DE H. VADER OVER DE TOT STAND KOMING VAN HET VERDRAG. BUITENLAND BINNENLAND VRIJDAG 15 FEBRUARI 1929 No. 61051 20ste Jaargang De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeiVe'i 13 cent por week f2-50 per kwartaal Bij onzo Agenten 20 cent por week .f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaat liet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsllad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag .uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medodoolingon wordt bet k dubbele van bet tarief berekend. Kleine udvertentiên, van ton hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. DE RATIFICATIE DER OVEREENKOMSTEN. WAT DE PERS ER VAN SCHRIJFT. Rede van den Paus. Bij een plechtige audiëntie, aan de pro- fessoren- en leerlingen-deputatie der Ka tholieke universiteit van Milaan verleend, heeft de Heilige Vader, gelijk gisteren ge meld, een toespraak gehouden, waarin Hij ook gewag maakte van bet verdrag met Italië. Er zijn ter rechtvaardiging van deze overeenkomst niet veel argumenten noodig, intrinsieke noch extrinsieke, zeide de H. Vader, wijl inderdaad die overeenkomst een belangrijke en definitieve rechtvaardi ging bezit: het concordaat. Daardooi wordt dit accoord niet alleen verklaard en gerechtvaardigd, maar verdient het ook aanbeveling. En daarom juist hebben Wij van den beginne af gewild, dat dit concordaat de „conditio sine qua non" zoude zijn va.n een overeenkomst. Een verlangen, waar mede edelmoedig en overvloedig door de andere partij werd rekening gehouden. Hadde het verdrag geen ander doel, dan de definitieve positie te regelen van den H. Stoel binnen de absoluut noodzake lijke en voldoende grenzen, welke den Paus volkomen onafhankelijkheid waar borgen, dan zou dat doel reeds zijn bereikt zoodra de onontbeerlijke attributen der souvereiniteit, waaronder in dit tijdperk der geschiedenis behoort een zeker terri toir, de H. Stoel waren verzekerd. Wat zou echter een dergelijk verdrag alléén hebben beteekend in een land, ont redderd door zooveel jarer» van roof en allerlei vijandige maatregelen en afpersin gen, door godsdienstlooze regeeringen, wetens of onwetens bedreven? Het prob'ecm werd inderdaad ingewik kelder. Dit bleek reeds, toen de huidige regeering de kerkelijke wetgeving trachtte te hervormen, ©3n poging, die sloehts tot een eenzijdigen maatregel zou hebben ge leid, wijl in deze aangelegenheid nie mand wetten kan maken, tenzij gedach- tenwisseling heeft plaats gehad en over eenstemming is bereikt met het kerkelijk gezag, gedachtenwisseling en overeen stemming, welke in verband met de po sitie der Kerk in Italië onmogelijk was. Die positie diende dus gewijzigd, wilde men de mogelijkheid scheppen van een concordaat, en anderzijds moest er een concordaat wezen, wilde men in die po sitie van den H. Stoel wijziging brengen. De oplossing bleek gemakkelijk. En Wij moeten dank brengen aan den Aller hoogste, Die Ons die oplossing heeft doen zien en ze ook anderen heeft ingegeven. De oplossing was, de positie van den H. Stoel te rege'en parallel met de sluiting van een concordaat. En zoo werd 'eeelijk met het politieke verdrag het eigenlijk concordaat ontwor pen, en kon herziening plaats hebben en, binnen de grenzen van het mogelijke, her vorming en een nieuwe regeling van het geheele complex van wetten, alle direct of indirect indruischend tegen de wetten en prerogatieven der Kerk, kerkelijke perso nen en zaken. Somwij'en, zeide de H. Vader, scheen het mij toe, zoo duizelingwekkend inge wikkeld was de toestand, dat hier inder daad een Paus-alpinist noodig was, die de meest moeilijke bergstijging aandurft, en een Paus-bibliothecaris, gewoon tot het uiterste te gaan bij zijn historische docu mentaire nasporingen. Wij moeten erkennen, vervolgde de H. Vader, wij vonden edelmoedige medewer king ter andere zijde. Ook daar was een man noodig, zooals kij is, dien de Voorzienigheid daar plaat ste, een man vrij van de vooroordeelen van de volgelingen der liberale school, voor wie al deze wetten en verordeningen als even zoovele afgodjes waren, te eerbied waardiger en onaantastbaar, gelijk alle af- godies^ naarmate zij meer misvormd en leel ijker waren. Deze woorden werden door de toe hoorders met gelach begroet. Met Gods hulp, vervolgde Zijne Hei ligheid, met veel geduld en veel arbeid, met ve'er edelmoedige medewerking, zijn Wij er in geslaagd een concordaat te sluiten, zooveel, niet het best mogelijke, toch een der beste is. En Wij gelooren, en het is Ons een SToote voldoening, dat Wij door dit con cordaat aan God Italië teruggaven en Ita lië aan God. Met blijde toejuichingen k-egroetten de toehoorders deze woorden van den H. Vader. De H. Vader zeide nop, dat Zijn toe hoorders wel moesten begrijpen, hoe ern- stig en grootsch in zijn ontzagwekkende verantwoordelijkheden het probleem was der internationale politieke situatie de Pauselijke souvereiniteit. Maar, zoo zeide Hij, er is in het con cordaat iets niet minder groot en niet minder waard de krachtsinspanningen, die zijn geschied. Wanneer men aan de Kerk rechtsper soonlijkheid toekent met a'le rechten; wanneer het Sacrament des Huwelijks een plaats krijgt in de wetgeving en het Chris telijk gezin erkend wordt; wanneer men aan het Katholieke onderwijs de eere plaats geeft, die het verdient; wanneer de Katholieke actie zelf op wettige wijze wordt erkend, dan is het gemakkelijk te begrijpen, dat men God innig kan en moet danken. Men zal beter dat alles kunnen waardeeren, wanneer de tekst van het verdrag en van het concordaat zal worden gepubliceerd. De bestudeering van den gunstigen toestand" die geschapen is, zal nog gemak kelijker en nog aangenamer zijn, als waaraan niet te twijfelen valt de uit voering van alle vastgestelde maatregelen steeds verzekerd wordt met dezelfde edel moedigheid, denzelfen nobelen geest en dezelfde loyaliteit. Onderteekening door Paus en Koning. Volgens de Romeinsche bladen zullen de overeenkomsten tusschen den H. Stoel en de Italiaansche regeerir.g na de ratifi- jcatie door het parlement aan den koning en den Paus ter onderteekening worden voorgelegd. De bladen verwachten, dat de Paus en de koning eind Juni bezoeken bij elkaar zullen afleggen. Persstemmen. De Fransche pers ontwaakt, naar de cor respondent van de „Msbd." meldt, eerst langzamerhand uit haar verdooving en geeft met de grootste bewondering het re laas der grootsche feilen, die zich te Rome afspe'en, weer met een soberheid, die wel zeer schril afsteekt bij alle papiervermor- sing, aan obscure zaken gemeenlijk ge wijd. Nimmer heeft zij haar taak van voor lichting zóó slecht volbracht Tot op het laatste oogenblïk heeft zij zich op het standpunt gesteld, dat aan de berichten uit Rome geen gelocf viel te hechten, want dat een „reconcilitatie tus schen de beide Rome's onmogelijk was". En zij durft nog steeds weinig commen taren geven; zelfs meerdere Katholieke bladen doen maar uiterst weinig moeite, om hun lezers voor te lichten. De „Croix" wijst erop, dat de ambassa deur van Frankrijk het eerste zijn geluk- wenschen aan den Paus heeft aangebo den, waardoor Frankrijk getoond heeft de gedachten en bedoelingen van den 'H. Stoel goed te begrijpen. Met nadruk meent de „Croix" daarop te moeten wijzen, omdat men in Italië meende, dat Frankrijk de verzoening tus schen den H. Stoel en Italië systematisch tegenwerkte. Het tegenbewijs is thans echter gele verd. De Fransche diplomatie begroet het eind van het conflict, omdat deze verzoe ning een weldaad zal zijn voor de wereld, een open wonde in de zijde van een groote natie zal sluiten en omdat zij op een grondslag van rechtvaardigheid is ver- ezenlijkt. De „Temps" schrijft o.a.: Alle mogendheden koesteren de hoop, dat door de verzoening te Rome alle mis verstand uit den weg is geruimd en het belangrijk document, dat 's Pausen onaf hankelijkheid regelt, door géén dubbelzin nigheid wordt ontsierd. Dat de H. Stoel waarlijk onafhankeliik is, is van zóó groot belang, èn op poli tiek èn op zedelijk en godsdienstig gebied, dat men maar moeilijk kan veronderstel len, dat de staatssecretaris niet al zijn aandacht zon hebben gegeven aan deze heel bijzondere zijde van het tot stand gekomen accoord. De „Times" over 's Pausen breed heid van inzicht. Naar aan'eiding van het verdrag tus schen den H. Stoel en de Italiaansche re geering, schrijft de „Times": Heel de ver antwoordelijkheid voor de verandering, welke door de oplossing van het Romein sche vraagstuk is teweeggebracht, wordt door den Paus zelf gedragen, hij die met een breede visie zijn groot vredoswerk De Stadhuisbrand te Leiden. Wij geven late pagina, 4de blad eenige beschouwingen over den stadhuisbrand en over wat nu moet gebeuren. Voor verdere nieuws-mededeelingen zie men 3de pagina 1ste blad. En voor nog enkele mooie photo's de 2de pagina 2de blad. De photo's, door ons deze week ge plaatst en die veel belangstelling heb ben getrokken waren genomen door de Firma Slegtenhorst, Nieuwe Rijn. heeft doorgezet. Slechts de gebeden der geloovigen waren zijn eenige hulp bij zijn diepgaande studie van het zoo moeilijke vraagstuk. Z. II. is niet blind voor de zeker ko mende moeilijkheden, doch vertrouwt op de waarborgen, welke gelegen zijn in den rechtvaardigheidszin van het Italiaansche volk. Dit toont, volgens de „Times", een zui ver staatsmansbegrip van den nationalen en internationalen tcestand. Het prestige van den Paus en van bet hoofd der regeering in Italië en daarbui ten moet, volgens het, blad, buitengewoon toenemen dqor het succes van hun ge- meenschappelijken arbeid. Zij immers heb ben gedaan, wat anderen tevergeefs be proefd hebben, of als onmogelijk hebben afcewezen. Hun namen zullen een plaats innemen onder die der groote weldoeners der Ka tholieke Keik en van het koninkrijk on het volk van Italië. FRAf&iClJK. De experts-commissie. Het E-n-g elseh als internatio- n a 1 e taal. Tn de vergadering te Parijs van de com missie van deskundigen voor de herstelbe- ta'ingen is besloten dat voer de werkzaam heden der commissie het Enge'sch de of- ficiee'e taal zal zijn. Dat werd besloten, zoogenaamd omdat de voorzitter, Owen Young, een Amerikaan is, maar de ware reden zal wel zijn, dat er onder de des kundigen enke'en zijn, die eenvoudig geen andere talen dan het Enge'sch machtig zijn. Met dat al is deze beslissing, nog wel in Parijs zelf gevallen, en bij de regeling van eer< vraagstuk waar zoo'n bij uitstek Fransche kant aan vastzit, als bij dit der herstelbetalingen, een teeken des tijds. AFGHANISTAN. De strijd om de macht. Jallalabad verwoest. Volgens berichten uit Nreuw Delhi heeft de troonpretendent Ali Achmed Kahn bij Jagdalak een zware ne-lerlang geleden te gen de Koegiani- en Siinwari-stammen. De verliezen aan beide zijden waren zeer groot, maar de slag, die aan Ali Achmed is toegebracht, meet zoo zwaar zijn, dat het met zijn vooruitzichten naar men ge looft voorgoed gedaan is. Hij zou met eeni ge vrienden naar Pahnan gevlucht zijn. Volgens een correspondent van de Daily Tel." te Pesjawar zouden de stammen den terugkeer vnn Nadir Khan verlangen. Deze wordt binnenkort in Afghanistan verwacht. Zijn aanhangers in het land zou den met den dag toenemen. Wat de verwoesting van Jallabad be treft, deelen reizigers uit Afghanistan me de, dat de stad nu een rookende puinhoop is geworden. Het schijnt, dat benden stam leden uit de bergen de stad hebben inge nomen, haar daarna hebben genlunderd en vervolgens het fort in brand hebben gesto ken, met het reeds eerder vermelde ge volg. BRITSCH-INDIE De onlusten te Bomay. De toestand wordt weer normaal. Alhoewel zich te Bombay in den loop van Woensdag nog eenige onlusten hebben voorgedaan, wordt de arbeid toch weer hier en daar hervat en langzamerhand be gint het bedrijfsleven weer in beweging te komen. De troepen zullen echter voorloo- pig nog niet teruggetrokken worden. De politie tracht alle wapenen in handen te krijgen. Onder degenen, die tijdens de jongste onlusten zijn gedood, behooren volgens of- ficeele opgave 7 Europeanen. Het totaal aantal dooden bedraagt thans 138. In de stad zelf was het heden rustig; ook in de spoorwegwerkplaatsen en in 70 katoen spinnerijen werd het werk hervat. AMERIKA Samenzwering in Columbia ontdekt. Twintig arrestaties. De bladen van Bogota publiceeren bij zonderheden over de ontdekking van een wijdvertakte samenzwering, die vooral in Bogota en in het departement Medellin modestanders zou hebben, waar naar ge meld wordt een groot aantal bommen is gevonden. De regeeringsambtenaren zijn zeer gereserveerd, maar de minister van Iiinnenlandsche Zaken heeft toegegeven, dat de autoriteiten zich ernstig bezig hou den met de bescherming der openbare veiligheid en dat maatregelen worden ge nomen om verdere complotten te voorko men. Ten einde een voorbeeld te stellen moeten twintig personen gearresteerd zijn. TWEEDE KAMF. Indië. - "'andtechnlcJ. Het eerste ontwerp op de agenda vroog de goedkeuring der Kamer op het be sluit van den Vice-President van den Raad van Nederland8ch-Indië als waarnemend Gouverneur-Generaal, om van de 20 md- lioen, welke Indië ontving als aandeel in de opbrengst der Oorlogswinstbelas ting 13 millioen te besteden •■-o.t extra- schulddelging en 7 millioen voor r.ac'ar aan te geven werken in het belang der volks welvaart. De Indische Regeering had aanvanke lijk de 20 millioen geheel willen besteden voor schulddelging, maar toen in den Volksraad een amendement werd aange nomen om 7 millioen te bestemmen vcor openbare werken, heeft zij dat amende ment aanvaard. En dit naar de meening der bestrijders van het ontwerp, veel te gemakkelijk en op onvoldoende gronden; waarom de tegenstanders meenden dc Regeering te moeten beschermen tegen eigen zwakheid door afstemming van het ontwerp. De overweging, dat 'het van groote psychologische beteekenis is van een mee valler een deel te bestemmen voor wer ken in het belang der volkswelvaart, welke zoo vele jaren achtereen werden uitgesteld wegens gebrek aan geld, won het echter, zoodat het wetsontwerp ten slotte zonder stemming werd aangenomen. Tot welk resultaat echter ook meewerkte de omstandigheid, dat verwerping aanlei ding zou hebben gegeven tot groote techni sche bezwaren. De Kamer heeft vervolgens (met 56 stemmen tegen 15) liaar goede hart getoond door zich uit te spreken voor het in over weging nemen van maatregelen om zooveel mogelijk de wenschen der veroeniging van Indische onderofficieren „Madjoe" te bevre digen. Het ging hier om de mogelijkheid te openen, pensioen voor weduwen en weezen te verkrijgen van onderofficieren, die den Indischen dienst ongehuwd hebben verlaten Ten slotte heeft de Kamer voor de zevende maal! haar aandacht moeten wijden aan het vraagstuk der tandtechn'ci. Men is in de behandeling blijven ste ken. Wij komen er op terug. R.-K. STAATSPARTIJ. Vergadering van het Partijbestuur. Op Zaterdag 9 Februari j.l. vergaderde het bestuur der R.-K. Staatspartij in het Kasteel van Antwerpen te Utrecht. Het bestuur was voltalFg aanwezig. Prof. Veraart (Den Haag) cn de heer Gou verneur (Leider) werden vervangen door hun plaatsvervangers mr. v. d. Oever en A. C. van Berkel. De vergadering werd geleid door Z.Exc. jhr. Ruys de Beerenbrouck. Na opening der bijeenkomst en goedkeu ring der notulen werden eenige ingeko men stukken afgehandeld. Daaronder be hoorden de aanvragen voor een vergade ring van een Partijraad van vijf leden van dien raad, ingekomen op 31 Januari j.l. In de origineele aanvragen werd als ter mijn voor zoodanige vergadering genoemd 1 Februari of uiterlijk begin Februari. Te legrafisch waren deze termijnen gewijzigd in ..vóór 15 Februari". Het Partijbestuur besloot den aanvra gers mede te deelen, dat art. 15 lid 5, Partij-reglement voorschrijvende een termijn van drie weken voor de verzen ding der oproepingsbrieven, in ver band met den datum der indiening van het verzoek te voldoen, om vóór 15 Februari eene vergadering van den Partijraad te houden. Bij de mededeelingen van het Dage- lijksch Bestuur (o.a. in zake de a.s. op richting der Vereeniging van leden van R. K. Statenclubs), werd op grond van lid 1 art. 5 Kiesreglement het P. B. in kennis gesteld van eene beslissing van het D. B. over de uitvoering van art. 19 lid 1 en 2. jo. art. 16 lid 3 Kiesreglement. Het be treft hier het geval, dat de voorz-'tter van een Kringorganisatie zelf candidaat is. Het D. B. besliste, dat, voor wat aan gaat lid 1 art. 19, de voorzitter der Kring- Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een rede van Z. H. den Paus over het concordaat met Italië. De verwoesting van Jal'atabad in Af ghanistan wordt bevestigd. Uit geheel Europa blijven de berichten van felle koude en hevige sneeuwval aan houden. (Buitenl. Berichten, 2e blad en Telegrammen). BINNENLAND. Persstemmen over een Nederlandsch gezant bij den H. Stoel. (3de blad). Vergadering bestuur R. K. Staatspartij. (lste blad). Nog meer slachtoffers van het ijs en van de koude. (Gem. Berichten, 3de blad). 3de blad). Verscheidene branden. (Gem. Berichten, 3de blad). organisatie, die op één na de meeste le den telt, de leiding der vergadering der sar- mengevoegde Kringorganis.nties heeft, en zoo vervolgers. Zijn alle voorzitters, can didaat, dan komen in gelijke volgorde de on Jer-voorzitters in aanmerking. Voor wat aangaat art. 19 lid 2, wordt, als de voorzitter eener Kringorganisatie cardidaat is, afgevaardigd nnar de ver gadering der samengevoegde Kringorgani saties, de ondervoorzitter. Is deze even eens candidaat, dan een door het Kring- bestuur aan te wijzen lid van het bestuur. Hierna werden ingevolge art. 15 lid 2 Kiesreglement de verzamellijsten der aan wijzingen nagezien en werden de bcs'issin- gen genomen over de aanwijzingen voor de speriale kwaliteiten. Du formuleering der besluiten omtrent niet-gcedrrelceurde aanwijzingen werd vast gesteld. Déze bes'uifen worden den be trokkenen medegedeeld, terwül ook de be trokken Kringbesturen ervan in kennis zijn «resteld. Een en ander ingevolge lid 3 art. 15 K. R. Krachtens lid 6 van art. 15 K. R. werd de verznmelli'st van de speciale kwaliteit voor Internationale Vraagstukken, waar voor slechts één candidaat de desbetref fende aanwijzing had laten handhaven, aangevuld met de namen der heeren mr. dr. L. Regort te Meerssen en P. J. S. Ser- ra^o^s te Bilfhoven. Hierna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. VERLAGING ACCIJNS GEDISTILLEERD. Bij K.B. is bepaald, dat de wefc tot ver laging van den accijns op gedistilleerd enz. in werking zal treden op 1 Maart a.s., be houdens art. 5, dat reed6 heden in wer king treedt. Nationale Nederlardsche bedevaart naar Rome. Een rectificatie. Oo de biljetten voor de groote Nationa le Nederlandsche Bedevaart naar Rome, van 23 April tct 13 Maart a.s„ komt een storende drukfout voor Er staat n.l. ver meld: le klas spoor, 2 e klas hotel ƒ460. Dit moet zijn: 2e klas spoor, le klas ho tel 460.— Het Comité der vereeniging tot samen- stelling van Nederlandscho Bedevaarten verzocht ons de aandacht onzer lezers op deze vergissing te vestigen. Uitbreidingsplannen Zuid-Holland. Installatie commissie van advies. Gisteren is in het gebouw van het pro vinciaal bestuur te 's-Gravenhago geïnstal leerd dc door Ged. Staten van Zuid-Holla.id ingestelde commissie van advies voor do uitbreidingsplannen in die provincie. Gedeputeerde Staten hebben aan de ge meentebesturen van Zuid-Holland doen weten, dat de in 't leven geroepen commis sie van advies o.m. ten doel heeft, de ge meentebesturen desverlangd van voorlich ting te dienen omtrent opzet, inrichting en uitwerking der uitbreidingsplannen, als mede omtrent Raadsbesluiten, welke be- bouwingswijze als rooilijnen bedoelen te re gelen. Bovendien ligt het in de bedoeling, voor die deelen der provincie, waarvoor zulks mogelijk en gewenscht is, een schema voor een streekplan te ontwerpen cn te be vorderen, dat de hoofdbeginselen en richt lijnen, die tot grondslag van dit plan heb ben gediend, door de gemeentebesturen aanvaard worden bij liet ontwerpen of wij zigen hunner uitbreidingsplannen, nadat Ged. Staten zich met de hoofdbeginselen en richtlijnen hebben vereemgd. Bij de behandeling van een ontwerp-uit-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1