I 20ste Jaargang ZATERDAG 16 FEBRUARI 1929 No. 6106 BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW SPORT De ABONNEMEMSPF.IJS tcdraegt bij vooruitbetaling Voor I.eii'ei 19 cent per week .f2.£0 per kwartaal jjjj onze Agenten 20 cent per weck .f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Jlet Geïllustreerd Zondagsblad is voor do Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van £0 ct. per kwartaal, bij voor- tbctaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsllad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Yoor Ingezonden Mededoclingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleins advertentiSn, van ton hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit "ijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. i lllliÈÜ Koude en armoede. Wij hebben er 'n oogenblik aan gedacht, om een geldinzameling in onze courant te openen. Een inzameling ten bate van degenen, voor wie de nu hecrschende koude een ramp is. Zeker, voor aller of voor de meesten on zer lezers is de strenge koude onaange naam, lastig, hinderlijk. Maar een r a m p is ze voor hen, die zich niet warm kunnen kleeden en dekken, royaal kunnen stoken in hun huis, zich niet door 'n flinken maaltijd tegen de elemen ten der natuur kunnen weren. Wij zouden voor deze een inzameling ./illen houden, en het verzamelde geld wil len afdragen aan vereenigingen, die de ar menzorg tot schoone en verantwoor de 1 ij k e taak hebben. Maar, och dat is eigenlijk een omweg. En, die geven wil, kent toch ook zelf wel de adressen, waar hij zijn gift goed be steed weet. Daarom: in plaats van een inzameling te houden, willen wij, handelend in de lijn van onzen plicht als katholieke courant, voor zoover 't- noodig mocht zijn, de aan dacht vestigen op de armoede, die nu, nu vooral door velen wordt gevoeld als 'n schrijnend leed. En dat alléén zal goed-willenden reeds zwegen, om het Christenhart te laten ipreken in een daad! Om (e geven, hetzij onmiddellijk aan hen, die men behoeftig ueet, hetzij middellijk, aan vereenigingen of instellingen, die het lot der armen wil len verlichten. Men geve bijv. nu een flinke gift aan zulk 'n vereeniging of instelling, met de uitgesproken bedoeling, om daarvan vandaag of morgen eenigi der door haar ondersteunden een extra- gave te schenken. Dat is 'n goed besteden het geld, dat men onverdiend van den Grooten Gever in bruikleen heeft gekre gen, en van welks gebruik eens rekenschap zal worden gevraagd. Dit korte woord tusschen al het nieuws «a al de beschouwingen, die de courant u brengt en die u interesseeren, moge be schouwd worden als óók te zijn op zn plaats, als óók te zijn actueel, en moge ook 'n goede plaats vinden in de harten in hen, die het lezen (Men heeft ons verzocht te verwijzen naar een advertentie van de Maria-oonfe- rentie van de H. Vincentius te Leiden, in dit nummer). DUITSCHLAND Nieuw financieel schandaal in Duitschland. Naar het Berl. Tageblatt meldt vcr- Ikeeit het door den Koinuierziemat Poch- waüt ia het leven geroepen credietgenoot- 8chap van Duilschc landeigenaien die in Friedrichstrasse te Berlijn kantoor I heeft ia groole moeilijkheden. Een zekere dr. Goldberg wilde de vennootschap bui- tenlandsche credieten vei schaffen. Voor de onderhandelingen waren hem de postwis- Bcls ten bedrage van 400.000 Mark mee gegeven waarvan hij een bedrag van 'JO.OOO Mark heeft verduisterd. Dr. Gold- !berg is voortvluchtig. Door de ineenstor ting worden ongeveer 500 landeigenaren getroffen, die met hun geheele ve.mogen borg stonden. FRANKRIJK. De kwestie dor rr.issie-congregaties. Opzienbarend verzet der Kamercommissie. De financieele kamer-commissie beeft zich bezig gehouden met de suppletoire begrooting, betrekking hebbend op de in December 1928 aanvaarde artikelen in- **ke de missie-congregaties. Het voorstel van den socialistischen af gevaardigde Reraudel, om deze artike'en de suppletoire begrooting te lichten, werd niet 20 tegen 17 stemmen aange nomen. In de wandelgangen van de kamer heeft <ht besluit groot opzien gewekt. ITALIË DOODSTRAF OOK VOOR AANSLAGEN OP DEN PAUS. Volgens berichten uit Rome zullen op grond van de overeenkomst met' het Vati- caan in het Italiaansche wetboek van strafrecht bepalingen worden opgenomen, volgens welke de doodstraf ook van toe passing zal zijn op aanslagen of samen zweringen tegen den paus. Aan de kar dinalen zou den rang van prins worden verleend. RUSLAND. Aanslag op Russisch consul te Charbin. Te Charbin. is een aanslag op den Russisehen consul-generaal gepleegd, doch de beide op hem afgevuurde revolver- scholen misten hun deel. De dader werd gearresteerd; hij bleek een Russisch emi grant te zijn en in dienst van de Chinee- sclie politie te staan. Toen hij den aan slag pleegde, was hij in de uniform van een Chineesch politic-beambte gekleed. De Sovjet-regeering heeft een krachtig ingediend. In haar desbetreffende nota protest bij de Chineesehe autoriteiten eischt de Russische regeering de bestraf fing der schuldigen en het treffen van maatregelen om dergelijke aanslagen in do toekomst te voorkomen. GRIEKENLAND ANTI-KATHOLIEKEN-CAMPAGNE. Het karakter van een godsdienstvervolging ïn de* Grieksche dagbladpers wordt een heftige campagne gevoerd tegen de Katho lieken van den Griekschen ritus en heeft het ministerie van openbaar onderwijs in Griekenland een besluit uitgevaardigd, waarbij bepaald is dat alle katholieke scholen weeshuizen en opvoedingsgestich ten gesloten moeten worden, onder be schuldiging, dat zij brandpunten zijn van anti-orthodoxe propaganda. Verder wordt gemeld, dat de afgevaar digde Aelianos bij het parlement een wetsvoorstel heeft ingediend, waarin ge- eiseht wordt, dat aan de Grieksche Ka tholieken het recht ontzegd wordt om schoolonderwijs te geven. De dagbladen dringen er bij de regee ring op aan, om een godsdienstvervolging te beginnen en den Katholieken van den Griekschen ritrs de vrijheid van eere- dienst en van het predikambt te ontne men. Deze campagne heeft ten doel, om de erkenning van den orthodoxen eeredienst als staatsgodsdienst door te drijven zoo dat de belijdenis van den katholieken godsdienst vorens den Griekschen ritus door de wet als landsverraad beschouwd zal worden. TURKIJE Trotski, de banneling. Reuter meldt' uit Constanlinopel, dat een geheimzinnige atmosfeer de bewegin gen van Trotski omringt. De Turksche autoriteiten nemen een sphinx-achtige houding aan en de pers zwijgt. De Berlijnsche b'aden maken melding van een bericht uit Constantinopel, dat de Turksche bladen aanwijzing zouden hebben gekregen geen nota te nemen van van het verblijf van Trotski in Turkije. De Turksche politie zou, volgens deze berichten, echter bevestigen, dat Seipoff (Trolski) in begeleiding van vier manhen, zijn vrouw en twee zijner kinderen met het stoomschip „Tljitsch" te Constantino- pel zou zijn aangekomen en in het gebouw van het sovjet-consulaat zijn intrek zou hebben genomen. Men zou hem zoo zorgvuldig verborgen willen houden, aangezien men een moord- aans'ag op hem niet onmogelijk zou achten. Trotski zou zeer terneergeslagen zijn; hij brengt het grootste gedee'te van den dag in bed door en eet en slaapt zeer weinig. Na zijn rust loopt hij de groote kamer, welke hij bewoont, in diep gepeins op en neer. Zijn vrouw en doch ters houden zich onledig met de zorg voor het huishouden. Zij zijn eveneens terneergeslagen en ten prooi aan onge rustheid. Er is nog niets gemeld over de plaats, waarheen Trotski verbannen zal worden. Rij zou, naar men zegt, de voorkeur geven aan Constant inopel. AMERIKA Dranksehandaal in de Vereenigde Staten. Voor 500.000 dollar alcohol in beslag genomen. Drankverbod-ambtenaren van New York hebben gisteren alcohol ter waarde van 500.C00 dollar in beslag genomen bij een in val in twee kantoren. Het eene was dat van een z.g. handel in lampen en electrici- teitsartikelen, het andere van een firma in „schrijfbehoeften". In een der kantoren werd een lijst gevonden van klanten, die afnemers waren van groote hoeveelheden alcohol, zooals clubs e. d. Het fraaiste is wel, dat de sheriff van het district New York tot president-commissaris van de „lampenmaatsohappij" werd benoemd. MEXICO. Toral's farr.ilie gedeporteerd? Volgens berichten uit New York heeft de president van Mexico alle familieleden van Obregon's moordenaar, Toral, doen arres- teeren, waarna ze gedeporteerd zouden worden. ALG. NED. KATHOLIEKENDAG. Buitengewone vergadering. Gevolg gevend aan den wensch van het Doorluchtig Ep'scopaat zal het Hoofdbe stuur van den Vlgemee-^en Nedcrlandscben Katholiekendag Woensdag 17 April des namiddags om half twee in de groote zaal van Tivoli te Utrecht een buietngewone algemeene vergadering be leggen ten einde den katho'ie'-en van Ne derland gelegenheid te bieden, uiting te geven aan hunne gevoelens van dankbaar heid wegens de gelukkige oplossing der Romeinsche kwestie. Binnenkort zullen nadere mededeelin- gen wo. den gedaan. Deze aankondiging geschiedt, opdat tij dig zoodanige maatregelen zullen kunnen worden genomen, dat geheel katholiek Nederland in de gewichtige bijeenkomst vertegenwoo-digd zij. BEZOLDIGINGSBESLUIT RIJKS- AMBTENAREN. De invoering van het gewijzigde besluit begin Maart te verwach ten rret terugwerkende kracht tot 1 November. Op vragen van het. Tweede Kamerlid Kuiper: lo. Wil de minister mededeelen of, en, zoo ja, in hoeverre waarde is te hechten aan de geruchten omtrent ernstiee stag natie bij de invoering en toepassing van de aanhangige wijzigingen in het Bezoldi- gipgsbpslu't voor de Rijksambtenaren? 2o. Kan de minister mededee'en, wan neer de invoering van het gewijzigde Be- znldigmgsbps'uit is te verwachten, en wil Zijne ExcePentie, mede met het oog op de extra-kosten der huidige weersgesteld heid. de bedeelde invoering zooveel moge lijk bespoedigen heeft de minister van financiën geant woord 1. De ondergeteehende weet niet, on welke geruchten gedoeld wordt. Stagnatie is er niet geweest. Wel een veel langzame re verloop van de normale voorbereiding dan verwacht en gewenseht was. 2. De inveering is in het begin van Maart te verwachten met terugwerkende kracht tot 1 November, en wordt zooveel mogelijk bespoedigd. DE UITGETROKKEN WERKL00ZEN. Uitkeering verlengd. Conferentie met den minister. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de minister van arbe:d, handel en nijverheid gistermiddag een circulaire deen uitgaan, waarin hij meedeelt, gced te vinden, dat voor de uitgetrokken leden der werkloos- heidskrssen van transport-, fabrieks-, en landarbeiders, vror zoover zij niet on der de uitvresregeling van den minister van binrentandsehe zaken en landbouw vallen, de duurv der werklorsheidsuitkee- ring met 12 dagen wordt verlengd. De krsten van dien maatregel worden gedekt door het halve vermogen der des betreffende kassen op 29 December j.l., te vermeerderen met wat zij tot en met 9 dezer aan bijdragen en subsidies hebben ontvangen en vervolgens Ie verminderen met het hedrag der na 29 December ge dane uitkeeringen. Voor zoover het aldus berekende bedrag ontoereikend is om in de bosten van bo- vengenoemdp verlenging van den uithee- ringsduur te lorzien, zullen de subsidies van rijk en gemeenten, zooveel als noodig is, worden verhoogd. Gistermiddag had te 's-Gravenhage een vergadering plaats van de besturen van het N. V. V„ het R.-K. Werkliedenver bond, het Chr. Nat. Vakverbond en een aartal besturen van bonden met werklo zenkassen tot bespreking van bet in de pers gepub'iceerde voorstel om de werk lozenkassen alsnog in de ge'egenhe:d te stellen aan de leden nog een extra regle- mertaire nitkeering van 12 dagen te ver- strekben met financieele hulp van de re geering. Over dit voorstel, dat zich 'beperkt had tot de werkloozenkassen van de fabrieks arbeiders, transportarbeiders, landarbei ders bouwvakarbeiders en nog enke'e aanverwante vakken, werd uitvoerig ge discussieerd. Naar aanleiding van de gehouden be spreking werd besloten heden, Zaterdag, met den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een spoedaudiënlie aan te vra gen. Hedenmorgen zouden bovengenoemde vakcentralen en kasbesturen opnieuw bij elkaar komen. In veiband met het feit, dat eerst gisternanrddag de betreffende mini- sterieele circulaire aan de kassenbesl u^en is verzonden, zal, indien overeenstemming met den minister van Arbeid verkregen wordt, deze regeling niet eerder kunnen ingaan dan de volgende week. R.-K. KAMER CENTRALE LEIDEN. Bovengenoemde Kamer-Centrale houdt algemeene vergadering (ingevolge art. 16. lid 1, van het Kiesreglement 1927), tevens iaarvergaderi g op Zaterdag 9 Maart 1929, 's namiddags 1 uur, in Café Restaurant „Harmon'e", Breestraat, Leiden. De agenda verme'dt: 1. Opening: 2. Notulen. 3. Mededeelingen en ingekomen 6tukken. 4. Jaarverslag van den secreta ris. 5. Jaarverslag van den penningmees ter. 6. Verslag van de Commissie van veri ficatie over het bcekjaar 1928. 7 Benoe ming van er - Commisie van verificatie voor het bcekjaar 19~9. 8. Vaststelling der jaarlijksche contributie. 9. Vers^g van de op 23 en 24 Nov. 1928 gehouden Partijraad- vei gadering. Degenen der aanwezigen wier namen op de verzamellijst voorbomen, moeten hier de vergadering verlaten. 10. Verkiezing van 12 afgevaardigden naar de vergadering der samengevoegde Kringorganisaties. welke wordt gehouden op Zaterdag 23 Maart a.s. in Hotel Kras- napolsky, Warraoesstraat, Amsterdam. 11. Besprekingen ingevoho-e art. 18 van het kiesreglement 1927. (De verzamellijst, be deeld in art. 15, lid 7, wordt nog toege zonden of zal, indien de tijd voor toezen ding ontbreekt, aan de aanwezicen ter Kringvergadering worden verstrekt). Artikel 18. 1. In e'k der samengevoeg de Rijkskieskringen, stelt de voorzitter de aanwezigen ter Kringvergadering in de gelegenheid, uit de verzamel ijst namen te ncemen yoor zoove'e snc'ciale kwaliteiten, en vrre plaatsen, als door het Centraal College is bepaald, en voor evenveel plaats vervangers, en wel voor elke plaats afzon derlijk. 2. Daarna stelt de voorzitter de Kring vergadering in de gelegenheid van ge dachten te wisselen over de volgorde, waarin de door het Centraal College vastees'e'de speciale kwal'teiten op de oyicieele lijst zullen komen te staan. De Kringvergadering mag zich daarover uit spreken, zonder dat de afgevaardigde naar de vergadering der samengevoegde Kring- organiscties daardoor een bindend man daat ontvangen. 12. Rondvraag en sluiting. STATIONSFMPI ACFMFMTFN TE GOUDA EN ALPHEN. Uitbreiding aanbesteed voor ruim 3.5 mill. Aan de N.V. Snoorwegbouwbedrijf te Utrecht werd opgedragen het maken van de noodige grond- en kunstwerken voor uitbreiding der statiorsem^lacemerten te Gouda en Alphen aan den Rijn. De kos ten hiervan bedragen 3.535.0CO. „Tel." Kathoüiek P. T, T.-personeel, He (uitblijven van de technische salarisherziening. In de g'steren te Nijmegen gehouden vergadering van den Ned. R.-K. Bond van P. T. T-personeel St. Petrus is. mede naar aanleiding van een groot aantal brieven en te'egrammen van afdeelingen en leden, welke aan het bestuur waren gezonden, en waaruit groote ontstemming bleek, al gemeen met groote te'eurs'clling kennis genomen van hef lange uitblijven van de techn'sche salarisherziening. De verwachting werd uitgesproken, dat, vooral met het oog op de nijpende koude, waardoor in vele gezinnen de nood hoog is gestegen, de uitbetaling van de salaris- verhoogingen. thans binnen een zeer kor ten tijd zal plaats hebben. De R.-K. Metaalbewerkers en de vorst. Het bestuur van den Ned. R.-K. Metaal- bewerkersbond besloot om vanwege de strenge koude en de groote armoede, d'e daarvan het gevolg is, zijn werklooze le den deze week extra te gedenken. De ge huwde werkloozeri en de kostwinners zul len boven het uitkecringsbedrag uit de werkloozenkassen door het geheele land ook uit de werkmanskassen 2.— extra worden verstrekt, ten einde daarvoor brandstoffen of levensmiddelen te kunnen koopen. Prof. H. Visschcr. Bij Koninklijk Besluit is prof. dr. H. Visscher, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, lid van de Tweede Ka mer, bencemd tot ridder in de orde van den Ndd. Leeuw, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Everals oo aanslagen on Musso'ini zal ook op aanslagen op den Paus de doodstraf gesteld worden. Anti-Katholieken-carrpagne in Grieken land. Trotski te Constantinopel. Overal in Europa nog felle kou en als gevolg daarvan toenemend gebrek. (Bui- tenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Een buitengewone vergadering van den Afg. Ned. Katholiekendag naar aanleiding van de oplossing van het Romeinsche vraagstuk. (1ste blad). Uitkeering aan uitgetrokken werkloozen. (1st© blad). Nog steeds meer ongelukken tengevolqe van de koude. (Gem. Berichten, 2de blad). LEIDEN. Uitvaart en begrafenis van den Zeer- eerw. heer dr. Strotmann. (1ste blad). Nationale R. K. Vereeniging van Geheel onthouders onder Ned. Spoor-, Tram personeel enz. Ten gevolge van de aanhoudende strenge vorst, die oorzaak is, dat sinds eenige da gen alle verlof voor het personeel is inge trokken, en met het oog op de lange en zware diensten, die door dezen abnormalen toestand van het personeel gevorderd wor den, besloot het hoogdbestuur van boven genoemde vereeniging de aangekondigde jaarvergadering van a.s. Maandag IS Fe bruari tot nader order uit te stellen. Dr. G. Hulin de Lood. Do Senaat van do Rijksuniversiteit te Utrecht heeft het doctoraat in de letteren en wijsbegeerte honoris causa tocgekeud aan den heer G. Hulin de Lood te Gent. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Maandag geen audiëntie verleenen. UITVOER VAN LANDBOUW-, TUIN BOUW- EN ZUIVELPRODUCTEN. Over evenfueele controle-maatregelen. De bespreking over evcntueele controle maatregelen betreffende den uitvoer van landbouw-, tuinbouw- en zuivelproducten tusschen den minister van binnenlandsche zaken en landbouw en vertegewoordigers van verschillende organisaties op het go- bied van landbouw, tuinbouw en zuivel bedrijf, heeft gisteren plaats gehad in één der Grafelijke zalen. De voorstellen, wele van vertouwelijkcn aard waren, bleken in beginsel nagenoeg algemeene er waren zeer enkele uitzon deringen instemming te heben gevon den. Van verschillende zijden werd de hoop uitgesproken op spoedige totstandko ming van zoodanige maatregelen. VOETBAL. DICC. HAARL. BOND. Wedstrijden afgelast. Alle voor Zondag a.s. vastgestelde wed strijden zijn wegens de vorst afgelast. SCHAATSENRIJDEN? Waar kunnen we schaatsenrijden? Op den Rijn zijn van Gouwsluis af tot Leiderdorp banen aangelegd Ook de baan 's Molenaarsbrug naar de Brasemermeer is in orde. Wanneer de sneeuw geen beletsol meer zal blijken, zal Zondagmorgen door de Z. H. IJ. een tocht worden gemaakt van Den Haag over Duivenvoorde-Meerburger wetering, De Does, de Wijde Aa naar Brasemermeer, via Rijpwetering naar de Kaag en over Katwijk naar de Veenwete- ring en zoo terug naar Den Haag. Afrit op de Molensloot 10 uur. Ten slotte moeten de schaatsenrijders ernstig gewaarschuwd worden om niet alvorens zij zich hebben overtuigd, dat over een dichtgevroren vaargeul to gaan, de overgang veitrouwd is.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1