f WflüLS Hgi-Slr. j-13 SPORT RECHTZAKEN STADSNIEUWS Wetenswaardige Berichten UI M. D. Meyer, f Op Tl-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de heer M. D. Meyer, gepens. hoofdingenieur der Ncderlandsche Spoor wegen. Hij was den 19en Februari 1857 te Dor drecht geboren en had in 18S1 te Delft zijn diploma als werktuigkundig ingenieur be haald. Tot 1883 was hij volontair in Feijen- oord bij de Nederl. Stoombootmaatschappij en daarna is hij in verschillende betrek kingen bij de Nederl. Spoorwegen werk zaam geweest, laatstelijk als hoofdinge nieur bij den dienst van materiaal, werk plaatsen en eloetrische tractie. De begrafenis op het r. k. korkhof zal Woensdagochtend geschieden uit do kerk dor H. Mart. van Gorcum (Stadhouders- laan). SCHAKEN. Om het kampioenschap van Leiden en Omstreken. Hot bestuur van den onlangs opgerich te» Schaakbond voor Leiden en Omstreken beloont wel do noodigc activiteit. Do schaakavonden, die telkens den Ion Vrij dag van elke maand in „In den Vergulden Turk" worden gehouden, zijn steeds goed bezocht, de onlangs gehouden massakamp tegen oen tweetal Haagscho clubs was zeer goed geslaagd. Thans schrijft hot bestuur van den Bond oen wedstrijd uit om het kampioenschap van Leiden en omstreken. Do Directie van het Leidsch Dagblad stel de hiervoor een zilveren koning als wissel- prijs beschikbaar Een daarvoor ingestelde commissie, be- staando uit de heeren Dr. J. F. Sirks, A. G. van ter Tooien, H. I. de Nio en G. Bos scha, zal zich met de regeling van den wed strijd belasten Dc wedstrijd staat open voor dc leden der clubs, bij den Lcidschen Schaakbond aangesloten, bovendion voorde donateurs van den Schaakbond, die den bond met een jaarlijkscho bijdrage van 1.50 steunen. Zij, die geen lid eener ver- eeniging zijn, kunnen zich derhalve ook op geven voor dezen wedstrijd, mits zij zich eerst als donateur van den schaakbond bij den secretaris, den heer H. I. de Nie, De Wetstraat 8, aanmelden. De leden der clubs kunnen zich opgeven bij den secretaris hun ner verccnigiug, die er voor zorgen zal, alle aanmeldingen door te zenden aan den se cretaris der commissie, den heer A. C. van ter Tooien, Papclaan 20, Voorschoten. Deze opgave moet geschieden, u i t e r 1 ij k 10 Februari a.s. Inleggeld zal verder niet geheven worden. De commissie moet eerst een overzicht hebben van het aantal deelnemers, waarna het rooster van den wedstrijd zal opge maakt worden. De commissie heeft thans reeds vastgesteld, dat do wisselprijs het eigendom wordt van hem, die 3 maal achter een, of 5 maal in totaal als no. 1 uitkomt. Bovendien zal telken jare aan den win naar een herinneringsmcdaille worden aangeboden. Dc partijen kunnen gespeeld worden op de clubavonden, nJ. Maandag in Café Neuf (Philidor), Dinsdag in „In den Vergulden Turk" (Leidsch Schaakgenootschap) Hotel Deurloo, Voorschoten (Voorschotcnsche Schaakclub) Café de Nieuwe Deyl Wasse- senaar (Wassenaarsche Schaakvereeniging) Woensdag Hotel Centraal, Palamedes en Donderdag lokaal achter de Herv. Kerk te Leiderdorp (Leiderd. Schaakclub), boven dien den len Vrijdag van elke maand in „In den Vergulden Turk" (Schaakbond). Alzoo gelegenheid om af te spelen te over. Thans het woord aan de schaakliefhebbers. Indien zich een voldoend aantal deelne mers aanmelden, belooft dit een zeer in teressante wedstrijd te worden. De competitie. Hedenavond ontvangt het Leidsch Schaakgenootschap I het eerste tiental van de Scbev. Schaaksocieteit. A.s. Donderdag gaat Philidor naar Den Haag een wedstrijd spelen tegen de Resid. Sch.cl. III. KANTONGERECHT LEIDEN. Uitspraken. H. B. Voorhout. Overtreding veiligheids wet 10 of 5 d.; O. de la Br. wed. C. v. M. Overtreding arbeidswet 5 of 3 d.; L. de M. Rijnsburg. Met een auto rijden zon der nummer en letter 5 of 3 d.; W. v. d. R. Noordwijk. Openbare dronkenschap 5 of 3 d.; R. v. H. Noordwijk. Fietsen zon der licht 3 of 2 d.; J. C. Noqrdwijk Fiet sen zonder reflector 3 of 2 d.; F. O. K. Fietsen zonder licht 3 of 2 d.; A. v. L. Fietsen zonder licht 3 of 2 d.; H. P. Fiet sen zonder bel 3 of 2 d.; F. L. D. Fiet sen door een verboden steeg 2 of 1 d.; S. A. v. L. Fietsen op de klinkenbestra- ting 3 of 2 d.; P. J. W. Goederen op den openbaren weg laten verblijven 2 of ld.; J. W. S. Openbare dronkenschap 5 of 3 d.: G. B. Fietsen door een verboden steeg 2 of 1 d. VONDEL HERDACHT. Prof. dr. Albert Venvey heeft heden morgen bij den aanvang van zijn collego eenige woorden gewijd aan Joost van den Vondel, ter gelegenheid van zijn 250sten sterfdag. DE NIEUWE HAVENBRUG. Aanbesteding van den onderbouw. Hedenmorgen te 11 uur werd ten stad- huize door B. en W. dezer gemeente aan- bested (bestek no. 22, dienst 1928): het ma ken van den onderbouw voor cene rolbas- culebrug ter plaatse van de Groote Haven- brug alhier, met brugwachters- en politie posthuis en een transformatorgobouwtje c.a. en het uitvoeren van daarbij behoorende werken. Zooals begrijpelijk bestond er voor deze belangrijke aanbesteding groote belangstel ling. Ér waren ditmaal niet minder dan 5G bestekken bij do gemeentewerken aange vraagd, terwijl er 30 inschrijvingen waren binnengekomen, n.l. van: de firma Gebrs. Aberson, Hilversum 152.500, M. S. v. d. Voort, Aarlanderveen 152.130, P. J. Kraayenvcld, Aardenhout 150.000, fa. Kruithof en Scholte, Voorburg 149.777, J. M. Strijland, Uithoorn 149.000, A. Voor- douw, Zwammerdam 149.000, T. Smeul- ders, Rotterdam 148.660, G. P. en F. G. v. Balen Ouderijn 146.048, C. Terwater en Co., Made 144.700, N.V. Enkhuizensche Beton Mij. v.-h. Laöt en Zonen, Enkhuizen 144.000,P. Dubbeld, Alkmaar 142.865, N.V. Mabuwat, Willemstad 142.445, N.V. Int. Gew. Betonbouw, Breda f 142.075, T. ICuin, Hillogersberg 141.000, fa. de Later en Meyers, Leiden 140.400, N.V. Meester's Gew. Betonbouw, A'dam 139.944 fa. Mar- cclis en Heemskerk, Leiden 138.700, N.V. Mij. tot het uitvoeren van bouww. en wer-* ken in gew. boton v.-h. Wolterbeek en v. Dorp, Rotterdam 137.400, N.V. Wienhovens Aannemings Mij., Utrecht 134.100, N.V. tot Aann. v. Werken v.-h. J. Nederhorst, Gouda 133.243, fa. T. Zitman, Leiden 131.S00, N.V. Bet. cn Woningb. Mij. Gouda 131.400, Gebrs. v. Luliug, Woubrugge 131.100, W. Oudshooro en Zn. Leiden f 129.750, J. W. Vorheul, R'dam 129.400, fa. Gebrs. A. on J. den Ouden, Alphen a. d. Rijn en Oegstgcest 126.900, W. Bakker, Gouda 125.400 fa. A= Verhagen, Made 112.286, A. .Mooten, Moordrecht 111.837, fa. v. d. Velden en de Jong, Oegstgeèst ƒ111.111. Naar wij vernemen was de begrooting voor dit werk 123.000. De gunning ervan is aangehouden. Men zio verder de foto in het tweede blad. DE HANZE. Het Vastenavondfeest. Buitengewoon groot is de belangstel ling geweest voor het Hanze-vastenavond- feest, gisteren in de Stadsgehoorzaal ge houden. t Was- er eigenlijk in de groote zaal te vol en velen zochten dan ook een ruimer en rustiger zitje op de balcons. Die groote belangstelling is zeker een goede belooning geweest voor het hardo werken der Ontwikkelingscommissie, die zich voor het arrangeeren van dit feest beschikbaar had gesteld en die in den heer J. Meijers een stuwende kracht vond, om het feest grandioos op te zetten en tot in de puntjes uit te voeren. Die groote belangstelling gaf dezen avond ook meermalen den verschillenden sprekers aanleiding om erop te wijzen, hoe men hier de Middenstanders wèl kon vin den, hetzij zij al of niet georganiseerd zijn, terwijl men hen op vergaderingen te ver geefs zoekt. Die klacht is inderdaad zeer juist geweest, want wo zagen tal van Mid denstanders, die n et alleen nooit op Han- zevergaderingen komen, maar ook midden standers, die nog geen lid van de Hanz9 zijn. Zij zullen toch wel een beetje be schaamd hebben gezeten bij al hetgeen er zoo over hen gezegd is, doch we vertrou wen, dat zij thans begrepen hebben wat hun belang is en dat zij, lid geworden zijn de, ook ijverig lid der afdeeling zich zul len betoonen. Om dat te bereiken is zulk een feest avond inderdaad'een goed middel en velen zijn zoo ongemerkt in aanraking gekomen met hun mede-standers. De feestavond, zooals wij reeds hierbo ven schreven goed van opzet, is vlot van stapel geloopen. Een kort woordje van den voorzitter der Commissie, den heer Meijers, leidde den avond in. Daarin uitte hij den wensch, dat deze avond zou mogen slagen, dat men zou mogen genieten van hetgeen geboden werd. dat de goede onderlinge verstand houding zou mogen bevorderd worden en daardoor de vereeniging op hooger plan zou komen, terwijl hij tenslotte zijn toe hoorders voorhield te koopen bij midden standers, samen te werken en zich te or- ganiseeren met middenstanders. De muziek de versiering der zaal, de gezellige drukte, kortom alles werkte er toe mee een goede stemming teweeg te brengen. Dio versiering der zaal was in derdaad leuk. Veelkleurige, linten, in een bundel boven midden in de zaal op twee plaatsen samengevat, hingen naar de ba lustrades af waar tevens keurige kleeden waren aangebracht, terwijl langs de wan den in de zaal hoornen van overvloed prijkten, voorstellend de verschillende af- deelingen dor Hanze. Maar, vervolgen we het programma. Na het openingswoord van den heer Meijers volgde het optreden van den op- per-ceremoniemeester Don El'xtro de Cognacco, die een begeesterende toespraak hield en tenslotte aan de toeschouwers voorstelde: de vroolijke zangers uit Brus sel, de heer Henri t' Sas en zijn echtge noot e. Dezen vergastten hun gehoor op liede kens, leutigo moppen, enz. Jammer was het voor velen, dat do Brusselaar pas on langs verschillende dezer liedjes voor de radio heeft laten hoorenWas 't daar om, dat de belangstelling niet zoo alge meen was, dat er zoo nu en dan een geroe zemoes hing, waardoor het voorgedrageno niet tot zijn recht kwam? We weten het niet, maar wel meencn we, dat de aan dachtige luisteraars hinder ondervonden, 't Nam echter niet weg, dat men zich de goede stemming niet liet bederven en zoo spitsten allen zich rond half elf uur op het verschijnen van Prins Carnavallo del Claro en Prinses Fleurista de Moncour, met hun hofdames en verder gevolg. Op een wagen met een grooten hoorn van overvloed en voorafgegaan door trompetters kwam Prins Carpaval en zijn gemalin de zaal binnen. Voor het tooneel werd halt gehouden en de hoogc gasten werden verwelkomd door den Opper-ceremoniemeester, die op de gebruikelijke wijze de betuigingen van aanhankelijkheid en trouw, enz. enz. bracht namens de bewoners der stad Lei den en al hare stegen, straten en poortjes. Deze verwelkoming werd door Prins Car navallo medo in enthousiaste bewoordin gen beantwoord. Daarna ving de uitdeeling plaats van geschenken aan de verdienstelijke leden der Hanze, de heeren Bergers, v. Deene, Perquin en de heer v. Noort, voorz. van de afd. St. Lucas. Na al de complimentjes en dankwoord jes volgde een nog groolere hulde aan het dagelijkseh bestuur, n.l. de onthulling van een monument met hun borstbeelden. Het onderschrift hierbij luidde: Dit driemanschap Bergers, Perquin en v. Deene Houden de Hanze flink op de beenen Zoolang zij pal staan Zal het de Hanze goed gaan Zij leven hoog! Een langdurig applaus volgde op deze hulde en daarmee zou het officieelc ge deelte afgeloopen zijn, indien Prins Car navallo niet den organisator van het feest, den heer Meyer, de hem waarlijk wel toe komende lof bracht ten aanschouwe van een volle zaal. Zoo was het einde van het officieelc gedeelte daar, doch daarmede was het feest nog niet ten einde, want langen tijd bleef men nog gezellig bijeen. Een gehouden bloempjesverkoop ter bate van SANTOS bracht 26.41 op. R. K. Dioc. Vrouwenbond Afd. Leiden. Mochten er leden zijn die de contribu- tiekaart met bijbe-hoorend wit kaartje nog niet ontvangen hebben, dan is er Woens dagavond gelegenheid deze aan den Schouwburg te bekomen. HET BESTUUR. Vier militairen door het ijs gezakt. Gisteravond omstreeks half acht bevond zich een viertal militairen van het 4e Reg. I. uit de Morschpoortkazerne op het ijs van het Galgewater. Op een gegeven oogen- blik stonden zij te samen bij een der duc- dalven van d- Blauwpoortsbrug, waar het ijs als zwak —as aangeduid. Het ijs bleek daar werkelijk zwak te zijn, want alle vier soldaten verdwenen in de diepte. Zij wis ten er echt--it eigen kracht weer uit te komen en bleken van dit bad geen verdere hinder dan een nat pak te hebben beko- Onder kolen bedolven. Hedenmorgen om 7.50 uur had aan de Gasfabriek een ongeval plaats, dat bui tengewoon gunstig afliep. Dc 41-jarige kraandrijver D. B„ wonen- do op de 4e Binnenvestgracht, had het on geluk bij het laden van een trechter ko len uit te glijden en in den trechter te vallen. Het ongeval we,vd spoedig bemerkt en na 6 a 7 minuten werd B. onder de kolen vandaan gehaald. Hij werd door Dr. de Mooy onderzocht, die constateerde, dat de man geen letsel bekomen had. Fietser door een. £uto aangereden. Hedenmorgen om half elf heeft op den Hooge Rijndijk een aanrijding plaats ge had lusschen een auto en een fietser, waarvan de laatste het slachtoffer werd. Op gemeld uur stonden aan den kant der H. B. S. twee auto's, terwijl uit de rich ting van de Wilhelminabrug de auto na derde van P. de K. uit Zoeterwoude. De chauffeur van deze auto v. G. reed in de richting van de Plantage en juist toen hij de twee stilstaande auto's wilde passee- ren kwam de ongeveer 15-jarige L. R., loopjongen bij de firma M. op de Bree- straat, achter deze auto's vandaan. Hij kwam van de linkerzijde om dwars over den Hooge Rijndijk zich naar het rijwiel pad aan de andere zijde te begeven en zag zoodoende niet de auto van P. de K. De 'chauffeur v. G. zag de aanrijding aankomen en remde uit alle macht, zóó hard, dat de auto een halve slag omsloeg en met den kop in de richting van de Wilhelminabrug kwam te staan. Het was echter reeds te laat, de jongen werd ge grepen en tegen den grond gesmakt, waar hij bewusteloos bleef liggen. Dr. de Mooy van den E. H. D. verleende de eerste hulp. Per speciale ziekenauto werd de jongen, die vermoedelijk een hersen schudding had bekomen naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De fiets bleef geheel onbeschadigd. De alhier tot semi-arts bevorderde stu dent H.. G. A. Castermans is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij het le ger h. t. 1. Gistermiddag om 12 uur heeft bij het uitgaan van de school aan de Pasteurstraat een onbekend gebleven jongen zekere I. S., wonende Alexanderstraat 40, met een steen böven het oog getroffen, zoodat een bloedende wonde ontstond. Hij werd door een dokter van den E. H. D. verbonden. TOONEEL. Fritz Hirsch Operette, An der schonen blauen Donau. Fritz Hirsch verwonderde zich gister avond over niets meer; ook niet over het feit, dat zijn operette's steeds volle zalen trekken en het publiek enthousiast klapt en meer verlangt. Dat heeft ons trouwens nooit verwonderd. Het geheim van Fritz Hirsch is gelegen in de zorg waarmede iedere operette tot in de puntjes wordt verzorgd, in de schittering van decors, in de kleur en fleur van costumes en niet in 't minst in de „Schwung", waarmede ge speeld en gezongen wordt door de uitne mende krachten, waaruit het gezelschap is samengesteld. Enook wel een beetje in de aardige en goed gespeelde muziek! „Oder nitoder nit?" De geschiedenis van deze operette her innert sterk aan die van „lek hab' mein Herz in Heidelberg verloren". Ook daar een arm prinsesje, dat tegen haar zin moet trouwen cn met weemoed terugdenkt aan haar idyllische liefde met een kunstenaar (in beide gevallen Mimi Gyenes en Paul Harden). Hier is het- een muziekleeraar, die geen aanstelling heeft gekregen als hofkapelmeester en desniettegenstaande de wereld met een rozerooden bril bekijkt. Hij wordt ober-kellner, maakt in die functie kennis met de prinses, welke in cognito daar vertoeft en wordt tot over zijn ooren verliefd. Helaas, de prinses kan hem niet trouwen on op den huwelijksdag van do prinses- bereikt hij zijn ideaal, hij wordt hofkapelmeester, doch nu kan het hem niets meer schelen. Hij zinkt gebroken neer op de trappen van het paleis. „Schicksal, ich hab' dich stcts verlacht" Schicksal. du hast mich klein gemacht!" Natuurlijk is er ook hier een ander paartje, dat het niet zoo hoog zoekt, maar desalniettemin in geldmoeilijkheden zit. 't Komt toch in ordeFriedl Dotza en Fritz Geiger vinden elkaar in „kus-dur". Maar evenals in een revue, is ook hier de geschiedenis zoo'n beetje bijzaak. Hoofd zaak zijn do aard:ge liedjes met begelei dende muziek en dans. De regie van Fritz Hirsch is onoiitput- telijk in het vinden van nieuwe vondsten op dansgebied. Of is het Paul Harden? In ieder geval is do manier, waarop ieder liedje beëindigd wordt telkens alleraar digst gevonden. En was bijv. het liedje van den „Reinen feinen Donauwein" niet leuk gevonden? Het-publiek.'dat de Fritz Hh-sch operet- tenserio trouw bezoekt, is genoegzaam bekend met de acteer- en zangwijze van de acteurs en actrices die reeds lang een vermaardheid in ons land hebben gekregen zoodat wij daarover weinig meer hebben te zeggen. Ditmaal viel ons echter bijzon der op het vermakelijko spel van Franz Burian, den picolo. Friedl Dotza en Mimi Gyenes kregen bloemen. Een verrassing voor Leiden was, dat Fritz Hirsch zelfs met Leidsche toestanden op de hoogte bleek en ook een liedje in het Hollandsch zong. Wij verwonderen ons evenwel over n:ets meer! Do decors waren zooals altijd schitte rend. Typisch was vooral aan het begin van den avond het gezicht op het oude Weenen „an der schonen blauen Donau". Een echt leuke avond. Auf Wiedersehen I DE NIEUWE CHINEESCHÉ KALENDER. Er wordt zoo vaak beweerd dat China verstikt in een star conservatisme in een fanatieke onverzettelijkheid. En nu komt als een verrassend nieuws uit Nanking het bericht, dat ons het bewijs levert dat Chi na besloten heeft de Europeesche metho den te volgen. En het betreft hier niet de opening van het nieuwe Parlement of de onderteckening van verschillende handels verdragenDe laatste berichten uit Nanking zijn van geheel anderen aard. China breekt met haar eeuwenoude ge schiedenis en gaat in plaats van het maandjaar het zonnejaar invoeren: China krijgt, een nieuwen kalender. Sedert Romulus' tijd heeft Europa haar leveu geregeld volgens de wenteling van de aarde rond de zon. Later heeft het den kalender van Julius Caesar en weer later den kalender van Paus Gregorius overgenomen. De Grego- riaansche kalender is wel zoo juist dat er eerst na verloop van 40 eeuwon een tijds verschil zal zijn van 24 uur. Van oudsher heeft China zijn kalender geregeld naar den loop der maan. Hun tijdrekening stemde dus overeen met den kalender van Joden, Turken en van de primitieve volken van Centraal Afrika. Men zou een heele verhandeling kunnen schrijven over het feit hoe het komt dat Turken en Kaffers dezelfde tijdrekening volgden als de Joden, maar dat ligt buiten het bestek van dit bericht. Dus China geeft haar oude systeem prijs en maakt in verband met de invoering van den nieuwen kalender een heele serie her vormingen bekend. In verband met deze nieuwe maatrege len is om. het volgende bepaald: Het is verboden om kalenders te verkoopen, waarin beide tijdrekeningen vermeld staan De feestdagen worden gevierd volgens den nieuwen kalender en men mag ze niet meer herdenken op de dagen volgens den ouden kalender. Alle vermakelijkheden die het Chineesche volk gewoon is te vieren zullen voortaan ook plaats hebben op de bepaal de dagen volgens den nieuwen kalender. In verband hiermede zullen ook verschil lende maatregelen genomen worden, zoo als bijv. het controleeren van balans en re keningen .e ook volgens de nieuwe tijdre kening opgemaakt moeten worden. Zelfs het uitbetalen van rente en het ondertee kenen van contracten moet volgens den nieuwen kalender geschieden. In één woord in heel het openbaar, sociaal en privaat leven van het Chineesche volk, is voortaan de zonne-kalonder ingevoerd. Het is een geweldige hervorming, dio voor een buitenstaander vrij eenvoudig lijkt en die zeer gemakkelijk uitvoerbaar is „Velen zullen zich wellicht de vraag stel len, waarom deze hervorming niet vroeger werd ingevoerd? Vraag dat maar eens aan de Turken die thans pas den Mohamme- daanschen kalender hebben afgeschaft, of aan de Orthodoxen in Rusland die thans nog de Juliaansche tijdrekening volgen. Het is een feit dat juist die hervormin gen het meest onaangenaam zijn die ons dagelijkseh leven raken en dio indruischen tegen onze oude gewoonten. Zoo heeft En geland bijv. toch nooit het meter-systeem ingevoerd en al wordt er bij ons officieel niet meer van el, voet en duim gesproken, do plattelandsbevolking rekent er nog voortdurend mee. Het karakteristieke van den nieuwen maatregel der Chineesche regeering is wel hierin gelegen dat zij het bewijs wil leve ren dat China besloten is om den scheids muur die er tusschen Europa en China be stond af te breken. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester er* "Weth^lers van L* den brengen ter dlgemerene kennis, door hen de beslisjing of hetfc verzoeli L. M. F. Trel om Ivei-gulinintot hot richten van eon lloek- §n bAnketbakkci in het perceel Prgis Hdiidijfrplein no. hoek Prins Hend#kstraa%r'lvadastraal kend gemeente LeTclen, Sectic Iv. no. 15? is verdaagd. Agenda LEIDEN. Dinsdag. Feestavond R. K. Bond van Ha: dels-, Kantoor- en Winlcelbedi® den, Zomerzorg, S 1/2 uur. Woensdag. Jaarfeest R. K. Vrouwenboni Schouwburg 8 uur. Donderdag. Maatschappij voor Toonkuijn Stadsgehoorzaal, S uur. Zondag. R. K. Bond van Transportarboi g, ders. Bondsgebouw, 8 uur. j Zaterdag. Kinderfeest R. K. Bond v<m Groote Gezinnen. St. Antoni® patronaat, 3.30 uur. Maandag. Feestvergadering R. K. Bod voor Groote Gezinnen. Foy» Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst d( apotheken wordt van Maandag 4 en met Zondag 10 Februari waa> genomen door de apotheken van de hei ren: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, te'i foon 502, en D. J. van Driesum; Mare telefoon 406. INGEZONDEN MEDEDEELING. den i do .00? Laac Ve Z* del ij! tot vries 7 staal wel ties soms Na 231 HET EILAND TIMOR. Het eiland Timor, dat gedeeltelijk Hol landsch, gedoeltelijk Portugeesch bezi is, mag zich in een toenemnde belang stelling verheugen. Talen. Het is natuurlijk, dat men met de veel vuldigheid van rassen, welke men op Ti mor aantreft ook een groot aantal dia lecten heeft. Men telt er niet minder da; veertig, Papoeaansch en Maleisch, map het Timoreesch wordt op het grootste dcelte van het eiland gesproken, meestal ook gebruikt bij officieele gel» genheden. Godsdienst. Buiten de Europeanen en de „zwarti Portugeezen", clie het Christendom belij den, en de Mohammeclaansche groepen verschillende bekeerde inlanders, de emi granten van cle andere eilanden van dl Soencla, de Arabische kooplieden en ooi de Chineezen beoefenen de inlanders nog den ouden godsdienst van dieren en ster ren, welke nog in het bijzoder terugge vonden wordt bij de inboorlingen Oceanië van Indo-China en Madagascar, Zij aanbidden den „rqeester van liet licht", die verblijf houdt in de zon en de maan voor echtgenoofe heeft, alsook „vrouw van de aarde" en de goden van sterren, bergen, rotsen, bronnen en boo- men. De bosschen zijn heilig, men mag er niet in doordringen zonder toestem ming van de priesters, geen boomen vellen noch zich baden in de bronnen. In de bosschen is de tempel van ieder dorp verborgen, omring door een omheining. Iedere stam heeft zijn eigen heiligdom, versierd met schedels van buffels, waai geen oningewijde mag naderen. Hier ze telt de onzichtbare beschermer de „Sou- lik" in het midden der omheining op een steen, welke uit den hemel geworpen is door den God van het licht Oussi-nena Aan de kwade geesten zijn de dieren met zwart haar gewijd, aan de goede, d: met rood haar. De geesten van den dooi worden ook vereerd en dienen tot bemid delaars bij de hoogere goden. Alle ziel ten worden aan de „vrouw van de aar de" toegeschreven en aan de wraak va de kwade geesten. Koningen. De koningen of priesters van de stam men van het eiland worden beschouw- als „de zonen van de zon", d.w.z. den God van het licht, Oussi-neno. Zj sterven niet, maar „slapen in" en worden niet begraven. Zij worden tentoongesteld in open lijkkisten terwijl hun vrouwen maandenlang de wacht houden bij hen, hun gelaat naar den hemel gekeerd, „op dat zij hun vader zien". Men begraaft vervolgens met den koning kostbare voorwerpen, en vroeger voegde men nog zijn slaven bij, tegenwoordig hond, om hem in het ongekende te gelei den. Op het graf maakt men een heu veltje van steenen en op den weg, welke er heen voert, een bamboehaag, ondat de doode niet terug zal kunnen, radjahs dragen den titel van „fettor". On der hen staan de „Lio Rai" (groote prin sen). In het geheel zijn er op hot eiland 67 koninkrijken. Gewoonten. Deze zijn over het algemeen hetzelfde als op de eilanden Java, Sumatra en Bor neo. De Timoreezen taüoueeren zich het lichaam zooals de Polynesiërs. Zij veilen hun tanden puntvormig, verven ze rood of bedekken ze met een laagje goud of zil ver. Deze gewoonte doet denken aan de Anamiten en Japanneezen. Toestemmini tot een huwelijk wordt in verschillende stammen slechts da-n verleend, als de Aan 2-1 muz: Ster d ring opb: Pat< zal iede wer: wen kwa blee aan hers de lijk crai gen G G. fleu

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2