ES en BINNENLAND c>r ID KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW DE VIERDE SLEUTEL TWFFDE E'.AD DE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 18 FEBRUARI 1929 E f 0.5 N, ve luis oorza ipnieu Stad f; •egele ui imeest leeÉ; 60 f II MISSI KOUDE EN STEUNREGELING. Extra-reglementaire uitkecring uit de v.*rkloozenkassen. Zaterdagmiddag bad op bet departe ment van Ai beid, Ham'el ©n Nijverheid cen conferenlio plaats tusschen den Mi nister van Arbeid enz., den directeur van i den Rijksdienst voor de werkloosheids- 1 verzekering en arbeids bemidde'ing en de besturen van liet Ned. Verbond van vak verenigingen, het R. K. Vakverbond, en het Christ. Nationaal Vakverbond en eeni- besturen van wcrkloozenkassen, ter irspreking van de circulaire van den Mi- lister inzake het verstrekken van een extra-reglementaire uit keering aan de uit getrokken verzekerde wcrklooze arbei ders. Het resultaat van deze bespreking is ;ewcest. dat volledige overeenstemming s bereikt en dat de besturen van ge noemde vakcentralen hun bonden zullen adviseeren do regeling te aanvaarden. De regeling houdt in, een extra-uitbee- ring van twaalf dagen aan uitgetrok ken landarbeiders, fabrieksarbeiders, xansoortarbeiders, bouwvakarbeiders, schilders en nog enkele kleine groepen m arbeiders. el Staf,' r, Noorl L Leijr oude I f I, Bijdrage van het Rijk toegezegd aan gemeenten. De minister van Binnenlandsche Zaken ïecft Zaterdagavond aan de Rijksinspec- ,-oor de werkverschaffing in de Noordelijke provincies, benevens aan senige gemeentebesturen in Overijsel ge seind aan cerstgenoemden met het rerzoek dit aanstonds aan de betrokken ;emeenten door te seinen, dat, nu -Je vorst aanhoudt, de minister het L lwenscht acht, dat de gemeenten, waar noodig, er toe overgaan, de uitkeeringen san de werkloozen ten gevolge van de vorst te verhoogen tot cen peil, waarde voorzien wordt in de behoeften, welke E°or buitengewone koude zijn ont- itaan. De minister is bereid aan de ge- rieenten, welker financiën door deze uit- de PoB^ve te zwaar gedrukt worden, een vol doende bijdrage te verleenen. DE KAMERVERKIEZINGEN. Candi datuur-Kropman. Naar wij vernemen, zal de heer Mr. G. C. J. D. Kropman te Amsterdam, in de deskringen waarin hij candidaat is ge- y steld, niet opteeren voor den kwaliteitsze tel, doch alleen voor de vrije plaats. If trwe DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT OVER HET ROMEINSCHE VRAAGSTUK. Naar aanleiding van d© oplossing van ict Romeinscho vraagstuk zullen aan de fi.meegsche Universiteit op Dinsdag 5 Haart a.s. twee openbare aula-voor-" Irachten worden gehouden. Prof. dr. W. prijze Mulder zal het onderwerp van historisch, prof. mr. P. Bellefroid van internationaal- rech tol ijk standpunt behandelen. De voor- 25." drachten zullen door den K. R. O. wor den uitgezonden. Op den llen Februari 1.1. werd door dé Universiteit het volgend telegram ver bonden aan het Vaticaan: „Rector en Senaat der Katholieke Uni- ersiteit te Nijmegen, Holland, innig ver- I I Io ieuKc' over oplossing van het Romein- LLlUiche Vraagstuk en het eindelijke herstel de vrijheid van Christus Plaatsbe- deeder brengen dank aan God voor iijne goedertierenheid, bieden den Vader der Christenheid hun eerbiedige geluk- renschen, brengen hulde aan den Opper- Ho herder der Kerk, betuigen hun trouw opbi ian de geopenbaarde Waarheid bij het jenefencn der wetenschap en bidden God U Dotmoedig om Zijn blijvenden zegen over M Al den roemrijk regeerenden Paus-Koning. De Heer beware hem en behoude hem in leven." 15. 19. fgelL ii) .eiili Bovengenoemde commissie is samenge steld als volgt: mr. P. W. H. Pruyven te Roermond, voorzitter-; mr. H. van Haas- ldït' W. rbov' Dorzii i afsli Ti ■ceeli ka XII* I stel d-A« Ta De R.-K. Lagere Land- en Tuinbouw scholen. Commissie van Beroep. tert te 's-Gravenhage, secretaris; leden aangewezen door de schoolbesturen^ mr. B. M. Berger te Venlo mr. V. Dubois te Eindhoven; psstoor H. W. A. van der Waarden te Harmeienplaatsvervangen de leden aangewezen door de schoolbestu ren; mr. E. Delhougne te Roermond; J. J Beliën te OirschotJ. J. M. Wiegman te Heemskerkleden aangewezen door het personeel der scholen: G. Bulten te Voor hout; W. Janssen te Horst en dr. W. J. F. Nuyens te Boxmeeren plaatsvervangen de leden aangewezen door het personeel: G. W. Kampschoër te Monster; W. de Ha-en te Leuven en Max. van Poll te Hel mond. PATER LEONARD LEMMENS. t Geleerd archivaris en schrijver. Mii schrijft uit. Rome d.d 12 dezer aan de ..Msbd.": Gistermorgen is alhier overleden de al- gemeere archivaris der Franciscaner orde, pater Leonard Lemmens. De overleden priester was o.a. bekend door zijn werk, hetwelk hij tegen het boek over St. Franciscus van Sabatier in het licht gaf en waarin hij een groote geleerd- he'd aan den dag legde. Als bewijs van het groote wetenschap pelijk gezag van pater Lemmers kan gel den, dat de „Speculum Perfectionis" thans „Speculum Lemmers" genoemd wordt. Tn de laatste jaren hield de geleerde priester zich bezig met het groote werk ,.Die Missionen der Franziskaner", dat in Münster werd uitgegeven. Hij schreef ook cen heerlijk boek over bet leven van den H. Bonaventura. De Duitsche recreering ver'eende hem den titel van doctor honoris causa. Pater Lemmens was in 1864 te Boeket in het aartsdiocees Keulen geboren. Pastoor A. C. W. Keukens, t Gisternacht is, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, nver'eden den zeereerw. heer A. C. W. Keukens, pastoor te Zeelst, (dekenaat Bladel). De zeereerw. heer Keukens werd gebo ren in 18T9 en in 1905 priester gewijd. Vanaf zijn priesterwijding tot aan zijn benoeming tot pastoor van Zeelst in 1926 is de zeereerw. heer Keukens professor geweest aar. het Klein Seminarie te St.- Michiels-Gestel. De Rotarv-clubs. Een uitspraak van de H. Con gregatie va n h e t Consistorie. Men seint uit Rome aan de „Msb.*: In antwoord op de vraag van een aan tal bisschoppen, of zij al dan niet aan hun geestelijkheid verlof mogen geven, het l d. maatschap te aanvaarden van Rotary- clubs. heeft de H. Congregatie van het Consistorie verklaard, dat zulks verbo den is. VERHOOGING AMERIKAANSCHE INVOERRECHTEN OP BOLLEN? De „hearing" over bollen, bloe men en zaden. De Arrer'kaansche vaklieden protesteeren tegen het protectionistische karakter der Quarantainewet. Geen behoefte aan economische bescherming. Het verslag in de Fl. Exchange van de hearing, die op 28 Januari te Washington heeft plaats 'gevonden, kan, volgens het „Weekbl. voor Bloembollencultuur", als volgt worden samengevat: de Amerikaan- sche gebruikers van tuinbouwproducten wenschen het bestaande tarief ongewij zigd gehandhaafd te zien en deze gelegen heid is opnieuw aangegrepen door de So ciety of American Florists om protest aan te teekenen tegen het protectionistisch ka rakter van de AmerikaanscheQuarantaine- wet. Als voorzitter van de S. A. F. heeft de heer James Mc Hutchison 'n uiteenzetting gegeven van de beteekenis, die Quarantai ne 37 heeft voor den handel in bloembol len en planten van Europecschen oor sprong. Deze uiteenzetting was blijkbaar hoofdzakelijk bedoeld voor de parlements leden (congres'eden), die de hearing bij woonden en blijkens het verslag verwek ten verschillende uitspraken van den heer Mc. Hutchison nogal „beweging". De voorzitter der S. A. F. verklaarde dat de bloemisten tevreden waren met de bestaande invoerrechten, daar zij een be hoorlijke winst toelaten en de rechten niet te zwaar zijn voor den tuinbouwhandel. Wij kunnen onzen handel doen voortbe staan en uitbreiden, een verhooging zou de geheele bloemenproductie omver wer pen zonder dat de opbrengst vermeerder de. Btabil'teit is voor ons zakendoen noo dig. De 2"0 tot 300 millioen bollen, die elk jaar worden geïmporteerd behooren bijna alle tot de 5 voor vrijen invoer toegelaten soorten: hyacinthen, tuinen, lelies, conval- laria's en crocus en daar geen van deze, in hoeveelheden die voor den handel van beteekenis zijn, in Amerika wordt ge kweekt. :s er reen enkele behoefte aan economische bescherming. De verschei denheden van bloembollen, die hier te lande kunnen worden gekweekt, kunnen alleen worden geïmporteerd voor vermeer- derirgsdoe'einden en kunnen dus niet in kassen in blcei gebracht worden. Het de- nart ement van landbouw heeft toegezegd dat het een embargo zal leggen op soor ten, die nu nog vrij ingevoerd kunnen wor den, als aangetoond wordt dat zij hier te lande kunnen worden gekweekt. Als er van verhoosrng van invoerrechten snrake ie, dan zou dit moeten zijn op snij- bloémen, aldus vlogers het verslag de heer Mc. Hutchison in welk geval een invoer recht van ICO net ad valorum zou heioen. De bloemen uit Canada worden getrokken van uitheemsche bollen, die hier niet in gevoerd kunnen worden. Deze bol'en ge ven ongeveer tweemaal zooveel bloemen als de in ons land geteelde en zijn 20 pet. lager in prijs. Hr'- tegenwoordig tar'ef (40 pet. ad valorum) zou nog niet zoo kwaad zin, als het berekend werd van de werke- liike waarde, maar zooa's het nu is, hebben deze bloemen maar een benerkfe waarde, zoolang zij nog niet verkocht zijn, daar het invoerrecht geb-seerd is op de verklaring van den expediteur. De leden der commissie voor de ways and means (uit het parlement) spraken hun verrassing uit over het ter 'snrake brengen, door den heer Mc. Hutchison, van een embargo, daar, zooals zij ver- kinarden, de minister van landbouw toch alleen cen embargo kan leggen wanneer er gevaar is voor plantenziekten. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. Een verkool'! I'jk gevonden. In een kelder op een uïtge- bluscht vuurtje. Zaterdagmorgen werd naar het „U. D." meldt te Duiven in een kelder van het perceel, bewoond door een gezin en den 84-jarigen D. B. het geheel verkoolde lijk gevonden van een ouden man. De huisgc- nooten, die deze lugubere vondst deden, herkenden den 84-jarigen D. B. die, alhoe wel hij in de woning een eigen slaapkamer tje had, door de koude wellicht zijn toe- vjuoht gezocht had in den kelder en daar een vuurtje heeft gestookt. Door een nog onopgehelderde oorzaak moet de man in het vuur gevallen zijn en 200 den dood hebben gevonden. Door cokesdampen bedwelmd. Een arbeider overleden. Zaterdagmorgen zijn bij het ontdooien van buizen in den watertoren te Fijnaard een opzichter en 2 arbeiders door cokes- dampen bedwelmd geraakt. De opzichter en een der arbeiders kon men spoedig we der bij brengen. Dit mooht echter niet ge lukken met den 24-jarigen arbeider K. Tak uit Oud Gastel. Deze is Zaterdagmiddag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen over leden. FEUILLETON. tiara Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Gan Advocaat en Detective. <™:Vrii naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. 29) Zonder aarzelen had Helene het hoos vat gegrepen en zij hoosde met haar fijne, doch blijkbaar krachtige handen, het wa- groole gutsen overboord. Het scheen l'J»! een °°6enk'ik of bet wat rustiger werd, maar zu Ramsau wist wel, dat dergelijke kleine perioden van betrekkelijke stilte rceelf niet veel goeds voorspelden. Hij keek op ïij en zag, dat een huizenhoogs golf weer dreigend op het scheepje aankwam. Han dig bracht hij den boeg er tegen in en wist er langs heen te glijden, draaide di rect vonr den wind en schoot bliksemsnel j ove door de kokende watermassa heen. En nauwelijks waren ze aan dit gevaar ontko men. of een nieuwe bliksemstraal schoot door do lucht en het was alsof de regen met verdubbeld© kracht neerplonste. Maar inmiddels waren ze onder het bereik van de beschermende kust gekomen en werden de golven wat kalmer. Echter het groote gevaar was nu, dat ze weer in den storm zouden worden teruggedreven, als het niet Sc.ukte de zeilen te bergen. Het was een buitengewoon gevaarlijke ondernenrng |?aar het moest gewaagd worden. Zu «amsau legde Helene kalm en zakelijk uit, wat er gebeuren moest. Hij liet haar bij Z'jn plaats aan het roer neerknielen en wees haar in welke richting zij met beide handen het roer meest houden, terwijl hij de zeilen in haalde. Helene toonde zich een echt zeemanskind. Met een kracht, die men niet bij haar vermoed zou hebben, hield zij het roer, ofschoon het water haar in het gezicht en over het lichaam spatte. Maar door den regen had ze toch al zoo ongeveer geen drogen draad meer aan het lijf. Toen zu Ramsau gereed was met zijn werk, nam hen de plaats aan het roer weer in. Ze spraken geen van beiden een woord ze waren allebei vervuld van hun eigen gedachten, van wederzijdsehc be wondering voor eikaars onverschrokken heid en flinkheidZe waren als de twee koningskinderen, di° elkaar toch zoo lief hadden en die niet bij elkaar konden komen, zelfs niet in "het gemeenschappe lijk doodsgevaar. Was ook dit water te diep Het scheen alsof de storm en 't onweer langzamerhand hadden uitgewoed: de zee werd kalmer, in het Noordwesten werden enkel sterren zichtbaar en ook boven hun hoofden brak de lucht. De wind nam af en na een poosje heesch zu Ramsau weer het zeil. Ze praatten nog steeds weinig; alleen een enkel zakelijke opmerking over zee en richting en vaarwater. Hier vlak bij de baai, had zu Ramsau met het oog op de stroomingen ook weer al zijn aan dacht en al zijn zeemanschap noodig. Hij boerste regelrecht op Ts:ntau aan en meerde zijn bootje aan den steiger, juist toen admiraal von Thüngen persoonlijk aan boord van de barkas wilde gaan, om zijn dochter van het eiland te gaan halen. Met het vreeeselijke weer had men de overtocht niet geriskeerd, omdat men ver onderstelde, dat Helene wel in een verve lende, maar toch absoluut niet in een ge vaarlijke pesitie verkeerde. Het afscheid van Helene en zu Ramsau was weer correct beleefd toch was er een spoor van warmte in haar stem, toen ze hem bedankte en in de zijne, toen hij haar ee-i compliment maakte over haar dapper gedrag. De adm'rasl was een en al welge meende hartelijkheid en ontroering, toen hij zu Ramsau de hand schudde. En hier mee scheidden -e; beiden op dat oogenblik meer verlangend naar warmte en droge kleeren, dan naar iets anders ter wereld.... XIV. De avontuurlijke tocht op de Gele Zee had Helene toch erg aangepakt, doordat ze zoolang in haar doornatte kleeren had rondgezwalkt in storm en regen, had ze een flinke verkoudheid opgedaan en ook misschien wel tengevolge van de doorge stane emoties, moest ze met een heftigen koortsaanval verscheidene dagen in bed blijven. Ook het vreemde klimaat, waar aan ze nog niet gewend was, bleef niet zonder invloed en het herstel ging niet zoo vlot als de dokter wel wenschte. Daarom vond hij verandering van lucht heel noo dig en raadde een verblijf in een hooger gelegen streek aan. Er werd bes'oten, dat Helene een poos naar het Lauschan-gebergte zou gaan en haar vader liet op een prachtig gelegen punt, omstreeks 1000 M. boven den zee spiegel, een plaatijzeren barak in elkaar zeiten. die tot comfortabel buitenwoninkje UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 19 Februari. Huizen, 330.3 M. Na 6 uur 1852 M. (UitsL K.R.O.-uitzendingen). 12.301.30 Concert door het K.R.O.- Trio. 5.306.30 Gramofoonmuziek. 6.307.Duitsche les. 7.-8.Cursussen Kerklatijn door L. Speet. 8.—9.30 Lijdensoverweging. Gewijde mu ziek. Algem een onderwerp voor de opvoe ring van het lijdensdrama „Christus ge storven voor allen door allen". Medidatie door J. Hooymcrs, kapelaan. Gewijde mu ziek door het Klein koor o.l.v. J. H. Plekkers. 9.30 „Pilatus", treurspel in 4 bedrijven van F. B. J. Frencken, Pr. H i 1 v e r s u m, 1071 M. 10.10.15 Morgenwijding. 10.45—11.45 Jaarbeursconcert door het Kling-trio. 11.4512.Gramofoonmuziek. 12.15—2.Concert door het A.V.R.O.- Trio. 2.—2.30 Kook-recepten. 2.303.Gramofoonmuziek. 3.4.— Krinles. 4.5.Microfoon-debutanten. J. P. Daudeye piano. N. Nieuwerkerk, zang. 5.306.Gramofoonmuziek. 6.—7.15 Concert door het A.V.R.O.-Trio. 7.157.45 Engelsche les voor gevorder den. 8.—8.30 Boehenhalfuurtje door J. van Schaib—Willing. 8.30 Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. 9.9.30 Concert op 2 vleugels door Han Beuker en Wouter Denys. 9 30 Vervolg concert. Lehar-programma. 10.15 Persber. 10.3011.30 Dansmuziek. Daventry, 1562 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Oramofoormuziek. 12.20 Concert. Celtic Harp Trio. 1.202.20 Orkest concert. 2.202.45 Beelduitz. 2.50 Muziekles. 3.50 Muziek. 3.55 Fransche les. 4.20 Orkest concert. 4.35 Voor de scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedichtenvoorlezing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muziek. 7.05 Handel's vioolsorfaten. 7.20 Voor de huisvrouw. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Glass. 8.05 Concert. 8.208.50 Lezing. 9.20 Nieuwsber. 9.85 Muziekles. 9.55 Nieuwsber. 10.„X O", tooneel van J. Drinkwater en „Incorrigible", 1-acter van Talbot, 11.12.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i 3", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Trioconcert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.50 „Traviata", opera van Verdi. Koor orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 9.35 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. Dvorak- Smetana. 5.055.50 Orkestconcert. 7.20 „Hahn in Ruh". F. Hellmuth-Belpy- declnmatie. B. Pütz, bariton. Rheinische dubbelkwartet. Niederrheinsche cornet kwartet. 9.50 Sluiten. Z e e 8 e n, 1649 M. 11.203.50 Lezingen. 3.50—4.50 Orkestconcert, 4.50—7.05 Lezingen. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Vocaal concert door aria von Ba- silides (alt). 8.50 Oude- en nieuwe dansen (viool en piano). Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramophoonplaten. 3.35 Orkest-concert. Werken van Franz LehAr. 5.35 Dansmuziek. 7.20 „Der Negerhimmel" van Lina Gold- schmidt Regie: Hans Bodenstedt. 10.05 Dansorkest. Brussel, 512 M. 5.20 Orkest concert. 6.50 Trio-concert. 8.30 Orkestconcert. S.00 Harmonicamuziek. 9.25 Vocaal- en instrumentaal concert. Kind in kokend water gevallen. Aan de gevolgen overleden. Tg Angeren viel het vijfjarig meisje van H. S. in kokend water. Het is aan de ge volgen overleden. Aan {Ie gevolgenjiverleden. Te Nieuw Schoonebekervekl is verleden weck de 18-jarige arbeider Kiihl met zijn fiets in de Zuidersloot gevallen. Gisteren is hij aan de gevolgen daarvan overleden. De landbouwer B. te Borculo, dio van een kar viel en op het hoofd terechtkwam, is aan de gevolgen van den val overleden. Brand in de kazerne te 's-Herto- gsnbosch. Vrijdagnacht ontdekte de wachtcomman dant der Isabel'.e kazerne te Den Bosoh, dat er brand was ontstaan in een houten loodsje tegen de keuken der kazerne, be stemd als schillenloods en schaftlokaal voor do werklieden. Hij waarschuwde de ongehuwde in de kazerne wonende beroeps onderofficieren, die onmidde'lijk de noodi- ge maatregelen troffen. Met het aanwezige personeel en de gealarmeerde politie en brandweer bestreden zij den brand met een slang or» de keukenkraan en emmers water. De brandweer voltooide met een slang op de brandkraan het blussehings- werk. Hoofdzaak was de be'endendo keu ken en gebouwen te behouden, wat dan ook volkomen is gelukt. Het geheele houten loodsje met duizenden kilo aardappelen en enkele kleedingstukken van de werklieden is in vlammen opgegaan, terwijl van de keuken de gootlijst en een raam verbrand den. Persoonlijke ongelukken zijn niet ge beurd. Omstreeks 2 uur konden het perso neel, de politie en de brandweer iprukken. Dank zij de activiteit van de onderofficie ren Batta en Nak, die onmiddellijk kracht dadig hebben ingegrepen, is in de bevolkte kazerne grooter onheil voorkomen. Naar dé oorzaak van den brand wordt een on derzoek ingesteld. Brand in een distilleerderij. Vrijdagnacht is er brand uitgebroken in de distilleerderij van de firma J. Kuypor aan de Buitenhaven te Schiedam. De brand is ontstaan door het barsten van een schoorsteen, waardoor allereerst op den zolder het droge houtwerk werd aangetast en het vuur zich mededeelde aan de glaar liggende jeneverbessen. Het gelukte de brandweer, die spoedig ter plaatse was, den brand tot den zolder te beperken, zoo dat omstreeks 2 uur het gevaar geweken was voor de tienduizenden liters alcohol die op de andere verdieping lagen opge slagen. Toen de motorspuit naar de garage in rukte gleed zij uit en geraakte zij op den Buitenhaven geheel te water. Het a 'to- bergingsbedrijf Jacatra heeft de spuit Za- terdag op don wal gebracht. Brand in een garage. Zaterdagmorgen omstreeks zes uur ont dekte men brand in de garage of remise van hotel „De Zwaan" te Oisterwijk. De brandspuit met gasten der N.V. Le- derfabriek „Oisterwijk" verleende haar hulp. Men had het zeer kwaad. Spuit, zoo wel als brandweerlieden geleken een ijs- werd' ingericht. In een paar dagen was het zaakje kant en klaar en vier koelies droegen He'ene in een draagstoel bergop waarts want ze was nog te ziek om te voet of te paard te gaan. Helene had van de dienstboden alleen maar haar kamenier meegenomen. Daar het 's avonds in de bergen duchtig frisch kc1 zijn, moest men zich warm kleeden en den eersten avond, dat ze in het bui- tenhirsje waren, merkte het kamermeisje dat ook, toen ze bij He'ene wilde gaan zit ten, die goed ingepakt in de schaduw van een bamboe-boschje buiten lag tot het donker werd. Ze wilde een wollen mantel, die ze se dert den winter niet gedragen had, aan trekken. Plotseling voe'de ze iets hards in den zak en ontdekte, dat er een brief in zat Het was een brief voor graaf zu Ram sau in Berlijn Nu herinnerde ze zich op eens, dat de juffrouw haar op het hart had gedrukt, den brief nog denzelfden avond te postep, maar doordat een aardi ge matroos haar was komen halen om te gaan dansen, had ze het schandelijk ver geten Haar eerste gedachte was om den brief in een hoopje asch te doen verkeeren dan kraaide er verder geen haan naar 1 Maar dat kon ze toch niet van zich ver krijgen. Wel was graaf zu Ramsau in Chi na en misschien had de juffrouw hem al verteld wat in den brief stond en had zij verondersteld, dat d e op een of andere manier verloren was gegaan, maar je kon toch nooit weten Zijzelf was pas even vóór de reis naar China door juffrouw von Thüngen aange nomen; maar een van de matrozen, die bij den admiraal als oppasser dienst de den, had haar verteld, dat de juffrouw en graaf zu Ramsau vroeger verloofd waren geweest en het was wel opmerkelijk, dat de graaf na de ziekte van de juffrouw hee- lemaa] niet eens zelf was komen hooren, terwijl hij toch dien gevaarlijken tocht met haar had gemaaktneen, ze voelde zich heelemaal niet verantwoord, als ze den brief zoo maar weggooide. Ze zou wel een geweldig standje krijgen, maar de juf frouw zou haar toch wel niet naar Duilsch- land terugsturen. Zoodat haar goede hart het ten slotte won van haar lafheid en haar angst en ze zich voorhield, wat haar vader en moeder haar altijd hadden voorgehouden: dat eer lijk het langst duurt Maar toen ze bij Helene, die al een beefje knorrig xroeg waar ze toch b'eef, kwam, verdween haar moed toch weer en ze praatte zich zelf in, dat liet op het oogenblik heelemaal niet goed voor de juffrouw zou zijn, als ze zich boos maakte of opwond. Ze zou later dan den brief wel geven. Maar in dit geval was het toch niet de weg naar de hel, die met goede voorne mens geplaveid was! Helene was 's avonds direct na de thee naar bed gegaan en toen Minna de eenige, maar ruime en prettig- ineerichte kamer van het haisje, die als salon, eetkamer en studeerkamer van den admiraal dienst deed, binnenkwam om den theeboel weg te ruimen, zag ze, dat „me neer" nog met een sigaar en een boek bij de schemerlamp zat. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5