UIT DE OMGEVING BUITENL. BERICHTEN SPORT Hjjf. de bewoners van de Lagewaard nn zelf openstelling van den weg voor autoveer- tïCCT wenschen. Men ondervindt veel last af d b, -":d- van bet verbod tot het berijden. De voorz. I jegf, "dat Ced. Staten nog pay op hun ver- I ï0Ck afwijzend beschikt hebben, omdat de nog snirl is, de bermen niet betrouwbaar aan beide zijden een sloot is. Ook do meerderheid van B. en W. stc.afc op dit standpunt. In het uiterste geval zou kun- rcn worden toegestaan de weg van een i hting te berijden. De Raad kan een voor stel doen. doch spr. denkt dat dit geen suc ces zal hebben. De heer Dorrepaal is steeds voor openstelling geweest. Re heer van Egmond zou den sproeiwa gen willen verkoopen. De voorz. wil trachten den wagen van de hand te doen, doch vindt het niet zoo noodzakelijk, omdat m~n er bij bijEondero gelegenheden nog wel eens ge bruik van zal kunnen maken. De heer do Jong verzocht voor hulp bij. de ponten zooveel mogelijk mcnschen te ikiezen, die een groot gezin hebben., Do ivoorz. zegt dat hierop zooveel mogelijk ge let is en zal worden. Daarna sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN. Tienjarig bestaan St. Deus Dedit. Do K, K. Land- en Tuinbouwarbeidersbond „St. Deus Dedit", afdeeling Alphen aan den Rijn, herdacht Vrijdagavond op feestelijke wijze ha-ar tienjarig bestaan. Omstreeks 8 uur opende de Voorz. de Jcestvergadering met den Chr. groei In zijn openingswoord verwelkomde spr. in het bijzonder den hoogeerw. Deken, wiens te genwoordigheid door de afd. zeer op prijs »erd gesteld, omdat hieruit blijkt, dat de Deken veel belang stelt in het organisatie- 1021 !»ven in de Parochie. Voorts richtte hij een foord van welkom tot Pastoor Hellegers, den geestelijk adviseur kapelaan Boekei, het hoofdbestuurslid, den heer Dekker, benevens het bestuur van den R. K. Volks bond en verdere aanwezigen. Spr. ver klaarde tot zijn leedwezen, dat de afd. niet, zooals andere vakbondon, in het bezit was van een vaandel, zoodat de plechtige vaandelwijding thans moet ontbreken. Doch jspr. vertrouwde, dat het koperen jubiléde werkelijkheid zou brengen, waarvoor spr. aller medewerking verzocht. Daarna gaf de Voorz. een kort overzicht aangaande het 10-jarig bestaan der afd. De geestelijk adviseur nam daarop het woord, om do afdeeling geluk te wenschen met de herdenking van het tweede lustrum en om de beteekenis van het organisatie- leven in welgekozen bewoordingen te echetsen. De hoogeerw. Deken constateerde, dat ,6t. Deus Dedit" lang de minste niet was onder de onderafdeelingen van den R. K. Y. B. Spr. vertrouwde, dat do afd. bij haar 1/2-jarig bestaan, in het bezit van een vaandel zou zijn en toonde tevens op finan- cicele wijze daarvoor zijn belangstelling. Met een hartelijken gelukwensch voor den bloei en greei der afd. besluit spr. zijn woorden. Nog werd gesproken door den ïden Voorz. van den V. B. Tijdens de pauze werd een verloting ge houden ten bate der kas. Hierna feliciteerde de heer Dekker de ifd., in het bijzonder den Voorzitter, die 10 pdurende zijn 10-jarig voorzitterschap met poe te ijver voor de organisatie heeft ge werkt. Spr. bepleitte voorts do noodzake lijkheid tot toetreding der jongeren in de organisatie. Ten slotte bracht de Voorzitter alle aan wezigen dank, in het bijzonder den De ken voor de geschonken bijdrage van het vaandel, waarna de goedgeslaagde bijeen komst op de gebruikelijko wijze werd ge sloten. Hardrijderij. Zaterdagmiddag 2 uur werd op den Rijn nabij de Heul weder een hardrijderij op schaatsen gehouden om ie- vensmiddelen voor behoeftige gezinnen, terwijl voor de snelste rijders bovendien een extra-prijs werd beschikbaar gesteld. De uitslag was als volgt: le prijs P. van Leeuwen, 2e prijs D. Costerius, 2e prijs A. de Groot, 4e pri's D. de Jong, Pe prijs G. de Horde, Ce prüs W. de Doos, 7e prijs J. v. d. Bern, 8e frrijs J. C. van Dokkum. Rïngrijden. Door de IJsvereeniging >,Het Govdsche Rijpad" werd Zaterdag na bij „de Nieuwe Spoorbrug", op den Rijn «en ringrijderij op schaatsen gehouden voor paren om kunstvoorwerpen. De uitslag hiervan was het vo'gende: le prijs mei. M. Erf en T. Roest, 2e prijs mej. R. van Donk en H. Binnenkamo, 3e -■prijs mej. M. v. d. Steel on C. de Bruin. mej. M. Lagerweij en J. K. La- jerwey, het aantal deelnemenden bedroeg personen. Mishandeling. Door B. is bij de politie ia-ngifte gedaan van mishandeling van zijn 16-jarigen zoon door een drietal personen. 1 3.! BOSKOOP, wa Vrouwenbond. Woensdag was er feest hi *oor de leden van den R. K. Vrouwen- t bond alhier. Des morgens was er een H. Üis tot intentie der leden, waaronder he zeor velen tot de H. Tafel naderden, ij b Des avonds 7.30 uur was de feestelijke udei bijeenkomst in het R. K. Vcreenigings- gc'oouw. Door de voorzitster, mevr. Mens- zij Mathot, werd de bijeenkomst geopend, en U w word gezamenlijk gezongen het lied gad uBoomsche Blijdschap". zit Dan volgde een serie van voordrachten n t W liederen, welke zeer in den smaak vie- ecre kn» vooral het kluchtspel „De list van Dies je", hetwelk zeer verdienstelijk werd opgevoerd. Voorts waren er nog eenige ^erlotingen en een tombola, hetwelk alles ds os gezelligheid ten zeerste verhoogde. Te r d« ei d ongeveer half twaalf gingen allen zeer voldaan huiswaaits. Gevestigd: C. Never, timmerman, leuwstraat 73. W. van 't Wqut, ar beider, Voorkade 5. Wed. M. J. v. d. Maat, zonder beroep, Ridderbuurt. 6. A. van Sprang, bocmkwecker, Zijde 208. 7 ■^0l"man» boomkweeker, Zijde 284. A. Soet, boomkweeker, Reijerskoop 62a. "j. Ac50untantskant°or, Streefkerk, Zijde 11. ertrokken: Ds. P. de Smit, naar Utrecht. Jelle Kok, naar Zegwaart. HAZERSWOUDE. H. Vormsel. Op 6 Maart a.s. zal Z. H. de Bisschop van Haarlem het H. Vormsel toedienen in deze gemeente en wol in de parochiekerk van de H. Mi chael aan den Rijndijk. De kinderen van de parochie van het dorp zullen eveneens in deze kerk het H. Vormsel ontvangen. IJsclub. Do uitslag der scboonrijdorij voor dames en heeren, georganiseerd door de Hare swoudsohe IJsclub, gehouden op de „Peel", was als volgt: Aantal deelnemers 10. le prijs W. Oppe- laar en mej. Neeltje Noordam; 2o prijs W. van Vliet en mej. Aagje Rademaker; 2e prijs J. B. Kersbergen en mej. Lientje van Vliet; 4e prijs A. A. van Geest en mej. Hoogenboezem. Er was veel publiek. ZEVENHOVEN.. Een verkeerd schot. Toen de slagor W. Hakker Donderdagmiddag alhier een varken zou doodschieten, kwam de kogel op de cementen vloer en sloeg terug in zijn borst. Dr. A. Lucardio verleende de eerste hulp. WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD. De burgarr.eestor tot secrotaris ber.ocrr.d. Wijziging bruggeld- tarisf. De raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen. Met den Burgemeester als Voorzitter zijn alle leden tegenwoordig. Na opening der vergadering met gebed, wenscht. de voorz., in ve:band met do wisseling des jaars met een enkel woord een terugblik 1e werpen op het voorbij gegane jaar. Beschouwende den algemcé- ncn financieelen toestand' der gemeente, mag deze a'leszins bevredigend genoemd worden, al blijft voorzichtig beleid in de toekomst steeds geboden. Deze toestand is echter een afspiegeling van de economi sche omstandigheden der ingezetenen, wel ke dan ook gunstig te noemen zijn. Land bouw en Veeteelt kunnen, dank zij de gereedo omzet der producten op een goed jaar terugzien, al bleef ook ditmaal do veestapel van het mond- en klauwzeer geenszins verschoond. Do industrie blijft zich gunstig ontwikkelen, zoomede de be drijven der gemeente. Water, als stroom- afname, nemen geregeld toe, hetgeen wijst op regelmatige stijging der behoefte. Epi demieën, noch ernstige werkloosheid of anclero ingrijpende stoornissen in hot be drijfsleven deden ?ich gelukkig voor, ter wijl het bevolkingscijfer, zij het ook in bescheiden mate, wederom toenam. Op onderwijsgebied zal de behartiging der -belangen van het openbaar onderwijs te Hoogmado de bijzondere aandacht vra gen. Ook het verecnigingsleven mag zich in gestadigen greei verheugen, waarbij spreker met neme het oog heeft op de jonge pluimveehoudeisvereeniging. Mijne heeren, besluit spreker, de arbeid voor 1929 roept ons weder, welke aibeid van groote waarde kan zijn, wanneer deze weer, evenals vorige jaren, gebaseerd is op eendrachtige samenwerking door onderling vertrouwen, gericht op één en eenig be lang, het gemeentebelang, waarop ik u Gods onmisbaren zegen van harte toe- wensch. De notulen der vorige bijeenkomst wor den daarna door den waarnemend secre taris gelezen, welke onbesproken den ha mer passcoren. De voorz. deelt mede, dat bij Koninklijk besluit van 21 December 1.1. wederom concessie is verleend tot tolheffing op den weg van Hoogmado naar Leiderdorp, zulks met ingang van 1 Jan. tot uiterlijk 31 Dec. 1929, en dat bij Kon. besluit van denzeifden datum het raads besluit van 17 Februari 1927, tot ophef fing van de openbare school te Hoog- inade, werd vernietigd. Bij besluit van 2 Januari j.l. word door Gedeputeerde Sta ten andermaal vrijstelling verleend tot 1 Januari 1931 van do verplichting tot het doen geven van onderwijs in het vak licha melijke oefening, -voorzooveel betreft do O. L. School no. 2. Van hetzelfde College werd de mededee'ing ontvangen: dat zij nerzijds in beginsel geen bezwaren bestaan tegen de ontworpen regeling tot het ver- leenen van bouwvoorschotten aan ingeze tenen onder hypothecair verband, vast gesteld bij raadsbesluit van 13 Sept. 1928. Vorengenoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt thans een aanvrage van B. van der Horst om toekenning van een bouwcrediet op een door hém geboutv- de woning nan den Kerkweg. Do heer Tondu heeft tegen inwilliging van dit ver zoek thans overwegend bezwaar, aller eerst omdat destijds door Van der Horst ze f verklaard is, dat hij toch in ieder ge val zou bouwen, 't zij al dan niet credict verleend zou worden en voorts .omdat, waar de woning reeds geheel voltooid is, van behoorlijke toezichtuitoefening geen sprake meer kan zijn. De heer Noordam gevoe't in dit geval meer voor gedeelte lijke toekenning van het gevraagde voor schot. De heer Van Dam meent, dat tot den bouw door bolanghebbende slechts is over gegaan in de verwachting, dat het ge vraagde crediet alsnog verleend zou wor den. Deze aanvrage, welke toen niet di rect behandeld kon worden, beschouwt spreker daarom nog steeds van kracht te zijn. Dc heer Boot merkt op, dat z.ï. de vast gestelde regc'ing juist gemaakt is voor gevallen als het onderhavige. Besloten wordt daarop aan E. van dor Horst een bouwcrediet te verleenen van f 2300, zulks met inachtneming der voor waarden in de algemeen e regeling aange geven. Tegen stemden de heeren Tondu, De Vette en Noordam. Vastgesteld worden de kohieren der ver- betoringsbe'asling (oost- en westzijde van het dorp Woubrugge) over het belasting jaar 1929, ten bedrage van respectievelijk f 00.83 en f 45.78. De voorzitter doet mededeeling. van een schrijven van de N. V. Ned. Thermo Che mische fabrieken te Amsterdam, bevatten de de voorwaarden, onder welke genoemde N. V. zich bereid verklaart cadavers of afvaldeelen van slachtdieren, voorzoover door den gemeentelijken keuringsdienst af gekeurd, door verbranding te doen oprui men en onbruikbaar te maken. Do heeren Boot en Van Ruiten juichen het aangaan cener zoodanige overeenkomst ten zeo:ste toe; verbetering van den hui- digen toestand is beslist noodzakelijk. Ook de heer Van Dam kan zich met do voor gestelde regeling zeer wel vereenigen. De afgekeurde cadavers hebben voor de be trokken eigenaren volstrekt geen waarde, hetgeen vit algemeen oogpunt bezien, voor- zooveel betreft het productief maken der verwerkte afvalsstoffen, wel het geval is. Financieel risico ziet spreker bovendien voor de gemeente er niet aan verbonden. De heer Noordam en De Vette staan tegenover de practische werking der re geling in moer of mindere mate sceptisch gesteld; de duur der aan te gano over eenkomst voor het tijdvak van 15 jaar vrordt daarenboven door hen te bezwaar lijk geacht. Do heer Lieverso acht nadere toelich ting vanwege de N. V. omtrent meerdere punten der te sluiten overeenkomst ge- wei.scht. Na breedvoerige discussies stelt de heor Boet voor een combinatie te benoemen, ten einde deze aangelegenheid nader on der de oogen te zien. Aldus besloten. De voorzitter wijst vervolgens als leden dier commissie aan de heeren De Vette, Noordam en Van Ruiten. Wordt vastgesteld een concept-wijzi gingsverordening op de keuring van waren. Met betrekking tot do wijziging van het bruggeldtarief voor de passage van de brug over de Woudwetering, stellen B. en W. vcor, meerdere heifingsbedragen be- /angrijk te verminde, en, in verband mede n:ot een herziening der verschuldigde tol gelden op den weg Hoogmade-Leiuerdorp. Voorgesteld wordt n.l. dat van iedere dorschmachine, loccmobiel of tankwagen, met één of meer paarden bespannen, voor taan een bedrag van f 0.25 geheven zal worden en voor elk motorrijtuig op 4 wielen 15 cent verschuldigd zal zijn; voor elk motorrijtuig met zijspan of aanhang wagen of op 3 wielen 15 cent; voor elk motorrijwiel f 0.07 1/2 en voor een bereden, gedekt of fcezadeld paard en voor een kar met écn of meer honden bespannen f 0.04. Na ampele bëspreking wordt daarop, con form het voorstel van B. cn W. met alge- meono stemmen besloten. Tot deskundige, belast met het schatten van de waarden c.er perceelen, waarop een bouwc. edict wordt aangevraagd, worut be noemd do heer P. Boet. Aan de bestaren der bijzondere scholen worut, ingevolge hunne aanvragen, vopr 19^9 een voorschot verleend van 80 van de kosten van het openbaar onder was por leerling over het laatste dienst jaar, waarover de ïekening is ges.oten, t.w. aan het Bestuur der It K. Parochiale school te Hcogmade f 2224, en aan het bestuur der e.eeniging voor Chr. Nat. Schooloncerw^s f 1932. Een 2-tal comp tabele besluiten tot wijziging der begroo tingen voor het dienstjaar 1928 en 1929 worden vastgesteld. In do bcstiande vacature voor ge meente secret-aiis bevelen B. en W. ter be noeming aan de heeren, J. E. Boddens Ho- sang, burgemeester en Johs. van Reenen, waarnemend secretaris. Bij de behandeling va^n dit punt draagt de voorzitter het piesiuium over aan den loco-burgemeester, den heer C. W. Lie ve., se, waarna hij, zocme^e de heer Van Reenen, de vergadering verlaten. Do heer Lieverso ste.t daarop voor te vergaderen in comité-generaal, waartoe met 5 tegen 1 stem, die van den heer 'londu, wordt besloten. Na heropening der openbare vergadering wordt vervolgei.s tot stemming overge gaan en met 5 tegen 2 stemmen benoemd de heer J. E. Boddens Hcsang, die ver klaart deze benoeming aan te nomen, on der dankzegging voor het betoonde ver trouwen, hetwelk hij zich hoopt waardig to maken. Zoodra de Koninklijke goed keuring op deze benoeming verkregen is, zal beëediging van den benoemde plaats vinden. Als laatste punt der agenda stelt de voorzitter aan de orde de herziening der thans geldende jaarweddenregeling voor den ambtenaar ter secretarie. Besloten wordt aan de aanvangsjaarwedde 5 perio dieke verhoogingen van f 100 te verbinden, waarvan ééno reeds terstond zal worden toegekend. Bij do rondvraag informeert do heer Noordam naar do verbetering van het voetpad in het Zuideinde. Zoodra de toe stemming der betrokken eigenaren zal zijn verkregen, kan daarmede worden aange vangen. De lieer Boot stelt voor aan het be stuur der IJsclub Rijnstreek een subsidie te verleenen van f 50, zulks in verband met het te werk stellen van werkloozen, die in dezo langdurige vorstperiode nood zakelijk ondersteuning behoeven. Na eenige bespreking wordt besloten het gevraagd subsidie voor 1 jaar te ver leenen. Hierna sluiting. DE KV/AKEL. Liefdewerk Oud Papier. Op een bij den heer C. Pouw gehouden vergadering deelde de voorzitter, de heer G. van Sta veren mocle, dat in 1928 naar Amsterdam zijn gezonden 3130 Kg. oud papier. Na af trek van onkosten werd een bedrag ad 14 bestemd voor brandstoffen aan behoeftige gezinnen. Een woord van lef aan de trouwe verzamelaars en een woord van aansporing voor hen, die nog steeds geen deel aan dit werk nemen is zeker niet misplaatst Een schoone daad wordt hier gesteund. Over 1928 werden door verschillende a'fdeelingen in Nederland in totaal 5658407 Kg. ver gaard. Aan liefdadige instellingen werd in totaal gegeven 9830. Hier ziet men hoe vele kleintjes één grocte maken. Dus allo gezinnen: „Verzamelt uw oud papierI Personalia. - Tot. gemeente-veldwachter te Uithoorn is tegen 1 Maart bencemd de heer F. Wijnberg van Sloten (N.-H.). ONGELUKKEN. MEVROUW V. FOKKER, f Te New York uit een raam van de 15^ verdieping gevallen. Men seint uit New York: Mevrouw Viola Fokker, echtgenocte van den. bekenden vliegtuigenccnstructeur, is uit een raam van haar op dc 15de verdie ping gelegen woning gevallen. Zij was selert eenigen tijd lijdend en had eerst Vrijdagmiddag het zieksnhu's verlaten. Toen de heer Fokker zich ©en oogenblik in een andere kamer bevond, had heb noodlottig ongeval plaats. Ongeval aan boord van een duikboot. Volgens een telegram uit Boulogne heeft aan boord van de duikboot ,0'Byrnè" oan ernstig ongeval plaats gehad. Een groep matrozen wilde zich laten fctcgrafeercn en had daarvoor een beweegbare brug aan den wand de beet aangebracht en daarop plaats genomen. Plotseling stortte de brug in en alle matrozen vielen in de diepte. Allen werden gewond. Verscheidene van hen mcesten naar heb hcepit-aal worden vervoerd. Tragische dood van een goudon bruidspaar. Voor eenige dagen vierden te Lang- scheid bij Bacharach de landbouwer Vogel en zijn vrouw de gouden bruiloft. Teen een muziekkorps het echtpaar ©en serenade bracht, kreeg de vrouw van ont roering een beroerte en overleed kort daarop. Vogel trok z'ch den dood zijn-er vropw zco zeer am, dat hij on den dag harer begrafenis eveneens stierf. Ovorstroqrr.ingan In N. 2 Wal os. Duizenden stuks vee- verdronken. In Nieuw Zuid-Wales is ernstige schade aangericht door oveistroomingen, die het gevolg zijn van de onafgebroken regens der laatste weken en ernstiger zijn dan in veert'g jaar het geval it geweest. Duizen den stuks vee ziin verdronken. Te Glou cester zijn twaalf personen geïsoleerd in een hotel. Twee anderen zijn verdronken bij een poging tot hulpverleeninig. DE KOUDE IN EUROPA. Berlijns straten als uitgestorven. Eendon en zwanon vastgevroren. Berlijn heeft gisteren den koudsten dag sedert tri van jaren gehad. In den loop van den nacht daalde de temperatuur in de buitenwijken tot 30 graden Celsius onder 0, in de binnen stad tot -28 graden. In den loop van den dag steeg dè temperatuur niet verder dan tcfc,-19 graden, om echter tegen het vallen van den avond opnieuw te da len. De straten waren als uitgestorven en de openbare middelen van verveer slechts zwak bezet, daar niemand zich zonder dringende noodzaak naar buiten waagde. De brandweer had een zwaren dag, aly gevolg vgn het springen Tan tillooze wa terleidingsbuizen. Voorts braken op tul- ri'ko plaatsen door te hard stoken branden uit. Op de meren in do omgeving dor stad mcesten herhaaldelijk ingevroren ©endou en zwanen door brandweerlieden nic hun on aangename situatie worden bevrijd. Drie pleizierstoomboorcn, dio Zaterdag avond van Eerlijn uit een „man©schijn- vaart' naar de Müggelsee hadden onder nomen, bloven Zondagochtend bij het terug varen, in de Spree bij Oberesohöuoweido iu het ijs steken. De passagiers, ongeveer duizend pers-onen, mcesten van boord gaan en per trein naar Berlijn terugkccrcn. Do leege schepen konden later in veiligheid worden gebracht. De Berlijnsche eerste-hulp-dienst heeft Zondag omstreeks 120 persoren moeten be handelen, die reet bevroren richaamsdeelcn naar de verschillende stations werden go- bracht. Gp het terrein van do spoorweg- werkplaatscn te Tempelhof werd csn 61-ja- rire arbeider bijna bevroren aangetroffen. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht; zijn toestand is ernstig. In het spoorwegverkeer zijn veel vertra gingen voorgekomen. Zoo kwam de D-trein uit Trellebcrg twee uur te lar.fc binnen; de D-trein uit Beieren had eveneens bijna twee uur vertraging. Afnemende koude in het hoogo Noorden. Ommekeer plant zicli voort naar het Zuiden. De koudegolf in het Oostzee-gebicd houdt aan, doch uit Rusland wordt gemeld, dat aan de Witte Ze© en in do provincie Ar- changelsk een grocte ommekeer in het weer is ingetreden, die zich in Zuidelijke rich ting voortplant. De temperatuur in ver schillende Noordelijke districten is met meer dan 15 graden Celsius gestegen. Ook in het Zwarte Zeegebied is hot Vrijdag plotseling veel minder koud geworden. De Sirrplon-Orlent-Express. Sinds een week ingesneeuwd. Do Simplon-Oriënt-Exprefcs, die 29 Ja nuari uit Parijs vertrokken is, is nog steeds niet te Constantinopel aangekomen. Do trein is sedert een week op don Balkan in gesneeuwd. Te Constantinopel maakt men zich over het lot van ae reizigers bezorgd, doch de spoorwegautoriteiten verklaren, dat er iu den trein voldoende levensmiddelen en wa ter voor de passagie-s aanwezig zijn, Ier- wijl ook de kolenvoorraad voldoend© is, om den trein t© verwarmen. INGEZONDEN MEDE0EFLIN6. maakt de huid fa>-lj#iflen en gelaat ruw en schraal én doofÜo lippen sprin gen. Dit verzaeft en geneest men met Doos 30 en 60, tube ONTZETTEND DRAMA IN DE IJSWOESTENIJ. Door Honger gedreven tot kannibalisme. Smokkelaar vermoordt zijn makker. Naar uit He'.singfors wordt gemeld, hoeft rich m de Finsche Golf een ontzet tend drama afgespeeld. Tijdens den jongsten storm tloeg een motorboot cm. De inzittenden, v>r drank smokkelaars,'slaagden er in een eensasm e landje te bereiken. Na verscheidene da gen in een ontzettende koudo en onder onbeschrijflijke ontberingen vergeefs op redding te hebbrn gewacht, besloten de matmen ee*n poging te wagen, cm over het ijs den vasten wal te bereiken. Ern hun ner s'aagde daarin ock. zij het in totaal uitgeputten toestand. Bij de daarop on middellijk ingestelde nasporingen vend men een der andere mannen op het ijs liggen, met geheel bevro-ron armen en boenen, en vlak er b;i een door'o. De vier de smokkelaar was niet te v'nden en aan vankelijk nam men aan, dat hrj verdronken was. Thans heeft echter de man, die den vesten wal had bereikt, na een langdurig verhoor fcsk-end, dat hij zijn verdwenen makker, dccv honger gedreven, had ver moord, waarna hij het vlecsch van den vermoorde had. verslonden. Een der Berlijnsche bankroovors gevat. Na een inbraak in een burgemeesters woning. Te Burgau is ten huize van den burge meester een brutale inbraak gepleegd. De inbreker ii via den kelder in de woning gedrongen, waar hij de brandkast heeft opengebroken. Nog denzelfden dag is de dader gevat; het bleek, dank zij den over- eenstemrrer.den vingerafdrukken, één der bankroovers uit Berlijn te zijn, n.l. «en zekere Bertr'nker. In zijn bezit werden dan ook neg enke'e sieraden, uit een safe van de Discento-Gesellschaft afkomstig, aangotroffeu. SCHAATSENRIJDEN. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP VOOR AMATEURS. Thunberg weer kampioen. Zaterdag werd te Oslo een aanvang ge maakt met de wedstrijden om bet wereld kampioenschap voor amateurs. De belang stelling was zeer groot. Er waren naar schatting ruim 20000 menschen, o.w. de kroonprins van Noorwegen. Zooals reeds gemeld, nemen de Hollan ders niet aan deze wedstrijd deel. De uitslag op d© 500 M. is: 1. Thunberg (Finland) 43 1/10 sec.; 2. Haakon Petersen (Noorwegen) 44 4/10 sec.; 3. Ball-.ngrud (Noorwegen) 44 5/10 sec.; 4. Hugo Nygren ((Noorwegen) 45 sec.; 5. Straksrud (Noor wegen) 45 3/10 sec. 50C0 M.: 1. Ballangrud, 9 min. 3 ï/10 sec.; 2. Straksrud, 0 min. 5 soc.; 3. Kteiibcek (Noorwegen) 9 min. 6S'10 sec.; 4. Thunberg, 9 min. 11 1/10 sec. 5. Andersen (Zweden), 9 min. 14 B/10 sec. Thunbergs tijd op de 500 M. is buiten gewoon goed, in verband met den slech ten toestand van het ijs. Op gced ijs zou hij waarschijnlijk een nieuw wereldrecord hebben gemaakt op dezen afstand. Na den eersten dag had Thunberg de leiding in punten, maar Ballangrud behield toch nog een goede kans om het kam pioenschap te winnen. De gisteren voortgezette wedstrijden om liet wereldkampioenschap werden door 15000 toeschouwers w.o. de koning en de kroonprins aanschouwd. Thunberg slaagde er in den titol te be houden door Ballangrud op de 1500 M. te slaan, waardoor lnj tevens revanche nam voor zijn nederlaag in Daves. Ballangrud werd tweede in het totaal kir. roe ment. Do uitslagen luiden vo'gens de „Crt.": 1500 M.1. C1?S Thunberg, 2 min. tl.O sec.; 2. Ballangrud 2 min. 25 sec.; 3. Staks- rud 2 min.' 26.3 seo.4. Ande;sen, 2 min. 28.1 sec. 10.000 M.1. Staksrud 17 min., 57 sec.; 2. Ballangrud 17 min. 59.2 sec.; 3. Larecn, 1? min. 11.1 sec.; 4 en 5 A. Carlscn en An- dersson, elk 18 min. 19.3 toe.; 6. Thunberg, 18 min. 20.1 sec. DE ELFSTEDENTOCHT. De route gewijzigd. Voor den vierden Elfstedentocht, die, zoo nis reeds gemeld, morgen gehouden zal wor- don, wordt de route eenigszins gewijzigd, daar het centraal bestuur de trekvaarten zooveel mogelijk wil vermijden. Om 5 uur des morgens vindt de start plaats en gaat het van Leeuwarden via Oudkerk naar Rinsumageest en Dokkum. Van Dokkum terug via Oudkerk, de Oudeleye, langs Lieve Vrouwen Parochie en Berlikum naar- Franeker. Vandaar langs de 8exb:erumer- vw.art naar Ilarliugen, vervolgens via Kims- weid en Grauw via Arum naar Bolsward. Verder gaat de route over Workum naar Hindeloopen en via Warns naar Stavoren, van Stavoren naar Morra Fluesaen- en He- germeer, Sloten. Overwogen wordt voorts, ter vermijding van de Sneekertrekvaart, de route over Poppinga—Wier en Terzooi te volgen, om op do Dille uit te komen. De trekvaart volgende gaat de route linei recta naar Ylst en daarna naar Sneek om ten slotte t© Leeuwarden to eindigen. Des avond* heeft in „do Klandary" da prijsuitreiking plaats. Het centraal bastuur houdt daar tevers hedenavond 'zitting tot het geven van inlichtingen en zal daar da definitieve route mededeelen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7