1 Regeling der Romeinsclie Kwestie SPORT UIT DE OMGEVING -I: DE H. VADER ZAL DINSPAG PONTIFICEEREN IN ST. P1ETER. DE AANWEZIGHEID DER KONINKLIJKE FAMILIE VERWACHT KLEINE UITBREIDING VAN HET PAUSELIJK GROND GEBIED. De berichten uit Rome over do naderen de definitieve regeling van de Rotaeinsche kwestie nemen meer en meer in Stellig heid toe. Naar het B. T. A. uit Rome verneemt, zal de wederzijdsche onderteekening van de overeenkomst tusschen den H. Stoel en de Italiaanscho regeering Zondag plaats hebben in de St. Jan van Latera- nen, tusschen Mussolini en Kardinaal Gasparri. Z. H. de Paus zal vermoedelijk a.s. Maandag mededeeling doen van de. offi- cieele onderteekening, terwijl de documen ten Dinsdag worden gepubliceerd door de „Osservatore Romano". Wat de kwestie van grondgebied be treft zou de overeenkomst tusschen Italië en Vaticaan slechts geringe wijzigingen brengen in den tegenwoordigen staat van het Pauselijk grondgebied. Het eerste dooument betreft het accoord, terwijl het tweede het Concordaat bevat. KARDINAAL GASPARRI. De Pauselijke gezanten geaccrediteerd bij de verschillende regeeringen, hebben instructies ontvangen, om aan hun regee ringen de noodige mededeelingen te doen. Bevestigd wordt, dat de H. Stoel van de Romeinsche kwestie geen territoriale kwestie heeft gemaakt, mapr voornamelijk een kwestie van onafhankelijkheid en van geestelijke souvereiniteit. De koninklijke familie in de St. Pieter. Blijkens te Londen ontvangen telegra fische berichten, moet de onderteekening van de overeenkomst, waarbij de Romein sche Kwestie geregeld wordt, Zondag plaats hebben in het Lat eraan. Bij deze gelegenheid zullen naar de „Times" me dedeelt zoowel de Kardinaal Staats secretaris als Mussolini een rede houden. Het bericht, dat Z. H. de Paus Maandag aan het Collego van Kardinalen van de gesloten overeenkomst medcdceling zal doen, wordt' door de Loudensche bladen bevestigd. Dinsdagmorgen zal de H. Vader in St. Pieter pontificeeron en algemeen wordt verwacht, dat behalve de leden van de Itaiaansche regeering ook de koninklijke familie aanwezig zal zijn. Kleine uitbreiding van het Pau selijk grondgebied.' Bij de ontvangst van bet corps diploma tique was Zijne Eminentie Kardinaal Gasparri vergezeld van Mgr. Pizzardo, se cretaris voor het cijferschrift. De diploma ten waren gezeten aan een lange tafel en de verklaring waarvan wij reeds mel ding maakten werd door den Kardinaal Staatssecretaris eerst voorgelezen in het Italiaansch, daarna in het Fransch. Op de vra-ag van een der diplomaten om nadere toelichting der mededeeling, zeide de - Kardinaal geen verdere détails te kunnen geven vóór Maandag a.s. Wel wildo zijn Eminentie thans nog verkaren, dat het Pauselijk grondgebied slechts een kleine uitbreiding zou krijgen. De „Times" weet te melden, dat de H. Vader heeft afgezien van de Villa „Pamphili". Dit wordt door de andere groote En- gelscho bladen bevestigd en tevens ook de mededeeling, dat de Paus een geldelijke vergoeding zal ontvangen van 22 milliocn Pond Sterling. In het tweede gedeelte van de getroffen overeenkomst, welke een Concordaat zal zijn tusschen den H. Stoel en het Quiri naal, wordt o.a. bepaald, dat in het ge- heele Koninkrijk Italië het Kerkelijke Wetboek zal worden ingevoerd. De koning zal den Paus het eerst een bezoek brengen. De Romeinsche berichtgevers der Lon- densche bladen weten te melden, dat men rekening houdt met de mogelijkheid, dat de koning op den 12en Februari, den dag van 's Pausen kroning, aan den H. Vader een bezoek zal brengen. In ieder geval staat het vast, dat zulk een bezoek, wan neer niet op den 12en Februari, dan toch spoedig daarna zal plaats hebben. De „Daily Tel." weet te melden, dat de Paus met Paschen zijn grondgebied zal verlaten om in de St. Jan van Late- ranen te pontificeeren. Het oordeel van de Engelsche pers. In een hoofdartikel wijst de „Times" op de belangrijkheid van het nieuws dat uit Rome is gekomen. Het blad spreekt van een gebeuitcnis, welke van groote be- teekenis is niet alleen voor den H. Stoel en Italië, maar voor de geheelo wereld. Hulde wordt gebracht aan den durf en de staatsnianwijsheid van Pius XI en Musso lini, dio beiden do geheele wereld aan zich verplicht hebben. Alle bladen wijzen nog op de beteeke- nis, welke do regeling der Romeinsche kwestie heeft, mot betrekking tot de in ternationale politiek en de „Daily Tel." zinspeelt overduidelijk op een toekomstige kwestie, welke do Volkenbond in dit vor- band onder de oogen heeft te zien. De zeer strenge Amerikaansch georiën teerde „Morning Post" wijdt een hoogst waardeerend artikel aan de verzoenings gezinde daad van den H. Stoel, welke niet zal nalaten grooten indruk te maken op do wereld. MUSSOLINI Het feit aldus het blad dat de Paus slechts een kleinen staat zal hebben, moet eerder als een versterking dan ver zwakking van Zijn positie beteekenen. De diplomatieke medewerker legt er bij zonder den nadruk op, dat de getroffen regeling het internationale prestige van den Paus zal vergrooten en vooral zeer diepen indruk moet maken in Rusland en de orthodoxe kerk. De indruk in Frankrijk. Na dere bijzonderheden. De oplossing van de Romeinsche kwes tie heeft heel de Fransche pers in beroe ring gebracht. Zoowel de rechtsche als de linksche bladen geven zich rekenschap van de belangrijkheid der gebeurtenis en be schouwen het als een groot diplomatiek succes van het nieuw Italië. Volgens de overeenkomst zal Z. H. de Paus als souvercin worden erkend met alle gevolgen, welke uit een souvereiniteit- zondcr-grondgcbied volgen. De overeenkomst, welke bij Concordaat zal worden gesloten, zal in echt katholie ken zin voordcelen in de geestelijke orde geven. Zoo zal de vrijheid op het tegen woordige grondgebied ten volle worden gegarandeerd, terwijl de uitbreiding van het grondgebied gering zal zijn. Voorts oen volledige uitoefening van den Katholièken Godsdienst en de bescherming van den Staat ten opzichte van de krach tige toepassing der kerkelijke decreten, welke betrekking hebben op het kerkelijk recht. De religieuze Congregaties zullen be schouwd worden als instellingen met rechtspersoonlijkheid met geheel zelfstan dige administratie voor eigen verantwoor delijkheid, wier inkomsten buiten de be voegdheid van den Staat vallen. Een geldelijke vergoeding van ongeveer 2 milliard franc zal worden uitgekeerd, Groote receptie bij prins Colonna. De Romeinsche bladen melden dat a.s. Dinsdagnamiddag den gedenkdag van 's Pausen kroning voor het eerst sinds 1870 weer een groote receptie zal plaats hebben ten paleize van prins Marc An tonio Colonna, assistent bij den pauselij ken troon. Voor deze receptie zijn uitnoo- digingen verzonden aan alle leden van het H. College, het diplomatieke korps, de Romeinsche prelatuur, de geestelijke en leeken-hofhouding des Pausen, de Malthezerridders, den Romeinschen adel en het Romeinsche patriciaat alsmede aan de familieleden van Zijne Heiligheid. De zegen vanaf de buitenste Loggia van St. Pieter. Volgens een W. B.-bericht zal Z. H. de Paus den verjaardag van de kroning her denken, welke dit jaar weer in St. Pieter met een pontificale H. Mis zal worden gevierd. Bij deze gelegenheid zal, naar verwacht wordt, Z. H. de Paus het tot stand komen der overeenkomst met Italië in een toe spraak meedeelen. Tot slot van de plech tigheid zal Z. H. den pauBel ijken zegen geven vanaf de buitenste loggia van St. Pieter, gelijk dit vóór 1870 gebruikelijk was- Een beschouwing van de „K5I- nische Volkszeitung". Onder den titel: „Een wereld-historii gebeuren", schrijft de „Kölnische V<31 zeilung" van gisterenmorgen: De wen staat voor het feit van een volkomen zoening tusschen den H. Stoel en den Ifti- liaanschen Staat, een gebeurtenis, zoowel van wereld-historische als van weield- omvatlende beteckenis. Ongestoorder dan ooit kan de Kerk zich thans ook naar buiten ontplooien. In het algemeen valt in de geschiedenis der Kerk waar te nemen de hand der Voorzieningheid, daar de Kerk juist haar volle kracht terugkrijgt op een oogenblik en in een periode, dat volken en staten zich in een diepgaande crisis bevinden en de oude grondslagen dor menschelijke4samenleving wankelen ten gevolge van een steeds verder afwijken van het Christendom, en vernieling en on heil over ons wordt gebracht De oplossing van het Romeinsche vraag stuk aldus de „Kölnische Volkszeitung", vond ongetwijfeld haar besten voorberei der in Mussolini, hoe men ook denkt over zijn dictatuur, die ongetwijfeld verbitte ring en onrecht met zich heeft gebracht en in de toekomst brengen zal. WORDT HET VATICAAN LID VAN DEN VOLKENBOND. Engelsche bezwaren. Naar aanleiding van de berichten over het sluiten van een overeenkomst tus schen het Vaticaan en Italië bespreken de Loudenscho bladen de vraag of de nieuwe kerkelijke staat lid .van don Vol kenbond wordt. De „Daily Telegraph" doet op dit punt nog niet meer dan waar schuwen. Zij noemt dit een vraagstuk, welks belang dat van de regeling van bet geschil tusschen het Vaticaan en Italië verre overschrijdt, er acht het on waarschijnlijk, dat wie ren formeele aan- vx-age bij den Bond cm toelating wen- schen, over de implicaties en de verwar rende gevolgen van zulk een stap vol doende nagedacht hebben. De „Manchester Guardian" gaat in haar verzet veel verder. Zij merkt op, dat 's Pausen souvereiniteit onvolledig is daar de kerkelijke staat militair onder de be scherming van Italië zal staan. San Ma rino en Monaco zagen hun aanvrage om toelating tot den Bond geweigerd juist om hun kleinen omvang en de kerke lijke staat zal nog kleiner zijn. -- Er is volgens de Manchester echter nog een an dere reden waarom de. kerkelijke staat niet voor het lidmaatschap van den Bond in aanmerking komt. De nieuwe wereld lijke macht bestaat alleen om de uitoefe ning van geestelijke functies te vergemak kelijken. Do Volkenbond is in wezen een wereld lijk lichaam. Het Vaticaan is formeel een microscopische staat, maar in werkelijk heid een groote religie. De bond echter is een bond niet van religies maar van naties. Zelfs al had hot Vaticaan op zich zelf op lidmaatschap van, den Bond recht, dan achtte de Manchester dat lidmaat schap dus ongewenscht. De Volkenbond en de R. K. Kerk zijn twee wereldorgani saties, die ondanks do kleine, slechts in- cidenteele wereldlijke macht der tweede, met elkander 'niet gemeen 'hebben, en hoewel zij niet möt éi kander strijdig zijn, zijn zij volgens de Manchester- even onver- eenigbaar als water c. vuur. Over het a'pen^en acht men het te Londen zeker dat de Paus van zijn vrijheid spoedig gebruik zal maken om Groot- Brittannië een bezoek te brengen. INGF70N>nPM MF FOPPI IK'OFN. VOETBAL. Wedstrijden R.K.F. en D.H.V.3. afgelast. De wedstrijden van de Federatie van R. K. Voetbalbonden in Nederland zijn, voor zoover de Noordelijke Bisdommen betreft, afgelast. Alleen in Limburg wor den wedstrijden gespeeld. De wedstrijden van den D.H.V.B. zijn eveneens afgelast. WATERPOLO. De wintercompetitie. Voor de eerste afdeeling van de win tercompetitie speelden De Maas en S. V. H. 00 gelijk. WINTERSPORT. Europeesch kampioenschap bobrennen. Door Nederland gewonnen. Gisteren zijn de wedstrijden om het Europeesch kampioenschap bobrennen te Davos voortgezet.. Het Nederlandsche kop pel de heeren Van de Pol en Metselaar wisten in de twee ritten hun voorsprong van Donderdag te behouden en werden eerste. Het Hollandscho düo Van der Sandt en Beckers plaatste zich vierde. Tweede was Duitschland, derde Engeland, vijfde Frankrijk, waarna België, Zwitser land en Ierland volgen. SCHAATSENRIJDEN. Nationale hardrijderij voor veteranen. Gisteren zijn te Naarden nationale wed strijden in het hardrijden voor veteranen boven 40 jaar gehouden. De uitslagen zijn: 500 Meter: 1. J. P. de Koning, Purme- rend, in 55.8 sec.; 2. W. Taconis, Amster dam, in 57.8 sec.; 3. H. C. J. Krul, Gronin gen, in 57.8 sec. 1500 Meter: J. J. P. de Koning, Purmo- rend, in 3 min. 2.4 sec.; 2. W. Taconis, Am sterdam, in 3 min. 9.6 sec.; 3. H. C. J. Krul, Groningen in 3 min. 11 sec. 3000 Meter: 1. J. P. de Koning, in 6 min. 23.4 sec.; 2. W. Taconis in 6 min. 32.8 sec.; 3. H. C. J. Krul in 6 min. 53.4 sec. De Koning heeft den Memento Mori-be- ker van de Naardensche IJsclub verworven. BILJARTEN. Om het kampioenschap 1e klasse groot biljart Do inzet van het gisterenavond te Rot terdam aangevangen tournooi om het eerste klasse kampioenschap groot biljart van Nederland was nietrbijzonder gunstig. Katoen speelde een spannende, doch ma tige partij tegen De Leeuw. De cijfers luiden: Katoen De Leeuw pnt. 400 327 brt. h.s. Om het wereldkampioenschap voor beroepsspelers. Te New York zijn de jaarlijksche wed strijden, georganiseerd door de National Billard Association van Amerika, om het wereldkampioenschap 'voor beroepsspelers begonnen. Er zijn 6 deelnemers en wel de Belg Eh. Horemans, Jake Schaefer uit San Francisco, Walker Cochran uit New York, Eric Hagenlacher uit Duitschand, de Franschman Felix Grange en de Japanner Dinrey Matsuyama. Van dezen hebben de eersto drie vroe ger reeds den titel eens gewonnen, mo mentcel is Horemans titelhouder. Willie Hoppe, een der beste biljarters, heeft niet ingeschreven. Maandag j.l. zijn de wedstrijden be gonnen. Tot en met Woensdag zijn de vol gende partijen gespeeld, meldt de „Msb.": put. brt. h.s. gem. 400 16 89 25.— 283 16 58 17.68 Matsuyama Horemans Cochran Hagenlacher Schaefer Grange Matsuyama Grange Horemans Cochran 400 283 400 312 400 329 17 135 17 117 11 193 10 153 21.05 14.89 23.52 17.93 17.39 13.56 Na 5 partijen was de stand als volgt: gesp.gew. pnt. brt. gem. h.s. Matsuyama 2 2 S00 39 20.51 84 Schaefer 1 1 400 17 23.52 J35 Horemans 2 1 683 27 25.29 193 Cochran 2 1 729 29 25.14 158- Hagenlacher 1 0 283 19 14.89 98 Grange 2 0 617 39 15.87 117 LEIDEN. AGENDA'S. KOPEREN PRIESTERFEEST KAP. D. SCHOENMAKER. Do St. Martinus-parochie heeft 15 dezer 2 jubilarissen: haar beide kapelaans vie ren buD 12'/2-jarig Priesterfeest. In ver band met de Vaston wordt het feest van den weleerw. heer D. Schoenmaker morgen gevierd, terwijl dat van Kap. Pijnacker na Paschen aan de beurt komt. Over den laatste zul'en we dus t.z.t. spreken. Wat het feest van Kap. Schoenmaker betreft het volgende: Er heeft z'ch een damescomité gevormd voor een passend souvenir over welk souvenir we in ons verslag van het feest zullen spreken. Dat er een groctsche feestviering zal plaats hebben is alleszins begrijpelijk. 5 jaar heeft deze jubilaris te Hi.legom gewerkt, geijverd gezwoegd. Na-ast zijn Priester- plichten, die op voorbeeld ge wijze worden vervuld, neemt Kap. Schoenmaker een zeer werkzaam aandeel in het Kath. so ciale leven. Niet de aangenaamste en meest gemakke'ijke adviseurschappen zijn hem toebedeeld. Als Directeur van het St. Gerardus-Majel'.a-Patronaat heeft de Kap. zich veel'offers getroost, maar do liefde en aanhankelijkheid der Patronaats jongens vergoedt veel. A!b vice-praeses van de St. Joseph-Ge- zellenvereeniging heeft de a.s. feesteling z:ch mede hoogst verdienstelijk gemaakt, terwijl de E I Sportbeweging, de R. K. Pest- en Spoormannen in Kap. Schoen maker een ijverig, meelevend, bemind ad viseur bezitten. Het feest kan dan ook niet anders dan schitterend worden. Morgen Zondag zal de jubilaris de plechtige Hoogmis opdragen. De receptie is van 22.30 in de voormalige Pastorie, terwijl te 7 uur een plechtig Lof met Te Deum de feestviering zal besluiten. L'Airiüe. Gisteravond gaf deze R. K. Tooneelvereeniging een uitvoering in Flo ra. Do belangstelling 'was slechts mafe'g. Het'kluchtspel Willy's Trouwdag" werd goed gespeeld Na de uitvoering werd het traditioneele bal weder gegeven. Liefdadigheid. De tooneelclub ,De Pest" heeft van haar netto opbrengst der Nieuwjaarsuitvoering een bedrag geofferd voor de weduwen en weezen der omgeko men redders der „Prins der Nederlanden"; benevens h- een bedrag gestort in het Kinderfonds P. T. T. te Den Haag. LEIDSCHENDAM—VEUR. IJsclub. Maandag te 2 uur zal een na tionale hardrijderij worden gehouden om prijzen van 45.20.10.en 5. De loting zal plaats hebben te 1 uur. ROELOFARENDSVEEN. Schaatswedstrijd. Gisterenmiddag werd een hardrijderij gehouden, waaraan 25 personen deelnamen. Ie prijs 25.— J. Zwetsloot, Kaag; 2e prijs Cor van Rijn, Rijp wetering; 3e prijs 10.P. Schuileburg, Ivaog; 4e prijs 5. D. Langhout, Oude-Wetering. Maandagmiddag zal wederom een hard rijderij worden gehouden op het Brasemer- meer. Zie de advertentie in dit nummer. INTERPAROCHIëELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Ge'egenheid om zich als lid van de tholieke Gezellen-Vereeniging te doen schrijven R. K. Jongelingen vanaf jaar iederen IITen Maandag van dc maand, 's avonds om half 9, iri clc Presi- dentskamer van het Gezellenhuis. Zondag is do zaal geopend van 12.30-. 2.30, en van 6.3010.15; verplichte bijeen, komst van 8.15—9.45. Om 10.15 wordt dé zaal gesloten. Zondag 2e der 7 Zondagen, die het feest van St. Joseph vooraf era an. Te 8 uur in d$ St.. I.odewijbskerk do H. Mis voor de ziele- rust van Correlis Dirkse; commissaris van de Afd. GezcTen. De Gezellen worden ver zocht dc H. Mis bij te wonen en te commu- niceeren. Van 12 uur zitting St. Joseph-spaar- kas, van 11.30 uur iDibliotheek. Tc 8.30 uur vergadering van allo loden der vereeni- ging, die hebben bijgedragen voor het priesterfeest 'van onzen vice-Praeses z. g. Maandag bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. Dinr.dag bijeenkomst voor de leden van 8—10.15 uur. 8.15 uur Kegelclub „Alle Nepen", trouwe opkomst verzocht, er is voor allen een ver rassing. Woensdag S.15 uur repetitie Liedertafel „Sebastian Schaeffer". Trouwe opkomst verzocht, tevens aanmelding nieuwe leden. Donderdag bijeenkomst voor den leden van 810.15 uur. Van 89 uur in de Be stuurskamer zitting R. K. Arbeidsbeurs voor Jongelingen. Vrijdaq 8.30 uur repetitie Symphonie „Frans Schweitzer". Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. 8.15 uur Kegelclub „De Poe delaars". lederen Zaterdag van 8—9 uur is Leesbibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. lederen Zondag van 1—2 uur zitting de St. Joseph's Spaarkas in de Bestuurs kamer. Verdere mededeelingen: Yan 5—S Octo ber wordt er te Bergen een retraite ge; ven voor Senioren en Commissarissen v het Centraal Verband. Van 36 Augustus wordt er een Retraite gegeven voor de Afd. Gehuwde Gezellen te Noordwijkcrhout. Op de bijeenkomsten is er gelegenheid om voor de Retraite te sparen. A.s. Zondag 17 Fe bruari wordt er een wedstrijd gehouden in het Kruisjassen. R. K. PATR0NATF.NB0ND. (District Leiden). Donderdag van 89 uur R. IC. Arbeids beurs voor onze Patmnaatsjongons in het Gebouw, der St. Joseoh's Gezellen Vereeni ging, Rapenburg 52, Telefoon 456. ST. PETRUS-PATRONAAT. Rapenburg 52. f Feitelijke voortzetting der Afdeeling Leer lingen van de St. Joseph's-Gezellen-Ver- eeniging. Aug. 18S7—Sept. 1920). Zaterdag. Leesbibliotheek van S9 uur, Klein Patronaat. Zondag. 4 uur Conferentie, half 5 contri butie betalen, spaarkas, enz. Tien minuten over half 5 is ieder bezig aan het spel. Half 6 uur sluiting. Groot Patronaat. Zondag 5 uur Conferentie, half 6 uur con tributie betalen, spaarkas, enz. Tiep over half 6 is een ieder bezig met zijn spel, half 7 sluiting. R. K. 1NTERPAR0CH!ALE MEISJES- VEREENIGING. Godsdierstcurcus leden beneden 17 jaar te half acht, leden boven 17 jaar Woens dag te kwart over acht, Mare. Toonoelclub geen bijeenkomst. Turnclub Maandag half zes, zeven uur en acht uur Ursulasteeg. ZITA-VEREENIGING. Pieterkerkkoorsteeg 15. Zondag vanaf 2 uur zijn de zalen opend voor do Hollandsche en Duitsche meisjes. Woensdag en Donderdag van 810.15 uur bijeenkomst voor Hollandsche en Duit sche meisjes. De bibliotheek is geopend Maandag-* Woensdag- en Vrijdagavond van 7—8.30 u. Ook niet-leden kunnen van de biblio theek gebruik maken. Meisjes-patronaat. Zondag van 55.30 uur Godsdienston derricht, van 5.30—6.30 uur ontspanning, Dinsdag van 7—8.30 uur onderricht in handwerken en naaien voor de meisjes, die de vakschool niet bezoeken. ST. AG NES-MEISJESPATRONAAT. Voor de Parochies van 0. L. Vr. Hemel vaart en van den H. Jozef. Maandag, van half 89 uur le .en 2< leerjaar Handwerken. Dinsdag, van 7 tot kwartier over 8 uitt 3de en 4de leerjaar kniples; van half 8 tot kwartier over 8 uur 1ste en 2de leerjaar godsdienst; van kwartier over 89 uur 3de en 4de leerjaar en 5de afd. Godsdienst. Woensdag, van 7 tot 9 uur 3de en 4de leerjaar Naailes; van 7 tot half 8 uur 1ste leerjaar afd. B. Naailes. Donderdag, te 8 uur Lijdensmeditatie. Vrijdag, Gymnastiek van der Werffstraat Dinsdag en Woensdag gelegenheid tot sparen, betalen van contributie en ruilen van leesboeken. ook Cou V spoe Snel: R. K. Arbeidsbeurs voor Jongelingen Gebouw der St. Joseph's Gezellen, Rapen burg 52, Telefoon 456. Aanmelding: Don* derdag 89 uur. Aanbieding: 1 Timmerman half was1 Kantoorbediende halfwas 1 Ma gazijnbediende, halfwas. Gevraagd: 2 Kantoorbedienden* leerlingen, 1 Magazijnbediende, halfwas. 2-1 W, On 14-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6