20ste Jaargang Aan de Burgerij van Leiden BUITENLAND SPORT MAANDAG 18 FEBRUARI 1929 No. 6107 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling "Voor Leiden 19 cont per week .f2.50 per kwartaal Bjj ouzo Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 por kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ie voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad Verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Yoor Ingezonden Mededoelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Na wat ik, terwijl de puinhoopen van het grootste sieraad van onze stad nog brandende waren, als voorzitter van Uwen Gemeenteraad, overweldigd en geslagen door de ontstellende gebeurtenis, kon zeg gen, gevoel ik de behoefte mij als Burge meester rechtstreeks te wenden tot de burgerij van onze zwaarbeproefde stad om haar mijn innige deelneming te betuigen. Ik gevoel alle moeilijkheden, die het voortzetten van het stadsbestuur nu met zich brengen gaat, ik gevoel de last, die U allen gedurende jaren zult ervaren, ik ge voel de teleurstelling die een tijdelijke stil stand in den vooruitgang der stadsont wikkeling voor ons allen medebrengt, ik gevoel de beteekenis van het verlies van zooveel waardevolle ervaringen, die in de verzamelde gegevens op het stadhuis be waard werden, ik weet dat de ramp voor Leiden een financieel nadeel is, dat goed gemaakt moet worden, misschien ten koste andere gewenschte verbeteringen. Ik ben U genoeg om te weten, dat gij dit alles met gelatenheid zult dragen. Maar verre daarboven klinkt uit alles wat ik van U hoor, blijkt uit alles wat ik van U bemerk, de klacht van het jammer, klinkt de slem van Uw harte'eed, wanneer gij opschrikt door de gedachte: ons Stad huis staat er niet meer, wanneer ge be denkt: onze toren doet zijn vertrouwde klokjes niet meer over onze huizen er» door onze 6traten beieren, wanneer gij van buiten komende den aanblik van Uw e'gen stad niet meer herkent, dan knijpt U en mij het harte toe van pijn. Van Uwe be droefde gezichten en uit Uwe brieven lees dat dit de smart is, die U bevangen houdt en ik begrijp welke hoop in U op welt. Ik wilde wel dat het mij gegeven ware woorden van troost te spreken en, liever nog, daden tot spoed'ge vertroosting te doen, zoodat ik U bij het loopen langs de ruïne de tranen in de oogen mocht bespa ren door U nu reeds een beter toekomst beeld te bieden. In de stad, in Uwe dagbladen, in het gansche land loopen geruchten over aan het gemeentebestuur toegeschreven plan nen. Van alle kanten komt een aanzwel lende stroom van stemmen die roepen om behoud van den gevel en den toren, om herbouw. Laat mij U .zeggen, dat de moest noodige gegevens om een mee ning te vormen, om plannen te maken, laat staan om beslissingen te nemen nog ont breken en noodzakelijkerwijze nog zoo lang zullen ontbreken, tot de dooi en een deskundig onderzoek van wat bleef staan door monumentenkundigen, ons die ter beschikking stellen. Eerst daarna kan het gemeentebestuur zichzelf een mee ning vormen over hetgeen m o g e 1 ij k is. De vraag wat w e n 8 c h e 1 ij k is, zal na- voorlichting over het mogelijke door U moeten worden uitgemaakt. Uwe wen- schen zullen bij den gemeenteraad groot gewicht in den schaal leggen en ik wil U opwekken om van Uwe inzichten en wenschen zoo duidelijk mogelijk te doen blijken. Indien de burgerij van éénen zin is, laat dit dan ook Uw bestuur we ten, hun besluit zal daardoor vergemak kelijkt, de uitvoering ervan bespoedigd worden. Wat er verrijze, moge worden geschraagd door een eensgezinde burgerij. Als hoofd van de Brandweer en de Poli tie is het mij een dringende behoefte open lijk mijn tevredenheid en dank uit te spreken aan de leiders en het personeol van die diensten, die onder moeilijke om standigheden met vuur en groote toewij ding hun plicht en hun best gedaan hebben. Aan alle burgers eindelijk mijn harte- lijken dank voor de mij toestroomende bo- w ijzen van deelneming en van hulpvaardig heid en voor de voorbeeldige en treffende wijze, waarop zij de taak van het gemeente bestuur trachten te verlichten. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 17 Februari 1929. V Een Vastenbrief. De Vastenbrief van Haarlem's B:6- schop, Mgr. Aengenent, heeft de bijzondere aandacht getrokken ook van niet-Katho- lieke bladen. Het socialistische „Volk" tracht, natuur lijk, het Bisschoppelijk Schrijven weer zóó te verdraaien, dat het kan worden voorge steld als in strijd met wat de arbeiders belangen eischen. Lichtend van waarheid en waardigheid staat de Bisschoppelijke Vastenbrief, waar- ook het Socialisme en ook de Socialisten worden besproken, tegenover de sluwe kronkelende tactiek, die de socialist'sche pers er op nahoudt, als 't geldt de Katho lieke Kerk en onze Leiders. Van veel beter gehalte is, wat de libe rale „N. Arnh. Crt." schrijft over Mgr. Aengenent's Vastenbrief. Wij lezen in genoemd blad de volgende waardeering: „De Bisschop van Haarlem heeft een brief gericht tot de geloovigen van zijn Bisdom, die niet alleen hun be langstelling verdient te trekken. Uitmuntend door helderheid en gra- cie van stijl doet de Haarlemsche Kerkvorst een aanval op het econo misch liberalisme en t slagen die hij u tdeelt wo-den even sierlijk als hard toegebracht. Hij beheerscht wie zou het dur ven betwijfelen de stof geheel en al. Zijn critiek is even onverbiddellijk als eerlijk. Hij werkt als met 'n stilet waarmede hij de fouten en bezwaren tegen ons economisch liberalisme blootlegt en het aldus in al zijn naakt heid toont aan het Roomsche volk". Dan geeft het blad z'n critiek op wat de B sschop heeft geschreven. Wat het Her derlijk Schrijven over de naastenliefde zegt en over de wijze, waarop de katholie ken zich moeten gedragen, kan, zegt de ■N. Arnh. Crt.", worden onderschreven door eiken liberaal; en wanneer Mgr. Aengenent zegt, dat, volgens de liberale leer, de zedenwetten buiten het economisch leven staan, dan is dit, naar het blad er kent, „in zekere mate waar". Maar het blad is van oordeel, dat het. liberaal economisch 6ysteem n et de op volging zou uitsluiten van de vermaningen, welke de Bisschop tot verbetering aan geeft, en het acht het een fout" of „zwak heid" in de redeneering, dat „tegenover een systeem of metbode als tegenstelling wordt gegeven een levenshouding, een geestesgesteldhe'd". „Beoefen de naastenliefde, zegt de Bis schop van Haarlem. Uitstekend Maar deze staat van geest en gemoed gewenscht door alle voorname en mensche- lijk onbevangen geesten, sluit het libera listische stelsel niet uit, vecht het zelfs niet aan". En het blad besluit: na lezing van den brief, moeten wij zeggen: „wij aanvaarden de critiek, maar zien geen principieele tegenstelling tussehen u en ons". Dat die principieele tegenstelling er is, heeft de Bisschop in zijn Mandement ju:st als mei het met aandacht wil le zen zonneklaar aangetoond 1 Juist, maar niet volledig. In het laatst-verschenen nummer van het „Volk" schrijft de heer A. B. Kleere- INGEZONDEN MEDEDEELING. AMSTERDAMSE u brandstof Heerensingel 34-35': Te!. 1523 A'dam-Hilversum - ïjussum-Haarlem. kooper een artikel, waarin hij o.m. dit zegt: „Het socialisme bezit geen moraal theologie, waaruit de mensch de slot som kan trekken omtrent hetgeen hij in zijn persoonlijke leven heeft te doen of te lat-in". (Wij spatieeren, Red L. Crt). Dat is juist gezegd. Maar niet volledig. Er moet nog aan worden toegevoegd: ,net socialisme bezit evenmin een moraal theologie, waaru't de mensch de slotsom kan trekken omtrent hetgeen hij in het openbare leven heeft te doen en te laten". Ook deze uitspraak zou de heer A. B. K. kunnen doen en daarmede zou iedere so cialist het eens moeten zijn. Maar, als we zóó, klaar en kort, steeds de verhouding van het socialisme ten op- z:chte van de moraal-theologle, de zede- wetten door God in natuur en open baring den menschen opgelegd dan moet het toch wel hèèl duidelijk zijn aan ieder, dat een Katholiek geen socialist kan zijn! DE ONTWAFES .LNGSKWESTIE. Engeland bestudeert het vlootprobleem. Verklaring van het Foreign Office. Naar aanleiding van de telegrammen uit Washington over het standpunt van Groot- Brittannië ten aanzien van de beperking der maritieme bewapening heeft het Fo reign Office (Britsche ministerie van bni- tenlandsche zaken) de volgende officieele verklaring gepubliceerd: „Er is geen enkele verandering in den toestand ingetreden sedert de inlichtingen door sir Austen Chamberlain op 6 Febr. aan het Lagerhuis verstrekt. Do regeering heeft een zorgvuldig onderzoek ingesteld naar alle vraagstukken, welke betrekking hebben op de relaties met Amerika en de marine van deze beide landen. Dit werk zal met spoed worden voortgezet en zoo dra dit beëindigd is zal de eerste stap zijn de resultaten van het onderzoek mede te deelen aan de regeeringen der dominions welker standnunt vervolgens bestudeerd zal worden. Het is dus niet waarschijnlijk, dat de regeering, voordat eenitre tijd is ver streken, een nieuwe mededeeling zal kun nen doen. Japan wenschfc een vloot- conferentie vóór 193 1. Een hooggeplaatst ambtenaar van het Japansche ministerie van Marine verklaar de in een onderhoud met eenige journalis ten, dat het wenschelijk zou zijn, de eerst volgende conferentie tot beperking van de bewapening ter zee reeds vóór 1031 bijeen te roepen. Hij wees er op, dat Japan bereid is, in een nieuwe vermindering van de ton nage en de bewapening toe te .stemmen, wanneer de desbetreffende overeenkomst berust op het beginsel der wederkeevigheid. FRANKRIJK. De Missie-congregatie. Poincaré zal weerde vertrou wenskwestie stellen. Nu de financieele Kamercommissie en de congregatie-artikelen uit de begrooting heeft gelicht, heeft de regeering besloten de vertrouwenskwestie te stellen te^ n de uitlichting dezer artikelen bij de behande ling van het gcheele begrootingsontwerp. AFGHANISTAN. STAKING DER VIJANDELIJKHEDEN? Onderhandelingen tussehen Aman en Habib Naar de „Daily News" meldt heeft Kii- zin Pasja, de leider der Turksche militaire missie in Afghanistan in opdraoht van Aman Oellah met Habib Oellah onderhan delingen geopend over hetstaken der vijandelijkheden. Naar uit Bombay gemeld wordt, heeft Habib Oellah de inbeslagneming bevolen van alle te Kaboel aankomende Indische kranten, omdat daarin stemming gemaakt worden ten gunste van Aman Oellah. Stammen verklaren zich onafhankelijk. Volgens te Moskou uit Kaboel ontvangen berichten hebben de stammen van Zuid- Oostelijk Aghanistan zioh onafhankelijk verklaard van de autoriteiten te Kaboel en Kandahar. Te Kaboel wordt een tekort aan levensmiddelen merkbaar. MEXICO. Weer een dynamietaanslag. Treingeleide gedood. Een telegrafisch bericht aan het blad „Excelsior" zegt, dat gisteren bij een nieuwen dynamietaanslag op een trein het geheele militaire escorte om hel leven is gekomen. Ook de machinist en de stoker werden gedood. VAN HET VATICAAN Dr. Schaepman's graf binnen de Vaticaansche stad. Een der lezers van de „Tijd" herinnert in dat blad eraan, dat binnen de grenzen der „Vaticaansche Stad" ook het „Cain- po Santo dei Tedeschi" gelegen is, waar zooals men weet zich het graf be vindt van- onzen grooten Nederlandschen staatsman-priester-strijder voor den Paus en een pauselijk Rome, wijlen Dr. Schaep- man. Het genoemde kerkhof is gelegen links van den St. Pieter tussehen het paleis van het H. Officie en het gebouw der Sa cristie en zelfs op nog vrij ruimen afstand van den Vaticaanschen muur. PEST EN HONGERSNOOD IN SHANSI. De Zeereerw. Pater Ferdinand La ken schrijft uit het Vicariaat Luanfu Z. Shansi, China: Van pest, hongersnood en oorlog, verlos ons Heer! zoo bidden wij in de litanie van alle Heiligen, eu terwijl we dat bidden,' denken wij er Diet verder bij na. De oorlog is voorbij en van pest en hongersnood blij ven wij in onze landen, Goddank, bevrijd Als U hier ons zag, wat hongersnood is' Hier is de oorlog voorop gegaan, en de hongersnood en pest zijn gevolgd. Geluk kig hebben de bestuurders van de Chinee- sche Republiek de handen aan het werk geslagen, ter bestrijding van de pest-epi- demie. De pest is aan het afnemen, de verdere voortgang is gestuit, er komen geen nieu we plaatsen meer bij. Helaas, duizenden zijn aan de pest bezweken, maar zij die honger lijden, zijn nog duizenden en nog maals duizenden, en natuurlijk juist zij, die van den dag in den dag moeten leven, daglooners, arbeiders, klein-handelaars, nrjnschen die maar een klein stukje land bezitlen, die leven in ellendige leemen en strooien krotten. Terwijl eerst jaren lang de burgeroorlog wóedde, de boel werd plat gebrand, gesto len, geplunderd door soldaten en roovers, moesten ze nu tegen hooge woekerprijzen het zaaizaad leenen, terwijl zij niets oog sten, er viel geen regen, en wat opkwam, is verdroogd. Heel Noord-China is in 1928 van de groote regens verstoken gebleven, de regens bleven uit, de oogst is totaal mislukt. Honderdduizenden families zijn tot armoede en tot hongersnood geko menen ze zijn zoo gemakkelijk te on derhouden, ze vragen geen vleesch, geen boter of kans, zelfs geen brood, een kom gekookte gierst, volgeltjeszaad neemt men het in Holland, is genoeg om hun maag te vullen. Er kan niets worden verdiend op de ak kers, ze staan verlaten de leurders langs den weg, blijven thins, niemand koopt iets; de timmerman, de smid of de schoenma ker verdienen niets, niemand laat werken, alles ligt stil. En meent niet, dat ik overdrijf. Vol gens de officieele opgaven, heeft een tien de van het Chineesehe millioenenvolk van den hongersnood te lijden. Ruim 40 mil- lioen menschen, een getal dat uw verbeel ding te boven gaat. zou van dien toestand te lijden hebben. Het ongelukkigste er aan toe zijn die provincies, die het versie van elke vlugge verbinding met de bui tenwereld verstoken zijn, de provincies Kansou, Shensi en Shansi. In de overbe volkte provincies Tchely, Honan en Shan tung, die de hardste klappen van de bur geroorlogen gekregen hebben, werd de laat6te hoop op een tame'ijke oogst nog vernietigd door groote zwermen sprink hanen, die, wat nog kon worden geoogst, voor de oogen van het volk verslond. Af gedankte soldaten en roovers zijn nog in groote menigte langs de wegen, en als de Repeering niet spoedig krachtdadig in grijpt, vooral in het binnenland van Shan si, zal een groot gedeelte van het Chinee sehe volk ten gronde gaan. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Poincaré ral inzake de artikelen over de Missiecongregaties de kwestie van ver* trouwen stellen. Pest en hongersnood in China. Weer een dynamiet-aanslag in Mexico. Te Berlijn is een gashouder ontploft Hoewel er een geweldige paniek ontstond, bleken er slechts 6 gewonden te zijn. (Bui- tenl. Berichten, 2e blad) BINNENLAND. De regeering geeft uitbreiding van steunregeling voor werkloozen. (2de blad). Nog steeds meer branden. (Gem. Be richten, 2de blad). LEIOEN. Nadere bijzonderheden omtrent den stadhuisbrand. Proclamatie van den burgemeester aan de burgerij. Mee leven van de Universiteit (1ste blad). De activiteit van het gemeentebestuur inzake steunverleening in verband met de heerschende koude. (1ste blad). Uitvaart en begrafenis van pastoor J. W. M. v. d. Bom te Aarlanderveen. (1ste blad). Gevallen van vergiftiging te Alphen a» d. Rijn. Eén doode. (1ste blad). BINNENLAND NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Bijzondere regeling vrachtvervoer. Naar wij vernemen heeft de directeur der Nederlandsche spoorwegen heden aan de stationschefs doen weten, dat de bepa lingen- m zake het vrachtgoederenvervoer afgekondigd voor j.l. Vrijdag en Zaterdag ook van kracht zuLen zijn voor Woensdag 20 Februari e.k. Ook dan zullen dus uit sluitend levensmiddelen, levende dieren en brandstoffen waaronder ook petroleum gerekend wordt als vrachtgoed verzon den kunnen worden. Op de overige dagen der volgende week zulien ook andere zen dingen als vrachtgoed worden aangenomen Inmiddels vernemen wij, dat indien in do weersomstandigheden niet zeer spoedig belangrijke wijzig'ng komt, verwacht kan worden, dat de voor as.. Woensdag afge kondigde bepalingen ook voor a.s. Zater dag van kracht zullen worden verklaard. Een der laatste zouaven van Nijme gen, de heer H. Leenders, is op hoogen leeftijd in het St. Annagestioht overleden. Onder talrijke blijken van belangstel ling vierde Zaterdag mevr. de wed. J. B. Küttschrutter geboren Biesterbos, wonen de in de Voordersteeg te Wilp (Voorst) haar hondersten verjaardag. In den loop der volgende maand zal het laatste deel der N. V. Ant. Jurgcns' Margarinefabrieben van Oss naar Rotter dam worden overgebracht. Hiermede is dan het langvoorbereide proces voltrok ken en zal Oss één van z'n voornaamste industrieën missen. ZWEMMEN. Jaarvergadering N. Z. B. Het bestuur afgetreden. In een der zalen van het gebouw van de A. M. V. J. te Amsterdam hield gisteren de Nederlandsche Zwembond zijn jaarlijk- sche algemeene vergadering welke buiten gewoon druk bezocht was. De diverse jaarverslagen werden aan een uitvoerige critiek onderworpen en ten slotte aange nomen. Na de pauze kwam op verzoek van Nep- tunus (Arnhem) en Zwemlust (Utrecht) aan de orde de bespreking over het be stuursbeleid. De heer H. van Wissen (Arn hem) becritiseerde op uitvoerige wijze het bondsbe!eid cn in het bijzonder de gebrek kige vrerk'ng van het bondssecretariaat. Verder bleek de saamhoorigheid in het bestcur ook niet zoo te zijn als wel wen schelijk was. Vervolgens deed spreker naar voren komen hoe de groote ontevredenheid in het Oosten was ontstaan. Dit was naar aan'eiding van een artikel in de .Rijn- en IJse'stroom" waarin felle aanklachten tot het bondsbestuur waren gericht. Spreker deelde med-\ dat dit etuk geschreven was naar aan siding van een vertrouwelijk

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1