BINNENLAND :ls ns ig Parii BE RECHTZAKEN KERKNIEUWS ALS KONING WINTER REGEERT DE VIERDE SLEUTEL tweede blad de leidsche courant. maandag 11 februari 1929 ■al se'ph- MY 8 b. li f hu t troi \iik 2e rani oca ti<? VA* 6 et'. Uitrptrokken wcrkloozcn. Minister Kan veriyijst naar Armenzorg. Kefc R. K. Kerkliedenverbond heeft, nar de „Volkskrant" meldt, do volgende iV-rammen verzonden: i den Minister van Arbeid: Loor weersomstandigheden zijn thans D;oole aantallen leden van wcrklooienkas- 6en speciaal in bouwbedrijven uitgetrok ken, dns zender uit keering. Verzoeke TJwe Excellentie daarom drin gend, betrokken werkloozenkassen, wier leden het meest door werkloosheid getrof fen worden, door verhoogde subsidie in staat te stellen, de regelmentaire uitkee ring te verlengen. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken Door weersomstandigheden zijn thans oofe aantallen leden van werkloozenkas- n speciaal in bouwbedrijven uitgetrok ken, dus zender uitkeering. Verzoeke daarom Uwe Excellentie drin- ind onverwijld de gemeentebesturen aan te sporen steunregelingen in het leven to roepen daar waar zij niet bestaan en be staande in werking te stellen. Aan de besturen der gemeenten waarin peen steunregeling bestaat, heeft het. R.K. Werkliedenverbond een verzoekschrift ge waden, waarin het zegt: Tengevolge van den langdurigen winter zijn een groot aantal arbeiders, die wel te gen werkloosheid verzekerd ziin, doch door den langen duur hunner werkloosheid re glementair uitgetrokken, dus zonder uit keering. In verschillende 'gezinnen is dientenge- >!ee de nood hoog gestegen. Het R. K. Werkliedenverbond achtte zich daarom verplicht onderstaand tele gram te zenden aan Zijn Excellentie den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. (Zie het telegram hierboven). Zoover wij aan de hand van ons ten dienste staande gegevens konden nagaan bestaat er in uwe gemeente geen steunre geling voor uitgetrokken werkloozen, re den waarom wij u zeer dringend verzoe ken, alsnog ten spoedigste te willen beslui- invoering eener steunregeling, waardoor den bedoelden uitgetrokkenen eer'e uitkeering verstrekt wordt. Ter oriënteering veegde het Verbonds- bestr.ur een- beknopte samenvatting van ikele steunregeling bij. De minister van Binnenlandsche Zaken gaf het volgende antwoord: ,Uw telegram heden: mijnerzijds kan bezwaarlijk bevorderd worden hetgeen u schf; initiatief tot maatregelen moet bij gemeenten blijven berusten. Ik acht steunregeling gelijk u bedoelt Btrijdig met Armenwet. Indien hulp echter individueel en in geest Armenwet geschiedt, dan niefc in strijd." Een aantal gemeentebesturen in Gronin gen heeft het volgende telegram gezonden am de ministers van Binnenlandsche Za ken en Arbeid: „Door langdurige vorstperiode groote aantallen werkloozen uitgetrokken. Deze werkloozen - zijn uitgevroren in vrij bedrijf of gedurende vorstperiode werkloos gewor den en konden dus niet bij werkverschaf fing geplaatst worden. Verzoeken voor de ze uitgetrokkenen steunregeling met steun xegeering of verlenging van ui.tkeerings- duur". Van den minister van Binnenlandsche Zaken is h'erop het volgend telegram ont vangen, meldt het „Volk". „Ik ben bereid bij volstrekte financieel onmacht gemeenten voor welke gedurende vorstperiode extra uitgaven ten behoeve werkloozen onvermijdelijk zijn, tegemoet te komen, mits hulp aan ieder werklooze individueel wordt beoordeeld in den geest der Armenwetomtrent uitvoering zal in specteur met u overleg plegen". De Minister van Arbeid antwoordde: Beferte uw telegram 1 Februari voor landarbeiders is uitkeeringsduur werkloo- zenkas ver'engd tot 42 dagen; ook. andere kassen verlengden uitkeeringsduur reeds; verdere verlenging is afhankelijk van de voorstellen der kasbesturen die met finan- cieelen toestand kas rekening moeten hou den. Steunverleening ressorteert onder Binnenlandsche Zaken. In het aannemersbedrijf. Onderhandelingen over de arbitrageregeling. I>en len Februari j.l. hebben enkele be stuursleden der Aannemersbonden een be spreking gehad met den Minister van Wa terstaat. Het resultaat was, dat de Minis ter genegen bleek met de Bonden over de arbltrageregling te onderhandelen, als de atmosfeer daartoe geschikt was. Te dien einde* werd het voorstel geda,an het besluit tot niet-inschrijving zoolang buiten werking te stellen. De Minster zegde dan toe vóór 1 Juni a.s. de onderhandelingen tot een einde te brengen. Waar thans de zakelijke besprekingen binnen begrensden tijd in uitzicht gesteld zijn, hebben de hoofdbesturen besloten het besluit tot niet-inschrijving op te schorten tot 1 Juni aanstaande. Ten opzichte van andere openbare licha men, waarmede eveneens nog geen rege ling is tot stand gekomen, gaf Zijne Excel lentie te kennen, eenzelfde gedragslijn wenschelijk te vinden. Van verschillende zijden blijkt n.l. dat gewacht wordt op het overleg met den Minister. Om alles te vermijden wat overeenstem ming in den weg zou kunnen staan, zijn de Bonden ook daartoe bereid, doch al leen voor die lichamen, die ten opzichte van de borgstelling eenzelfde standpunt innemen als do Minister. Philips en de Amsterdamsche installateurs. De Derde Kamer der Arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft heden uit- sprrik gedaan in de civie'e procedure van de firma Tars en Co. te dezer stede tegen de N.V. Philips Glcei'ampenfabriek te Eindhoven. Het betreft hier naar men weet een kwestie, welke ten nauwste verband houdt met den vinnigen strijd, welke door de Amsterdamsche installa teurs gevoerd wordt tegen de door do Ge meentelijke Electriciteitswerken opgericht- ten winkel in de Vijzelstraat. Het was den installateurs langzamer hand onmocelijk geworden om gloeilam pen van Philips te verkoopen, omdat de gemcehtewinkel de lampen verkocht tegen crijzen. we'fee lager waren dan die, welke de installateurs krachtens met Philps ge sloten contract bedingen mceten. In verband met d© omstar.d:gheid dat de installateurs gedwongen zijn cm zich aan de door Philips vastgcste'de prijzen te houden en dat, terwijl Philips aan een of meer derden lampen verkoopt tegen la gere prijzen of met grootere rabatten, had de firtna Jana een actie lot schadever goeding tegen de Philipsfabrieken inge steld, op grond dat Philips handelt in strijd met zijn vernlichtingen en subsidiair op grond dat Philips zich tegenover eischeres heeft schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad. Voor de firma Jans was naar men weet door mr F. S. M. Rits genleit; voor de Philpsfabrieken was mr. J. C. van Kampen opgetreden. De rechtbank heeft thans aan eischeres zoowel de primaire als de subsidiaire vor dering ontzegd en haar veroordeeld in de kesten van het geding. De president deelde geen overwegingen van het vonnis mede. Provinciaal Assumptionisten. In het Algemeen Kapittel der eerw. Pa ters Assumptionisten te Rome werd be noemd do Provinciaal der Hollandsch- Belgische provincie, de Hoogeerw. Pater NorSertus Claes, sinds 1923 Overste van het Missiehuis H. Theresia te Stapelen, Boxtel. Pater Norbertus Claes nam deel aan het Algemeen Kapittel te Rome als een der afgevaardigden zijner Provincie. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. In een wak geraakt en verdronken. Te Oude Pekola is gisteren de 17-jarige arbeider J. Zuiderveen uit Mecden in een wak geraakt en verdronken. Zaterdagmiddag reden op het meer „De Flessen" bij Warns (Fr.) drie kinderen in een wak. Een voorbijganger wist twee hunner te redden, doch het 8-jarig zoontje van den heer H. Mulder te Rijs, schoot on der het ijs en verdronk. Te Hulst zijn twee knaapjes, résp. 10 en 8 jaar oud, te Schore een 9-jarige jon gen door het ijs gezakt en verdronken. Een nacht op de Zuiderzee. Door den mist ingesloten. Een 19-jarige weesjongen uit het Wees huis te Kampen had zich Vrijdagmiddag per schaats naar de Zuiderzee begeven. Door den dikken mist kon hij echter den weg niet terug vinden en moest daardoor den nacht op het ijs doorbrengen. Met be vroren handen keorde hij den volgenden morgen terug. DE GEÏSOLEERDE EILANDEN. Schiermonnikoog per ijsvJet bereikt. De ijsvlet, die Zaterdagochtend ruim 10 uur van Oostmahorn is vertrokken, heeft na een tamelijk gceJe reis, omstreeks 4 uur het eiland Schiermonnikoog bereikt. Jammer voor de bewoners kon slechts één pestzak worden medegenomen; al de ove rigen waren naar Den Helder opgezonden teneinde van daar per stoomloodsboot naar de bestemming te worden gebracht. Onder buitengewone belangstelling van de kleine bevolking van Costmahom, die de laatste tien dagen bijzonder meeleeft met de zeer varicerende gebeurtenissen achter het groene dijkje, werd hedenmor gen te 10.20 uur de ijsvlet te water gelaten. Nadat de in het postkantoortje opgeslagen post veilig en wel in de roeiboot gedepo neerd was, werd de vlet in beweging ge bracht. Twee passagiers maakten den tocht mee. Van den wal af werden de vorderin gen van de dappere pleeg met spanning gevolgd en besproken, hoewel men over het algemeen niet erg optimistisch was ten aanzien van het slagen van dezen tooht. Niettemin vorderde de vlet zienderoogen en na eenigen tijd was zij uit het gezicht verdwenen. Het tijdstip van uitvaren was allergunstigst gekozen, daar met de eb veel van het drijfijs van do kust was weg gedreven. Een vriendelijk zonnetje kwam door den mist kijken cn zette dit pittoreske stukje Nederiand in het matte licht van een winterochtend den luister van een heel bijzondere schoonheid bij. Omstreeks half- vier hedenmiddag kwam het telefonisch be richt, dat de ijsvlet Schiermonnikoog had bereikt. Do bemanning had een goeden', licewel zeer inspamttejlden tocht gehadl Eerst heden terug. Het isolement van Schiermonnikoog is met dezen toch echter geenszins opgeheven daar de ij3vlet eerst, heden den terugtocht zou kunnen probeeren. De algemeeno om standigheden, de wind en het ijs kunnen dan wel zóó zijn veranderd, dat van een te rugreis niets kan komen, in welk geval ook de ijsvletbemanning als muizen in de Schiermonnikoogsche val zullen zijn opge sloten. Doch do eilanders hebben weer post! Zaterdagavond heeft het postkan toor kwistig de brieven, kranten, geldzen dingen, girobiljetten en poststukken van anderen aard over de eilandbevolking rond gestrooid. De zakenrelaties zullen inmid dels in haar zendingen wel een leelijk hiaat ontdekken, want men heeft nu wel den „kop" van de post gekregen, maar het piid- den en de staart dobberen nog ergens op zee rond. Gebrek aan gist. Nader wordt nog gemeM, dat er nog geen gebrek aan levensmiddelen was op het eiland. Alleen de voorraad gist begint zeer bedenkelijk te slinken en zou vermoe delijk niet verder reiken dan heden. Van daar, dat de bevolking verlangend uitzag naar de komst van het uit Den Helder ver trokken betonningrvaartuig „Amsterdam" dat dit zeer begeerde artikel vermoedelijk aan boord had. Overigens kan niet anders gezegd wor den dan dat de Schicrmonnikoogers zich ondanks het gedwongen isolement best weten te amuseeren. Hnn wintcr^cho erf vijand, die hen als een muis in de val ge vangen houdt, zorgt bij wijze van compen satie ook voor afleiding. De voornaamste verstrooiing voor de bevolking zijn name lijk de van. tijd tot tijd georganiseerde ijs- feesten! Een groet geluk is, dat zich geen ernstige ziektegevallen hebben voorgedaan op het eiland. De „Amsterdam" naar Schier monnikoog. Uit Den Helder werd Zaterdag aan de „Tel." gemeld: Hedennacht vior uur zou het betonnings- vaa.rtuig „Amsterdam", dat reeds zulke goede diensten heeft bewezen bij zijn tocht naar Ameland, trachten Schiermonnikoog uit ziin isolement te verlossen en den eilandbewoners eindelijk de zoo lang ver wachte post te brengen. Helaas echter, ook nu kwam er weer een kink in den kabel. Want toen wij vannacht op het afgesproken uur aankwamen, hing er over Den Helder een,dikke mist, die alle uitzicht belemmerde. Daardoor was het varen onmogelijk geweden en werd bcslcten maar weer to wachten tct de lucht zou opklaren. Doch ook teen de dageraad aanbrak, brrk de mist nog niet, zoodat vanmorgen negen uur oo-ieuw krijgsraad werd gehouden door de Marine-autoriteiten de postadministratie en den gezagvoerder van de „Amsterdam", kapitein Minneboo. De weerberichten luiden ongunstig: overal dikke mist en voor het welslagen van een dergelijken tocht is nu eenmaal helder weer noodig, daar. men anders het eiland niet kan „bekijken", zooals de zeeterm luidt, wat wil zeggen, dat men de positie van het schip ten opzichte van den toe stand van het ijs niet kan waarnemen. Maar er heersehto bij kapitein Minneboo en de zijnen nu eenmaal onverzettelijke wil om iets voor de Sehiermonnikoogcrs te >dcen cn dus werd bcslcten toch te gaan, maar anders dan men aanvankelijk dacht. De „Amsterdam" zal nu nl. trachten ge heel buiten om ter hoogto van Schiermon nikoog te komen, doch ver buiten het ijs veld blijven, dat het eiland omringt. Het zal zoowat ongeveer acht uur 's avonds zijn wanneer de boet zoover is. Hier blijft zij dan liggen, tot d® reddings boot van Schiermonnikoog haar zal opzoe ken en de post zal overnemen. Daarna wordt de terugreis aanvaard. Echter is het niet onwaarschijnlijk, dat do „Amsterdam" eerder dan Maandagavond terug zal zijn. Deskundigen ncemen dezen tocht een waagstuk, daar do ijsgang vooral door de hevige vorst van den afgeloopen nacht zeer is toegenomen cn de mist zeer dik is. Verrassingen ten aanzien -van het schip zijn dan ook niet uitgesloten. 1 Cm half elf van morgen werd het einde lijk helder. Heb zonnetje was ondertus- schen door den zwaren mist heengedron gen en scheen op het hevig kruiende ijs in de haven, waarop tal van meeuwen neer streken, cm hun voedsel tusschen de schot sen te zceken. Langzaam baande zich de „Amsterdam" met de Necerlandsche driekleur in top, een weg door het ijs. Eindelijk verdween de „Amsterdam" uit onze oogen, slechts een zware rookpluim achterlatende, tot ze in den mist voor gced onzichtbaar werd. Zaterdagavond om halftwaalf is de roei- reddingboot van Schiermonnikoog die van 6 tot 11 uur tot op anderhalve mijl uit de kust voor het eiland gespeurd had naar de lichten van het marincvaartuig uit Den Helder, onverrichter zake op het strand te ruggekeerd. De boot. was toen nog nergens te zien. De bemanning van de reddingboot had zeer te lijden gehad van de koude en kwam totaal verkleumd en zeer teleurge steld op het strand terug. Nader vernemen wij, dat om twaalf uur de „Amsterdam" in zicht kwam. Van het strand af waren do lichten van de boot te UIT DE RADIO-WERELD. Prograrr.rra's van Dinsdag 12 Febr. Huizen, 339.3 M. Na 8 uur 1852 M. Uitsluitend K. R. O.'-uitzcndingen. 12.301.30 Concert door K. R. O.-Trio. 5.306.30 Gramofoonmuziok. 6.307.00 Duitscho les. 7.007.30 Cursus Kerklatijn. 7.30—8.C0 Cursus Kerklatijn. 8.008.30 K. R. O. Spr.W. v. d. Lugt: Verkeer en vooruitgang. 8.30 Concert, Velser Harmonie St. Cae- cilia o. 1. v. P. N. Joosen. Accord eon-vir tuoos Ch. Dekker. Aug. de Laat Jr. en Sr., humoristen. Hilversum, 1071 31. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Tyio. 2.002.30 Kookpraatje. 2.303.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Kniplcs. 4.004.30 Declamatie door mevr. H. M. ContentHofstede. 5.C06.00 Orgelconcert door Jan Zwart. 6.007.15 Concert door het Omroep-or- kest. Carnaval. 7.157.45 Engelscho les. 8.15 „Othello", lyrisch drama van Verdi. Uit te voeren door de Italiaansche opera te Amsterdam. In de pauze persberichten. Daarna dansmuziek door het A. V. R. O.- orkest. Daventry, 1563 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert Chapl% Trio. I.202.20 Orkestconcert. 2.50 Voor de scholen. 3.50 Muziek. 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Voor de scholon. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedichten voorlezing. 6.35 Nieuws. 6.50 Muziek. 7.05 Liederen van Purcell (bariton). 7.20 I ezing: The Dutch exhibiton. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. 8.20—8.50 Lezing: „The modern outlook. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsberichten. 10.00 Variété. Dansmuziek. II.3519.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Trio-concert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.5011.20 Concert. Liedjes en dansmu ziek. Langenberg, 469 M. 9.35 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.351.50 Orkestconcert. 5.055.50 Camavals-muziek. Trio en lied jes bij de luit. 6.50 „DieFledermaus", operetta in 3 neten van Joh. Strauss. 10.30 Sluiten. Ze es en, 1G49 M. 11.203.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.50—7.10 Lezingen. 7.20—11.50 „Pi Pa Po", carnaval op een Berlijnsch atelier. Dans-orkest en solisten. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Dansmuziek. 6.45 „Carmen", opera in 4 acten van Bizot 10.05 Actueelo causerie. 10.20-pll.10 Dansmuziek. Brussel, 512 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50—10.35 Concort, feuilleton. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. 23) Niet zoo haastig, amice. Ik geef toe: de man m den koffiekelder is zu Ramsau niet geweest, maar het kan een handlan- ler van hem geweest zijn. Zijn onschuld is niet bewezen. Neem me nou niet kwalijk, Vollrad. jij r.u de scherpzinnige politieman, waar ik altijd mee heb samengewerkt Je schijnt wel een idee fixe te hebben, dat zu .amsmi het moet gedaan hebben. Het rigen-belang-motief, dat jij er achter zoekt is niet steekhoudend; maar bovendien, je n^et zu Ramsau wel voor stapelgek ver bijten. Nirt alleen geeft hij zich volgens jou bloot tegenover twee slotenmakers en nr- 24; nu heeft hij er waarachtig al weer d nieuw personage bijgehaald. Als ik jou ps, zou ik zeggen dat hij aan heel Ber lijn heeft kenni3 gegeven van de voorgeno men moord/op zijn schoonzuster I Schei toch uit, kerelklamp jo niet vast aan een ries fixe, want als je even doordenkt, zul. Je toch moeten toegeven, dat na mijn ont dekking er van de mogelijkheid van Jehuld van zu Ramsau nog minder dan heelemaal mets overblijft. Vollrad zei niet -veel op deze tirade. Het 6eaige, wat hij antwoordde, was: Ir ieder geval zullen we direct maat regelen nemen. Bravozei von Holdau. Vollrad belde. Rechercheur Becher, beval hij den binnentredenden ordonnans, meet zoo on opgemerkt mogelijk vader Moritz uit de Amalienstrasse hier in mijn bureau bren gen. Rechercheur Wolf den inbreker Bal- kenspringcr zoeken en ook hierheen bren gen. Mag ik nog wat verzoeken? Natuurlijk, von Holdau. Laat ook even den zakkenroller Flu- weelpoot onhalcnhij is lot twaalf uur thuis en zal ons graag een genoegen doen Je schijnt met do heeren op goeden voet te zijn, lachte de commissaris. Ik zou niet veel zonder hen kunnen beginnen in veel gevallen; het zijn om zoo te zeggen mijn voorposten. Hij stond op en greep zijn hoed. Ga je heen? Ja, ik ga graaf zu Ramsau halen met den hoogsten hoed, die in Berlijn te krij gen is' Lachend verliet hij het bureau, om een drie kwartier later terug te komen met zu Ramsau en een doos, die een zeer hoogen hóed bevatte. Uit den tijd van Frederik de Grocte of zoo, lichtte de graaf in. Vader Moritz en de zakkenrdller waren er al en het verhoor was reeds begonnen. Ze hoorden juist, dat Vollrad vader Moritz den mantel uitveegde. Het is onvergeeflijk van je en ik heb grooten lust je als straf je vergunning af te nemen. Dat je zoo'n belangrijk mc .ent verzwegen hebtDe zaak komt daardoor in een heel ander licht en ik raad je in je eigen belang nu maar met de heele waar heid voor den dag to komen. Neemt U me niet kwalijk, commissa ris, maar ik heb niet graag met de politie te deen; dat kan-me m'n klantjes kosten! En veel te vertellen heb ik ook niet. De fijne snuiter kwam bij me in de zaak, be stelde een glas cognac en ging apart zit ten. Hij vroeg me of Jochem Meister, lin ke Jochem, vanavond nog kwam. Ik zei hem, dat ik dacht van niet, omdat Tochem net in de lik zat. Teen b'eef hij toch nog een poosje zitten rondkijken. We merkten allemaal, dat hij «co vaischen zwanen baard roeg. Herkennen konden we hem natuurlijk niet. En terwijl hij daar zoo in zijn eentje zat, papte nr. 24 met hem aan. Eerst wilde de fijne snuiter niet toehap pen, maar langzamerhand begonnen ze sa men zacht te praten en toen kon ik verder niets verstaan. Hou je nu niet zoo onschuldigje weet nog wel meer en denk aan jo vergun ning. Nou ja, ik ving wel een paar woorden opik hoorde iets van Tiergenstrasso en zag, dat hij aan nr. 24 het bankbiljet en een huissleutel gaf. Hoera, daar hebben we den huissleu tel, riep von Holdau. Maar nu heb ik U werkelijk gezegd, wat ik weet, commissaris. Laat U den pil- lenschnorrer Gu6taaf maar ophalen, die weet er meer vandat was de vertrouw de van nr. 24." Het was onmiskenbaar, dat vader Moritz nu alles verteld had wat hij wist. De com missaris drong dan eok niet vereer aan. Luister nu goed, vader Moritz en Fluweelpoot. Voorloopig wordt over niets gespreken Begrepen Geen woord. Jij, Fluweelpoot, jij kunt gaan. Vader Moritz, wij gaan met jou Hij belde. Ordonnans, een taxi. We zullen nu een onderzoek in loco bij vader Moritz in stellen, om te constateeron of graaf zu Ramsau met een zeer hoogen hced op te gen den bovenkant van het deurkozijn in den koffiekelder kon stooten. Als het in derdaad blijkt, dat dit onmogelijk was, ge loof ik wjel, dat er kans is op eerherstel. Gced zoo. Von Holdau klopte den commissaris op den schouder en zu Ramsau liet een zucht van verlichting I«o ten: „Dat is de eer ste pleizierig© boodschap in langen tijd. Het onderzoek duurde maar kort, want het bleek direct, dat graaf zu Ramsau on der geen omstandigheden met een hoo gen hoed op aan den bovenkant van het kozijn had kunnen raken. En het was toch niet aan te nemen dat, als hij de stichter van den moord was geweest, hij voor die gelegenheid een hoogen hoed „met twee verdiepingen" zou hebben opgezet, zooals von Holdau het uitdrukte. Trouwens, nie mand in den kelder had iets buitenge woons aan den hoogen hoed van den defti- gen bezoeker opgemerkt en dc beschrij ving van zijn rijzige figuur klopte absoluut niet met de lenige, maar kleine gestalte van zu Ramsau. Toen het drietal,, na afloop van de ex peditie in den koffiekelder, door de Hir- tenstrasse naar het hoofdbureau van poli tie slenterde, zei Vollrad tegen zu Ram- Eén ding staat tenminste vast. De man in den koffiekelder bent U niet ge weest. En dat U in den moord op me vrouw van Sch'eib'.ingen betrokken bent; eerlijk gezegd, ik weet niet, of ik het nog wel gelooven mag. Maar het was me toch een lief ding waard, als we den man te pakken hadden, die wél bij vader Moritz is geweest. Komt ook nog wel, zei von Holdau leuk-weg. Maar je bent toch een brave ke rel, Vollrad. Je bent koppig als ,en stier, maar toch te verstandig cm tegen beter weten in vol te houden. Nu gaan we samen op jacht naar den man, die we wèl hebben moeten hè? De commissaris lachte alleen maar. In de beste stcmnv wandelden dc drie heeren verder. XVI. De „proef met den hoogen hoed" was niet het cenlge, wat ten gunste van zu Ramsau sprak. Na veel moeite gelukte het de rechercho de hand te leggen op den „Pillenschnor- rer", dan lammen Gustaaf. Het bleek in derdaad een goede vangst, want hij was de boezemvriend van den doodgeschoten inbreker geweest. Er nr. 24 had hem dan ook in alle details van de onderneming in gewijd. Alleen den aam van den opdracht gever wist hij niet, maar die was ook aan den moordenaar zelf niet bekend ge weest. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5