KERKNIEUWS LEGER EN VLOOT RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN UIT DF. OMGEVING Zenuullsiillend IHBJftSia&DT'S zenuwtglnelten UIT DE RIJNSTREEK Wetenschappelijke Berichte li rgei Ni* De Vasten-brief van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. „St. Bavo" bevat, het volgende schrijven van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengencnt, Bis schop van Haarlem: Het blijkt ons, dat verschillende Geeste lijken van meening zijn, dat do Vastenbrief op Zondag Quinquagesima moeilijk in zijn geheel zal kunnen worden voorgelezen. Dengenen, die dezelfde meening zijn toe gedaan, staan Wij bij deze gaarne toe, om een gedeelte van den brief te bewaren tot den eersten Zondag van Quadragesima. Op Quinguagesima kan dan geëindigd worden op blz. 3 na den zin: „Op dit feit, bem. gel., kunnen wij in on ze dagen niet genoeg het licht laten vallen. Achter dezen zin kan men dan nog deze woorden voegen „Aanstaanden Zondag zullen wij het tweede gedeelte van dezen henxierlijken brief voorlezen". Op Quadragisima beginne men dan met de alinea op blz. 3. „De gevolgtrekking waartoe wij moeten komen is dus deze" enz. t JOANNES Bisschop van Ha-arlem. Haarlem, 5 Februari 1929. HERHALINGSOEFENINGEN OVER 1928. Infanterie: Lichtingen 1923, 1921 en 1926 in het tijdvak 5 Augustus—25 September; Grenadier en Jagers: 26 Augustus21 Sep tember; Wielrijders: tijdvak S Augustus— 21 September; Motordienst: tijdvak 1228 Aug. en 29 Aug.—21 Sept. (lichting 1923); tijdvak 28 Oct.13 Nov.; 6 Mei22 Mei; 27 Mei12 Juni; 17 Juni3 Juli enz.; Kust- Artilloric: het vroegst 4 April het laatst 10 October; Onbereden Artillerie: tijdvak 622 Juni; Art. Brigades (treinafdeelin- gen): vroegst 4 Maart laatst 18 November; Rijdende Artillerie: het vroegst 8 Augus tus, laatst 22 Augustus; Veld-Artillerie: het vroegst 4 Maart, het laatst 7 Novem ber; Cavalerie: het vroegst 15 Juli, het laatst 11 November; Luchtdoelaxtillerie: het vroegst 11 Maart, het laatst 30 October (voor lichting 1923) en 28 Aug. voor 1926; Genietroepen: het vroegst 11 April, het laatst 12 September; Pontonniers en Tor- podisten: het vroegst 8 Augustus het laat6t 21 Sept.; Hospitaal soldaten: het vroegst 8 Aug. .het laatst 5 September; Intendan cetroepen: het vroegst 7 Aug., het laatst 22 Augustus. De gascorruptie te Nijkerk en Harderwijk. Voor het Arnhemsche Gerechtshof heb ben terecht gestaan de gewezen gas-direc- teur der gemeente Nijkerk, J. van W. en J. A. gewezen gasdirecteur der gemeente Harderwijk. Beide verdachten hebben op 8 September te Zwolle voor de rechtbank zich te verantwoorden gehad, omdat zij als ambtenaar giften hadden aangenomen, waardoor de gemeente werd benadeeld. J. A. werd veroordeeld tot 200 boete subsidiair dertig dagen hechtenis en J. van W. tot een maand gevangenisstraf. J-. A. de gasdirecteur der gemeente Har derwijk meest het eerst- terecht staan. Hij had steekpenningen uit leveranties aan vaard. Voor het Hof verklaarde verdachte, dat hij niet voelde, dat hij misdeed door het aannemen van steekpenningen. De tweede zaak betrof den gewezen Di recteur der gasfabriek te Nijkerk. wegens eenzelfde feit, door de rechtbank te Zwolle tot een maand gevangenisstraf veroordeeld Verdachte was als gasfitter bij het gasbe drijf te Nijkerk in dienst gekomen en lang zamerhand tot chef opgeklommen. Een aanstelling tot directeur heeft hij nooit ontvangen. Verdachte verklaarde, dab waar het aannemen van steekpenningen usance was, hij er geen kwaad in zag die gelden aan te nemen. De procureur-generaal mr. Cnopius wees er op, dat wel van prixfixe in zaken als deze is gesproken, maai er zijn uitzonde ringen, zooals in dit geval. Spreker eischte bevestiging van het von nis der Zwolsche rechtbank. De verdediger, mr. L. Stadig uit Amers foort, achtte het wettig bewijs der cor ruptie niet geleverd. PI. verzocht opleg ging van geldboete. Na het pleidooi werd nog voorlezing ge daan van een verklaring van den burge meester van Nijkerk, waarin verdachte hoogst onbetrouwbaar werd genoemd. Ver dachte schreef die verklaring toe aan een persoonlijke veete. De president verklaarde- dat hij een der gelijke opmerking van den verdachte niet kon toelaten. Uitspraken 21 Februari. Een patiënt door een verpleger mishandeld. Op last van de Justitie werd hel lijk op gegraven van J. Hoogland, een patiënt- ujt het Rijks-krankzinnigengesticht te Woensel Eindhoven, die uit Veenhuizen daar over gebracht, na vijf dagen overleed in den ouderdom van 71 jaren. Dokter Mettrop, uit Den Bosch, voor de justitie met de sectie op den doode belast, bevond op het lijk dat er meerdere rib ben waren gebroken en bloeduitstortingen hadden plaats gehad. Voorts kwam vast te staan, dat Hoogland in ziin leven een hartkwaal had en de feitelijke doodsoor zaak aan hartverlamming moest worden geweten. In Veenhuizen wist niemand er iets van dat Hoogland ribben gebroken had en dr. D. W. de Bols, geneesheer aan voormeld gesticht, die den patiënt vijf da gen voor diens dood bij de opname had onderzocht had niets geconstateerd over een hartkwaal of gebroken ribben. Patiënten van het gesticht-, waarvan er een is uitgebroken en niet meer weerge keerd of teruggehaald, en een als genezen ontslagen was, beweerden te hebben ge zien, dat tegen den nacht, terwijl de pa tiënt- Hoogland lastig en onrustig was, deze door den verpleger O. Schipper, thans wo nende te Amsterdam, tweemaal hard word gestompt. De patiënt, begon toen to gillen en riep: „Schei maar uit, ik zal wel stil zijn". Echter, de verpleger had hem nog een stomp gegeven, waarna hij dood neerviel. Toen trachtte de verpleger nog kunstmat-i- ademhaling toe te passen en riep er een ander bij, doch de man was dood en zijn lijk werd begraven. De geschiedenis lekte uit en eeuige da gen later word het stoffelijk overschot op gegraven voor onderzoek, waarna C. Schip per moest terecht staan wegens mishande ling op den patiënt. De zaak diende Donderdag voor de- rechtbank te Den Bosch. Er werden negen getuigen gehoord. De getuige li décharge, genaamd Sibon, eveneens verpleger in het krankzinnigenge sticht te Woensel, verklaarde onder eede dat hij getuige was geweest van den dood van Hoogland. De patiënt werd door ver dachte en getuige naar beneden in zijn bed geduwd, waarna de ongelukkige doods bleek werd en spoedig den geest gaf. Het O. M. verklaarde bij het verhoor de-r vele getuigen, niet overtuigd te zijn ge worden, dat verdachte den patiënt had mis handeld, doch evenmin overtuigd te zijn geworden, dat de verpleger den patiënt niet had mishandeld. De Officier eischte daarom in deze dubieuse zaak vrijspraak. De verdediger pleitte eveneens vrijspraak. Uitspraak 21 Februari a.s. Uitspraken G. N. Berkhout, loodgieter te Boskoop Bcotst-raat 21, cur. mr. R. J. Th. van der Heyden. N00RDWIJK. GEMEENTERAAD. Een commissie voor het uitbreï- d'ngsolar». Nog gean gasthuis- meester. Een amende hono rable aan de. Kolonie te Gheel. De levhrlng van drukwerk aan de gemeente. De verordening op de levering van water. De Raad der gemeente vergaderde gis termiddag to 2 uur onder voorzitterschap van jhr. van Panhuys. Aanwezig allé léden. Na opening der vergadering doet- de voorz. mededeeling van eenige ontvangen goedkeuringen op genomen raadsbesluiten en van goedkeuring der begrooting 1929. Voor kennisgeving wordt aangenomen de balans, winst- en verliesrekeirng over 1927 van de bouwvereeniging St. Jeroen. Van mevr. Groenhof—Wanrooy is een aanvrage ingekomen om een subsidie voor haar Montessori-school. Het stuk wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-ad- vies. Van een aantal belanghebbende is een adres ingekomen tot bet aanbrengen van verbeteringen in de Abraham van Oyen- straaf. B. en W. stelden voor dit uit te stellen tot de dierst 1930. doch na eenige discussie zeggen B. en W. toe reeds nu eenige verbetering toe. Aldus goedge keurd. Van den rijwielhandelaar Braakman was een schrijven ingekomen, dat hij wei gerde voortaan rijwielen te leveren voor de politie waarin hij tevens de politie van minder fraaie dingen beschuldigt. Omdat B. en W. van oordeel zijn, dat die beschu-Idigngen geheel onwaar zijn, stellen zij den raad voor dit stuk voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Krau vindt de geuite beschuldi gingen nogal sterk on vraagt, of de raad niet iets moet doen, om zijn ambtenaren te beschermen. Gaarne zag spr., dat de politie-commissaris een klacht wegens las ter indiende. De raad en B er. W. betoog den ech'ter, dat de heer Gooi zulks zelf moet beslissen en wanneer adressant iets wil bereiken, zal hij zich tot den Officier van Justitie moeten wenden. Het adres wordt hierna voor kennisgeving aangeno men. Naar aanleiding van een door den lieer Meyer in de vorige vergadering gestelde vraag, doet de voorz. eenige mededeelin- gen inzake den oprit aan het strand. Tot lid van de plaatselijke .schoolcom missie wordt, in de plaats van den heer C. Admiraal Hzn, die bedankt heeft, be noemd de heer C. den Hollander met 9 stemmen, tegen 4 op den heer J. L. de Wit. B. en W. hebben het nieuwe ontwerp-uit- breidingsplan in een aantal afzonderlijke zittingen achtereenvolgens onderzocht en behandeld. B. en W. stellen daarom thans voor d: verdere behandeling op te dragen aan commissie uit den raad, waarbij voorop ge steld wordt, dat het eindrapport van dezo commissie, practiscb, voor den raad bin dend behoort te zijn, omdat het vrijwel on mogelijk is in eens, zoo'n omvangrijk werk als het uitbreidingsplan in een vergadering der tien leden te onderzoeken en te be handelen. De heer v. Nes kan hiermede geen ge noegen nemen. Spr. zou zich absoluut niet aan banden willen laten leggen door een commissie nit den raad. Wet h. v. d. Wiel wil een middenweg zoeken door den raad in comité-generaal inzage te geven van het Joor de commis sie uitgewerkte plan, opdat de commissie met e.v. aanmerkingen rekening te hon den. De Voorz. en Weth. v. Eeden acht hel 1 enschelijker eerst een zitting in comité generaal te houden en daarna een com missievergadering, doch do voorz. stelde ten slotte voor de commissie vrijheid van handelen te geven. Aldus wordt ten slotte besloten en in de commissie worden de heeren dr. v. Nes, Krau en Alkemade benoemd met- resp. en 7 stemmen. De eerste en de laat ste nemen hun benoeming echter niet aan, waarop alsnog worden gekozen de heeren v. d. Meer en Liefferink. In de plaats van den heer Th. Verloop, die voor zijn benoeming als gasthuismees- ter bedankt heeft, werd nog geen benoe ming gedaan, aangezien beide op de voor dracht geplaatste personen, do heeren Jan v. Royen Yz. en Jac. v. Beien, hebben ïgd, dat zij een e.v. benoeming niet zul len aannemen. B. en W. trokken daarop dt voordracht in. De in de vergadering van 10 Januari 1029 benoemde commissie om een ondor- zoek in te stellen naar do toestanden der Kolonie voor Zwakzinnigen te Gheel, naar aanleiding van de beschuldigingen iu ge noemde vergadering tegen bedoelde kolo nie ingebracht, rapporteert o.in. het vol gende Allereerst eenter gevoelt zij zich ge dwongen openlijk een woord van harteJij ken dank uit te spieken aan het'gestichts- bestuur, Voornamelijk aan den geneesheer- directeur, dr. Zacroy, voor de boven lof verheven wijze waarop hij de leden bij hun onderzoek behulpzaam was. Zonder dat zou het niet wel mogelijk zijn met eenig resultaat een onderzoek te doen, want le. Gheel is een -iaats, welke wei be grensd is, voorzien van alle comfort, waar dus bezoek 3vs van patiënten geen armoe de behoeven te lijden, maat am hot gr cot aantal patiënten aan de zorg der stich ting toevertro iw 1 pension te vcrsMiatLn moest men voor dat doel wel buiten de grenzen van Ghe.-1 toevlucht ze eken en andere plaatsen in der- on.trek benutten De sticii'iog zelf bestaat uit een com plex gebouwen, waarin behalve de bu reaux, doktorswonig enz., plaats is tol opname vu een hondcrdt.il pa::amc-u, vijftig mannen en vijftig vrouwen, terwijl het cverigo gedee'te ingericht is ais zie kenhuis, vooc alb doo de stichting uitbe stede patiënten, wanneer hchame'ijke on gesteldheid geconstateerd wordt. Hefc honderdtal plaatsen voor kranker. wordt alleen benut voor observatie. Men heeft steeds een lijst van pensions. Komt een patiënt binnen, um wordt voor hem in overeenstemming met aard en karak ter van den pariënt een pension uitge zocht, zoodat, elke patiënt zooveel moge lijk geplaatst wordt in het milieu, waar hij thuis behoort en zich uitleven kan. Van het moeten' verrichten vm slaaf- schen arbeid, zooals m,en hel daar noemt, is eenvoudig geen sprake, Wel mogen zij deelnemen aan huishoudelijke bezigheden, maar genieten de meest mogelijke vrij heid. Elko patiënt heeft in zijn of haar pen sion een eigen kamertje met ledikant en stoel vc-n de stilling, dat steeds in goede conditie moet zijn, wat ruimheid enz. be treft. Tweemaal in de maand krijgt elke pa tiënt een controleerend geneesheer en elke week een bezoekbroeder, waarvan in een boekje, dat elke patiënt in zijn bezit heeft, aantëekening wordt gehóuden. Gheel of het gebied van de stichting is in een vijftal wijken verdeeld ën iedere wijk heeft een eigen badhuis, waar elke patiënt eens per week een bad krijgt. Wat- betreft de geestelijke verzorging is voor de R.-K. patiënten een aalmoeze nier aangewezen, die ook zijn bezoek in een beekje moet aftcekenen terwijl voor de protestanten, door een Nederlandsche Veroeniging tot behartiging van de Hol- landschs patiënten te Gheel is aangewe zen een predikant, die om do twee weken naar Gheel komt, godsdienstoefeningen leidt en paiiënten bezoekt, terwijl bij eventueele sterfgevallen bedoelde predi kant voor een protestantsche begrafenis zorgt. Meermalen worden, om het leven der patiënten te veraangenamen feestjes voor hen georganiseerd, ook door de Neder landsche Vereeniging, welke juist den vr> rigen Zondag nog gefeest had. In het algemeen was dc indruk der Commissie over de stichting Gheel zeer gunstig en betreurt zij het, dat niet een zelfde inrichting in ons land gevonden wordt. Te Gheel worden op het oogenblik 3000 patiënten verzorgd. Wat nn de patiënten, die voor onze ge meente aldaar verpleegd werden betreft: wij hadden het genoegen ze allen te bezoe ken, en zeker een Hollander moet zich een oogenblik kunne vereenigen met het Brabantsch leven. De inrichting der wo ningen is soberder dan bij ons, maar de hartelijke gemoedelijkheid van onze Bra- bantsche geburen vergoedt meer dan ge mist wordt. De een woont van zelf beter te bereiken dan de ander, maar van allen kan gezegd worden, dat zij zijn verzorgd op eene wijze, dat de Commissie het bijna een nrsdaad zou achten die stumperds uit dit milieu weg te halen, zoodat zij van meening is, dat de Raad zich wel ernstig moge bedenken een daartoe strekkend be sluit te nemen. Wel heeft de commissie aan den ge neesheer-directeur verzocht een patiënte in eene andere omgeving ic brengen, om dat zij het meest afgezonderd en moeilijk te bereiken is. aan welk verzoek op de meest vriendelijke wijze zal worden vol daan. Ten slotte dient nog opgemerkt, va betreft het door patiënten bovenmatig bier en sterken drank drinken, dat maar enkele patiënten, die zich soms door eenigen arbei in be ""-in verdienste lijk maken, ke'. ontvangen ten eigen g en a-'.e wenden, mis schien hiervoor bier koopen maar sterke drank is voor hen en voor niemand in ge heel België te verkrijgen. Naar aanleiding van dit rapport zegt de heer Admiraal, dat hij blij is, dat de heer Krau eerste onderteekenaar van dit rap port is. 't Was de heer Krau, die in de vo rige vergadering de nogal krasse beschul diging uitte. Nu blijkt, dat men er wel verkeerd is ingelicht geworden. Spr. ver moedt, dat het met het gasthuis ook zoo geweest is en hij betreurt het, dat daar door een gasthuismeester is gevallen. De heer Krau verdedigt zich door te zeg gen', dat hij de kweatie-Gheel aan de orde heeft gesteld, afgaande op hetgeen hij ge hoord heeft, terwijl de gasthuis-kwestie door hem zelf onderzocht kon worden. Wetli. v. d. Wiel betreurt het, dat er zoo maar zonder onderzoek een goed ter naam en faam bekend staande inrichting belasterd ia. Spr. acht het voorts in het belang van de patiënte, dat zij daar ver pleegd blijft en liever zou hij den ouders jaarlijks een toelage geven om hen in de gelegenheid te stellen hun dochter jaar lijks te bezoeken. Naar aanleiding van een door den heer Meijer in de vorige geheime zitting ge daan verzoek, of het niet mogelijk was het meisje Vink over te plaatsen naar de Ma- riastichting, vraagt dc heer Meijer verlof, om hierover in geheime zitting nog een en ander te zeggen. Van do agenda wordt afgevoerd do be spreking inzake de uitvoering van dc rio leringswerken. In handen van B. en W. werd om advies gesteld een adres der N.V. Doraman's Boekhandel en drukkerij en H. Buyze, boekhandel en drukkerij „Flora", beiden te Noordwijk, verzoeken de levering van drukwerk voor de gemeente om het jaar aan een van beiden op te dragen tegen prijzen, vastgesteld door de organisatie, waar zij lid van zijn. Wat adresanten willen, is: aan concur rentie geheel een einde te maken. Wordt dit verzoek ingewilligd, dan kunnen ande re. leveranciers zich daarop beroepen, en blijft er geen andere mogelijkheid, dan voor elke levering de prijzen te aanvaar den, die de leveranciers gelieven vast te stellen. Het zal voldoende zijn, indien de leve rancier aantoont lid te ziin van een 'orga nisatie, die bindende prijzen voor haar le den heeft vastgesteld. Voor de levringen aan de gemeentebedrijven (gas, water en electriciteit) d:e in de duizendtallen gul dens per jaar bedragen, zijn de gevolgen van een dergelijke prijsregeling niet te overzien. Doch ook voor andere leveranciers zal bij uitsluiting van concurrentie het gelde lijk nadeel zich spoedig doen gevoelen. B. en W. kunnen geen vrijheid vinden in die onderlinge kwesties te treden en stellen den raad voor, in het belang der gemeente te handelen en op het adres af wijzend ie beschikken. Verschillende leden kunnen zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, ter wijl de heer Krau opmerkt, dat bloemisten en pensionhouders ook wel buiten de ge meente drukwerk laten maken omdat het dan goedkooper is. Waarom kan de ge meente zulks ook niet doen? Weth. v. Eeden bepleit verder het laten drukken bij patroons, die werken onder de collectieve arbeidsovereenkomst. On het. verzoek van de heeren Dorsman en Buyze wordt hierna afwijzend beschikt met 112 stemmen. Het adres van den heer Ruys, om even eens in aanmerking te mogen komen, wordt hierna voor kennisgeving aangeno men. Jn verband met de besprekingen in een vorige vergadering in zake het verzoek van het bestuur der Geertruidabewaar- school, deelen B. en W. den raad mede. dat 2rij geen reden kunnen vinden om wij ziging in hun 'ingenomen standpunt te brengen. De heer Alkemade stelde hierop voor aan bewaarscho'en van 3575 leerlingen een extra-toelage per jaar toe te kennen van 200. Dit voorstel word na eenige be spreking verworpen met 8—5 stemmen. Vóór stemden de heeren Admiraal, v d. Meer, Krau, Balkenende en Liefferink. Hierna kwam aan de orde de verorde ning tot levering van water en het geven van een crediet van f 20.000 voor de aan schaffing van watermeters. De heer Krau wijst er op aan de hand van cijfers, dat de waterverspilling zoo ongeveer 16000 kub. M. per jaar bedraagt. Het aanschaffen van de meters, dc bij komende kosten enz. vragen zeker wel een bedrag van ƒ30.000, hetgeen ƒ3000 rente per jaar bedraagt". Daarbij komt het aan stellen van een meteropnomer, waarschijn lijk tegen 1500, zoodat men jaarlijks ƒ4500 weggooit, om eenige waterverspilling tegen te gaan. Spr, maakt vervolgens eenige aanmer kingen op de ontwerp-verordening, waar bij de kleine inkomens naar verhouding zwaarder belast worden dan de grootere en beveelt zijn voorstel den raad sterk aan. De heeren Meijer, v. d. Niet en Caspers kunnen zich met de bezwaren van den heer Krau wel vereenigen, terwijl de heer Lief ferink betoogt, dat de kleinere inkomens lang zooveel niet betalen als de grootere. De voorz. deelt aan de hand van cij fers nog mede, dat sedert een tiental jaren meer dan de helft der aangeslotenen nog niet den kostprijs van het water betaalt. Op een vraag van den heer Krau, waar om B. en W. zulks zoo lang hebben laten voortduren, zegt. de voorz., dat zulks een gevolg, is van een destijds door den heer Krau voorgesteld en door den raad aan genomen voorstel. De heer Meijer discussieert nog heftig met den voorz. en zegt, dat als de voorz. meent den raad met een slimme streek denkt te kunnen vangen, dat hij het toch mis heeft. De voorz. protesteert ten sterkste te gen deze uitdrukking van den heer Meijer en verzoekt hem dat woord terug te ne men. De heer Meijer voldoet daaraan. Na zeer lange, onvruchtbare discussies wordt het voorstel van B. en W. aangeno men met 85 stemmen. Tegen stemden de heeren Meijer, v. d. Meer, Caspers, Krau en v. d. Niet. Hierna vragen B. en W. een bijdrage van 420, zijnde de helft dor kosten van INGEZONDEN MEDEDEELING. en zenuwsterkend ft-jb werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apotb. en Drogisten r' ZUS verbetering van den toegangsweg tot het strand bij den Pickéweg. Het voorstel wordt aangenomen met 75 stemmen. (De heer Krau was even afwezig.) Verder stellen B. en W. voor medewer king te verleenen aan den Dienst der Tele grafie inzake het leggen van een telefoon- kabel in den Schieweg, ter vervanging van de bovengronclscho telefoon. De kosten hiervan bedragen 320. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Een voorstel van B. en W. om aau de Schiekade een urinoir te plaatsen en een waterkraan, waarvan de kosten ƒ200 be dragen, wordt eveneens z.h.s. goedge keurd. Volgens art. 101 der L. O. wet worden de volgende voorschotten toegekend: aan hot R.-K. Par. Kerkbestuur, voor a, de R.-K. Jongensschool ƒ3204.40, b. de R. K. Meisjesschool 3473, aan dc Ver. voor Ohr. onderwijs 252215, aan de Herv.i Schoolver. f 2283.10, aan de Ver. voor Ohr.l Lager Onderwijs 1571.31. Hierna geschieden ten slotte eenige wij. zigingen van de begrootingen 1928 1929 Na eenige discussie over dc aanstelling van een teekenaar, volgde de rondvraag, waarna de laad in geheime zitting ging. 0EGSTGEEST. Kfezerslijst. Volgens de opgemaakte kiezerslijst is onze gemeente verdeeld in 4 districten met 2718 kiezers. Verleren. Belastingmerk, autodekeu, een glacé handschoen, bruin zeil van hand wagen, damesfoto, bruine handbeschermer, portemonnaie met inhoud, een gouden ring en gouden broche. Gevonden. zwarte dameshandschoen, een bruine lage damesschoen, autokleedje, één schaats, gouden meisjes zegelring, drie modellen Lipssleutels, huissleutel, vulpen, gestreepte autodeken, 2 paar heeren hand schoenen. Inlichtingen te bekomen aan het Raadhuis. van Pie iu ALPHEN AAN DEN RIJN. Gevestigd: P-riena W. Goudkuil van Bodegraven P. A. Th. Doesburg Boxtel L. Riemersma vau Opsterland P. Zwier en gezin van Papendrecht tertje Kelderman van den Haag Johan na- A. Wifmer van Delfzijl Klasina val Schagen wed. W K'eijn van Ter Aar W. Kooistra van Ned. Oost-Indië Teu n'sje Kampert van Veldhuizen. V ertrokken: Margje Verboom_uaai den Haag Maria C. Leliveld -naar fcrecht Corr-elia S. Kouwer naar ig J. H. van den Dool naar Haag "Willemijntje de Leeuw naar Am sterdam Kaatje Bakker naar Westzaau, den :c den HAZERSW0UDE. Geboren: Hendrikje d. van A. vafl|n< Veen en A. v. Elswijk Jurrianus Willem n z. van P. C. W ndhorst en G. v. d. Spek Jaccba d van A Endeveld en N. de Groot.Jiel Overleden: Theodora Meijer 54 j. echtg. van P. v. Amsterdam Reinier Treur 84 j., wedr van L. Spierenburg. uÜ k ledoel itelsel Ove reinig in i dlieeft itig ii et laaro1 Ce r< ZWAMMERDAM. Gevestigd: Pieternella van Wijk Woerden Cornelia Pannebakker uit Ha iberal zerswoude Cornelia Joh. en Willemina Egelie uit Bloemendaal Wijnand Paulus Stoppelenburg uit Stolwijk Veronica Brandt, religieuse uit Büren (Dl.) cilia- C-orn. van Niekerb uit Warmond Johanna. Geraxda de Wit uit Alphen i Rijn Vertrokken; Hendrik Cramer gezin naar Gouda Maria van den ven naar Gouda Car-harina van Dan [r< naar Bodegraven Nicolina Fromm naai Hcumen Paulus Johannes Jacobi en zin naar Bodegraven Gerrit xAdriani Bouthoorn naar den Haag Klazina Co nelia Ger. van Veldhuizen naar Bodegg li< ven Anna Agatha Maria Kaptein Bodegraven Hcndrika Marg. Corn, va: R'emsdijk naar Bloemendaal Wijntj jj| van den Hoven naar Alphen a. d. Rijn Anny Maria Ant. Sprey naar Utrecht Herrhina Alida de Wit naar Zegveld Maria- Kolonowski naar Bottrop (Dl.) Aaltje Aafje van der Laan naar Reeuwij Johanna Maria Italiaander naar dei Haag Jan Blijleven naar Bodegraven Catha-rina Adrian® Graafland naar Bode r graven Lykela Oegema naar Kollumef land Wilhelmus Jacobus Blom na« Rceuwijk De AE Voor I Bij on: Franco Het C krijgba nitbeta Zondaj JQ. DOOJ eerstel ijdinj lieuwt ichtei rinden den E die ni lerhal iet w Jank A minde iroord. uilen •ngei :oo v« rhei l"fcen n geb rel ijk De loet het 'il ik >b sc En itelsel laam ivcnzc ite'se1 bed roots lociaa le goc iiii ®le iet sc ;icuse hebbe 1U8 C legevi iet sc ter te Ma; den 1 liefde, 'an d liet I ;u|dhct f, gen t Merkwaardig natuurverschijnsel In Zuid Tirol zijn Uit Zuid-Ttrol wordt- een merkwaard! 7oor natuurverschijnsel gemeld. De bewoner van een kleine plaats zagen plotseling den hemel een helder licht, dat verschi strijd dene minuten duurde. Een heftige ktf lijkt volgde. De huizen beefden en vensterruit! sprongen stuk. Tegelijkertijd werd 8» den horizon een meteoor in een blauwacht licht zichtbaar. Toen het phenomeen voc gepre baar ahïijl aang; bi] was, moeten de waarnemers een ttf* onderaardscli rommelen hebben vernom* krach schap den

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 14