UIT DF. OMGEVING De Stadhuisbrand te Leiden. UIT DE RIJNSTREEK ACADEMIENIEUWS LAATSTE BERICHTEN TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN Advertentiën. BAROMETER telegrafisch weerbericht naar waarnemingen in den morgen van 15 Febr. 1929 medegedeeld door Let Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerstand: 783.2 te Stenséle Laagste barometerstand 744.7 te Reyk javik. Verwachting tot den avond van 16 Febr. Meest matige, aanvankelijk nog Ooste lijke tot Zuidoostelijke wind. Meest zwaar bewolkt. Mogelijk sneeuw. Nog strenge tot matige vorst des nachts; overdag in het Oosten nog weinig verandering, in bet Westen mogelijk stijging van tempe ratuur. luchttemperatuur —7 gr. C. licht op voor fietsers e.a. Van Vrijdagnamiddag 5.41 uur tot Za terdagmorgen 6.44 uur. INGEZONDEN MEDEDEELING. OESSIGEEST Uitvaart en begrafenis van dr. J. Strotmann Het stoffelijk overschot van den zeer- eerw. heer dr. J. Strotmann is gisteren avond in ons land aangekomen. Morgenochtend, om half tien uur, zal, naar men weet, de plechtige Uitvaart in de Mon-Père-kerk alhier plaats hebben. Uitvaart en begrafenis Zuster Adèle. Hedenmorgen heeft in allen eenvoud de uitvaart en oegra'oms plaats gehad van het sloffenjk ovc i?hot van de eorw. zuster Adèle: verbonden aan de Mulo- school aan dé Haarlemmerstraat. Te half n?gen werd door den Ifoog- eèrw. Deken P. 1* Dessous een plechtige H. Mis van iluqulem opgedragen in de lape! van de Zusters nan de Pelikaan straat, waarbij om. tegenwoordig waren de Zeereerw. hoeren Th. M. Beukers, J. Heiling en A. .f. Leusen er. de Welcorw. Pater P. C. Frigge. Verder de heoren W. Wouterlood en H. W. J. Poeiers van bet R. K. Schoolbestuur, de heeren v. d Horst,, Lindenhoff en Stijnman van de St. Vincentiusverceniging en dr. Nienicr. Na de H. Mis had te ongeveer 10 uur de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot op het kerkhof aan de Zijlpoort. De beaarding werd verricht door den Weleerw. heer Th. Blom, Kapelaan der Mon Père. Behalve pastoor Beukers, die verhin derd was, waren alle bovengenoemde per sonen bij de begrafenis tegenwoordig. Leidsch studentencorps. Tot praeses collegiï van het Leidsch Studentencorps is gekozen de heer H. Ph. de Kan ter. Bij enkele candidaatstolling is tot ab actis van het Leidsch Studenten Corps ge kozen de heer A. C. Henny (Den Haag). In verband met het examen, waaraan al'e bestuurders van de N. Z. H. T. M. zich zullen moeten onderwerpen, hebben de be sturen der verschillende organisaties een conferentie aangevraagd met de directie der N. Z. H. T. M., doch naar wij verne men weiftcht de directie over deze kwestie niet te confereeren. Wij verwijzen naar de Openbare Ken nisgeving in dit nummer betreffende het uitstel van opkomst voor de herhalings oefeningen. Hedennacht omstreeks 12 uur is er ge tracht in te breken in een pakhuis van de Gehrs. M., Kijfgracht 23. Het was den inbrekers vermoedelijk te doen om konij nenvelletje, doch toen zij onraad bemerk ten kozen zij het hazenpad. Op verzoek van den Ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht alhier, is door de politie aangehouden Ph. A. B., die nog twee dagen hechtenis tegoed had. LISSE. De twee fentoor.stelingen. De Winkel- beurs en de Bloemententoonstelling zullen tot morgenavond geopend blijven. Fezoe- rB van de winkelbeurs hebben gratis toegang tot de bloemententoonstelling. OEGSTGEEST. Wedstrijd voor behoeftigen. De 4js- club Cegstgeest heeft besloten een wed strijd uit te schrijven ten bate van behoef tige gezinnen. Wanneer deze wedstrijd zal Pk-ats hebben, staat nog niet definitief het opruimingswerk. De kluis vrijgemaakt en geopend. Geen schade van het vuur ondervonden. Men was gisteren met het opruimings- werk zoover gevorderd, dat de kluis van den gemeente-ontvanger kon worden vrij gemaakt van het puin. De kluis was voorts met een dikke ijslaag bedekt. De ge meente-opzichter Do Goederen had n.l. tij dens den brand, wetend waar de kluis eraan geschonken deze plaats flink nat zich bevond, zijn bijzondere aandacht te houden. Toen nu de ijskorst was weggobrand en de kluisdeur geheel vrijgemaakt was, werd zij zonder veel moeite geopend. Het bleek, dat de Lips-kluis den brand prach tig doorstaan had. Alleen was er wat wa ter binnengedrongen. Voor de Stadhuistrap stond hedenmor gen nu een groote verhuiswagen, om den kostbaren inhoud van de kluis op te ne men en op een veiliger plaats te brengen. AngstvaPig had men wederom het ge- heele terrein van den brand afgezet. Het tramverkeer stond weer stil. Niemand, geen peisman of raadslid zelfs, mocht binnen de afzetting komen. Men behoefde toch niet bang te zijn? Zooals reeds eerder gemeld bevond zich een bedrag van f 100.000 en een effecten waarde van f 200.000 in de kluis, behalve natuurlijk vele andere waardepapieren, als contracten, onderpanden, enz. Per grocte verhuiswagen werd-, alles naar de Nederlandsche Bank aan het Kort Rapenburg vervcerd, alwaar het in de kluis werd opgeborgen. Blijft de oude gevel behouden? Na het bezoek van H. M. de Koningin en Prins Hendrik deelde de burgemees'er in een persconferentie nog een en ander mede omtrent de geruchten, die er loopen over het al of niet behouden blijven van den gevel. Zooals bekend, zeide dr. J. Kalff, di recteur van den Rijks-Horst voor Monu mentenzorg, van oordeel te zijn, dat de gevel niet behouden kon blijven. Mr. van de Sande Bakhuyzen deelde echter mede, dat er nog geen enkel advies was gere ven en dat er allerminst nog eer.ig be sluit was genomen. Zulks zal eerst later kunnen geschieden. Nagegaan zal worden of en in hoeverre de gevel bij den bouw van het nieuwe stadhuis behouden zal kunnen blijven, dan wel of hij zal moeten worden afgebroken en. verschillende ge deelten ervan voor het nieuwe gebouw zullen kunnen worden gebezigd. De gemeentediensten. Me'dden we gisteren reeds, dat de Ge meentesecretaris in het voormalige hopi- tal Wall on ondergebracht zal worden, we vernemen nader, dat de bureaux van den Burgerlijken Stand in de bovenzaal van Ainicitia, aan de Breestraat, zullen ge- hu'svest worden. De dienst van Gemeentewerken zal Vermoede'ijk in het huis van prof. 'Noïen aan het Noordeinde, of in het oude ge bouw van de Ver. ,.Het Kaasmerk" aan de Vliet worden ondergebracht. Deschade. De schade van den Leidschen Stadhuis brand valt natuurlijk niet in cijfers uit te drukken. Het verlies van het mooie historische stadhuis met al z.m kunst schatten is onherstelbaar en niet in cij fers te waardeeren. Men weet. dat de gemeente voor eèïi klein millicen op beurspolis was verzekerd; een ontstellend laag bedrag vo'gens velen. Wij kunnen daarover moeilijk oordee1 en, maar dat de gemeente er heel wat aan te kort zal ko men, is wel erg waarschijnlijk. Uitwendig zou men het sommige huizen niet aanzien, dat zij veel schade van den brand hebben ondervonden. Zoo bijvoor beeld de zaak van de firma Pierrot, die aan de achterzijde vooral deerlijk van den brand te lijden heeft gehad. Het gebeele pand heeft intusschen veel waterschade daar de slangen door de winkel het hu's zijn ingelegd langs twee vergchil'ende wegen. De vloeren en trappen en muren, alles is dan ook met ijs bedekt, trap- en gang- loopers liggen onwrikbaar in liet .ijs vast gevroren alsof er glazen platen'over heen ziin gelegd. Twee slaapkamers, die boven elkaar gelegen waren zijn geheel uitge brand en de zoldering daar tusschen is eveneens doorgebrand en naar beneden gestort. Merkwaardig is het to zien hoe de vlammen door de ramen door een kruis gang hebben gespeeld en alle deuren op die elkaar kruisende gangen verbrand heb ben of geblakerd, terwij] er verder niets zelfs geen sch'l 'arijtje op die gangen ver brand is. De schade, die ook hier nogal belangrijk is, moet nog worden geschat vast, doch de aanmeMing van behoeftigen kan vóór Maandag 18 Februari a.s. plaats hebben bij den heer M. C. v. d. Burg, Ge versstraat 20. Giften ten bate van dezen wedstrijd worden gaarne ingewacht aan bovenge noemd adres. RJNZATERW0UDE. dond van Kaasproducenten. Morgenochtend te 10 uur vergadert de Bond van Kaasproducenten en do Huil. Mij. van Landbouw in het café van d3n heer J. W. den Boer, alhier, waar de heet J. P. 't Hooft, inspecteur van den Veea.rbe- nijkundigen Dienst uit den Bosch zal" spre ken over: Tuberculosebestrijding onder t vee en de nieuwe wettelijko regelingen. Po toegang tot deze vergadering is voor ieder een vrij, ook voor niet-leden. warmond. PRIESTERFEEST PROF. NIEKEL. Vandaag is kerkelijk en in intiemen kring gevierd hot 121/2-jarig priesterfeest van den zeereerw. hooggel. heer prof. J. fl. Niekel. Vanmorgen drceg de Jubilaris om 10 uur de plechtige Hoogmis op met assistentie van eerw. heeren theologanten. Uitgevoerd werd door de Schola Cantorum de meer stemmige Mis van Lotti. Behalve de hoog- eerw. Praeses en do zeereerw. heeren pro fessoren waren hierbij tegenwoordig de zeereerw. heeren pastoor Colla (Am sterdam), pastoor te Mey (Rotterdam!, v Galen (GentraabPraeses St. Josepbg- gezellenver), de weleerw. heer A. Niekel, kapelaan te Hoofddorp, broeder van den Jubilaris, en verdere familieleden. Na de Hoogmis werd de Professor door do studenten gerecipieerd in de groote zaal. Het Orkest voerde hier uit lyrische Stücke van Grieg, n.l. Albumblatt en Va- terlantische lied. De Schola Cantorum zong vervolgens de Veni Creator van Diepen- brock. De Prefect der studenten hield een toe spraak, waarin hij den Professor in de philosophie dank bracht voor het vele door zijn colleges en ook daarbuiten in zijn per soon den studenten geschonken. Een klein koortje gaf nu te genieten „Eligit me Dominus" en „Qui vicerit" van V. d'lndy. Nadat de Jubilaris allen hartelijk had dsnk gebracht, werd tot slot gespeeld „Chance sans paroles" van Tschaikowsky. In den loop van den dag kwamen velen den hoogleeraar hun gelukwenschen aaa- bieden en getuigen van de hoogachting en waarcleerir.g, die de Jubilaris geniet bij allen, die met hem in relatie staan of ge staan hebben. AARLANDERVEEN. Pastoor J. V/. M. v. d. Bom. f Nader wordt ons nog gemeld omtrent het overlijden van pestoor J. W. M. Bcm, dat de Mei ten zullen gezongen wor den Zondagavond te zeven uur. De Lau den en plechtige Uitvaart Maandag te ne gen uur, daarna de begrafenis. HAZERSW0UDE. Hardrijderij. Bij de gisteren gehouden hardrijderij op de „Peel" werd den Istm prijs gewonnen door J. v. Viet Cn., A. de Kort Fzn. 2e pr., J. P. Kersbergen Se pr., en D. v. Staveren 4e prijs. Geslaagd voor het: arts-examen !e gedeelte de heer S. P. Klein (Leiden). Bevorderd zijn tot arts de heeren W. J. de Haan (Leiden) en P. J. Maureau (Leiden). Bevorderd is tot doctor in de genees kunde op proefschrift, getileld: Gege vens verzameld naar aanleiding van een kinkhoest-epidemie in een overzichtelijke algeuioenè praetijk" de heer H. Honde- link geboren te Denekamp. (Berichten reed® in den vorigen oplaag). LEIDEN. DE STADHUISBRAND. BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN EN PRINS HENDRIK. Hedenmiddag heeft H. M. Koningin Wilhelmina, vergezeld van haar gemaal, Z. K. H. Prins Hendrik, een bezoek ge bracht aan de puinhoopen van het Leid- scha Stadhuis. H.M. arriveerde per auto met enkele volgauto's te ODgevcer kwart over twee aan de Stadsgehoorzaal, waar tijdelijk de gemeertediensten ziin ondergebracht. Tot haar gevolg behoorden freule v. Swinderen, eerste hofdame, freule v. Heeckeren v. Keil, hofdame, graaf Dumon- oeau, opper-ceremoniem.eester, baron van Geen, particulier secretaris van H. M., Ba ron de Vos van Steenwijk, adjudant van H. M., baron Sirtema van Grovestin, or- donnance-officier benevens jhr. Laman Trin, adjudant van Prins Hendrik. Bij haar aankomst aan de Stadsgehoor zaal stond de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen H. M. oo te wach'en en onnrddePijb betuigde H. M. den burge meester hare groote deelneming met do ontzettende ramp, uie de stad getroffen heeft. Daarop leidde de burgemeester de hooge Gast naar de receptie-tijdelijk burge meesterskamer. H. M. zeide den burgemeester gewacht te hebben met haar bezoek aan de 6tad, totdat er eon veinig rust was gekomen. Zij zeide verschrikke'ijk begaan te zün met het lot van de stad, waar zij zoo dik wijls was geweest en waaraan zij zoovele herinneringen had. H. M. nam vervolgens de verschillende diensten en afdee'ingen in oogenschouw. H M. onderbie'd zich met den referen daris ter secretarie den heer Rosier, met be'angsfeTing informeerend naar d'ers langdurige werkkring en hem veel succes toewenschend voor den nieuwen moeilij ken arbeid, die hem nu wacht. Daarna werd te voet door H. M. de Ko ningin, den Prins en gevolg de tocht naar het afgebrande Stadhuis aanvaarJ. terwijl mede de wethouders en de gemeentese cretaris zich bij hen voegden. Daaa' werden door den burgemeester aan H. M. voorgesteld de commandant van de brandweer, de heer A. J. Verhoog, de on- derccmmandant, de heer D. v. ï/lth, en de commandant van de Vrijwilligers, de heer de Cler. H M. was vol lof over hetgeen door de brandweer was verricht en sprak haar deelneming uit tot den heer v. Lith, die bij den brand enke'e bevroren vinger toppen bekomen heeft. H. M. onderhield zich tevens met den commissaris van poli tie den heer Meyer en den agent Pierik, die de wacht in het Stadhuis had en den brand ontdekte. De burgemeester deelde hierbij mede, dat deze agent zijn plicht gedaan had en meer dan dat, want uit de controle klok is gebleken, dat hij de 3 ronden, die hij in don nacht meest afleggen, reeds voor vier uur had afgelegd. H. M. toonde voorts veel belangstelling vcor de vraag, of de gevel behouden zal kunnen blijven. Zij hoopt van harte, dat er van herstel sprake zal kunnen zijn. H. M. drong zoover zij kon over de puinhoopen aan de Breestraat binnen, ging door het torenstcegje, betrad het gebouw van den Burgerl. Stand en de Vischpoort en nam zoo alles op, wat er te zien viel. Ten huize van prof. Kan werd tenslotte vanuit do eerste verdieping een blik ge slagen in de ruïne. Z. K. H. Prins Hendrik betuigde ook nogmaals zijn bijzondere spijt over deze grocte ramp en hij hoopte, dat de burgerij in staat zou zijn haar te bov.en te komen. Aan het einde van de«i tocht heeft de burgemeester H. M. bedankt, dat zij do koude heeft willen trolseeren, om een be zoek aan de puinhoopen te biengen. Te kwart over drie vertrpk H. M. weder naar Den Haag. Een auto door het ijs gezakt. Uit Gorinchem wordt gemeld: Gisterenmiddag is de overtocht voor auto's over het ijs van de rivier open- gcsield. Hedenmorgen is de zwaio vracht auto van de firma R. J. de Groot al hier, beladen met kruidenierswaren en le vensmiddelen, in het z.g. Sleeuwijksche gat door het ijs gezakt. De chauffeur wist zich tijdig in veiligheid te brengon, maar de auto verdween in de diepte. In verband met dit ongeval is de over tocht. tijdelijk gestaakt. Het pad zal thans omgelegd worden over dikker ijs. Door de koude bevangen. Hedenmorgen is do sneeuwruimer G. v. S. op do Blauwpoortsbrug door de koude bevangen. Na door den H. D. te zijn behandeld is hij naar huis vervoerd. Een voetpad over de Nieuwe Maas. TJit Bolnes wordt gemeld Het ijs in de rivier de Nieuwe Maas voor Bolnes is thans zoo sterk, dat men een pad heeft gemaakt naar Krimpen aan de Lek. Hiervan wordt een druk gebruik gomaakt. Vele peisonen rijden schaats op de rivier. Scheepswerven stilgelegd. Uit Slikkerveer wordt gemeld: Door de strenge koude ondervinden de scheepswerven te Slikkerveer evenals te Bolnes véél last. Vele scheepswerven heb ben hun builen werkend rersoneel naar huis moeten zenden. Op de scheepswerf „De Maas", waar anders S00 arbeiders werken, zijn er thans nog slechts 200 werkzaam. Tien visschers op een ijsschots afgedreven. Nog niet gevond cn. KOPENHAGEN, 15 Februari (V. D.). Naar uit Göteborgg emeld wordt, zijn Donderdag 10 visschers op een ijsschots naar zee afgedreven. Het was Donderdag avond na energiek pogen nog niet gelukt de visschers to vinden. LEIDEN. 15 Febr. Vee. Aanvoer: Runderen 422, Kalveren 290, Schapen 980, Stieren 6 150—398, Kalf- en melkkoeien 114 265—400. Varekoeien 71 160—275, Vette ossen 231 2601C0, 60—100 ct. (schoon a. d. haak), Vetle kalv. 20 65—130, 120-130 ct. /schoon a.d haak). Nuchtere kalv. 270 S—16, Vette schapen S90 21—42, Weide-schapen 590 20—33, Magere varkens (voor fokkerij) 350 19—54, (Lond'snsehc) 40 £0—54 ct. (schoon a. d. haak), Biggen (zouters) 3-23 9—17. Kaas. le srt. Goudschc kaas 5254 id. 2e srt. 4851, le soort Leidscbe kaas 5255, id. 8e srt. 4S51 per £0 K.G. Aan de Stadswaag gewogen 13 partijen, 569 stuks, 4138 TC.O. TT-r,-1 pi LE EU WAR DEN, 15 Febr. Vee. Aanvoer: S6 enterstieren 100—230; 39 twenterstieren 230—100, 277 vette koeien 210—365, 0.7O— 0.92 p. Kg.574 melk- en kalf koeien 160 370. 154 pinken S0160, 10 vette kalveren 45—105, 729 nuchtere kalveren 6—11, 338 vette schapen 2646, 25 weideschapen 18—2S, £87 vette varkens 58150, 0.66 0.74 p. Kg.; zouters 0.70—0.72 p. Kg.; 55 magere varkens 2.8—58, 105 kleine biggen 915,18 bokken of geiten, 4 paarden. Eieren. Kipeieren, aanv. 2400 Kg. Prijs 7—10.5 p. sl\, handelprijs 1.30—1.45. Eendeneieren 100 Kg. 7.5—8.5 p. stuk, handelsprijs 1.101.15. Kaas. Sleutelkaas 53, Nagelhaas 24 25. Goudakaas 45—91, Edammcs kaas 41 85. Aanvoer 21356 Kg. Boter. Mijnboter 2.26, vei lings prijs 2.092.07. Aanvoer 4 derden, 36 zesden, 0 twaalfden. Commissioprys -2.32, Bonds- noteering 2.29. ALKMAAR, 15 Febr. Kaas. Aanvoer 41 stapels, zijnde 4^.000 K.G. Fabrieksbaas met R. M. 45, Boerenkaas met R. M. 50. Handol stug. WOUBRUGGE, 15 Febr. Eierenveiling. Aanvoer 2333 stuks. Kippeneieren f7.60 9.80, eendeneieren f 7.40—7.50. Boter f2.20 —2.28 per K.G. Handel vlug. VEUR, 14 Febr. Eierenveiling. Aan gevoerd: 9373 kippeneieren 6. 42 eendeneieren 7.508.00, per 100 19 kippen 1.20—2.10, 6 konijnen 2.50, 6 duiven f 0.19—0.21. per stuk Z0ETERW0UDE, 13 Febr. „Zorg en Vlijt". Aangevoerd eieren, prijs 7S.40, kuikeneieren per 100 stuks; hanen 0.752.10, 1.85, konijnen 1.45—2.30, 'per overleed tot roefheid,p1ot- ~eestoljjk Ad- vereenig' mzer pj tvaardj) 11) joanke^^teömjs MAR!/Pv. d. LOM, Namens Bestuur en Leden van den R.K. "Volksbond. V Aarlanderveou, 15-2-'29. Heden werden wjj ge troffen door het plotseling overlijden van onzen zeer geliefden Pastoor, den Geest, yffjv. onzcrfcVer- eenigirc I van do IK.K. Lan<l-|Jfc puinlÉruwvoud, den Zcerfio rwj 11 ecp JOANKEjfe Y/I&MHMUS MAr£ v. d. EfiYi. - Namen) Öeituur, Loden en Donateurs: 0636 CHR. JOII. KEMPEN, Voorzitter TIL COCX, Secretaris. Aarlandervecn, 15/2 '29 Bocxe en Kinderen. t>. nOORN. Langeraar, 14 Febr. 1929 De plechtige Uitvaart dienst zal plaats hebben op Maandag 18 Febr. a.s. te 9 uur, waarna de be grafenis op het R.K. kerkhof te Langeraar.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3