UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW LETTEREN EN KUNST Sf*b D Die verwachting wordt niet teleurgesteld. Schitterend gebroeide Hyacinthen geeft zij te zien, terwijl Perzische tapijten de deco ratie vervolmaken. De N.V. Goemans Zn. laat ons zien een hoogst volmaakte collectie Mendeltulpen. We noemen El Toreador, Earlv Surprise en Christmas Glory. Nog is in hare expositie to zien een vaas met Gerebera bloemen, die hier weinig bekend zijn. Het is een soort groote Margarite, hier genoemd do gekleur de Margarite, in Engeland noemt men ze Transvaal Daisy. De firma J. Wiedemeijer geeft oen beeld van speciale Hyacinthen in manden. Deze collectie komt frisch en schitterend uit. De firma Ludwig Co. wedijvert met haar rijke verzameling Amaryllis met de straks genoemde Aalsmeerscho firma. De kleurenpracht is schier niet te evenaren. De firma J. W. Beisenbusch laat ons zien een bizondero collectie Hyacinthen en Tul pen. We noemen slechts: Oranje Globe, Gen. do Wet etc. Ook hier is de eerste klas vakman aan het woord. De firma P. Goemans Antz. toont ons de Hvacinthen in miniatuur en in bedding. De Marconi in zulk een beste conditie be hoort tot de zeldzaamheden. De N.V. Hopman Zn., die we straks reeds noemden, geeft ons in haar twee den stand een beeld van Multiflera Hva cinthen: in doorsnee prijken 5 bloemen op een bol! Iets heel bizonders en prima verzorgd. De hoer Postuma, controleur van den plantenziektenkundigcn dienst heeft een „liefhebberij" inzending ter bezichtiging gezondenniet minder dan 65 soorten Hya cinthen broeide hij zelf. Het is wel iets zeldzaams De firma G. J. Lubbe Zn. te Oegstgeest bezorgdo de nieuwste variëteiten van trom petnarcissen. We noemen ojn. Rembrandt, Hortulanus Witte. Er zijn bloemen, waarvan het bolletje naar de ƒ300 loopt! Do heer S. Wcijcrs laat ons zien, wat er gepraesteerd kan worden op het gebied van kamer- en tafelversiering. De decora tie is modern en mooi. Tot bijwoning der officieele opening wa ren genoodigd: de leden van het Hoofdbe stuur der Alg. Ver., Mr. D. F. Pont en Me vrouw Pont, do beide Wethouders, Mr. J. B. Sens, gemeente-secretaris, de Raadsle den, vertegenwoordigers der Kamer van Koophandel, van den Ned. Tuinbouwraad, van den Bond van Bloembollenkandelaars, van het H. B. G., van do Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, de schen kers van prijzen, Dr. Lovink enz. Aan deze uitnoodiging was door allen gehoor gegeven en toen allen gezeten wa ren, hield do heer R. Veldhuijzen van Zan ten, voorzitter der jubiloerende gfdeeling een redevoering. Na do gasten verwelkomd te hebben (waarbij aan mevr. Pont een bouquet werd aangeboden) ging de voorzitter na de ge schiedenis der oprichting. Het eerste bestuur der jonge vereeniging was samengesteld uit de keeren G. H. van Waveren, voorzitter, P. van Waveren-Ho- gervorst, secretaris, P. Goemans penning meester, benevens de heeren P. H. van Wa veren Lz. en P. Hopman. De afdeeling, begonnen met 26 leden, is steeds de grootste der afdeelingen geble ven. In 1904, bij ons zilveren jubileum, was het ledental reeds tot 250 gestegen, terwijl wij thans het respectabele aantal van plus minus 450 led,en bereikt hebben. Van de leden van het eerste bestuur is alleen de heer P. van Waveren-Hogervorst nog in leven, en het is spr. een voorrecht, hem hier als gast te begroeten. Twaalf ja ren n.l. de eerste 12 van ons bestaan, heeft hij met groote toewijding het secretariaat "waargenomen. Na hem en vóór mij zijn nog voorzitter der afdeeling geweest de heeren P. H. van Waveren Lz., J. van Waveren Pz., en H. Veldhuijzen van Zanten, met resp. 21, 5 en 16 dienstjaren. Behalve genoemden heer G. H. van Wa veren zijn van de afdeeling nog lid van het Hoofdbestuur geweest do heeren T. van Waveren, J. J. van Waveren, H. Veldhuijzen van Zanten, R. Veldhuijzen van Zanten en Th. Jonkheer, terwijl onze tweedo voorzit ter, do heer W. Jonkheer, sedert 1 Januari in dat hoogste college, zitting heeft geno men. Spr. bracht daarna een woord van eerbiedige huldo aan de overleden leden der afdeeling. Bij aandachtig doorlezen van ons notu lenboek, ging spr. voort, valt het meest in het oog den gestadigen gang der evolutie van ons vak, welke als een gouden draad door alle tijdperken van dc vervlogen 50 jaren henenloopt. Tentoonstellingen hadden ook steeds de aandacht van onze afdeeling. De eerste werd reeds in 1SS0 gehouden en verder nog in verscheidene jaren tot 1909. Dat er na 1909 geen tentoonstellingen meer door on zo afdeeling gehouden zijn, vindt naar spr.s meening wel zijn hoofd oorzaak in den wereldoorlog, welke ook voor velen in het bloembollenvak zooveel ellende heeft veroorzaakt. Maar nu er weer wolvaart is in onze wo ningen, nu is er ook reden om met dank baarheid ons gouden jubileum te vieren, en gedachtig aan de bekende leus: Say it with flowers" hebben wij gemeend op geen waar diger wijze ons gouden jubileum te kunnen vieren dan met het houden eener tentoon stelling van bloeionde bol- on knolgewassen. Daarna werd dank gebracht aan de schenkers van medailles o.w. H. M. de Ko ningin en H. M. dc Koningin-Moeder. Spr. wenschte ook den heer Krelage, als algemeen voorzitter, hartelijk geluk met de verjaardagen van 10 zijner zachtjes aan bedaagde dochteron. Zij hebben allen, en zeker uw oudste te Hillegom, grocte gezin nen, waar wel eens wat te stellen valt, maar zoolang gij in het middenpunt van de groote familie de patriarchale plaats blijft innemen en dc vraagbaak blijft van allen, twijfel ik er niet aan, of onze alg. vereen, v. Bloembollencultuur zal in do toekomst nog krachtiger en machtiger wor den. Het woord werd nog gevoerd door den heer Mr. Pont, Burgemeester van Hille gom, eere-voorzitter der tentoonstelling en door den heer E. H. Krelage, voorzitter der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, waarna ir. Kakebeeke, als vertegenwoordiger van den Minister de tentoonstelling opende. N00RDWIJK. rropaganda-avond Bündenvereen. „St Odilia". De afd. Haarlem en Omstreken der R. K. Blindenvereeniging heeft gis terenavond in het Juvenaat een propagan- da-avond gehouden, waarbij de groote zaal goed bezet was. Een verheugend feit, daar zeker alle toehoorders een anderen en be teren kijk op de Blindenzorg hebben ge kregen. De voorzitter der afd. Haarlem, de heer Jac. Meijer uit Lisse, opendo met een kort woord deze bijeenkomst, waarbij tegenwoordig waren de Deken, Kap. Nijs- sen en Pater Romeijn. Na eenige goed uitgevoerde nummers van hot Fanfarecorps, verkreeg de voor zitter der afd. Rotterdam, do heer G. J. v. d. Berg, heb woord, die dank bracht voor het pionierswerk hier verricht, daar nog nimmor ter plaatse een vergadering voor het R. K. Blindenwezen was ge houden. Spr. had voor dezen avond als onderwerp gekozen: „Wat was!" „Wat is"! en „Wat komen moet"! Allereerst schetste spr. wat vroeger een blinde was, n.l. een bedelaar, dio geheel aan de liefdadigheid was overgeleverd. Een 30-tal jaren geleden kwam hierin echter een kentering en wer den in de groote steden werkinrichtingen voor de blinden opgericht, waaruit een organisatie op neutrale grondslag voort sproot. Daaruit is echter tot op heden niets voor hen voortgekomen, dan dat men do blinden aangenaam heeft weten bezig te lioudcn, en zij strikt genomen nog steeds moeten leven als uitgestootenen der Maat schappij. Door do noodzakelijkheid gedron gen werd in 1919 te Amsterdam de R. K. Blindenorganisatie „St. Odilia" opgericht, welke thans na 10 jaar ongeveer 300 leden in den lande telt. Onze vereeniging stelt zich tot taak de blinden te maken tot nut tige leden der Maatschappij, want een blinde heeft wol het gezicht, doch niet zijn eergevoel verloren, daarom moet voor hem een werkkring worden gezocht, welke hem in staat stelt in zijn onderhoud te voorzien. De werkinrichtingen te Amster dam, Rotterdam, Haarlem, Middelburg. Arnhem en 's-Gravenhage deden hierin reeds goed werk, en konden, geholpen door de gemeentelijke steun aan hun blin den, reeds een loon uitkeeren van f 14 per week. Utrecht komt hierin 'echter ten ach ter; hot weigerde do'toegestane gemeente lijke subsidies en vond blijkbaar f9 per week voor den blinde en do zijnen ge noeg. Echter buiten de groote steden is de Blindenzorg nagenoeg onbekend. Spr. schetste in eenige gevoelige wooi-- den, hoe pijnlijk het is, wanneer men de blinde met nieuwsgierig medelijden behan deld en hem en op straat en op reis steeds pijnlijke vragen stelt, alhoewel het niet al tijd slecht bedoeld is. D. R. Bond dan be hartigt allereerst dc godsdienstige en zede lijke belangen der blinden, waarnaast hun grootste streven is de „Leerplicht voor het blinde kind" (want deze vallen niet onder de gewone leerplicht) en wat vanzelf daar uit voortvloeit: vakopleiding, waardoor een blinde in staat is in zijn onderhoud te voorzien. Hiervoor is echter noodig, dat het ziende publiek overtuigd wordt, dat de niet-zienden, ook nuttig voor de Maat schappij kunnen zijn. Vooral hiervoor vroeg hij aller mede werking en steun, echter niet uit medelij den, dóch uit louter sympathie om hun blinde medemerschen, welke reeds zooveel moeten missen, hun zelfstandigheid te ver schaffen, hetgeen men kan bevorderen door zich te abonneeren op het Blinden- orgaan ad f 1.50 per jaar of als donateur toe te treden ad f 3 per jaar. Na dit gevoelig en begeesterend woord gaven velen zich voor dit schoone doel op en wij vertrouwen, dat als binnenkort ieder een int eekenbiljet zal worden aange boden er nog velen zullen volgen, terwijl men steeds alle gewenschte inlichtingen kan bekomen bij clen heer C. Wassenaar alhier. Na een korte pauze gaf het Fanfare-corps nog eenige verdienstelijke nummers ten beste, waarna de heer J. Meijer allen dankte voor de ondervonden medewerking. IJsfeest. Onder zeer groote belang stelling had gisteren op de Spcelsloot_ de door do Noordwijksebe IJsclub uitge schreven wedstrijden op de schaatsen plaats. Men had h'ervoor een prachtige baan in orde gebracht. De uitslag was als volgt: Schoonrijden voor parenle prijs mei van Slooten en de heer Ph. van Rijn, e'ectr. schemerlampje en gr. bronzen n.e daille 2e prijs mej. G. Kampman en de heer J. G. Steenvoorden, eierstel en gr. bronzen medaille3e pr. mej. W. Kamp man en de heer Ph. Steenvoorden, flacon eau de cologne en verg. bronzen medaille 4e pr. mej. Steenvoorden en de heer Jae. Steenvoorden, doos bonbons en verg. bronzen medaille. Schoonrijden voor heeren: le prijs de heer M. van Wijk, zilv. medaille; 2e prijs de heer E. de Groot, groote bronzen me daille; 3e prijs de heer L. J. Droogh, klei ne bronzen medaille. Ringrijden voor paren: le prijs: mej. M. Casper en de heer G. Steenvoorden, etectr. schemerlampje; 2e pr. mej. G. Kampman en de heer J. G. Steenvoorden, bonbonnièrc 3e prijs mevr. H. Boot en de heer Th. Vogelaar, doos bonbons4e pr. mej. Steenvoorden—Maurits en de heer W. Th. Stecnvoorden, dubl. speld. De jury bestond uit mevr. van Panhuys, mevr. S. A. v. Konijnenburg en den heer M. Gooi. Nog word medegedeeld, dat hedenmid dag te 2 uur op Spoolsloot een hardrijde rij voor jongens van 1216 jaar zal plaats, hebben. OEGSTGEEST. Harmonie Trumph. In St.-Willibrord hield de R.-K. Harmonie haar jaarverga dering, die door alle leden werd bijge woond. De voorz. liet hetgeen de vereeni ging dit jaar heeft gepresteerd, de revue passeeren, en herinnerde o.m. aan winkel week en Oranjefeesten. De voorz. deelde vervolgens mode, dat voor de a.s. uitvoering eenige dames on der leiding van mevr. Spitsen wederom hunne gewaardeerde medewerking zullen geven. De buitengewone zorg, die de da mes aan den dag leggen om do uitvoerin gen zoo succesvol mogelijk te maken, heeft reolit op dankbaarheid. De Harmo nie kan werkelijk geen betere medewerk sters hebben. Dit getuigt toch de groote belangstelling bij de laatste uitvoering ondanks het zeer ongunstige weer. Voor de bijzondere assistentie brengt de voor zitter verder de heeren den Dubbelden en Onderwater zijn dank. Het jaarverslag van den secretaris weixl goedcekeurd. De penningmeester braoht zijn fin. rapport uit. Al was er een klein batig saldo te boeken, toch is soberheid geboden. Nadat de Pastoor nog een op wekkend woord had gesproken, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. W0UBRUGGE. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Donderdagmorgen te half 10. Agenda: 1. Notulen en mededcelm gen. 2. Voorstel verleenen bouwvonrschot groot f 2500 aan E. van der Horst. 3. Vast stelling collier verbeteringsbclasting. Voorstel tot het aangaan van een u-erecn- komst met de Ned. Thermoehemische fa brieken te Amsterdam. 5. Voorstel tot wij ziging der verordening op de .reuring van waren. 6. Voorstel tot wijziging der ver ordening op dc heffing van bruggeld a.„ d. Woudwatering. 7. Benoeming deskundige overeenkomstig het besluit van 13 Septem ber 1928. S. Voorschot L. O. wet 9 en 10. Comptabele besluiten. 11. Benoeming ge meentesecretaris. 12. Voorstel tot wijziging van het besluit van 5 Juni 1921. 13. Rond vraag. BODEGRAVEN. Hanze. Vrijdagavond hield dc Hanze haar jaarvergadering in het Patronaat. De voorz., de heer A. R. v. d. Heijden, opendo de door slechtk 13 leden bezochte verga- doring. Spr. deelde mede, dat tot de ver eeniging een lid en één donateur waren toegetreden en dat het bestuurslid, de heer P. Veelcnturf, als zoodanig heeft be dankt. De secretaris leest daarna het jaar verslag voor, waaruit hij eenige woorden ter nagedachtenis aan den heer Chr. Jan sen heeft gewijd. Het ledental staat op 35. Gehouden werden 3 bestuurt- en 3 leden vergaderingen, welke laatste door 40 a 50 pet. der leden werden bezocht. Do contri butie bedraagt 7.00. In dc Santoscom missie is in de plaats van den heer W. Roest, die vertrokken is, do heer H. Timp gekozen. De gehouden bloemendag bracht 48.00 op. De Hanze kan plaatselijk niet veel resultaten boeken, doch moet be schouwd worden in landelijk verband en daarin is voor don Middenstand veel goeds bewerkt. Tn het afgeloopen boekjaar be droegen dc ontvangsten 259 41, de uit gaven 209.17, voordeelig saldo 50.24. Het nadeelig saldo van 44.75 is daardoor teruggebracht op -ƒ 5.25. De kasiiazicners de heeren A. Tolkers en M. H. v. d. Poll, hebben de boeken accoord bevonden, waar na do voorz.' den seer. en penuingm. be dankt voor zijn accüraat beheer. Bij de be handeling van de begrootmg wenscht de heer Th. v. Vliet, met het oog op het te kort in kas. een post 10.bijdrage voor de K. S. A. te schrappen welk voórstel echter geen steun vónd. Do lieer M. H. v. d. Poll vraagt de medewerking van den Geestel. Adviseur om meer leden aan te werven, om zoodoende do kas te verster ken. De Geestel. Adviseur zegt zijn mede werking toe, doch wenschte tevers dat een propaganclaclub ook daarvoor zou werken. Dc bcgrooting werd daarna op een ont vangsten en uitgaven van 245 mot algc- meene stemmen aangenomen. De Geestel. Adv., ah voorzitter der San toscommissie, zet de werking van het fonds uiteen, deelt mede. dat een schrijven is ingekomen met verzoek, dat ieder lid het bedrag voor een of meer vewleeg'lag-en wil schenken, alsook de Santosfilm te la ten vertoonen waarvan de kosten 25.00 bedragen. Overgaande tot bestuursverkiezing, ve- eens periodiek aftreden van den heer R. Ke'fkens (herkiesbaar) en een vacature, werd het aftredend bestuurslid herkozen en tevens de heer J. v. d. Bosch. Vervol gens werd voorgesteld, dat door een der leden op iedere vergadering een beoaa'd onderwerp zal worden behandeld, tene'nde het vergaderingbezcek aantrekkelijker te maken. De Geestel. Adv. verklaard zich ook bereid over Sociologie of dergelijk oivterwero te spreken. Een zestal herren gaven zich voor het houden eener bespre king aan het bestuur op. Bij de rondvraag verzocht de heer N. v. Xiekerk de mogelijkheid te onderzoeken de zaken 's middags gedurende één uur te sluiten. Het bestuur zegt zijn medewerking toe. warneer er daaromtrent geen wette lijke regeling in u"t zicht is. De heer M. H. v. d. Poll wenscht met het oog op de te houden lezingen iedere maand te verga deren. waaraan de secretaris na afloop der vergadering een gezellig samenzijn wilde toevoegen. Do heer Th. v. Vliet zegt op de agenda een voorstel tot het houden van een feestavond te missen en wenscht dit alsnog te bespreken. Dc voorz. wenscht hiermede te wachten tot het najaar. Nadat het voor en tegen om nóg voor dc vasten een feestavond te organiseeren was be- soroken werd met 7 tegen 6 stemmen be sloten te wachten tot het najaar, daar dan tege'iik het 3e lustrum kan gevierd worden. Hierna sloot de voorz. de verga dering. NOORDEN. Tooneel. Vrijdag gaf de Tooneelver- ceniging haar vastenavond-uitvoering in do Franciscuszaal en hoewel het de 5e uitvoering was die in deze week gehouden werd, mocht dc Tooncelvcreeniging „St. Cecilia" zich toch verheugen over de groote opkomst. De zaal was tjokvol; er werd prachtig gespeeld. Opgevoerd word als eerste stuk in 3 bedrijven „De Overkant". Dc rollen waren goed verdeeld en allen hadden hun rol goed ingestudeerd. De opvoering had een groot succes. Het 2e stuk „Moppie de ongeluksvogel" werd ook goed gespeeld; er werd danig gelachen. Allen hebben dan ook flink genoten, Toen omstreeks 12 uur alles was afgeloo pen, had men nog geen haast om huis waarts te keeren. ZEVENHOVEN. Rirvgrijderij. Uitslag van de ringrij- derij op schaatsen op de Kromme Mij drecht: le prijs F BlommesteinMej. A. de Jong; 2e pr. C. VerbruggenMej. P. Looij; 3e pr. C. de RooijMej. M. Oskam; 4e pr. J. VerkuilMej. G. Blommestein. Tijdens de prijsuitdeeling, na afloop van de ringrijderij, werd een paar bijna nieuwe schaatsen van Mej. L. gestolen. Dank zij de ijver van de politie werd den volgen den dag de dader reeds gevonden, die de schaatsen nog in zijn bezit had. ONZE TU1NB0UWUITVOER IN 1928. Meer witte en savoye, minder roo- de kool, voor betere prijzen; bloem kool in prijs en hoeveelheid gelijk aan 1927; een goed nieuwjaar; 20 mill. K.G. méér tomaten uitgevoerd tegen (ageren doorsneenrijs; over 't algemeen gunstige cijfers. In het afgeloopen jaar is voor een heel wat grooter geldsbedrag aan verschalen de koolsoorten uitgevoerd dan in 1927. Wanneer we n.l. de uitvoerwaarden vau witte en savoye, roodc en bloemkool bij elkaar optellen (volgens de cijfers van het Centraal Bureau v. d. Statistiek) ziep wo dat in 1927 werd geëxporteerd voor 9 milloen en in 1928 voor ruim 14.8 milloen! Met uitzondering van roodo kool stee.g de hoeveelheid en wel van witte en savovc van 50 1 /2 tot 62 millioen K.G. en bloem kool van 33 tot 49 millioen K.G.; roodo daalde van 12.7 tot 34.9 millioen K.G., zoo dat het totaal der drio koolsoorten steeg van bijna 127 tot ruim 146 mill. k.g. Voor witte en savoye'en voor roode werd een veel betere doórsneeprijs gemaakt dan in het jaar daarvóór, want voor de eerste steeg het quantum met pl m. 20 pet., doch de opbrengst met minder dan pl.m. 85 pet.; vc or roode daalde dc hoeveelheid met pl.m. 17 pet., do opbrengst echter steeg mot 82 pet. De bloemkooluitvoer tenslotte steeg in hoeveelheid met 48 pet., doch dc opbrengst in mindere mate, n.l. met slechts iets meer dan 42 net., zoodat. van dit product de ge middelde prijs wat lager is geweest. Sla, tomaten en uien. De sla-export was veel minder in het af geloopen jaar, n.l. slerHs 27 mill. K.G. to gen 31 in 1927, maar de waard© steeg met f 2 millioen, n.l. van 5.8 tot'7.S mill. Te genover de hoevee^heidsvermindering van 13 pet. stend dus een opbrengstverhooging van 34 pet.! Tomaten vertoonen een ander beeld, wént wel. steeg de uitvoer van 51.85 tot 72 mill, ke-.: dus met 41 pet., doch de waarde steeg slcPfs van 13.6 tot 16.6 millioen, dus met 22 pet. Uie" en stetetten kw?mnn van 105 op 121 mdliner» K.G.. hei reen d"S een stiicirig hetenl-ont van ruim 15 pet., doeh de waar- dest:'sring was veel sterker, n 1. van f 6 7 tot 11.7 millioen, dus met bijna 75 pet. Een goed nieuwjaar dus. Peen, komkommers en augurken. De geëxporteerde hoevee'heid neen /tuin- wortelen) daalde van 40.7 tot 37 8 millioen KG., dus met plm. 7 1/2 pet, echter steeg de waarde van 2.29 tot ƒ3.14 millioen of wel met 37 pet. Komkommers brachten het dit jaar tot 55.3 millieon K.G., boteeen ^4 net. méér Is dan in 't jaar er vóór, doch de onbrencst in geld steeg slechts van f 7.3 tot S.6 mil lioen, dus met rl.m. 18 net. Augurken deten het beter, die kwamen van 4 op 7.7 mill K G.. dus een stücing van 92 rot, maar de waarde steer eventjes van 565.000 tet ƒ1.455.000 dus met b,:na 58 net. Bovendien ging er nog 5.8 millioen K G ingemaakte augurken en komkommers het land uit, voor een waarde van 643.000. Versche vruchten. Om te beginnen met ons groote uitvoer- product de druiven, kan gezegd worden, dat de uitvoer daarvan steeg van 4.11 tot 5.37 mill. K.G. of wel met 30 pet.; de waar- do steeg van 2.33 tot 3.22 millioen dus met bijna 32 pet., zoodat de doorsneeprïjs over 't geheele jaar niet veel hooger is ge weest. - Aardbeien vertoonden in hoeveelheid niet veel staging (n.l. van 5.08 tot 5.39 mill. K.G.) doch de waarde liep op van 1.70 tot 2.12 millioen, hetgeen neerkomt op pl.m. 25 pet. Maar bovendien werd 11 1/2 millioen K.G. (het jaar daarvoor 9.7 mill. K.G.) aardap- péloulp uitgevoerd voor 3.6 millioen (in 1927 voor 2.8 mill Van appelen daalde dc uitvoer van 31.S tot 12.3 mill. K.G. en van 3.5 tot 2 mil lioen; peren da tc tegen stegen van 6 1'2 tot 10 millioen K.G.in waarde van 0.6 tot 1.2 millioen. De kersenuïtvoer bedroeg in 192S ruim één millioen K.G. voor ƒ400.000, tegen 945 000 K.G. voor 320.000 in 1927. Kruisbessen brachten het tot 4.8 mill. K.G. (in 't jaar daarvóór 5.7) voor 763.000 791.000); roode en witte bessen worden uitgevoerd tot een gewicht van 1.1 mill. K.G. voor ƒ300.000 (in 1927 slechts 800.000 K.G. voor 185.000. Bloembollen, knolsiergewassen enz. In 1928 werd aan bloembollen, kuolsier- gewassen en vaste planten (wortelstokken, knollen en wortels) uitgevoerd 42.6 millioen K.G. met een waarde 42.7 millioen tegen 39.9 mill. K.G. voor ƒ39.9 millioen. Aan snijbloemen, snijgroen, enz. werd geëxporteerd 345 millioen K.G. voor 4.54 millioen (in 1927 was het 2 mill. K.G. voor ƒ5.7 millioen). De uitvoer boomen en heesters, als struik en stamrozen bedroeg 6 millioen tegen 5.76 millioen in 1927bovendien werd nog voor 122.000 aan nict-houtvormende sier gewassen uitgevoerd en voor 123.000 aau stekken, ent rijp en ander entmateriaal en zaailingen, benevens voor 93.000 aan vruchtboomen en -struiken. Chr. Oratorium-Vereen. „Con Amore' te Leiden. Uitvooriag van „Ru.th". )ER1 VI Koth nselei trwerl ibben edige et is i. o 011 Jjbwis bt, V nfd. i [Giste t-thoh e voc ad, I Ti Dit i |d< ndc Voor llaa Lat op •nd Dit de We zijn in den geest in het land va Moab. Naomi, om'den hongersnood uitgf weken naar dit vreemde land, waar haar man en haar beide zonen verfoei staat voor haar huis. In de verte nadei een Hebreeuwsche karavaan, op weg naa het land van Israël. Steeds duidelijker de eentonige rythmische gang der kamee len en het zingen der Hebreeën te ond<_ scheiden. Op een teeken van Naomi houd de karavaan stil en op haar vragen noem een der oudsten het doel der reis: he land van Israël. Nu ontwaakt ook in h; het verlangen naar het land der vadcrei Zij geeft, haar schoondichters, Orpah Ruth, haar voornemen te kennen, teru te keeren en al tracht Orpah haar andere gedachten te brengen °n verdrin gen zich buren en burinnen rondom haa met de bede, hen niet te verlaten, blijft daarin gesterkt door de woordei van Ruth haar voornemen getrouw. Opgenomen in een gezelschap van terug keerende Hebreeën, ziet men haar weidra met Orpah en Ruth op weg naar het land van Israël. De morgen breekt aan. Ondei !!er-e vroolijk zingen maken do Hebreeën zielte gereed de reis voort te zetten. Naomi dringt er echter bij Orpah en Ruth op aan IZj" naar Moab terug te keeren. Orpah be zwijkt voor dien drang en gaat heen. Rut! weigert en verbindt haar lot voor goed 3 aan Naomi. Trompetsignalen klinken door Dj het kamp: alles maakt zich reisvaardig weldra trekt, onder blij gezang, de kan. Pen£ vaan naar het heilig doel: het land do vaderen. Op een korenveld in Bethlehem, in 10 den oogsttijd, vinden we Rutli weer. Lan delijke muziek ruischt over de velden; vol gratie klinkt hot zingen van dc vrouwen die aren lezen, vroolijk voegen zich hu co dan de stemmen der mannen daarbij 10 „Maaiers, zwaait den sikkel, want oogsttijd is daar!" Boaz, op het veld go komen, spreekt Ruth vriendelijk toe en., beveelt zijn maaiers, haar met groote wetor ®J willendheid te bejegenen. Ruth arbeidt001"^' voort tot do avond valt en dc maaier p "e en aren'eesters terugkeeren naar Betlile hem. Buiten de poort ontmoet zij Naomi die haar naar haar wedervaren vraagt 1 v( Terwijl beide vrouwen zacht met elkandei 'acó* spreken, trekken de maaiers en leesters haar voorbij. Af en toe hoort nog uit de verto hun gezang, tot het ein delijk geheel vervaagt en verdwijnt. Als de oogst geëindigd is, wordt o] 'den dorsehvloed van Boaz het oogstfeest gevierd. In blijde lofprijzing gaat Boaz'in e< de feestvierenden voor. Weldra scharen eer zich, onder het zingen der maaiers, bij het getokkel der harpen en de vroolijke me ot lodiën van velerlei instrumenten, de doet ters van Israël ten reidans. Steaks gaai ook de maaiers tor reie, terwijl de vrou kef, wen, begeleid door de speellie», die eei wn h oud-Hebreeuwschc melodie doen hoorei de vreugde van den oogst bezingen, He is een onafgebroken „zingen bij beurten «st: waarbij de feestvreugde steeds hoogi fJ te stijgt, tot zij eindelijk zich oplost in cc hm r jubelende lofprijzing van den God Israël. Als het oogstfeest geëindigd is, leg Boaz zich neder aan den voet van eo korenhoop en slaapt in. Nu waagt Ruth zich op den dorschvloer zij roept de bescherming van Boaz in er lariss verkrijgt van hem de belofte, haar lcssei rbef te zijn. In de poort van Bethlehem, met dc ij zi' oudsten en vele inwoners der stad t,ot ge ceraa tuigen, doet Boaz zijn belofte gestand neemt hij ltuth tot vrouw. De zegenbeden neegs der bevolking begeleiden hem en zijn jonge ijk 1 bruid. Een der oudsten treedt naar voren eids: en getuigt in profetische taal van den groo- ten Zoon, die eenmaal uit het geslacl van deze twee zal geboren worden. Eet^iekei volk roept, in blijde verrukking, al geschapen is op, om den naam van den God van Israël groot te maken. Frederic H. Cowen schreef bij dit prack tige gegeven muziek van groote schoon-1 heid. Hij beschikt irr rijke mate over de gave der melodie en is een meester in de kunst der instrumentatie. Elke stemmia? gelvli weet hij in tonen uit te beelden. Nu een* is zijn muziek teeder, weemoedig soms. dan weer vertoont zij een glans van bijna opvoc dartele vroolijkheid; nu eens gaat zij ir Goed lichten, bevalligen gang voort, dan wordt zij gebonden aan de strakke lijn van een forsche fuga of breekt zij uii in pompeuze accoorden. Het koor kreeg van den componist dit werk véél on veel moois te doen. Ooi aan Solisten en orkest werd een prachtig! taak toebedeeld. Moge de belangstellin van 't publiek ovenredig zijn aan den ern stigen arbeid, die aan de voorbereidin van dit werk, dat een „novum" is, nie alleen voor Leiden, maar voor ons land werd besteed. •en Lrt'i- Crit jn .atlio Een preparaat tenen ketelsteen. Iedereen, die op de hoogte is van cen trale verwarming, weet, hoeveel brandstof nutteloos verstookt wordt door de ketel- steenvorming. Dc vroeger veelal toege paste zuurbehandeling van don ketel heef' iii vele gevallen groote schade aangericht daar trots intensieve naspoeling steeds no? zuurresten achtergebleven zijn. Het n onschatbare beteekenis, dat er een prepa* raat gevonden is door don Oostenrijkscheo ingenieur Köpplinger, dat een zeker wer kend weermiddel is tegen ketelsteenvor ming, en tevens verguizend werkt op een maal gevormde ketelsteen. De ervaringen, opgedaan in het bedrijf bij koogedrukke- tels, hebben geleerd, dat liet middel „Sana Bunum" door een bijzondere sainenstellinS en bereidingswijze uitstekend geschikt voor centrale-verwarmingsketels (damp en warmwater). o Ez Om tchl Iers, :at ifdee lersvi llichi nstit le bl :iekn weg t hir.e Vrij 18) Ec spoel de d pers, meer rusti gen Ze ramt Thür eens te zt bpet; verh lijk terei kreg bijl

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6