[stadsnieuws. De vierde Sleutel. 'WEEDE- BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DONDERDAG 31 JANUARI 1929 3 OCTOBER VEREENIGING. De jaarvergadering. De opening. ln hotel „Den Burcht" werd gister- Trui de voorjaarsvergadering de jaar- (sche algemeene ledenvergadering, der October Vereeniging gehouden onder rzitterschap van den heer "NV. van der vergadering was ditmaal slechts pj matig bezocht. )e Voorz. memoreerde in zijn opemngs- ord in heel korte trekken de voornaam- bijzonderheden in het afgeloopen jaar hij constateert met gerustheid, dat de /^lelijkheden in het afgeloopen jaar y id zijn ges^&gd en met. voldoening .ft het bestuur uit alle deelen van het d vele blijken van instemming ontvan- too kreeg het bestuur uit Aoeldoorn schrijven, waarin de verzekering werd 'even, dat de schrijver zou trachten in Meidoorn een 3-OctoberVereeniging te ïhten. an de Commissie van den Optocht, in bijzonder den voorzatter ervan werd rolgens door spr. hartelijk dank ge- cht voor het vele, door haar ver- ;pr. wijst voorts op het groot vreemde- ;enbezoek op den 3 Octoberdag, wel bewijs, dat het feest -in trek is en van it belang is voor de stad. notulen der vorige vergadering, den secretaris gelezen, werden on- •anderd vastgesteld. 'aar aanleiding van eenige op de vo- vergadering besproken punten, deel- jorz. med, dat opnieuw met B. en W ir Gem. in overleg is getreden om beslissing te krijgen op het verzoek vrijstelling van de vermakelijkheidsbe- tine. iet bestuur is hierbij gekeken, dat er jn kans bestaat op vrijstelling dier be ting, omdat zulks in strijd is met de neentewet. STa dit antwoord heeft het bestuur ge iend B. en W. te zeggen, dat het ver- ik alsdan als niet gedaan moge be- iouwd worden. vergadering vereenigde zich hier- •de zonder eenige discussie. Voorts deelde de voorzitter mede, dat een klacht van den heer v. Appel, in vorige vergadering gedaan, dezen heer legenheid is gegeven, om te constatee- n, of het bestuur der vereeniging leve- nties buiten de stad deed, behalve dan van costumes en haring. In een schrijven aan het bestuur heeft heer v. Appel thans bericht, dat het stuur niets heeft gedaan, wat aanlei- ng zou kunnen geven tot klachten. Ten slotte deelde de voorz. mede, dat de firma v. Rossum du Chattel een rzoek werd gericht om een insigne voor vereeniging te ontwerpen, waaraan ird volda-an. Door een 200-tal personen werd een irgelijk insigne gekocht. Een opera-avond? Onder de ingekomen stukken was een hrijven van den heer D. van Lith, die orstelde aan den vooravond van 3 Octo- !r dit jaar een uitvoering te geven van opera „Leiden's Ontzet" De voorz. deelde mede, dat het bestuur b1 iets voor dit idee voelt en dus nader st den voorsteller in overleg zal tre- Hierna werd het woord verleend aan in heer Ragut, die namens de kascom- issie een gunstig verslag uitbracht over it gehouden beheer. Spr. sprak een oord van waardeering voor het belange- oze werk van den penningmeester, den ter De Wilde. vJD" Jaarverslag secretaris. Hierna was het woord aan den secreta- i, den heer N. G. Spaargaren, die weder- m een zeer uitvoerig en keurig gesteld arverslag aan de vergadering uitbracht, q waaraan wij het volgende ontleenen. Op de vraag, of het afgeloopen vereeni- ngsjaar een geslaagd jaar is geweest en of er met voldoening op kan worden terug gezien, antwoordt de secretaris met een volmondig „ja", want de 39ste feestviering is in alle opzichten geslaagd. De feestvie ring als zoodanig bezien, heeft, aldus de secr., haar nuttige en opbouwende werking niet gemist, omdat ze de saamhoorigheid opnieuw heeft gebonden en een stuk ge schiedenis in optocht-vorm heeft laten zien dat zonder een 3 Oct. Ver. niet denkbaar en uitvoerbaar ware. In grooten kring is de aandacht weder op Leiden gevestigd geworden en duizen den hebben het Leidsche feest weder mede gevierd, getuige de volgende officieele cij fers: per spoor werden vervoerd uit de richting Amsterdam 5341, Rotterdam 12756 en richting Utrecht 1488 personen, teza men 19585; per N. Z. H. T. M. werden 18548 •en per H. T. M. 11124 personen naar Leiden vervoerd, hetgeen een totaal geeft van niet minder dan 49257 personen. Daarbij moeten gevoegd worden al degenen, die op een andere wijze Leiden hebben bereikt en men krijgt de overtuiging, dat de 3 Octo berdag voor Leic'en als stad van niet ge ring te schatten belang is. Aan het slot van zijn inleiding wekt de secretaris dan ook allen op mede te wer ken aan de 3 October-viering en zorg te dragen, dat deze mooie Leidsche feestdag bliive de feestdag van en voor Leiden. Na de bestuurswisseling in het afgeloo pen jaar gememoreerd te hebben, geeft de samensteller een uitvoerig verslag van het opgevatte en schitterend uitgewerkte feestplan met als hoofdschotelhet in beeld brengen van een optocht, voorstel lend": „Het vervoerwezen door alle tijden heen." De uitvoering der Cantate „Leiden's strijd en zegepraal" slaagde alleszins naar wensch en velen buiten Leiden hebben, dank zij de radio-uitzending mede van deze uitvoering geprofiteerd. Het verslag brengt, behalve aan directeur en solisten, een woord van dank aan den heer Han Zirkzee, die alle repetities van het zang koor met piano-begeleiding verzorgde en aan den heer A. Backer, die geheel wel willend en belangeloos steeds de Graan- beurs beschikbaar heeft gesteld voor alle noodige repetities. Na de uiteenzetting van den voorzitter over de beteekenis der 3 October-viering, welke rede eveneens draadloos werd uitge zonden, volgde als tweede deel van den avond het ontreden van het Coneert-burcau Jaeloupi v.h. Pisuisse, dat, aldus schriift de secretaris in zijn verslag, in elk opzicht 'in zijn taak is tekort geschoten en hare vele en schoone beloften allerminst is na gekomen. Verder wordt gememoreerd de taptoe en de hulde aan v. d. Werff, als slot van de vooravond-feestviering. Een groot gedeelte van het verslag is voorts gewijd aan den eigenlijken feestdag, die in alle opzichten is geslaagd, vanaf de reveille tot aan het avondfeest. Na vooral het welslagen van den optocht gememo reerd te hebben, zegt de secretaris, dat de vergadering met apnlaus goedkeuren ^at hier worde vastgelegd, om te worden ge borgen in de archieven der Ver., dat deze cultuur-historische optocht is geweest een zoodanige, waarop met eer en trots, doch ook dankbaar kan en mag worden neerge zien. Hii heeft, den naam der 3 October- vereeniging als ootocht-organiseerende vereeniging niet enkel hooggehouden, doch ze ook gebracht op een hocgtenunt, dat moeilijk zal zijn te overschrijden. Het- verslag brengt verder weer op de gebmikeliike wijze dank aan allen, die medewerking tot het slagen van den op tocht hebben verleend, niet het minst aan den Minister van Oorlog, aan de militaire autoriteiten, aan B. en W., aan degenen, die voertuigen hebben beschikbaar ge steld, aan den adj. onderofficier Nanning, die met zijn man schar»»-en de bes^nnino- der wagéns leidde, alsmede voor alle me dewerkenden aan den optocht, waarna een „Hoch" wordt aangeheven voor de verzorgers en uitvoerders van den op tocht. Het verslag geeft vervolgens nog ver schillende gegevens over de wijze, waarop de vereeniging steeds met de belangen der Leidsche middenstanders-neringdoen den rekening houdt en op welke wijze zoo wel in als buiten Leiden voor het 3 Oeto- berfeest en daardoor indirect voor de stad Leiden zelf reclame wordt Aan het slot van het verslag wordt me degedeeld; dat het aantal leden thans 4389 bedraagt, benevens 143 donateurs. Er zijn 412 nieuwe leden toegetreden, terwijl 700 personen door overlijden, verhuizing en helaas ook als wanbetalers zijn afgevoerd geworden. Er volgde' een korte gedachtcnwisse- ling op het met applaus ontvangen ver slag, waarna de voorz. nog eens een har telijk dankwoord richtte tot den heer A. Backer, pachter de Burcht, die zijn zalen voor de repetities steeds zoo be langloos ter beschikking stelde, voor wel ke hulde de heer Backer dankzegde. Firiancisel verslag. Vervolgens was het woord aan den pen ningmeester, den heer R. de Wilde. De rekening en verantwoording der in komsten en uitgaven gaf de volgende cij fers: Ontvangsten: contributie 7092.50, Rente 519.47, Verkochte Reglementen f 103.—. Entree's nieuwe leden 206. Entree's Schuttersveld 3539.50. En tree's Gehoorzaal 1 October -480.60. Idem Gehoorzaal 3 October 1013.35. Restitutie licht iSchuttersland 2049.93. Subsidie Ge meente 1000.Standplaatsen Schutters- land 6778.79. Restitutie belastingen 15.93 Diversen 1542.08, Totaal 24341.15. De uitgaven bedroegen: Incasso 257.175 Vergaderingen 174.95, Advertenties 760.90, Belasting 899.04, Drukwerken f 820.13, Ochtendfeest f 950.Middag- feest 10238.075, Avondfeest 7411.085, Di versen 2781.61. Totaal 24293.565, batig saldo derhalve 47.585. De voorz. deed hierna voorlezing van •'et rapport van den accountant, den heer Yntema. over het beheer van den pen- ni»» «mees! er, dat alleszins gunstig luidde. Het financieel verslag werd zonder eenige aanmerking goedgekeurd. De contributie. Do contribrtie voor het jaar 1929 werd wederom vastgesteld op 1.50 per lid. Bestuursverkiezing. Dc bestuursverkiezing bracht geen wij ziging, daar de heeren E. Levie, B. de Konmg, P. Boot Jr en W. v. d. Laan alle herkozen werden met resp. 31, 31, 32 en 32 stemmen. De voorz. van het slembureau, de heer Breebaart, bracht een woord van hulde aan de herkozen bestuursleden en aan het "eheele bestuur voor de wijze, waarop al len de belangen der vereeniging beharti gen. Spr. zegt niet te begrijpen, hoe er van de 70.000 inwoners er slechts ruim 4000 lirl zijn der Ver. Er moesten er ze ker 25000 zijn, dan zou de vereeniging zon der zorg kunnen zijn. De voorz. dankte voor deze woorden eri wees daarbij nog eens speciaal op het vele werk, dat de bestuursleden verrichten. Dti rondvraag. Bij de h;erna volgende rondvraag op perde de heer N. L. Sbgaar het denkbeeld, om voor de choraalmuziek in het v. d. Werffpark een tribune op te slaan, opdat de zangers hooger zouden komen te staan. Dat zou het effect der uitvoering zeer ze ker verhoogen. hetgeen de voorz. toegaf, doch hij wees tegelijkertijd op de ontzet tend hooge kosten die daar voor een half uurtje zouden gemaakt moeten worden. Dezelfde spreker informeerde, of het niet mogelijk was het vuurwerk zoo op te stellen dat het bij öngunstigen win-d zou kunnen omgedraaid worden en het publiek aan den anderen kant zou kunnen gaan staan. De voorz. zeide, dat zulks onmoge lijk was en gaf den leden maar in over- weg'ng een e.v. ongunstige windrichting maar aan te nemen in ruil voor goed weer. (Men zou misschien kunnen overwegen wind machines uit Hollywood te laten ko men De heer A. Backer pleitte voor de be woners en zakenmenschen in de binnen stad en vroeg, of het niet mogelijk was daar wat meer leven te brengen op den 3 Octoberdag, waarop de voorz. antwoord de, dat het onmogelijk is de vermakelijk heden over de stad te verdeelen over b.v. Kaasmarkt en Vischmarkt, want dan gaan de inkomsten voor de vereen, verloren. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 1 Februari. Huizen, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 12.301.30 Concert door het K. R. O.- Trio. 3.001.00 Vrouwenuurtje door Mevr. Kaller-Wigman. 4.005.00 Gramofoonmuziek. 5.006.45 Concert door het Hollandsch Harp kwartet (viool, harp. cello, orgel). 7.007.30 Cursus paedagogie door Dr. J. v. Dael. 7.35 V.P.R.O.-uitzending. Hilversum, 1071 M. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.15—2.00 Concert door het A.Y.R.O.- Trio. 2.052.45 Schooiuitzending door Mevr. Draayei-de Haas. 2.454.00 Grainofoonmuziek. 4.00—4.30 Halfuurtje voor de Huisvrouw door Mevr. A. E. Douwes-Dekker-Jolles: Indië. 4.30—5.00 Vioolconcert. 5.005.30 Declamatie door M. E. v. Am- mers-Wafelbakker. 5.30—6.00 Radiopraatje. 6.007.15 Concert door het A.V.R.O.- Trio. 7.157.45 Schippersles. 8.008 30 Kamermuziek door het Haag- sche Strijkkwartet (2 violen, alt-viool, cello). 8.309.00 Lezing door L. Koetsier: De piano. 9.00 (Vervolg) Concert. 9.30—10 00 Pianoconcert door Lion Contran. 10.00 Persberichten. 10.15 Aansl. v. h. Concertgeb. ,.De Ver eeniging" Nijp^egen. Concert. Het Omroep orkest o. 1. v. Nico Tieep. H. Cals. sopraan. L. Muskens-Sleurs, sopraan. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten voor v'ool en piano 12 50 Orge'concert. I.20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Tezi"": Round the world. 3.40 Muziek. 3.45 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kin'1 er uurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Pianosonaten van Beethoven. 7.20 Muz'ekcritiek. 7.35 Muziek. 7.45 Lez'ng. 8.05 Vio'et Lorsine: liedjes. 8.20 B. B. C. Svm-w-o --er.t i. (i, Queen's Hal). Symnhonieorkest en Natio nal Koor o. 1. v. T.r''on R~iald. 8.50 .The TTi1lpl'3e", van Fog"- -de. 9 20 Nieuwsberichten. 9.35 (Ve-^o)7) Symphon'econcert. 10.25 T ezing. 10 40 Rhyme and Rhythm". II.20—12 00 ,,R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.05—5 05 Trioconcert (piano, viool cello). 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.5011.10 3e Symphonie, Beethoven. Orkest. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Spaansche muziek. Sopraan met piano- en vioolbegel. 7.20—8 15 Concert. Klein Werag-Orkest. 8.20 Concert. Budapester strijkkwartet. Daarna dansmuziek. Z e e s e n, 1649 M. 11.50—3.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7.20 „Das pochende Herz".'hoorspel van R. Gunoid. 9.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.20—11.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Noorsche gedichten. 5.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Concert. Orkest o. 1. v. J. Eiben- tchiitz. 9.30 Modórne dansmuziek. 10.20 Orkestconecrt. Brussel, 512 M. 5.20 Orkestooncert. 6.50 Trioconeert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Concert. Radio brengt uitkomst. Naar men weet ia het eiland Tristan Ia Cunha, dat sedert ruim 100 jaar door af stammelingen van Engelsche scliipbreuke- liugen wordt bewoond, geheel van het ove rige gedeelte der wereld afgezonderd en wordt slechts éfn maul per jaar door een schip aangedaan. Geen wonder, dat de bewoners van dit eiland niets weten van hetgeen zich eldej-s op aarde afspeelt. Hieraan zal echter bin nenkort een einde worden gemaakt, wan neer de tegenwoordige geestelijke van het eiland, die na zes jaren door een ander wordt vervangen, vertrekt. Zijn opvolger heeft nl. ingezien, dat een radio-installatie hier zeer veel goeds kan uitrichten en in staat zal zijn, om de eenzaamheid van het eiland en zijn bewoners op te heffen. Wan neer hij in Maart a.s. naar zijn eenzame verblijfplaats vertrekt, zal hij een moderne kortegolf-installr.tie en eenige luidsprekers medenemen. Behalve een aantal onderdee- len van reservelampen heeft hij ook een reeks droge batterijen bij zich, daar op 't geheele eiland geen electrische centrale is. Deze droge cellen zullen voldoende stroom geven voor ongeveer een jaar, waarna een jacht zal worden gecharterd om nieuwen voorraad te brongen. Op deze wijze zullen de bewoners van Tristan in staat zijn, om door middel van de kortegolfstations Chelmsford, Huizen, Schenectady, Bandoeng, Sydney en Kaap stad met alle werelddeelen in verbinding te blijven. De eiffeltoren. Volkenbondszender voor Europa? Zooals men weet zendt de Eiffeltoren sinds enkele weken uit op de golflengte van 1485.15 meter (202 kiloperioden), welke door de Conferentie van Washington werd vastgesteld, in plaats van de oude golfleng te van 2650 meter. Do verschijning van het station op deze nieuwe golflengte heeft een koor van pro testen doen ontstaan in het bijzonder on der de Fransche luisteraars, die nu het station slechts 10 kiloperioden van Daven try en 30 kiloperioden van Radio-Paris af uitzendt, tijdens de uitzendingen van den Eiffeltoren zoodanig gestoord worden, dat ontvangst practisch gesproken uitgesloten is. Naar wij vernemen is zoowel door de directie van het station, als door den Dienst van P. T. T. bij de Union geprotes teerd tegen de nieuwe golflengte en werd de wenschelijkheid uitgesproken, om de uitzendingen weer als vroeger op de 2650- meter golf te doen plaats vinden, daar deze 60 kiloperioden van Radio-Paris en SO van Daventry af ligt. Mede in verband met het feit, dat de mo gelijkheid wordt overwogen, om de uitzen dingen van den Volkenbond voor Europa door middel van den Eiffeltoren te doen plaats vinden, wordt de afloop van deze kwestie met zeer veel belangstelling te gemoet gezien. Lang werd nog gesproken over den weg van den optocht over den spoorwegover- gang. De heer Ginjaar, voorzitter van Poly hymnia, zeide. dat zijn vereeniging het zou betreuren, indien men e.v. niet meer langs het Acad. Ziekenhuis zou trekken. Zijn vereeniging, aldus spr., had gaarne de moeite ervoor over. De voorz. zeide, dat er geen beslissing hieromtrent was genomen, doch dat er al leen gewezen was op den grooten last, die de spoorwegovergang aan den optocht op legt. Twee ja-ar geleden was reeds over wogen om den optocht op het terrein van het Acad. Ziekenhuis op te stellen, doch FEUILLETON. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. y |c rij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. (Nadruk verboden). Ik kan me levendig voorstellen, ant- oordde de ambtenaar, dat U er harte- k naar verlangt om uit Berlijn weg te >men, maar het is buitengesloten, dat e U als getuige kunnen missen. Maar zal zorgen, dat er nu spoed achter ge it wordt. Alles is eigenlijk klaar en ik il U wel in vertrouwen zeggen, dat als st aan mij lag de zaak niet eens op de inbare terechtzitting zou komen. We innen het wettig en overtuigend bewijs "igen zu Ram8au toch niet leveren. Houdt U hem persoonlijk dan voor ïhuldig? Eerlijk gezegd: neen. Waarom hebt U dan rechtsingang gen hem verzocht -Tn de eerste plaats, om niet de ver- nking op ons te laden, dat we een cht tegen iemand van zijn stand in den oofpot stoppenin de tweede plaats in jn eigen belang: ik hoop nog steeds, er °P de zittingen dingen aan den ag zullen komen, die hem kunnin reha- hteeren. Dat zou een groot geluk voor hem Maar ik kan naturlijk niets beloven, meneer von Schleiblingen. Mijn requisitoir zal meer op het pleidooi van een advo caat lijken dan op een aanklacht, dat wil ik U wel zeggen. Maar de beslissiug ligt ten slotte bij de gezworenen. En mis schien gelukt het von Holdau nog meer licht in de zaak te brengen. Die zal nog wel onafgebroken bezig zijn. En als graaf Ramsau op stuk van zaken toch bij ge brek aan bewijs wordt vrijgesproken, dan bestaat nog altijd de kans, dat iemand als von Holdau later den dader opspoort en er revisie van het proces kan plaats heb ben. Hebt U zoo'n buitengewoon vertrou wen in de capaciteiten van von Holdau Zeker, meneer von Schleiblingen, het allergrootste vertouwen. Als de misdadi ger ook maar de geringste fout heeft ge maakt, als er maar een aanknoopings- nunt zoo breed als een haar is, zal von Holdau den man vroeg of laat ontmaske ren. Daar kunt U zeker van zijn Maar wat is er met U, meneer von Schle:blin- gen viel de officier zichzelf verschrikt in de rede Van Schleiblingen was zeer bleek ge worden, hij zakte half achterover in zijn stoel en zijn handen beefden. Ik zal om een glas wijn voor U bellen. U voelt U zeker heelemaal niet goed Een glas wijn wil ik graag hebben. Maar ik voel me alweer wal beter. Sinds dien verschrikkelijken nacht, heb ik va ker zulke aanvallen. Mijn zenuwen zijn geschokt. Een huisbediende verscheen en bracht wijn. Von Schleiblingen dronk in één teug 'n glas zware Bourgogne leeg en kwam weer een heel stuk bij. Hartelijk dankend, nam hij afscheid van zijn gastheer. Deze leunde in zijn stoel achterover en schudde meewarig het hoofd. Wat moet die arme kerel toch vee' van zijn vrouw gehouden hebben. Hij Schijnt den slag maar niet. te boven kun nen komen. X. De groote zittingszaal van het Gezwo renen-gerecht was tot op de laatste plaats gevuld, want de moord op mevrouw von Schleiblingen was een groote sensatie in de Rijkshoofdstad geweest. Het was een geruchtmakende zaak, omdat het slacht offer als de beklaagde tot de eerste krin gen van Berlijn behoorden en de couran ten bevatten lange artikelen over de vraag of Ramsau schuldig was of niet. Er was een groot aantal getuigen ge dagvaard en de behandeling duurde nu al twee dagen, maar hoelanger het duurde des te verwarder werd het heele beeld van de zaak. Het was moeilijk om uit de elkaar soms vierkant tegensprekende ge tuigenverklaringen wijs te worden en met de grootste spanning werd dan ook hel requistoir van den officier van justitie te gemoet gezien. De zitting van vandaag zou daarmee beginnen en het publiek een uitgelezen publiek L was in span ning alsof het de ontknooping van een in gewikkeld tooneelstuk betrof. Eindelijk was het lang-verbeide mo ment aangebroken en de officier van jus titie stond op. Deze zaak heeft in Berlijn meer op zien gewekt dan eenig ander groot mis drijf to voren. Het betreft hier namelijk personen uit- de eerste kringen. Het slachtoffer was de echtgenpote van een onzer eerste en meest geziene „sportmen" in wier huis een uitgelezen kennissen kring placht te verkeeren en de beklaag de, haar aanstaande zwager nog wel, is een jongen man van ouden adel, van wiens toekomstigen loopbaan men veel verwachtte. Zoowel het slachtoffer als de verloofde van beklaagde zijn dochters van een van de uitnemendste bevelheb bers van onze Duitsche vloot en men mag dus terecht van een geruchtmakende zaak spreken. Maar deze zaak is niet alleen opzienbarendze is ook zeer ingewikkeld en stelt de justitie voor een gecompli ceerd probleem. Wanneer we het geval nog eens van voren af nagaan, dan vallen ons de vol gende momenten op: de misdadiger, die als nr. 24 bekend stond, heeft het huis in de Tiergartenstrassc met een valsohen sleutel geopend, dat is komen vast te staan. Toch heeft hij een venster in de slaapkamer, waar de moord door hem werd gepleegd, ingedrukt om den schijn te wekken dat hij door dat venster die kamer is binnengedrongen. Wat kunnen we hieruit afleiden Toch zeker niets anders, dan dat nr. 24 den schijn moest wekken op eigen gelegenheid te hebben ingebroken, terwijl hij mèt den huissleu tel ook van een ander de opdracht tot den moord heeft gekregen. Hierop wijst ook het 1000 Markbiljet. De vraag is nu: wie heeft aan den moordenaar den sleu tel en het bankbiljet gegeven? We kun nen veilig «aannemen dat dat een en de zelfde persoon is. Het is niet gelukt in dit opzicht bewijzen te vinden, die onwankel baar zeker zijn. Integendeel, we tasten grootendeels in het duister. Het bewuste bankbiljet heeft geen ander kenteeken dan het nummer en de ijverigste nasporingen hebben niet tot de ontdekking van de herkomst ge leid. Een oogenblik scheen het dat de verdachte de bezitter is geweest, maar door de scherpzinnige onderzoekingen van den oud-commissaris der recherche Dr. von Holdau, is met volkomen zekerheid komen vast te staan en de heeren Gezwo renen zullen daar ook niet moor aan twij- feln, dat graaf zu Ramsau weliswaar eeni ge dagen vóór den moord een biljet van 1000 Mark in zijn bezit heeft gehad, maar dat hij dit biljet aan een der loketten van het Station Friedricbstrasse he'eft gewis seld. Theoretisch blijft natuurlijk de mo gelijkheid open, dat hij nog een tweede biljet bezeten heeft, maar de levensom standigheden van den beklaagde maken dit niet waarschijnlijk, terwijl alweder de verklaringen van Dr. Holdau tegen de veronderstelling pleiten, dat hij zich hier of daar geld zou hebben verschaft. Een punt dat ten nadeele van beklaag de zou kunnen worden uitgelegd is, dat hij de eenige zou zijn, die voor deel had bij den dood van mevrouw von Schleiblin gen. '.ordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5