binnenland. Uit de Omgeving De vierde Sleutel. derde bl/d „de leidsche courant" vrijdag 1 februari 1929 HET TRAJECT AMCTERDAM—ROTTERDAM. Volledige electrische tractie. Kaar ,.Het Volk" verneemt ligt het in dc bedoeling van de directie der Neder- Jandsche Spoorwegen, de tractie op het I traject AmsterdamBotterdam in de toc- f t0nist volledig electrisch te maken. Men weet, dat de personentre:ncn, die je vei binding tussohen de hoofdstad en itctterdara onderhonden, sinds 1 .October 927 met electrische tractie worden ge heven. De internationale treinen op dit reject, alsmede de passagierstreinen jaar en van het Zuiden en de goederen- reinen, worden nog met stoomlocomotie ven voortbewogen. Dit levert evenwel le practijk verschillende bezwaren zet zich door den rook cp de voe lingsdraden van het electrische net een 'oetlaag af. Wanneer op de plaats, wiar deze rcetafzetting zich bevindt een lorwagen passeert, krijgt men veel vuur- -erk Dit geeft allereerst beschadiging an den vcedingsdraad, want waar vuui r j5) daar smelt het metaal. Vandaar, dat de directie van de spoorwegen reeds ruimen tijd overweegt om de stoomloco- notieven te vervangen door electrische. Do eenige moeilijkheid, die zich daarbij log voordoet, is een electrische verwar ming van de wagons der doorgaande trei - nen. Deze bevatten dikwijls Belgische en l Fra ehe rijtuigen en eerst na onderhande Ig) lingen zal men kunnen komen tot het nlaatsen van de verwarmingsapparatei )ie onderhandelingen zullen echter geen ooeilijkhedcn opleveren. De tractie door middel van electrische ocomctieven levert verschillende voordee en op. Men kan sneller optrekken en leduidend grootere snelheid ontwikkelen. roorts is de capaciteit van een electri che locomotief bij gelijk gewicht grooter ,n van een stoom-locomotief. Een andèr groot voordeel is, dat men bij slectr. tractie ongeveer de helft van hc». g=i lantal locomotieven noodig heeft v. dat bij icocmtractie. De stoom-loeomotieven tocl. aceten geregeld, na een aantal bedrijfs- •en, nagezien worden, terwijl dit bij elec- rische locomotieven niet noodig is. Ook voor de goederentreinen zullen de ïieuwe electrische locomotieven gebezigd worden. Zij kunnen de zware treinen met een snelheid van 60 K.M. vervoeren eu zm len op den dag tu'sschen de passagiers- treinen worden gelegd, zonder dat ver traging daarvan het gevolg behoeft zijn De locomotieven, die de directie van de N. S. denkt te gebruiken, zullen 2500 IP.K. kunnen ontwikkelen en voorzien zijn van de z.g. as-motoren met tramophan- HET VOOROEFENINGSINSTITUUT. De uitslag der gehouden examens. Ten vervolge op de beantwoording v iji vragen van den heer Deckers betreffende iet instellen van een onderzoek naar den uitslag van een door vrijwilligers der lclas- Vaa's van het vooroefeningsinstituut n October j.l afgelegd examen voor het ishalen van het bewijs van vcorgeoefend- leid heeft de minister van Defensie o.m. iet vojgende geantwoord: Nopens de resultaten, in het afgeloopen najaar verkregen bij het onderzoek naar le mate van bekwaamheid van de deel- lemers aan de vooroefeningen, heeft ninister te dezer zake een meer algemeen onderzoek ingesteld dan voor de eenvou dige beantwoording van de gedano gen noodig zou zijn geweest. Bij dit onderzoek is het gebleken, dat over het geheele land genomen, het per oentage der afgewezenen inderdaard be langrijk hooger was dan in de voorafge- jaren, welk feit goeddeels moet worden toegeschreven aan de omstan digheid, dat in 1923, door een nieuwe in deeling van het examenprogramma," een uieer nauwkeurige waardeering van dc overigens niet gewijzigde sckieteisehen leeft plaats gevonden, waarbij is geble ken. dat deze eischen, met name aanzien van de zware mitrailleurs, te hoog waren gesteld. Hierbij zij aangeteekend, dat de nieu we wijze van examineeren, waarbij de vakken in groepen worden ingedeeld behoudens dan het hierboven vermelde 'en aanzien van de schieteischen over eerjkemstig de bedoeling, gebleken is in het belang van de examinandi te zijn ge weest. De minister heeft bepaald, dat, waar de thans toegepaste waardeering der schiet eischen een overwegenden invloed blijkt te hebben gehad op het eindresultaat van het examen, voor ditmaal bij het beoor deelen der jongelieden bedoelde eischen geheel buiten beschouwing zullen worden gelaten en dat voor het vervolg deze eischen zullen worden verlicht, Als ge volg hiervan zijn alsnog 72 jongelieden als geslaagd beschouwd en ;s aan 40 een herexamen in andere vakke" toegestaan, zoodat ook dezen een goedp kans op een gunstigen uitslag krijgen. H>t percen tage der afgewezenen zal. na de herzie ning van den u;tslag pl m. 10 1/2 bedra gen, terwijl het in vorige jaren onder scheidenlijk 9 1/2 8 en 9 bedroeg. Dit per centage kan, waar het uier betreft er.i instituut, waartoe zonder selectie ieder wordt toegelaten, toelaatbaar wor den geacht. De minder gunstige uitslag van het examen moet geenszins gezocht worden in een minder goede gez'ndlieid van het legerpersoneel ten opzichte van de voor- gecefenden. Integendeel bestaat, zoowel bij de leiding van het instituut als bij het daarbij werkzaam gestelde personeel, het bepaalde streven om de vocrcefenen- den zooveel mogelijk ter wille te zijn. Voor wat betreft de vragen, gesteld door den heer Deckers ten aanzien van Vaals, zij, medegedeeld, dat tie omstan digheden, waaronder en de wijze, waarop het onderzoek is gehouden, uitvceng zijn nagegaan. Daarbij is geb'eken, dat hier de slechte uitslag van het examen niet te wijten was aan de gestelde schiete'schen waaraan allen voldeden doch is be- invloed door ongunstige terreins- -en an dere omstandigheden bij het onderzoek in de lichamelijke bedrevenheid, waarmede door de examencomm. geen rekening is ge houden.Op grond hiervan is behoudens aar één candidaat, d:e geslaagd is, en aan de beide candidaien, die reeds her examen kregen en daaraan voldeden, als nog aan vier candidaten, wier niet s'cgen mede voortvloeide uit het niet voldoen aan de eischen van lichamelijke bedre venheid. herexamen toegestaan. Van deze vier is er echter bij dit herexamen slechts een geslaagdonder de jongelieden, die zakten kwamen er drie voor, die onder scheidenlijk bij 33 pet., 13 pet., en 11 pet. van de oefeningen afwezig waxen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ondersteuningsfonds. Het ondersteu ningsfonds St. Jan de Dooper hield haar 17de jaarvergadering in het Parochiehuis. Aanwezig waren 23 leden. De voorz., de heer C. v. d. Lubbe, opende de vergade ring met gebed. Vervolgens las de secr. notulen en jaarverslag. Beiden werden goedgekeurd. Naar aanleiding van het jaarverslag, waarin vermeld werd dat twee leden door den dood aan de vereeniging zijn ontvallen, werden deze staande de vergadering herdacht. Evenzoo vernamen we dat door vertrek de vereeniging twee donateurs heeft moeten missen, hetgeen de voorzitter betreurde, omreden er in Katwijk toch al zoo we'nig animo bestaat om donateur of weldoener der vereeniging te worden. Daarna deed de penningm. de heer D. v. Schie, verantwoording over het geldelijk beheer. De inkomsten over 192S waren 348.72, uitgaven 444.10 zoc^at over 1928 een nad^elig sa'do is te bceken. terwijl de geheele stand der kas einde boekjaar 1928 S51.bedraagt. Dcor de heeren H. A. Tukker en C. Wijsman wer den de bceken nagezien en in arde be vonden. Dan volgde verslag van het fonds ,Hulp in Nood", waarvan de inkomsten waren 54, de uitgaven 25, stand der kas f 262.74. Vervolgens is aan de orde bestuursverkiezing. Aftredend zijn de voorz. C. v. d. Lubbe. de penningm. D. v. Schie, de comm. L. v. d. Geer en H. v. Rijn, die bij acclamatie werden herkozen. Ver volgens werd nog besloten 5.af te dragen voor het Wit-Gele Kruis, evenzoo voor kraamvrouwen, en aan weduwen f 2.50. Dan werd dank gebracht aan de heeren, die als bode voor de vereeniging in 1928 gratis hebben gewerkt. Zij namen voor '29 d't werk weer on zich, behoudens een kleine wijziging. Volgers zal in Januari e'en H. Mis voor de leden, weldoener er donateurs worden opgedra gen en voor de overleden leden in de maand November. Na nog enke'e bespre kingen van huishoudelijken aard, sloot de voorz. de vergadering. DE KWAKEL. L. T. B. De afd. do Kwakel van den L. T. B. hield haar iaarvergadering in café „Leenders" alhier. Na opening door den voorz. brachten secr. en penningm. jaarverslag uit. Uit 't verslag van den laatste b'ijkt. dat er een batig saldo van f 37.35 is De heeren C. Voorn en J. den Haan contrcleeren de bceken en bevin den alles in orde. De bes'uursverk'ezing brengt veel veiandering. Alleen de heer Mar. Klijn stelt zich herkiesbaar. Met bijna alg. st. wordt hij dan ook herkozen, terwijl verder de heeren J. den Haan en J. v. d. Hulst gekozen worden. Beiden ne men bun benoeming aan. De heer A. J. Hooger.boom dankte het bestuur voor zijn bemoeiingen inzake de hage'schade van 27 Ju'i j.l. De heer G. Zijerveld stelt voor den secr., evenals 't vorig jaar, een gra- lifcatie van 10 te verstreLken wegens zijn vele werkzaamheden. Dit voorstel wordt met alg. st. aangenomen, waarna de secretaris de vergadering dankte voor het blijk van waardeering. Ten s'otte dankt de aftredende voorz. de aanwezigen voor de opkomst en mede- werlring; het bestuur voor de aangename s"menwerkirc. en herinnert er aan, dat 17 Febr. een H. Mis is voor de leden der afdeeling. en spoort allen aan dien dag te communicecieji. Verder spreekt hij den wenscli uit, dat 1929 voor de tuinderij een gunstig jaar moge zijn, en sluit de verga dering met den Chr. Groet. NOOTDORP. Ijsvermaak. De, ijsc'ub alhier orga niseerde Dinsdag een hardrijderij op schaatsen op de mcoïe baan aan den Ach terweg voor jongens van 8 tot 11 jaar en van 12 tot 15 jaar. In den leeftijd van 8 tot 11 jaar waren er 24 deelnemers; de nrijzen werden gewennen als volgt: M. Pest Wz. le pr. 4, W. de Bruin 2e pr. ƒ3, F. van Schie 3e pr, ƒ2, Cor Nnajer 4e pr. 1, J. van der Helm 5e pr. ƒ0.50. Van 12 tct 15 jt\ar waren er 15 deelne mers. Prijswinnaars werden A. v. d. Ma- rel le pr. f 6,. Ant v. d. He'm ?e pr. 4, L. v. d Mn rel 3d pr. f 3. G. Post 4e pr. ƒ2, M. v. d. Marei'fee prijs" li— Gem. steunregeling. De commissie voor gcm. steunregeling alhier kwam Dinsdag breeri ten Raadhuize. Tot voor zitter werrl gekozen; de heer J. J. van Leeuwen, die zijn benoeming aannam. De werkloozen, die voor steun in aanmer king komen, mceten zich melden bij den heer P. Saarberg, waar ook de uitbeta ling zal gesch'eden. Deze commissie zal zoo noodig des Vrijdagsavonds zitting hou den in het Raadhuis. STOMPWIJK-VEUR. Gemeenteraad. Zaterdagmiddag te 2 1/4 uur kernen de Raden der gemeenten Stompwijk en Veur in openb. gecombineer de vergadering bijeen. De agenda bevat: 1. Notulen. 2.. Ingekomen stukken en me- dedeclingen. 3. Eervol ontslag gemeente ontvanger en benoeming tijdelijk gem.-ont- vanger. 4. Voorstel tot aanvulling van de kc-uringsverordening (Warenwet). 5. Voor stel tot vaststelling der gemeenschappelij ke regeling betreffende de vrijwillige brand- veer. 6.. Voorstel tot het sluiten van geld- leeningen (2 X 17.000) tot kapitaalver strekking aan de gasfabriek. 7. Voorstel tot vaststelling eener steunregeling voor uitgetrokken werlceloozen. TER AAR. IJswedstrijd. Woensdagmiddag werd door de vereen. Ijsvermaak „Ons Genoe gen" een wedstrijd gehouden voor priksle den. 1ste pr. G. Rietveld, 2de pr. Wout Boekesteijn, 3de pr. P. Servaas, 4de pr. A. Rietveld. Behendigheidswedstrijd voor pa ren: 1ste pr. J. Kroon en mej. Kroon, 2de pr. Jansen en mej. Verboom, 3de pr. Jac. de Bruijn en mej. L. de Bruijn, 4de pr. G. de Bruijn en mej. K. de Bruijn. De prijzen waren geldprijzen, doch al de deelnemers kregen een versnapering. Dit feest werd ge houden te Aardam. Oud- tuinbouwcursisten. Dinsdag avond hield de Ver. Oud-Leerlingen van Tuinbouwcursussen haar le vergadering in het café van den heer Verhoef. De voorz., M. de Keizer, opende de vergade ring. heette Allen welkcm, in 't bijzonder den heer C. Koeman, Rijkstuinbouwconsu- lent van Aalsmeer, die dezen avond een lezing zou houden over de Kalkbemes-ting. De secr., de heer C. Hoogervorst, las de notulen, welke werden goedgekeurd. Ver volgens word het reglement off'cieel vast gesteld, en er werd gelegenheid gegeven zich aan te geven voor het aanleggen van proefvelden. De heer Jonker lichtte toe dat hij een onderhoud gehad heeft met den directeur van de Xa'.imaatschappij. en deze heeft gezegd, dat de vereenig'ng gratis de Kunstmeststoffen kan krijgen. Verder drong de heer Jonker er op aan in ver schillende pupten van Ter Aar een proef veld aan te leggen. Dit werd goedgevon den. Er gaven 6 tuinders z'ch op, die be reid waren een proefveld aan te leggen. De heer Ph. Levarth stelde voor aan het bestuur, cm voortaan gezamenlijk kunst mest aan te koopen. De voorz. zei, dat er al over gepraat is in het bestuur, maar dat het voor dit jaar reeds te laat is. Hierna de heer Spr. gaf 'n uitvoerige uiteenzetting over de werking en het nut van de kalkbemesting. Het was een lee.zame avond. n de ge legenheid tot vragen stellen werd gebruik n-emaakt, waarna de bijeenkomst werd ge sloten. ZO ETER M_ ER-ZEG WA ART. Toonecluitvoering. De op Woensdag avond gehouden uitvoering van de R. K. Tooneelvereeniging „Excelsior" is sch'tte- rend geslaagd. Alle spe'ers waren rolvast, en werd er met opgewektheid de stukken vertolkt Vooral „Offerande", een stuk van diepere zedekundige strekking werd met aandacht gevolgd. Voor den eerw. heer kapelaan en zijn jongens" was het een succesvolle avond. VOORHOUT. Geboren: Pctroncla Anna Theresia d. van J. K. Berkhout en A. Wassenaar. Jacobus Petrus z. van P. Vl~sveld en F. W. van Wouw. Catharina Maria, d. van H. A. van den Berg en J. G. van Zuij- len. Ida Gerarda d. van P. van Leeuwen en M. E. Bierman. Antje d. van A. van Duiivenvoorde en A. Fervershcek. Ma ria Theodora d. van W. G. Langeveld en M. C. Dieben. Overleden Pieter Cornells de Wil de 66 j. wedr. van M. Kindt. PetroneTa Warmerdam 53 j., weduwe van W. Prins. Vertrokken: J. M. Turnhout naar Hillegom. E. F. J. van Vliet naar Heijthuisen. J. A. Peuling naar Heijt- huijsen. J. B. van Kinsen naar Neder- weert. G. Lubbe naar Hillegom. J. Th. J. Ludlage naar Rijpweterirg. B. A. Menken naar Ams'erdam. L. M. de Groot naar Bodegraven. K. Noord- strand naar Akersloot. A. A. Ruiter naar Noordwijkcrhout. Gevestigd: C. KI. Opdam van Le:- den. C. Hoogervo st van Lisse. G. C. van I-eeuwen van Hillegom. A. C. Scheffer van Utrecht. Th. M. A. Bak ker van Utrecht. J. R. Schilling van Heemstede. G. van Ecmond en gezin van Amsterdam. P. Post en gezin van Gramsbergen. M. A. van Winsen van Hillegom. O. J. H. van Weegen van Naarden. M. G. van Sleün van War mond. Dl. A. Beugelsdijk van War mond. M. Th. de Brabander van 's Gra- ver'hage. P. C. M. van Nobelen van 's Gravenhare. J. van Ve'zen van Hel mond. K. Slobbe van Amsterdam. A. Molles van Leeuwarden. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 2 Februari. Huizen, 3CG.3 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend K. R. O.-uitzendingen. 12.301.30 Concert door het K. R. O.- Trio. 3.004 00 Kinderuurtje o. 1. v. Mevr. S. Nuwenhuis-v. d. Rijst. 5.30—6.30 Gramofoonmuziek. 6.306 40 M. K. Gerisch: Het narz- gebergte. 6.406.50 Gramofoonmuziek. 6.507.00 Kath. Berichten. 7.007.30 Enge'sche les. 7.30—8.00 Knip'.es. 8.00—8.20 Spr.: Pater Popelier: De Chi- neesche Revolutionaire partij. 8.20 Opera-concert. Mevr. M. Bouwmees ter, sopraan. H. Blcemgarten, bas. Jules Moes, tenor. Het Amsterdamsche Salon orkest o. 1. v. F. Boshart. Hilversum, 1071 M. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.15—2.00 Concert door het A.V.R.O.- Trio. 2 00—4.00 Aansl. v. h. Theater Tuschin- sky te A'darn. Orkest o. 1. v. M. Tax. 4.00—5.00 Itahaansche lessen. 5.00—6.00 Fransche lessen. 6.006.45 Concert door het A.Y.R.O- Trio. 6.457.45 Duitsche lessen. 8.00 V.A.R.A.-uitzending. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05—11.20 Lezing. I.20—2 20 Het Carlton Hctel Octet. 3.15 Wales tegen Schotland. Rugby wedstrijd. 4 50 Balladenconcert. L. Salisbury, ba' Novelty Trio. 5.35 Kinderuurfje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Muziek. 7.05 Pianosonaten van Beethoven. 7.20 Omroepnraatje. 7.35 Sport'ezing. 7 50 Populair orkestconcert. 9 20 Nieuwsberichten. 9.35 ,,Slx strange Saturdays", door H. Marveil. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Da^s orkest, en variété. 10.55—12.20 Dansmuziek. ,,R a d i o-P a r i s" 1750 M. 12.50—2 10 Orkestconcerb. 4.05—5.05 Dansmuziek. Ghislory Sym phonians. 7.05—7.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Dansmuziek en variété. Langenberg, 469 M. II.30 Mechanische muziek. 1225—1.50. Orkestconcert. 5.05-5 50 Werag-Orkest. 7.20Vroolijke avond. „Prnzessin Tcssa urd Ihrc Freier". hoorspel. Daarna to 12.50 Dansmuziek. Z e e s e n, 1649 M. 8 20—3.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.50—7 05 Lezingen. 7.20 Brahmsfeest. Versterkt orkest. 9.50 Dansles. Daarna dansmuziek. Hain b.u r g, 395 M. 10.20—11.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Historisch concert. 4.50 Orkestconcert. 6.20 Vogelgeluiden. 7.20 Vroolijke avond. 10.10 Dansmuziek. Brussel, 512 M. 5.20 Orkestcorcert. 7.05 Pianomuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 8.20 Jack Hy'ton en zijn orkest. 10.40—11.20 Dansmuziek. FEUILLETON. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. (Nadruk verboden). 15) Het majoraat Melnau, Hohenau en Lensingen is een spillebeen en dus werd bij overlijden van mevrouw von Schlei- büngen, haar zuster, Helene von Thün- gen, de verloofde van beklaagde, erfge naam. Zoo zou de onbemiddelde graaf in de toekomst in het bezit komen van een miliioenenvermogen. Maar we mogen bij dit punt echter niet uit het oog verlie zen, dat volgens verklaringen van Dr. von Bodendorff, bevestigd door die van den keer von Schleiblingen zelf, de overledene ket plan had ten gunste van haar jongere zuster afstand van het erfrecht te doen en dat dit voornemen ook aan beklaagde bekend was. Dit laatste strekt in hooge ®ate tot ontlasting van den beklaagde. Ten slotte de kwestie van den huissleu tel. Hier hebben we het belangrijkste, maar ook het eenige bezwarende getui genis. De slotenmaker Müller heeft ver klaard, dat een deftig-uitziend heer hem een gebroken huissleutel heeft gebracht met de opdracht daarnaar een nieuwe te maken. Hij volhardt bij zijn verklaring, "at deze onbekende opdrachtgever, die Zlch Braun noemde, maar die nergens is °Pgespoord kunnen worden en de be klaagde, een en dezc'fde persoon zijn. Het is in het bijzonder dit getuigenis, dat den doors'ag heeft gegeven tot vervolging van graaf zu Ramsau. Over de waarde van dit getuigenis, kan men intussehen verschillend denken, want er zij.n voldoen de gevallen bekend dat personen, niet slechts na eenige weken, maar zelfs na enkele uren, zich ten opzichte van op el kaar gelijkende menschen gingen vergis sen en bij die vergissing bleven volhar den; ik zeg-er bij: natuurlijk volkomen te goeder trouw. Absolute waarde heeft dus, zooals uit de rechtspraktijk afdoende blijkt, zelfs de ireest pertinente herken ning, zooals we die hier hebben, niet. Anderzijds ben ik geneigd in dit geval wel waarde le hechten aan deze herken ning, omdat zooals ik al gezegd heb. alle bemoeiing-en om een anderen opdracht gever te ontdekken, vruchteloos zijn ge weest. Maar als we de diverse mogelijk heden nauwkeurig tegen elkaar afwegen, wat we verplicht zijn e doen, mogen we niet verbeten dat op minstens vijftig hui zen in Berlijn deze sleutel past, wat wil zeggen, dat minstens vijftig andere men schen een kapotten sleutel kunnen heb ben gehad en dat het mcgelijk is dat de werkelijke opdrachtgever, trots onze ijve rige nasporingen, onvindbaar blijft, om dat hij misschien ziek is en geen kranten leest of langdurig op reis is of misschien zelfs wel gestorven is. Daarbij komt, dat beklaagde'? huissleutel zich onbeschadigd in zijn bezit bevond en ik het niet waar schijnlijk acht, dat hij zich tweemaal aan een gevaar van herkenning zou hebben blootgesteld. De opvatting, dat die dub bele vervaardiging van den sleutel zou hebben moeten dienen om zich juist op het bezit van zijn eigen sleutel te kun nen beroepen, verdient echter overwe ging, al kamt zij mij niet ju'st voor. Dus ook op grond van de herkenning door den getuige Müller zou ik niet tot een veroorcleeling durven concludeeren. Ook de hee'e persoonlijkheid van den be klaagde heeft op mij niet den indruk ge maakt dat hij de schuldige is. Ik herhaal echter dat, doordat de oorspronkelijke eigenaar van het bankbiljet en den man, die den sleutel heeft laten maken, niet opgesooord, ook de ons?huld van be klaagde niet absoluut is komen vast te staan. Ik heb dus de eer de heeren Gezwore nen met nadruk in overweging to geven de schuldvraag ontkennend te beantwoor den. Zooals de heeren weten, zijn er twee vormen van vrijspraak: een, dat de on schuld van beklaagde bewezen is; de an dere, dat de schuld niet bewezen is. Met het laatste geval hebben we hier naar mi>n meening te doen. Een luid gemompel, met moeite door den president onderdrukt, verd op de tri bune hoorbaar. Maar de stemmen zwe gen direct, teen de verdediger, Dr. Bern- dorff, aan het woord kwam. Mijne heeren Gezworenen, ik heb niet veel toe te voegen aan het welwil lende en tegemoetkomende requisitoir van den heer Officier van Justitie. De meeste argumenten, die ik tot verdediging van mijn cliënt zou kunnen hebben aanvoeren, zijn door hem reeds gebruikt. Alleen kan ik mij niet aansluiten bij zijn conclusie, dat beklaagde moet worden vrijgespro ken bij gebrek aan bewijs. Ik zou U, hee ren Gezworenen, in overweging willen ge ven hem vrij te spreken, omdat hij on schuldig is. Van de argumenten, die eventueel voor de schuld van graaf zu Ramsau zouden 1 unnen worr'en aangeveerd, zijn er twee door den officier van Justitie zelf ontze nuwd. Dat graaf zu Ramsau belang had bij den dood van mevrouw von Schlei blingen, is gebleken onjuist te zijn: hij was op de hoogte van de plannen tot af stand van het erfpacht en daarmee is ie'er denkbaar motief tot de daad ver vallen En als het uitgangspunt der be schuldiging onjuist is, is al liet andere bij komstig. Er is eenvoudig geen enkele grond, om aan te nomen, dat graaf zu Ramsau tot den moord heeft aangezet En als hij dat niet kan hebben gedaan is de vraag, of hij een tweede 1000 Mark- biljet heeft bezeten, van evenveel belang a's de vraag, of ik of de Officier van Jus titie er een bezeten heeftIntussehen blijkt uit de verklaringen van mijn mede verdediger Dr. von Holdau, afdcerd, dat hij geen tweede bezeten heeft. Blijft het geval met den sleutel Op do mogelijkheid van vergissing, zelfs bij de meest-perti- nente herkenning, heeft de heer officier reeds gewezen. Op do mogelijkheid, dat er toch een andere opdrachtgever is, die zich om een voor ons oncontro'eerbare reden niet vertoont, eveneens. Maar dit is alles negatief. Ik zou den heeren dit in gemoede wil len vragenGelooft U dat, als beklaagde de daad had gepleegd, hij de grenzelooze domheid zou hebben begaan om den sleu tel bij een Berlijnschen handwerker te la ten vervaardigen met het risico herkend te worden als er verdenking op hem viel En waar er hier van twee nagemaakte s'eute's sprake is, want zijn eigen sleute'i is intact, zou hij zich tweemaal zelfs aan dat gevaar hebben blootgesteld! E' waarvoor was dit alles nood:g? Een mis dadiger als nr. 24, een meester in zijn vak. was toch wel in staat geweest een gewone fabriekssleutel bij te vijlen. En dat zou bij de opdracht tot den moord in eer. moeite zijn doorgegaan, zonder extra-risi co van herkenning! Neen, mijne heeren Gezworenen, we mogen veilig aannemer, dat de herkenning van graaf zu Ramsau door den slotenmaker a'leen het gevolg is van een noodlottige gelijkenis, Er zijn dan ook, mijns inziers, geen termen aanwez\c voor vrijspraak bij gebrek aan bewijs. Dc beklaagde, die onschuldig reeds aan on eindige moreele pijnigingen heeft bloot gestaan, behoort niet aan de moreele vernietiging van een dercelijke uitspraak te worden prijsgegeven. Hij heeft het niet gedaan, want hij had geen reden om het te doen. Doordringt U daar gced van, al het ander is bijzaakHet antwoord op de schuldvraag moet niet zijn een twijfel moedig: wij durven niet beweren, dat hij het gedaan heeft, maar een kernach tig: Hij is onschuldig. Ook na het bondige, maar aan het eind met vuur uitgesproken p'eidooi van den ouden advocaat, werd het rumoerig op de pub'ieke tribune, maar het was dui delijk, dat de toehoorders het van harte met den verdediger eens waren. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7