J. Kerkhof en de 80-jarige P. Ket- ner, die tezamen meer dan een halve eeuw in het invalidenhuis doorgebracht hebben, sla-ali tof f er s van de ziekte geworden. Ook onder de doctoren en onder bet verple gend personeel zijn vele zieken, wat de behandeling van de patiënten zeer bemoei lijkt:. De apotbeke-s hebben reeds uit andere plaatsen tijdelijke assistenten ge vraagd, daar zij alleen het werk niet meer af kunnen. De ziekenhuizen zijn overvol, waardoor dc gemeente genoodzaakt werd maatregelen te nemen door een van de scholen als tiidelijk ziekenhuis in te rich ten Jn den loop van den dag bleek in velschillende bedrijven een groot ?bsft"- teisme te liee-schen zoodat het dikwiils moeilijk was de gewone werkzaamheden voortgang- te doen vinden. „N. R. Crt,". Toch nog geborgen. De vorige week meldden wij dat de bot ter U.K. 152 door den mist op de zu'der- piev van IJmuiden liep en daarna gedeel telijk verbrandde wegens het vlam vatten van een bus carbid, waardoor het schip tenslotte zonk. Dc eigenaar was door deze ramp vrijvri geruineeril, omdat zijn gehee- 'e kapilaa1 in dit visschersscheepje gesto ken wis. -Medelijdende menschen hebben thans den man geholpen om het overschot van zijn schip nog tc bergen. De schippers van de botters U.K. 185, U.K. 268 en IJ.M. 375 hebben met hunne va-artu'gen den bot ter. uit het water gelicht, waarna Bureau WijsmuTer zijn sleepboot Hector gratis ter beschikking heeft gesteld om te helpen het vaartuig in de Buitenhaven van IJmui den op het droge te zetten. De eigenaar zal het hier zoo gced mo gelijk dicht maken en het zoodra de dooi invalt, naar Urk versieepen om daar af doende te herstellen. Zigeuners. Onder Achtmaal, nabij Zundert, aan de Belgische grens, is voor eenige dagen een troep zigeuners ons land binnengekomen. Zij konden niet meer worden terug ge'eid en werden daarom, teneinde deze menschen niet aan de gevaren van de hevige vorst bloot te stellen, onder dak gebracht in een bakkerijschuur van den landbouwer K., di rect bij de grens. Van overheidswege wordt hen thans steun verleend in den vorm van voedsel, dekking, kleeding enz. Een der zigeunerkinderen bleek ernstig ziek en is op advies van Dr. Hoodes in het gasthuis te Zundert ter verpleging opgenomen. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Ernstige gasvergiftiging in Duitschland. Vijf dooden te Mülheim en Keulen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Mül'he'm een ernstig ongeluk gebeurd. Toen Zondagmorgen een zoon zijn ouders wilde bezoeken, bemerkte hij, dat dc deur nog gesloten was. Hij kreeg op zijn kloppen geen gehoor en waarschuwde de politie, die zich met geweld toegang verschafte. De ge heele familie werd in bewusteloozcn toe stand aangetroffen. Een 24-jarige zoon was reeds overleden, terwijl de drie andere huisgenooten ernstig ziek naar het zieken huis moesten worden vervoerd. In het aan grenzend huis werd de familie eveneens be wusteloos gevonden, evenals een in het zelfde huis wonende postbeambte. De oor zaak bleek een defect in de gasleiding te zijn. In totaal moesten 14 personen naar liet ziekenhuis vervoerd worden. Uit Keulen wordt gemeld, dat aldaar een man bij zijn thuiskomst zijn 26-jarige vrouw en drie kinderen van 26 jaar in bowuste- loozen toestand heeft aangetroffen. Men is er niet" in geslaagd de. levensgeesten op te wekken. Fatale brand in een Egyptisch dorp. Negen dooden en twintig zwaar gewonden. In een groot dorp nabij Zagazig i? gis teren een brand uitgebroken, die hedenmor gen nog voortwoodde. Tot dusver zijn reels 150 huizen in asch gelegd. Negen personen zijn bij den brand om het leven gekomen, en twintig zwaar gewond. Aardschokken en wolkbreuken in Peru. Volgens berichten uit Lima, do hoofd stad van Peru, hebben heftige aardschok ken, gevolgd door ware wolkbreuken, een gebied van G5 mijl in een groot meer ver anderd. Men vreest dat in de omgeving van Uchibambia 50 menschen verdronkeu zijn. Verscheidene boerderijen zijn diep onder den grond bedolven. Met kracht wordt het reddingswerk onder leiding van den plaats- vervangenden prefect van de provincie Juaja ter hand genomen. Onderzoek naar de ramp te Berlijn. Hoe is de brand ontstaan. Een speciale commissie van deskundigen zal een onderzoek instellen naar dc oor zaken van de ontploffing op de gasfabriek in het noorden van Berlijn. Hierin zullen o.a. zitting nemen de directeur van de gas fabriek te München en experts van de tech nische hoogeschool te Charlottenburg. Gistermorgen is het personeel der gas fabriek ondervraagd, o.a. do beido wakers er. de controle-beambten. Volgens de dienstvoorschriften moeten de opzichters driemaal dagelijks het met zwaie ijzeren deuren afgesloten gebouw betreden en de verschillende manometers insoectee- ren. In den winter moet er op worden ge let, dat zich geen ijs of rijp vormt. Het gas uit de hoofdleiding is namelijk door den druk op een tamelijk hooge temperatuur, zoodat de temperatuur zelfs bij strenge vorst S10 graden boven nul moet blijven. Eenige omwonenden beweren thans een eigenaardig geruisch te hebben gehoord, doch de ambtenaren verklaren, dat Zater dagmiddag alles in orde is geweest en ook des nachts niets verdachts werd gehoord. Wel werd een sterk gesuis gehoord, even voor de ontploffing en alle deskundigen zijn van oordeel, dat dit een gevolg was van het uitstroomende gas. Op de een of andere plaats moet een gat in den gashouder zijn ontstaan, waardoor het gas met groote kracht wegstroomde. Onopgehelderd blijft nog hoe het uitge stroomde gas in brand is geraakt. In den geheelen omtrek bevinden zich geen open vuren, lichten en brandende gaslampen. De verlichting der manometers en andere con trole- instrumenten geschiedt al sedert ja ren electrisch. Brutale overval te Berlijn. Een bende gemaskerde bandieten is Za terdagnacht binnengedrongen in een le Oharlcttenburg gelegen garage. Zij be dreigden den kassier met revolvers en gin gen er met een buit van duizend mark van door. De aanval geschiedde op een oogen blik waarop in de garage eenizeer groote drukte heerschte en talrijke auto's huis waarts keerden of binnenreden. Hoewel de bandieten terstond werden vervolgd, kon den ze niet worden ontdekt. Een Poolsch hoofdcommissaris van politie als smokkelaar. Op het station te Dziednitz is de hoofd commissaris van politie, dr. Lax, in hech tenis genomen, die van een dienstbezoek aan Weenen gebruik gemaakt had, om zich aan smokkelhandel op groote schaal van Oostenrijk naar Polen schuldig te maken. NOG MAAR GEEN DOOI. De vorst in België. Zondagvoormiddag noteerde men te Brus selLaeken nog, 12 gr. Celsius onder vries punt. Dit is in den loop van den dag tot 5 gr. verminderd, maar de stad werd weer begiftigd met een sneeuwbui, die zoowat den geheelen dag aanhield, doch die niet zoo intens was als die van Vrijdagnacht. In de havens is alle verkeer nog zoo goed als geheel stilgelegd. De treinen, die nog rijden, komen bin nen met enkele uren vertraging en in de groote steden is het tramtransport ook nog grooteudeels gestremd. Er is groot gebrek aan brandstoffen en vooral de arme menschen hebben het hard te verantwoorden. De bekende hotel-magnaat Mart heeft den directeur van de bank van ning van Brussel verzocht, op zijn ko al de winterjassen, dekens en kleeding stukken terug te geven aan de armen, dit deze onmisbare voorwerpen daar in be waring hebben moeten geven, om hun fi nanciën wat aan te vullen. Hij heeft verdei ook gevraagd, alle andere voorwerpen tt reslitueeren tot een waarde van 100 frano Het is deze zelfde philantroop, die op eet analoge wijze de fietsen heeft doen terug geven aan de arbeiders, die daar in oogea blikken van financieelen nood, afstand yai hadden moeten doen. In duizenden huizen zijn de leiding van gas en water bevroren en iederee moet zoowat een beroep doen op de wel willendheid van bevoorrechte geburen wien deze Heine huiselijke ramp niet overkomen. Lichte stijging van temperatuur Bijna overal in Europa is de vorst felheid iets afgenomen. In Dresden heel het Zondag zoowaar 3 gr. gedooid. Maai 's avonds vroor het al weer S gr. O. Ooq tonrijk meldt ook hooger temperatuur, het Zuiden van Zuid-Slavic is de tempera tuur sterk gestegen en staat de thermome ter reeds weer op 1214 graden boven nul. Door den zwaren regenval zijn eohtei e!e rivieren buiten haar oevers getreden efnstige overstroomingen n'fcz één Na zoodat wordt gevreesd. Macedonië en Thracië melden ook groo tussc te overstroomingen die millioenen schade|norir' hebben aangericht. Aan die nasleep der kou zijn wij Noord- en Midden-Europa nog niet toe Polen verkeert in zeer precairen toestand Ge-heel Podolië is sedert een week van de therr wereld afgesneden. Oost-Galieië kan slechti der i radio-telegrafisch bereikt worden. Door de ten 2 spoorwegdirectie te Lemberg wordt mede gedeeld, dat het treinverkeer Zaterdi volkomen stil gelegd moest worden. De sneeuwval is ook heden bij een feilen Oos tenwind groet. Op de lijn Przemysl—Besz zow zijn 20 kolentreinen blijven steken terwijl op de lijn LembergPrzemysl ee door de spoorwegdirectie uitgeruste hul] trein met 3 groote stoómsneeuwploegen blijven steken. Ook de stad Stanislawow de buitenwereld afgesneden. hCf, Poolsch meteorologisch instituut deelt me de, dat de sneeuwstormen vermoedelijk nogj, eenige dagen zullen aanhouden. Denemarken geklonken. ijsring5( eilan ca tas twee a 40C Ondf cpidc word en g' kers 200 i men inani brac! breki Hf heel slanc ande dig I den Dene inoes Or de si Bijzo en o verki In verin lebor Ee optrc den j maal .an M. De ijsring» om Denemarken wordt steeds '30C|^ vaster gesleten. Zondag heeft de groote v^° ijsbreker zijn schroef verloren en is zelf b°de in het ijs vastgeraakt. De opvarenden °IJ d moesten den geheelen nacht in de Groote Belt doorbrengen. Het verkeer over de Groote Belt is geheel gestaakt. Ook in do Oostzee is cle toestand slech ter geworden. De veerboot, die anders twee uur voor den overtocht noodig heeft, kon Zondag eerst na twaalf uur den overkant bereiken. De verbinding van Denemarkei over zee naar Duitschland moest Zondag worden gestaakt. Hulp aan ingevroren schepen Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft Sovjetregeering aan de Russische vloot in Kroonstad bevel gegeven terstond aan de reddingspogingen deel te nemen, ter be vrijding van de in de Finsche fjorden i) gevroren schepen. Engeland onder de sneeuw. petit strijc 'ere: terw Op de heide van geïsoleerd Exmoor zijn verscheidene gehuchten door muren sneeuw in- en afgesloten. Op sommige een zame boerderijen hebben de bewoners al een week lang geen verbinding met de bui- tenwereld. Daitmoor en de aangrenzende hooge heide zal neg in geen dageu te ge naken zijn. In Devon is zooveel sneeuw gevallen als in 3-S jaar niet het geval was geweest. De bladen maken melding van verschei dene menschen. die buiten of in hun huis doodgevroren zijn. IJsbrekers zijn nog druk doende om de vaargeul in de Theems open te houden, maar boven Oxford zit zij geheel vast en dicht, Dooi in Noord-ltaiië ingezet. Uit Milaan wordt gemeld: Met uitzon-k. I dering van Midden-Italië en de omgeving van de Apennijnen, waar de koude nog steeds zeer streng is, heeft de dooi than» ara in geheel Noord-Itclië ingezet en de teui- peratuur is aanzienlijk gestegen. Dj IV. r. <1. T. J Ook Italië lijdt onder de kou De aanhoudende koude maakt de wolven in Italië steeds brutaler. In de Campagna zijn zij reeds in de buurt vau dorpen gezien, en hebben zij huisdieren verscheurd In de nabijheid van Ancona, waar de sneeuw buitengewoon hoog ligt, hebben la- g wines groote schade aangericht. Voor de winkels staan lange rijen vrouwen om noodige levensmiddelen machtig te wor- m-' den. Door de aanhoudende vorst iu Venetië g meet voortdurend van ijsbrekers gebruik jj' j worden gemaakt, om de scheepvaart gaan de te houden. Op de Lagunen wordt schaatsen gereden. Dc schade, die door de vorst groenten- en blcemenkweekerijen van de Italiaansche Riviera is aangericht wordt op meer dan tien millïoen lire I) plu-i plaa Geweldige sneeuwstorm in Scan- den dinavië. Een sneeuwstorm heviger dan dert tientallen van jaren heeft meege maakt, woedt in geheel Zuid-Scandinavi| Zulke enorme sneeuwmassa's als zich than: in Zuid-Zweden ophoopen, heeft men daar nog nooit gezien. Malmö is geheel cd al •an het Noorden afgesneden, daar all< spoorlijnen geblokkeerd zijn. Een sneeuw ploeg, getrokken door vier locomotieven, tf op eenigen afstand van Maimö letterlijk H de sneeuw begraven. Vele treinen inoetes de reis onderweg staken. De •L uidl 3. P pr.s Hoi: Bij!, He

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6